Chefarine4 Onderzoek naar geënsceneerde aanranding te Oudewater fi 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Eindrapport Deltacommissie aan minister Korthals overhandigd Noord-Vietnam zorgt voor af- en aanvoer van troepen in Laos Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 23 DECEMBER 1960 Na klacht van de heer Van der Putten In opdracht van de Haagse procureur-generaal, mr. D. J. van Gilse, stelt de Rijksrecherche een onderzoek in naar een geënsceneerde aanranding in Oude water, waarvan de Bussumse burger-ambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer J. F. van der putten, de dader had moeten zijn. De heer Van der Putten, die in zijn controlerende functie bij het ministerie van Defensie belangrijke malversaties bij de uitbesteding van het onderhoud aan legermaterieel in het voormalige Nederlands-Indië en in Nederland aan het licht bracht, voert al geruime tijd een actie voor rechtsherstel. Hij werd in het begin van dit jaar in een naar zijn mening veel minder be langrijke functie overgeplaatst, hetgeen hem aanleiding gaf daarover een klacht in te dienen by het Ambtenarengerecht in Amsterdam. De heer Van der Putten meent dat een aantal voormalige KNIL-officie- ren, die thans hoge functies bij het ministerie zouden vervullen, pogin gen onderneemt hem uit te range ren. Als onderdeel van deze campag ne zou een staffunctionaris van het ministerie van Defensie in februari j.l. in Oudewater getracht hebben een aanranding in scène te zetten. De vrouw van een bij de uitbeste ding van het onderhoud van leger materieel betrokken man in Oude water, die volgens de heer Van der Putten van onregelmatigheden werd verdacht, zou bij de politie aangifte moeten doen, dat zij door de heer Van der Putten zou zijn aangerand. 9 Vervolg van pag. 1 Achter de schermen in België pogingen tot werkhervatting O Is het in deze omstandigheden nog mogelijk tot een compromis te komen? Natuurlyk wordt daaraan achter de schermen gewerkt, althans worden be sprekingen gevoerd en het zijn vooral de organisaties van de werkgevers die hier bij actief zyn. Het komt hun hierby te stade, dat de socialistische partyleiders bevreesd geraken, dat de staking hun uit de hand gaat lopen en dat vooral de militanten en de vakbondsvoormannen in Wallonië de overhand zouden krijgen. Weliswaar hebben zowel de woord voerders van de werkgeversorganisaties als die van de regering nog gisteren verklaard, dat er niet wordt onderhan deld, doch dat is een kwestie van scha kering. De moeilijkheid is echter, dat het thans om een zuiver politieke staking gaat, althans in eerste instantie. Het gaat thans om een wet, een com plex van wetten waarover alleen het larlement heeft te beslissen. Die moei- ijkheid maakt, dat alleen op het aller hoogste plan iemand partyen nader tot elkaar zou kunnen brengen. Waarschyn- lük is de regering-Eyskens die de laatste anderhalf jaar al zoveel water in haar wijn heeft gedaan, wel bereid op som mige punten wyzigingen in de eenheids- wet voor te stellen. Zij zou trouwens, hoe paradoxaal dat ook moge klinken het land een dienst bewyzen wanneer zy het hare ertoe zou doen de staking te laten eindigen. Formeel staat zy natuurlyk volkomen in haar recht, gesteund door haar meer derheid van katholieken en liberalen. Maar het gaat toch moeiiyk aan, te willen regeren zonder rekening te hou den met een zo belangrijke oppositie als die welke door de socialisten in België wordt gevormd. Zes op de tweeduizend! De Belgische minister van Bestuurs zaken, Harmei, heeft gistermiddag op een persconferentie in Brussel meege deeld, dat op vrijwel alle departementen het aantal afwezigen te verwaarlozen is. Als voorbeelden noemde hij het ministe rie van Economische Zaken, waar dinsdag zes ambtenaren op de 2.000 ont braken, het ministerie van Buitenlandse Zaken met 39 afwezigen op een staf van 500 (waarbij hij opmerkte, dat de meesten van hen in de provincie wonen), het ministerie van Midden standszaken, waar geen enkele ambte naar ontbrak en het ministerie van Afrikaanse Zaken, waar op de 800 per soneelsleden 139 afwezigen waren geno teerd, van wie 95 normaal kerstverlof genieten. Tot zover de minister. Overigens heeft het by de socialisti sche vakbond aangesloten personeel van de Brusselse openbare vervoersdiensten gisteravond op een vergadering besloten vandaag voor 48 uur in staking te