OSRAM Albert de Koning (Ko van Dijk) wipte over uit „Paremelaribo" Met een enkel woord Agenda DINSDAG 27 DECEMBER 1960 Hoogtij van Televisie X. Overpeinzingen over, aan en na het kerstdiner (Van onze t.v.-medewerker) We hebben in alle rust en met toewij ding van het lange kerstdiner genoten, dat de AVRO ons lang na etenstijd voorzette. Wij achten Thornton Wilder een belangrijk acteur, die iets te zeggen heeft, en we hebben waardering voor de adequate bezetting, die Theun Lam- mertse voor zijn kerststuk had gecon tracteerd. Het vakmanschap van Wilder waarde over het 6cherm, want het is be paald geen gemakkelijke opgave een fa miliegeschiedenis van 90 jaar in 45 mi nuten zich schetsmatig te laten ontwikkelen. Het was een televisie-expe riment met de tijd en het leek ons ge slaagd. Dat is ook mede te danken aan de spelers, die de hoofdrollen vervulden, als hoedanig wij zo vrij zijn mevrouw Pimentel en de heer Lensdnk aan te merken. Het spel vlei uiteen in twee categorieën, te weten de tekst en de pantonime. Zij sloten goed bij elkaar aan en het leek geen bezwaar, dat de symboliek een woordje meesprak of lie ver een aanduidend gebaar meedeed. Het was naar onze smaak wel een erg Amerikaanse aangelegenheid. Geen mens, die op de gedachte kwam bij het verschijnen van nieuwe wereldburgers te hopen, dat ze zich tot goede mensen zouden ontwikkelen, maar men bepaalde zich uitsluitend tot de erfopvolging in het familie-bedrijf en uit dien hoofde werd het mannelijk oir geprefereerd. Diepzinnig was het dus bepaald niet, maar onze zinnen hebben zich dan ook naar aanleiding van dit stuk met een andere zaak bezig gehouden: de voor lichting. De televisie schiet op dat punt ontstellend tekort, zowel informatief als cultureel. Wat wij met name bij dit stuk gemist hebben, was een duidelijke omschrijving van de bedoeling van de schrijver en verder een aanduiding van zijn betekenis in het eigentijdse lite raire leven. Dan kan de kijker althans gemakkelijker begrijpen, waar het om gaat. En als dan het stuk niet bevalt, heeft hij toch iets opgepikt aan alge mene ontwikkeling en begrip gekregen, waarom alleen reeds door het belang van de auteur de keuze van het stuk wordt gerechtvaardigd. De omroepver enigingen geven echter ieder voor zich een blad uit. waarin wei aan voorlich ting op dit punt wordt gedaan, hoewel niet door alle vijf op een bevredigende manier, maar dat kan ook haast niet. Elke t.v.-sectde zou de plicht op zich moeten nemen ook aan de redacties van de andere omroepbladen een uitgebreide toelichting en omschrijving te geven, want zij weten tijdig, wat er op stapel staat. Maar de anderen moeten op het laatste moment met veel kunst- en vliegwerk maar zien dat ze er wat van maken. We willen hier geenszins stel ling nemen in de kwestie van de natio nale omroep, maar het is een enorme verspilling van tijd, geld, werkkracht, materiaal en ga zo maar voort, dat de omroepbladen in een totaal oplage van ruim 2 miljoen in vijfvoud gezet en gedrukt moeten worden. Het geld, dat door een zakelijke coördinatie pro gramma's met objectieve toelichting, te verzorgen door de uitzendende omroep t.v.-sectie bespaard zou worden, zou dan kunnen worden aangewend om één goed blad met uitgebreide Informatie te brengen. Dan kan ieder, als hij daartoe de noodzaak voelt, zijn eigen zegje in inleg- of omslagvellen zeggen. Aan de hand van ons ter beschikking staande cijfers hebben we berekend, dat op die manier per week meerdere tienduizen den guldens het loop in de miljoenen per Jaar vrij zouden komen, die ge bruikt kunnen worden voor uitgebreider informatie voor allen. Wat met de tech nische outillage mogelijk is, moet ook kunnen ten aanzien van een ruime en deskundige publiciteit. De televisie wordt tenslotte betaald met het geld van de kijkers. Die hebben met zijn al len recht op de grootst mogelijke service en zijn niet gediend met eeuwigdurende voortzetting van de oneconomische ver snippering. Terugkerend naar de uitzendingen, kunnen we nog meedelen, dat we geno ten hebben van het folkloristische Inlei dinkje. dat aan de nachtmis voorafging. Negen landen namen het over en in vijf talen zwermde het commentaar over Europa uit. Het resultaat kan wel licht zijn. dat er