Na liet komende referendum wachten De Gaulle nog vele krachtproeven Alleen Wim Terlouw (Bodegraven) boekte de volle winst Terwijl Parijs vooruitschuifeltspreken de ultra's van Israëliseringvan Algerije Er doemen nog zeer vele, grote gevaren aan gezichtseinder op DINSDAG TI DECEMBER I960 Internationaal damtoernool (Door Jan van Leeuwen) Gistermiddag omstreeks half drie is het internationaal damtoernooi te Amsterdam begonnen. Het werd op deze eerste dag al bijzonder duide lijk, dat de spelers hier niet geko men zijn om elkaar enkele rustige dagen te bezorgen. Er is fel gestre den en de toeschouwers hebben van enkele zeer goede partijen kunnen genieten. In de major-groep zag men de Belg Slaby een venijnige aanval lanceren te gen de Limburger Okrogelnik. Door de nauwkeurige verdediging van zijn tegen stander moest hij echter met remise genoegen nemen. De nog vrij onbekende Haagse stu dent Mulder speelde een onbevangen flankpartij tegen zijn geroutineerde plaatsgenoot Kinnegen. Ook zijn voor deel bleek echter niet voldoende voor de winst. Wim Terlouw uit Bodegraven was de enige in de major-groep die zyn party wist te winnen. De Italiaanse kampioen Favelli bleek niet opgewassen tegen zijn ragfijn positiespel en werd tegen het einde volkomen overspeeld. In de partij BeekeVan Leeuwen heeft eerstgenoemde vrijwel de gehele partij het initiatief gehad. Van Leeuwen ving zijn aanval echter uitstekend op en scheen tenslotte zelfs aan het langste eind te gaan trekken. Door goed verde digen van Beeke werd het ook hier re mise. ZAALHANDHAL Lokomotiva (Zagreb) en Swift (Arnhem) wonnen in Utrecht Onder grote belangstelling is in de Bernhardhal te Utrecht voor de zesde maal het internationaal zaalhandbal- toernooi gehouden. B(j de dames zegevierde de sterke ploeg van Lokomotiva uit Zagreb, bij de heren werd het team van Swift, Arn hem eerste. De voornaamste resultaten zyn: Dames, voor de bezetting van de eerste tot en met de achtste plaats: Om de 7e en 8e plaats: Hamborn '07 (Did.)Vlugheid en Kracht (Twello) 76; om de 5e en 6e plaats: Hygiea (Den Haag)Sparta (Groningen) 15; om de 3e en 4e plaats: Athleta (Utrecht) Udi (Arnhem) 31; om de le en 2e plaats: Lokomotiva (Zagreb)—Zeeburg (Amsterdam) 104. Heren, halve finales: Malmö (Zwed.) T.V. Angermund (Did.) 7—3; WVGV (Weesp)Real (Munster) 79; Swift (Arnhem)Esca (Arnhem) 85; Eind hovenHamborn '07 37: Sport Vereent Jahn Schwarzenberg (Did.) 30; Sit- tard—Arnhem 84; ABHB <Gron.)— UD (Utrecht) 2—5; Achilles (Utr.)— Aedeis (Belg.) 71. Om de 7e en 8e plaats: Eindhoven WVGV 1310; om de 5e en 6e plaats: HambornReal 106; om de 3e en 4e plaats: EscaAngermund 710; om de le en 2e plaats: Swift—Malmö 1111 (Swift won in de verlenging). Nieuw iiuloor-recortl lioogspriiigen2.14,5 m De Russische atleet Valeri Brumel heeft op tweede kerstdag tijdens wed strijden in Moskou het officieuze Euro pese indoorrecord hoogspringen verbe terd met een sprong van 2 meter 14.5 centimeter. Hij bleef een centimeter bo ven het oude record, dat met 2.14 op naam stond van de Zweed Petersson. Brumel sprong achtereenvolgens 1.95, 2.00, 2.05, 2.08, 2.11 meter en kwam reeds bij zijn eerste poging over de 2.15 meter. Toen men ging nameten bleek de lat in werkelijkheid op 2.14,5 te liggen. Onze landgenoot Wim Terlouw (Bodegraven) in duel met de Ita liaan Fanelli. De uitslagen in de major-groep zijn: SlabyOkrogelnik 11; Kinnegen Mulder 1—1: Beeke—v. Leeuwen 1—1; Favelli—Terlouw 0—2. De uitslagen in de minor-groep, waar