KAMER WIL MEER GOEDKOPE HUIZEN Stakingsactie in België tegen de eenheidswet breidt zich verder uit Kamer keurt verhoging van kinderbijslag goed WEERBERICHT Spoorwegvervoer gedeeltelijk haven van Antwerpen nagenoeg geheel tot stilstand gekomen Woningbouwprogram uitbreiden Amendement P.v.d.A. verworpen erge Henegouwen leitws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 No. 30235 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) De stakingen van het Belgische overheidspersoneel, afgekondigd door de socialistische vakbonden als protest tegen de invoering van de eenheidswet, zreiden zich uit, ondanks pogingen van de regering ze in te perken. De haven van Antwerpen ligt geheel stil en bij de spoorwegen worden vertragingen geconstateerd, terwijl verscheidene verbindingen helemaal zijn uitgevallen. Het spoorwegverkeer tussen Brussel en Antwerpen en dat van beide steden met de rest van België was vanochtend vrijwel normaal: dat van Brussel met Oost-België en het zuiden van het land uiterst onover zichtelijk. Af en toe vertrekt er een trein of komt er een aan. Vanoch tend om 6.30 werd bericht, dat het Brusselse Zuid-station zelfs geheel gesloten was, maar een uur later bleek ons dat dit niet waar was, al stonden de reizigers bij honderdtallen te kleumen op de perrons in de hoop te kunnen vertrekken. De Scheldetunnels liggen verlaten In An'werpen is de toestand ernstig: al het gemeentelijk havenpersoneel evenals de havenarbeiders, hadden in de loop van gisteren het werk neergelegd. Er moesten echter dringende maatrege len worden genomen tot beveiliging en onderhoud van installaties, want anders zou er voor miljoenen Belgische franken schade aan sluizen en dergelijke zijn Spaans schip in een storm vergaan: 20 zeelieden gedood Amerikaanse tankboot in tweeën gebroken Het ruim vijfduizend ton metende Spaanse schip ..Elorrio" is gisteren bij Santander Golf van^-Biscaje) in een storm vergaan. Slechts een van de 21 opvarenden (van wie de meesten ongeveer twintig jaar oud waren) heeft de ramp overleefd, maar zijn toestand is kritiek. Het schip maakte zijn laatste reis, want het zou in Valencia worden ge sloopt. De „Elorrio" is eerst op de rotsachtige kust lek gestoten, het werd door de reusachtige golven uiteengeslagen. Die golven beletten de redders op de kust de drenke lingen te bereiken, die in het zie dende water voor hun leven vochten in een poging de wal te bereiken. Een van de redders werd voor de ogen van zijn vrouw door een reusachtige golf meegesleept en verdronk. De 10.417 ton metende Amerikaanse tankboot „Pine Ridge" (160 meter lang, in 1943 gebouwd) is gisteren in hevig noodweer door huizenhoge golven in tweeën gebroken toen het zich op 75 mijl ten oosten van Kaap Hatteras, in Noord-Carolina, in de Atlantische Oceaan bevond. Een groot aantal schepen is op weg naar het gebied, dat als „het kerkhof van de Atlantische Oceaan" bekend staat wegens de verraderlijke winden en getijden en waar reeds talrijke zeelieden het leven hebben verloren. De Ameri kaanse marine heeft het vliegdekschip „Valley Forge" en verscheidene andere oorlogsschepen naar de Pine Ridge ge zonden, die 39 bemanningsleden aan boord had. Vliegtuigen hebben reddings materiaal, waaronder rubbervlotten. seinlampen, levensmiddelen en water uitgeworpen. Tenminste tien man klemmen zich vast aan de achtersteven die hevig heen en weer slingert maar nog drijvende is. Vijf man, van wie drie op een reddings vlot, zijn waargenomen op een afstand van twee mijl van het voorstuk, dat is omgeslagen maar nog juist boven het water uitsteekt. Er is nog niet vastge steld dat mensen het leven hebben ver loren. In de achtersteven is nog licht zichtbaar. Het water in het gebied is warm, waardoor de drenkelingen een grotere kans hebben in leven te blijven. LATER MEER WIND De Bilt verwacht van heden- en tot morgenavond. Aanvankelijk: opklarin gen met vooral in het binnenland op de meeste plaatsen lichte vorst en weinig wind. Later: toenemende bewolking met enige regen of sneeuw, tot matig of krachtige en aan de kust tot hard aan wakkerende zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde mid dagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur; maan op: 12.03 uur; onder: 21.59 uur Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 19.13 uur; laagwater te 2.28 en 14.56 uur. Dit nummers bestaat alt 18 pagina's ontstaan. 