STARFIGHTER-AKKOORD STELT IR. VISSER VOOR PROBLEMEN VüihcJk Te weinig straaljagers voor tien squadrons gevolg is verzwakking van de slagkracht Met een enkel woord Agenda u i sl DINSDAG 20 DECEMBER 1960 (Van onze Haagse correspondent) De beslissing van de Amerikaanse regering om Nederland niet meer dan 25 Starfighters cadeau te doen, stelt de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, voor een groot probleem. Met de 95 toestellen die ons land zelf zal bekostigen komt het totaal voor de Koninklijke Luchtmacht nu op honderdtwintig, terwijl op tweehonderd vliegtuigen was ge rekend! De vraag rijst in hoeverre minister Visser onder het huidige defensieplafond door verschuivingen in de besteding de ontbrekende 250 miljoen gulden zal weten te vinden. vijftig en nu zijn het er, blijkens het za terdag in Parijs gevoerde overleg, niet meer dan 25 geworden. De Nederlandse onderhandelaars verminderden hun aanbod toen nog tot 95, zodat het totaal op slechts 120 komt. De Luchtmacht heeft tien squadrons waarvan de vliegtuigen noodzakelijk moeten worden vervangen, nl. vijf lucht- verdedigingssquadrons, vier eenheden voor offensieve taken en het verken ningssquadron. Het aantal toestellen per squadron varieert van 16 tot 25 stuks, zo dat er voor tien squadrons gemiddeld tweehonderd nodig zijn .Daar met de vervanging van de op het ogenblik in gebruik zijnde Hunters, Thunderstreaks en Sabres al vrij lang is gewacht, is het vrijwel uitgesloten dat een of meer squa drons met de oude vliegtuigen blijven vliegen. Amerika minder gul dan verwacht Bij de befaamde strijd om de straal jager-order, die nu precies een jaar ge leden in Den Haag werd gestreden, is de keus uiteindelijk op de Amerikaanse „Starfighter" gevallen, mede omdat kon worden aangenomen, dat de Verenigde Staten alleen financiële hulp zouden verlenen indien een Amerikaans produkt werd gekozen. De regering had toen redenen om aan te nemen dat de Amerikaanse hulp even redig zou zijn aan de Nederlandse in spanning, in concreto: indien wjj hon derd Starfighters zouden bekostigen, zou Amerika er honderd cadeau doen. Later zakte de Amerikaanse hulp tbt Overtrad de DC-8 de voorschriften? Twee topfunctionarissen van de Ame rikaanse burgerluchtvaart hebben pre sident Eisenhower gisteren in een ver slag over de vliegtuigbotsing boven New York meegedeeld dat het DC-8 straal vliegtuig van de United Airlines in strijd met per radio gegeven instructies niet in een vastgesteld gebied was blij ven cirkelen, in afwachting van toe stemming voor een landing. Men kan hieruit echter geen conclusies trekken ten aanzien van de schuldvraag daar er aanwijzingen zijn dat een radio-ontvan ger en een deel der instrumenten aan boord van het straalvliegtuig voor de botsing niet werkten. Het officiële aantal slachtoffers van de ramp van vrijdag is thans 141 doden. Zondag werden in de ruïnes nog twee doden aangetroffen. Afgezien van dit ongekend hoge aantal slachtoffers zal de vliegramp voor de Amerikaanse ver- zekerings maatschappijen ook een triest record worden. Men verwacht thans eisen tot uitkering van totaal omstreeks 15.5 miljoen dollar. De vliegtuigen zijn voor hun volle waarde verzekerd, terwijl de maat schappijen een verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid dragen voor 100.000 dollar per passagier. Uit auto maten gehaalde ongevallenverzekeringen spelen ook mee, voor een nog niet be kend bedrag. Prinses Birgitta trouwt vermoedelijk in mei Prinses Birgitta van Zweden en Prins Georg Johann van Hohenzollern heb ben meegedeeld dat zij vermoedelijk in mei van het volgend jaar in Stockholm in het huwelijk zullen treden, in de ka pel van het koninklijk paleis. De Prins is rooms-katholiek en de Prinses is pro testant, maar van welke ritus de huwe- lijksdienst zal zijn is nog niet vastge steld. Wel is vastgesteld dat het een groot feest wordt, met een rijtoer door 6tockholm en televisiecamera's in de kapel. Kerstgeschenken van bemanning „Willem Ruys" De opvarenden van de „Willem Ruys" die tot dusver reeds acht keer een on vermogende blinde aan een geleidehond hielpen hebben ditmaal, ter gelegenheid van het kerstfeest, de inhoud van hun liefdadigheidspot bestemd voor een te huis voor gebrekkige kinderen. Een de putatie van het schip, onder leiding van de gezagvoerder, kapitein Herman van den Heuvel, uit Roermond, en diens echtgenote, zal een en