Belgische regering rijkelijk laat met haar ingrijpende maatregelen MOEILIJKHEDEN DOOR STRIJD OM MACHT IN DE A.R.-PARTIJ Drie doden bij branden WEERBERICHT Sombere kerstdagen zonder enige luister Vandaag of morgen de krachtproef tussen de vakbonden Hebt u dit ontro verhaal gemist? KABINETSCRISIS KAN LANG DUREN Dr. Berghuis en prof. Diepenhorst opponeren tegen dr. Bruins Slot V oor uitzichten geheel onzeker (f)uc/ Qlu leuwS' Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 DECEMBER 1960 No. 30238 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsnoeck D AP.RI AD VflflR I FinFN FN OMSTRFKFN witte SLngel 1- Leiden - Giro no. 57055 .V y _T i ,V=, Telefoon Direcöe en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Hoofdredacteur. J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 059 per week De kerstdagen werden in België gekenmerkt door een aantal nare stakingssymtomen: beperking van het elektriciteitsgebruik, zodat de café's en restaurants zich met kaarslicht moesten behelpen en de schouwburgen en bioscopen gesloten bléven; huisvrouwen trachtten nog zoveel mogelijk kaarsen en petroleum in te slaan; het huisvuil hoopte zich op langs de straten; pompstations zaten zonder benzine; Rijkswachters en militairen bewaakten stations en postkantoren; in het Waalse land werden in verscheidene plaatsen sabotagedaden gepleegd; de regering deelde mede, dat zij snelle maatregelen zal nemen tegen degenen, die werkwilligen het arbeiden trachten te beletten. Zo was de toestand gedurende de kerstdagen en hedenochtend. Bovendien heeft de staking tegen de versoberingswet (de „eenheidswet") zich vanoch tend uitgebreid tot de nationale luchthaven van Brussel. Een groot aantal Rijkswachters heeft op het veld postgevat. Het spoorwegverkeer in het noorden van het land verliep hedenochtend evenals de vorige dagen tamelijk vlot, in tegenstelling tot de verbindingen met Wallonië. In bevoegde kringen in Brussel hield men het er vandaag voor, dat het mogelijk nog heden, maar anders waarschijnlijk morgen tot de grote krachtproef zal komen tussen de socialistische vakbonden, die voor de staking zijn en de christelijke (katholieke), die zich achter de regering-Eyskens hebben geschaard. In Vlaan deren is een neiging te onderkennen door te werken of het werk te hervatten, in Wallonië wordt gestaakt en streven de socialistische vakbonden naar volkomen lamleggen van het gehele bedrijfsleven. Sabotagedaden onder invloed van rode agitators Minister-president Eyskens heeft zaterdagavond in een voor de radio en televisie slecht voorgelezen rede aan gekondigd, dat de regering alle maat regelen in het werk zal stellen om de vrijheid van arbeid te garanderen. Die verklaring kwam rijkelijk laat, nadat de stakers op vele plaatsen, met name in het Waalse mijn- en industriegebied, eigenlijk reeds de straat beheersten, winkels en warenhuizen tot sluiten had den gedwongen, werkwilligen hadden gemolesteerd, spoorrails hadden losge schroefd, zoals aan de Frans-Belgische grens, bussen van de Nederlandse Spoor wegen, die de verbinding Nederland Incident in Brussel Honderden stakende gemeente-arbei ders hebben hedenochtend in Brussel getracht het tramverkeer te verlammen door een tram tot stilstand te brengen en op de rails te gaan staan. Dit ge beurde voor het gebouw van het Alge meen Belgisch Vakverbond, waar de stakers bijeen zijn gekomen om tegen de regering te betogen. Onder het ge- jouw van de menigte, die slagzinnen uitriep om het trampersoneel en de po litie eveneens tot het neerleggen van het werk aan te zetten, slaagden poli tiemannen er in de tram vrij te maken. Het verkeer in de straat is echter thans volkomen gestremd. De betogers waren toegesproken door vakbondsleiders, die mededeelden dat sinds hedenochtend in de provincie Bra bant 35.000 arbeiders in de metaalin dustrie in staking zijn. De stakers wer den opgeroepen deel te nemen aan een optocht door de stad en verzocht zich ordelijk te gedragen. Tegen elf uur ver trok de stoet in de richting van het