Laatste nieuws Sport toto Prof. mr. De Gaay Fortman sprak hedenmorgen met prof. De Quay „Het kabinet ging te ver Veel aandacht B. W. Voorschoten voor de uitbreidingsplannen AR-kiesvereniging Voorschoten staat achter het partijbestuur Slechte toestand kade van Zwet en Grooten Blankaartpolder WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 De kabinetscrisis (Van onze parlementaire redacteur) Prof. de Gaay Fortman is vanmorgen zijn informaties omtrent een spoedige oplossing van de kabinetscrisis begonnen met zijn licht op te steken bij de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, want hij moet ook weten of, en onder welke voorwaarden, het kabinet zou wil len aanblijven. Het gesprek duurde on geveer een uur. Vervolgens heeft hij een bezoek gebracht aan minister Van Aart- sen van Volkshuisvesting. Daaruit kan men concluderen, dat hij zich op de hoogte wil stellen van de betekenis van de A.R^motie en de bezwaren, die daar tegen bestaan. Uit het feit, dat de informateur direct na zijn bezoek aan prof. De Quay prijs heeft gesteld op een gesprek met minis ter Van Aartsen, zou men de indiruk kunnen krijgen dat hij een oplossing van de kabinetscrisis louter wil zoeken in een oplossing van de kwestie, die tot het ont staan van het conflict aanleiding heeft gegeven. Dat zou een oplossing in be langrijke mate vereenvoudigen, want dan zou ook van persoonsverwisseling in het kabinet geen sprake zijn. Voor alle partijen Hij zal echter ook moeten nagaan of daarmee de zaak voor alle partijen zou zijn opgelost, want het is bekend dat de Christelijk-Historische minister De Pous uiteraard ontstemd is geweest over de houding van de C.H.U.-fractie, die met het stemmen voor de motie Van Eiber- gen een rechtstreekse aanval steunde op zijn prijsbeleid. Waarschijnlijk in ver band daarmee heeft prof. De Gaay Fortman vanmiddag te half één in Utrecht een gesprek gevoerd met dr. Tilanus na afloop van de vergadering van het partijbestuur van de CH.U Teneinde zijn verkenningen omtrent de politieke situatie grondig te ver richten heeft prof. De Gaay Fortman vanmiddag de vergadering van het par tijbestuur van de A.R. bijgewoond. Hij is lid van het partijbestuur en aldus heeft hij de gelegenheid gehad te luis teren naar de verschillende standpun ten, zodat hij niet afhankelijk was van eenzijdige voorlichting uit de kring van de A.R. Uiteraard heeft hij niet aan de discussies deelgenomen. Meer gesprekken Er wachten de informateur ook nog gesprekken met de fractievoorzitters van andere partijen om te horen hoe zij over een oplossing denken en welke bezwaren zij eventueel hebben. Het is niet waarschijnlijk, dat de informateur zal ingaan op verlangens om afspraken te maken over in de toekomst te ver- WARMOND „De schipper van de Maartje Jacoba" Uitvoering „St. Matthias" In 't Trefpunt geeft de R.-K. Zang- Harmonie- en Toneelvereniging „Sint Matthias" deze dagen haar serie kerst uitvoeringen. De verzorging van deze avonden valt dit keer te beurt aan de afdeling toneel, met het spel „De schip per van de Maartje Jacoba" door Klaas Smelik. Ondanks ziekte van de regisseur, de heer G. G. van Elburg hebben de spe lers en speelsters zich uitstekend van hun taak gekweten. Het stuk zelf behoeft geen nadere uit eenzetting, omdat dit zo bij uitstek Ne derlandse zeemansverhaal bij ieder wel bekend zal zijn. Wel is een bijzonder woord van waardering zeker op zijn plaats voor het goede spel van Jan van Leeuwen, als de zoon van de schipper. Evenzo voor de schipper zelf, Jan Scha venmaker sr. Over het spel van Corry Schakenbos, als de schippersvrouw, be hoeft niet lang gesproken te worden. Het was echt weer een rol op haar lijf ge schreven. Riet Willemsen, als de dochter begint zich op het toneel steeds beter thuis te voelen en daardoor wist zij in dit stuk haar rol op uitstekende wijze te irertolken. Ook de minder