Laatste nieuws Zoeterwoude heeft een nieuwe gemeentesecretaris: H. Friebel SCOOTER MET MOBILOFOON VOOR ALPHENS HERMANDAD DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 Raad ivas heel wat uurtjes bijeen Op bres voor salarissen lagere ambtenaren De raad van Zoeterwoude kwam van B. en W. tot wijziging van de water- gisteravond in openbare vergade ring bijeen om een langdurige agenda te behandelen. Er werden 2 belangrijke besluiten genomen: de Schoutenbrug en het watertje zullen worden gereconstrueerd; de heer H. A. Friebel werd tot ge meente-secretaris benoemd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bezwaar gemaakt tegen het raads besluit om de salarisverordening te wij zigen. Het gaat voornamelijk om de sala riëring van de hoofdcommies A en B en de gemeente-architect, die verhoogd die nen te worden in verband met het feit, dat het zielental van de gemeente de 6000 heeft gepasseerd. De raad heeft er bezwaar tegen, dat de lagere ambtenaren in de verhoging niet delen. De raad ver wierp het voorstel van B. en W. uit pro test hiertegen met 8 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. om de Wei- poortseweg, die ernstige verzakkingen vertoont en gevaar oplevert voor het verkeer met spoed te verbeteren waar voor een krediet van f. 10.000 nodig is, werd met algemene stemmen aanvaard. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het uitbreidingsplan Weipoort, werd na opmerkingen van de heer Van Diemen, die bezwaren zag in het feit, dat geen vestiging van agrarische in dustrie mogelijk is. tenslotte met alge mene stemmen aangenomen. Tegenstand Het voorstel van B. en W. tot inten sivering van de bouw in het uitbreidings plan-dorp, ondervond tegenstand bjj ver scheidene raadsleden. De heer J. H. v. d. Ploeg betoogde, dat met dit plan nie mand en ook de raad niet, gelukkig kan zjjn. Dit plan beoogt particulieren de ge legenheid te geven tot eigen woning bouw, zal niemand aantrekken. Als de raad de moed heeft het plan Westeinde- polder tot bouwgebied te verklaren, moet het ook de moed hebben dit plan niet te accepteren, ter wille van de financiële tekorten welke dit bouwplan heeft opge leverd. Dit ontlokte de voorzitter de opmer king, dat hij dit nooit naar voren heeft gebracht en dat oprecht de bedoeling heeft voorgezeten mogelijkheden te scheppen voor woningbouw zonder meer. De heer v. d. Ploeg bleef bij zijn bewe ring, hetgeen de voorzitter niet kon ac cepteren en verzocht deze woorden niet meer te herhalen. Het voorstel werd met 3 tegen 10 stemmen aangenomen. Voor het voorstel van B. en W. tot stichting van een riool waterzuiveringsinstallatie werd een kre diet van f. 13.000 verleend. Ook het voorstel van B. en W. tot toetreding als lid van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. om de verkeersvoorschriften voor het Watertje vast te stellen, zodat een eenrichtingsverkeer mogelijk wordt werd aangehouden om nog nader te on derzoeken of een keerplaats aldaar mo gelijk kan worden. Het voorstel van B. en W. tot reconstructie van de Schou tenbrug en Watertje waarvoor een kre diet van f. 350.000 werd gevraagd keurde de raad goed. Ook een krediet van f. 10.000 voor het vernieuwen van gymnastiektoestellen voor de lagere school aan de Hoge Rijn dijk werd goedgekeurd. Men was het er ook over eens, dat tegen de afwijzing van G.S. om een subsidie van f. 10.000 te verlenen aan de parochie Meerburg voor restauratie van het kerkgebouw in beroep te gaan bij de Kroon. De Mater Amabilisschool te Leiden kreeg een sub sidie van f. 380.40. Het Katholiek Bureau voor Huwelijksaangelegenheden kreeg een subsidie van f. 150. De voorstellen MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 december. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 63-67, kroten, gekookt 25 boerenkool 9-17, rode kool 10-14, prei 12- 22, spinazie 81, stoofsla 30-37, spruiten 22- 47, uien middelfijn 12.60, mlddelgrof 12.70 knolselderie 12-27, sla 5-15.70, per 100 bos: waspeen 20-26, witlof 46-99, per 100 stuks: peterselie 18, selderie 19-27. AALSMEER, 20 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Forsythia 75-160, Prunus Triloba 60-105, Seringen: Stepman 4 kop per stuk 100-170. ld. 2 kop 55-75, Legray 4 kop 60-95, 2 kop 35-56. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adlanthum 70-80, Anthurium 300-750 100-150, Aralea 100-120 12-20, Asplenlum 30-50, Azalea 300-800 150-220, Begonia Eges 180-230 40-100, Cactussen 100-220 40- 80, Cissus 35-50, Cyclamen 300-750 150- 260, Euphorbia Splendens 100-130 30-50, Gemengde Planten 80-90, Hedera bont 30-50, ld. Pittsburg 12-22, Kalanchoë 60-100, Marantha 35-40, Nephrole- pis 200-350 Primula Obconlca 80-160 60-110, St.-Paulla 35-40, ld. Scandens 40-50, Platycerlum 180-500 50-100, San- sevleria 200-380 60-125, Scindapsus groen 40-55, ld. bont 60-70, Tradescantia 12-20, Varens gemengd 25-40, Pri mula Sinensis 35-70, Poinsettla 180- 350 60-120, Helleborus wit 200-650 ld. lila 200-360 AALSMEER. 21 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera per stuk 90-140, Bouvardla 45-70, Calla 100-170, Poinsettla 130-190, Forsythia 50- 125, Prunus Triloba 60-115, Amaryllis per kelk 75-115, Seringen; Stepman 4 kop p. stuk 130-230, ld. 2 kop 70-95, Legray 4 kop 75-105, ld 2 kop 40-65, Fresia per dos 200-265, Cyclamen 200-240, Iris 150-205, Helleborus wit 750-10.80. ld. lila 100-175, Anjers: rood per stuk 50-84, roze 45-74, wit 40-60, Orchid Beauty 45-62, Rozen: Better Times 85-130, Roselandla 70-105, Parel van Aalsmeer 100-155, Geh. Dulsberg 85-130, Towny Gold 90-145, Mad. Ofman 55-90, Baccarat 100-175, Montezuma 40-72 Stokman 50-95, Floriade 40-62, New Yor ker 50-85, Carol 45-80, Pink Sensation 100- 140. BARNEVELD, 22 december. Coöp. Veluwse Elervelling. Weekaanvoer 1.050.000 waarvan er thans 375.009 in velling wer den gebracht. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 47/50 gr. f 11.71- 11.91. eieren van 50/55 gr. f 12.02-12.49, eieren van 60/65 gr. f 13.29-14.35. Eierveiling S.B.E.: aanvoer 203.735. Han del redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 55/60 gr. f 12.47-13.11, eieren van 60/ 64 gr. f 13.23—13.99. Eiermarkt: aanvoer 1.900.000. Handel redelijk. Notering van 53/65 gr. f 12.25- 14.40, alg. prijs f13.20, kiloprijs f2.24, ba sis 95 gr. Pluimveemarkt. Aanvoer 41000. Handel redelijk. Slachtkippen f 1.70-1.75 per kg. slachtkulkens f 1.50-1.75 per kg. GOUDA, 22 december. Kaamarkt. Op de kaasmarkt te Gouda werden 29 partijen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde f2.14 tot f2.20, tweede kwalli- telt f 2.05-2.13, en extra kwal. f 2.25, alles per kg. De handel was kalm. leidingtarieven kon geen genade vinden in de ogen van vele raadsleden. Het voorstel werd aangehouden. De rekenin gen voor de gemeente, de instelling van Maatschappelijke Zorg, het grondbedrijf en het waterleidingbedrijf over 1959 wer den voor onderzoek in handen gesteld van de commissie voor financiën. Dit werd ook het geval met de begroting voor 1961 van de gemeente, de instelling van maatschappelijke zorg, het grondbe drijf en het waterleidingbedrijf. Ten slotte werd de gemeentebegrotingswyzi- ging 1960 goedgekeurd en volgde de rondvraag, waarvan de heer Paardekoo- per gebruik maakte om B. en W. te ver zoeken te