's-Middags gelukte het de wet houder tot overeenstemming te komen met een vertegenwoordiger van het ha venpersoneel, zodat tenminste het on derhoud en het toezicht kunnen door gaan. Het verkeer in de beide Schelde tunnels ligt vrijwel stil, omdat de licht en iuchtverversingsinstallati - niet meer werken. Alleen doktersauto's en zieken auto's mogen de verkeerstunnel passe ren en de tunnel voor voetgangers is ge sloten omdat ook de roltrappen niet wer ken' Dinsdag werd er nog redelijk gewerkt in de haven, en vele schepen zijn nog met eigen middelen gelost, de stakers hebben echter in de loop van gisteren de werkwilligen overgehaald zich bij hen aan te sluiten en spoedig lag het werk geheel stil. Meer dan honderd schepen lagen in de Antwerpse haven geblok keerd, omdat alle bruggen en sluizen ge sloten bleven. Maar intussen was een gelijk aantal door de reders reeds naar andere havens, met name Rotterdam gedirigeerd. De Antwerpse wethouder Delwaide schatte de schade, daaruit voor zijn stad ontstaan, op ettelijke mil joenen Belgische franken, en hij be treurde tegelijkertijd dat het recordcij fer van 19.000 binnengekomen schepen, dat Antwerpen voor 1960 hoopte te be reiken wel verkeken zal zijn. Politie moest optreden De Antwerpse havenarbeiders zjjn geen scherpslijpers en geen grote her rieschoppers, toch zijn cr enige inciden ten geweest. Aan de Scheldekade moest de politie met gummistokken een groep werkwilligen beschermen tegen de aan vallen van stakers. Later op de dag van gisteren hebben deze Iaatsten ook het aanwervingslokaal van dv, havenarbei ders aangevallen. Zij sloegen er de ka chels in stukken en die stukken wierpen zjj weer door de ruiten. Ongeveer 1000 man, die in het wervingslokaal aanwe zig waren, renden toen in paniek de straat op omdat zij een tegenactie van de politie verwachtten. Die liet zich ech ter niet zien. Wel zijn in Antwerpen alle politieverloven opgeschorst en zijn Waar het om gaat De voorzitter van de Belgische so cialistische partij, Collard, heeft gis teren op een persconferentie in Brussel de bezwaren tegen de een heidswet toegelicht, die op het ogenblik in de Kamer wordt behan deld. Zoals bekend is het standpunt van premier Eyskens, dat deze wet noodzakelijk is voor het herstel van België. De wet stelt, naast bezuini gingen en nieuwe belastingen, so ciale hervormingen en economische expansie in het vooruitzicht. Collard betoogde nu, dat de belastingverho gingen de bestaande onrechtvaar digheden nog zullen vergroten. In België, zei hij, zijn de indirecte be lastingen (bijv. op suiker en andere belangrijke voedingsmiddelen) veel hoger dan bijv. in Nederland, doch het vermogen wordt in België veel minder belast. Daarbij komt. dat door het gebrek aan opsporings maatregelen het ontduiken van be lastingen in België veel eenvoudiger is voor inkomens-anders-dan-uit- arbeid dan voor werknemers. Col lard noemde -de eenheidswet een middel „om het ene gat met het an dere te stoppen". De behandeling van de wet zal geruime tijd in be slag nemen. Op de 133 artikelen zijn 200 amendementen ingediend en er zijn 55 sprekers ingeschreven. de agenten die met verlof waren terug geroepen. Verder is het in de stad echter zo rus tig als op een normale werkdag en wie als vreemdeling het Antwerpse Centraal Station verlaat ziet niets bijzonders. Trams en bussen rijden normaal, die zullen eerste kerstdag weer staken. In de winkels en warenhuizen was het druk als altijd voor Kerstmis. Vele havenar beiders hebben trouwens van de extra- vrije dag gebruik gemaakt om met de vrouw en kinderen kerstinkopen te gaan doen en thuis de kerstboom op te tuigen. Zo iets kan nu eenmaal in een wel vaartsstaat. Slot pag. 2 Hedenmiddag heeft het Koninklijk Gezin met het paleispersoneel het kerstfeest gevierd. Prinses Marijke trad op in het spel, dat door een