PIPO DE CLOWN van beeldscherm iiaar liet Leidse Schouwburgtoneel PIPO 5 Zwarte Kippen bewaren.. 2,46 BESPAREN Is benoeming vail Robert Kennedy „ongelukkig" en „onheilspellend"? Volksschilderkunst uit Japan Wijnhandel BOOM iOSRAM Twee maatstaven: bekwaamheid en verdiensten voor de partij President behoudt initiatief Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 december 1960 Tweede blad no. 30239 Jlardstikke leuk, hé iet kwam recht uit zijn nog jonge rt. Opgetogen glunderde hij naar even groot (of even klein) endje, dat heel ijverig knikte: ou, machtig joh!" (laar ook zonder hun enthousiaste uitingen, hadden we kunnen we- i, dat ze genoten hadden. Hun \n glinsterden nog van de napret op hun wangen lag een kleur van oinding. In niet alleen hij hen. Vrijwel alle '.deren in de Schouwbrug ivas gis- middag na afloop van de voor- lling aan te zien, dat zij niet te- rgesteld waren in hun grote tele- ievriend, Pipo de Clown. foren geleden slofte deze door m Meuldijk gecreëerde figuur tij- is een kinderuurtje via het beeld- erm voor het eerst de Nederland huiskamers binnen. Zijn popula- ',it groeide snel. Met zijn komisch chminkt gezicht en zijn vorme- s slobberpak werd Pipo (Cor Wit- ge) al heel spoedig een graag ge ne gast bij het jonge volkje, lij, zijn lieve, altijd zorgzame uw Mammaloe (Christel Adelaar) hun dochtertje Petra. En al de emdsoortige figuren, die zij op i avontuurlijke levenswandel te- kwamen, zoals de sluwe circus- is, die door de koddige Indiaan ikkluk (Herbert Joeks) tot ,J)ikke ir" werd herdoopt. )e stap van toneel naar televisie \og steeds de meest gangbare, ar hier ging het juist omgekeerd: het beeldscherm stapte Pipo en groep over naar de planken. Leidsch Dagblad maakte het gelijk, dat zij gisteren in levende e op het Leidse Schouwburgtoneel nden „voor alle grote, kleine, dik- en dunne kinderen" van de Sleu- jtad. an het moment tot de enorme oen van Pipo tussen de gordijnen r zichtbaar werd tot het ogen- dat het groepje luid zingend en laiend afscheid nam van een rgiek terugwuivend publiekje in zaal, had het de geestdriftig en Iruchtig meelevende jeugd in ban gehouden. ipo en de zijnen hadden hun met azende ogen toekijkende toe- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN ter, zn van A. Wassenaar en C. J. de Carel Willem, zn van P. Mattheij en Vos; Metje, dr van A. Wensveen en F. van Eerden; Lena Cornelia, dr v. m Beelen en C. van Duijn; Johannes, an J. Blnnekamp en N. J. Verkal; Jo- ia Jacoba Maria, dr van G. P. van den en J. C. wynands; Nicolaas, zn van Tolenaars en W. Bruines; René Teu- zn van M. J. Moorman en W. M. Ser- Johanna Suzanna, dr van J. de Moolj de Koning; Marianne, dr van J. v. J en G. de Jong; Annette, dr van A. jOO en A. M. B. Schollaardt; Catha- Hendrlca Martina, dr van P. van en M. G. v. d. Kl#uw; Irma, dr van an der Zwan en S. G. Möllenkamp; m Jacobus, zn van H. Moenen en M. ancel; Hendrlka Johanna, dr. van W. icheffer en C. J. T. Jansen; Elzelina atina Anita, dr en Jacob, zn van C. v d. Hoek en W. G. Spierdijk; Cor- Daniël, zn van C. D. Zandvliet en G. Engelbert Maria, zn van M. F. Op oul en E. Staffeleu; Martina Marina ana Franclsca, dr van M. Verhoeven M. M. J. de Ridder; Rudolf Johan- Joseph, zn van L. J. M. Vlekke en A. Edelaar; Catharlna Agnes, dr van van Kampen en H. v. d. Boogaard; Willem, zn van J. W. K. v. d. Horst Roman; Marja. dr van R. J. Florijn v. d. Burg; Margaretha Agatha, dr G. W. Snel en M. van Eijk; Roelanda dr van E. B. de Jong en R. R. de Hendrik, zn van J. van Egmond en Brandt; Johanna, dr van J. Heems- en A. de Vries; Maurice Domenico, an J. A. Mulders en M. H. S. Deckers; nnes Jacobus, zn van J. J. van Kam en C. M. van Vuuren. OVERLEDEN T. Rotteveel, 76 jaar. man; G. van aen, 75 jaar, wed. van P. C. Zandee; luijndam, 74 jaar, echtgen. van P. J. eeuw; G. J. Hage, 84 jaar, wed. van Vermeulen; J. A. J. Wijnands, 3 Jaar P. Dijkstra. 