PIPO de clown Ds. H. Moolhuizen (Leiden) 70 jaar en 40 jaar predikant Jongste zoon van Adenauer won van de hakker van Rhöndorf.... NOG ALTIJD VOOROORDELEN TEGEN OUDERE WERKNEMERS Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 december 1960 V. Tweede blad no. 30238 Ds. H. Moolhuizen, emerituspredikant van de Geref. Kerk te Dalfsen en na z\jn emeritaat alhier woonachtig, hoopt donderdag zeventig jaar te worden en maan dag 16 januari het feit te gedenken, dat h\j voor veertig jaar werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken. menie werd daar onder zijn leiding een christelijke school gesticht, welke op 3 Ds. Moolhuizen werd op 29 december 1890 uit een ambtenaarsgezin te Rotter dam geboren. Hij was eerst ongeveer vier jaar werkzaam op een graanhandelkan-, toor, bezocht daarna het Marnix-gym- nasium in de Maasstad en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 2 juli 1920 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Moolhuizen ruim twee maan den later door de classis Rotterdam was beroepbaar verklaard in de Geref. Ker ken nam hij uit een tiental beroepen dat naar de Geref. Kerk van Krommenie aan, waar hij op 16 januari van het daaropvolgend jaar door ds. J. D. van der Velden, toen nog predikant te Rot terdam-Kralingen in 't ambt werd beves tigd. Op 15 november 1925 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Aarlanderveen, vanwaar hij op 18 de cember 1949 naar die van Dalfsen ver trok. Deze zijn derde en laatste gemeen te diende ds. Moolhuizen tot 1 oktober 1957, toen hem op bijna zevenenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Moolhui zen zich te Leiden en heeft tot op he den nog vrij geregeld preekbeurten ver vuld. Ds. Moolhuizen heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties en deputaat- schappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a.: te Krommenie: voorzitter van het bestuur van de christelijke school en van de commissie tot wering van school verzuim; bestuurslid van de provinciale afdeling Noord Holland van de Neder landse Bond van Jongelingsverenigin- gen op gereformeerde grondslag; en se cretaris van de Centrale Commissie voor de Evangelisatie in de Zaanstreek en van de Staten-centrale Zaandam. Te Aarlanderveen werd hij bij herhaling af gevaardigd naar de particuliere synode van Zuid-Holland-Noord. Verder was hij daar voorzitter van de plaatselijke af deling van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm (B.V.L.) en van de ring Alphen van de Vrije Universiteit en enige tijd voorzitter van de antirevolu tionaire kiesvereniging. Verder was hij daar in de classis Woerden vele jaren kerkvisitator en zendingsdeputaat. Tij dens zijn ambtsbediening te Dalfsen werd hij afgevaardigd naar de zendings synode van Hoogeveen in 1951 en vier Jaar later naar die van Assen. Verder was hij daar deputaat ad art. 19 D.K.O. en bestuurslid van de plaatselijke afde ling van het Nederlands Bijbelgenoot schap. Tijdens zijn ambtsbediening te Krom- aprll 1922 geopend werd; te Aarlander veen nam hij in 1928 het initiatief tot de oprichting van een afdeling van Patrimonium en te Dalfsen werd in de jaren 1952/1953 een nieuwe kerk en een nieuwe pastorie gebouwd. Van zijn hand verscheen een brochure „Het Christendom voor de vierschaar"; een gereformeerde geloofsleer, speciaal voor hen, die zich voorbereiden voor het doen van belijdenis des geloofs; enige preken in de serie „Wet en Getuigenis" en verder was hij ook medewerker aan de bundel „God redde Nederland", uit gegeven in mei 1945. Het ligt niet in de bedoeling van ds. Moolhuizen om ter gelegenheid van zijn veertig jarig ambtsjubileum als predikant in de Geref. Kerken te recipiëren. J. van den Heuvel nam afscheid van Sikkens Zaterdag heeft de heer J. van den Heuvel sr. in de kantine van het bedrijf