Thans 800.000 tv-toestellen Tweede Zweedse Radio-Veronica Met een enkel woord fis DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 Weer goed beschouwd (Van onze t-v.-medewerker) Het leek ons goed beschouwd, dat de Vlaamse commentator de stakingsbeel- den toelichtte. Dat was heel wat beter dan wat Bussum deed, omdat daar de mensen er nu eenmaal niet bij zijn ge weest. De ervaren parlementaire journalist dr E. van Raalte lichtte oubollig de politieke situatie toe. Niettemin zag hij er geen gat in en kon niet veel meer onthullen dan dat de heren Zijlstra en Van Aartsen wat verstoord uit de partij- vergadering waren gekomen. Later bleek uit een extra bulletin aan het slot, dat men hard bezig was de barsten te dichten. Prof. De Gaay Portman toonde voor en na zijn goed humeur en zijn zwijgzaamheid. De kijkers konden verder achter het nieuws een blik werpen op het gebied van rolschaatsen alleraardigst en op de persfotograaf, die destijds premier Verwoerd direct na de op hem gepleegde aanslag wist te knippen. Het plaatje leverde hem bijna 10 mille op en een reis retour Afrika-Engeland. Zo wordt sensatie betaald! De overigens zeer rus tige man zei nog enige verstandige din gen over de politieke situatie daar. die wel iets afweken van de lezing van zijn oom ds. Buskes, vooral omdat ze meer genuanceerd wordt. Dr. Van Egeraat deed alle zorgen ver geten door de kijker mee te voeren naar een rijk geïllustreerde kop van Noord-Holland. We hebben genoten van plaat en praat. Daarna kwam een troep je Parijse Nederlanders zijn opwachting maken. Aardig idee. Hetgeen gepres teerd werd, was nu wel niet zo erg sterk, maar toch niet onaangenaam om te ho. ren en zelfs wel prettig om te zien. Een uitzondering maken we voor de panto mimische kikker, die Will Spoor liet rondzwemmen. Dat was topklasse, zijn leermeester Marcel Marpeau alle eer aandoend. We spraken een paar weken geleden „producer" Jaap van der Merwe, toen hij net uit Parijs terug was. Hij toonde zich lyrisch over de vangst van Wilhelmine, voor hem voordien een on bekende, maar voor onze lezers niet, want medio van dit intussen bejaarde jaar, wees onze Parijse correspondent op haar verrassend verschijnen in de lichtstad. 9 Vervolg van pag. 1 Grote betoging in Charleroi: 100.000 man op de been Overigens is verreweg de grootste be toging van gisteren juist in Charleroi ge houden, waar volgens schattingen van de politie ongeveer 100.000 arbeiders op de been waren. Incidenten deden zich niet voor. De voorzitter van dje socialistische party, Collard, heeft gisteren in Quareg- non, aan de Belgisch-Franse grens, in een toespraak tot 10.000 stakers ver klaard, dat de stakingen geen verdeeld heid tussen Wallonië en Vlaanderen te weeg zal brengen. De BSP-voorzitter be toogde voorts, dat de staking niet alleen is gericht tegen de „eenheidswet", maar ook tegen een politiek die elke sociale vooruitgang verhindert en elke economi sche expansie belemmert, omdat zy geen structurele hervormingen verwezenlijkt. Weer betogingen Duizenden stakende arbeiders van de socialistische vakbonden hebben heden ochtend opnieuw in Brussel gedemon streerd tegen de „eenheidswet" van de regering-Eyskens. Een stoet van naar schatting 15.000 stakers trok voor de derde achtereenvolgende dag door de straten van de binnenstad, anti-rege- ringsleuzen met zich meevoerend en uit schreeuwend, Tegen de aanvankelijke geruchten in vermeed de stoet de „neu trale zone" van Brussel, waar het par lementsgebouw en de regeringsgebou wen zijn gelegen. De zone was trouwens scherp bewaakt. Spaanse ruiters versperden de toe gangswegen, rykswachten met karabij- nen en traangas bommen stonden ge reed en in het Brusselse park stonden waterkanonnen en bereden afdelingen van de rykswacht opgesteld. Hoewel de stoet ordeiyk door de stad trok en zich met de ordetroepen geen enkel incident voordeed, moest wel een aantal ruiten het ontgelden. Een tiental ruiten van de Société Générale sneuvel de, toen stakers uit Luik met stenen be- bonnen te gooien. Ook enkele ramen van een van de