in het komende reis- seizoen op Volendam een extra-zwerm van toeristen zal neerstrijken, althans iangsstrijken. Evenementen II. We hebben het initiatief van de NCRV om een emigrant, die redelijk geslaagd was, uit Canada naar zijn geboortegrond terug te halen, zeer gewaardeerd. Wij hebben bepaald ontzag voor de heer Flikkema en zijn vrouw. Vanwege de omroep werd ons medegedeeld, dat hij bezield was met Idealen, die buiten het materiële vlak lagen. En verder, dat men hem eens wat van Canada had laten zien en ook in Nederland in staat had gesteld eens verder te kijken dan het kleine kringetje, waar hij zijn leven hier had gesleten. Wat we van het resultaat zagen, stel de ons teleur, al blijft onze appreciatie voor de onderneming intact. Maar de uitvoering kwam niet boven de stunt uit. Het werd geen evenement. Het bleek al gauw, dat Flikkema ge vlucht was om te ontkomen aan de pa- perassenrommel in dit land en het be lijden van Godsvertrouwen bij het doen van de grote stap, deed daardoor wat krampachtig aan. Een reconstructie van zijn aankomst met behulp van de douane en het voorwenden de taal niet te kennen, was te onwaarachtig. Het werd een doorzichtige trucage en we willen liever gewoon en slim voor de gek gehouden worden dan op deze ma nier niet ernstig te worden genomen. Daarbij komt. dat deze uitzending met Kerstmis niets van doen had en daardoor is het de vraag of de omroep eigen mensen niet heeft teleurgesteld. Kijken stoorde de huiselijke stemming en dat mag de NCRV. allerminst op zijn geweten hebben Er aan vooraf gegaan was een optre den van de bejaarde Jacqueline Royaards. die verhalen bij kaarslicht zou vertellen. Wil men het kaarslicht uit die aankondiging vergeten, dan blijft bij een kritische instelling de enorme prestatie om alles feilloos uit het hoofd te hebben gedaan, maar de keus der vertelsels kan ons niet beko ren. Op de Tweede Kerstdag zagen we huppelen op een Schots kasteel, waar toe de kasteelheer genadiglijk zijn toe stemming had gegeven, maar het on deronsje verveelde ons al snel. Men had verzuimd de bal lade vertel Ier een ver taalde tekst mee te geven, waardoor voor honderdduizenden, die ook hun kijkgeld hebben betaald, dit onderdeel nietszeggend bleef. Het grootse evenement dezer kerstda gen werd, wat de t.v. betreft, de uitzen ding vanuit München van de operette „De vogelhandelaar". Deze heeft ons vervuld met grote dankbaarheid voor het bestaan van de televisie en verzoend met het bezit van ons toestel. Het was grandioos. Men heeft ons willen doen geloven, dat het stuk eigenlijk een nieuwe schepping was van eigentijdse lieden, maar het gegeven is getrouw in tact gebleven en veel meer dan wat modernisering kan men er niet aan ge daan hebben. Maar roem heeft Kurt Wilhelm werkelijk wel verdiend door hetgeen origineel werd gepresteerd en dat was de „zetting" van deze uitzen ding en verder alles wat erom en eraan was. Het grensde aan het ongelofe lijke. Alles liep niet alleen op rolletjes, in het geheel bleef een hoge graad van superioriteit gehandhaafd. De keuze der uitvoerenden bijvoorbeeld was trefzeker. En dan te bedenken, dat de componist de muziek als een soort liefhebberij t>e- oefende en zich daarbij staande wist te houden naast vaklui als Johann Strauss en Von Suppè. En zich daarbij door originaliteit nog wist te onderschelden bovendien. Dit was een uitzending om in ons ge heugen met een kruisje aan te geven. Ook zonder dat zullen we haar niet snel vergeten, omdat er net werd gegeven wat velen op zo'n dag behoeven: smaak volle verstrooiing. Dat de KRO zich deze gelegenheid niet heeft laten ont gaan, pleit voor haar. Kurt Wilhelm heeft het geheel met zoveel ingetogen smaak gegeven, dat het inderdaad voor een preuts land als het onze risicoloos was om het over te nemen. Technisch voldeed het aan de hoogste eisen en artistiek was het maximum er uit ge haald. Want wat er naast een feilloze regie aan plaatjes werd uitgehaald, was een lust voor het oog. Nu kan men wel zeggen, dat het woord artistiek te zwaar is voor dit lichte genre, maar daarmee zijn we het dan gewoon oneens. We hebben genoten en we zijn er ze ker van, dat met ons vele miljoenen Europeanen hetzelfde zeggen zullen. De televisiekroon op de