afscheid genomen van Sikkens Lakfa brieken N.V. te Sassenheim. Na 27 jaar zijn krachten te hebben gegeven aan het bedrijf gaat hij van een welverdiende rust genieten. Als eerste spreker voerde de directeur van Sikkens Lakfabrieken, ir. A. van Driel, het woord. „We nemen afscheid van een bijzonder evenwichtig en onver stoorbaar man. Hij is steeds dezelfde ge bleven in de loop van de jaren. Mede daardoor was hij een bijzonder goed do cent - en dat was hij bij Sikkens als demonstrant, technisch voorlichtings man en als medewerker aan cursussen. Zodoende is hij ook een bekende figuur bij de buitenwacht. Spreker bood ten slotte een geschenk onder couvert aan. Dr. G. Lewin sprak namens het labo ratorium personeel. Hij prees de heer Van den Heuvel als een prima vakman, die zich geheel inzet voor het bedrijf. Na mens de ondernemingsraad voerde de heer Josemans het woord, die de schei dende functionaris een prettig collega noemde. Verder werden nog woorden van af scheid gesproken namens de club van vijfentwintig-jarigen en het voorlich tingslaboratorium, de afdeling waaraan de heer Van den Heuvel verbonden was. Met een kort dankwoord van de heer Van den Heuvel werd deze afscheidsbij eenkomst besloten. Feest voor de jeugd van „Westerkwartier" De Speeltuinvereniging „Westerkwar tier" is de laatste jaren bijzonder actief. Dat bleek zaterdagmiddag jl. voor de zo veelste maal. Ruim 500 kinderen, naar leeftijd in drie groepen verdeeld, werden nl. in de gelegenheid gesteld aan de vooravond van Kerstmis in feestelijke stemming in het clubgebouwtje aan de Ten Catestraat bij elkaar te komen. Wat hebben ze genoten, al die jongens en meisjes! Voor in de zaal prijkte een prachtig versierde kerstboom, waar voor al de allerkleinsten bij het binnenkomen met de grootste bewondering naar heb ben gekeken. Niet tjjdens de poppen kastvoorstelling, want die was veel te spannendEr werden op dit ge slaagde kinderkerstfeest ook films ver toond en zakjes met snoep uitgedeeld. Heel grappig was de film „William gaat naar de stad". Een produkte uit de En gelse studio's, ja, maar de beelden spre ken hier voor zichzelf, Geen van de kin deren heeft zich dus ook maar een mi nuut behoeven te vervelen. Het bestuur van de speeltuinvereniging, waarvan de heer A. van Polanen de ijverige voor atter is, komt veel hulde toe voor het optouw zetten van dit evenement. Er vs goed en dankbaar werk verricht in het kinderrijke „Westerkwartier". Officiële publikaties INZAMELING KERSTBOMEN Ter kennis van de Ingezetenen wordt i'bracht, dat kerstbomen op 2 Januari Ó61 kunnen worden afgegeven aan de iugd voor gezamenlijke verbranding op vet Schuttersveld of Churchllllaan. De kerstbomen worden 2 Januari van 912 uur verzameld op de navolgende speel '■ulnen Professorenwljk. Zuiderkwartier, Ons Eiland, Rondom de Watertoren, de Door haak. Noorderkwartier, Oosterkwartier, ■dorskwartler. Groenoord en Vogelenwijk. Ook kunnen zij worden meegegeven aan ie ophaaldienst van huisvuil. De bomen Hogen dan echter niet vóóraf aan de penbare straat worden geplaatst, doch Henen aan de ophaalauto's te worden af- "Seven, nadat een luid klinkende bel de lomst van de vuilnisophaler heeft aan gekondigd. De cürecteur Oem. Reiniglngs- en Ontsmettingsdlenst. Twee lassers 25 jaar werkzaam bij N.E.M. In de recreatiezaal van de NEM wer den zaterdag twee lassers, de heren Nieuwenhuyzen en v. d. Laan, gehuldigd, die 25 jaar in dienst waren bij de NEM. