Prof. de Gaay Fortman zal trachten tegenstelling in A.R. te overbruggen België zoekt naar liet einde van de stakingen Kostbaar paneel uit „Boymans" ontvreemd éW ^ÏCte WEERBERICHT KONINGIN BENOEMDE INFORMATEUR Bedoeling: herstel oude kabinet Vertrouwen van beide partijen Politie is vooral actief bij de bescherming van werkwilligen Werk van de Vlaming Provoost van ongeveer halve ton waarde leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 No. 30239 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck nAP.RI AH VOHR I rmFM FN OM^TRFKFN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7 50 per kwlrtaal; 12^ pe7jLndYf we£ TeIe'°°n Admmlstraüe: 25041; Redactie: 21507 H.M. de Koningin heeft het A.R.-lid van de Eerste Kamer, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman tot informateur benoemd. Blijkens de officiële mededeling, verstrekt door het Kabinet van de Koningin, heeft de landsvrouwe hem verzocht „de mogelijkheden te onderzoeken om tot een spoedige oplossing van de kabinetscrisis te geraken met handhaving van de politieke samenstelling als die van het huidige kabinet". Prof. De Gaay Fortman moet dus trachten ons land zo snel mogelijk uit het politieke slop te trekken. De formulering van zijn opdracht laat de mogelijkheid open van persoonsverwisseling (en), maar houdt tevens handhaving van dezelfde politieke samenstelling als van het huidige kabinet in, dus zonder socialisten. De bedoeling is duidelijk een herstel van het oude kabinet. De aangewezen informateur is on der de heersende omstandigheden de bemiddelaar met de meeste kans op succes. Prof. De Gaay Fortman on derhoudt zeer veel contacten met het CNV, waarvan hij het volle ver trouwen geniet. Hij is niet voor niets rector van de kaderschool van het CNV. kij is ook goed bevriend met prof. Zijlstra. Net zo vooruitstrevend en zo modern. Hij is ook lid van de Senaat, waarvan de AR-fractie zoals ook gisteren tijdens de behandeling van de belastingvoorstellen nog eens dui delijk gebleken is achter prof. Zijlstra staat, de man tegen wiens beleid de AR-motie in de Tweede Kamer toch eigenlijk toas gericht. In prof. De Gaay Fortman ziet men in Den Haag dus de figuur, die het vertrouwen van beide partijen geniet. Prof. de Gaay Fortman, die ook in 1956 informateur is geweest, heeft gis termiddag ongeveer anderhalf uur bij de Koningin in Paleis Soestdijk vertoefd. Hij heeft daarna in Den Haag een on derhoud gehad met dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij. Eenstemmigheid Vanmiddag om drie uur komt in „Pays Bas" in Utrecht het partijbestuur van de A.R. bijeen, waar dr. Bruins Slot ver antwoording zal afleggen voor het be leid van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer. In verband daarmee heeft de ze fractie gisteravond in het gebouw van de Tweede Kamer vergaderd van acht uur tot half elf. Na afloop werd verklaard dat verscheidene aspecten van de moeilijkheden waren besproken, „waarbij gebleken is van algehele een stemmigheid". De bespreking van de moeilijkheden was niet beperkt tot die met de motie over de woningbouw. Van optimisme bij de leden van de A.R.- fractie over een spoedige oplossing van de kabinetscrisis kon niet worden ge sproken. De gesprekken over de ophef fing van de tegenstellingen en de al gemene politieke situatie zijn nog maar pas begonnen, zo werd gezegd. Na afloop van de vergadering zijn dr. Bruins Slot, de voorzitter van de A.R.-fractie, en de heer Smallenbroek gisteravond laat nog naar prof. de Gaay Fortman gegaan om hem in te lichten over hetgeen men besproken had. Zeer diep Ofschoon de meningsverschillen in de A.R.-partij zeer diep zitten, heerste gis- 1 teren in Den Haag toch enige optimisme, dat een spoedige oplossing van de ka binetscrisis mogelijk is, want in eigen kring heeft de houding van de A.R.- fractie in de Tweede Kamer zo'n slechte indruk gemaakt, dat de betrokkenen er van zijn geschrokken. Geen van de A.R.- Kamerleden heeft rustige kerstdagen ge had. Zij werden uit het hele land met telefoontjes van verontruste partijleden overstroomd. In verband met de slechte indruk, die de kabinetscrisis in A.R.