60 Jaar, man; A. M. C. der Bosch, 54 Jaar, echtgen. van A. C. F. M. van Denzen. 40 jaar, echtgen. A, c. J, van den Bosch, schouwertjes meegenomen naar hun circus en op hun tocht naar het mysterieuze land van het verdwaal de „domme prinsesje" (Marijke Jon ker). Voor wie dat niets-wetende koningskind terugbezorgde lag er een fantastische beloning „het halve koninkrijk" te wachten. Zowel Pipo met zijn aanhang als de slechte „Dikke Deur" (Rob Milton) deden hun uiterste best die vorste lijke prijs in de wacht te slepen. De wonderlijke tovenaar „Astrakan Roetsch" zorgde daarbij voor wat extra verwikkelingen. Teveel om al lemaal precies na te vertellen. De jeugd in de zaal genoot hoor baar en zichtbaar. En zij liet er geen twijfel over bestaan aan welke kant haar sympathie stond. Het hart van het jonge volkje ging uit naar de held van de televisie, naar Pipo de Clown. In deze speciaal voor het toneel geschreven avonturen was hij haar even dierbaar. De auteur had daar rekening mee gehouden. Dus zegevierde de clown ook dit maal. Zoals hij op het beeldscherm steeds aan het langste ernd heeft getrokken en dat ook in de toekomst wel zal blijven doen. In ieder geval ook morgenmiddag Dan komt hij dankzij het Leidsch Dagblad nog eens naar Leiden. Hij, Mammaloe, Klukkluk, de Dikke Deur, het „domme prinsesje" en die wonderlijke tovenaar. Dan staan zij weer op de planken van de Schouw burg om andere „grote, kleine, dikke en dunne" kinderen twee gezellige en spannende uurtjes te bezorgen vol avontuur en beschaafde humor. Van links naar rechts Mammaloe (Christel Adelaar), Klukkluk (Herbert Joeks), Pipo de Clown (Cor Witschge), de Dikke Deur (Rob Milton) en het „domme prinsesje" (Marijke Jonker), zoals zij gisteren in de schouwburg honderden kinderen een kostelijke mid dag bezorgden. (Foto L.D./Holvast) Advertentie MORGENMIDDAG IN SCHOUWBURG Voor de tweede voorstelling zijn morgen tussen 10 en 1 uur nog toegangsbewijzen (f. 1.75 per stuk, 2de rang f. 1.—) aan de Schouwburg verkrijgbaar. (Ook telefonisch onder no. 20195). BROMFIETSER CONTRA AUTO. De 35-jarige inkoopchef J. Schiphorst is gistermiddag op de Vismarkt ter hoogte van de fontein tegen een ach teruit rijdende personenauto gereden. Tengevolge van de aanrijding kreeg de bromfietser een wond boven het rech teroog. Hij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Expositie in Rijksmuseum voor Volkenkunde In het zaaltje van periodieke prentexposities van het Rijks museum voor Volkenkunde zijn tot eind januari 1961 een aantal merkwaardige volks schilderingen uit Japan, de zgn. ótsu-schilderingen, te zien. In de kleine dorpen langs de weg tussen het stadje ötsu en Kyóto werden deze schilde ringen voor weinig geld als simpele zaken verkocht aan en over geheel Japan verspreid door de komende en gaande man. By ötsu kwamen de grote handelswegen van Kyóto naar Edo (nu Tókyö) samen en voor men de stad van de Keizer binnentrok rustte men hier uit, verwisselde men hier van kleren en legde men aan in een van de vele herbergen. De schilderingen werden door boerenfamilies ter plaat se gemaakt. Mannen, vrouwen en kinderen hadden ieder hun