Sporttoto lacht je toe 1,46 BESPAREN Kruistocht Edith Summerskill Zwarfe Kippen bewaren.. Jubileum van het Internationaal Instituut sociale geseliiedenis strandde in het Lagerhuis ZAANHAGEL de lekkerste chocolade-korrels in de leukste doos JEUGDTEAM VERSLAAT DOS Ik kreeg genoeg van het zaken doen onder tafel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 december 1960 Vierde blad no. 30235 TOT 1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monaco en L 1 fles O ra na limo- nade voor de halve 11 Pr'Js- U heeft dan een M reductie van 2,46 en... 2 nieuwe kippen. Engeland blijft boksen VOETBAL Rapid Wien in kwartfinale Europese voetbalbeker BILJARTEN Scliolte zesmaal ereklasser De Eindhovenaar Henk Scholte is de enige Nederlandse biljarter, die in alle gangbare spelsoorten het predikaat ereklasser" voert. Scholte, die zondag j.l. in Zwolle het Nederlands kampioen - chap kader 71/2 veroverde, was reeds tot de hoogste regionen doorgedrongen in het libre, het bandstoten, kader 71/2, Kader 47/2 en kader 47/1. Daar is nu ook bijgekomen het ereklasserschap drie banden. dat Scholte met een gemiddelde van 0.670 in de voorwedstrijden voor het hoofdklassekampioenschap driebanden heeft bereikt. Met Scholte zijn nog drie biljarters uit deze voorwedstrijden naar de ere-klasse gepromoveerd: M. J. Kok (Nijmegen) met 0.694, Piet de Leeuw jr. (Amsterdam) met 0.678 en G. Bekers (Breda) met 0.672. De minimumgrens voor de ereklasse driebanden is 0.650. WIJN ADVOKAAT - LIMONADE Reddingmaatschappij bedreigde archieven werd een wetenschappelijke instelling De bokssport zal in Engeland niet verboden worden. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 120 tegen 17 stemmen een wetsvoorstel verworpen om de „noble art of self-defence" te verbieden. Het voorstel was ingediend door mej. Edith Summerskill, de oud-minis- Thans betaalde functie P. B. van Binsbergen voorzitter NDR (Speciale berichtgeving) De minister van Landbouw heeft m.i.v. 1 januari 1961 tot voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport benoemd de heer P. B. van Binsbergen te Bilt- hoven, die dus de heer J. H. W. Pasman te Wassenaar, sinds de wederinstelling van de totalisator voorzitter, opvolgt. De benoeming van de heer Van Bins bergen komt in deze zin wat onverwacht, omdat de voorzitter van de N.D.R. tot dusverre niet gesalarieerd werd. Dit zal thans wel gebeuren. De enorme groei van de drafsport in Nederland brengt mede. dat de voorzitter een wel haast meer dan volledige dagtaak bij het lei ding geven heeft, en er is niemand ge vonden die de capaciteiten heeft, dit grote lichaam te leiden en die daarnaast voldoende inkomsten uit eigen middelen heeft. De heer Van Binsbergen is secretaris hoofdinspecteur van de Vereniging tot Bevordering van de Landbouwtuigpaard- fokkery in Nederland. AUTOMOBILISME Kaartlezer wordt navigator De kampioencommissie van de KNAC heeft besloten, het reglement voor het kampioenschap 1961 op enkele punten te wyzigen ten opzichte van dat voor 1960. De commissie is van oordeel, dat de tot nu toe gebruikte naam „kaartlezer" niet meer de juiste aanduiding vormt van wat ermee wordt bedoeld. Daarom zal de naam „kaartlezer" worden vervangen door die van „navigator", welke een rui mere taakomschrijving inhoudt. Voorts zal bij het opmaken van de eind stand in de toekomst geen her-verdeling van punten worden toegepast. Ieder zal de in de diverse ritten behaalde winst punten behouden. Gebleken is namelijk, dat een her-verdeling, zoals tot nu toe plaats had nagenoeg geen invloed heeft op de rangorde in het eindklacsement. Om in het eindklassement te kunnen worden opgenomen, zal men zich by drie ritten onder de eerste twintig moeten klasseren. Leiclse Schaakbond In klasse 2B wist Philidor 5, bij voor baat kansloos tegen Katwijk 1. nog de zelfde score te krijgen als Philidor 4 een maand geleden tegen dezelfde tegenstan der. Philidor 5Katwijk 1: D. BonnetE. H. van Galen 01, P. J. VisD. Hoek 10. B. MerbisM. van der Plas 01, F. CornelissenP. Bavelaar 01, A. Lan- gezaalA. C. Berkhey 01, W. v. Leeu wen (res.)P. Rous 0-1, G. M. van HoutenR. A. Munneke (res.) 