ander op de mid dag van de aankomstdag van de „Wil lem Ruys", vrijdag a.s., persoonlijk in het hiertoe uitgekozen tehuis, de „Adri- aanstichting", aan de Straatweg in Rot- terdam-Hillegersberg, waar ruim 50 ge brekkige kinderen, uit vrijwel heel Ne derland, worden verpleegd, gaan aan bieden. Ook de kerstman van de „Wil lem Ruys" zal daarbij in eigen persoon aanwezig zijn. Nieuw expositiegebouw in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) Het ligt in het voornemen van B en W. van Den Haag de gemeenteraad op korte termijn een voorstel aan te bieden tot de bouw van een nieuw tentoonstel lingsgebouw bij het Gemeentemuseum, dat in 1962 honderd jaar zal bestaan. Het gebouw, dat langs en evenwijdig aan de Adriaan Goekooplaan is gepro jecteerd en aan die laan een ingang zal krijgen, zal o.m. een grote zaal voor het houden van tentoonstellingen omvatten, alsmede een zaal, waarin prenten kun nen worden geëxposeerd. Ook zou het in de bedoeling liggen, in het nieuwe gebouw het depot van het prentenkabinet en de kunsthistorische bibliotheek onder te brengen. Verder zijn er in het gebouw ruimten gereser veerd voor het personeel van de afde ling moderne kunst van het Gemeente museum. Het nieuwe tentoonstellings gebouw, waarvan de korte zijde dus aan de Stadhouderslaan zal zfjn gelegen, zal door een luchtbrug worden verbonden met het bestaande museum. De bouw kosten zouden ruim anderhalf miljoen bedragen. Bouwer Maastunnel overleden Dr. Rudolf Christiani, voormalig hoofd van het Deense ingenieursbureau Christiani en Nielsen, dat o.a. de Maas tunnel in Rotterdam heeft gebouwd, is gisteravond in Kopenhagen aan long ontsteking overleden. Hij was 83 jaar. Het door hem geleide bureau heeft meer internationale projecten uitgevoerd. BABY TE TUBBERGEN VERDRONKEN Gistermorgen is de 16 maanden oude baby van de familie Waayer uit Tubber- gen verdronken. In een onbewaakt ogenblik viel het kind in een wasteil met water. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. VROUW TE DEN HAAG DOOR TRAM GEDOOD (Van onze Haagse correspondent). Op het Regentesseplein in Den Haag heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan een 66-jarige mevrouw uit Den Zij was juist uit een stilstaande tram gestapt via het achterbalkon van de motorwagen, waarna de conducteur van deze wagen het vertreksein gaf. De vrouw plaatste een tas op de vluchtheu vel en probeerde, terwijl het tramstel al reed, een tweede tas die nog op het achterbalkon stond te pakken. Zij liep daartoe met het rijdende tramstel mee. De conducteur, die dit zag, gaf het noodsein, doch de vrouw was inmiddels gestruikeld en door de aanhangwagen aangereden. Met ernstig hoofdletsel werd zij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, doch bij aankomst bleek zij reeds te zijn overleden. Philippijnse opdracht voor nieuwe F-27 Na een reis van een maand door Australië, Nieuw-Zeeland en de Philipij- nen is de heer F. J. L. Diepen, directeur van de Fokker Fabrieken, vanochtend met een DC-8 lijntoestel van de KLM op Schiphol teruggekeerd. In zijn zak had hij een contract, dat hij gisteren in Manilla met de Philippine Air Lines had afgesloten voor de levering van een derde Fokker F-27 „Friendship". Voor deze nationale Philippijnse Luchtvaart maatschappij tekende de president, col. Soriano. DONRERSTEEG TEL. 25982 LEIDEN. Op t (yia>v&Len ktuit U wachten Daar komt nog bij, dat de Starfighter technisch een bijzonder ingewikkeld toe stel is, dat veel onderhoud vergt. In de praktijk zal het er dan ook op neerkomen dat gemiddeld niet meer dan zestig per cent van de toestellen permanent voor gebruik gereed staat. In luchtmacht krin gen acht men dit aantal onverantwoord laag. In een opvulling van het gat in onze luchtdefensie met geleide projectielen van het type Nike of Hawk ziet men ook weinig heil. De luchtmachtstaf had zich in het jongste luchtmachtplan reeds be perkt tot tien squadrons, op voorwaarde dat daarnaast twee Nike en twee Hawk- eenheden zouden worden gesticht. Een verdergaande verschuiving van bemande vliegtuigen naar geleide projectielen be schouwt men op dit ogenblik nog als een ernstige verzwakking van de slagkracht van de luchtmacht! De Tweede Kamer heefit zich bij de vaststelling van het begrotingsbedrag voor de eerste vijftig straaljagers, groot 310 miljoen gulden, gereserveerd betoond over de financiering van de volgende