eigen aandeel in de beschilde ring. In enkele rake omtrek ken en weinig kleuren van het goedkope, grove papier, aan vankelijk steeds in twee stuk ken aan elkaar geplakt, later ook in kleinere, enkele vellen gebruikt geschiedde 'dit. De onderwerpen bleven beperkt en waren streng traditioneel. Het was een goedkope, ano nieme volkskunst voor boeren, handwerkslieden, kermisgas ten, pelgrims en soldaten. Het ontstaan van deze volks schilderingen valt ongeveer in het midden van de 17de eeuw. Aanvankelijk beeldde men vooral godsdienstige voorstel lingen ten gebruike bij de hui selijke eredienst uit. In de 18de eeuw worden de godsdienstige door profane voorstellingen verdrongen. Deze eeuw is het bloeitijdperk van de ötsu- schilderingen; de meeste van de tentoongestelde stukken zijn in deze tijd te dateren. Tegen het eind van de 18de eeuw gaat een godsdienstige vernieu wingsbeweging zich ook tot het volk richten en bedient zich van de populaire ötsu- voorstellingen om er „mora liserende" en „opvoedkundige" teksten aan toe te voegen. Tevens ko men dan de éénvellige schilderingen in gebruik. Omstreeks 18601870 verliezen de ötsu-e hun zin en bedoeling en maakt men, ter herinnering aan de oude glorie, nog slechts kleine prentjes, die met werkelijke volkskunst weinig meer te maken hebben. Het worden souvenirs, een verre echo van een rijke traditie. Lezers schrijven Zijn de kerstdagen dagen van rouw? Deze vraag, geachte redactie, zou ik willen stellen aan onze vijf omroepver enigingen in Nederland, inzonderheid inzonderheid aan die omroepverenigin gen met een christelijke levensbeschou wing. Reeds als kind is mij geleerd, dat het kerstfeest een vrolijk feest is, maar in scherpe tegensteling daarmee staan de programma's, welke ons via radio en t.v. werden voorgeschoteld. Inplaats, van iets van de feestelijke stemming van Christus' geboorte via de ether te laten weerklinken, heeft men er een bijzonder saaie en verve lende bedoening van gemaakt. Of is het nu werkelijk de bedoeling dat we het kerstfeest vieren met uitge streken gezichten onder de tonen van Bach en Beethoven? Ik ga onmiddellijk akkoord met een ver kondiging van het Evangelie tijdens de kerstdagen maar zou er van deze Evan gelieverkondiging nog veel kracht uit gaan wanneer men niet minder dan 12 uur kerkdiensten uitzendt zoals nu gebeurd is? En maakt men het vrolijke kerstfeest niet tot een aanfluiting wanneer men al deze kerkdiensten omgeeft met orgei- en vioolconcerten? Ik meen dat met name de N.C.R.V.. de K.R.O. en de V.P.R.O. een belangrij ke taak hebben, nl. de niet-Christenen dichter bij de 'kribbe van Christus te brengen. Daar zijn ze dan tijdens de kerst dagen wel bijzonder slecht in geslaagd, want als proef op de som. ben ik op eerste kerstdag 's avonds langs 24 hui zen met een t.v. toestel gewandeld, en in slechts 3 huizen stond het toestel aan Bij de radio zal het wel hetzelfde ge weest zijn. En nu zal ik de laatste zijn die beweert dat men tijdens de kerstdagen de Ram blers of de Skymasters op de preekstoel moet zetten, maar is er nu echt geen tussenweg te vinden? Is de muziek van Strauss en Léhar dan in strijd met het kerstevangelie? Indien de ormroepleiders deze laatste vraag bevestigend, beantwoorden, geef ik hun een goede raad: zendt tijdens de kerstdagen niet meer uit. Niets is beter dan de vervelende programma's welke u nu de ether inzond. A. M. PERFORS Nw. Voordorpstraat 30 Voorschoten Naschrift van de- reractie De werken van Strauss en Léhar zijn stellig niet in strijd