in veelbelovende jonge spelers tot 25 jaar zijn bijeengebracht, luiden: Heilkema—Hoekstra 2—0Wiggers— Hessel 02; HolstvoogdFisser 02; WalravenMorsels 11. SPORTSPLJNTERS De voorzitter van het Duits Olym pisch Comité, dr. Karl Ritter von Halt heeft geprotesteerd tegen het voorne men van het Japanse organisatiecomité om kano en de moderne vijfkamp van het programma van de Olympische Spe len 1964 in Tokio af te voeren. Op het Pikmeer by Grouw is de traditionele valkenwedstrijd om de Zil veren Schaats gezeild. De uitslag was: 1. H. Vis (Leeuw.). 2. H. Prins (Hilv.). 3. mr. G. F. Hepkema (Leeuw.). 4. Ulbe de Vries (Grouw). De Nederlandse junioren Evert Schneider en Jan Coebergh, die deel nemen aan het internationale jeugd- toernooi in Miami Beach verloren het dubbelspel tegen de Japanners Koji Watanabe en Hiso Taneka met 62, 3—6, 3—5. Op eerste kerstdag is in Rieme (België) een internationale cross coun try gehouden, een wedstryd over 7700 meter die door de Belg Eugene Allon- sius werd gewonnen in 28 min. 18 sec. Op de tweede plaats eindigde onze landgenoot Hein Cuje in 28 min. 53 sec. Vriendschappelijke wedstrijd Quick Boys deelde winst met Noordwijk (Van een onzer verslaggevers) De vrije wedstrijddag heeft Noordwijk benut om een oefen wedstrijd te spelen tegen Quick Boys. De Noordwijkers hebben in Katwijk een goede indruk achter gelaten en wisten Quick Boys een alleszins verdiend gelijk spel af te dwingen. De roodbroeken hebben, juist omdat het tegen Quick Boys ging, natuurlijk alles gegeven wat zij aan voetbalcapaciteiten beza ten, als gold het een belangrijke competitiewedstrijd. Mede doordat Quick Boys gedwongen werd door het Noordwij kse spel er ook stevig aan te trekken, werd het een al leszins bevredigende wedstrijd. Zo spe lend als j.l. zaterdag hebben de Noord wijkers een goede kans volgend jaar naar de hoogste klasse te promoveren. Zij zullen daarin geen gek figuur slaan. Hun spel is fris en enthousiast en als Noordwijk nog een goede schutter kan vinden is de ploeg een heel gevaarlijke tegenstander. Bij Quick Boys ging het aanvallend weer niet bijster goed, en ook de Kat- wijkse elftalcommissie heeft grote zor gen. De schotloosheid bleek ook nu weer overduidelijk. Het duurde maar heel kort of Noord wijk had zich aangepast aan spel en omgeving. Bij vlagen was het spel van de roodbroeken zelfs frisser en beter van opzet dan dat van Quick Boys. maar toch kwam het eerste uiterst ge vaarlijke moment voor de Noordwijkse neerde Van Duyn gepasseerd werd. De doelman die uitlopend door de gerouti- ingeschoten bal werd echter op de doel lijn gestopt. Daarna toonde de Noord wijkse goalie zijn klasse door een bal die Van den Oever, vlak voor hem staande, over hem heen in het doel wilde prikken op prachtige wijze over de lat te tikken. Trouwens in het verdere verloop van de wedstrijd toonde deze keeper dat zijn ploeg met recht trots op hem mag zijn Een verre pass van invaller Koelewijn op maat naar Van Duyn was oorzaak dat Quick Boys op 1—0 kwam, want nu was het schot van te dichtbij afgevuurd. Deze stand bleef maar twee minuten gehandhaafd want uit een corner maakte Noordwijk gelijk 1—1. Daarna is Quick Boys dicht bij een achterstand geweest, want Noordwijk probeerde door te drukken, maar het gemis aan een schutter was oorzaak dat dit mislukte. Dit was trouwens na de rust ook het geval bij Quick Boys. Er kwamen nog twee doelpunten in deze periode. Een verre trap van invaller Schoneveld werd door