keelpijn Ambtenaar speelde voor Sint Nicolaas en verduisterde 500.000 w° «van Dalen RECHTZAKEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 december 1960 Derde blad no. 30235 De bevolking huldigde hem op grootse wijze (Van onze correspondent) Gistermorgen stond een 36'jarige adjunct-commies A van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Dantumadeel (Fr.), uit Murmerwoude (Fr.) voor de Leeuwarder rechtbank wegens verduistering en valsheid in geschrifte terecht. De grote chaos in zijn administratie heeft de gemeente een schade van ongeveer f. 500.000 berokkend. Een bedrag van f. 450.000 aan verstrekte voorschotten werd door hem niet met de latere definitieve uitkeringen verrekend, terwijl hij met f. 60.000 voor Sint-Nicolaas speelde. Aan verscheidene mensen betaalde hij volkomen onverantwoorde bedragen, o.a. voor het voldoen van hondenbelasting, het aanschaffen van een bromfiets of het kopen van kleding. Zijn taak was echter slechts de uitvoering van de Rijks-steun-regeling. De officier, mr. H. W. Kuipers achtte het zeer waarschijnlijk dat de verdach te zichzelf voor geen cent had bevoor deeld, maar merkwaardig was dat deze zaak zolang slepende heeft kunnen zijn. Reeds op 9 februari 1959 werd de bur gemeester van Dantumadeel door de directie van de Agrarische Bedrijfsver eniging schriftelijk medegedeeld dat zo veel lijsten van de kinderbijslag niet werden opgestuurd. Deze brief werd aan verdachte doorgegeven met een daar aan verbonden verzoek om advies, maar bleef daar natuurlijk hangen. Hetzelf de gebeurde met de volgende brief. Pas in januari 1960 deed de directie ver dere stappen en kwam de zaak aan het rollen. Het bleek toen spoedig dat de ambtenaar op ontstellende wijze voor Sint-Nicolaas had gespeeld, zei de offi cier. Een groot deel van de gelden dat ten onrechte werd uitbetaald bleek niet meer te achterhalen. Hij vorderde een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een af trek van 9 weken preventieve hechtenis. Philippijnse DC-3 neergestort en in brand: vele doden Een vliegtuig van de Philippijn se luchtvaartmaatschappij, een DC- 3, is hedenochtend vroeg kort na het opstijgen van het vliegveld van Cebu, hoofdstad van het gelijk namige eiland in het centrale deel der Philippijnen, neergestort en in brand gevlogen. Van de 39 inzit tenden -studenten die met vakan tie gingen en drie bemanningsleden zijn tot dusver negen overleven den gevonden en naar een zieken huis overgebracht. Het toestel vloog tussen Manibla en Davao. De overlevenden werden gevon den in een veld op de top van de heuvel waar het toestel neerstortte. Een maand geleden kwamen 33 men sen om het leven doordat een vliegtuig van dezelfde maatschappij tegen de berg Baco op het eiland Mindoro vloog. Vrijspraak in nasleep van proces-Smeets Caféhouder zei onomwonden getuige niet te geloven (Van onze Limburgse correspondent) Bij de behandeling van de rechtszaak tegen de directeur van het Limburgse luchtreclamebedrijf Marcel Smeets in juni van dit jaar, had een der getuigen, de 34-jarige vlieger Carel Heckmann, onder andere verklaard, dat Marcel Smeets hem eens 10.000 gulden had ge boden om een Trek-Air toestel in zee te laten neerstorten. Deze verklaring is aanleiding geworden tot een beledigings aanklacht, welke gistermiddag voor de Maastrichtse politierechter mr. W. Pen ning diende. Genoemde getuige, had be gin augustus te Kerkrade een gesprek met de 42-jarige caféhouder M. H. Rocks. In dit gesprek uitte de caféhou der zijn bevreemding over de door Heck mann afgelegde verklaring. Toen Heck mann op de man af vroeg of Rocks