kerstdagen werd op de tweede dag op het werk gezet en het droeg die onderscheiding met ere. Tientallen politieke arrestaties in Ankara Een woordvoerder van het Turkse Co mité voor Nationale Eenheid heeft mee gedeeld dat de afgelopen dagen in An kara 65 personen zqn gearresteerd. Het zouden leden van de vroegere Democra tische partij van Menderes en „gods dienstige fanatici" zijn, die pamfletten hebben verspreid waarin het huidige be wind wordt aangevallen. Diplomatieke waarnemers in de Turk se hoofdstad menen dat het „kerstnacht- komplot" ernstiger is dan de autoriteiten willen toegeven. Wanneer in Ankara 65 personen zijn gearresteerd moet het aantal arrestaties in het gehele land in de honderden lopen, zo werd gezegd. In Etlmesoet, een plaatsje in de nabijheid van Ankara, zijn 37 personen in hech tenis genomen, onder wie de plaatsver vangend prefect. Vervolg van pag. 1 Belgische staking allerminst populair Om op alles voorbereid te zijn hebben de gouverneurs van de provincies, die overeenkomstig de Belgische wet die be voegdheid hebben, bepaald dat de elek trische stroom alleen voor vitale doel einden mag worden gebruikt. Daarom zijn sedert zaterdagavond alle lichtrecla mes uitgeschakeld, mogen geen etalages worden verlicht, zijn schouwburgen en bioscopen, die zelf hun stroom opwekken gesloten en zit men in de café's en res taurants bij een enkel lampje of bij kaarslicht. De middenstand, in het bij zonder de Brusselse restauranthou ders ondervinden daarvan grote schade. Volgens de meest recente berichten heb ben zij in deze dagen, die vaak een deel van het jaar moeten goedmaken, nog geen vijfde van het normale aantal klan ten in hun zaken gezien. Bij hen is de staking dan ook zeker niet populair! Dat is ze trouwens eigenlijk nergens en te minder bij de vrouwen van de stakers zelf die het einde van de maand met zorg tegemoet zien. Voorzover het de ambtenaren betreft heeft de regering er uitdrukkelijk aan herinnerd, dat over de gestaakte dagen geen loon of salaris mag worden uitbetaald. Het weer aan het werk gaan van het grootste deel van 't PTT-personeel, met name van de brievenbestellers, heeft ook een praktische reden: zij plegen rond deze tUd van het jaar met hun nieuw jaarswens te komen en het is gewoonte Scherpe uitval van Tito tegen Moskou President Tito heeft gisteren in het parlement verklaard, dat de communis tische landen op de jongste topconfe rentie in Moskou een poging hebben ge daan om de eenheid van Joego-Slavië te breken. De beschuldigingen die waren geuit, betekenden een inmenging in de binnenlandse zaken van Joego-Slavië en een vertekening van de werkelijke ont wikkeling van het land en zijn buiten landse politiek. Onder stormachtig ap plaus van de afgevaardigden zei de pre sident dat een dergelijke houding een scherp contrast vormt met de socialis tische moraal en onwaardig is aan mensen die beweren de voorvechters van de ideeën van Marx, Engels en Lenin te zijn. Als voornaamste schuldi gen noemde hij de Chinezen. Blijkbaar op de Sovjetrussische leiders doelend zei hij: „Maar staat de socialistische moraal toe dat door middel van valse beschuldigingen een voos compromis wordt gesloten ten koste van een klein socialistisch land?" Joego-Slavië is heftig aangevallen maar er waren geen overtuigende be wijzen voor het zogenaamde revisionisme geleverd. Tito waarschuwde het Sovjet blok dat .niemand ons van onze socia listische weg kan afbrengen." dat ztf dan huis aan huis een redelijk doceurtje, meestal 100 Belgische franken (8 gulden) ontvangen. Dat voordeel zul len zij zich ook zeker deze keer niet laten ontgaan en daar staat zelfs een socialis tische vakbond machteloos tegenover! Antwerpse havengebied wordt bewaakt Ook in Antwerpen is de toestand vrij wel onveranderd. Het was er gistermid dag op straat stiller dan wij het er ooit hebben gezien. Straten als de Meir lagen uitgestorven onder de regenbuien. Over al zag men op de trottoirs het huisvuil op hopen liggen, voor het postkantoor aan de Groenplaats stonden politie en rijkswachten. Vandaag zouden de brie venbestellers het werk hervatten. Gister ochtend zijn 21 van de 27 zeeschepen, die oostelijk van de Boudewijnsluis voor an ker lagen, naar zee vertrokken. Verschei