belangrijke rollen kwamen goed uit de verf. De voorzitter van de vereniging de heer Th. R. de Vroomen vond, dat de toe komst van Sint-Matthias niet somber te worden ingezien, vooral door de aan winst van jonge enthousiaste krachten. Vanavond wordt nogmaals een uitvoe ring gegeven. Burgerlijke Stand Geboren: Maria L. E., dr van J. Th. Hartveld en J. M. Beugelsdljk, Brenda L., dr. van J. H. Menten en W. E. Bos, Petro- nella, dr van G. de Vos en M. F. J. Trou- wee. wachten tere kwesties als de kinderbij slagverzekering en de mammoetwet. Dat zou de taak zijn van een formateur, van iemand die een nieuw kabinet for meert. Het is volgens de aan hem ver strekte opdracht ook niet zijn taak de partijen in de A.R. te verzoenen. Dat ligt meer op de weg van anderen, zoals bijvoorbeeld dr. Jan Schouten, dan van de informateur. Als men zou beginnen te spreken over het maken van overeenkomsten over bepaalde beleidspunten, zou de kabi netscrisis nog weken of maanden kun nen duren en de opdracht aan prof. De Gaay Fortman is integendeel de moge lijkheden te onderzoeken van een spoe dige oplossing van de kabinetscrisis. Voor de kansen op een spoedige op lossing is het van belang te weten dat, in tegenstelling tot vele berichten, de persoonlijke verstandhouding tussen de AR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot, en prof. Zijl stra uitstekend is. Zij hebben wel ver schillen van politiek inzicht, in die zin dat prof. Zijlstra vooruitstrevender is, maar er bestaat tussen hen geen wrij ving van persoonlek karakter. Er zal een zakelijk compromis moeten worden gevonden, waarbij het uiteraard is uit gesloten dat beide partijen niet enige „pijn" zullen voelen. Daarom is de op dracht die prof. De Gaav Fortman heeft gekregen to«*b een moeilijke taak om uit te voeren. Hij kan nog op allerlei on voorziene moeilijkheden stuiten. (Van onze Haagse redactie) Het aantal eerste en tweede prijswin naars in de toto is belangrijk groter ge worden. Vanmiddag om twaalf uur had de KNVB de namen geregistreerd van ongeveer 50 deelnemers met veertien en 550 met dertien punten. T enni sranglij st De tennisranglyst over het jaar 1960, samengesteld door de keuzecommissie van de KNLTB, vertonen heel wat on derlinge verschuivingen en enkele debu tanten. De commissie heeft de lijst dit maal niet van enig commentaar voor zien. Zowel bij de dames als de heren ko men enkele zeer jonge figuren op de ranglijst voor .namelijk Els Spruijt (17 jaar) en de 16-jarige Tom Okker. De cijfers achter de namen geven de plaats op de ranglijst in 1959 weer, ter wijl een streepje betekent, dat de speler in dat jaar niet werd geklasseerd. In de •groepen is de rangschikking alfabetisch. Dames: 1. mej. M. Weurman (6-7); 2. mej. J. Seven (8); 3. mej. H. Ruinen (-): 4-6. mevr. J. Baars (-); mej. M. Moritz (-)mevr. B. Thung (2)7. mej. I. Com mandeur (-)8. mej. F. Marinkelle (3-5); 9-10 mej. E. Spruijt (-) en mej. J. Ferir (9-10). Heren; 1-2. J. van Dalsum (4) en P. van Eijsden (1-3); 3-5. J. H. Goris (5); Karamoy (1-3) en W. Maris (1-3); 6-9. H. Biesheuvel (-); R. Gurowitch (7-10); E. Schneider (-) en J. van de Weg (7- 10); 10-17 P. Dominicus (11-16), M. Du- lac de Fugeres (-); R. Kuijpers (7-10): T. Okker (-); P. Scholtz (11-16); D. Stradmeijer (-); J. van Toorn (-) en M. Vekemans 11-16. De Van Swol-beker voor Jonge spelers (tot 16 jaar), die zich door sportieve prestaties hebben onderscheiden, is voor 1960 toegekend aan Nik. Fleury (Amster dam) 95 Bestuur C.H.U. Het gehele dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Unie, dat van morgen in Utrecht heeft vergaderd, heeft ingestemd met de houding die de Christelijk Historische Tweede-Kamer fractie heeft aangenomen bij de behan deling van de motie, waarin werd aan gedrongen op de bouw van 2500 woning wetwoningen en 2500 premiewoningen meer. Het dagelijks bestuur acht het zeer ernstig en