'A H. Hebley (res.)H. Lugthart (res.) 01, A. Vermaas (res.)W. Dorrepaal (res.) 01, B. de JongP. Dykdrenth (res.) 1—0, totaal 2%—7%. In klasse 3 B behaalde LSG 4 zyn der de grote overwinning. Voorschoten 3LSG 4: S. v .d. Mey Th. van der Oord sr. \2J. van den BurgJ. J. W. Borleffs (res.) 10, Q. J. KouwenhovenJac. Vreeken 01, J. ThierryR. W. de Wall (res.) 01, B. J. E. GrobbenE. K. de Jongh 01, M. BavelaarC. J. de Jongh 01. P. van der Mareimr. A. de Bats 01, N. Noort H. Bles 10, R. van OoyenVan der Spek (res.) 01, C. J. AnkerEnterman (res.) 0—1, totaal 2^—7%. SPORTSPLJNTERS De heer C. G. P. Bendien (Den Haag) heeft zyn functie van secretaris van de Nederlandse IJshockeybond neergelegd. De heer Bendien heeft bedankt, omdat hy het niet eens is met de gang van za ken in deze bond De gisteravond op de HOKY in Den Haag gespeelde yshockeywedstrijd tussen HYC en de uit West-Duitsland komende Canadese legerploeg Black Watch is ge ëindigd in een nederlaag met 49 voor de Hagenaars. De tussenstanden waren: 0—2, 3—2, 1—5. De Spaanse voetbalclub Real Ma drid, die vijfmaal in successie beslag leg de op de Europese voetbalbeker, heeft woensdagavond in Madrid een erewed- strijd gespeeld tegen een Spaans selectie- elftal. De Madrilenen wormen met 40. Italië heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de organisatie van de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg en op de baan in 1962. Het bestuur van de Italiaanse wielrenunie denkt de wegwedstrijd te houden in de omgeving van het Gardameer en de baankam- pioenschappen op de Vigorelli-baan in Milaan. ter van Arbeid, die zeer onder de indruk was gekomen van het onge luk van Bobby Neil. Deze Britse bokser bleef na een ge vecht van enige dagen buiten kennis. Mej. Summerskill had eveneens gewezen op het sadistische aspect van deze sport, dat door televisie-uitzendingen onder de ogen van een groot publiek wordt ge bracht. Haar rede werd enkele malen onderbroken door gelach en uitroepen als „humbug". Dr. Summerskill, zelf een arts, riep de hulp in van de medische wetenschap om haar te helpen in de strijd tegen de bokssport. Zij zei, dat bij een gemiddelde bokser na 50 gevechten de fysieke ge zondheid achteruit gaat, het concentra tie-vermogen minder wordt en de bokser ongeschikt moet worden geacht om een verantwoordelijke functie te bekleden. De vrouwelijke Labour-afgevaardigdé drong er dan ook op aan. dat het Lager huis het voorbeeld van IJsland zou vol gen en de bokssport zou verbieden. Kol. Walter Bromley-Davenport, lid van de medische commissie van de Britse Boksbond, verklaarde daarna, dat in de laatste veertien jaar slechts vier boksers de dood in de ring hebben ge vonden en dat er in die tijd slechts 6 gevallen van ernstige oog-beschadigin gen zyn voorgekomen. CRICKET India-Pakistan draw De tweede testmatch tussen India en Pakistan is geëindigd in een draw. Paki stan scoorde 335 en 140 voor drie en In dia 404. De eerste testmatch eindigde eveneens in een draw. De Oostenrijkse kampioensploeg Ra pid Wien heeft zich geplaatst voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker, door de in Bazel ge speelde beslissingswedstrijd tegen het Oostduitse Wismut (Karl Marxstadt) met 10 te winnen. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. De resultaten van de eerste twee wedstrijden voor de achtste finales waren: Rapid—Wismut 31 en WismutRapid 20. De Oosten rijkers komen in de kwart-finales uit te gen het Zweedse IFK Malmö. (Van onze Haagse redactie) De eerste prijs in de sporttoto van zondag jl. 113.100 gulden gaat naar drie deelnemers met 14 punten. De tweede prys, even grooit als de eer ste, is voor 92 deelnemers die het tot 13 punten brachten. Met een herdenkingsbijeenkomst in het Minervapaviljoen te Amsterdam heeft het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis gistermiddag zyn 25-jarig bestaan gevierd. Zowel de voorzitter van het jubilerende instituut ir. Hein Vos, als directeur, prof. dr. A. J. C. Ruter, herinnerden er in hun herdenkingstoespraken aan, dat het instituut in de dertiger jaren als een soort reddingmaatschappij voor bedreig de archieven in de nationaal-socialistische landen was ontstaan. De oprichting van het Amsterdamse instituut, dat nu. naast dat te Moskou de grootste sociaal-historische instelling ter wereld is, is te danken aan het ini- Advertentle 75 cent ^gSS^. Hattrick van v. d. Graaf Het Nederlands jeugdelftal, samengesteld uit spelers van 16— 18 jaar, heeft gisteravond in het Utrechtse stadion een alleszins verdiende 53 overwinning (rust 2—2) behaald op een met ver scheidene invallers, o.a. voor De Munck en Kraay, spelend DOS. De jeugd, die zich vooral sneller toon de dan de Utrechters, gaf een alleszins verdienstelijke party voetbal ten beste, waarin excelleerden de snelle midvoor v. d. Graaf van Hermes DVS, de als verbindingsspeler bijzonder nuttige links binnen Keizer van Ajax en het rechter verdedigingsblok, bestaande uit rechts back Monster (Hermes DVS) en de half Pierre «Feijenoord». Veelvuldig paste het jeugdelftal de dieptepass toe; een tactiek die met een snelle midvoor als v. d. Graaf niet zonder succes kon blijven. Niet minder dan drie van de vyf doel punten schreef de Schiedammer op zijn VOLLEYBAL Competitie overgangsklasse Voor de overgangsklasse dames dis trict III West, komt deze week alleen Kangeroes in actie en wel hedenavond om 8 uur tegen CSVD in het Gymna sium. Bij de heren staan er morgenavond twee wedstrijden op het programma t.w. (8 uur) Prof WijkLibanon 2 en om 9 uur KangeroesORAWI. Beide wedstrij den worden in het Gymnasium gespeeld. Volgende week zijn er geen wedstrijden vastgesteld. naam. De overige twee kwamen van Keizer en rechtbuiten H. Hainje (Hee renveen). De strijd werd in de eerste vijf minuten van de tweede helft beslist, toen tot tweemaal toe fouten in de Utrechtse defensie radicaal door de jeugd werden afgestraft. De stand werd gewijzigd van 22 in 42. Voor DOS scoorden Theu- nissen, Van der Linden en Krommert. Toenemende stijging zei f bedien ingszaken Geweldige groei in W.-Europa Het aantal zelfbedieningszaken is van 1948 tot 1957 in 13 West- europese landen van minder dan 200 tot meer dan 15000 gestegen. In het jaar 1958 vond een toene ming van bijna 60% plaats, waar- Barry Mackay (nu hij Kramer): „De tennis-officials weten dat elke top-amateur op de één of andere manier geld voor zijn prestaties ontvangt, en zij doen niets om dat te beletten". De be> schuldiging uitte Earl Buchholz, die evenals Barry Mackay dezer dagen prof is geworden. Hij voegde er aan toe: „In het amateur-tennis moet je zaken doen onder tafel en daar kreeg ik genoeg van". De beide Amerikanen hebben een contract getekend met tennispromotor Jack Kramer, dat hen gedurende drie jaar een minimum-gage van 50.000 dollar waar borgt. Mackay had ook al geen spyt zyn amateurstatus vaarwel te hebben gezegd. Hij zei: „In theorie kun je als amateur niet de gehele dag tennissen, maar in praktijk is dat heel goed mogelijk en dat stuitte me tegen de borst. Als amateur heb ik spitsroeden gelopen en nu verdien ik myn geld tenminste op een eerlijke manier". Mackay en Buchholz speelden in de enkelspelen voor Amerika in de onlangs gehouden inter-zone finale in Perth tegen Italië, waar de Verenigde Staten een dramatische 23 nederlaag leed, na de eerste twee partyen te hebben gewonnen. Met zijn twintig jaar is Buchholz de jongste tennisser, die ooit in dienst trad van Jack Kramer. door dit aantal tot ruim 24.000 opliep. In begin 1960 waren er reeds meer dan 36.000 winkels met deze bedrijfsvorm in West-Europa. Deze cijfers, waaruit de geweldige groei van het