informeren of het mogelijk is, dat in de nieuwbouwcomplexen op het Dorp en aan de Hoge Rijndijk telefoon cellen kunnen worden geplaatst. B. en W. zegden toe dit te zullen onderzoeken. Benoeming secretaris Hierna ging de raad op voorstel van de voorzitter in geheime zitting om de benoeming van de gemeente-secretaris te bespreken. De voordracht luidde 1. H. A. Friebel, 2. H. J. Sieverding. De heer J. Cornelissen kreeg één stem, de heer Sieverding één stem, de heer H. A. Friebel 8 stemmen, terwijl drie blanco stemmen uit de bus kwamen. Hierna feliciteerde de burgemeester de heer Friebel. De heei H. A. Friebel werd op 22 fe- bruari 1906 te Nijmegen geboren. Na ver schillende onderwijs-instellingen te heb ben door lopen, werd hij benoemd tot vo lontair ter gemeente-secretarie te Gendt. Op 27 december 1929 werd hij benoemd tot tweede ambtenaar ter gemeentese cretarie te Zoeterwoude, waar hij de di verse rangen doorliep. Gedurende vele jaren nam hij het secretariaat in Zoeter woude reeds waar. Het is voor de heer Friebel een bekroning op zijn accuraat werk, dat hij gedurende 31 jaren in het belang van Zoeterwoude heeft verricht. LEIDERDORP - De heer B. Ouwerkerk uit Leider dorp slaagde voor het examen M.O. Nederlands B. OEGSTGEEST Kerstvieringen Hden( donderdag) avond wordt in Irene door Rhijngeesterwijkgemeente een wijk- avond gehouden ter voorbereiding op het kerstfeest. De Jonge Kerk viert het kerstfeest in het Zendingshuis op 24 december. Be gonnen wordt om 6 uur met een brood maaltijd. Voor patiënten en verplegend personeel van Endegeest wordt het kerstfeest ge vierd in het Ontsapningsgebouw op tweede kerstdag des middags om 3 uur. Aan de kerstwijding op vrijdagavond in „Hofwijck" werken mee het Leids Vrouwenkoor „Cantemus" o.l.v. de heer en mevrouw Stenz. Het kerstverhaal zal worden voorgedragen door mevrouw G. Jansmavan Schouwenburg. VOORSCHOTEN MGR. BEKKERS 80 JAAR Vrijdag 23 december as. hoopt mgr. Th. M. P. Bekkers, emeritus-rector van Huize Bijdorp zijn 80ste verjaardag te vieren. Mgr. Bekkers werd op 23 de cember 1880 in Dordrecht geboren. In 1904 werd hij in Haarlem tot priester gewijd, waarna hij kapelaan was in Vlaardingen en Leiden. In 1915 werd hij in verband met zijn zwakke ge zondheid, in een rustiger plaats be- Noordvietnamese waarschuwing De Noordvietnamese minister van De fensie en opperbevelhebber van het le ger, generaal Vo Ngoeyen-Giap. heeft vandaag gewaarschuwd, dat zijn land niet onverschillig kan blijven „voor het van onbeschaamdheid getuigende optre den van de Amerikaanse imperialisten en hun volgelingen, die Laos willen ver anderen in „een kolonie en militaire basis van het Amerikaanse imperialisme om het Laotische volk uit te buiten, oorlog voor te bereiden en de veiligheid van de democratische republiek Vietnam en de Chinese volksrepubliek te bedrei gen". De voorlopige regering van Laos. on der voorzitterschap van Prins Boen Oen, heeft gisteren bekendgemaakt, dat Laos zich, indien nodig zou aanslui ten bij de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie (ZOAVO). In de rege ringsverklaring werd voorts gezegd, dat Laos de grondbeginselen van het hand vest van de Verenigde Naties zal helpen handhaven en vriendschappelijke be trekkingen zal aanknopen met alle re geringen van landen die de voorlopige regering van het land zouden erkennen. Grote chartervlucht der KLM De KLM zal op 28 december een der grootste chartervluchten met emigranten uitvoeren die ooit hebben plaatsgevon den. Op die datum zal van Schiphol een DC-8 met 126 Nederlanders, onder wie 61 kinderen naar Sydney vertrekken waar men reeds op 30 