hem van leugens en meineed verdacht, antwoordde Rocks die indruk inderdaad te hebben. Heckmann diende toen een aanklacht in wegens beledigingen. Voor de politierechter benadrukte Rocks, dat hij op de herhaalde en dringende vra gen naar zijn mening in volle eerlijk heid zijn mening over Heckmanns ver klaringen had gezegd. Hij grondde deze overtuiging op het feit dat Heckman hem in april van dit jaar naar aan leiding van een beschouwing over het geval Smeets in een landelijk dagblad verklaard had van Smeets nooit een aanbod te hebben gekregen van 10.000 gulden om een toestel te laten neerstor ten. En dat hy de heer Smeets daarvoor ook niet aanzag. Wel voegde hij er aan toe, dat hij Smeets bij het proces „de nek zou omdraaien" een uitlating, welke hij enkele dagen voor het proces op 21, 22 en 24 juni onder andere bewoordin gen had herhaald. Toen de thans ver dachte Rocks in verslagen las, dat Heck mann voor de rechtbank getuigd had van Smeets wel een aanbod van 10 000 gulden te hebben gekregen, dacht Rocks er het zijne van. Toen Heckmann hem later naar zijn mening over die verkla ringen vroeg, gaf hij een onomwonden antwoord. De officier van Justitie achtte de gebezigde woorden van verdachte in derdaad beledigend en vroeg veertig gul den of 8 dagen hechtenis. De verdediger mr. M. Tripels, die deze zaak als na sleep van het door de officier van Jus titie inderdaad als de rechtszaak van deze eeuw gekenschetste proces Smeets toch ook wel belangrijk vond, stelde vast dat Heckmann met zijn getuigenis ner gens sympathie of steun had. Mr. Tri pels achtte noch de opzet van belediging, noch de belediging zelf bewezen, en con cludeerde tot vrijspraak. De politierech ter was het met de raadsman eens: Heckmann had een uitspraak uitgelokt en deze geïncrimineerde woorden hiel den geen belediging nocht opzet in. Mr. Penning sprak de Kerkraadse caféhou- •iv* dan ook vrij van het tenlastegelegde. De raadsman mr. C. L. Wieringa uit Utrecht vroeg om clementie door er op te wijzen dat verdachte min of meer het slachtoffer van zijn milieu was ge worden. De mensen in zijn omgeving hielden alles graag onder elkaar. Dit bleek ook wel toen verdachte destijds uit voorlopige hechtenis werd ontslagen Men had hem toen op grootse wijze gehuldigd en bloemen en worsten aan geboden. Uitspraak over 14 dagen. MUSICI WEIGEREN SPEL COLLEGA TE BEOORDELEN Twee musici, de bassist Ger Daalhui zen en de gitarist Wim Sanders, hebben geweigerd als getuigen-deskundige te verschijnen voor de Amsterdamse recht bank in een civiele procedure over de al of niet rechtvaardigheid van het ont slag, dat de bassist Jules Zegelaar, af komstig uit Suriname, twee jaar geleden kreeg als bassist van een kwartet in een Amsterdamse bar, omdat toen zijn prestaties onder de maat zouden zijn geweest. Om de juistheid van dit laatste te onderzoeken werden drie musici als des kundigen aangewezen: behalve de ge noemde Daalhuizen en Sanders ook de organist Bernard Drukker. De recht bank verlangde van deze musici, dat zij de bassist Zegelaar op vakbekwaamheid zouden beoordelen en hun bevindingen neerleggen in een schriftelijk rapport. Alleen Bernard Drukker liet zich als deskundige beëdigen, de beide anderen weigerden, aanvankelijk na een brief van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond, waarin hun dringend werd ver zocht niet aan dit experiment mee te werken, later eveneens, nadat de Bond hun had medegedeeld geen bezwaren te hebben. Daalhuizen en Sanders heb ben de rechtbank schriftelijk laten we ten, dat zij bezwaar hebben tegen het optreden als deskundigen ter beoordeling