Van den Oever over de uitlopende keeper heengekopt en aan Noordwyk- zijde was een mooi schot van Marijt de Hollander te machtig, zodat de stand weer gelijk was. Uit één van de vele corners die Noordwijk na de rust aan vankelijk moest weggeven, schoot v. d. Oever tegen de bovenlat, terwijl de Noordwijkse goalie verschillende malen een applaus kreeg voor fraaie en moe dige reddingen. In de slotperiode van de wedstrijd kwam Noordwijk nog even in het offensief maar hoewel er nog wel gevaarlijke momenten kwamen voor De Hollander; de stand onderging geen ver andering meer. Bij Quick Boys ontbra ken van der Plas (linksback) voor wie Steenbeek inviel en Korndörffer (rechtshalf) voor wie Koelewijn was op gesteld. terwijl nu de rust bij Quick Boys de rechtsback was vervangen, ter wijl later Aandewiel geblesseerd raakte en zeer goed werd vervangen door de A-junior Piet Dijkdrenth. HENGELSPORT De Gulden Voorn hield een wedstrijd In Aalsmeer. Uitslag: 1. C. v. d. Zwan 475 gr. 2. J. Bavelaar 430 gr. 3. A. ten Dam (gr. voorn) 255 gr. 4. F. Velthuisen 190 gr. 5. Joh. Azier 185 gr. 6.G. Harland (gr. bleij) 168 gr. 7. G. Springer 160 gr. 8. M. P. Hoogkamer 140 gr. 9. M. v. d. Zwan 125 gr. 10. H. v. Alphen 80 gr. Kampioen over het jaar 1960: 1. C. y. d. Zwan (met hoogste aantal) 2'D. Was- sink (met de gr. bley) 3. G. Harland (met gr. voorn). Sheffield Wednesday zwaar getroffen Enkele spelers van Sheffield Wednes day. een van de Engelse topploegen, zyn gewond toen hun autobus maandag avond op de terugreis naar Sheffield van de weg raakte. Het ergst was de 19-jarige voorwaarts Douglas Mc Millan eraan toe die beklemd raakte tussen stukken metaal in de vernielde bus. Het bleek onmogelijk hem te bevrijden, in weerwil van alle pogingen van brand weerlieden en van het personeel van de ambulance. Er bleef een tehulp geroe pen chirurg toen niets anders over dan een been van de ongelukkige speler te amputeren. Vyf leden van de ploeg met hun trai ner en de chauffeur van de bos moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, maar twee spelers en de trainer konden na behandeld te zijn ontslagen worden. Bij degenen die moesten blijven waren Peter Swan, de spil van het Engelse elftal, en Tony Klay, een kanthalf die voor Engeland tegen Israël is uitgeko men in een wedstrijd voor spelers onder 23. TURNEN Steenwedstrijtlen in Amsterdam Op tweede kerstdag zyn in de Amster damse Turnhal de traditionele steenwed strijden van de Amsterdamse Turnbond gehouden. Bjj de dames zegevierde Bep Ipenburg-Drommel, terwijl bij de heren Joost Blits zyn naam in de steen liet schryven. De voornaamste uitslagen waren: Dames: 1. Bep Ipenburg-Drommel (DOS) 46.70 pnt. (paardspringen 9.45, vrye oef. 9.40. balk 9.15, brug met onge- ïyke leggers 9.40 en ringen 9.30)2. Thea Belmer (KDO) 45.15 pnt. (paard 9.50, vrye oef. 9.00, balk 6.85, brug ongelijk 9.00 en ringen 9.20); 3. Riek Proper- Leibbrand (KDO) 45.10 pnt.; 4. Nel Sallee (DOS) 43.30 pnt.; 5. Magda Har tong (DOS) 43.05 pnt. Heren: 1. Joost Blits (Olympia) 54.70 pnt. (paardspringen 9.30, vrye oef. 9.15, paardvoltige 8.70, brug 9.25, ringen 9.25 en rek 9.05)2. Gerard Sallee (DOS) 53.20 pnt. (paardspringen 9.35, vrye oef. 8.65, paardvoltige 8.20. brug 8.95, ringen 8.95 en rek 8.50); 3. Kees Pruys (DOS) 51.10 pnt.; 4. Henk de Groot (DOS) 50.10 pnt.; 5. Wim Deppe (DOS) 49.80 pnt. Dames junioren: 1. Truusje Deene (Hercules) 43.55 pnt. Heren junioren: 1. Gerard Praamstra (DOS) 49.50 pnt. Seinposttoernooi