dene tanklichters zijn in de Boudewijn sluis geschut, terwijl ook uit andere ha vens lichters op stroom zijn gebracht. Daar liggen echter nog honderden bin nenschepen in rijen van acht te wachten tot zij kunnen binnenvaren. De schippers zijn niet erg gelukkig met dat wachten. Bovendien stond er gisteren een flinke wind en nog al wat stroom, zodat er per manent wacht aan dek moest worden ge lopen. Het gehele havengebied van Ant werpen is ook al weer enige dagen te laat afgesloten door politie en rijks wacht, en wie het wil betreden of verla ten moet zich kunnen legitimeren. Kranten in beslag genomen In Luik is huiszoeking gedaan bij het dagblad ..La Wallonië", het orgaan van het Algemene Belgische Vakverbond, waarbij 300 tot 400 exemplaren van de uitgave van zaterdag in beslag werdqn genomen, omdat militairen hierin tot re bellie werden aangezet. Er is ook huiszoeking verricht bij de heer André Renard, directeur van „La Wallonië' en adjunct-secretaris-generaal van het A.B.V.V., bij de „Messagerie de la presse Liegeoise' en in de huizen van sommige krantenverkopers in de strek van Seraing. Er is rechtsingang ingesteld tegen een aantal onbekenden. Voorts is het soci alistische blad „Le Peuple" gisterochtend door de Brusselse politie in beslag ge nomen. Het had de oproep afgedrukt van het Luikse blad „La Wallonië", waarin op de militairen een beroep wordt gedaan hun armen over elkaar te slaan als hun gevraagd wordt te wer ken in de plaats van de stakers. Ook ex emplaren van het Luikse blad „Le mon de du Travail" zijn in beslag genomen. De socialistische burgemeesters van de Borinage hebben besloten, geen gehoor te geven aan een bevel van de minister van Binnenlandse Zaken, volgens het welk zij moeten opgeven, welke ambte naren op het ogenblik afwezig zijn. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Omr. ork. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Koor zang. 21.00 Filharm. ork. en solist. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Cabaret. 23.25 Kamerkoor. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 AA.A. moet U horenpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 De Kerstvlucht van de Pelikaan, hoorspel. 21.45 Zang en piano. 22.00 Viool en piano. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Film. 20.55- 22.25 Le pays d'oü je vlens, speelfilm. VOOR WOENSDAG 28 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.46 Omr. ork., solist en dameskoor. 12.05 Kin derkoor. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gewijde muz. 12.37 Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Pro menade ork. en solist. 14.00 Gram. 15.45 Vierhandig pianospel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum. NCRV: 18.00 Gram. 18.10 Kerkkoor. 18.30 R.V.U.: Techniek in de samenleving: geestelijk leven ln een technische wereld: X. door prof. dr. P. A. van Stempvoort, Groningen. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Piano recital voor de linkerhand. 19.30 Radio krant. 19.50 Regeringsultz.: De 11e alge mene conferentie van de UNESCO door STA^sa :8ujssoido PICTOGRAM m SPOORWEGDIEFSTALLEN OPGELOST De Amsterdamse politie heeft in sa menwerking met de spoorwegrecherche een reeks diefstallen opgelost die in het afgelopen kwartaal bij de spoorwegen zijn gepleegd. Het betrof een hoeveel heid textiel, voornamelijk dames- en he renondergoed, met een gezamenlijke waarde van ongeveer 15.000 gulden. In verband met deze diefstallen is gearres teerd een 26-jarige chauffeur die de goe deren in opdracht van een expeditie-on derneming bij de Spoorwegen afhaalde en bij de afnemers moest bezorgen. In- plaats daarvan ging hij er mee naar zijn 34-jarige vriend, die wegens heling is aangehouden. Hij verkocht de textiel- goederen op het Waterlooplein en aan enkele straathandelaren. Ook werd een 28-jarige vrouw wegens heling gearres teerd. Een aanzienlijk deel van de gesto len goederen kon worden achterhaald. Voor honderdste Koek en Ei" Regie van Karei Prior naar Flip v. d. Schalie „Je begint er mee, maar je weet niet waar het eind is". Dit zei AVRO-direc- teur D. Repko zaterdagmiddag j.l. in het Minerva-paviljoen te Amsterdam na de opname voor het 100ste „Koek en Ei"-programma, dat donderdagavond