Conflict geforceerd DRAMATISCHE WENDING „Onaanvaardbare" A.R.-motie in Tweede Kamer toch aangenomen Nasoetion dreigt weer! In zuid-België lag het werk vanochtend stil:- (9ttc/ ^Jlie WEERBERICHT Het ging om 5000 woningen Uitbreiding militair apparaat Staking is aan liet verlopen Gas en elektriciteit in gevaar erge Henegouwen leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 No. 30236 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Na cén jaar en zeven maanden is er een einde gekomen aan het kabinet-De Quay. De Tweede Kamer aanvaardde de „onaanvaardbaar" verklaarde motie-Van Eibergen (A.R.) met 70 tegen 59 stem men. KVP en VVD stemden tegen de motie. Voor stemden PvdA, A.R., CHU, SGP en CPN. In feite brachten dus de protestant-christelijke partijen het kabi net ten val. Uitdrukkelijk hadden echter de fractievoorzitters van AR en CHU, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus tevoren ver klaard voorstander te zyn van een ka binet met de politieke samenstelling als van het kabinet-De Quay, dus zonder so cialisten. De meerderheid van KVP. VVD AR en CHU verlangt dus niet de socia listen terug in het kabinet. Op grond daarvan zou men dus moeten verwach ten, dat het kabinet-De Quay wordt her steld met nieuwe Anti-Revolutionaire ministers en misschien nog enkele an dere figuren. Het is echter zeer de vraag of prof. De Quay weer bereid zal zyn het minister presidentschap op zich te nemen. Hij is er in 1959 toe overgehaald deze functie op zich te nemen. Hij heeft er niet naar gestreefd. En nadat hij jaren lang als commissaris van de Koningin in Brabant in een beschermde positie had geleefd, heeft hij zich de vaak scherpe openbare kritiek op zijn beleid erg aangetrokken. Het is niet uitgesloten dat hij deze kabi netscrisis aangrijpt als een gelegenheid om zich terug te trekken. Als zijn opvol ger werd gisteravond de naam genoemd van minister Cals, die met zyn spitse antwoorden in het debat zijn mannetje staat en met zijn vernieuwingen op het gebied van het onderwijs aan kritiek ge wend is. Het kan echter vrij lang duren alvorens twee nieuwe Anti-Revolutionai re ministers zijn gevonden en de bezet ting van andere ministersposten (onder wijs o.a.) kan ook nog vrij veel tyd ver gen. De kabinetscrisis is uitgebroken bij verrassing. Het was bekend dat er bij de behandeling van de begroting van Volks huisvesting en Bouwnijverheid moeilijk heden zouden ontstaan over het aantal volgend jaar te bouwen woningen, maar achter de schermen was het compromis van 2500 extra-woningen al uitgedokterd. De kern van het conflict schuilt daar om niet in de woningbouw, want de 5000 extra-woningen, die de motie-Van Eiber- gen (A.R.) eiste, werden ook nagestreefd KABINET-DE QUAY BIEDT ONTSLAG AAN Het kabinet-De Quay is afgetreden. De minister-president heeft vandaag aan H. M. de Koningin in Paleis Soestdijk het ontslag van zijn regering, welke op 19 mei 1959 in functie trad, aangeboden. Het kabinet struikelde in de Tweede Kamer over een Anti-Revolutionaire motie inzake het woningbouwbeleid, waarover minister mr. J. van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid het „onaanvaardbaar" had uitgesproken. De door de heer J. van Eibergen ingediende motie werd desondanks met 70 tegen 59 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen K.V.P. en V.V.D. dit, dat de verdere behandeling van de begroting voorlopig zal moeten worden opgeschort. Tot nu toe zjjn pas elf hoofdstukken der begroting afgehandeld. Dat betekent dat nog op afdoening wachten de hoofd stukken Buitenlandse Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Financiën, Defensie, Verkeer en Waterstaat, Sociale Zaken en Volksgezondheid. De begroting van het departement van minister Van Aartsen is intussen ook nog niet goed gekeurd. De Tweede Kamer was reeds weer tegen 3 januari bijeengeroepen om de achterstand wat in te lopen, zodat het gebruikelijke kerstreces zou komen te vervallen. Deze achterstand zal nu uiter aard nog groter