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer Deroge, sprak de jubilarissen als eerste toe. Montagechef Ouwehand stelde de heren Nieuwenburg en Van der Laan ten voorbeeld voor de jeugd. Hij liet ook de echtgenoten delen in de hul diging. De heer Selier sr., lassersbaas, hoopte, dat de goede samenwerking zou mogen blijven voortbestaan. De heer H. Laman sprak de beide las sers toe namens de personeelsvereniging „De Stalen Band". Na afloop dankten de jubilarissen voor de waarderende woorden tot hen gesproken en voor de geschenken. De heer Stokman overhan digde de heren Nieuwenburg en Van der Laan in de directiekamer een envelop pe met inhoud. Men zal uit het vervolg van het verslag over de expositie in de Lakenhal begrepen hebben, dat hier niet het werk van negen non-figuratieve tekenaars, gelijk een verschrijving in de inleiding ons deed zeggen, doch van negen figu ratieve tekenaars tentoongesteld wordt. Jubileum L. Kruit Zaterdag herdacht de heer L. Kruit het feit, dat hjj voor veertig jaar in dienst trad van de N.V. P. Clos en Leembruggen. De jubilaris werd met zyn echtgenote ontvangen door de directeur, mr. C. J. Leembruggen Deze dankte de jubilaris voor hetgeen hij voor de ven nootschap heeft gedaan. De heer Kruit, die werkzaam is geweest in diverse af delingen, is thans portier. Mr. Leem bruggen sprak zijn waardering uit over de goede omgangsvormen van de jubila ris en bood hem, onder het uitspreken van de beste wensen voor de toekomst, de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Vervolgens sprak de bedrijfsleider, de heer J. Sap, zijn waardering uit voor het werk van de jubilaris. Hierna bleef men nog enige tjjd in feestelijke stem ming bijeen. SUCCES VOOR „DE ZANGER" Tijdens de te Amsterdam gehouden gewestelijke wedstrijd van de Alg. Ned. Bond van Kanariefokkers en Vogelbe schermers behaalden de heren R. van Drumpt een eerste prijs in KI. 3 (zang) en P. G. de Graaf een eerste prijs in kl. 6 (zang) en kl. 13 (kleur 4 vogels). Bei de prijswinnaars zijn lid van de Eerste Leidse Kanarievereniging „De Zanger". Lezers schrijven Daarom Leon, mag ik u vertellen; waarom de fiscus zo duur is, omdat de dollar zo zuur is, hard als een granieten muur is! Daarom die fiscus zo duur is. Leon, mag 'k vervolgens vertellen waarom toch die bouwwerken stagneren? Omdat men nog steeds niet wil leren dat ergens, iets moet devalueren, de gulden dan gaat prevaleren. De huren Leon, lijken te hoog vooral nieuwbouw, en niet altijd droog. Maar wilt u met loon vergelijken? Dan eerst naar het buitenland kijken! Dan weet u de oorzaak, die er niet om [loog. Er worden in Leiden veel mensjes [geboren. Dat mag toch de gemeente Leiden niet [storen? Want elke gemeente vecht voor zijn [grond. Waar 't individuele wiegje eens stond. Daarom, vroede vaders, laat leven wat [leeft doch blijven expansiegevoelens bestaan? Annexeer dan het IJ en de Zaan! Ook wil ik nog, Leon, u dit wel eens [zeggen; 't verkeerseuvel is niet aan banden te [leggen zolang, ieder mens niet goed heeft [verstaan, zijn medemens niet naar het leven te [staan. Door haastige haast, haar het haasje te [zijn. Dan kan door haast, haast iedereen [slachtoffer zjjn. Naar ik vermoed, Leon, geniet u A.O.W. Zonder reëel genot, omdat u o jé, [nee reeds rijkspensioen geniet, door dienst [gemaakte jaren, het rijk voor u de premies deed vergaren. Maar, brave Leon, blijkbaar snapt u niet Dat u in Holland leeft; in een gebied waar men van hogerhand, en juist aan [ene kant de wet met voeten doet vertreden; uw onvervreemdbaar recht, vervreemd, [bij onrecht heden. Eens zal toch wel het recht u, doen [beleven, dat wat u rechtens toekomt wordt [gegeven, door u het volle AOW-bedrag normaal [te geven. U vraagt ook waarom tekort aan [politiedienaren mag ik, beste Leon, hier iets langer op [staren? Omdat d'arme bliksem, 't is schande [voor jaren. In tijden van welvaart en hoogconjunctuur met magere koppen, tegen die muur het allernoodzaaklijkst moest missen [„zijn stand" Maar breng dit nu eens ,Den Haag" aan 't verstand? En dat voor de mensjes die d'orde [bewaren. Mijn vurige wens is, voor hen die reeds [vielen een prettige Kerstmis; redt geest'lyk [hun