a.s. wordt uitgezonden. „En dat eind zal voorlopig nog wel zoek blijven", pro feteerde hij. Eind september 1957 nam de „familie De Koning", voor het eerst hoorbaar voor miljoenen landgenoten, plaats aan de ontbijttafel. Karei Prior had toen, na een studiebezoek van een AVRO-team in mei van dat jaar aan de Verenigde Staten, het lumineuse idee gekregen tus sen borden, kopjes en potjes ook enige microfoons op tafel te zetten. „Koek en Ei" werden succesvol ver orberd door Jo (Conny Stuart), haar man Albert de Koning (Ko van Dijk), diens vader (Joop Doderer) en opa Spruit (Johan Kaart). En zij deden dat op een dermate smakelijke wijze, dat de familie in de loop van de serie steeds meer „mee-eters" aan de luid sprekers kreeg. Was het oorspronkelijk de bedoeling dit programma 's morgens om half acht uit te zenden, al ras bleek dat de luisteraars er liever „echt eens voor wilden gaan zitten". Daarom be sloot men de ontbijttafel 's avonds te dekken. Keer op keer wisten tekstschrijvers Jan Moraal en Geert Elfferich een ap- patijtelijk menu samen te stellen regis seur Karei Prior diende alles zo sma kelijk op. dat men nu gerust van een der meest beluisterde radio-strips kan spreken. Honderd maal „Koek en Ei" dus. Maar niet alle keren met Ko van Dijk aan tafel. Enny Mols-de Leeuwe kreeg de moeilijke taak na zijn vertrek naar „Paremelaribo" hetg ezelschap te com pleteren. Zij deed het. En hoe! „U hebt de serie gered", complimenteerde direc teur Repko. Er was dus zaterdag ji. een jubileum te vieren. En uiteraard was Ko van Dijk er bij. Helemaal uit „Zurename" was „Allebert" even overgekomen. Uit het klaterend applaus bleek wel, dat het publiek dat de zaal tot en met de laatste plaats vulde het bijzonder gezellig vond hem weer aan tafel te zien plaats nemen. „Wij vinden het een grote prestatie, zoals u dit programma telkens weer ver zorgt", sprak de heer Repko na afloop tot de medespelenden. Ook voor Karei Prior, voor wie het een afscheid van de familie was, had hij veel woorden van lof. Prior gaat bij de t.v. werken. Zijn taak wordt over genomen door Flip van der Schalie. Tot slot van deze feestelijk getinte opname bood de heer Repko spelers en regisseur namens de AVRO ieder een attentie aan. BINNENLAND De 16-jarige Gerrit Kerkdijk zwenkte gisteravond in de buurtschap Vriezen- veense Wijk (Ov.) met een bromfiets vlak voor een hem Inhalende auto de Provin- [at hij even later over- De voordrachtskunstenaar Coos van Hoboken uit Amsterdam is ernstig gedu peerd door de diefstal van een band recorder met een opname van het kerst evangelie van Lucas uit zijn ln Assen ge parkeerde auto. De heer Van Hoboken ge bruikte deze bandopname bij de vertol king van het kerstspel „Ismaeï de herder". De Koninklijke Noorse Maatschappij van Wetenschappen te Oslo heeft prof. dr. R. Koning, rector magnificus van de Technische Hogeschool te Delft benoemd tot buitenlands lid. Tengevolge van een verkeersongeluk te Brunssum is gisteren een 64-jarige bromfietser uit Heerlen in het ziekenhuis te Brunssum overleden. Zijn 59-jarige echtgenote, die als duo-passagiere op zijn bromfiets zat, wordt in ernstige toestand ln het ziekenhuis verpleegd. Het echtpaar werd zaterdagavond aangereden door een tegemoetkomende personenauto uit Heer len. De chauffeur reed door zonder te Zondagavond heeft de Heerlense politie de man kunnen aanhouden. Gistermiddag is op de onbewaakte overweg tussen NQkerk en Amersfoort een ongeluk gebeurd, waarbij de ongehuwde 30-jarige J. Landman om het leven kwam. De man reed met zijn bromfiets tegen de uit richting Zwolle komende sneltr einen was op slag dood. BUITENLAND De nieuwe president der V.S., John Kennedy, heeft bekendgemaakt dat hij de 53-jarige Paul Nltze heeft benoemd tot onderminister van Defensie voor interna tionale zaken. Deze zal een essentlele rol spelen in de opstelling van nieuwe ont wapeningsplannen en o.m. het toezicht hebben op de programma's voor militaire bijstand. Dorothy Ridgeway, een meisje uit Hardy, in de Amerikaanse Staat Virginia, dat aan een ongeneeslijke ziekte ïydt en de wens te kennen had gegeven dit kerst feest vermoedelijk haar laatste veel kaarten te ontvangen, heeft een enorme hoeveelheid post gekregen. Zaterdagoch tend had