van christelijk standpunt uit gezien, niet langer te tolereren, dat 15 jaar na de bevrijding in ons land nog zo'n grote woningnood heerst. De plan nen van de regering om meer woningen in de vrije sector te laten bouwen, kun nen op zichzelf worden toegejuicht, maar zullen op dit moment wat moeten worden afgeremd, omdat in de vrije sector nu eenmaal te weinig goedkope woningen worden gebouwd, zo meent de CHU. Het dagelijks bestuur betreurt de vele financiële en ambtelijke remmin gen die bij de woningbouw een rol spe- len en die, volgens hem, zeer hinderlijk werken en allerwege wrevel opwekken. Het beschouwt de ingediende motie zui ver zakelijk en los van persoonlijke ver houdingen en kan zich zeer wel met de inhoud daarvan verenigen. Het dagelijks bestuur van de CHU sprak voorts als zijn mening uit, dat het kabinet dat als een extra-parlementair kabinet geen formele bindingen heeft met de fracties, te ver is gegaan door op de gronden, welke daarvoor werden aan gegeven, heen te gaan. Koningin bezocht expositie Vanochtend heeft H.M de Koningin, vergezeld door haar hofdame jkvr. C. E. B. Röell, gedurende ongeveer anderhalf uur de tentoonstelling „5000 jaar Egyp tische kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam bezocht. Zij werd bij haar aankomst begroet door de hoofddirec teur, dr. A. van Schendel en de heren Th. H. Lunsingh Scheurleer en prof. dr. A. Klasens. Niettegenstaande het bijzonder grote aantal bezoekers op de tentoonstelling, kon de Koningin de expositie ongehin derd bezichtigen. JONGEN ZWAARGEWOND DOOR VUURWERK (Van onze correspondent). De 10-jarige Jos Alberts te Nijverdal (Ov.) is gistermiddag ernstig aan het gelaat gewond doordat hij experimen teerde met carbid, een plastic flesje, water en lucifers. Het zelf gemaakte vuurwerk veroor zaakte een felle steekvlam, waardoor de jongen zulke ernstige brandwonden in het gezicht kreeg, dat hij in het r.k. ziekenhuis te Almelo moest worden op genomen. Het ongeluk gebeurde in de keuken van de ouderlijke woning, waar Jos, toen zich carbidgas ontwikkelde, een lucifer bij het plasticflesje hield. AMSTERDAMSE ROMANPRIJS VOOR S. VESTDIJK B. en W. van Amsterdam hebben be sloten, de romanprijs-1960, groot f 3.000. voor een door een Nederlands auteur in de Nederlandse taal in boekvorm in 1958 of in 1959 gepubliceerde roman toe te kennen aan S. Vestdijk voor „De Ziener", zulks op advies van de daar voor ingestelde jury .bestaande uit me vrouw Clare Lennart en de heren Alfred Kossmann en Adriaan van der Veen. Mede in verband met de voor genomen reconstructie van de dorpskern komt het B. en W. ge wenst voor ruimere aandacht te schenken aan het vereeuwigen van oud dorpsschoon. B. en W. stellen de raad dan ook voor om voor het vervaardigen van topografische dorpsgezichten f 500 beschikbaar te stellen. De N.V. Gembouw in Den Haag wil in Vlietwyk II overgaan tot de bouw van 168 flatwoningen in drie woonlagen. De woningen zijn voor de verhuur bestemd en zullen premiewoningen in de zgn A- categorie zyn. B. en W. zyn met Gem bouw overeengekomen, dat 90% van de Eenparig oordeel Gisteravond kwam de A.R.-kiesver- eniging in een spoedvergadering bjjeen ter bespreking van de recente politieke gebeurtenissen. Voor de vergadering, welke onder lei ding stond van de waarnemend voor zitter, de heer W. Wielenga, bestond bij zonder grote belangstelling. Op waar dige, maar ook openhartige wijze, heeft men eenparig zijn afkeuring uitgespro ken over datgene wat vorige week in de Tweede Kamer heeft plaats gehad. De voorzitter gaf in zijn inleiding een kort overzicht van de gang van zaken, ten werden geraamd op f 127.180. Na aftrek van een subsidie kwam dit bedrag op f 38.110. Voor dit restant verleende Rijnland 50 subsidie. De lasten zou den gedurende 15 jaar met ongeveer f 9.90 verhoogd worden. Nadat alle formaliteiten waren ver vuld, was de stand van