- kring heeft gemaakt, verwacht men dat beide partijen bereid zullen zijn water in de wijn te doen en zullen mede werken aan een oplossing, die zonder al te veel pijn aanvaardbaar is. De ver gadering vandaag in Utrecht kan daar voor beslissend zijn. Ook het partijbe stuur van de C.H.U. zal vanmiddag ver gaderen. Daarna zal prof. de Gaay Fortman echter nog enige dagen diverse besprekingen moeten voeren, alvorens hij een rapport kan uitbrengen aan de Ko ningin met een voorstel tot oplossing van de kabinetscrisis. MINDER KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien. Iets hogere temperaturen, vooral des nachts. Aan vankelijk krachtige tot harde zuidelijke wind, later matige tot krachtige naar west ruimende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 december Zon op: 8.48 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 14.44 uur; onder: 5.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.47 en 13.08 uur, laagwater te 8.47 en 21.07 uur. Dit blad bestaat olt 14 pagina's. Indien deze oplossing gepaard zou gaan met een volledig buigen van de A.R.-fractie, zou dat een pijnlijke po sitie worden. Er wordt dus gesproken over mogelijkheden, waardoor ook het „gezicht" van dr. Bruins Slot en de zijnen kan worden gered. Een dergelijke uitweg is echt niet gemakkelijk te vin den en de kabinetscrisis kan dus nog wel even duren, al spreekt men voor lopig over een spoedige oplossing. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (Van onze Brusselse correspondent) Het beslissende ogenblik van de krachtproef tussen de Belgische regering en de socialistische vakbonden schijnt niet ver meer af. In het Vlaamse land is een neiging tot hervatting van het werk, in Wallonië breidt de staking zich uit. In Brussel en in steden in de provincie zijn gisteren betogingen gehouden, die echter vrijwel geen incidenten heb ben opgeleverd, hoewel de politie en de Rijkswacht hier en daar wat al te opdringerige betogers wel een klap met hun gummistok hebben gegeven. De grootste zorg van de regering is de mogelijkheid, dat de stakers uit Wallonië een mars naar Brussel zullen organiseren en daar om hebben politie, Rijkswacht en de eenheden van het leger de strenge instructie gekregen die te verhinderen. Het Vlaamse dagblad „Standaard" her innerde er vanochtend aan, dat de Waal se socialisten telkens weer door intimi datie en dreiging trachten de overhand te verkrijgen: „In 1950 verjoegen de Wa len een Koning, die onze achting en sympathie genoot. In 1955 legden zij ons een hatelijke schoolwet op, die door het ganse Vlaamse land verontwaardigd ver worpen werd. Vandaag sturen zij aan op een illegale krachtproef met de regering en zetten zij het leger tot muiterij aan". Sterke contrasten tussen Vlaamse en Waalse gebieden Intussen schijnen de stakers met geld gebrek te kampen te krjjgen, want over al worden inzamelingen te hunnen be hoeve gehouden. Eind december en begin januari is als regel een periode met grote huishoudelijke uitgaven en in de huisge zinnen van de stakers ziet men de kost winners dan ook met lede ogen van het werk blijven. Boven dit alles uit beheerst de vraag: „kan de staking nog worden beëindigd en hoé kan ze worden beëindigd?" De ge hele situatie. In dit verband moet men ook de berichten zien, die melden dat Koning Boudewijn waarschijnlijk zijn huwelijksreis zal bekorten en recht streeks van Sevilla per vliegtuig naar Brussel zal terugkeren. Een bemiddeling op het allerhoogste niveau tussen de so cialistische voormannenen de regering- Eyskens schijnt namelijk vooralsnog de meeste kans op resultaat te zullen op leveren. In het algemeen krijgt men de indruk, dat het de stakers er niet om te doen is zich te verzetten tegen het wettige ge zag, althans niet in het noordelijk deel van het land. Bij de betoging die gister middag door een deel van Brussel trok kon men steeds weer zien hoe de leiders van de stakers hen tot kalmte maanden en zelfs de instructies van de politie aan hen doorgaven. Voorts treedt de open bare macht ook minder direct tegen de stakers en betogers op en tracht zij, met meer middelen dan men ooit daartoe in België schijnt te hebben gebruikt, de werkwilligen te beschermen. Daarin is de politie geslaagd en het heeft tot gevolg dat. in sommige gebieden, zoals bijv. de Antwerpse haven, die werkwilligen zich niet meer laten intimideren en aan het werk zijn gegaan. Natuurlijk doen de socialistische vak bonden pogingen leden van de katho lieke organisaties mee te krijgen aan hun zijde, maar het succes is uiterst ge ring. Het. gebrek aan