december via Bey routh en Karachi zal aankomen. Onder de emigranten bevinden zich twee ge zinnen met acht kinderen en voorts landarbeiders, mijnwerkers, optiekslij pers, trambestuurders, een sigarenmaker en een matroos. STADSNIEUWS Jeugdige natuurwachters maakten kerststukjes Honderd kinderen van scholen in Leiden-Zuidwest hebben gistermiddag onder auspiciën van de Leidse Jeugd- natuurwacht een kerstmiddag gehouden. Onder leiding van de heer J Vermande, hoofdopzichter van de gèmeentelijke plantsoenendienst, die geassisteerd werd door de heer J. v. d. Mey, bloemist in dienst van de gemeente en door be stuursleden van de Jeugd-natuurwacht, onder wie de inspecteur van politie, de heer H. Oudman, maakten de kinderen kerststukjes. Zij konden daarbij beschik ken over materiaal, dat gedeeltelijk door de gemeentelijke plantsoenendienst be schikbaar was gesteld. Op een berken plankje verwerkten de kinderen met veel toewijding denne- groen, else- en wilgekatjes en hulst tot een aantrekkelijk geheel. Jlir. Feitli president Sporttotalisator Jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, is gekozen tot president van het bestuur van de stichting „de Nationale Sporttotalisator". Tot vice-president en secretaris-penning meester werden respectievelijk benoemd: mr. W. J. Geertsema en drs. 8. C. Bak kenist. Het bestuur benoemde met ingang van 1 februari 1961 de heer J. Muilen burg tot technisch-directeur van de stichting en de heer L. Brunt tot com missaris. SEM DRESDENPRIJS VOOR BERTUS VAN LIER Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting heeft besloten „Het Hooglied" van Bertus van Lier te bekronen met de Sem-Dresdenprijs. groot f-1000. De uitreiking van deze prijs zal plaats vinden tijdens een plechtige bijeen komst, die op donderdag 9 maart 1961 te Den Haag zal worden gehouden. Vlissingen heeft baat bij de Antwerpse staking De scheepvaart op de Westerschei de ondervindt sterk de invloed van de sta king in de Antwerpse haven. In Antwer pen ligt een honderdtal zeeschepen te wachten op het einde van de staking om te kunnen lossen of laden. Op de rede van Vlissingen wachten ongeveer 40 schepen totdat de staking in Antwerpen zal zijn opgeheven om hun reis naar deze havenstad te kunnen voortzetten. Vele schepen hebben reeds onderzocht of de haven van Vlissingen uitkomst kan bie den. Enkele schepen zijn reeds binnen gelopen om te bunkeren, terwijl op dit moment vier grote schepen, waaronder het 5570 ton metende Duitse vrachtschip „Stuttgart" en het Noorse passagiers schip „Elisabet Bakke" van 5450 bruto registerton, terwijl nog meer schepen de mogelijkheden onderzoeken om in deze haven te kunnen lossen of laden. De „Elisabet Bakke' zal tevens enkele pas sagiers aan boord nemen en bunkeren. Ook in Rotterdam is het drukker dan gewoonlijk. In hoeverre dit verband houdt met de staking in de Antwerpse haven is moeilijk te zeggen. Het loopt te gen Kerstmis en de meeste gezagvoerders zorgen wel dat zij, als het enigszins kan, met de feestdagen binnen zijn. Dat ligt trouwens voorzover mogelijk in het vaarplan opgesloten. Tengevolge van de staking in België verloopt het treinverkeer aldaar ongeregeld, zo delen de Nederlandse Spoorwegen mede. De meeste moeilijk heden ondervinden de D- en TEE-trei nen die door België rijden. Deze treinen worden in Nederland doorgevoerd tot Roosendaal. Wanneer blijkt, dat het moeilijk is, de reizigers door België te brengen, wordt overwogen hen op andere wijze, bijv. over Venlo en door Duitsland naar Frankrijk of naar Bazel te vervoe ren. De TEE (Edelweiss) loopt namelijk via België en Luxemburg naar Bazel. noemd, n.l. tot