de voorraadvor- ming van de Prov. Werkgelegenheid zo groot geworden, dat de kans op uit voering binnen afzienbare tijd niet meer verwacht kon worden. Twistvraag over onderhoudsplicht Reeds lange tijd verkeert de kade van de Zwet en Grooten Blankaart polder langs de Ommedijksche Watering en de Kees Jan Koensloot, beter aangeduid vanaf Geerbrug in de Zuidbuurt van Zoeterwoude tot aan de Hoge Brug in Stompwjjk, in zeer slechte toestand. Na een onderzoek in december 1954 richtte het bestuur van de polder aan Rijnland een verzoek tot verbetering. De eeuwenoude twistvraag omtrent de onderhoudsplicht kwam aan de orde. De eigenaren, die hun eigendom aan een kade hadden liggen, noemden het onbillijk dat zij voor de kosten van het kadeonderhoud in aanmerking kwa men. Het zou bijvoorbeeld voor de heer C. A. van Santen betekenen, dat hij het gehele onderhoud van de meer dan 500 meter lange kade langs de Jan Koensloot voor zijn rekening moest nemen. Na de bedreiging van doorbraak en overstroming bij de noordwester storm in 1958 werd ingezien, dat het plan van Rijnland moest worden uitgevoerd en dat het verbeteren van de polderkaden een algemene polderzaak moest worden. In 1959 werd met algemene stemmen besloten de kosten voor de verbeteringen voor rekening van de polder te nemen. Inmiddels had de Technische Dienst van Rijnland door de NV Grondmij. egrotingen laten maken. De totale kos- Een ramp Een kade doorbraak of overstroming zal voor de gebouwen en woningen, in het bijzonder voor het nieuwe bouw- gebied tussen de Korte Miening en de Zwetkade een ramp betekenen, die niet te overzien zou zijn. Men moet aanne men, dat er bij een doorbraak aan de Omdijksche watering door de schuring van het water een gat in de veenachtige grond zal geslagen worden van tien tallen meters breed en tien meter diep. Herstelling van zo'n dijkbreuk zou tien duizenden guldens kosten en veel tijd vergen. Bovendien komen de wegen, ook de Provinciale-de Dokter Kortmannweg, onder water te staan. Het water komt bij vollopen van de polder ongeveer een meter hoog in de huizen en zal daar niet alleen onherstelbare schade aan de ge bouwen, maar ook aan het meubilair aanrichten. De landerijen zullen onge twijfeld ook veel schade lijden. Met het oog hierop besloot het bestuur over te gaan tot een meer gelijkmatige verdeling van de kosten van Tiet schade-herstel. waarbij hij van oordeel was dat de kwestie van de 5000 woningen niet van zodanige aard was, dat hierop een ka binet zou mogen vallen. Hij achtte het een gevaarlijke situatie, dat de Tweede Kamer-fractie een minister van de zelfde politieke overtuiging tot aftreden had gedwongen. Verschillende sprekers gaven hierna hun mening over de situatie. Eenparig stelde men zich achter het partijbestuur, niet alleen wat betreft de radiorede van de voorzitter dr. W. D. Berghuis, maar ook achter de sommering aan dr. J. A. H. J. Bruins Slot, om z'n houding aan te passen. Eveneens werd uiting gegeven aan het vertrouwen in het be leid van de A.R. ministers in het nu afgetreden kabinet. Ten aanzien van de straks te volgen gedragslijn werd opgemerkt, dat de op lossing van dit conflict in Christelijke geest dient te geschieden, teneinde in de toekomst een herhaling van derge lijke betreurenswaardige situaties te voorkomen. Tenslotte werd zonder hoofdelijke stem ming een motie aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht van het par tijbestuur, de Tweede Kamerfractie en de AR. ministers. Deze motie luidt aldus: De A.R.-kiesvereniging van Voor schoten, van oordeel dat uit meer dan een omstandigheid blijkt, dat deze crisis het gevolg is van een tekort aan onder ling begrip tussen de leden van de A.R.- Kamerfractie en de A.R.