zielen. Maar doe dit tactvol, zonder [sabelgekletter geruisloos naar huis, staat voor [Nederland netter. Wie kaatst moet verwacht, dat de bal [eens zal keren. Wie hier de schoen past. moet toch nog [iets leren. Hendrik de Vries. De weg naar Betlehem Traditie getrouw trok ook dit jaar het Korps Leiden van het Leger des Heils een groot aantal bezoekers naar de kerstnachtdienst in de Stadsgehoorzaal. Te ongeveer 6 uur in de morgen klonk uit circa duizend kelen het kerstlied „Komt allen te zamen" waarop kapitein Vermeulen met een kort gebed dit sa menzijn opdroeg. Zijn echtgenote, kapiteine Vermeulen- van der Hoek, bevestigde het doel van dit samenzijn met het lezen van het tweede hoofdstuk van het Johannes- evangelie aan welk schriftgedeelte zij een beschouwing vastknoopte. Na een lied van de zangbrigade en een selectie van het muziekkorps, waar over kapelmeester P. Houweling de scep ter zwaaide, volgde een korte overden king van kapitein C. Vermeulen. „De grootsheid van Gods boodschap", aldus kapitein Vermeulen, „vinden we ook thans weer terug in de taal voor een ieder geschikt. De herders toch ontvingen de bood schap van de geboorte van Gods Zoon in hun eigen omgeving, in het veld. in hun eigen woordkeus, eenvoudig, begrij pelijk en direct. In het Oosten verkregen de Wijzen, wellicht astronomen of astro logen, het bericht via een bijzonder sterrenbeeld, een beeld, dat een volgen vereiste. Ook voor ons, mensen van de twintigste eeuw, is deze boodschap nog altijd bestemd; van Oost naar West en van Noord naar Zuid klinkt nog steeds de roep tot één grote broederschap: en waar beter dan verenigd rond de Kribbe van Bethlehem". Het kerstspel, ook dit jaar geschreven en geregisseerd door mevr. de la Rie- Segaar, was een kleurig kijkspel met goede decors en belichting. Zonder te veel pretenties bevatte het bovendien een volle verkondiging van de genade voor ieder zondaar. In Saasveld in Twente zijn de wedstrijden om het kampioenschap midwinterhoornblazen gehouden. Een van de deelnemers in actie, terwijl de deskundigen kritisch toe horen. Zondagavond hebben onbekenden de ruiten van een sigarettenautomaat aan de Stationsweg en op de hoek SteenstraatBeestenmarkt stukgeslagen. Uit de eerste automaat wordt niets ver mist, uit de tweede zijn tien pakjes sigaretten weggenomen. Aarstbisschop van Moskou overleden Aartsbisschop Flavian van Moskou en geheel Rusland is maandag in de ouder dom van 83 jaar in Moskou overleden. Aartsbisschop Flavian was sinds 1953 hoofd van de kerk van de oude naleving, een sectie van de Russische Orthodoxe Kerk. Hij zal op de Rogozhski-begraaf- plaats van de oude naleving ter aarde worden besteld. In januari wordt een concilie gehou den om een nieuwe aartsbisschop te kie zen. Van de medespelenden mogen we ze ker niet nalaten de namen van de ge broeders H. en D. A. de Water te noe men. Vooral de laatste typeerde op bij zondere wijze de tollenaar Sjamma; de verbeten tolgaarder die, na een ontmoe ting in het veld van Efratha. de on rechtmatig verkregen belastinggelden aan zijn slachtoffer restitueerde. Peter Profittlich, allang opponent van de Adenauers, op het nippertje verslagen (Van onze correspondent in Bonn) De 29-jarige jongste zoon van de Westduitse Bondskanselier dr. Kon rad Adenauer is het ge lukt de bakker van Rhön dorf een ouderwets-Ade- naueriaanse „nederlaag op het kantje af" toe te dienen. Zoon Schorsch, 29 jaar oud en het jongste van de zeven kinderen van de kanselier, won na melijk dezer dagen een complete politieke slag in de plaatselijke afdeling Rhöndorf van zijn vaders partij de CDU om een plaatsje als kandidaat voor de gemeenteraad van dit dorpje. Tussen de 66-jarige bak. ker Peter Profittlich en de familie Adenauer bo terde het al geruime tijd niet, Rhöndorf waar Adenauer een fraaie wit te