worden. Ook Eerste Kamer Voor wat de Eerste Kamer aangaat, ook daar zullen de werkzaamheden stag neren. De opzet was, dat volgende week de algemene financiële beschouwingen over de begroting zouden worden ge houden, waarbij tevens de belastingont- werpen aan de orde zouden komen, alsmede het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslagen. Om half elf gisteravond viel de ver rassende beslissing in de Tweede Kamer toen minister Van Aartsen om schorsing van de beraadslagingen vroeg. Voorzitter dr. Kortenhorst schorste daarop de vergadering en besloot: „Na de bewogen vergadering van hedenavond zal ik mij ertoe beperken U allen een gezegend kerstfeest toe te wen sen en de hoop uit te spreken, dat allen, die verantwoordelijkheid dragen voor het heil van ons land, in de komende dagen de wijsheid mogen bezitten, waaraan zij behoefte zullen hebben". De raad van ministers is heden ochtend om 10.20 uur in de Trèveszaal aan het Binnenhof bijeengekomen ter bespreking van de kabinetscrisis. Minis ter Luns was niet ter vergadering tegen woordig. Hij is hedenochtend voor een vakantie van twee weken naar Las Palmas vertrokken. Hij gaf op Schiphol geen commentaar op de kabinetscrisis. Omstreeks 10 januari is hy weer terug in Nederland, tenzij zijn aanwezigheid eerder vereist is. Minister Van Aartsen verklaart de motie Van Eibergen niet te kun nen aanvaarden: deze verklaring betekende het einde van het Kabi net-De Quay. in een motie-Andriessen (KVP), die 2500 extra-woningen als zekerheid verlangde, maar in de eerste helft van 1961 in over leg met de ministers wilde bezien of er nog 2500 extra-woningen bij zouden kun nen, terwijl het aantal van de sterkst ge subsidieerde woningwetwoningen zou worden verhoogd van 5000 tot 7500. Mi nister Van Aartsen ging daarmee ak koord. De motie-Van Eibergen was echter in feite gericht tegen de A.R.-minister Zijl stra (Financiën), die in de kring van zijn partij eer te dictatoriale rol zou spe len. De heer Van Eibergen, bestuurslid van het CNV, wilde met zijn motie een conflict forceren. Hij kon voorzien hoe de Anti-Revolutionaire minister Van Aartsen op een tegen zijn beleid gerichte motie van zijn geestverwanten zou rea geren. Daarom zei de heer Van Eibergen bij het indienen van zijn motie nog spe ciaal: „Wij kunnen dit beleid geen sterk beleid vinden." Minister Van Aartsen was toen wel ge dwongen te antwoorden, dat hij zelfs by verwerping van de motie zou aftreden als zijn politieke geestverwanten hem in de steek lieten. „En dat geldt mede voor de andere Anti-revolutionaire bewindslie den" (minister Zijlstra en staatssecreta ris Roolvink). Minister Zylstra zou in de loop van deze week tegenover een lid van de A.R.- fractie nog in zeer krasse termen hebben betoogd, dat er geen 5000 woningen zou den bijkomen. Hij wilde een herhaling van de bestedingsbeperking als in 1957 voorkomen. Daarop heeft de A.R.-fractie gerea geerd met het forceren van een conflict via een motie. De A.R.-fractievoorzitter. dr. Bruins Slot, erkende de mogelijkheid van overspanning van de bouwmarkt, maar dan moeten daartegen maatregelen worden genomen en hij kon er zich niet mee verenigen dat in de vrye sector on gestoord kan worden gebouwd, terwijl de bouw van goedkope woningen wordt af geremd. Als er overspanning optreedt, moet er in beide sectoren evenwichtig worden afgeremd. De fractievoorzitter van de CHU, dr. Tilanus, verklaarde dat zijn fractie de motie-Van Eibergen zou steunen, omdat de woningnood nog steeds groot is en er iets moet gebeuren. Prof. Oud, voorzitter van de VVD- fractie, was van oordeel dat de Anti-Re volutionairen een verantwoordelijkheid op zich hadden geladen, die niet in over eenstemming was met de zaak waarom het ging. Natuurlijk is de woningbouw een hoogst ernstige zaak, maar de Anti- Revolutionaire Partij is niet de enige, die dat vindt. De motie-Andriessen beoogde hetzelfde als de motie-Van Eibergen. Is dat verschil dan een kabinetscrisis waard? Wat maakt men los? Er zou