gaan. Aangezien een groot deel van de Brus selse tram- en busbestuurders het aantal wordt op meer dan de helft van het totale personeel geschat bij deze vakbond is aangesloten, worden de komende dagen grote storingen in het bus- en tramverkeer verwacht. LENEN EFFECTEN ZICH VOOR BEZITSVORMING? „Niet voor de kleine man" „Effecten lenen zich in het algemeen niet om het sparen door zeer kleine en pas beginnende spaarders extra te sti muleren en op die manier de bezits vorming te bevorderen. Zij zijn niet voldoende aantrekkelijk om de kleine man tot sparen te brengen, omdat zij voor de kleine spaarder in het alge meen een te riskante belegging vor men" Tot deze conclusie is een commissie gekomen, die door het centrum voor staatkundige vorming is ingesteld met het doel te onderzoeken, in hoeverre effecten dienstbaar kunnen worden ge maakt aan de bevordering van de be zitsvorming. Het rapport vervolgt, dat by de obli gatie het koers- en monetaire risico te veel domineert. Bij het aandeel over heerst het koersrisico, o.m. samenhan gend met de aard van de onderneming. Het is dus zeker ongewenst, het aan deel zonder meer onder het bereik te hebben van de kleine spaarder. Tenslotte meent de commissie, dat voor de kleine en beginnende spaarder naar andere en nieuwe vormen moeten worden gezocht om de bezitsvorming te bevorderen. Spreiding van bezit over zo breed mogelijke lagen van de bevolking zal in zekere mate door een maatschap- P ij hervorming moeten worden bereikt. Het plan werd evenwel niet uitge voerd, omdat de vrouw er niets voor voelde. De heer Van der Putten diende daarna een aanklacht in bij de Rijkspolitie te Oudewater, doch nadien heeft hij over deze zaak niets meer gehoord. De heer Van Gilse ontkende ten stel ligste dat het onderzoek in deze zaak pas is begonnen nadat de heer Van der Putten kortgeleden voor het Ambtena rengerecht had laten biyken, dat de aanklacht in de doofpot is gestopt. Vol gens mr. Van Gilse is het onderzoek aanvankeiyk door personeelsgebrek be- moeiiykt, doch sinds enige maanden houdt de Ryksrecherche zich intensief met de aanklacht van de heer Van der Putten bezig. Ook ontkende de Haagse procureur-generaal dat deze zaak gese poneerd is geweest. „Het onderzoek is nog gaande. De moeiiykheid is, dat er slechts weinig aanknopingspunten zyn", zo zei de heer Van Gilse, die nog niet kon beoordelen of tot een strafvervol ging zal Worden overgegaan. „Voorlopig zie ik er nog weinig perspectief in", zo "zei hy. By de tweede behandeling van de zaak Van der Putten voor het Ambtenaren gerecht in Amsterdam op 11 november jj. toonde een van de leden van dit college, de Amsterdamse procureur-ge neraal mr. J. R. de Zaayer, veel belang stelling voor de aanrandingsscène in Oudewater. Hy achtte het van het groot ste belang te weten, wat de officier van Justitie in Rotterdam had beslist. De vertegenwoordigster van het ministerie van Defensie mej. mr. Wiggers, deelde daarop mede. dat de Rotterdamse offi cier van Justitie deze kwestie ter kennis had gebracht van de Haagse procureur- generaal. Scheuring bij gaullisten in Parijse gemeenteraad Het komende referendum over Alge rije heeft een breuk veroorzaakt in de fractie waardoor de Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek in de Paryse gemeenteraad vertegenwoordigd wordt. Ongeveer de helft van de 22 man sterke fractie heeft zich afgescheiden en ver wacht mag worden dat deze dissidenten zich nu wel zullen aansluiten by de ultra-rechtse beweging van de oud minister Jacques Soustelle. Tot de af gescheiden gaullisten behoren de voor malige „burgemeester" van Parys, dr. Devraigne en de eerste biograaf van generaal De Gaulle Philippe Barrès, zoon van de beroemde grondlegger van het moderne Franse nationalisme, Mau rice Barrès. De directe aanleiding tot de scheiding werd gevormd door een ver zoek, dat de secretaris-generaal van de UNR tot alle gemeenteraadsleden richt te, nl. om een oproep aan de Paryze- naars te ondertekenen bij het referen dum van 8 januari a.s. „Ja" te zeggen tegen generaal De Gaulle. Na hun wei gering maakte het hoofdbestuur van de UNR gisteravond bekend dat de 10 12 gemeenteraadsleden buiten de party zullen worden gezet. De Franse regering heeft gisteravond bijzonderheden meegedeeld over de zelf bestuursmaatregelen, die president De Gaulle van plan is dadelyk na het re ferendum van 8 januari in