Brusselse warenhuizen wer den ingegooid. De leuzen, die werden meegevoerd, va rieerden van „Eyskens aan de galg" tot „de fabrieken aan ons". Kantoorbedien den, die langs de route voor de ramen verschenen, werden eveneens met ste nen bekogeld en trokken zich haastig terug. Winkeliers lieten haastig de sta len rolluiken zakken. De betoging was aangekondigd door het Algemeen Belgisch Vakverbond als een .nationale demonstratie". RECHTBANKPRESIDENT BEKIJKT „GRUWELIJKE RODE KLEUR" De president van de Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend nog geen uitspraak gedaan in het door de Am sterdamse psycho-curiente mevrouw C. C. Ryk aangespannen korte geding tegen de mode-ontwerper Dick Holt- haus, waarby de „gruweiyke bloedrode verf" op de muren van Holthaus' wo ning aan de Vondelstraat de inzet is. Mevrouw Rijk bewoont een gedeelte van deze woning, zy is gelijk gemeld van mening dat de heer Holthaus niet zonder haar toestemming de muren had mogen laten rood verven. De rechtbank president mr. U. W. H. Stheeman wil de als „ergeriyk" geschetste situatie zelf gaan opnemen. Dat heeft hy vanmid dag gedaan, waarna hy de datum van de uitspraak nader zal vaststellen. De raadsman van mevrouw Ryk stel de by de behandeling van het korte ge ding, dat de gruweiyke rode kleur de indruk wekt dat mevrouw Ryk niet in een normale woning, maar in een niet nader aan te duiden etablissement ver bluft De regie was knap, maar kon aan het volumegebrek weinig doen. De hoofd schotel van 't programma was 't forum, dat zich door een telegram graag over rompelen liet en vers van de lever by monde van Van Randwijk een kantte kening gaf over de weigering op de val. reep van minister Beerman om een thuis geplaagd Duitser hier te herbergen. Het kwam spreker voor of de bewinds man op een andere planeet leefde en dat was bepaald niet zijn scherpste woord. De eerste vraag ging echter over het stakingsrecht en de situatie in België, waarby eigenlyk niemand dat recht ontkende - dat was van dit gezelschap te verwachten - doch het zeer omzich tig gehanteerd wilde zien. Tot een dui delijke en algemene uitspraak over de ellende by onze zuiderburen kwam men nauwelijks. Met name de beknotting van de vryheid in naam der democratie van andersdenkenden vergat men heel een voudig aan te roeren. Jammer. Intussen werden er wel andere verstandige din gen gezegd. Hoogtepunt werd het pro bleem van de afkeuring van Sartres stuk „De duivel en God". Het is ondoen. iyk het betoog ook maar in hoofdlijnen weer te geven, maar het was een mach tig brok leiding geven aan opinievor ming. Voor ons mag dan de t.v. weer een maand op een klein pitje doorsud deren. want zoiets maakt erg veel goed. De samenvatting van de kern van het stuk door vertaler Ed. Hoomik was een staaltje van intelligent vakmanschap om van te watertanden, gehuld in een fraaie en duidelyke formulering. De discussie was bewogen - en daarvan liet de camera blijken meer dan de voor zitter vermoedde - maar men zocht het niet in grote woorden, doch in de ernst, gestut door geest en geloof. Johnny Kraaykamp en Wini lbo weer voor de televisie Sinds de geschillen om het nationale feestprogramma van 5 mei deden de ge ruchten de ronde, dat de heren W. lbo en Johnny Kraaykamp door de omroep zouden zün geboycot. De AVRO zelf verklaarde uitdrukkelijk, dat van een boycot geen sprake is goweest: „Er deed zich alleen de toevallige omstandigheid voor dat men sindsdien d?ze artiesten niet in een programma nodig had". Zaterdag 21 januari zal Johnny Kraay kamp zijn rentree maken op de televisie, in het programma van Mies Bouwman „In de hoofdrol". Daarna zal hij op 17 maart zijn eerste grote rol als televisie acteur spelen in de éénacter „Eenhoorn" die door de V.P.R.O. kortgeleden werd uitgesteld, omdat de andere omroepver enigingen bezwaar maakten tegen het optreden van Johnny Kraaykamp. Ook Wim lbo zal weer by de televisie worden gecontracteerd. Hy heeft gedurende zijn boycot een studiereis gemaakt naar het buitenland en de ,FamiIie-I)oorsnee-uit- zending voor radio Luxemburg