De traditionele kerstwe-cLstriJd van de Noordwykse schaakvereniging. Daniël Noteboom, gisteren in café-rest. Seinpost gehouden heeft als vanouds een zeer ge noeglijk verloop gehad, onder de be proefde leiding van de heer J. J. Bizot. De grote zaal van „Seinpost" bood vooral 's avonds een enigszins ongewone aan blik; in de ene helft genoten enige gezel schappen by kaarslicht vredig van hun souper, terwyi in de andere helft zes en vyf tig schakers elkaar verwoed te lyf gingen. In de hoofdklasse-groepen ble ken over het algemeen de Leidenaren een stuk sterker dan de gasten —tot de Leidenaren rekenen wy hier ook de Lei derdorpers In de eerste groep stelde de Rotterdamse topspeler Jansen by zon der teleur. Hy had bovendien de tegen slag dat hy in een remiseachtige stelling tegen Etmans de bedenk tyd overschreed! De uitslagen: hoofdklasse A; 1. M. D. Etmans, Leiden 2%, 2. W. G. Demmendal Leiderdorp 1%, na loting 3. A. Smit Lei derdorp 114, 4. L. B. Jansen (Vlaardin- gen) B: 1 C. C. Berg (Leiden) 2, 2. C. van Dyk (Wassenaar) 2, 3. A. B R. Ham pel (Den Haag) 2, 4. F. M. A. Abra hams (Roterdam) 0, C: 1. C. H. van den Bosch (Leiden) 3, 2. J. Kerkmeester (Huizen 1, 3. A. van den Berg (Noord wyk) 1, 4. J. A. van der Velden (Amster dam) 1, D: 1. W. F. Schuss (Leiderdorp) 2V2, 2. n.l.m. E. H. van Galen (Katwyk) 2%, 3. ds. R. C. de Lange (Noordwyk) 1, 4. D. H. Westra (Engeland) 0, E: 1. F. O. van Maanen (Haarlem) 2Vz, 2. C. L. T. Nieland (Amsterdam) 2, 3. Th. P. van den Berg Noordwyk 1, 4. mr. D. Jeremic (Ryswyk) F: 1. A. J. W. Kohlbeck (Leiden) 2Vi, 2. L. Kerkhoff (Amster dam) 2, 3. F. Teleng (Leiden) 1, 4. H. Bosscher (Santpoort) Vz. Eerste klasse: G: 1. drs. H. B. Gerritzen (Wassenaaar) 2V2, 2. K. Kas (Haarlem) 1%. 3. F. Kok (Amsterdam) 1, 4. C. J. van der Kley (Rotterdam 0 (w.n.o.), H: 1. D. J. Kerk- hoff (Amsterdam) 2, 2. A. Bloot jr. (Am sterdam) 2, 3. Th. J. Ham (Leidschen- dam) DA, 4. F. Hoek (Noordwyk) Tweede klasse I; 1. P. Holthaus (Amster dam) 2Vi, 2. W. Rosdorff (Leiden) 2, 3. C. Offeringa (Nieuw- Vennep) 1%, 4. B. Romijn verbeterde twee baanrecords De Nederlandse amateurstayer Bert Romijn heeft zondagavond in Leipzig op imponerende wyze een wedstrijd over 50 km om het „Gouden wiel" ge wonnen. De Oostduitser Wustrow, die by de wereldkampioenschappen van dit jaar alleen in zijn landgenoot Stolze zyn meerdere moest erkennen, eindigde als tweede. Romyn won de eerste rit over 15 kilometer in 16 min. 55.8 sec., hetgeen een nieuw baanrecord betekende. Tevens verbeterde hy en passant het baan record over 10 kilometer met een tyd van 11 min. 21.3 sec. Ook in de tweede 10 km lange rit zegevierde onze landge noot, hoewel hy in vierde positie was gestart. In de derde en laatste rit finish te hy met een achterstand van 10 meter als derde, maar zijn eerste plaats in het totaalklassement kwam daardoor niet in gevaar. Cramer (Noordwyk) 0, J: K. Verst/raate (Rotterdam) 2, 2. J. A. van den Bos (Noordwijk) 2, 3. H. H. Tysterman (Rynsburg) 1, 4. J. T vart der Geer (Bussum) 1, K: 1. J. J. van Oosterom (Den Haag) 2%, 2. W. D. Wiebes (Den Haag) 2, 3. J. de Leeuw (Noordwyk) DA, 4. H. Slegtenhorst (Leiden) 0 (w.n.o.), L: 1. W. G. Binnendijk (Rynsburg) 3, 2. P D. Stikkelorum (Leiden) 2, 3. J. A. G Verkuyl (Leiden), 4. P. C. van Wermes- kerken (Zeist) 0. Derde klaasse M: 1. C Clement (Lisse) 2%, 2. N. D. Binnendijk (Rijnsburg) 2, 3. W. van Rooyen (Noord wijk) 1, 4. mej. W. van Kieft (Den Haag) N: 1. F. Bliekman (Voorschoten) 3, 2. G. C. Mariano (Den Haag) 2, 3. B. van Brussel (Leiden) 1. 