Algerije in te voeren. Er komen 32 hoge functies voor islamieten. De Franse regering is van plan de regeringszetel niet in Al giers maar elders te vestigen waar de Algerynse regering niet bloot staat aan de agitatie van ultra-nationalistische Europeanen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun* «lig gebied is „synergismus". Hiermede "wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees* middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"> elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen vaalc ook dan, wanneer andere middelen falen ei» 'doen werkelijk wonderen I ff 4 BEROEMDE CEMEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET i Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chetaro*. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabt. 13.60 Dit plan zou verplaatsing van het legerhoofdkwartier van Algiers naar Menerville, 55 kilometer ten oosten van Algiers, en naar Zeralda, 27 kilometer ten westen van die stad, inhouden. Delen van het bestuursapparaat zouden wor den overgebracht naar Philippeville en Bougie. De gevolmachtigde van de Franse regering behoudt, volgens deze berichten, zyn zetel in Algiers. Vanmiddag is in de Trèveszaal in het Ridderzaalcomplex te Den Haag het eindrapport van de Deltacommissie aan de minister van Verkeer en Waterstaat, vice-premier H. R. Korthals overhan digd. Dr. ir. A. G- Maris, voorzitter van de Deltacommissie, zeide in een toe spraak bij deze aanbieding, dat dit eindrapport beoogt een zorgvuldig beeld te geven van de overwegingen om over te gaan tot het afsluiten van de zee armen tussen de Westerschelde en de Ondanks communistische inmenging rukken de Westers-gezinde manschappen op Volgens de rechtse regering van Laos (premier: Prins Boen Oem) hebben twee bataljons van de Noordvietnamese Vietminh in de pro vincie Sam Neua nabij de grens met Noord-Vietnam strijdkrachten van de pro-communistische Pathet Lao ontzet. De strijdkrachten van de Pathet Lao zullen per trein door Noord-Vietman naar het zuiden worden overgebracht vanwaar zij een nieuw offensief in het zuiden van Laos kunnen beginnen om de druk op de strijdkrachten van kapitein Kong Lae in het noorden te verzwakken. eigen schepping hebben gegeven, als mede kanonnen om elkaar uit te roeien. De regeringen die verantwoordelyk zyn voor de tragedie in Laos, moeten zo spoedig mogelijk een .vredesconferentie beleggen om langs de meest legale wijze te komen tot een wapenstilstand, beëin diging van de buitenlandse interventie, een gewaarborgde neutraliteit en herstel van het volk van Laos in zyn recht om een eigen regering te kiezen. Een bijeen komst der mogendheden, die in 1954 in Genève de wapenstilstand in Indo- China tot stand brachten, zou positieve resultaten kunnen bereiken, mits de Ver. Staten en Siam daaraan zouden deelnemen, terwijl ook Birma en Zuid- Vietnam uitgenodigd zouden moeten worden. Onze vrienden de grote mogendheden zouden in Laos samen kunnen leven, evenals zy in Cambodja co-existeren, aldus beweerde Prins Norodom Siha- noek. Cambodja loopt vol met vluchtelingen Voorts wordt gemeld dat de regerings troepen, die noordwaarts oprukken, Onehong, naby het door de Pathet Lao beheerste Vangvieng, hebben bezet. Prins Norodom Sihanoek, het staats hoofd van Cambodja, heeft gisteren by de opening van de nieuwe parlements- zitting verklaard, dat het huidige vyf- jarenplan van Cambodja ernstig in ge vaar wordt gebracht door een stroom van vluchtelingen uit het naburige Laos. De meesten der vluchtelingen zijn arm, waardoor Cambodja voor financiële problemen wordt gesteld. Prins Norodom merkte op, dat bepaal de landen, in plaats van aan Laos een regering en politiek naar eigen keuze te veroorloven, dit land regeringen van Nieuwe Waterweg, alsmede onder meer van de invloed dezer werken op de vei ligheid van ons land en op deze delta werken alsook van de financiële en economische consequenties en de nood zakelijke bestuurlijke maatregelen in verband hiermede. Het eindrapport, dat half 1961 in druk zal verschijnen, samen met de vyf voor afgaande interimrapporten zal 1200 pa gina's omvatten. Uitvoerig behandelt het rapport de onderzoekingen naar het gewenste peil voor de hoofdwaterkeringen, rekening houdend met stormvloeden, die na af sluiting der zee-armen zouden kunnen optreden. Voor het noorden des lands is nog onderscheid gemaakt