villa bewoont, ligt tus sen Bad Honnef en Kö- nigswinter aan de Rijn en vlak onder de beroem, de Draohenfels. Bakker Profittlich wenst van de ze ligging profijt te trek ken .Zijn voorstel was, al jaren geleden, om Rhön dorf via een kabelbaantje met de top van de Dra- chenfels te verbinden. Dat zou volgens de bak ker vele toeristen naar Rhöndorf trekken, geld in het laatje van de mid. denstand en in het bij zonder van zijn „Kondi- torei" brengen en uiter aard van het rustige, lan delijke Rhöndorf in korte tijd een tierig toeristen- oordje maken. „Der Alte" zoals men de 84-jarlge Bondskanse. lier zonder veel eerbied pleegt te noemen - heeft zich tegen dat kabel baantje hardnekkig ver zet en met succes. Verbit terd schakelde Adenauer zelfs enige jaren geleden al zijn politieke relaties in om de Rhöndorfers die Profittlichs ideeën wel wilden aanvaarden, te be keren. Thans heeft de arme bakker moeten ervaren wat het betekent de al gemeen bekende zij het lokale, opponent van de machtige kanseliersfami lie te zijn! In de afdeling Rhöndorf van de CDU vond dezer dagen een verkiezing plaats voor een kandidaat voor de ge- meenteraadsverk., die op 19 maart in Noordrijn- Westfalen zullen worden gehouden. De gerechts dienaar Schorsch Ade nauer versloeg daarbij bakker Peter Profittlich met 74 tegen 72 stemmen op 't nippertje. Schorsch had zich kandidaat ge steld op aandrang van zijn... vader! Want. zoals vader Konrad tegen zijn 29-jarige zoon heeft ge zegd, wie in de politiek iets wil bereiken moet 't vak leren in de gemeen teraad, zoals ook ik dat in Keulen indertijd heb gedaan. Bakker Profittlich was stomverbaasd toen hij hoorde dat de race Pro- fittlich-Adenauer in zijn nadeel was uitgevallen en dat een reeks van zijn aanhangers hem in de steek hadden gelaten, aangetrokken als zij wa ren door de naam Ade nauer. „Er hebben er een paar zitten slapen", ver zuchtte de bakker, die de strijd tegen de familie Adenauer overigens niet wenst op te geven Twee rebellenleiders in Ethiopië gehangen Duizenden waren zondag samenge stroomd op het St.-George's-plein om de stoffelijke overschotten te aanschouwen van twee rebellenleiders, die aldaar za terdag j.l. door de politie waren opge hangen, nadat zij gevangen waren geno men. Het waren Gemena Newye, in le ven gouverneur van de provincie Jijiga, en kapitein Baye Telahoen van de kei zerlijke lijfwacht. Gemena Newye en zijn broer, generaal Mangisjtoe Newye, die bevelhebber van de keizerlijke garde was, werden te Modjo, ongeveer 80 kilometer ten zuid westen van Addis Abeba, gevangen ge nomen. Hierbij werd generaal Neweye in de hals gewond. De politie kon de hand op hen leggen, nadat zij door boeren waren omsingeld. Generaal Mangisjtoe Newye werd za terdag j.l. na zjjn gevangenneming naar het keizerlijke paleis overgebrracht en van aangezicht tot aangezicht tegenover Keize Haile Selassie gesteld. Daarop werd hij met spoed naar het Ameri kaanse ziekenhuis in Addis Abeba over gebracht, waeCr de geneesheren opdracht kregen alles in het werk te stellen om hem in het leven te houden. De dokters geven hem echter weinig hoop op her stel. De meeste leiders van de mislukte opstand der keizerlijke garde zijn thans gearresteerd. Advertentie (de echte) die vanmiddag vele vriendjes van hem in de Schouwburg ontmoette, komt DONDERDAGMIDDAG OM 2 UUR TERUG. Plaatsbewijzen (f 1.75) zijn voor deze voorstelling morgen en don derdag tussen 10 en 1 uur verkrijg baar aan de Schouwburg. Op veler verzoek stellen wij voor de 2e rang toe gangsbewijzen tegen de gereduceerde prijs van fl.verkrijgbaar. Plaatsbewijzen zijn ook telefonisch te bestellen (no. 20195). Tot de leeftijd van 55 jaar is er geen noemenswaardig verschil met jongere arbeidskrachten Conferentie in Washington In tal van landen doet zich het pro bleem voor van