4. H. C. Simons (Den Haag) 0. Na negen lange speeluren reikte Bizot de pry zen uit, voorafgegaan door een dankend toespraakje van de L. S. B.- voorzitter, ir. G. Venema. Over vier weken zal de jaarlykse Sein post-tienkamp een aanvang nemen. Tot deelname zyn diverse prominente Leidse en Noordwykse schakers aangezocht. Advertentie (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Algiers Alleen De Gaulle kan de Algerijnse kwestie oplossen! Ziedaar de tot axioma verheven mogelijkheid, die in alle toonaarden weerklinkt. Westelijke staatslieden zeggen het, Afro-Aziati sche mensen menen het, zelfs Kroesjtsjef heeft het lange tijd geloofd. En dat de-man-in-de-straat in Frankrijk en daarbuiten, zelf druk doende met de dingen van alledag, vindt er een reden in om in goed vertrouwen op te zien naar deze grote man, die hoog en eenzaam doende is naar de vrede te zoeken. Is het axioma dat alleen De Gaulle de sleutels van de vrede in Algerije in handen heeft, werkelijk waar? In die vorm gelukkig niet. Het is niet zo, dat als De Gaulle morgen zou komen te overlijden, de Algerijnse oorlog tot in lengte van dagen voort zal duren! Op een of andere manier lossen zulke conflicten zichzelf altijd wel op. Staatslieden zijn er om het proces te vergemak kelijken. Tenzij men uit politieke romantiek aan een grote wonderdoener wil geloven, moet men De Gaulles functie in het Algerijnse probleem wat bescheidener omschrijven: alleen De Gaulle be schikt over voldoende politiek, patriottisch en persoonlijk krediet om de meerderheid van het Franse volk met het opgeven van Algerije te ver zoenen. Alleen De Gaulles regime beschikt (mis schien) over voldoende autoriteit om de Franse staat die amputatie van zijn grondwettelijke territoir te doen overleven. Zelfs die omschrijving berust op veronderstellingen, die hun werkelijke kracht proef een hele serie daarvan nog moeten ondergaan. Maar het begin van het einde is in zicht. Dat begin is het referendum op acht januari, waarin het Franse volk vooral een nieuw referendum legaal moet maken: de volksraadple ging waarin het Algerijnse volk zich eens uit zal kunnen spreken over zijn toekomst. Op 8 januari wordt het begin van het proces, waarvan het einde onafwendbaar zal zijn: de onafhankelykheid van Algerije. Van die onafwendbaar heid is ook De Gaulle overtuigd. Maar hij overschat zijn persoonlyke krediet niet. In plaats van de knoop door te hakken en met het FLN politieke onderhandelin gen te openen, ziet hij zich gedwongen slechts schoorvoetend voorwaarts te gaan en die millimetersgewijze progressie te vervullen door rozige maar irreële toekomstbeelden over de hartelijke verhoudingen die er straks (na zes jaar bloedige oorlog) tussen Frankrijk en de Algerijnse republiek zullen heersen. zullen „nee" stemmen en het pogen te saboteren, mogelyk met nieuwe uitbar stingen van geweld. Het FLN zal zyn volgelingen opdracht geven „nee" te stemmen of, waarschynlyker nog, zich van stemming te onthouden, voorname lijk omdat het referendum ook het in middels volkomen door de gebeurtenis sen achterhaalde plan tot instelling van een voorlopig Algerijns bestuur en de regionale decentralisering van Algerije (voorlopig van een toekomstige schei ding) insluit. Nadat het FLN op duide lijke wijze zyn greep op de moham medaanse bevolking in de steden heeft bewezen, zal alleen een Algerijn, die niet wel by het hoofd is, zich voor een