Brouckère-plein in het centrum van de stad. waar opnieuw zou worden betoogd. Het parlementsgebouw in Brussel wordt sedert vanochtend door militairen bewaakt. z In Turkijeopenbare terechtstellingen Vorige week vrijdag en zaterdag zijn zeven moordenaars, onder wie een moe der van 35 jaar in Istanboel en andere Turkse steden in het openbaar opge hangen. De vrouw, die haar man had vermoord, werd te Sivas, in Oost-Turkije. terecht gesteld. Het was de eerste terechtstel ling van een vrouw in Turkije in de af gelopen dertig jaar. De terechtstelling te Istanboel werd door naar schatting 100.000 personen ga degeslagen. Men verwacht dat binnen kort nog zes moordenaars zullen worden opgehangen. BIJNA OVERAL DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht zwakke wind, hier en daar mist en temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag matige wind tussen zuidwest en zuid en dezelfde tempera ren als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 14.13 uur; onder: 3.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.11 uur. Laag water te 7.39 en 20.06 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Frankrijk onderhielden met stenen had den bekogeld en in Verviers het post kantoor waren binnengedrongen. In ieder geval bljjkt het de regering thans ernst te zjjn. Uit Duitsland zijn troepen, onder andere parachutisten, teruggeroepen en reservepersoneel van de Rijkswacht heeft zich eveneens moeten melden. Nadrukkelijk is vermeld, dat Vlaamse militairen en politie alleen in 't Vlaam se land in actie zullen komen en Waalse in Wallonië. Eventueel zullen de troepen ook bepaalde openbare diensten zelf vervullen, zoals het ophalen van huis vuil, het openen van sluizen en bruggen, desnoods het besturen van autobussen enz. Volgens de regering, die heeft aange kondigd iedere dag om twaalf uur des middags een overzicht van de situatie te zullen geven, moet de omvang van de stakingen en de provocaties in het Waalse land vooral worden geschreven op rekening van communistische agita toren. Een journalist van „De Stan daard", die reeds 20 jaar voor zyn Krant alle stakingen en relletjes verslaat, schreef gisteren dat hij zo langzamer hand steeds dezelfde figuren tegenkomt, die blijkbaar niets anders te doen heb ben dan hun tijd te besteden aan het ageren tegen alles en nog wat, om het even waarom het eigenlijk gaat. Overzichtelijk is de toestand aller minst. Het treinverkeer in het noorden van het land schijnt vrij aardig op gang te blijven en neemt zelfs hier en daar toe. Zo rijdt er twee keer per uur een trein tussen Brussel en Antwerpen, de drukste lijn van de Belgische spoor wegen. Ook is men er in geslaagd giste ren treinen te laten lopen tussen Brus sel en de steden Namen, Charleroi en Bergen in Henegouwen, waar het station door de stakers was gesloten. De post bestellingen, die in de meeste grote steden gestaakt zijn geweest, zouden vandaag worden hervat. In ieder geval zorgt personeel van de PTT en militai ren voor het lichten van de brievenbus sen en het vervoer van de post naar de stations en tussen de grote steden. 9 Slot pag. 2 Mijnramp in Perzië: 21 slachtoffers Door een ontploffing in een steenkoolmijn ten noorden van Teheran zijn zaterdagavond 21 mijnwerkers om het leven gekomen. Aanvankelijk vreesde men dat 70 personen het leven hadden ver loren. Waar is Bormann? Een der leiders van de Israëlische Herut partij, Schlomo Friedrich, heeft in Tel Aviv verklaard dat Hitiers plaats vervanger, Martin Bormann, nog in le ven is. Bormann zou een van het „trium, viraat" zyn dat een internationale na zistische beweging leidt en o.m. samen werkt met de Arabische Liga en het Algerijnse Nationale bevrijdingsfront. (Van onze parlementaire redacteur) De strijd om de macht in de A.R.-partij woedt thans openlijk. De partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis, heeft gisteravond voor de NCR V-microfoon verklaard, dat hij de gang van zaken, die door de houding van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer is veroorzaakt „ernstig betreurt". Hij zei, dat het niet gaat om een klein incident en verklaarde aan te nemen dat de A.R.