de tegenzin bij ver scheidene werkgevers tegen het in dienst nemen van werknemers die ouder zijn dan bijv. 45 jaar, alsmede het opnemen in het arbeidsproces van de oudere ar beider, die, om welke reden dan ook, zonder werk is geraakt. Ook in de Ver enigde Staten doet zich het verschijnsel voor dat werkgevers bij de beoordeling van sollicitanten aan de geboortedatum een uiterst belangrijke rol toekennen bij de selectie. De redenen, die de werkgevers voor hun standpunt aanvoeren, zjjn veelal deze: ten eerste dat bedoelde werkne mers te langzaam zijn en niet kunnen voldoen aan de vereisten van een opge voerde produktie. Verder dat zij niet kunnen voldoen aan de fysieke eisen die de werkkring stelt. Voorts dat zij de vaardigheid missen alsmede de soe pelheid om zich aan te passen aan ver anderde beroepsomstandigheden. Ten vierde dat het aannemen van oudere werknemers de pensioen- en verzeke ringskosten aanmerkelijk doet stijgen. Hiertegenover stelt het Amerikaanse mi nisterie van Arbeid op grond van stu dies en rapporten de volgende feiten: Ten eerste toonde een onderzoek in acht grote fabrieken aan dat er tot de leeftijd van 55 jaar geen noemens waardig verschil bestaat met de jon gere arbeidskrachten (na deze leeftijd vertoont het produktievermogen een zeer geringe daling) voorts bracht een onderzoek aan het licht dat slechts vijftien procent van het aantal beroepen hoge eisen stelt aan het lichaam en dat er bij vijf van de zes oudere sollicitanten geen fysieke redenen aanwezig waren hun de baan te weigeren, waarvoor zij de opleiding hadden genoten; WEES VOORZICHTIG MET GEBRUIK VAN VUURWERK! De commandant van het Korps gelei ders ontplofbare stoffen van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat deelt het volgende mee: Er blijkt wederom vuurwerk clande stien te zijn ingevoerd. Dit vuurwerk kan bij gebruik gevaarlijk zijn. Gebruik daar om, indien het door de politie wordt toe gestaan, uitsluitend vuurwerk hetwelk voldoet aan de eisen welke hieraan in Nederland worden gesteld. Op dit vuurwerk en op de verpakking moet een in de Nederlandse taal gestelde gebruiksaanwijzing en een aanduiding van de fabrikant voorkomen. Winkeliers wordt aangeraden uitsluitend goedge keurd vuurwerk te verkopen. Zij voorko men hierdoor niet alleen ernstige moei lijkheden voor zichzelf, doch zij helpen ook mede aan het voorkomen van onge lukken. De plaatselijke politie zal u ter zake gaarne inlichten. Er wordt tenslotte op gewezen, dat ook vuurwerk, dat aan de Nederlandse eisen voldoet bjj gebruik niet ongevaarlijk is doch alleen minder gevaarlijk. Vuurwerk dat b.v. dicht bij de ogen ontploft kan ernstige verwondingen veroorzaken. Al leen in Den Haag hebben tijdens de jaarwisseling 1959/1960, voor zover be kend, 34 personen zich onder behande ling van een oogarts moeten stellen voor verwon/dingen, die bij het afsteken van vuurwerk zijn veroorzaakt. Ongeveer 10% van deze verwondingen veroorzaakte blijvende gevolgen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Warnsveld P. H. Borgers te Blrdaard (verbeterd bericht). Aangenomen naar Suameer J. L. Couvee te Rheden naar Windeshelm C. M. van Ede, vicaris te Deventer. Nieuw zendingsterrein Chr. Geref. Kerk De delegatie van de Zending der Chr. Ger. Kerken, bestaande uit prof. J. J. van der Schuit, ds. A. Bikker en dr. E. Helms, is zaterdag in Nederland na het onderzoek, dat is ingesteld naar de mo gelijkheid vaneen nieuw zendingsterrein voor de Chr. Geref. Kerken in Zuid- Afrika, teruggekeerd. Die Nederlands Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika heeft een zendingsterrein in Noord- Transvaal aan de Chr. Geref. Kerken overgedragen en de delegatie heeft dit voorlopig aanvaard. Dr. Helms zal als directeur optreden van het hospitaal „Siloam" in Noord-Transvaal. Het is de