zelfbedieningssysteem in Europe blykt, staan vermeld in het te Pa- rys verschenen rapport, van het Euro pese bureau voor de produktiviteit. Dit bureau werkt onder auspiciën van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking, de O.E.E.S. Het rapport bundelt de gegevens over het zelfbedieningssysteem uit 13 West- europese landen. De heer E. J. M. Trautwein te Arnhem, heeft als na tionaal rapporteur voor ons land de bijdragen van Nederland verzorgd, ter wijl dr. K H. Henksmeier te Keulen de eindredactie voor zijn rekening heeft genomen. Per hoofd van de bevolking komen in Zweden en Noorwegen het grootste aantal zelfsbedieningsbedrijven voor: respectievelijk op iedere 1500 en 2000 inwoners vindt men er een- Hierna vol gen Duitsland, Zwitserland, Nederland, Denemarken en Engeland, met resp. omstreeks 3000, 3500, 6000, 7000 en 7500 inwoners per zelfbedieningszaak. Voor Spanje, waar het systeem het minst ontwikkeld is. geldt het cijfer van om streeks 200.000. Ter vergelijking moge verder dienen dat van de voedingsmiddelen in de V.S. 95% in zaken met zelfbediening wordt verkocht Voor Nederland is dit getal ongeveer 25r'. De zelfbediening in Europa beperkt zich voornamelijk tot de levensmidde lensector. daarna wordt het systeem reeds veelvuldig toegepast voor artike len als b.v. kleding, speelgoed en schoei sel. Zo is allerwegen in Europa een ge leidelijke infiltratie van het zelfbedie ningssysteem in verschillende branches. In nagenoeg iedere tak van de detail handel past men reeds elementen uit de methodiek er van toe. tiatief van prof. mr. N. W. Posthumus en van de heer Nehemia de Lieme. De eerste zag duidelijk in, dat de Duitse ar chieven en bibliotheken op het gebied der sociale geschiedenis gevaar liepen vernietigd te worden of verspreid te ra ken. De directeur van de Centrale Arbei dersverzekeringsbank, de heer Nehemia de Lieme. zorgde er voor dat de „Cen trale" het instituut financieel in staat stelde vele belangrijke verzamelingen aan te kopen. Zoals de huidige president-commissa ris van deze bank, dr. W. Drees, onthul de, heeft de Centrale in de jaren 1935 tot 1940 voor f. 750.000 aan het instituut bijgedragen. Dankzij dit geld. maar ook dankzij de speurzin en vasthoudendheid van de op een diplomatiek paspoort ge heel Europa doorkruisende eerste bi bliothecaressen mevr. A. Adama van Scheltema-Kleefstra, kwam het Instituut voor Sociale Geschiedenis aan bijzonder rijke verzamelingen, zoals de archieven over de eerste Internationale, van Marx en Engels, van en over anarchistische stromingen en voorvechters, van de Duitse arbeiders en soldatenraden en de Parijse commune. Verder zijn er be langrijke Russische. Italiaanse en na tuurlijk ook Nederlandse collecties. De kern van dit materiaal werd voor het uitbreken van de tweede wereldoor log in Engeland bij de universiteit van Oxford in veiligheid gebracht. De Duit sers sloten na hun inval in ons land het instituut en voerden de resterende docu menten met twee schepen weg. Deze schepen zijn echter na de bevrijding in tact teruggevonden en hebben hun kost bare lading weer naar Amsterdam geva ren. Ook uit Krakow, waarheen de Duit sers een deel van de collecties hadden gestuurd, kwamen 86 kisten met 30.000 kilo materiaal terug. Tien jaar van wederopbouw Nadat van 1945 tot 1950 gewerkt was aan de wederopbouw van het Instituut en het opnieuw ordenen van de volko men in het ongerede geraakte documen ten en geschriften is men de afgelopen tien jaar bezig geweest het materiaal meer in de openbaarheid te brengen. Daarmee wordt, zoals prof. Rueter zei, voldaan aan een wens van de heer Ne hemia de Lieme, die wel geld wilde ge ven voor een instituut, maar niet voor een verzameling oud papier. Uit dankbaarheid voor al hetgeen de heer De Lieme voor het Instituut heeft gedaan, zullen te Israël te zyner nage dachtenis vijf bomen worden geplant in het bos van het Nationaal Joods Tehuis. Op h f