van de prestaties van een collega. De rechtbank heeft kennelijk de bil lijkheid van dit argument tot weige ring ingezien. Ze besloot gisteren twee andere musici aan te wijzen, nl. de pianist Tony Schifferstein en de musi cus Gijsbert Nieuwland. Beiden worden opgeroepen op 4 januari voor de recht bank te verschijnen, teneinde als des kundigen te worden beëdigd. Ras Imroe bevrijd In Addis Abeba is bekendgemaakt dat Ethiopische strijdkrachten Ras Imroe, die de rebeillen hebben aangeduid als minister-president, hebben gevonden en bevrijd. Evenals de Kroonprins zou hij zonder zijn toestemming zijn genoemd als een van de grote mannen van de op_ stand. Eerder was verondersteld dat Ras Imroe bij het bloedbad in de troonzaal was gedood. Het hoofd van de Ethiopische voor lichting, majoor Asafa, zei op een pers conferentie te Addis Abeba dat Ras Im roe niets over zijn benoeming heeft ge weten en gearresteerd )yerd met andere leden van de koninklijke familie. De Keizer heeft Ras Imroe na diens bevrij ding ontvangen. Asafa zei voorts dat te Addis Abeba en andere delen van Ethio pië de rust geheel en ai is weergekeerd. KLM-EMPLOYÉ LIEP IN DRAAIENDE PROPELLER Een 36-jarige ongehuwde bagage employé van de K.LM., R. C. Keek uit Amsterdam, is gisteravond het slacht offer geworden van een zelden voor komend ongeval. Op het platform voor de aankomsthal van Schiphol liep hy in een nog draaiende propeller van het juist tot stilstand gekomen Electra lijn- toestel van de KL.M. uit Moskou. Hij werd door de op Schiphol gestationeerde ambulancewagen van de G.G. en G.D. terstond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij in zorgwekkende toestand werd opgenomen. Een der bladen van de propeller had hem in volle vaart tegen het hoofd geraakt. Bestrijding abortus bang Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten, de heffingsverordening bestrijding abortus bang uiterlijk per 1 mei 1961 in te trekken. Al eerder was de toepassing van deze verordening op geschort voor die gebieden, ten aanzien waarvan was besloten de verordening bestrijding abortus bang (uitstoot be smette runderen) uiterlijk 1 november 1960 van kracht te doen worden. In be paalde gevallen kan de betaalde heffing worden terugbetaald. Het ligt in de be doeling in de toekomst een nieuwe hef fing voor de bestrijding van abortus bang, namelijk die ter financiering van het slachtvergoedingenbesluit aan de veehouders op te leggen. Advertentie \uKÊnmrUOOÏ,Scfio&t&lmmim DONKERSTEEG 21 - LEIDEN Cambodja in kielzog van de Chinezen China en Cambodja hebben nieuwe overeenkomsten voor technische en eco nomische hulp aan laatstgenoemd land gesloten zo is gisteren in Peking bekend gemaakt aan het einde van het bezoek dat het Cambodjaanse staatshoofd, Prins Norodom Sihanoek aan China heeft gebracht. De akkoorden voorzien voornamelijk in een verdere ontwikke ling van landbouw en industrie in Cam bodja. In een gezamenlijk communiqué wordt het optreden van bepaalde landen ver oordeeld, „dat het scheppen van span ning in Zuidoost-Azië ten doel heeft en inmenging in binnenlandse aangelegen heden "van andere landen betekent". Er wordt voorts medeleven in uitgesproken met ,,het volk van Laos. in zijn strijd tegen buitenlandse interventie". De laatste commandant van het vernietigingskamp Auschwitz, Richard Bar (in lichte jas) wordt na zijn arrestatie overgebracht naar de gevangenis. Vijftien jaar is op deze massamoordenaar gejaagd, voordat men hem heeft kunnen in~ rekenen. Bungalowcomplex bij Noordwijkerliout In het Langeveld onder Noordwij ker- hout op de plaats van de eeuwenoude