helpen voorbereiden. Beide artiesten willen zich overigens niet uitlaten over de moeiiykheden met de omroepverenigingen. Ook zij ontken nen thans dat van een officiële boycot kon worden gesproken. „Wij weten van niets", is het enige wat zy verder van deze kwestie zeggen. Gisteren is by de Dienst Luister- en Kykgelden het 800.000ste televisietoestel geregistreerd. Dit betekent, dat het aan tal tv-ontvangers, dat op 12 januari '59 nog pas 400.000 bedroeg, binnen twee jaar verdubbeld is. Hoe snel de groep televisiekykers zich de laatste tyd uitbreidt, hiykt weil uit het feit, dat het 700.000ste televisietoestel pas iets meer dan vijf maanden gele den, nameiyk op 20 juli j.l. werd inge schreven. In totaal werden dit jaar tot en met 24 december 213.228 tv-ontvangers by ge boekt tegen 189.733 in de correspon derende periode van 1959. Bejaarde vrouw 36 uur onder opklapbed (Van onze Rotterdamse correspondent) Een bewoonster van de Bajonetstraat te Rotterdam, mevrouw J. van Noort De Heer. had sinds tweede kerstdag haar 77-jarige alleenwonende buur vrouw, de weduwe A. Schouten, niet meer gezien. Hierdoor verontrust, belde zy bij mevrouw Schouten aan, maar er werd niet opengedaan. De kordate vrouw forceerde de deur en stapte naar bin nen. Tot haar grote schrik vond zij de bejaarde weduwe in de tussenkamer van de woning op de grond. Mevrouw Schouten had in de nacht van maandag op dinsdag het opklapbed, waarin zy placht te slapen, op haar benen gekre gen toen zü dit neerliet. zy had zichzelf niet kunnen bevrij- den, zodat zy, uiteraard zonder eten en drinken en bovendien gewond aan haar benen, ongeveer 36 uur op de grond heeft gelegen. Onmiddeliyk werden po litie en GG en GD gewaarschuwd. De aard van de verwondingen bleek geluk kig nogal mee te vallen, zodat de vrouw thuis kon worden geholpen. Mevrouw Schouten wordt nu door een verpleeg ster verzorgd. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per J giro, verzoeken wü de f7.50 voor hun abonnement gedurende het le kwartaal 1961 zo mogeiyk vóór i 1 januari a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van j een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Nog ruim 2000 Nederlanders in Djakarta Op het ogenblik wonen nog 2.017 Ne derlanders in Djakarta en ongeveer 114.552 Chinezen. Tussen januari en oktober van dit jaar vertrokken in totaal 5.561 buiten landse ingezetenen uit de Indonesische hoofdstad, van wie de helft Nederlan ders en de helft Chinezen, die repatrië ring verkozen boven het Indonesische staatsburgerschap. Op het ogenblik wonen nog 121.652 buitenlanders in Djakarta. „Radio Nord" een particuliere radio- omroeponderneming, kan thans, vijf maanden later dan oorspronkeiyk be doeld, beginnen met uitzendingen vanaf een buiten de Zweedse territoriale wa teren ter hoogte van Stockholm voor anker liggend schip, de „Bon Jour". Dit schip heeft een zender van twintig kilo watt aan boord en een 38 meter lange antenne met een tegenwicht van 160 ton beton in de kiel. De technische uit rusting is afkomstig uit Amerika en West-Duitsland. Volgens een Stockholm- se krant zullen alle programma's in Stockholm worden klaargemaakt en op band gezet. De bandjes gaan dan per boot of vliegtuig naar het schip en wor den in de buurt daarvan in waterdichte zakken uitgeworpen om door de be manning in de „Bon Jour" te worden opgepikt. Volgens een ander krantebericht zul len nieuwsbulletins in morsecode met behulp van krachtige lichten aan de kust naar de „Bon Jour" worden over geseind, daar het onderhouden van een radioverbinding tussen kust en schip voor commerciële doeleinde in strijd zou kunnen zün met de Zweedse wet. Een ander Zweeds radioschip, dat evenals de „Bon Jour" reclameteksten in zijn uitzendingen op neemt het geen de door de Zweetse staat geleide radio niet doet nameiyk de „Mercur", ligt bij de zuid-west-kust van Zweden. Cubaanse reserves nagenoeg uitgeput Uit de zojuist in het Cubaanse staats blad gepubliceerde balans van de Natio nale Bank van Cuba blijkt, dat per 30 november jl. de reserves aan goud