met het Kerstevangelie, maar ze zijn niet bepaald karakteristiek voor de sfeer van dit blijde gebeuren. En wanneer de inzender liever niets hoort dan de thans uitgezonden programma's waarom schakelt hij zijn radiotoestel dan eigenlijk in? Een blik in de radio- gidsen stelt hem van tevoren in kennis van hetgeen hem te wachten staat als hij de knop omdraait. En tenslotte nog dit: Kerstmis is in de eerste plaats een feest van verdraagzaamheid! Advertentie wyN ADVOKAAT - LIMONADE TOT 1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monaco en 1 fles Orana limo nade voor de halve prijs. U heeft dan een reductie van 2,46 en... 2 nieuwe kippen. Dr. K. H. E. de Jong overleden Jarenlang privaatdocent in de parapsychologie DE MENS IN HET VERKEER Het vormingscentrum „Oud-Poel geest" organiseert op 4 en 5 februari in het kasteel Oud-Poelgeest in samen werking met het Verbond voor Veilig Verkeer een weekeinde voor automobi listen. Het thema van deze bijeenkomst zal zijn: „De mens in het verkeer". De leiding van dit weekeinde is in handen van mej. N. H. Voltelen, vormingsleid ster van Oud-Poelgeest en de heer J. Wendelkes van het Verbond van Veilig Verkeer. Advertentie MOUSSERENDE Luxemburgse RIESLING t 2.95 per fles. By 6 flessen de 7e GRATIS. KRAAIERSTRAAT 1 (bij de brug) Telefoon 20229 In Zeist is in de ouderdom van 88 jaar overleden dr. K. H. E. de Jong. Dr. De Jong, die in Den Haag woonde, logeerde daar bij kennissen. Hy was sinds 1940 privaat-docent aan de Leidse Universiteit waar hij tot voor enkele weken para-psychologie doceerde. Op 8 december j.l. herdacht de thans overle dene dat hij zestig jaar geleden te Lei den tot doctor in de klassieke letteren promoveerde. Hij publiceerde zeer veel op het gebied der klassieke letteren en eveneens op het gebied der para-psy chologie. Zo verschenen van zijn hand onder meer „De witte magie" en „De zwarte magie". GESLIPT OP VOORSCHOTERWEG Op de Voorschoterweg is gistermorgen omstreeks negen uur een personenauto, bestuurd door de 26-jarige P. Beverwijk uit de Brederostraat, door de gladheid geslipt. De wagen kwam in een gras strook naast de rijbaan terecht. De auto werd nagenoeg geheel vernield. De be stuurder liep een hoofdwond op. Hij werd door een arts uit Voorschoten be handeld. KERSTBOOMBRAND. In een woonkamer van een winkel aan het Noordeinde is gistermiddag tegen zes uur brand uitgebroken. Op een thee meubel stond een kerstboom met elek trische verlichting. Doordat de kamer deur openstond ontstond er trek. Een kaarsvlam, die een stalletje verlichtte, stak daardoor de boom in brand. De brandweer bluste het vuur met de ne velspuit. Een gedeelte van het plafond, de vitrage, het behang en het theemeu bel werden beschadigd. INTREDE DR. W. II. VELEMA De intrede van dr. W. H. Velema, chr. geref. predikant te Eindhoven, die, zo als bekend, het beroep van de chr. ge ref. kerk alhier in de vacature van ds. C. van der Weele heeft aangenomen, zal plaats vinden op zondag 15 januari 's avonds om zeven uur. Vooraf zal zijn broer. ds. J. H. Vele ma te Apeldoorn, hem als predikant der Leidse gemeente bevestigen. Ds. C. Goeman beroepen IN VACATURE DR. F. H. VON MEYENFELDT Na de gistermiddag gehouden ge meentevergadering heeft de kerkeraad der geref. kerk alhier een beroep uitge bracht op ds. C. Goeman, gereformeerd predikant te Haarlem-Zuid. Ds. Goeman, die beroepen is in de va cature van dr. F. H. von Meyenfeldt, I die een beroep naar Hilversum aannam, is 39 jaar en aanvaardde op 1 oktober 1950 te Schipluiden