aantal kinderen werd opgevoerd. Tegen oud-SS-er 35 maal levenslang Tegen de gewezen Duitse SS-man Gottlieb Muzikant is gisteren in Fulda wegens 35 hem ten laste gelegde moor den 35 maal levenslange gevangenis straf geëist. Voor twee gevallen van doodslag en een poging tot moord werd daarenboven nog 15 jaar geëist. Muzi kant heeft zijn wandaden gepleegd toen hij hospitaalsoldaat in het concentratie kamp Melk was. Ruzie over huid voor beer geschoten is (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen is er gisteren in de Tweede Kamer op aangedrongen het woningb'ouwprogramma te verhogen van 80.000 tot 85.000 woningen per jaar. Dat zijn 5000 woningen meer. Die ivil de P.v.d.A. bestemmen voor goedkope woningwetbouw (over- heids-exploitatie)De meerderheid Voor de Atlantische kust van de Verenigde Staten hebben reusach tige golven de 10.417 ton metende tanker "Pine Ridge" in tweeën ge broken. Op deze telefoto ziet men het achterschip van de tanker; een drietal opvarenden dat nog aan boord is, is nog juist zichtbaar van KVP, AR, CHU en VVD wil van de 5000 extra woningen er 2500 of 3000 bestemmen voor woningwet- bouw en 2500 of 2000 voor extra goedkope particuliere bouw. Voor die verdeling voelde de Pv.d.A. niets. Men maakte dus al ruzie over dc huid voor de beer geschoten was, want men moet nog afwachten of de regering be reid is het aantal per jaar te bouwen woningen te vergroten. Het debat duur de vannacht te lang om minister Van Aartsen nog gelegenheid te geven te zeggen of, en in hoeverre, hij aan de verlangens van de Kamer tegemoet wil komen. Met een nieuw subsidiebeleid heeft de regering ook de particuliere bouw ge richt op de goedkope woningen (waar aan nog altijd de grootste behoefte be staat). In verband daarmee heeft zij vorig jaar het aantal woningwetwonin gen in heb woningbouwprogramma ver minderd van 40.000 tot 37.500. Voor 1961 wordt het aantal verder verlaagd tot 32-500. Dat vond de heer Van der Pijl (CHU) een te geforceerd tempo. En om dat er vooral buiten het westen van het land nog ruimte is in de bouwcapaciteit en men ook mag aannemen, dat de pro- duktiviteit in het bouwbedrijf is ge stegen, bepleitte hij een verhoging van het aantal per jaar te bouwen woningen van 80.000 tot 85.000, welke verhoging ten goede zou moeten komen aan de sector van de goedkoopste woningen. In gelijke geest ongeveer sprak ook de Anti- Revolutionair Van Eibergen. Extra subsidie Onder de te bouwen woningwetwonin gen zijn er 5000, die extra worden ge- subsidiëerd, zodat de betrekkelijk toch al lage huren nog ongeveer twee gul den per week lager worden. Dat aantal van 5000 wilden de KVP-er Van Vliet en de socialist Bommer verdubbelen. De Christelijk-Historische woordvoerder Van der Pijl wilde dit aantal verhogen met 3000 van de 5000 per extra te bou wen woningen. Bovendien wenste hij, dat in 1961 alsnog gebouwd zullen wor den ongeveer 2500 extra gesubsidiëerde woningwetwoningen (van de 5000), die in 1960 niet tot stand zijn gekomen Het was voor de minister dus niet gemakkelijk uit te maken wat men pre cies verlangde, maar onmiskenbaar was wel het verlangen naar meer en goed kopere woningen. De regering zal dus bereid moeten zijn haar woningbouw programma te wijzigen en meer subsidie ter beschikking te stellen. De VVD-er mr. Schuitemaker sprak de hoop uit, dat een oplossing zal worden gevonden, die de mogelijkheid laat vredig kerstfeest te vieren. Grote behoefte De socialist Bommer maakte erop at tent, dat het huidige woningtekort niets meer te maken heeft met de achter stand in de woningbouw als gevolg van de oorlog. De woningbehoefte is vergroot, (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de kinderbijslag met 4% in verband met de loons verhogingen. De bijslag voor het eerste kind wordt verhoogd met drie cent tot 75 cent per dag, voor het tweede en derde kind met drie cent tot 82 cent, voor het vierde en vijfde kind met 5 cent tot 111 cent en voor het zesde en volgende kinderen met 8 cent tot 125 cent per dag. Voor de WD-er Corver stond het niet vast, dat in een tijd van groeiende wel vaart de kinderbijslag