wel eens een kabinet kunnen komen, dat dr. Bruins Slot met minder sympathie ziet optreden dan het geval is geweest met het kabinet-De Quay. Het is ook zeer de vraag of men met een langdurige kabi netscrisis de woningbouw dient. De po sitie van de Anti-Revolutionairen is al lerminst te benijden. Professor Oud her innerde tenslotte aan de historisch ge worden woorden van dr. Tilanus bij de kabinetscrisis in 1959: „Moet dat nu zo?'' De aanval van de AR en CHU is eigen lijk een aanval op het prijsbeleid van het kabinet, dat prijsstijging wil voorkomen teneinde de verkregen welvaartsverbete ring door loonsverhoging, niet verloren te zien gaan door de hogere pryzen. Als er teveel woningen in aanbouw zyn in een periode van gebrek aan arbeids krachten en trage aanvoer van materia len, stijgende bouwprijzen en dientenge volge de huren. Vooral de ministers De Pous (Economische Zaken) en Zijlstra (Financiën) hebben zich ingespannen op allerlei gebied prysstyging te voorkomen. Zij blijken daarmee populariteit te heb ben verspeeld, met het wijdere gevolg van een kabinetscrisis. In de motie-Van Eibergen werd de regering verzocht het aantal te subsidiëren woningen te brengen van 65.000 op 70.000. Dientenge volge zou het totaal aantal in 1961 te bouwen woningen van 80.000 op 85.000 gebracht worden. Minister Van Aartsen had echter gezegd, dat hij niet verder wilde gaan dan 2500 woningen. Hij kondigde aan, dat hij de motie, als ze aanvaard zou worden niet zou uitvoeren. En hij voegde er aan toe, dat gezien het feit, dat de motie was ingediend door zijn politieke geestverwanten, aanneming tengevolge zou hebben, dat hij zijn portefeuille ter beschik king zou stellen. ..Zelfs als ze verworpen wordt en een belangrijk deel van de AR- fractie stemt voor, dan nog zal het mij politiek onmogelijk zijn de ver antwoordelijkheid verder te dra- De regering maakt zich op om de Kamer te verlaten, nadat zij haar voornemen tot aftreden bekend had gemaakt. Van links naar rechts mi nister Korthals, minister-president prof. De Quay, die de hand drukt van de heer Van Eibergen. de in diener van de fatale motie, minister Van Aartsen en minister Beerman. gen. Dit geldt mede voor de andere AR-bewindslieden". ,,En wat doet het kabinet dan?", vroeg de heer Andriessen (KVP) ,,Als deze situatie intreedt ii daarmede de grondslag aan dit kabinet ontvallen. Dat brengt met zich mee, dat alle bewindslieden hun portefeuille ter beschikking zullen stellen", zo gaf prof. dr. J. E. de Quay te verstaan. Werkzaamheden staken Deze situatie is dus ingetreden door de aanvaarding van de motie. De minis ters hebben hun portefeuille ter be schikking gesteld. En dat betekent, dat het parlement zijn werkzaamheden voor lopig zal moeten staken. Voor wat de Kamer betreft betekent Staan ivij voor een „oorlog"? De Indonesische minister van Defensie en staf-chef van het leger Nasoetion, heeft gisteren op een persconferentie te Djakarta weer uiterst dreigende taal gesproken ten opzichte van Ned. Nieuw-Guinea. Daarop heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken verwezen naar de op 4 oktober van dit jaar door minister Luns in de V.N. Assemblee gehouden reden, waarin hij zei: „Dat mijn land op enigerlei wijze agressieve bedoelingen ten aanzien van Indonesië zou hebben, is van zó fantastische gedachte, dat ik mij niet kan voorstellen, dat enig verstandig mens daar geloof aan kan hechten". Soekarno gaf hem opdracht Generaal Nasoetion die zo juist terug gekeerd is van een reis naar Oost-Indo- nefiië, verklaarde op een persconferen tie, dat president Soekarno hem had op. gedragen het kopen van militaire uit rusting van Rusland „te versnellen en uit te breiden". Hy pleitte voor de opbouw van de Ma rine en Luchtmacht tegenover die van Nederland in Westelijk Nieuw-Guinea. Na het mislukken van de onderhan delingen met Nederland en de pogingen om het betwiste gebied door middel van de VN te krygen, had Indonesië een andere koers gekozen, namelijk „macht tegenover macht