en converteerbare deviezen nagenoeg uitge- punt waren. De reserves staan op de ba lans voor een bedrag van 84 miljoen Cubaanse peso, maar in een aanvullende noot wordt medegedeeld, dat er nog ver plichtingen zyn tot een bedrag van 92 miljoen peso. Wat deze verplichtingen zyn, wordt niet gezegd, maar in finan ciële kringen gelooft men algemeen, dat dit kredieten betreft, die reeds voor het dekken van aankopen in het buitenland zün geopend. Er zou dus eigenlyk een te kort van 8 miljoen peso zyn, maar daar er ook nog deviezen te ontvangen waren, belopen de reserves volgens kringen, die in nauw contact met de Nationale Bank staan, acht tien miljoen peso. In de periode van januari tot novem ber van dit Jaar is de geldcirculatie in Cuba gestegen van 540 miljoen peso tot 935 miljoen peso. Volgens sommigen ver klaart de huidige financiële toestand de snelle terugkeer van de president van de Nationale Bank, Guevara, en het achter wege biyven van een verklaring over de onderhandelingen, die hy in een aantal landen van het communistische blok heeft gevoerd. Het schijnt, dat de Cubaanse regering erop rekent door middel van tweezydlge ruilovereenkomsten met de landen van het Sovjetblok het economische leven van Cuba gaande te kunnen houden en de industrialisering te kunnen voortzet ten. De handel met het Westen zal even wel grotendeels worden stilgelegd door gebrek aan deviezen. EERSTE VERKIEZING VOOR NIEUW-GUINEARAAD By de eerste verkiezing voor de Nieuw-Guinea-raad te Genjem ten zuidwesten van Hollandia, was volgens een verslag in de Nieuw-Guinea Koerier de bevolking op haar paasbest gekleed. Het betrof de verkiezing van elf kies mannen in het district Genjem, in to taal waren er 560 kiesgerechtigden en twintig kandidaten. De kiescommissie had plaats genomen achter een tafel in een loods en de kiezers (mannen en vrouwen, meest Pa poea's, maar ook enkele Europeanen, Chinezen en Indonesiërs, gingen een voor een naar binnen en fluisterden de commissieleden de naam van hun kan didaat in het oor. De kiescommissie bestond uit het dis trictshoofd van Genjem en twee dorps onderwijzers. De loods waarin de verkiezing werd gehouden had wanden die voor een deel uit gaas bestonden. Het publiek toonde veel neiging om zich zodanig op te stel len, dat het door het gaas heen de uit gebrachte stem van de lippen van de kiezers kon aflezen. De politie werd dan echter steeds actief met het argument, dat de verkiezingen geheim waren. Agenda DONDERDAG Den Haag (Gebouw K. en W.) Met K. en O. naar Snip en Snap-revue. (Vertrek 7 uur van Stationsplein). VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Een uur met Wim Kan alleen". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdvoorstelling L.J.A. „De schaduw van de Koning". 2.30 uur nam. Zomerzorg: Afscheidsreceptie chef Plant soendienst, dhr. A. Galjaard. 35 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bybelstudle; 11 uur voorm., ds. K. C. van Oossanen. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. DINSDAG In den Vergulden Turk: Buitengewone aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Wol spinnerij. 11 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 Januari) VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Or gelrecital. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Nederlandse emigranten en hun Inpassing ln de Australische gemeenschap, lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge- var. progr. -20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en soliste. 21.10 Filmpraatje. 21.25 Lichte muz. 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws., beurs- ber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Documen taire. 20.30 Gesprekken. 21.00 Een ander mens (The uninvited), TV-spel. 22.00 Sportpraatje. VOOR VRIJDAG 30 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 23AVPJOOH :3u(ssoido PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! Idee: J. C. de Bruijn. Lelden. N. Beukers, Woerden. Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leldse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags -4 uur. (Tot 23 januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam (tot 15 lanuari) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Alles de lucht in". (AI.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tarzans verbanning" (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het komplot der min derjarigen". Casino: "The five pennies". (A.I.). Werkd.: 7 en 9.15 u., dagelijks te 2.30 u. „De sneeuwkoningin". (A.I.). Lido: „Conny en Peter maken muziek". (AI.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jerry, hou Je roer recht". (AI.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maak 't niet te bont!" (A.l.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur "Cap tain's table. (18 Jaar). Maandag 7 en 9.15 uur - dinsdag - woensdag - donder dag 8 uur „Kolonel Hyde contra Scot land Yard". (14 jaar). Zondag t/m donderdag: 2.30 uur "Golden age of co medy". (A.l.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend „Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel 21060. BIJ geen gehoor by Cw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BINNENLAND Gistermiddag is op de Ookmeerweg in Amsterdam-west de 51-Jarige mevrouw A. J. Ebbelaar-Krijne met haar bromfiets geslipt en gevallen. Met een bloedende hoofdwond werd zy ln het Wilhelmina- gasthuis opgenomen, waar zij in de loop van de avond is overleden. De algemene vergadering van het Ned. Instituut van Accountants heeft de aftredende voorzitter, de heer H. C. Tref fers, Amsterdam, voor het Jaar 1961 op nieuw ln deze functie gekozen. Na een woeste rit ln het grensgebied ten zuiden van Bergen op Zoom heeft de Belgische douane gisteravond een beruchte Belgische smokkelaar, die 700 kg boter vervoerde, klem gereden en gearresteerd. De 35-Jarige fabrieksarbeider Hereij- gers uit Zundert ls gistermiddag in de suikerfabriek „Wittouck" te Breda onder een berg suikerbleten bedolven. Toen men hem had bevryd, bleek de man reeds te zyn overleden. Hij was bezig met een wa terkanon suikerbieten schoon te spuiten. Plotseling kwam een berg suikerbieten in beweging. De man viel en raakte onder de suikerbieten bedolven. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De bouw van de Ambonezenwyk in Moordrecht, de grootste ln Nederland, is thans zo ver gevorderd, dat 42 woningen, compleet gestoffeerd en Ingericht, de vol lende maand betrokken kunnen worden. :n totaal zullen 140 Ambonese gezinnen in Moordrecht ondergebracht worden. Het merendeel der gezinnen ls afkomstig van Walcheren. - Gistermiddag ls door de burgemees ter van Soest, mr. S. P. baron Bentinck. het Jaarlijks congres van de „Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de ge schiedenis" geopend. Dit congres wordt f.ehouden van 28 tot en met 31 december n Soest. De Amersfoortse kunstschilder Jelle Troelstra, die dinsdag 17 Januari a.s. 70 Jaar wordt, zal die namiddag (om vier uur) op een receptie in het I.C.C.-pavil joen Vondelpark te Amsterdam worden gehuldigd. BUITENLAND Volgens de Daily Express wordt ver wacht dat premier Macmillan ln het vol- ?ende najaar een reis naar het verre Oos- en, met Inbegrip van Malakka en Japan, zal maken. Of hij ook naar Peking gaat. zal afhangen van de Internationale situa tie. De Britse premier onderbrak zijn kerstrust om in Londen een gesprek te voeren met de Indiase staatsman Krisjna Menon, dat ruim een uur heeft geduurd. Menon was op weg naar de Verenigde Na ties ln T"ew York, Zwitserland heeft zyn keus laten vallen op het Franse jachttoestel „Mlrage 3" voor zijn luchtmacht. Honderd van dergelijke toestellen zullen in Zwitserland in licentie vervaardigd worden. Volgens een Australische geleerde, dr. E. G. Bowen van de Australische or ganisatie voor wetenschappeiyk en In dustrieel onderzoek, veroorzaakt meteoor- stof op bepaalde dagen van elk Jaar een plek ln de regenval. Dr. Bowen, die ver klaarde dat zyn theorie door Russische onderzoekingen werd bevestigd, zei dat de piek zich voordoet ongeveer dertig dagen nadat de aarde door bekende wolken