rector van het toen nog niet zo grote Huize Bijdorp. Deze func tie heeft mgr. Bekkers tot enkele we ken geleden vervuld. In 1922 werd hij bovendien benoemd tot nationaal directeur van het Pause lijke Missiegenootschap in Nederland. In 1950 verliet hij deze functie, waarin hij door de geweldige groei tenslotte werd bijgestaan door 5 medewerkers. Toen aan Huize Bijdorp een middel bare meisjesschool werd verbonden gaf mgr. Bekkers daar de godsdienstlessen, hetgeen hij tot een jaar of tien gele den gedaan heeft. Mgr. Bekkers is ge heim kamerheer van de Paus en Offi cier in de Orde van Nassau. Financiële positie VVD is niet al te best De afdeling Voorschoten van de VVD heeft maandagmiddag in .Altemans- geest" een ledenvergadering gehouden. Primeur voor Nederland Door het spiegelgladde wegdek Hedenmorgen tal van ongelukken op de rijksweg Den Haag-Utreclit (Van onze Rotterdamse correspondent) Tengevolge van de gladheid van he denochtend, welke vele automobilisten verraste, zijn op de rijksweg Den HaagUtrecht tal van ongelukken ge beurd- Op het gedeelte tussen Zoetenneer en Zevenhuizen raakten 9 auto's het spoor bijster. De ernstigste gevolgen had een ongeluk bij het viaduct over de Rotte met een Franse auto: komende uit de richting Den Haag vloog de wagen bij het afgaan van het viaduct door de weg- afzetting, maakte een duikeling en kwam aan de rand van de sloot terecht. Er was een ernstige gewonde. Evenals verscheidene andere van de in totaal 10 gewonden bij de verschillende ongeluk ken, werden ze in het Van Itterson- ziekenhuis te Gouda opgenomen. In de personenwagen, die ter hoogte van de 4 molens van Zevenhuizen langs de Rotte om 6.15 een salto maakte, za ten 4 personen uit Den Haag, die op weg waren naar de wintersport. Eén kwam er goed af. De bestuurder werd ernstig gewond, twee kinderen liepen eveneens verwondingen op. De wagen werd Vernield. Het was de eerste van 9 auto's, die by de gladheid betrokken waren. Vyf mi nuten later en 10 meter verder slipte een andere personenauto, by toeval even eens op weg naar de wintersport. De wagen sloeg over de heg, gleed op het dak over de andere rijbaan verder, waar het wrak plat bleef liggen. De inzittenden, een Haagse tandarts en zyn dochters rolden uit de wagen en kwamen er betrekkeiyk goed af: ze konden, na in het Van Ittersonzieken- huis te Gouda te zün verbonden, naar huis terugkeren. Twee personenauto's kwamen met min of meer ernstige schade terecht aan de kant van de weg tussen Zoetermeer en het viaduct over de Rotte. Een van de bestuurders kreeg een shock, de anderen kwamen met wat schaafwonden en de schrik vrij. Verder in de richting Gouda, ruim een kilometer voor de afrit naar Ze venhuizen, vlogen een half uur later twee uit de richting Utrecht komende auto's door de middenheg, en ramden 2 wagens, die in een file veroorzaakt door de opstoppingen bij de andere on gelukken in de richting Utrecht re den. Eerst kwam een personenauto op het verkeerde weggedeelte terecht, en ram de daar een andere wagen, die achteruit de berm in schoot- De twee inzittenden van deze auto liepen kwetsuren op. De bestuurder van de rammende auto had alleen wat ontvellingen. Omdat de De gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn is hedenmorgen in het bezit gekomen van de eerste scooter met mobilifoon in ons land. Vanmorgen vond voor het raad huis de officiële overdracht plaats, waarbij tegenwoordig waren bur gemeester Bruins Slot, wethouder A. J. Dekker, alsmede de korpchef, inspecteur N. G. Groothuijse. Voorts was een vertegenwoordiger van de Politie Verbindingsdienst in Nederland aanwezig. De Alphense