-bewindsleden in het kabinet, met instemming kennis genomen hebbende van de rede door de voorzitter van de partij, dr. Berghuis, op 26 december voor de NCRV uitgesproken, desalniettemin van oordeel, dat het standpunt van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer niet in het belang van het land en de A.R.-party is geweest, dringt er bij de genoemde volksvertegen woordigers en bewindslieden op aan: 1. Spoedig te komen tot een oplossing van het conflict in Christelijke geest, waardoor een langdurige samenwer king tussen de betrokken personen wordt gewaarborgd; 2. al het mogelijke te doen de politieke gevolgen van de door hen geschon den verstandhouding tussen Kamer en kabinet tot een minimum beperkt te houden en wenst de informateur, prof. W. F. de Gaay Fortman, Gods onmisbare zege toe by het vervullen van zijn opdracht tot het aanwenden van zyn invloed ter handhaving van basis waarop het kabinet De Quay berust. Ongeregeldheden in Brussel In Brussel is het vanochtend tot on geregeldheden gekomen by 't Zuid-sta tion. Betogers, die eerder op de ochtend waren samengestroomd voor het gebouw van hst socialistische vakverbond in de Belgische hoofdstad, dwongen een bus te stoppen. De chauffeur werd mishan deld. Alle ruiten van de bus werden vernield. De woede van de stakers richt te zich tegen de buschauffeur, omdat, ondanks d~ gisteravond door de socialis tische vakbonden uitgeroepen staking bij de Brusselse openbare vervoersdiens ten, hedenochtend tegen het middag uur tweederde van de trams en bussen de diensten voortzetten. Tijdens de bijeenkomst voor het vak bondshoofdkwartier was de stakers medegedeeld, dat 80% van het vervoers. personeel aan de stakingsoproep gehoor had gegeven. Ook werd gezegd, dat de staking zich hedenochtend tot het ge hele land heeft uitgebreid Van socialistische zijde is verder ver klaard. dat een staking is uitgebroken by de petroleumindustrie en dat morgen het werk by de drukkerijen zal worden neergelegd. Hedenochtend zyn de Brusselse reini gingsdiensten weer aan 't werk gegaan. Het aantal stakers bij deze dienst Is minder dan de afgelopen dagen. Elke vuilnisauto wordt door de politie be schermd. Japans protest in Parijs De Japanse regering heeft de Japanse ambassadeur in Frankryk opdracht ge geven officieel te protesteren by de Franse regering tegen de derde kernont ploffing in de Sahara. In welingelichte kringen is gezegd, dat het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken de herhaalde kernproeven van Frankryk als in stryd met de hoop van de mensheid op volledige staking van kernproeven beschouwt. Japan heeft op 13 februari en 2 april eveneens ge protesteerd. Arrestaties in India De Indiase pers maakt melding van de arrestatie van verscheidene personen die werkzaam zyn bij ministeries. Zy zouden inlichtingen verstrekt hebben aan een vreemde mogendheid. De „Indian Ex press" bericht, dat negen mensen zijn gearresteerd. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft meege^ deeld, dat twee lage ambtenaren van het ministerie van Defensie zyn aange houden. De geheime politie verklaart, dat er geen sprake is van een komplot. Een functionaris van de plancommissie en een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken zouden inlich tingen hebben verstrekt aan Pakistan. Snelste emigrantenvlucht naar Sydney Vanmiddag om half een is de snelste emigrantenvlucht ter wereld begonnen: met een DC-8 straaltoestel van de KLM vertrokken 124 Nederlandse emigranten van Schiphol naar de andere kant van de aardbol. Zij worden over 1% dag (op vrydagochtend 7 uur plaatselyke tyd) in Sydney, Australië, verwacht. Deze groep, die in Nederland nog een knusse win terse Kerstmis heeft gevierd zal dus za terdag een zomerse oudejaarsavond be leven in het nieuwe vaderland. Het uit alle delen van Nederland afkomstige ge zelschap bestaat uit ruim 60 volwassenen en een even groot aantal kinderen, onder wie 6 baby's. In totaal bevinden zich cir ca 25 families met kinderen in de groep MIN. SOEBANDRIO NAAR MOSKOU