ogenblik zyn negen wetenschap pelijke werken door het instituut gepu bliceerd, vyftien andere worden voorbe reid. Wat de toekomst van het insti tuut betreft, zei prof. Rueter, dat men zal doorgaan met het verzamelen, uitge ven. onderzoeken en hulpverlenen aan andere geleerden. Namens de minister van O. K. en W. bood mr. F. P. T. Röhling zyn geluk wensen aan, namens de gemeente Am sterdam deed dat wethouder mr. F. H. C. van Wijk, daar de burgemeester wegens ziekte verhinderd was. Nadat dr. W. Drees. als president-commissaris van de „Centrale" had gesproken, feliciteerde prof. dr. B. A. van Groningen namens de Kon. Ned. Academie van Weten schappen. Slavernij in India De laatste slavenhouders in India zul len door de regering schadeloos worden gesteld wanneer zy hun slaven in vry- held stellen, aldus heeft premier Nehroe in het parlement meegedeeld. Primitieve stammen in het noordoostelijk grensge bied, bij de grens met Tibet, houden nog „enkele honderden slaven". Slaver- i ny bestaat hier reeds eeuwen en de tegenwoordige slaven zyn veelal kinde ren van ouders die in slavernij werden gehouden. Ook by stamoorlogen werden slaven gemaakt. De regering heeft dit jaar een bedrag van 25.000 roepies «CA 18.750 gulden» uitgetrokken voor bestrijding van de slavernij Regeringsambtenaren in de noordoostelijke grensgebieden zijn ge machtigd een bedrag van 500 roepies te besteden voor het vrijkopen van een slaaf. Het houden van slaven is in India grondwettelijk verboden. Maar het be vrijdingsproces zal langzaam gaan. al dus Nehroe- „Vaak zyn slaven niet be reid hun veilige en beschermde status op te geven om een zelfstandig leven te gaan leiden". Gigantisch plan voor de Tngela-vallei Het „Tugela-vallei-project", een plan, dat in betekenis en mogelijke gevolgen voor de industriële ontwikkeling van Zuid-Afrika even gedurfd Is als het be faamde „Tennessee"-project In de V.S. is thans gepubliceerd waarmee een eer ste stap is gezet op de weg naar ver wezenlijking ervan. Een honderdtal experts heeft zeven jaar aan dit project gewerkt en het verslag, dat thans is uitgebracht, schetst de mogelijkheden wanneer het Tugela - bassin met een oppervlakte van 11200 vierkante mijl door de bouw van een enorme stuwdam tot volle ontwikkeling kan worden gebracht. Dit ontwikkelings gebied, een derde van de oppervlakte van de gehele provincie Natal, wordt begrensd door de spoorlijn Johannes burg—Durban en omvat de rijkste steenkolenvelden van geheel Afrika. De watervoorraden, die als gevolg van de stuwdam beschikbaar komen, zijn voldoende om alle stedelijke centra van Zuid-Afrika vele malen te voorzien Zij worden voldoende geacht om in de be hoeften van de gehele industriële- en bevolkingsaanwas van Zuid-Afrika in de komende 35 jaren te voorzien. Speciaal met hel oog op de door de regering voorgenomen industriële decentralisatie en de vestiging van de nijverheden langs de Bantoegebieden heeft het Tugela- vallei-project een uiterst actuele beteke nis verkregen. In het rapport wordt gezegd, dat het plan voorziet in de stichting van 167 Industriële centra, waarvan een groot deel minder dan 12 kilometer verwijden! ligt van de Bantoegebieden en sommi gen zelfs slechts een of twee kilometer van deze gebieden. Durban zal de be langrijkste in- en uitvoerhaven van de Tugela-vallei worden. De laatste Nederlandse onder zeeër van voor de oorlog, de 0-27 wordt dezer dagen voor de sloop verkocht. Het schip stond in 1940 op stapel en werd door de Duitsers nfgebouwd en gebruikt. Na de oor- 'og vond men de Ö-27 terug in n ui u u r. j j Acht en tw,nti* mensen zyn omge- Uublin. Het schip ligt reeds gedeel- komen en 39 liepen verwondingen op by tclijk gedemonteerd in de haven van zware «verstroming in Midden-Java. Dor, Holder I De overstroming werd veroorzaakt door uen neiaer. zware regens. VEEL SLACHTOFFERS BIJ OVERSTROMING IN JAVA

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13