me- teoorstof is gegaan. Iedereen die bereid ls de kosten van de noodzakeiyke reparatiewerkzaamheden voor zijn rekening te nemen, variërend van 27.500 tot 300.000 gulden, kan ln West-Duitsland voor niets eigenaar van een kasteel worden. Volgens de curator van de Westdultse Vereniging van kasteel- eigenaren, zijn er ln dat land 11.000 leeg staande kastelen en soortgelijke woonge- legenheden In New York heeft een zeventien- Jarige jongen een vriendje van veertien Jaar doodgestoken, omdat deze laatste weigerde hem een bedrag van nog geen anderhalve gulden, dat By had verdiend met het bezorgen van kerstbomen, af te staan. De politie van Taranto, ln Zuld- Italië, heeft een 34-Jarige arbeider gearres teerd. verdacht van moord op zyn vrouw en schoonmoeder. Volgens de politie had de moordenaar, die de lichamen van zyn slachtoffers in bed had gelegd, veertien dagen lang ln zyn huis geleefd alsof er niets gebeurd was. todat familieleden ver denkingen opvatten en de politie waar schuwden. Na de verdwijning ln Nieuw Delhi van een geheim dossier over de Indlsch- Russlsche samenwerking op het gebied van de atoomenergie zijn acht Indiase ambtenaren aangehouden. Volgens een onderzoek door „Motion Picture Herald", het orgaan van filmver- huurbureaus, brengen films met Dorls Day het meeste gela op. Zij wordt gevolgd door Rock Hudson. Cary Grant, Elizabeth Taylor. Debbie Reynolds, Tony Curtis, Sandra Dee. Frank Sinatra, Jack Lemmon en John Wayne. In Cairo zal ln het nieuwe Jaar streng worden opgetreden tegen voetgan gers die zich niet aan de verkeersregels houden. Overtredingen zullen worden ge straft met een boete van 25 piaster (on geveer twee gulden). Zij die niet direct kunnen of willen betalen, moeten terecht staan voor een speciale rechtbank voor verkeersdelicten, die boetes en gevange nisstraffen kan opleggen. Op 1 Januari a.s. wordt in Pakistan het tiendelig muntstelsel ingevoerd. De waarde van de roepy zal onveranderd blijven, maar de munt zal worden ver deeld in honderd gelbke delen, palsa ge naamd. Op het ogenblik ls de roepy ver deeld in anna's en ple's. Een grote ontploffing heeft zich gis teravond laat ln ae Bayerverffabriek te Leverkusen in West-Duitsland voorgedaan. Een felle lichtflits ging met de ontplof fing gepaard. Daarna ontwikkelde zich een grote rookpluim. Het geluid van de ont ploffing werd aan de rand van DÜssel- dorf, op ongeveer dertig kilometer van Leverkusen gehoord. De explosie heeft aan twee mensen het leven gekost. Eén man wordt nog vermist. Dertien arbeiders heb ben verwondingen opgelopen. Van enige van hen is de toestand ernstig doch niet levensgevaarlijk. De Westberiynse politie heeft een Duitser gearresteerd, die zowel voor En geland als voor de Sovjet-Unie zou hebben gespioneerd. De man, die door zyn vrouw na een ruzie werd verraden, had enkele jaren als agent voor de Engelse geheime dienst in Beriyn gewerkt, tot hy ln 1958 door de Russen werd gearresteerd. Nadat hy beloofd had voor de Russen te zullen werken, werd hy losgelaten. Ook zyn vrouw is aangehouden. - Een Siamees-Deense archeologische expeditie heeft ln de provincie Kancha- naurl van Siam meer dan tweeduizend voorwerpen uit het stenen en bronzen tydperk gevonden. Enkele van de gevon den stenen gebruiksvoorwerpen kwamen overeen met soortgelijke vondsten in Ma lakka, Indonesië en de Phillppynen. Frank Scattergood uit Ilkeston, ln Engeland, was dinsdagavond net zyn slaapkamer op de bovenverdieping van zijn woning binnengetreden om te gaan sla pen, toen hy een lawaai als een bominslag hoorde, om zichzelf even later boven op het dak van een autobus terug te vinden. „Na onderzoek" bleek dat een autobus op de beyzelde weg was geslipt en Scatter- goods woonkamer was binnengereden, waardoor het plafond naar beneden kwam. De bestuurder van de autobus kroop on gedeerd uit het wrak van zyn met kerst versieringen behangen wagen. In Italië lag gisteren het spoorweg verkeer voor de helft stil als gevolg van een 24-uursstaklng van de stokers, voor zover deze lid zyn van het communis tische vakbond. Van