de evangeliebedie ning in de geref. kerken. Sinds 31 mei 1954 dient hij de geref. kerk van Haar lem-Zuid. Ds. Goeman, die destijds bedankte voor een beroep van de Geref. Kerk te 's-Gravenhage-West, heeft ook een be roep ontvangen van de Geref. Kerk te Schiedam. TOEKOMST VAN NIEUW-GUINEA De Stichting Oud-Poelgeest belegt op 18 en 19 februari en 13 en 14 mei een conferentie over de toekomst van Nieuw- Guinea. De eerste conferentie is gewijd aan informatie op ethnologisch, geogra fisch, en economisch gebied, terwijl het tweede weekeinde in het teken van de politieke ontwikkelingen rond dit Rijks deel zal staan. INBRAAK LEVERDE f 6000 OP Gisternacht zijn inbrekers een ben zinestation aan de Haringkade in Den Haag binnengedrogen. Door verbreking van een ruit in de toegangsdeur kwa men ze in het kantoortje en in een on afgesloten bureaulade vonden ze de sleu tel van een kleine wandkluis. Zonder enige moeite konden ze hieruit een be drag van f. 6.000 stelen. Advertentie OVEREENSTEMMING LOONSVERHOGING IN GRAFISCH BEDRIJF Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedryven maakt bekend dat in zyn ver gadering van heden volledige overeen stemming is bereikt tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in het gra fisch bedryf ten aanzien van de loons verhoging van 4*2%, ingaande 2 januari 1961. Aan het College van Ryksbemidde- laars zal op korte termijn de goedkeu ring op de overeengekomen wijzigingen in de drie collectieve arbeidsovereenkom sten worden gevraagd. De oud-commandant van het veld leger, luitenant-generaal b.d. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, hoopt morgen in zijn woonplaats Vierakker (gemeente Vorden) zijn 80ste verjaardag te vieren. De KMK zal 's morgens om elf uur een aubade brengen voor zijn woning „Suideras". De chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny zal de felicitaties over brengen van de Kon. Landmacht. De Amerikaanse Senator Hugh Scott heeft een aanval gedaan op de benoeming van Robert Kennedy, broer van de a.s. opvolger van Eisenhower, tot minister van Justitie. Scott noemde deze benoeming „ongelukkig" en „enigszins onheilspellend". De Republikeinse Senator, afkomstig uit Pennsylvania, vroeg zich af, wat er zou gebeuren, indien er zich tijdens de regering van president Kennedy een schandaal zou voordoen. „Hoe zou de wetgever kunnen achterhalen wat de regering doet, als de minister van Justitie, met zijn macht als sleuteldrager van de gevangenis, de broer is van de president?". Van Democratische zijde is hiertegen opgemerkt, dat bij de aanstelling van de Kabinets leden twee criteria gegolden hebben: de capaciteiten van de kandidaat en diens verdiensten voor de overwinning van de partij. Robert Kennedy voldoet aan beide maatstaven meer dan voldoende. Als juridisch adviseur van diverse staatscommissies heeft hij blijk gegeven een scherp inzicht en taaie volharding te bezitten en als leider van de verkiezingscampagne was hij voor zijn oudere broer van onschatbare waarde. De kritiek op Robert's benoeming betreft dan ook niet de capaciteiten en verdiensten van deze vader van zeven kinderen, die 35 jaar is, maar er uitziet als nog geen dertig. eeuw werden de ötsu-schilderingen in Japan „ontdekt" en als volkskunst ge waardeerd. Ze zijn nu, ook in het land van oorsprong, zeldzame verschijningen geworden. Daarom stemt het tot vreug de, dat het Rijksmuseum voor Volken kunde erin is geslaagd de hand te leggen op een representatieve collectie van deze schilderingen, die nu voor