zelfmoordfunctie by dat tydelyke bestuur aanmelden. Wie zal er in Al gerije dan „ja" stemmen? Voorname- ijk die mohammedanen buiten de ste den die zich gedwongen zullen zien de vriendelijke doch dringende uitnodiging aan te nemen om van het transport in een legertruck naar de stembus ge bruik te maken. Vooropgesteld althans dat de Europese baas het hun niet ver biedt. Vooropgesteld ook dat het leger bereid is druk uit te oefenen op de mohammedanen om „ja" te zeggen te gen een politiek, waar het zelf met twij fel tegenover staat FLN-oiulerhaiidelaars maken het Parijs niet gemakkelijk Zyn laatste rede was daar een voor beeld van: hy beloofde de Fransen in Algerye een bescherming die hij ze niet werkelyk kan geven, hy prees het Franse leger voor een overwinning op de rebel lie die het niet behaald heeft, hy in spireerde het Franse volk met een nieuw Frans-Algerijnse vriendschap die niet zal bestaan. Maar men moest met alle oren luisteren om de werkelijke poli tieke winst uit zyn rede te halen: De Gaulle bood het FLN aan om te on derhandelen over de omstandigheden waaronder straks het Algerijnse volk vryelijk zijn keuze zal mogen maken, hetgeen hij tot nu toe strikt geweigerd had. Mag men De Gaulle die methode kwa- lyk nemen? Nauwelyks, wanneer men bedenkt welke gevaren zelfs zijn schui felend beleid nog van Franse kant be dreigen. Het is in feite onjuist om de Algerijnse oorlog als een Algeryns pro bleem te bestempelen. Het is een Frans probleem, de obstakels liggen aan Fran se kant. Het zyn er bovendien zo ont- zaglyk veel, dat men zyn hart vast houdt wanneer men natelt hoeveel be proevingen er nog tussen het begin van het einde, het referendum van 8 janu ari, en het einde zelf, de Algerynse onafhankelykheid, liggen. Vele beproevingen Beproeving no. één wordt het referen dum in Algerye zelf. De Europeanen Het FLN zit op rozen Stel echter dat het referendum zonder al te grote schokken verloopt, een meer derheid van „ja's" verwerft en daarmee De Gaulle de constitutionele vrybrief voor een uiteindelijke afscheiding van Algerije verschaft. Wat dan? Onderhan delen met het FX.N. De Gaulle heeft de normale procedure van politieke on derhandelingen om een staken van het vuren te krijgen om moeten draaien: eerst het vuren staken, dan politieke onderhandelingen. Ten eerste zal het F.L.N. een harder onderhandelingspart ner blijken dan in Melun. Met Sovjet- Chinese beloftes tot steun, maar vooral met de grandioze demonstraties van loyaliteit der mohammedaanse bevolking achter de rug, zit het F.L.N. op rozen. Het is de, zij het niet onoverkomelijke, hoge prijs voor de Franse schoorvoe tendheid. Klemmender is de vraag: hoe bereikt men een staken van het vuren. De Gaulle's verklaring, dat de Alge rijnse oorlog in acht dagen minder do den heeft gekost dan verkeers- en be drijfsongevallen, wijst erop, dat hij naar een soort de facto wapenstilstand wil. Het is niet zeker of het leger hem op die weg zal willen volgen. Het is wel zeker dat zo'n delicate toestand in een hand omdraaien verstoord kan worden door provocaties. Niet voor niets hebben ge wapende commando's van ultra's zich buiten de steden ondergronds begeven. Een plaatselijke moordparty op moham medanen, zelfs een gefingeerde „F.L.N.