boerderij „De Witte Raaf" zal met Pa sen van het volgend jaar een nieuw va kantiecentrum in bedrijf worden ge steld. Het complex bestaat uit 'n hoofd gebouw van aan elkaar gebouwde pavil joens met een gezamenlijke logiescapa- citeit van 160 bedden. Deze paviljoens zijn bestemd voor de huisvesting van aparte categorieën gasten. Het hoofdge bouw zal tevens als verzorgingscentrum dienen voor een twintigtal bij het com plex behorende bungalows. Twaalf van deze bungalows zijn inmiddels gereedge komen en men streeft ernaar dit aantal nog voor het aanstaande seizoen op zes tien te brengen. Het complex, dat de oude naam „De Witte Raaf' zal blijven dragen, ligt on der beschutting van de Staatsbossen aan de binnenkant van de duinen op nauwelijks acht minuten van het strand. Het project wordt in opdracht van de NV Gebr. Oostdam te Noordwijk uitge voerd onder leiding van Herbert San- der, een architect uit Dortmund (Did.). De entourage van het complex zal een parkachtig aanzien verkrijgen door de aanleg van een tuin met fontein en terrassen. Kerstviering Soestdijk op het televisiescherm Het NTS-journaal zal vanavond om half elf een extra-uitzending verzor gen in verband met de kerstviering op Soestdijk. Een filmreportage van de viering door het koninklijk gezin met het personeel in de garage van de Koninklijke Mare chaussee zal daartoe 's middags worden opgenomen. Tijdens deze viering leest de Koningin Juliana het kerstevangelie voor. Prins Bernhard zal het personeel toespreken in een persoonlijke boodschap en Prin ses Marijke zal medewerken aan een kerstspel. Drama op Valkenburg Niet schuldig aan dood van kameraad bevonden De Zeekrijgsraad heeft gisteren een 24-jarige vliegtuigmaker-motormonteur der eerste klasse uit Den Haag vrij gesproken van dood door schuld. Hij was er voor verantwoordelijk gesteld, dat zijn 21-jarige collega J. Boerman op 27 januari op het vliegveld Valken burg zo ernstig werd gewond, dat deze op 11 februari daaropvolgend is over leden. Op 26 januari had hij in de werk plaats in een houten loods op het vlieg veld een collega geholpen bij het af tappen van benzine uit een te repa reren slang van een tankauto. De man ving de benzine op in een emmer, die hij opzij zette, waarna hij doorging met zijn eigen werk. De volgende dag ontstond een stoei partij. De vliegtuigmaker greep een emmer, waarin naar zijn en ieders stel lige overtuiging water zat en gooide zijn tegenstander nat. Deze liep naar de kolenkachel, die in de werkplaats brandde om zich te laten drogen, maar nauwelijks stond hij er naast, of een enorme ontploffing deed zich voor. Boerman stond in een oogwenk in lich terlaaie en hoewel hij direct naar bui ten liep en een haastig toegeschoten man het vuur snel bluste, was hij reeds dodelijk gewond. Was de benzine waar mee gegooid werd nu dezelfde als de vloeistof, die hij de dag tevoren had afgetapt? De emmer stond tussen em mers water, maar niemand heeft kun nen nagaan, wie de emmer verplaatst heeft. Er werd ook nog een tweede emmer met benzine in de werkplaats aangetroffen, waarin een overall lag te weken. Welke emmer bevatte nu de af getapte vloeistof? De fiscaal, die één maand gevange nisstraf eiste, nam aan dat de vlieg tuigmaker met zijn eigen benzine had gegooid. Hij achtte het causale verband tussen de nalatigheid (de man had de afgetapte benzine volgens de voorschrif ten moeten weggooien) en het fatale ongeluk zo nauw, dat hy de schuld bewezen oordeelde. De raadsman vond de samenhang te los. Natuurlijk is verdachte nalatig ge weest, maar ondanks de strenge voor schriften was er meermalen benzine of andere brandbare stof in de werkplaats aanwezig. Men heeft de strenge eisen die wor den gesteld niet nageleefd en men moet er rekening mee houden dat monteurs, die altijd met benzine werken, zich het gevaar niet altijd bewust zijn. Hij pleit te vrijspraak. Zweedse generaal legt V.N.