de 6.000 treinen re den er ruim 2.500. - De gekozen Amerikaanse president Kennedy neeft gisteren de 49-larige advo caat Eugene Zuckert uit Washington be noemd tot minister van Luchtvaart. Zucker was assistent-minister van Lucht vaart onder het bewind van Truman. HIJ ls o.m. lid geweest van de commissie voor atoomenergie. Dr. Ralph Lapp, directeur van de dienst voor kernwetenschappen in Washington, heeft verklaard te menen, dat de Verenigde Staten thans over kern wapens beschikken, die gelijk zyn aan 50.000 atoombommen van het type zoals boven Hirosjlma werd uitgeworpen. Bin nen zes jaren zouden de Verenigde Staten nog het equivalent van 30.000 van deze bommen kunnen vervaardigen. Het aantal Oostduitsers dat in 1960 de vlucht nam naar West-Duitsland, was ruim 25 procent groter dan ln 1959. In 1960 meldden zich rond 200.000 inwoners van Oost-Duitsland bij de Westdultse en Westberiynse opvangcentra, tegen 143.917 ln het Jaar daarvoor. Sinds 1949 hebben ongeveer 2.6 miljoen mensen Oost-Dults- land verlaten. Vooraanstaande persooniykheden in Zweden uit medische. Ingenieurs- en rechtskundige kringen hebben een anti- lawaalcomite opgericht dat het publiek op grote schaal wil gaan voorlichten over de gevaren van lawaai voor gehoor en ge zondheid. De Chinese ambassade ln Belgrado heeft by het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd naar aanleiding van een aanval op de corres pondent van het communistische pers bureau Nieuw China in Joego-Slavië. Vol- §ens dit persbureau is de auto waarmee e correspondent op 15 december voor zaken op weg was beschoten, waarbij de voorruit door een kogel werd getroffen. De Joegoslavische politie had beloofd een onderzoek te zullen Instellen, maar zy had sindsdien niets meer van zich laten horen. In Taxco. ln de Mexicaanse provincie Guerrero, ls gisteren een opstandige be weging ontstaan, die zich tot plaatsen ln de omgeving schijnt te hebben uitgebreid. Ook ln de provinciale hoofdstad Chllpa- clngo, bekend door haar zilversmeden, is een spanning merkbaar. De opstandelin gen eisen het aftreden van de gouverneur, generaal Raul Caballero Aburto. In talryke plaatsen hebben zij het gemeentehuis en politiebureaus bezet. Maarschalk Juin heeft in een brief aan generaal De Gaulle uiteengezet waar om hy by de volksstemming van 8 Januari „nee" zal stemmen, tegen De Gaulle's plan voor een hervorming van de bestuursor ganen ln Algerye. Juin zegt zich niet te kunnen verenigen met De Gaulle's streven naar „een volkomen onafhankelijke staat Algerye, met zyn regering. Instellingen en wetten" Hij spreekt ln dit verband van „een onherstelbaar afstand doen", waarbij onderhandelingen met de opstandelingen „achteraf" zinloos zyn. „omdat zij dan al hebben bereikt wat zij willen". Gram. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Kamerork. en soliste. 14.50 Koor, blok- fluitgroep en sol. 15.15 Gram. 15.30 Blaas- ork. 16.00 Bloemen en planten, lezing. 16 15 Gram. 16.30 Britse kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. NCRV: 18.00 Christelijke muz. ver. 18.20 Licht progr. 18.60 Regerlngsuitz.: Surina me en de Nederlandse Antillen in 1960, door Zijne Excellentie de vlce-minister- presldent drs. H. A. Korthals. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.10 Smederij in de eeuwigheid, spel bij de 23.05 Filh; 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamermuz. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillonbespeling en draai- orgelmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 De Amster damse Effectenbeurs in 1960, praatje. 14.00 Knapenkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Kerkorgel conc. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gre pen uit de muziekgeschiedenis, muz. le zing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.53 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pollt. lezing. 18.25 Orgel en mondharmonica. 18.50 De puntjes op de 1, praatje. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nws. 20.05 Ontmoeting met Szeesnv, le zing. 20.15 Litt. progr. 