- aanval" op het Franse leger is die ul tra's geenszins te dol. Zy hebben soort- gelyke provocaties kort geleden in de steden op touw gezet. Desperaat middel Er is de laatste weken onder de ultra's in Algerije een nieuwe term opgedoken: „Israëlisering" van het Algerijnse con flict. Men redeneert, dat als een paar honderduizend vastbesloten joden het in 1948 van miljoenen Arabieren konden winnen en een staat konden stichten die het nu al twaalf jaar tegen een Arabische blokkade uithoudt, meer dan een miljoen Fransen in Algerije het zelfde kunnen doen. Geleidelijk aan zou dan het Franse leger in dezelfde rol geraken als het Engelse leger in Palestina, dat zich tenslotte misnoegd terugtrok en de vech tenden aan elkaar overliet. Dat zou dan tot een gewapende scheiding van Alge rye leiden, een andere vorm dan de po litieke partitie die ook De Gaulle nog als een mogelijkheidvoor ogen zweeft. Par titie is immer een desperaat middel, een bevredigende verdeling van Algerije is onmogelijk, hij zou geen vrede maar nieuwe spanningen, nieuwe oorlog op roepen, waar niemand, ook Frankijk niet, bij gebaat is. Men ziet welke geweldige risico's er nog tussen het begin en het einde van de beslissende fase in De Gaulle's po litiek liggen. Kan alleen De Gaulle de plossing brengen? Hij kan 't zeker niet .Iléén. Zy die in vroom vertrouwen naar hem opstaren, helpen hem niet. Vijfhonderd doden in de Ver. Staten op de kerstdagen Gisteravond om 9 uur Ned. tijd (15.00 uur plaatselijke tijd bedroeg het aantal slachtoffers van verkeersongelukken ge durende het drie dagen durende kerst weekeinde in de Verenigde Staten 386. Men verwacht dat het tot 510 zal stij. gen Bij branden waren voorts 65 men sen omgekomen, bij diverse andere on gelukken 64. Het record-aantal verkeers slachtoffers voor een weekeinde van drie dagen is 609, op Kerstmis 1955. Bij de kerstviering in de stad Mexico zyn dertig personen om het leven ge komen en 285 gewond, van wie vele door geweerkogels en messteken. „Wanneer wij aan de toekomst den ken, dan moeten wij eerlijk toegeven, dat zy werkelyk donker voor ons ligt", aldus Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in een kerstboodschap aan de Duitsers in het Buitenland. Vol gens Adenauer is de wereld in het afge lopen jaar de voor allen vurig gewenste vrede nauwelijks nader gekomen. Maar het recht zal tenslotte sterker zyn dan het onrecht en de onwaarheid. De Bondskanselier betreurde het, dat de nauwelyks bewaarde vrede niet op de goede wil van allen is gegrondvest, maar op de vrees voor de gruwelen die een nieuwe oorlog de gehele mensheid bren gen zal. Een op vrees gegronde vrede is evenwel niet de vrede waarvan de kerst boodschap spreekt, aldus Adenauer. Paus Johannes, die zaterdag in het paleis van het Vaticaan de midder- nachtmis voor buitenlandse diplomaten heeft opgedragen, bad bij deze gelegen heid voor „broederschap, liefde en vre de". Hy voegde hieraan toe: „moge u in de harten van de mensen de vrede doen ontstaan, die zy soms op een ruwe ma nier zoeken en welke slechts gy kunt schenken. Wilt hen helpen elkander beter te leren kennen en samen te leven als broeders gelijk het zonen van dezelf de vader betaamt", aldus dit pauselyke gebed. Kardinaal Francis Speliman, de r.