-commando in Kongo neer De Zweedse generaal Carl von Horn zal 1 januari door de Ierse generaal- majoor Sean McKeown worden opge volgd als opperbevelhebben van de V.N.- troepen in Kongo, aldus heeft het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in New York meegedeeld. Generaal Von Horn die momenteel met verlof in Zweden verblijft zal 1 januari zijn werkzaamheden als hoofd van de wapenstilstandscommissie in Palestina hervatten. De Marokkaanse generaal Kettani en de Ethiopische generaal Jassoe-Man- gasja blijven resp. plaatsvervangend op perbevelhebber en stafchef van de V.N.- strijdmacht in Kongo. Hammarskjöld deelde mee, dat de benoeming van generaal McKeown, ge zien diens werkzaamheden in Ierland, slechts van tijdelijke aard kan zijn. De premier van Ceylon, mevr. Sirima- vo Bandaranaike, heeft meegedeeld, dat haar regering wellicht zal terugkomen op haar besluit de troepen uit Kongo terug te trekken. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, heeft Ceylon erzot ht de troepen niet terug te trek- Mevr. Bandaranaike zei, dat het besluit zal afhangen van het resultaat van de besprekingen in de Verenigde Naties. De president van Katanga heeft medegedeeld, dat tot het invoeren van een Katangafrank wordt overgegaan en dat op een nader door de Nationale Bank van Katanga te bepalen datum de Kongolese frank op het gebied van Katanga niet meer geldig zal zijn. BEHANDELING MOORD OP ENGELINA FEENSTRA De Amsterdamse rechtbank zal op woensdag 18 januari a.s. de lustmoord op het Leeuwarder meisje Engelina Feenstra behandelen. Mr. W. P. Bak hoven, hoofd van het Amsterdamse ar rondissementsparket, treedt als officier van Justitie op. De zaak zal zeker ge deeltelijk, mogelijk geheel achter geslo ten deuren worden behandeld. De 17-jarige Engelina Feenstra werd in de nacht van 7 april j.l. ernstig mishandeld en gewurgd met een gitaar- koord in de woning van de Amster damse hoofdinspecteur van politie J- Schipper aan de Ter Gouwstraat. Het meisje, dat in Amsterdam als telefo niste werkte, woonde daar op een kamer. Een van deze moord verdachte 28- jarige gehuwde los-werkman uit de Grote Kattenburgerstraat in Amster dam, kon pas na 22 dagen intensief speurwerk woruen gearresteeiu. jben vingerafdruk op een gitaar die in de kamer stond waar net urama zich had afgespeeld, werd de man noodlottig. De afdruk kwam voor in het ruim 100.000 kaarten tellende archief van de dacty- loscopische dienst van de Amsterdamse politie. De man was nog niet eerder voor een zedendelict in aanraking met de politie geweest. Toen het meisje naar bed ging, moet hij haar uit de tuin achter de woning hebben gadegeslagen, later zijn terug gekeerd en via een tuimelraam de ka mer van het meisje zijn binnengeklom men. Op 29 april kon hij worden ge arresteerd, nadat de politie enkele hon derden tips van burgers had geverifi eerd. WACHTMEESTER NAM GOUDEN ARMBAND WEG De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 50-jarige wachtmeester van de Rijkspolitie uit Uithoorn wegens het opzettelijk en wederrechtelijk weg nemen van een gouden armband die niet aan hem toebehoorde, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken met een proeftijd van een jaar. De officier van Justitie had 14 dagen geleden wegens diefstal zes weken onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. De