VERTROKKEN Voor aankoop van wapens De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, is vandaag als lid van de missie die in Moskou wapens zal kopen, uit Djakarta vertrokken. Hij zei dat deze missie ver band houdt met de Nederlandse ver sterkingen in Westelyk Nieuw-Guinea. „Wij willen de buitenwereld tonen dat wy de kwestie van de Nederlandse ver sterkingen in West-Irian als zeer ern stig beschouwen", zei hü. Op de vraag of de stroom wapens uit de V.S. onvoldoende is, zei hij, dat In donesië van Amerika voornamelyk klei ne wapens kreeg, die voldoende zijn voor de binnenlandse „veiligheid", maar niet overeenkomen met de Nederlandse versterkingen". Morgen zullen de minister van defen sie, generaal Nasoetion, en 1-uchtmaar- schalk Soeryadarma, naar Moskou ver trekken. Minister Soebandrio zei dat de aan koop van militaire uitrusting van Rus land niet betekent dat Indonesië zyn neutrale houding prijsgeeft. De aanko pen zullen betaald worden uit een be staande overeenkomst voor Russische kredieten aan Indonesië Hij voegde hieraan toe. dat indien N Ierland zich in Nieuw-Guinea bewa pent, er geen reden is, waarom Indo nesië zijn strydkrachten niet zou ver sterken. Op de vraag of dit een wijziging be tekende van de Indonesische belofte dat het zich ten doel stelt Westelyk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te krijgen, zei de minister „dat hy niet een vreedzame regeling kon waarborgen als de andere partij zich bleef verster ken". Dr. Soebandrio zal een tiental dagen in Moskou vertoeven. Hij heeft een persoonlijke boodschap van president Soekarno voor premier Kroesjtsjef by zich. Na het bezoek aan Rusland zal minis ter Soebandrio naar Zuid-Slavië en Cairo reizen. woningen voor toewyzing door B. en W. bestemd zullen zyn. De grondprys bedraagt f. 43 voor 3600 m2, f. 37 voor 1900 m2 en f. 34 voor 7650 m2, hetgeen neerkomt op een bedrag van ongeveer f. 485.570. B. en W. willen stelselmatig doorgaan met het laten ontwerpen van uitbrei dingsplannen voor de gemeente. Nu wil len B. en W. plannen laten uitwerken voor de polder „Noord-Hofland". De kosten daarvan zyn door de stedebouw kundig-adviseur, jhr. ir. J. de Ranitz geraamd op f. 11.700. Om ook het plan „Boschgest" te kun nen voorbereiden, is het nodig over ge gevens te beschikken met betrekking tot de hoogteligging, en de gesteldheid van de gronden. Ook willen B. en W. voor dit plan een rioleringsplan opstellen. De voorlopige kosten zyn f. 7000. B. en W. stellen de raad voor de woonruimte-adviescommissie (de zgn. vorderingscommissie) opnieuw ongewy- zigd te benoemen, waardoor deze com missie ook voor 1961 zal bestaan uit mevr. M GrootKingma en de heren A. Boesveld, G. v. d. Hulst, P. G. Niers man en dr. J. F.'Sirks (voorz.). B. en W. willen in overleg met de schoolarts en de logopediste, die aan diverse lagere scholen spraaklessen geeft, voor de spraaklessen op de kleu terscholen een regeling treffen. Zy stel len voor slechts die leerlingen te laten behandelen, die aan ernstige spraakge breken lijden. De beoordeling daarvan kan aan de hoofdleidster worden over gelaten, terwyl ook de schoolarts de ernstige gevallen by controle wel zal doorzenden. De kosten zullen meestal door de ouders worden gedragen (f. 3 per maand), maar B. en W. stellen voor een regeling te treffen, dat ook de kin- '°ren van hen, die de kosten bezwaar lijk vinden, kunnen worden behandeld. .enxomstig de door het college van B. en W. van Leiden voorgestelde verhoging van gemiddeld 12%% stellen B. en W. eveneens voor de keurlonen te verhogen. Een en ander staat in verband met een vergroot tekort op de begroting van het gemeen telyk slachthuis in Leiden. De raad zal verheugd zyn, dat B. en W. nu komen met een voorstel voor het instellen van een organisatie- en effi- ciency-onderzoek ter gemeentesecretarie. Dit onderzoek zal uitgevoerd worden door het Bureau