te stellen op politiek economisch en militair gebied", aldus generaal Nasoetion. Hij zei voorts dat het Nederlandse parlement na de vredesmissie van de Maleise premier aan Den Haag. goed keuring had gehecht aan het verstrek ken van aanvullende fondsen voor de Nederlandse luchtmacht in Nieuw-Gui nea. „Wij moeten op deze demonstratieve Nederlandse voorbereidingen tot strijd antwoorden met het versterken van onze zee- en luchtmacht". Generaal Nasoetion verklaarde verder dat het aantal élite-landstrijdkrachten van Indonesië wel vier keer zo groot is als dat van de Nederlanders. Hij zei dat de strijd om vrijheid onder de bevolking van Nieuw-Guinea zelf was ontstaan. „Ik ontvang voortdurend be richten over de strijd van jongeren in dat gebied en over de Nederlandse ter reur en wreedheden. „Na de berichten die ik heb ontvan gen, ben ik ervan overtuigd dat het volksverzet zal toenemen en in de zeer nabije toekomst door de Nederlanders niet meer kan worden bedwongen. De Nederlanders hebben niet voldoende troepen en politie om zulk een uitge strekt gebied met slechte verbindingen onder controle te houden", aldus Nasoe tion. Generaal Nasoetion merkte tenslotte op dat hij tijdens zyn bezoek aan Koe- ala Loempoer tegenover premier Ab- doel Rahman de politieke, economische en militaire aspecten van het vraagstuk had uiteengezet. „Politiek zou Nederland niet in staat zyn het koloniale regime in een tydperk van anti-kolonialisme te verdedigen", aldus Nasoetion. „Militair zou het voor de Nederlanders onmogelijk zijn het verzet der bevolking te beteugelen". Volgens .Antara" verklaarde generaal Nasoetion dat premier Abdoel Rahmans bemiddelingspogingen „enig nuttig ef fect" hadden. De generaal gaf toe, dat de Toenkoe zyn bemiddelingsmissie naar Amerika en Nederland was begonnen na door hemzelf (Nasoetion) te zijn ingelicht over de „huidige omstandigheden en het huidige stadium van Indonesië's strijd om West-Irian". Advertentie MORGEN kunt U ook kijken naar Uw eigen PHILIPS TELEVISIE-APPARAAT dank zij de kredietservice. die VAN BERGE HENEGOUWEN U zeli verleent. (Van onze Brusselse correspondent) Het zag er vanochtend naar uit, dat de omvang van de stakingen, welke door de Belgische socialistische vakbonden op touw gezet zijn tegen de z.g. „eenheidswet", tamelijk stationair was. In het noorden van België werd vrijwel overal gewerkt en er liepen weer vele treinen. Alleen de Antwerpse haven lag stil, ofschoon de bij de katholieke vakbond aangesloten havenarbeiders het werk wilden hervatten. In het zuiden lag het werk nog stil en het spoorwegverkeer was er vrijwel geheel verlamd. De socialisten, blijkbaar wel ziende, dat de staking aan het verlopen is, hebben nu ook nog een staking voor alle overheids personeel aangekondigd, waardoor ook de gas- en elektriciteitsvoor ziening in gevaar zal komen. Tot hedenochtend was deze levering echter overal nog gewaarborgd. O Slot pag. 2 AALMARKT 12 Centraal tel. voor t.v.-avondservice 21782 Iedere avond geopend tot 9.30 uur. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veel bewolking en plaatselijk enige neerslag. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige tot harde zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 december Zon op: 8.47 uur; onder: 1652 uur. Maan op: 12.30 uur; onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.12 uur; laagwater te 3.20 en 15.48 uur. Dit blad bestaat alt 14 pagina's Uit Het Leidsch Dagblad van 24 December 1860: Met genoegen vernemen wij, dat pogingen van Commis sarissen der volkszangscholen van het Leidsche Departement der Maatsch. tot Nut van 't Al gemeen, om een burgerzang school te openen, met een gun stig en uitslag zijn bekroond. Het aantal kinderen van departe mentsleden enz., die zich hebben aangemeld, is reeds zoo groot, dat de nieuwe school, waarvoor f de heer A. J. Wetrens tot direc- f teur is benoemd, in de maand J January aanstaande kan wor- J den geopend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1