elektrische stroom heeft echter tot gevolg, dat op verschei dene plaatsen, o.a. in Gent en Brussel, personeel dat zich bij sommige fabrieken voor het werk had gemeld toch naar huis moest worden gezonden. Dat gebrek aan stroom doet zich ook in Brussel voelen waar men 's avonds in alle café's en res taurants bij kaarslicht eet en waar de bioscopen en schouwburg voorzover die niet zelf hun stroom opwekken, zyn ge sloten. Opvallend is de tegenstelling tussen de toestand in het Vlaamse en in het Waal se gedeelte van het land. Bij de Waalse socialisten is trouwens duidelijk een ze ker separatisme te onderkennen. Zo heeft de Algemene Socialistische Vak bond in Wallonië enige manifesten en brieven ondertekend met de toevoeging van laatstgenoemd woord. Slot pag. 2 V.S. VERSNELLEN ruimteonderzoek De gekozen Amerikaanse vice- president Lyndon Johnson, heeft gisteren na een onderhoud met Kennedy verklaard, dat de nieuwe regering een programma voor uit gebreid en versneld onderzoek van de wereldruimte voorbereidt. Dit onderhoud werd ook bijgewoond door Robert Kerr, die volgende maand voorzitter wordt van de senaatscommissie voor ruimtevaart. Lyndon Johnson wordt voorzitter van het raadgevend nationaal comité voor lucht- en ruimtevaart, dat tot taak krijgt de uitvoering van het programma voor ruimte-onderzoek over militaire en particuliere instellingen te verdelen Beroepsdiplomaten inplaats van rijke partij vriendjes De nieuwe Amerikaanse president Kennedy heeft gisteren in Palmbeach een onderhoud gehad met John Rooney, voorzitter van de invloedrijke ondercom missie voor de kredieten uit het Huis van Afgevaardigden, die speciaal belast is met het toezicht op de uitgaven van het State Department (Buitenlandse Zaken). Kennedy besprak met Rooney de mogelijkheid om de salarissen van de belangrijkste Amerikaanse ambassa deurs te verhogen. De nieuwe president wil nameljjk de voornaamste diplomatieke posten in het buitenland laten bezetten door beroeps diplomaten. Tot dusver was het gebrui kelijk op deze posten vermogende men sen te benoemen die de verkiezingscam pagne van de heersende partij financieel krachtig hadden gesteund. Als argument voor deze politiek is steeds het feit ge bruikt, dat de salarissen van de ambas sadeurs in de belangrijkste landen te laag zijn om deze posten te laten bezet ten door mensen, die niet over eigen ka pitaal beschikken. Comm. partij op Zuid-Sumatra niet meer verboden In Zuid-Sumatra hebben de militaire autoriteiten het verbod van activiteit voor de communistische partij in de provincie opgeheven. Eerder in dit jaar heeft president Soekarno een tijdelijk verbod uitgevaardigd voor alle politiek activiteit in Indonesië. Toen dit verbod in november werd ingetrokken, maakten de autoriteiten in Zuid-Sumatra bekend, dat het verbod hier van kracht bleef. Geen prettige echtgenoot De Haarlemse politie is voor de tweede keer deze maand gewaarschuwd, dat een 49-jarige koopman uit Haarlem uit balorigheid bankbiljetten vernielde. En kele weken geleden stak de man, toen hij onder invloed van sterke drank ver keerde, een stapeltje biljetten ter waar de van f. 625 in brand. Daar zijn vrouw de .resten bij elkaar veegde, zodat de nummers onherkenbaar werden, kwamen zij niet in aanmerking voor vervanging. Gisteravond verkeerde de man op hieuw onder invloed van drank en toen hij thuis ruzie kreeg, knipte hij twee bankbiljetten van f. 25 en acht biljetten van f. 10, samen voor f. 130 in snippers. Met behulp van de politie konden deze snippers verzameld worden en thans hoopt men bij de Ned. Bank nieuwe biljetten te kunnen krijgen. Paratroepen bewaken het Brus- I komen, dat stakers de werkwilligen selse hoofdpostkantoor om te voor-1 en het publiek molesteren. (Van onze correspondent te Rotterdam) Uit het museum Boymans/Van Beuningen aan de Mathenesserlaan te Rotterdam is gistermiddag een kostbaar paneel van de 15de eeuwse Vlaamse meester Jan Provoost gestolen. Het schilderij, dat 33 bij 19 centimeter groot is. stelt voor de „Geboorte van Maria". De waarde wordt geschat op ongeveer 50.000 gulden. Het is echter heel goed mogelijk, dat het op een veiling meer zal opbrengen. In de eerste fase van het onderzoek beschikte de politie over geen enkele aanwijzing wat betreft de dader. Omstreeks één uur 's middags kwam de suppoost, die met het toe zicht van