Personeelsbeheer en Organisatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Het onderzoek zal in fasen worden uitgevoerd. De kos ten van het secretarie-onderzoek (als eerste fase uit te voeren) worden ge raamd op f. 4000. Om de glasschade aan de Kimshoeve te beperken stellen B. en W. de raad voor aan de zyde van de kinderspeel plaats luiken voor de ramen te laten aanbrengen, waarvan de kosten op f. 350 worden geraamd. Ten behoeve van de padvinderij is inmiddels een glasschade verzekering gesloten. LEIDERDORP Nieuwjaarsreceptie Aangezien nieuwjaarsdag op zondag valt, stelt het gemeentebestuur de bur- gery en vertegenwoordigers van vereni gingen en organisaties in de gelegen heid hun nieuwjaarswensen aan te bie den op maandagavond 2 januari van half acht tot half negen in de raadzaal. ZOETERWOUDE Gemeentebestuur recipieert op 1 januari In verband met Nieuwjaar zal het ge meentebestuur op 1 januari a.s. in het raadnuis recipiëren van des middags 3 tot 4 uur. VOORSCHOTEN Raad vrijdag bijeen De raad van Voorschoten vergadert op vrydag 30 december 's avonds om 8 uur ter behandeling van een agenda van 15 punten. De voornaamste daar van zyn: benoeming leden woning adviescommissie (zgn. vorderingscom missie) voorstel spraaklessen op kleu terscholen; wyziging verordening keur lonen; beschikbaarstelling van een kre diet f. 4000 voor het instellen van een organisatie- en efficiëncy-onderzoek ter gemeentesecretariebeschikbaarstelling van f. 500 voor het doen vervaardigen topografische dorpsbeelden; verkoop bouwterrein in Vlietwijk II aan de N.V. Gembouw in Den Haag; vaststelling nieuwe vleeskeuringsverordeningbe schikbaarstelling f. 11.700 voor voorbe reiding van de uitvoering van het ont werpplan uitbreiding „Noord-Hofland"; id. f. 7000 voor .Roschgeest" en vaststel ling presentiegelden voor de leden van diverse commissies. BEURSOVERZICHT International iets in reactie Amsterdam, 28 december By kalme handel ondergingen de in ternationale waarden vanmiddag een ge ringe koersreactie op de zeer vaste stem ming van gisteren. In een verdeeld Wall Street van gisteren noteerden aandelen Kon. Olie een halve dollar lager. Ook de overige oliewaarden aldaar gaven een koersreactie te zien. Hoofdzakeiyk daar door verloren aandelen Kon. Olie van daag op het Damrak f. 2,50 by een no tering van f. 124,70. Hierdoor ging de ge hele koerswinst van gisteren voor dit fonds verloren. Voor de overige Neder landse hoofdfondsen was de stemming in Wall Street verdeeld. In de hoek van aandelen Aku was de belangstelling van daag in Amsterdam lang niet zo groot als gisteren, toen dit fonds de grootste geregistreerde omzet bereikte van no minaal f. 194.500. Na een opening op 481 trokken de rayonaandelen aan tot 484, tegen een vorige slotkoers van 486%. Ge zien de forse koerswinst van 24 punten gisteren, was de koersreactie voor deze aandelen van geringe betekenis.. Aan delen Philips genoten by opening wat belangstelling. De openingskoers was 1178. Daarna werd 1184 voor de stukken betaald. De slotkoers van dinsdag was 1185%. Unilevers zeer stil en ruim 4 pun ten lager op 784. Hoogovens moest van de gisteren behaalde koerswinst van 22 punten vandaag 10 punten afstaan op 794. De scheepvaartafdeling lag er wat ver laten by. De koersen konden zich echter door elkaar vry goed op 't vorige slotni- veau handhaven. Van de leidende cul tures verraste Amsterdam Rubber met een vaste stemming. Dit aandeel steeg van 113% tot 114% als gevolg van lokale speculatieve vraag. De slotkoers van gis teren was 109%. Na het overnemen van Güntzel en Schumacher neemt Amster dam Rubber thans alle aandelen van de algemene commerciële associatie over te gen 180%. Dit bod geldt alleen, wanneer er vol doende aandelen worden aangeboden. Df aandelen ACA noteerden voor het laatst 149%. Overigens viel er in de cultuur sector weinig te beleven. Certificaten