20.30 Actie Kruis en munt. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.50 Geen tijdklankb. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Kamerork. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEXPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I: Gaetano Donizetti „La Favorlta" (le en 2e bedryf). Uitvoerenden: Glulietta Sl- mlonato, mezzo-sopraan, als Leonora de Guzman; Gianni Poggi, tenor, als Fernan do; Ettore Bastlanini. bariton, als Alfonso XI, koning van Castillë; Jerome Hines, bas, als Baldassare; Piero di Palma, tenor, als Don Gaspare; Blce Magnani, sopraan, als Ines. Koor en Orkest van de Magglo Musicale Fiorentlno. Dirigent: Alberto Erede. II: Luigi Cherubini Ouverture „Medea". Symphonie Orkest van Bamberg olv. Fer dinand Leltner. Ill: Vincenzo Bellini uit "II Pirata" Oh! s'io potessl. Col sorrlso d'innocenza. Ma ria Callas. sopraan. Philharmonia Koor en Orkest olv. Nicola Resclgno. IV: Giuseppe Verdi: 1. Ouverture "Lui- sa Miller". Orkest van de Magglo Musicale Fiorentlno olv. Gianandrea Gavazzenl; 2. uit "La Forza del Destino" II santo nome di Dio. Plinio Clabassl, bas; Lulsa Mala- grida. sopraan. Koor en Orkest van de Opera te Rome olv. Giuseppe Morelli. V: Giacomo Puccini: 1. uit "Manon Les- caut"; a. In quelle trine morbide; b. Sola, perduta, abbandonata; 2. uit "Gianni Schlcchi" O mio babblno caro. Maria Cal las, sopraan. Philharmonia Orkest olv. Tullio Serafln. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. AVRO: 20.30 Blik in het Nieuwe jaar, le zing. 21.00 Flits. 21.30 Perry Como-Show. 22.10-22.15 Met het oog op BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Muz. ln miniatuur. 12.30 Hoorsp. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 15.00 Zang en gitaar. 15.15 Gram. 16.00 Inter view. 16.30 Geluidskron. 17.00 Ork. conc. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Klankb. 21.00 Ork. conc. (Om 21.34 Lezing). 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Kamermuz. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Amus. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Mil. ork. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races en ge var. muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 21.00 Balletmuz. 21.45 Nws. 23.25 Kamer muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 18.30 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. (Om 12.30 Weerber 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Kamermuz. 14.40 Gram. 15.00 Die Lustige Witwe. operette. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.30 Klavecimbel-recital. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Kamer muz. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Sportkron. 20.00 Ork. conc. 21.25 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Lichte muz. 14.30 Ge var. muz. 15.00 Gevar. muz. 16.07 Le Mar- tvre de Saint-Sebastlen. opera. (Om 17.00 Nws.). 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chan sons. 20.30 Kamermuz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Discografie. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) p. a t. "O r Amsterdam onbewolkt Den Helder licht bew. Ypenburg VlissLngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. •Limburg licht bew. Helsinki geh. bew. Stockholm regen Oslo gen. bew. Kopenhagen regen Aberdeen half bew. Londen onbewolkt Brussel zwaar bew. Luxemburg mist Parijs regen Bordeaux onbewolkt SE FTr c 5 3-10 6 4 3 0.1 3 3 -3 0.3 4 4 0 0 2 5-20 2 5-10 4 4-20 3 0-1 0.6 4 3 -0 0.1 2 3-16 0.1 Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zllrlch Genêve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio MadTid Mallorca Lissabon mist regen geh. bew. onbewolkt sneeuw sneeuw half bew. onbewolkt sneeuw sneeuw zwaar bew half bew, half bew. licht bew. half bew. onbewolkt ono 8 w.stll wnw 2 zzo 3 Z 4 w.stll wzw 5 w.stil nw 6 ozo 2 ono 2 W-Stil ono 4 2 o 12 zzw 2 3 3 2 1 0.1 -3 0 1 0 w.stil 0 o 2 1 w.stll 11 o 2 12 w 7 8 w 3 13 1 nw 5 15 -6 0 -2 0.1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2