bedoeling dat ds. L. Floor jr. te Almelo wordt uitgezonden voor de opleiding in het Rambuda-gebied. verder bleek dat een hoog percentage van oudere sollicitanten wel degelijk de vaardigheid en soepelheid heeft, zich aan te passen aan geheel ver anderde omstandigheden tenslotte heeft een groep van deskun digen gerapporteerd dat onder de meeste pensioen- en verzekeringsrege lingen geen noemenswaardige stijging van de kosten zal plaatsvinden, in dien oudere werknemers worden aan getrokken. Het Amerikaanse ministerie van Ar beid bestrijdt reeds jaren lang vooroor delen. Het gaat hierbij niet alleen om het menselijke aspect, maar ook hierom, „dat het eigenbelang van de industrie erbij is gebaat". Aan de Amerikaanse industrie wordt, door rekening te hou den met de leeftijdsfactor, een groot aantal bekwame en goed geschoolde, verantwoordelijkheidsgevoel bezittende arbeidskrachten onthouden. In januari a.s. zal op een conferentie in Washing ton het vraagstuk van oudere werkne mers worden besproken. Hierbij zal er o.m. op worden gewezen, dat in de ko mende tien jaar in de Verenigde Sta ten de groep arbeidskrachten van 44 en ouder zal toenemen met niet minder dan 514 miljoen (ofwel met 20 pet. tot 3314 min). Om de oudere werknemers de kans te geven weer in het produktieproces werk zaam te blijven, zal een aantal maat regelen ter conferentie in discussie wor den gebracht. VER. HOGER K.L.M.- PERSONEEL OPGERICHT Tijdens een bijeenkomst in DenH aag, en voortgezet in Amstelveen, is opgericht de „Vereniging van hoger KLM-perso- neel". Dit is het resultaat van een onder hoger KLM-personeel in Nederland ge houden enquete naar aanleiding van de beslissing de KLM-directie om ook de arbeidsvoorwaarden voor deze categorie tot voorwerp van overleg met de vak bonden te maken. De vereniging stelt zich ten doel, op dit gebied de goede verhoudingen in de onderneming te bevorderen en de be langen van het hoger KLM-personeel te behartigen, o.m. door naar vermogen mee te werken aan de totstandkoming van een zodanige vorm van overleg over de belangen van het hoger personeel, dat daarbij met de wensen en inzich ten van alle betrokkenen in gelijke mate rekening wordt gehouden. Met name wil de vereniging een tegenwicht vormen tegen een te vergaande monopolie positie van een minderheidsvertegen woordiging, waar het de belangen van het hoger personeel betreft. Aanmoedigingsprijs voor de kunst gemeente Gouda B. en W. van Gouda hebben, over eenkomstig het advies van de beoor delingscommissie besloten de aanmoedi gingsprijs voor de kunst voor 1960 toe te kennen aan de heer Bob de Wit. fotograaf te Gouda. De leden der com missie waren unaniem van oordeel, dat de persoonlijke visie en de realisatie daarvan door een uitstekend vakman schap. gevoegd bij een sterke composi tie-wijze, toekenning van de prijs aan de fotograaf wettigen. xuLugiaax w enigen. Weer een Franse kernwapenexplosie in de Sahara Frankrijk heeft hedenochtend op zijn basis te Reggan, in de Sahara, voor de derde maal een kernwapen tot ontploffing gebracht. De kracht van de ontploffing wordt als „niet groot" beschreven. Het ministerie van Defensie ver klaarde: „Evenals bij de eerste twee door Frankrijk tot ontploffing ge brachte kernwapens, zijn alle voor zorgsmaatregelen genomen om te verhinderen, dat de radio-actieve afval gevaar oplevert. De resulta ten van de waarnemingsposten in geheel Afrika zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt". De vorige malen dat Frankrijk een kernwapen tot ontploffing bracht, ge schiedde dit, op 13 februari en 1 april j.l., boven de grond. De eerste ontplof fing had een kracht van zestig tot zeven tig kiloton. de tweede was, naar van officiële zjjde werd medegedeeld, „een explosie van geringe kracht".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3