Deli werden een halve gulden hoger op f. 171,50 getaxeerd. HVA noteerde ruim een punt hoger op 137%. In de staats- fondsenhoek was de staffellening in her stel. Na op 94fg te zyn geopend, als ge volg van middenkoersaanbod, werd later 94% voor de stukken betaald, tegen gis teren als slotkoers 94%. Grootbanken werden onveranderd getaxeerd. WISSELKOERSEN Londen 10.57%-10.57%; Montreal 3.78 A- 3.78 A 5 Brussel 7.58%-7.59; Stockholm 72.85 -72.90 Milaan 60.72%-6ft.77% Oslo 52.81-52.86; Lissabon 13.17-13.18%; New York 3.76%-3.77%Parijs 76.86-76.91 Frankfort 90.36%-90.41%Zürich 87.55% 87.60%; Kopenhagen 54.66-54.71; Wenen 14.50-14.51. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 28 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% lOO'/s 101% Ned. '59 4% 100% 101% Ned. '60-1 4% 100% 101% Ned. '60 n 4% 100% 101% Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81%GB Ned '47 3% (3) 94% 941JGB Ned. '51 3% 96% 97 Ned. '53 (3%) 94A 94% Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 89% 90 Ned. bel. cert. 3% 90 Ned '50 3% 89% B 90 Ned. '54 3% 90 A 90% Ned. '55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92 92 Ned. *37 3 90% 90% Ned grtbk obi '46-3 91% 91H Ned. doll. In. '47 3 88% 89 Ned. Inv. cert. 3 98A 98%GL Ned. 62-64 3 99%GB 99 A Indië *37 3 98A Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. "57 6 110%GL 110%GL Ned. won.bl. '58 4% 100A 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 28 28% Nat. Handelsbank 230 228% Ned. Handelmy315 316 GL Amst. Rubber 109% 114% H.VA136% 139 Senembah540 540 AK.U486% 481% Berkel's Patent (v.) 330 GB 338 GB Calvé Delft cert. 772 770 Deli My.en (Ver.) 171 GB 172 Kon. Pap. v Gelder 326 324 GB Hoogovens cert804% 791% Müller en Co. N.B 420% Ned. Kabelfabr 612 GB 620 Philips 1185% 1182% Philips pref327 327% Unilever 788% 783% Wilton Feyenoord 204% 204% Biliton 2de r 420 GL 417% Dordtse Olie gew 594 584% Kon Olie (f.20.—) 129.20 tem (50 k f.20.—) 127.20 129.75 Holl. Amer iyn 146 146% Java China Paket 157 157 K.L.M 96.50GL 97.20 Kon. Ned Stmv My 200% 200% Kon. Paket My136 %GB 137 GB Stoomvaart My Ned 177 157 Nievelt Goudr eert 150% 151% v. Ommeren eert 304% 302 Kot. Rott Lloyd 165 166% Ned Scheepv Unie 156% 155% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% 96 idem '48 (3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% id id -37 I-n (3%) 95 95% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v heden Bank N.G. '58 (5%) 105% 105% id. N.W.B. '52 (4%) 98H 98% BVG rspbr f.500 178 177 BVG rspbr "52 133% L 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 90% Premieleningen A'dam '53 3 102% 103 B A'dam '51 12% 82% 83 A'da m'56 12% 82% 82 A'dam '56 II 2% 88% 89 A'dam '56 III 2% 88% 89 Eindhoven '54 2% 79 Enschede '54 2%80% 80% Den Haag '52 I 2% 87% 87% Idem EI 2% 87% 88 B R'dam '52 I 2% 92 94 Idem n 2% 90% 90% Idem '57 2%99 101 Utrecht "52 2% 95 L 9411 Z.-Holl 1957 2% 94% 94% Zuid-Holland '59 2% 100% 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 237 237.— Amst. Bank 392 388 H.B.U. eert. 216% 219 Rott. Bank 328% 324 Twentsche Bank 311 312 Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 412 B Borsumy 53 54 Electrolasmy 320 Kon. Ned Grofsm 182 Holl. Constructie ..500 Ing. bur v Bouwnyv 312% 315 Internatio 152 153% Int. Kunststoff Ind 65% 63% v. Kempen en Begeer 120 120 Leidse Wolspinnery 511 Rott. Droogdok My 493 491% Sikkens Groep 805 795 Ver. Touwfabrieken 323 Walvisvaart 109% Wernink's Betonmy 172% Van Wyk en Heringa 119 119% Zaalberg 118 118 Spoorwegen Deli Spoorweg My 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 21H 21% Intern Nickel 58 57% Anaconda 46 46% - 1 nem steel39% 39% Cities Service 51% 51% General Motors 40%exd. 40 Kennecott78 77% Republic Steel 54% 55% Shell Oil 75% 75% Union Pacific 26% Un. States Steel75%exd. 75%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9