-k. primaat van de Verenigde Staten, heeft in zijn kerstboodschap de ontwa peningsplannen van de „krankzinnige tsaren" van de Sovjet-Unie van de hand gewezen. Volgens hem is voor de Sovjet-Unie ontwapening slechts een onderdeel van haar „plan voor valse vrijheid". De prelaat zei, dat aanvaarding door het Westen van de Russische voorstellen aangaande ontwapening „de verovering met kernwapens en afslachting van de gehele vrije wereld door de Sovjet-Unie" tengevolge zou hebben. In West-Berlijn zei bisschop Dibe- lius, hoofd van de Lutherse kerk in geheel Duitsland, dat de stryd tussen atheisme en christendom op Duitse bo dem zyn beslissende strijd schijnt in te gaan. Ghana, Guinea en Mali sluiten unie De presidenten van de drie West- afrikaanse landen Ghana, Guinea en Mali hebben in een gezamenlijke be kendmaking medegedeeld, dat hun drie landen een unie hebben gevormd, die zal streven naar een gemeenschappelijke economische en financiële politiek. De drie landen waren reeds verbonden door de bestaande unie tussen Ghana cn Guinea, de kortgeleden door Mali en Ghana gesloten overeenkomst tot samen werking en de uitwisseling van resident ministers tussen Guinea en Mali. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat de presidenten ook hebben besloten, dat hun landen een gemeen schappelijke diplomatieke vertegenwoor diging zullen hebben. De drie staats hoofden zullen elkaar elke drie maanden ontmoeten, en wel twee maal in de Ghanese hoofdstad Accra, eenmaal in Guinese hoofdstad Conakry en eenmaal in Bamako de hoofdstad van Mali. Er wordt verder in medegedeeld, twee speciale commissies zyn ingesteld, die moeten nagaan hoe in de praktijk de twee gestelde doeleinden, namelijk een unie en een gemeenschappelijke economische en financiële politiek, moe ten worden verwezenlijkt Ghana, Guinea en Mali'tellen tezamen meer dan tien miljoen inwoners. Mali en Guinea hebben een gemeenschappe lijke grens, doch beiden worden van Ghana gescheiden door Opper-Volta en de Ivoorkust. AMNESTIE VOOR LEDEN DER DAROEL ISLAM De Indonesische minister van defensie en chef-staf van het leger, generaal Na- soetion heeft aan Kartosoewirjo, de lei der van de Daroel Islam, een aanbod ge daan van straffeloosheid, dat eveneens geldt voor de leden van de Daroel Islam. Nasoetion deed dit amnestie-aanbod in de loop van een inspectiereis die hij maakte in het gebied van Tasikmalaja, een der bolwerken van die Daroel Islam in West-Ja va. Nasoetion bood Kartosoewirjo even eens een pelgrimstocht naar Mekka aan, op kosten van de regering, als hy beter schap wilde beloven. Kartosoewirjo, wiens Daroel Islam on geveer 5000 volgelingen heeft, is met zijn terroristische daden begonnen zodra In donesië onafhankelyk was geworden en president Soekarno en diens regering zijn denkbeeld hadden verworpen om Islamietische republiek te stichten. Nederlands-lsraëlisch- Liberiaans scheepvaartbedrijf In Monrovia, de hoofdstad van Liberie, is een gemengd scheepvaartbedrijf, de „Liberian National Shipping Company" opgericht waarin Nederland, Israël en Liberië deelnemen. Van Israëlische zijde is meegedeeld, dat dat het beginkapitaal 10 miljoen dollar zal belopen. De Liberaanse regering zou de helft van de aandelen krygen en Verolme en de Israëlische deelgenoot elk 25%. De onderneming zou onder leiding van Israëliërs staan. De werven van Verolme zullen binnen kort beginnen met de bouw van twee schepen van 35.000 ton. De nieuwe vloot zal met Liberiaanse produkten varen op de VB. en Europa. Frankryk werkelyk duidelijk maken, dat zy een snelle oplossing eisen, dat zij Frankryk zullen isoleren, wanneer een extreem-rechtse staatsgreep zou slagen, geven zij De Gaulle een nieuw wapen in de hand om zijn beleid door te drukken. Vooral om het leger dat de sleutelstelling blijft bezetten, in de pas Als de Westelyke bondgenoten hetachter het staatshoofd te houden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10