zij reeds 35 zakken normale post twintig zakken express-stukken en vijf aangetekende pakketten ontvangen. Het zal dagen, zo niet weken duren om alle brieven en pakketten te openen. De art sen, die Dorothy behandelen, zijn opti mistisch gestemd. Voor de eerste maal ln de geschie denis van de luchtvaart hebben de lucht vaartmaatschappijen van de 83 landen die zijn aangesloten bij de Internationale Or ganisatie voor burgerluchtvaart in één jTaar meer dan honderd miljoen passagiers vervoerd. In 1959 werden 98 miljoen pas sagiers vervoerd, dit Jaar 108 miljoen. Het aantal passagiers-kilometers steeg evenals het aantal tonnen-kilometers vracht met 14 procent. Het centrale comité van de commu nistische partij van Sovjet-Kirgizie heeft de eerste secretaris der party ln Lininsk van zyn functie ontheven, o.m. wegens fraudes Jegens de staat en verkwisting van goederen van kolchozen. - Volgens Jemenltlsche kringen in Cairo heeft de imam van Jemen enige dagen geleden vier vorsten gearresteerd die ervan verdacht werden een staats- jp te willen plegen. De vier vorsten zouden sociale hervormingen hebben wil len voeren. - Volgens RadioPeking zyn vyf Amerikaanse oorlogsschepen vrydag en za terdag de Chinese territoriale wateren ten zuiden van Swabue, in de provincie Koe- angtoen, binnengedrongen. De woord voerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken kreeg machtiging, al dus Radio-Peking, de 130ste „ernstige waarschuwing" te laten horen tegen „deze militaire provocatie door Amerikaanse oorlogsschepen". - De zeventigjarige Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Eric Louw, die kortgeleden ln Kaapstad wegens een dubbele hernia is geopereerd, bracht de kerstdagen in het ziekenhuis door. zyn toestand la bevredigend. In Hluboka, zuid-Bohemen, is zondag een tentoonstelling van schilderwerken van zestiende en zeventiende eeuwse Ne derlandse meesters geopend. De werken zyn afkomstig uit particulier bezit en worden voor de eerste maal geëxposeerd. In de bioscoop van Aversa, een plaatsje bij Napels, kregen zondagavond vier mannen ruzie om het bezit van een plaats. In de volle en reeds verduisterde zaal werden twee mannen neergestoken. De derde trachtte te vluchten, maar zyn achtervolger doodde hem met een schot uit zyn pistool. De moordenaar wist te ontkomen. Vertoond werd de film „De grote visser". By gevechten tussen negerstammen ln Roodepoort en Stilfontein (Zuld-Afrl- ka) zyn maandag achttien negers om het leven gekomen. In plaats van „de man van het Jaar" te kiezen brengt het Amerikaanse tyd- schrift „Time" ditmaal een collectieve hulde aan de Amerikaanse geleerden voor hun prestaties in 1960. In het bijzonder worden vijftien geleerder 1 acht Nobel pry swinnaars. Ongeveer duizend Oostduitsers zyn zaterdag en zondag naar West-Berlyn :evlucht, aldus functionarissen ln West erly n. Een Schotse fabrikant van wollen stoffen zegt een nieuwe verfmethode te hebben gevonden, waardoor het mogeiyk is veertig verschillende kleuren in één stof te verwerken. Koning Mahendra van Nepal heeft gisteren het voorzitterschap aanvaard van een nieuw kabinet dat ln de plaats komt van de regering van de socialistische pre mier Koirala, die hy elf dagen geleden heeft ontslagen. Zondag zyn in Rome twee Italianen van 19 en 20 Jaar om het leven gekomen door het ontploffen van een papieren bom, die in een café werd geworpen. Drie an dere Italianen werden hierdoor ernstig ge wond. Aan het eind van elk Jaar vallen in Italië talryke slachtoffers als gevolg van het ontploffen van deze papleren bommen, waarmede bepaalde Italianen hun vreugde willen uiten over de komen de jaarwisseling en de vervaardiging er van is door de politie verboden, doch de uitwerking van dit verbod is tot nu toe 'nog niet erg groot geweest. 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! Idee: A. Gaykema, Oegstgeest Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Maasbach. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Aan deelhoudersvergadering N.V. Hotel-, Café- Restaurant „Het Witte Huls". 8 uur nam. WOENSDAG Academisch Ziekenhuis (Kerkzaal) Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. „De Leidsche Buitenschool". 