tussen bly- vende en tijdelijk te achten situaties. Er is rekening mee gehouden, dat na het gereedkomen van de omvang- ryke werken in het zuidwesten des lands ook in het noorden definitieve voorzie ningen door afsluiting van zeegaten tussen de Waddeneilanden aan de orde zullen komen. Tenslotte heeft de commissie haar keuze tussen versterking van bestaan de hoofdwaterkeringen en afsluiting van de zee-armen in het zuidwesten bepaald. Men koos voor afsluiting boven ver sterking van bestaande dijken met het oog op kustlijnverkortingen, het ont staan van secundaire keringen en te rugdringen van verzilting. De visserij- belangen zullen daarbij echter ernstig worden geschaad, ofschoon scheepvaart, landverkeer, landaanwinning en recre atie gebaat zullen worden. De Rotterdamse Waterweg en de Wes terschelde komen niet op korte termijn voor afsluiting in aanmerking. De be staande hoofdwaterkeringen zullen daar moeten worden versterkt. Ontwapening en atoommacht Het moderamen van het convent voor een nieuw politiek „ethos", een orgaan waarin zich voornamelijk protestants- christelyken hebben verenigd, die zich willen bezinnen op de ontwikkeling van het ontwapeningsvraagstuk, heeft zich in een schrijven tot de kerken in Nederland gewend om zyn verontrusting uit te spreken over hetv oorstel, de Navo tot een gierde atoommacht te maken en over het feit, dat in ons land atoomkoppen zyn opgeslagen. Het dringt er bij de kerken op aan, een concrete uitspraak te doen, die lei ding kan geven aan het geweten der gemeenteleden en die aanwijzing kan geven voor de dienst, die de kerk in deze wereld te vervullen heeft. BINNENLAND Te IJsbrechtum (Fr.) is gistermiddag de boerdery van de veehouderij J. Anema gedeelteiyk door brand verwoest. Het vee w.o. vijf paarden en vijfendertig koeien kon worden gered en ook de inboedel werd in veiligheid gebracht. De brandweer uit Sneek bestreed het vuur met negen stra len. De schuur met de daarin aanwezige voorraad hooi brandde vrijwel geheel uit. De heer J. Anema is tegen brandschade verzekerd. De 22-jarlge chauffeur H. Peters uit Velden, die vrijdag J.l. bij een verkeers ongeluk op de autobaan Keulen-Frank fort zwaar werd gewond, is gisteren in het ziekenhuis te Montabaur overleden. De 23-jarige byrijder J. J. Stevens over leed als gevolg van dit ongeluk tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, zoals wy reeds meldden. Zij reden tijdens een sneeuwstorm met een vrachtauto tegen de achterzyde van een Duitse vracht wagen. - De voorzitter der Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken, mr. A. F. Schepel, zal tydens de algemene leden vergadering der vereniging, die 29 decem ber in Esplanade te Utrecht zal worden gehouden, afscheid nemen. De actrice Josephine van Gasteren is tweede kerstdag in de Boerhaavekliniek te Amsterdam opgenomen wegens een maag aandoening. - Gisteren is de 29-jarige M. van Doorn uit Zutphen op de Burgemeester-Dijck- meesterweg in zutphen met een personen auto in de Grote Gracht gereden en ver dronken. De heer Van Doorn was gehuwd en vader van een kind. BUITENLAND De eerste gegevens van de grootste en omvangrijkste volkstelling, die ooit in Zuid-Afrika gehouden werd. zijn thans door het Bureau van Volkstelling en Sta tistiek te Pretoria vrygegeven. Het blijkt thans, dat de totale bevolking van Zuid- Afrika over de afgelopen negen Jaar met 25 procent is toegenomen en wel van 12.671.000 in 1951 tot 15.841.000 in 1960. De blanke bevolking bedraagt thans 3.067.638; voorts zijn er 1.488.638 kleur lingen, 477.414 Aziaten en 10.807.892 Ban toes. In Engeland zyn in het kerstweek einde 109 mensen by verkeersongelukken om het leven gekomen. Dit aantal was aanzienlijk kleiner dan vorig Jaar, toen *39 mensen de dood vonden. Op kosten van de Israëlische rege ring is een groep van twintig Kongolese ambtenaren, negentien Jeugdleiders en vier parlementariërs uit Leopoldstad naar Israël vertrokken om praktische ervaring la bestuurszaken op to doen, Het achterschip van de Amerikaanse tanker „Plne Ridge" (10.417 ton), die woensdag voor de kust van Noord-Carolina in tweeën brak, is gisteren de haven van Newport News, Virginia, binnengesleept. Om de aanspraken van de rederij te hand haven bevond zich een van de opvaren den op het wrak: de eerste machinist John Richart. Bepaalde persconferenties van de toekomstige Amerikaanse president