rechtbank achtte de diefstal niet bewezen. De wachtmeester had op 30 september van dit jaar bij een horlogemaker in Uithoorn, toen hij daar kwam om een rekening te betalen en even in de kamer moest wachten, uit een op de tafel lig gend pakje een gouden slaven armband weggenomen en in zijn zak gestopt. Hij zeide uit nieuwsgierigheid het pakje te hebben opengemaakt. Toen hij met de armband, die hij wilde bekijken, in de hand zat zag hij de horlogemaker aan komen. Niet met de bedoeling zich de armband toe te eigenen maar alleen omdat hij zich als politieman voor zijn nieuwsgierigheid geneerde, stak hij, ge schrokken, de armband bij zich. Toen de vermissing terstond daarna werd ge constateerd had de horlogemaker de wachtmeester verzocht hem de band terug te geven maar deze ontkende in het bezit van het sieraad te zijn. Even later had hij de armband op straat in het struikgewas gegooid waar hij later werd teruggevonden. De wachtmeester, die een 26-jarige goede staat van dienst heeft, was naar aanleiding van deze affaire geschorst. Ook zijn gezondsheidstoestand heeft er de gevolgen van ondervonden. n^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllll „Steekhoudend" Een Hongaarse kleermaker heeft eens precies willen nagaan, hoeveel steken er eigenlijk in een heren- kostuum gaan. Het totaal overtrof zijn stoutste verwachtingen. Circa 74.000 steken zijn er nodig om het pak voor uiteenvallen te behoeden, waarvan 38.713 met de hand en g g 35.700 met de machine worden ge- g maakt. H Nadat hij de telling volbracht had, - g verzuchtte de man dat hij in het g vervolg beter van steekpenningen g dan van maakloon kon sprekenJ lllllllllllllllllllllllllllllll^ Zestig doden door sneeuw, brand en verdrinking In het middenwesten van de Ver enigde Staten zijn zestien men sen omgekomen als gevolg van sneeuwstormen, die het land teisterden. In Chicago ligt de sneeuw meer dan dertig cm hoog. Bij een brand in een cabaret in Koemamoto, in het zuiden van Japan, zijn gisteravond veertien mensen omgekomen, en enkele anderen ernstig gewond. Door het omslaan van een veer boot tussen Poroto das Pandres en Recife, in de Braziliaanse provincie Pernambuco, zijn der tig mensen verdronken. Israëlische kernreactors voor vreedzame doelen Premier Ben Goerion heeft gisteren in het parlement verklaard, dat de z.g. geheime kernreactor die in de Negeb- woestijn wordt gebouwd, uitsluitend voor vreeizame doeleinden zal worden gebruik'. De installatie zal over drie of vier jaar gereed zijn. De premier zei dat het bekend was. dat met Amerikaanse hulp bij Nahal R^ebin een kleine kernreactor met een capaciteit van 1.000 kw. voor opleidings doeleinden is gebouwd. Vervolgens maakte hij bekend, dat in de Negeb-woestijn nog een tweede reac tor met een vermogen van 24.000 kw. wordt gebouwd voor onderzoekingen ten behoeve van de industrie, de landbouw, de volksgezondheid en de wetenschap Israëlische geleerden en technici zou den daar de ervaring kunnen opdoen voor de bouw van een reactor. Studen ten uit andere landen zullen aan de on derzoekingen met deze reactor kunnen deelnemen, aldus Ben Goerion. Advertentie ZUIG WEG snel en doeltreffend N.V. P H I LI PS-D U PHAR Milieu-herkomst tier studenten In het stadiejaar 1958/'59 was 49% der studenten afkomstig uit het hoger milieu, 23% uit de kringen van de mid delbaar gesalarieerden, 20% uit de krin gen van de middelbaar zelfstandigen en 8%> uit het lager milieu, aldus deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede in zijn publikatie „De sociale en regio nale herkomst der studenten bij