9 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Afscheids receptie dhr. M. Eek Jr., directeur Ned. Mlddenstandsbank. 34.30 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) Met K. en O. naar Snip en Snap-revue. (Vertrek 7 uur van Stationsplein). DONDERDAG Gewestelijk Arbeidsbureau: Afscheid di recteur H. Hazelhoff. 3.30 uur nam. Schouwburg: Kindervoorstelling „Pippo de clown". 2 uur nam. StadsgehoorzaalJeugdvoorstellingen L.J.A. „De 6Chaduw van de Koning". 10.30 uur voorm. en 2.30 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.): Met K. en O. naar Snip en Snap-revue. (Vertrek 7 uur van Stationsplein). VRIJDAG Prediker: .Ecclesia". Evangelisatie Christengem. uur nam. Schouwburg: K. en O. „Een uur met Wlm Kan alleen". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdvoorstelling L.J.A. „De schaduw van de Koning". 2.30 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur voorm., ds. K. C. van Oossanen. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 januari). Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 23 Januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 10—4 uur; 's zondags 1—4 uur nam (tot 15 lanuari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. BIOSCOPEN mon: „Alles de lucht in". (A.I.). rerkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tarzans verbanning" (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het komplot der min derjarigen". Casino: "The fire pennies". (A.I.). Werkd.: 7 en 9.15 u„ dagelijks te 2.30 u. „De sneeuwkoningin". (A.I.). Lido; „Conny en Peter maken muziek". (A.I.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jerry, hou Je roer recht". (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maak 't niet te bont!" (A.I.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur "Cap tain's table. (18 jaar). Maandag 7 en 9.15 uur - dinsdag - woensdag - donder dag 8 uur „Kolonel Hyde contra Scot land Yard". (14 Jaar). Zondag t/m donderdag: 2.30 uur "Golden age of co medy". (A.l.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend „Apotheek „Tot Hulj^ der Menschheld", Hooigracht 48. tel. mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse cul turele betrekkingen van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. 20.00 Lichte muz. 20.20 Kamerork. en sol. 21.25 Vragen van de oecumene (IX en slot), lezing. 21.45 Gewyde muz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Godsdienst in de 20ste eeuw, lezing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Lichte muz. 11.30 Hammondorgelspel en zang. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Omr. ork. 15.00 Geschokte financien, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgel- spel. 17.20 Lichte muz. 17.50 Regerings- uitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 NWs. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Ik hoor de roep. toespr. 19.20 VARA-varla en gram. VPRO: 19.30 Cabaret. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Faust, opera (Om 21.50- 22.00 Zestig Jaar levenservaring, lezing). 22.50 Nws. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.10 Faust, opera (verv.). 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e iyn van 1820 uur) Tango Roulette (Roulette), Orkest Ri- cardo Santos; Tango Max (Wiga), Friedel Hensch, die Cyprys; Ballgeflüster (Meyer), Orkest Cedric Dumont; Schlager-Echo, Sunshine Quartet; Katharlna Rumba (Wehner), Orkest Werner Müller; Heim- weh nach dir (Gaze), Gerhard Wendland; Promenade (Bultermann)Orkest Benny de Weille, Nicht so schnell, meina Herren (Gaze), Margot Hielscher; Sarie Marei (Schultze), Orkest Cedric Dumont; Ce serait dommage (Davis), Orkest Ftanck Pourcel; Mes mains (Delanoë), Gilbert Bécaud; Just walking in the rain - L'Abeille et le papilion - ABC boogie - Petticoats of Portugal, André de Raaff, Jacques Schutte; I love Paris (Larue), Yvette Giraud; Oui, oui, oui, oui (Gi- raud), Orkest Franck Pourcel; Au prin- temps (Brei), Jacques Brei; Rita de Pana ma (Leca), Orkest Loulou Legrand; Ro mance (Kosma). Juliette Gréco; Un peu si peu (Pourcel), Orkest Franck Pour cel; Mes jeunes années (Trenet), Les Compagnons de la Chanson; Un ange comme ga (Magenta), La chanson de Marty - La complainte de la Butte Chanson pour l'Auvergnat, Bob Spider; El