politie bezat reeds een motor met een mobilifoonuitrusting. Daarvan is men echter teruggekomen, omdat de wegvastheid van deze motor onder de belasting te lijden had. De scooter draagt de mobilofoon boven het voorwiel, waardoor een juiste belas ting van de scooter verzekerd is. De kwetsbaarheid van het apparaat wordt tegengegaan door een gepantserd kastje. De politie is van plan de scooter te ge bruiken by het surveillancewerk. Indien deze combinatie in de praktijk voldoet zal de Alphense politie meer mobilofoon scooters worden uitgerust. Inspecteur Groothuyse noemde het ge bruik van een mobilofoon voor de politie van zeer groot belang. De snelheid van de scooter is van minder belang, omdat via de mobilofoon toch met de meeste spoed snelle auto's kunnen worden inge schakeld. Een van de leden van Alphens politie korps. de heer Zylstra, was de eerste, die de nieuwe aanwinst probeerde. (Foto Leidsch Dagblad) In de nieuwe kas commissie kregen de heren Kamermans en Van Heijningen zitting. Vervolgens bracht de penning meester de heer De Vries, het financieel verslag uit. deze keer vergezeld van een begroting voor 1961. Uit dit verslag bleek, dat de penningmeester er, zU het met veel moeite, in was geslaagd de fi nanciën te saneren. De heer De Vries zei hoop te koesteren in de loop van '61 alle schulden, sommige al van jaren her, te kunnen delgen. Voor het verkiezingsfonds zou dan nog het vry schamele bedrag van f- 250 be- I schikbaar zijn. Nadrukkelijk stelde de penningmeester, dat allen hun uiterste best moeten doen nieuwe led^n te win- nen om op redelijke wijze aan de verkie zingsstrijd te kunnen deelnemen. Lang durig werd gediscussieerd over het al of niet inschrijven op een collectief abon nement van het landelyk orgaan „Vrij heid en Democratie". De meerderheid van het bestuur achtte het wenselyk de leden hierin vry te laten. Op voorstel van de heer A. de Groot werd besloten een gratis proefabonnement aan te vra gen. In de pauze bestond gelegenheid de ingevulde enquête-formulieren voor de te houden forumavonden in te leve ren. Na de pauze was het woord aan de heer mr. H B. Koetser, die een uitge breid en leerzaam verslag uitbracht over de in november jJ. gehóuden algemene oriënteringscursus over de politiek. Op zaterdag 24 en 31 december zijn de gemeentesecretarie en overige kan toren gesloten. Voor aangifte van over lijden of geboorte kan men terecht tus sen 9 en 9.30 uur 's morgens. WARMOND Collecte voor Parochiële Kerstactie bracht f. 290 op In het stationskoffiehuis hield het rJc. Vrouwengilde, een byeenkomst. De presidente mevrouw Mesker-Hen- driks sprak een woord van welkom, waarna zy meedeelde, dat de collecte t.b.v. de Parlochiële Kerstactie f 290,- had opgebracht. Voorts deelde zy mee, dat de jaar vergadering, tevens vastenavondviering niet zal plaats vinden op dinsdag 17 januari, maar op donderdag 19 Januari. Tot slot bracht zij dank aan de dames en meisjes, die gecollecteerd hadden op Christus Koningdag en voor de Kerst actie. Hierna kreeg mr. H. Velu het woord. Hij sprak over „Is het geloof de moeite waard". Na de pauze volgde hy met de aan wezigen net verhaal, geschreven door Johannes. Hy nam de verschillende hoofdstukken van dit verhaal door en deed dit op byzonder vlotte en geestige wyze. WASSENAAR Menken gaat met De Hanze limonade maken Melkinrichting Menken N.V. te Wu- sen aar en coöperatieve melkinrichting en zuivelfabriek „De Hanze" u.a. in Den Haag hebben Liko N.V. te Wasse naar opgericht. De vennootschap heeft o.a. ten doel limonades, andere alcohol vrije dranken en aanverwante artikelen te fabriceren. Het maatschappelUk