de Pas in de twintiger jaren yan deze eerste maal wordt getoond. Velen staan spoedig klaar metnepotisme' Onze correspondent in Washington geeft hierover de volgende beschouwing: Wat een aantal Amerikanen irriteert is het gevaar van een familieregering. De tegenstanders hebben voor zo iets al gauw het woord .nepotisme" klaar. Sommige politici hebben bovendien opgemerkt, dat Robert Kennedy zich als minister van Justitie in bepaalde kringen gehaat zal maken. Waarschijn lijk is, dat zijn optreden in de rassen- kwesites kwaad bloed zal zetten by de conservatieve blanken in het zuidoosten. Verder zal hy zijn actie willen voortzet-» ten tegen de corruptie in de vakbewe ging en zo zal hy o.a. de aanhangers van de beruchte Hoffa nog meer gebe ten maken op de Kennedy's dan zij reeds zijn. Wanneer de minister van Justitie zich de antipathie van bepaalde groepen op de hals haalt, werkt dat al tijd al ten nadele van de president, doch wanneer bovendien de broer van de minister-president van de VS is, zal men nog veel meer verband leggen tus sen de daden van de een en de inspire rende invloed van de ander. Vandaar dat sommige politici beducht zijn, dat deze benoeming van Robert nadelig zou kunnen worden wanneer president Kennedy over vier jaar een tweede termijn nastreeft. Deze argumenten tegen Roberts be noeming zijn betrekkelijk zwak. Indien hier werkelijk een zeer capabel man benoemd is, behoort men niet in on gunstige zin van nepotisme te spreken en wat het gevaar betreft, dat de daden van de minister van Justitie de presi dent zullen worden aangewreven, die situatie ligt bij voorbaat toch al opge sloten in de manier, waarop deze nieuwe president waarschijnlijk zal regeren. Veel meer dan Eisenhower, zal presi dent Kennedy zelf initiatieven willen nemen. De nieuwe president zal, als hij zijn aard getrouw blijft, op belangrijke momenten doen gevoelen, dat hij het is, die de grote beslissingen neemt.Zulk een president zal men eerder vereen zelvigen met de acties van zijn minis ters dan een president zoals Eisenhower die meermalen op een constitutionaal vorst geleek en bijvoorbeeld de buiten landse politiek voor een zeer groot deel aan Dulles overliet. Of de minister van Justitie een broer is van de president of een vreemde, maakt bij een figuur als Kennedy niet zo heel veel verschil. Alleen de besten De benoeming van de 51-jarige Dillon tot minister van Financiën onderstreept Kennedy's opvatting dat hij gebruik moet maken van de beste medewerkers, partij. McNamara, die minister van De fensie is geworden, is officieel ook Re publikein. maar de bankier Dillon, die thans Herters onderminister van Bui tenlandse Zaken is, is nog veel defini tiever met de Republikeinen geassoci eerd. Dillons bekwaamheid is buiten kijf. In kringen van het bedrijfsleven zal men met deze benoeming zeer in genomen zijn. Met de vrij conservatieve Hodges als minister van Handel en de Republikein Dillon als minister van Fi nanciën, behoeft men niet beducht te zijn voor wilde avonturen, al zijn beiden ook in staat krachtig in te grijpen wan neer de economie dat huns inziens ver eist. Dillon, die eerst Eisenhowers ambas sadeur te Parijs werd. is vervolgens od het State Department de specialist voor economische zaken geworden en later onderminister van dat Department Eisenhower en Nixon hebben er geen bezwaar tegen gehad, dat hun partijge noot Dillon Kennedy zou helpen bij zijn streven naar een gezonde fiscale toe stand in de .Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3