Paso (Herman), La Serena (Möckel), Or kest Adalbert Lutter; Like someone in love (Burke). Sweet Lorraine (Parish), IV Martis; Johnny Here in my arms (Rod- gers). We kiss in a shadow (Rodgers), Or kest Richard Jones; Stormy weather (Ar- len), Them there eyes (Pinkhard), Peggy Lee; I cover the waterfront (Green), Stars fell on Alabama (Perkins). Orkest Paul Weston; The glow worm (Linke), Across the alley from the Alamo (Greene), The Mills Brothers; Memories of you (Razaf), Erroll Garner; Midnight sun (Burke), Bob Cooper, Art Pepper, Claude Williams, Monty Budwig, Stan Levey; Lullaby of blrdland (Shearing), Erroll Garner; I may be wrong (Sullivan), Blue moon (Rod gers), Bud Shank, Buddy Collette, John Doe, Red Mitchell, Mel Lewis. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Kent gij het land....? Reizen door Nederland. 21.00 Cabaret. 21.30 Forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lezing. 12.30 Hoorsp. 13.00 Volks dansen. 13.30 V. d. landb. 18.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 Ork. conc. 16.00 Hoorsp. pers. 17.45 Lezing. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Round Bri tain quiz. 21.00 Ork. conc. (Om 21.50 Le zing). 22.30 Interview. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Zangrecital. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.41 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Muz. uit musicals. 14.45 Voor de kleu ters. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Verz. progr. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. ,45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. waarbij de luisteraars de dader aanwyzen. 21.31 Gevar. progr. 22.31 Verz. progr. 23.30 Nws, en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Muz. v. blaasinstrumenten. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 14.15 Ork. cono. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.15 Kamermuz. 19.55 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.10 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.05 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 19.30 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 22.30 Gram. 23.10 Uitwisselings- conc. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. (Om 12.30 Weerber.). 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Balletmuz. 14.00 Kamermuz. 15.15 Schoolkoor. 15.35 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Symf. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Toneelkron. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Vlaamse liederen. 20.00 Vlaan deren zendt zyn zonen uit, klankb. 20.30 Akademie des discofielen. 22.00 Nws. 22.15 Voc. ens. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.17 Gram. 14.30 Ka- merconc. 15.15 en 15.30 Gram. 16.07 Ge var. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.80 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.55 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Hedendaagse ka mermuz. 22.55 Nws. By geen specialist (of diens waarnemers), dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) u s J a a Amsterdam onbewolkt zzw 8 8 3 2 Den Helder licht bew. zw 10 8 6 2 Ypenburg Vlissingen onbewolkt zw 7 8 2 2 licht bew. zzw 8 8 3 4 Eelde onbewolkt zzw 6 7 2 2 De Bilt onbewolkt zzw 7 8 2 2 Twente onbewolkt zzw 4 6 3 4 Eindhoven onbewolkt zzw 4 8 2 2 Z. -Limburg licht bew. zzw 8 7 3 2 Helsinki geh. bew. z 5 1 -1 0 Stockholm regen z 8 4 4 1 Oslo zwaar bew. z 6 5 4 18 Kopenhagen geh. bew zzw 5 5 5 6 Aberdeen zwaar bew. wzw 6 6 8 0 Londen onbewolkt zw 4 9 1 7 Brussel onbewolkt zzw 4 7 2 6 Luxemburg mist zzw 4 1 1 6 Parijs onbewolkt zzo 4 9 2 4 Bordeaux regen zw 2 11 7 13 Grenoble regen w.stll 3 -1 1 Nice half bew. n 7 12 4 0 Berlijn regen zzw 4 4 1 2 Frankfort zwaar bew. zzw 6 4 2 3 München zwaar bew. z 4 -0 -7 0 Zürich sneeuw zzw 5 2 -3 0.1 Genève sneeuw wzw 3 2 0 3 Locarno zwaar bew w 2 5 -3 0 Wenen geh. bew. zo 6 8 -3 0 Innsbruck geh. bew. w.sti-1 -4 -12 0 Belgrado onbewolkt O 2 -1 Athene onweer ono 11 19 14 3 Rome onbewolkt w.sitil 11 -1 0 AJacclo Madrid zwaar bew no 2 14 4 0 regen wzw 6 4 3 3 Mal lor ca half bew. w 6 15 2 0 Lissabon regem w 12 14 10 A

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2