kapi taal is een miljoen gulden en verdeeld in 1000 aandelen van f. 1000. Geplaatst en in contanten volgestort zyn 200 aan delen. De beide oprichters nemen elk deel voor 100 aandelen. De heer L. Th P. Menken te Wassenaar treedt op als directeur. ZOETERWOUDE De gemeente-secretarie zal op de zaterdagen 24 en 31 december gesloten zijn. Voor de burgerlyke stand zal ge legenheid worden gegeven tot het doen van aangifte tussen 10 en 11 uur des morgens. Afscheid voorzitter College van Rijksbemiddelaars Het college van Ryksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid hebben ge- zameiyk een afscheidsreceptie georga niseerd ter gelegenheid van het afscheid van de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, die, zoals bekend is, zyn functie neerlegt als gevolg van het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd. Deze afscheidsreceptie zal worden ge houden op vrijdag 30 december a.s. des middags van vier tot zes uur in hotel Kurhaus te Scheveningen. Rykspolitie op dit moment niet over genoeg materiaal beschikte om de onge lukken met knipperlichten te marke ren, bleef een militaire wagen staan, die met rood licht vroeg de automobilisten op te letten. De bestuurder van een busje, de 31- jarige uitvoerder van een schildersbe- dryf uit Utrecht, die met een personeels lid op weg was naar Den Haag. remde by het zien van het rode licht schieiyk, dat hy eveneens door de middenberm schoot. Het busje ramde een in de richting Utrecht rydende personenauto, bestuurd door een 35-jarige Haagse vertegenwoor diger. Wonder boven wonder liep dit onge luk goed af: het busje maakte een vreemde salto, en werd zwaar gedeukt, maar de inzittenden mankeerden niets. De bestuurder van de personenauto reageerde onmiddellyk door naar rechts op de schoot van een collega te springen ook hy bleef ongedeerd, hoewel hy de splinters van de gebroken voorruit uit zyn mond haalde BEURSOVERZICHT Kon. Olie favoriet Amsterdam, 22 december Het aandeel Kon. Olie was vanmiddag favoriet. De openingskoers werd „op slag" vastgesteld op f. 125.10, tegen gis teren als slotprys f. 122.20. Een koers winst derhalve van circa f. 3.- ofwel 15 punten op de oude omrekeningsbasis. De arbitrage nam de stukken voor Londense rekening uit de markt, terwyl daarnaast ook vraag van lokale zyde aanwezig was. Na wekenlang verlaten in de markt te hebben gelegen waren alle olie-aandelen gisteren in Wall Street hoger. De gepu bliceerde gunstige cyfers van de Stan dard Oil of New Jersey droegen tot een betere stemming voor de oliewaarden op de Newyorkse beurs by. Hierdoor la gen ook de Nederlandse aandelen Kon. Olie aldaar in de belangstelling. De aan delen verlieten de markt 3/4 dollar ho ger. De wereldolie-situatie wordt door- elkaar gunstiger voor de olieconcerns geacht. Vergeleken met de overige interna tionale waarden als Philips. Unilever en Hoogovens worden aandelen Kon. Olie door de beurs op de prys van f. 125 (625 zeer koopwaardig geacht. In de openingskoers kwam gedurende de ver dere beursduur niet veel verandering meer. Philips 3 punten lager op 1183. Hoogovens daalde van 786 tot 783 en moest op deze prys met een koersverlies van 6 punten genoegen nemen, vergele ken met de slotkoers van gisteren. Uni levers een puntje lager op 782%. Aan delen AKU lagen lange tyd op 450, min. 3/4 In het laatste beurshalfuur kwam er wat vraag voor de rayonaan delen waardoor de koers steeg tot 453. In de cultuursector was het uiterst stil. Koersafwykingen van enige beteke nis kwamen in deze afdeling niet voor. Aandelen HVA brokkelden wederom af tot 136% (137%). Scheepvaarten hadden een goede dag. Alle aandelen lagen ge vraagd in de markt waardoor de koers winsten circa 2 tot 4 punten bedroegen. Staatsfondsen praktisch onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam. 22 december Londen 10.58%-10.58%; New York 3.76% -3.77%; Montreal 3.80%-3.81%; Brussel 7 58%-7.59%; Parijs 76.81-76.86: Stock holm 72.95-73.00; Frankfort 90.36-90 41; Milaan 60.70%-60.75%Zllrich 87.56— 87.61; Oslo 52.84% -52.89%; Kopenhagen 54.70Vz-54.75Lissabon 13.18%-13.19%; Wenen 14.50-14.51. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 22 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. -58 4% lOlft 101% Ned. '59 4% ïoi A 101% Ned. '60-1 4% 101 ft 101% Ned. '60 II 4% ïoift 101A Ned. '59 4% 99ft 99ft Ned. '53 3% 95ft 95% Grootboek obi. 3% 81%GB 81%GB Ned. '47 3% (3) 94ft 94ft Ned. '51 3% 96% 96%GB Ned. '53 (3%) 94ft 94% Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 89% 89 Ned. bel. cert. 3% 90 Ned. '50 3% 89% 89% Ned. *54 3% 90% 90% Ned. *55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92 91% Ned. *37 3 90% 90% Ned. grtbk obi. '46-3 91% 91% Ned. doll. In. '47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98ft 98ft Ned. 62-64 3 99ft 99% Indië '37 3 Indië *37 A 3 94% 94ft Ned. won bJ. *57 6 110%GL 110% Ned. won.b.l *58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber H.VA Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Dell My .en (Ver.) Kon. Pap v. Gelder Hoogovens cert MUller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Billton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f. 20.—) Mem (50 A f.20.—) Holl. Amer. Ujn Java China Paket K.L.M Kon Ned Stmv My Kon. Paket My Stoomvaart My Ned Nlevelt Goudr eert v. Ommeren eert Kot. Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 96 Idem '48 (8%) 95 R'dam W-l (4%) 99% 99% L ld ld 37 I-II (3%) 94% 95V Z.-Holland "56 (4%) 99% 27% 27% 229% 229% 314% 315% 109% 109 %GL 137% 135% 537 540 450% 455% 320 %GB 321 GB 777 676 17130 171.90 326 GB 326 GB 789 783 418% 420 GB 596 GB 603 GB 1186% 1180 323 324% 783% 782% 201% 204% 417 420 OL 570 583% 12530 126.50 12230 125 145% 147% 154 157 96.50 97 199 200% 136 137 176 177 GB 146% 149% 305 GL 305 162% 164 GB 153 155% OBLIGATIE Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N.G. '58 (5%) 105% 105% id. N.W3. '52 (4%) 98lè BVG rspbr f.600 181 181 BVG rspbr. "52 135 134% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 90% 90% Premieleningen A'dam '53 3 102% A'dam '51 12%.. 82% 82% A'da m'56 I 2% 82 81% A'dam *56 II 2% 88% 88% A'dam *56 UI 2% 88% 88% Eindhoven *54 2% 79% Enschede *54 2% 80% Den Haag *52 I 2% 89% Idem n 2% 87% 87% R'dam "52 I 2% 91B 90% Idem n 2% 90% B 90% L Idem 37 2%99 100% Utrecht *52 2% 95L 94% B Z.-Holl. 1957 2% 94% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 236.50 236.50 Amst. Bank 385% 385 H.B.U. eert 217% 215% Rott. Bank 327 327 Twentsche Bank 307 311 Indnstrie Ondernemingen Albert Heyn400 B 405 B Borsumy. 53% 63% ElectrolasmU320 Kon. Ned. Grofsm. 187 188 Holl. Constructie 510 L Ing. bur. v. Bouwnyv. 303 308 B Intematlo 156 165 Int. Kunststof!Ind. 64% 64% v. Kempen en Begeer 120 120 Leldse Wolspinnery 507 Rott Droogdok My. 487 B 482 Sikkens Groep 802 800 Ver. Touwfabrieken 320 Walvisvaart 108% Wem ink's Betonmy. 170 170 Van wyk en Heringa 119 119% Zaalberg 118 118 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% 21% Intern Nickel 58% 58% Anaconda 45% 46% «etmehem Steel.... 40 39% Cities Service 48% 49% Oeneral Motors 41% 41% Kennecott77% 77% Republic Steel 55% 55% Shell OU 75% 76 Union Pacific 26% 27 Un. States Steel 76% 77

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9