moet worden ver hoogd. Hij had vooral geen behoefte aan de verhoging van de progressie, de stij ging van de bijslag voor het vierde en volgende kinderen Die extra-progressie was ook voor de socialist mr. Berger on aanvaardbaar, hoewel hij op zichzelf geen bezwaar had tegen de verhoging van de kinderbijslag met 4%. Daarom wilde hij liever geen wijziging brengen in het systeem van de progres sie in afwachting van het advies van de SER over de meest gewenste verhouding tussen de kinderbijslagen voor het eerste en volgende kinderen in de toekomst. Hij diende een amendement In om voor het vierde en vjjfde kind de bijslag te stellen op 110 cent en voor het zesde en volgende kinderen op 122 cent per dag. Indien de verhouding van 1954 was aangehouden, antwoordde staatssecreta ris Roolvink, zou de bijslag voor het zesde en volgende kinderen 332 cent per dag moeten bedragen, terwijl wordt voor gesteld 125 cent. Er is met het amende ment Berger slechts een verschil van 3 cent ,daA is geen vooruitlopen op de toe komstige regeling na ontvangst van het advies van de SER. Het amendement van de PvdA werd na een spannende stemming met 56 tegen 62 stemmen verworpen. Voor stemden PvdA. VVD. PSP en CPN. Tegen stemden KVP, AR, CHU en SGP. Alvorens over het wetsontwerp zelf werd gestemd, werd de vergadering tegen half vier op verzoek van de voorzitter van de socialistische fractie, mr. Burger, geschorst voor een korte pauze (in welke tijd een aantal leden telefonisch zou kunnen worden opgeroepen). Na een pauze van ongeveer 20 minuten werd het wetsontwerp aangenomen met 63 tegen 56 stemmen. Spionerende rode diplomaten in V.S. Het hoofd van het Amerikaanse „Fe derale bureau van onderzoek", Edgar Hoover, zegt in een rapport over 1960, dat „een ontstellend aantal diplomatieke vertegenwoordigers van communistische landen in Amerika spionagecontacten heeft". Hjj is van mening, dat de Ame rikaanse communistische party „de grootste ondermijnende organisatie" in het land is. Advertentie MORGEN kunt U ook kijken naar Uw eigen PHILIPS TELEVISIE-APPARAAT dank zij de kredietservice, die VAN BERGE HENEGOUWEN U zeli verleent. AALMARKT 12 Centraal tel. voor t.V.-avondservice 21782 Iedere avond geopend tot 9.30 uur. doordat de toeneming van het aantal zelfstandige huishoudingen groter is ge weest dan de toeneming van de woning bouw. Daarin kon mr. Schuitemaker echter geen verschijnsel zien van wo ningnood. Er wordt woningnood en wo ningbehoefte dooreengemengd- En niet- betaalbare huren voor arbeiders van woningwetwoningen, kwamen ook voor onder vroegere kabinetten. Er wor den thans meer goedkope woningen ge bouwd dan ooit tevoren, maar voor een bepaalde categorie mensen zijn die nog te duur Op de bouw van woningen voor die categorie zal de woningwetbouw zich moeten richten, terwijl de particuliere exploitatie dan een deel van de vroegere woningwetbouw moet overnemen. Daartegen had de socialist Bommer juist bezwaar, omdat de goedkope par ticuliere woningen door de bijkomende servicekosten veel meer te vergelijken zijn met kleine middenstandswoningen Hij wilde daarom het aantal te bouwen woningwetwoningen op tenminste 37.500 per jaar stellen. Ook dan is dat aantal nog te weinig, zei hij. Het wachten is op het verlossende woord van minister Van Aartsen, aan wie de liberale mevrouw Kuiper-Struijk vannacht tenslotte ook nog heeft ge vraagd een ruimer extra contingent wo ningen toe te wijzen aan de noordelijke provincies, langs de gehele oostgrens en in Limburg. Advertentie Restaurant „De Nachtegaal" RIJKSSTRAATWEG 10 - LISSE Jonge haantjes van 't spit verkrijgbaar in 10 variëteiten. Reserveer nu voor exclusieve diners op 2e kerstdag en nieuwjaarsdag. TELEFOON: 0 2530—3400 Uit Het Leidsch Dagblad van 22 December 1860: De Opperrabbijn Bodenhei- mer te Crefeld heeft een zeer vieijend schrijven van den hoog- Iceraar Juynboll te Leiden ont vangen. op de aanbieding van zijn werk: ,Jiet lied en den ze gen van Mozes". De hoogleeraar belooft een gunstige aankondi ging i?t een der letterkundige tijdschriften.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1