Ken nedy zullen rechtstreeks vla radio en tele visie worden uitgezonden, zo heeft diens perschef. Salinger bekendgemaakt. Vol gens hem zal dit waarschynlljk het ge val zijn met de eerste persconferentie, die Kennedy na zyn installatie op 20 Januari houdt. De Oostenrykse minister van Bin nenlandse Zaken, Afrltsch, heeft bekend gemaakt, dat de broodpryzen in Oosten rijk met tien tot twaalf procent zullen worden verhoogd. Een deel van het bak- kerspersoneel heeft de dag vóór Kerstmis gestaakt om aan looneisen kracht bij te zetten. De betrokkenen hadden gedreigd op oudejaarsdag weer het werk te zullen neerleggen, als nun eisen niet werden in gewilligd. De totale Zuldafrlkaanse export van joederen is over de afgelopen elf maan- 1 14.416.636 gestegen, )rt over de eerste len van 1960 met vergeleken met de exi elf maanden van 1959. De exportcyfers gedurende de periode lanuarl-november van dit Jaar bedroegen 405.047.893, ver geleken met 390.631.275 over de eerste elf maanden van 1959. De lmportcyfers van Zuid-Afrika stegen in diezelfde pe riode met 69.053.905. Het Italiaanse ministerie van Ver keer heeft voor vandaag een beperkte dienst op de belangrykste spoorwegver bindingen georganiseerd teneinde het hoofd te bieden aan een 24-uursstaking bij de machinisten die zyn aangesloten bij het onder communistische leiding staande vakverbond. De beperkte dienst zal wor den onderhouden met personeel, dat is aangesloten by de christen-democratische vakorganisatie. De Italiaanse kruiser „Garibaldi" zal het eerste oorlogsschip van de NAVO-lan- den na de V.S. zhn, dat wordt uitgerust met luchtdoelraketten van het type „Ter rier". De kruiser die in 1936 van stapel liep, werd drie laar geleden voor het lan ceren van raketten verbouwd. De V.S. hebben nationalistisch-Chi- na een lening van 40 miljoen dollar ver strekt voor de bouw van een van de hoog ste stuwdammen ter wereld. Deze dam, die in de rivier de Tatslia op Formosa zal worden gebouwd, maakt deel van een project voor stroomopwekking, irrigatie en het voorkomen van overstromingen. Met de uitvoering van dit plan zal een bedrag van 110 miljoen dollar zyn gemoeid. De Etna is weer actief. Ieder uur stoot de vulkaan twaalf zwarte rookwol ken uit, hetgeen gepaard gaat met een roodachtig echynsel. In de nacht van maandag op dins dag is in Inchy-en-Cambresis, in noord- Frankryk, een kousen- en textielfabriek door brand verwoest, waardoor een schade werd aangericht van ongeveer drie miljoen gulden. Als gevolg van het overslaande vuur werden ook drie nabygelegen boer- deryen zwaar beschadigd en te velde staande gewassen, alsmede dertig ton hooi vernietigd, waardoor een extra schade van nog enige miljoenen guldens ontstond. Communistisch-China beschikt op het ogenblik over 29 televisiezenders, al dus het persbureau Nieuw-China. In vele steden worden onderwysprogramma's ten behoeve van scholen en universiteiten uit gezonden. Het bouwprogramma van de West- duitse Marine omvat o.m. de nieuwbouw van 45 tot 50 ravitailleringsschepen van tezamen omstreeks 100.000 ton, zeven tankschepen ten behoeve van de vloot van elk 4.500 ton en zes van elk 800 ton. Voorts wordt de aankoop in de Verenigde Staten van twee landingsvaartuigen van 1.625 ton overwogen. Tito Zaniboni, een Italiaan, die in 1924 plannen had tot een aanslag op Mussolini, doch door een medeplichtige werd verraden en vervolgens tot dertig Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is op 77-Jarige leeftyd in Rome overleden. Na zyn bevrijding in maart 1944, toen het fascistische regime gevallen was, werd hij benoemd tot hoge commissaris voor de „zuivering" van het openbare en particu liere leven van fascistische elementen. Met Ingang van 1 Januari zal op de geboortebewyzen van in de stad New York geboren kinderen niet meer hun ras of kleur worden vermeld. New York is de eerste Amerikaanse gemeente die tot deze maatregel overgaat. De „Moskowskaja Prawda" maakt melding van de bouw van een hotel in Moskou, dat het grootste van Europa moet worden. Het zal 3400 kamers tellen en 5886 gasten kunnen herbergen. Voorts zal het een concertzaal krijgen voor 3000 be zoekers en twee bioscoopzalen met 1500 zitplaatsen. In de periode van 23 tot 26 decem ber zijn 2.062 mensen uit Oost-Dultsland naar West-Berlijn uitgeweken. Vorig laar bedroeg het aantal uitgewekenen in net- zelfde tydvak 822. Amerikaanse detectives hebben opium ter waarde van 30.000 dollar in beslag ge nomen, na die party te hebben gevonden op zes Chinese zeelleden die het Neder landse vrachtschip Utrecht verlieten toen deze te New Orleans voor de wal kwam. Twee Chinezen en een negerin, die als „contacten" werden beschreven en die de opium wilden kopen, werden ook gearres teerd. De bemanningsleden werden in staat van beschuldiging gesteld wegens smokkelen van narcotica en de andere drie allen uit de stad New York of omgeving, wegens medeplichtigheid. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Gram. 18.10 Kerkkoor. 18.30 R.V.U.: Techniek in de samenleving: geesteiyk leven in een technische wereld: I. door prof. dr. P. A. van Stempvoort, Groningen. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Piano recital voor de linkerhand. 19.30 Radio- krant. 19.50 Regeringsuitz.: De He alge mene conferentie van de UNESCO door mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse cul turele betrekkingen van het ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. 20.00 Lichte muz. 20.20 Kamerork. en sol. 21.25 Vragen van de oecumene (IX en slot), lezing. 21.45 Gewijde muz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22,55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Ik hoor de roep. toespr. 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 Cabaret. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Faust. opera (Om 21.50- 22.00 Zestig Jaar levenservaring, lezing). 22.50 Nws. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.10 Faust, opera (verv.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Kent gij het landReizen door Nederland. 21.00 Cabaret. 21.30 Forum. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor hun abonnement gedurende het le kwartaal 1961 zo mogelyk vóór 1 januari a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD ADVOCAAT TE MIDDELBURG GEARRESTEERD Verdacht van fraude In zijn woning is, op last van de officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg, in de afgelopen week gearresteerd een ad vocaat en procureur, verdacht van frauitde, gepleegd met falllisscmentsgel- den. Doordat de officier van justitie, mr. van der Dussen, met vakantie is, kon de substituut officier, mr. J. L. Andreae, geen verdere mededelingen doen. Hij be vestigde echter het bericht van deze ar restatie. Naar vele zaken, die de advo caat heeft behandeld, zal een nauwkeu rig onderzoek worden ingesteld. Hij zou de verduistering van een post van f 700 faillissementsgeld reeds hebben bekend. :3tyssoido PICTOGRAM aa 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Idee: J. C. de Bruijn, Leiden WOENSDAG Gulden Vlies: Ledenverg. „De Leldsche Buitenschool". 9 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) Met K. en O. naar Snip en Snap-revue. (Vertrek 7 uur van Stationsplein). DONDERDAG Gewestelijk Arbeidsbureau: Afscheid di recteur H. Hazelhoff. 3.30 uur nam. SchouwburgKindervoorstelling „Plpo de clown". 2 uur nam. StadsgehoorzaalJeugdvoorstellingen L.J.A. „De schaduw van de Koning". 10.30 uur voorm. en 2.30 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.): Met K. en O. naar Snip en Snap-revue. (Vertrek 7 uur van Stationsplein). VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Een uur met Wlm Kan alleen". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdvoorstelling L.J.A. „De schaduw van de Koning". 2.30 uur nam. ZATERDAG ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. DINSDAG In den Vergulden Turk: Buitengewone aandeelhoudersverg. N.V. Leldsche Wol spinner y. 11 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 Januari) Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 23 Januari). Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 15 lanuarl). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Alles de lucht In". (A.I.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 29 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. landb. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Marsmuz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Fllharm. ork. 15.30 Klass. muz. 16.00 Verkenningen in de bybel. 16.20 Pianospel. 16.45 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Metropole ork. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Or- ;elrecltal. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden- gelre......IMI king. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Nederlandse emigranten en hun inpassing in de Australische gemeenschap, lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwy- ing. 10.00 Gram. 10.60 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Het huiswerkprobleem, praatje. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Planorecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Vocaal ens., plano en viool. 15.35 Voordr. 15.50 Gram. 16.30 Metropole- ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge- var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en soliste. 21.10 Fllmpraatje. 21.25 Lichte muz. 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws., beurs ber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 r 24.00 1 TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Documen taire. 20.30 Gesprekken. 21.00 Een ander mens (The uninvited), TV-spel. 22.00 Sportpraatje. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Popul. liedjes van vroeger. 12.30 Lezing. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Viool en plano. 15.30 Muzikale vragen. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lezing. 17.00 Ge- var. progr. 17.30 Latyns-Amerlkaanse muz. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Operamuz. 21.45 Praat- Je. 22.30 Gram. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Gram. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Gewyde liederen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Voor de arb. 14.00 Amus. muz. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Lich te muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Hoog tepunten sportprogr. 1960. 22,00 Gevar. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Operette- muz. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 20.15 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operettemuz. 14.05 Ka mermuz. 14.25 Hoorsp. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Operettemuz. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Zangrecital. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Koer sen. 16.06 Franse les. 16.21 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kind. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Omr. ork. en solist. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Fac-Simlle. hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Koorzang. 22.40 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.30 Orgel spel. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 14.13 Belg. muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 Kamer muz. 17.53 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.30 Nws. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Rex: „Tarzans verbanning" (14 jaar). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het komplot der min derjarigen". Casino: "The five pennies". (A.I.). Werkd.: 7 en 9.15 u., dageiyks te 2.30 u. „De sneeuwkoningin". (A.I.). LIdo: „Conny en Peter maken muziek". (A.I.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luvor: „Jerry, hou Je roer recht". (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maak 't niet te bont!" (A.l.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur "Cap tain's table. (18 Jaar). Maandag 7 en 9.15 uur - dinsdag - woensdag - donder dag 8 uur „Kolonel Hyde contra Scot land Yard". (14 Jaar). Zondag t/m donderdag: 2.30 uur "Golden age of co medy". (A.l.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend „Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. B(J geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ypenburg Vllsstngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-LLmburg Helsinki Stockholm 06lO Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Ztirlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca I onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt sneeuw geh bew. regen zwaar bew. geh. bew. licht bew. onbewolkt mist onbewolkt regenbul regen half bew. geh. bew. mist sneeuw mist zwaar bew. half bew. yzel sneeuw mist half bew. regen regen onbewolkt licb* *ow. fl S 1 h "s al r SS hu cS 2 4-10 2 5-02 7 9 3 6 7 w^tll z 15 wnw 2 2 w.stil 2 wzw 1 2 w.stU 3 zzo 2 -2 W-Sfcll -1 w 15 n 6 o 2 10 w.stil 13 w 0 11 wnw 12 13 1 4 1 5 5 3 -1 0.3 -0 12 -3 0 -2 0.1 -6 0.1 7 18 2 3 8 3

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2