o.a. zaal I (met werken van 15de eeuwse Nederlandse mees ters) is belast, tot de ontstellende ontdekking dat het paneel van Pro voost uit de lijst was gerukt. De lijst hing nog op zijn plaats. De suppoost waarschuwde onmiddellijk zijn chef en deze op zijn beurt de directeur, de heer J. C. Ebbinge Wubben. Deze gaf opdracht het museum te slui ten, waarna hij de politie alar meerde. Korte tijd later arriveerden recher cheurs om de ongeveer 50 bezoekers, die die op het moment dat de deuren wer den gesloten aanwezig waren te fouil leren. Dat leverde geen resultaat op. De suppoost die de diefstal heeft ontdekt, meent dat deze moet zijn gepleegd tus sen ongeveer half een en tien voor een. De dief heeft zijn slag geslagen in een zaal, welke vlak bij de ingang ligt. Daar hangen zeer kostbare panelen, zoals de ..Drie Maria's aan het graf" van de ge broeders Van Eyck. waarvan de waarde op meer dan een miljoen gulden wordt geschat. Dit is echter veel groter dan het gestolene. De afmetingen van deze Van Eijck zijn namelijk 71,5 bij 89 cen timeter. De dader heeft de Provoost ge makkelijk onder zijn jas kunnen ver stoppen. De heer Ebbinge Wubben is de me ning toegedaan dat het uiterst moeilijk Kinderbijslag 10 jan. in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer zal de verhoging van de kinderbijslag met ongeveer 4 procent, behandelen op 10 januari aan staande. De verhoging zou ingaan op 1 oktober I960, zodat in Januari de ver hoging wordt uitbetaald, indien de Eer ste Kamer ermee akkoord gaat. Sterke Egyptische troepenconcentratie in gebied van Sinaï Egypte heeft in het gebied van Sinai opnieuw sterke strijdkrachten geconcentreerd, uitgerust met ultra-moderne wapens en bestemd voor een verrassingsaanval op Israël, zo heeft generaal Chaim Laskof, stafchef van het Israëlische leger, verklaard in een artikel in het weekblad ..Bamachaneh", or gaan van genoemd leger. De generaal is van mening.dat de Israëlische strijdkrachten sterker zijn dan die van de Verenigde Arabische Republiek en goed voorbereid om iedere aanval te beantwoorden. Generaal Laskof treedt 1 januari als stafchef af. Hij zal worden vervangen door generaal Tzoer. is, zo niet onmogelijk het schilderij te verkopen, daar het te bekend is. In tal van landen bevinden zich fotografische reprodukties van de „Geboorte van Ma ria". HU noemde de diefstal van het schilderij een groot verlies voor het mu seum Boymans/Van Beuningen. Zolang het museum aan de Mathenesserlaan is gevestigd, is er nog nimmer iets gesto len. Uiteraard heeft de suppoost gepro beerd zich te herinneren of, achteraf bezien, een bezoeker zich verdacht heeft gedragen. HU kon echter geen enkele aanwijzing geven. Kroesjtsjef stuurt aan op besprekingen met Kennedy c.s. James Reston, de voornaamste correspondent van de ,,New York Times" in Washington, meldt, dat de Russische ambassadeur in Washington, Mensjikof, begonnen is met het leggen van contact met medewerkers van de gekozen pre sident Kennedy, waarin hij de na druk legt op het belang van be sprekingen tussen hem en de Sov- jetrussische premier en partijleider Kroesjtsjef. Volgens Reston heeft Kennedy ..koel en correct" op Mensjikofs initiatief gereageerd en slaat hij er voor het ogenblik geen acht op. Hij voegt hieraan toe: „Het is waarschijnlijk, dat Kennedy, ook wanneer hij in zijn presidentsambt is bevestigd, bijzonder voorzichtig op deze Russische peilingen zal reageren". Uit Het Leidsch Dagblad van 29 December 1860: Uit Londen wordt berigt, dat de Markies D met zijn jagt, dat gekommandeerd werd door een luitenant der Marine op nonactiviteit, met eenige leden zijner familie en zijn dochter Alice sedert eenige tijd kruiste in de wateren van Napels. De Markies had een uitstapje aan wal gedaan, kwam onverwacht aan boord van zijn jagt terug en vond den luitenant aan de voeten zijner dochter, terwijl hij hare harden kuste. De veront waardigde vader, een man van herculisch' ligchaamskracht. greep den luitenant bij de kraag en slingerde hem in zee De Haarlemmerweg tussen Am sterdam en Haarlem, een van de drukst bereden wegen van het land, wordt verbreed. De voormalige trambaan wordt bij de rijweg ge trokken, hetgeen de automobilisten bijzonder op prijs zullen stellen, om dat er nu een vier- inplaats van een driebaansweg ontstaat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1