-fractie klaarheid aan de partij zal verschaffen over het gevoerde beleid. Eventueel zullen consequen ties moeten worden getrokken. Even later zei de A.R. professor mr. I. A. Diepenhorst, evenals dr. Berghuis, lid van de Eerste Kamer, voor dezelfde microfoon „dat met deze kabinetscrisis het landsbelang niet is gediend en dat de acties in de Tweede Kamer niet getuigden van dankbaarheid jegens de A.R.- ministers." Terwijl uit de Eerste Kamer en een deel van de partij steeds het verwyt klinkt dat dr. Bruins Slot, Smallen- broek, Biewenga en anderen te conser- Er heerst reeds lang verschil van inzicht tussen de AR-fracties in de Eerste Kamer en in de Tweede Ka mer. In de Eerste Kamer richt men zich vooral (maar niet uitsluitend) tegen de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot, die men „te conservatief" noemt. Toen de gezaghebbende dr. J. Schouten in 1956 aftrad als fractievoorzitter, hoopten de partijgenoten in de Eer ste Kamer, dat de heer Hazenbosch zijn opvolger zou worden, maar het werd dr. Bruins Slot. In de Eerste Kamer waardeert men bijzonder de vooruitstrevende prof. Zijlstra, de lijstaanvoerder in verkiezingen. Het partijorgaan van de ARP Ne derlandse Gedachten" wordt geleid door een lid van de Eerste Kamer en daardoor verschenen herhaaldelijk artikelen, die ingingen tegen het be leid van de Tweede Kamerfractie onder leiding van dr. Bruins Slot. De verdeeldheid is echter veel inge wikkelder geworden, want op het jong ste partijconges heeft dr. Berghuis ook een reprimande gegeven aan de heren Hazenbosch, Van Eibergen en Van Nierop, die in het begin van oktober steun hadden verleend aan een socia listische motie, in welk geval volgens dr. Berghuis de partydiscipline een andere houding had mogen doen verwachten. vatief zyn, en prof. Zylstra zo sociaal vooruitstrevend, hebben dr. Bruins Slot c.s. de motie over de woningbouw inge diend, die het beleid van de A.R. minis ter als sociaal onaanvaardbaar brand merkt, omdat in de vrye sector onge stoord mag gorden gebouwd, terwyl de goedkope woningbouw wordt afgeremd. Het rommelt hevig in de A.R.-partij. Het gezag ontbreekt. Velen zien nu uit naar de gezaghebbende dr. J. Schouten, erevoorzitter van de partij. Hij heeft reeds vele bezoeken ontvangen. Maar in de strijd om de macht is het niet ge- makkeiyk te bemiddelen. Zo'n strijd moet worden uitgevochten en dat kost dikwijls tijd. Zoals de toestand nu is overheerst de verwachting in Den Haag. dat de Ko ningin. zoals na de bevrijding bijna ge woonte is geworden, eerst een informa teur zal benoemen om de politieke ver houdingen en de mogelijkheden voor een oplossing van de kabinetscrisis te ver kennen. Diep geworteld Er zyn politici, die nog steeds menen, dat de beste oplossing zou zün als de Koningin het verzoek om ontslag van het kabinet eenvoudig zou weigeren, Een menigte stakers en niet-sta- kers kwam in Gent op een plein bijeen om te luisteren naar toe- spraken van de Belgische minister De Keuleneir en het parlementslid Verspeetendie uiteenzettingen ga ven over de situatie. omdat de kabinetscrisis onverantwoord is geweest, een overdreven prestigekwes tie. De motie van de AR en de CHU wilde 5000 woningen meer in 1961; de motie van de KVP wilde zekerheid om trent 2500 woningen extra, maar in de loop van het eerste half jaar bekijken of er nog 2500 woningen by zouden kun nen zonder gevaar voor overspanning van de bouwmarkt. De AR-motie wilde minister Van Aartsen niet uitvoeren, de KVP-motie wel. Er was slechts een gering verschil tus sen de moties, maar AR en CHU wilden van de KVP-motie niets weten, omdat deze een compromis inhield dat minister Zylstra buiten hen om met de waar nemend fractievoorzitter van de KVP was overeengekomen. De optimisten menen, dat die prestigekwestie door een gesprek weg te werken moet zijn. Andere politici redeneren, dat het mogelyk moet zyn twee AR-ministers te