het hoger onderwijs, 1958/'59". Vergeleken met het studiejaar 1954/'55 is het aantal studenten uit het hoger milieu procen tueel een weinig toegenomen ten koste van het procentuele aantal studenten uit de middelbare milieu's. In hetzelfde studiejaar was 24% der studenten Nederlands Hervormd, 30% Rooms-Katholiek, 11% Gereformeerd, terwijl 30% der studenten geen kerke lijke gezindte opgaf. Van elke 1000 in plattelandsgemeen ten wonende 1829 jarigen genoten er 8 hoger onderwijs, in de industriesteden was dit getal 15, in steden met een overwegend verzorgende functie 26 en in typische forensengemeenten 42. Sinds 1954/'55 is de deelname aan het hoger onderwijs het sterkst toegenomen op het platteland. Besprekingen met prof. Smits afgesloten In februari van dit jaar deed de com missie voor het opzicht uit de Generale Synode der N.H. Kerk in hoger beroep uitspraak in de zaak van prof. dr. P. Smits, aan wie door de commissie voor het opzicht uit de provinciale kerkver gadering van Zuid-Holland zijn rechten als van een emeritus-predikant der N.H. Kerk waren ontnomen, vooral vanwege zijn publikatie van Goede Vrijdag 1959 over het sterven van Jezus. De com missie uit de Generale Synode sprak toen uit, dat de Zuidhollandse commis sie onbevoegd is om over de publikatie van prof. Smits te oordelen, aangezien de kerkorde voor een dergelijke aange legenheid een andere weg aangeeft, die buiten het terrein van een commissie voor het opzicht ligt. Na die tijd werden door het breed mo- deramen van de Generale Synode een aantal besprekingen met prof. Smits ge voerd. Het breed moderamen deelt nu mee. dat deze besprekingen zijn afge sloten en dat het resultaat hiervan ter kennis zal worden gebracht van de Ge nerale synode in haar vergadering van 6 en 7 februari 1961. Maarten Engwirda naar New York Maarten Engwirda uit Grootebroek (N.-H.) zal ons land vertegenwoordigen op het forum 1961 van de New York Herald Tribune. Hieraan nemen mid delbare scholieren deel uit 33 landen. Maarten Engwirda zal maandag per vliegtuig naar New York vertrekken. Hij is leerling van het Westfriese lyceum te Hoorn, waar hij komende zomer zijn einddiploma hoopt te halen. De jongen werd als deelnemer aange wezen na een zorgvuldige selectie on der auspiciën van het ministerie van O.. K. en W. De deelnemende scholieren zullen drie maanden in de V.S. blijven. Doel van het forum is, middelbare scholieren uit de gehele wereld in de ge legenheid te stellen vriendschap te slui ten met de bewoners van het land waar zij tijdelijk verblijven en bij te dragen tot de kennis en een beter begrip van eikaars landen. Adenauer naar Parijs Men verwacht dat Bondskanselier Adenauer omstreeks midden januari naar Parijs zal gaan voor besprekingen met president De Gaulle, zo is gisteren van de zijde van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Adenauer zou op 4 decembeT naar Parijs zijn gegaan voor overleg over de samenwerking in Europa en de toe komst van de NAVO. Deze reis ging nier door omdat hij ziek werd. Omstreeks die tijd zou er in Parijs ook een conferentie zijn gehouden van de regeringsleiders van de zes landen var de E.E.G. (Euromarkt). Deze con ferentie werd uitgesteld. Ze zal nu echter doorgaan. De data voor Adenauers besprekingen met De Gaulle en de conferentie van de rege ringsleiders van de zes zijn nog niet vastgesteld. Van de zijde van het ministerie in Bonn werd voorts nog meegedeeld, dat Adenauer ook nog naar Londen zal gaan om met Macmillan te praten. Deze bespreki gen zullen na 8 februari ge houden worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5