vinden. Als dat gelukt, dan kan het kabinet op stevige steun van AR-zyde rekenen, omdat de AR-fractie (en de CH) zich niet zullen kunnen veroor loven voor de tweede maal een breuk te veroorzaken. AR en CHU zouden veel water in de wijn moeten doen. Al deze politici zien echter voorby, dat de verdeeldheid in de AR-partij dieper geworteld is dan men denkt. Het is hier buigen of barsten. Als het niet gelukt spoedig een oplos sing te vinden, zal de kabinetscrisis lang duren. Want dan zal men af spraken willen maken om tot de vol gende verkiezingen in 1963 een herha ling van een kabinetscrisis te voorkomen. En als men byv. gaat spreken over re geling voor de algemene kinderbijslag verzekering, waarover de meningen zeer verdeeld zijn over de nieuwe wettelijke regeling van het voortgezet onderwys (de mammoetwet), waartegen vooral de Drie doden zijn te betreuren bij branden, die tijdens het kerstweek- einde op verschillende plaatsen in ons land hebben gewoed. Bij een klein binnenbrandje zaterdag avond in een Haags pension kwam een 23-jarige vagensgezel door ver stikking om het leven. Nauwelijks 24 uur later verwoestte een felle brand een woning te Drachten. Moeder en twee kinderen konden uit de vlammen worden gered Men slaagde er niet in de 2-jarige Johan nes de Jong nog uit zijn bedje te halen. Enkele uren later sloegen de vlammen uit een vleugel van het bejaardenhuis St.-Joseph te Gendt bij Nijmegen. De 83-jarige mevrouw Suasso Lima de Prado vond hierbij de dood. (Men zie ook elders) BRAND OP NEDERLANDSE KUSTVAARDER BIJ LONDEN Gisteravond ls brand uitgebroken ln het manschappenverblijf van de 498 ton metende Nederlandse kustvaarder Twin, die te Gravesend by Londen lag. Drie hutten werden ernstig beschadigd. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Twin was geladen met hout. Oud-president Truman van de Verenigde Staten geeft van tijd tot tijd nog wel eens zijn visie op het wereldgebeuren, maar wie deze me ning horen wil, moet er een forse lichaamsinspanning voor over heb ben. Hij pleegt namelijk „perscon ferenties' te geven tijdens zijn vaak zeer lange ochtendwandelingen, waarbij hij stevig doorstapt. Deze foto toont hem tijdens een van der gelijke politieke wandelingen. CHU-fractie ernstige bezwaren heeft, zou het wel eens heel moeiiyk kunnen worden tussen KVP, WD, AR en CHU tot overeenstemming te komen. Vorige week donderdagavond is in de Tweede Kamer nog eens duidelyk ge bleken, dat de vier genoemde partyen thans beslist nog geen samenwerking wensen met de PvdA, maar als men het onderling niet eens kan worden, of als er één partij afvalt, kan er een moment komen, dat men toch weer eens met de PvdA gaat praten. Daarom tonen de so cialisten niet de minste begerigheid thans weer mee te werken in een kabi net. Zy wachten tactisch af. Men moet ten einde raad maar uit eigen beweging naar de PvdA toekomen, dan kan zy hogere eisen stellen. Onder de aanhang van de KVP zyn nog altyd vele voor standers van een herstel van de samen werking tussen KVP en PvdA. Hoe de kabinetscrisis zal eindigen is nog volkomen onzeker. De verwachting is. dat de Koningin in de loop van van daag een beslissing zal nemen als zy de door de fractievoorzitters vanmorgen uitgebrachte rapporten heeft bestu deerd. Als het ontslag niet geweigerd wordt, denkt men in Den Haag, dat een AR-figuur tot (in) formateur zal worden aangezocht, waarbij de namen van dr. Bruins Slot, dr. Berghuis en prof. de Gaaij Fortman worden genoemd. Uit Het Leidsch Dagblad van 28 December 1860: (Advertentie) Staatscourant. Met den eersten Januari 1861 is bij J. J. Kooreman in de Pieters- i kerk-Choorsteeg, ook ter lezing te bekomen de Nederl. Staats courant tot zeer civiele prijs. Nieuwe abonnemente op het Leidsch Dagblad a 5 cents per week, en alle andere Couranten, worden nu reeds aangenomen. Met 1 Mei 1861 zal het gar nizoen te Leiden bestaan uit één bataillon van het 4e reg. inf. en drie compagniën van het reg. Veld-Artillerie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1