or- het originele Zweedse KNACKEBRÖD der voor eigen rekening. Toen was echter nog niet bekend, dat de Amerikaanse re gering haar bijdrage aan de Nederlandse defensie zo ingrijpend zou gaan beper ken, zodat minister Visser bepaald niet geringe financiële zorgen wachten. Moeizaam begin (Van onze t.v-medewerker). Nadat Jan Blokker zijn rustig-deskun- Bardot, die met de film „La Verité" Bardot, die met de film „La Verité" boven haar eigen kunnen gereikt lijkt te hebben fel spel, triest maar fraai, eindigend in een persoonlijke crisis kwam Bert Garthoff in het beeld om zijn glansnummer van de vaderlandse t.v. te presenteren. „Anders dan anderen" zou anders dan anders zijn. Mr. ir. H aveman zou een inleiding geven over emigratie en leder dacht, dat een geslaagde emigrant het brandpunt zou worden, de regerings commissaris voor de emigratie zelf ook waarschijnlijk. Het bleek al snel anders te zijn. Of de heer Haveman nu inder daad niets geroken had, blijft voor ons een open vraag, want zijn snedige for mulering bij de aanvaarding „Welk een eer geschiedt me" wees niet op over rompeling. Aan de andere kant bleek na het wat moeizame begin al snel, dat deze verdienstelijke hoofdambtenaar over een lakonieke slagva.ardigheia be schikte, die er zijn mocht. Hij felici teerde de presentator met de geslaagde manier om hem, Haveman. om de tuin geleid te hebben. Zelf bleek hij een voortreffelijk tacticus te zijn, die een wat langdurige voorbereiding bleek no dig gehad te hebben voor hij het eind punt van zijn dubbele studie bereikt had. Daarin speelde prof. Josephus Jitta Delfts sociaal-juridisch hoogleraar, een grote rol. De voorzitter van het Werkgeversver bond. mr. De Graaff kwam als oude vriend maar direct met zijn bezwaren op de proppen. Ze golden de emigratie- propaganda in een tijd van krappe ar beidsmarkt. Haveman reageerde niet, maar nam elegant de handschoen op, luist toen het later van pas kwam. Na het verzet even te hebben aangestipt, kwam er vaart in het programma en raakte Garthoff iets meer vertrouwd met zijn duidelijke eerbied voor zijn slachtoffer. Mr. Haveman somde de eisen, waaraan de emigrant moest vol doen, op. Hier is er een bloemlezing uit, omdat ze voor vele jongeren zo belang rijk zijn. Degeen, die niet het uiterste heeft geprobeerd hier te slagen, dient niet te emigreren (indirect antwoord aan De Graaff). Er moet een conflictsitua tie zijn, die niet naar het vreemde land mag worden meegenomen. Door die bank genomen, moet men niet ouder dan 35 jaar zijn, opdat na het moeizame begin er voldoende levenstijd overblijft om te profiteren van nieuwe verworvenheden. Liefst gehuwde mensen. De vrouw moet het met de plannen van haar man ge heel eens zijn. Gebrek aan kennis van de taal van het nieuwe land stimuleert het brokkenmaken. Toen kwam het gezin, waarmee men komedie gespeeld had tegenover de hoofdpersoon, aan bod. De Kakebeeke's bleken aan de gestelde eisen te voldoen en succes te hebben gehad. Fries, Zeeuw en Indisch meisje ver stonden elkaar uitstekend. Mevrouw Kakebeeke maakte van haar hart geen moordkuil en stelde, dat de vrouw, om als boerin geschikt te zijn, ook een op leiding had moeten ontvangen in het vaderland. Zij excelleerde in intuïtie, intellect en inlevingsvermogen en vorm de het levend bewijs van die waarde, die de naoorlogse instroming ook van ge- mengdbloedlge repatrianten voor ons volksbestaan heeft. Tegen het trotse slot bleek, dat de hele conversatie door de Wereldomroep was opgenomen en zou worden uitge zonden als kerstgroet van Nederland naar de 350.000 naoorlogse emigranten. Het was tevens een eerbetoon aan de man, die de landverhuizing van weleer een nieuw gezicht had gegeven en tot emigratie dienst had uitgebouwd. Een dapper gezin, dat 6 kinderen aan het totaal bestand had geleverd, kreeg ge legenheid de groeten te vertolken en het drietal deed het op een echt Neder landse manier: beheerst en met een on dertoon van intimiteit en meeleven. Het was het slot van een groots programma* waarvoor alle medewerkenden alle hul de verdienen. Het was het meest Neder lands wat denkbaar was. Het kan ook de mensen overzee het zijn er met nakomelingen al omstreeks een miljoen met rechtmatige trots vervullen en dankbaar stemmen een stukje van thuis thuisgestuurd te krijgen als een licht straal op de donkere dagen voor Kerst mis. Radiorede staatssecretaris Bot over Ned. Nieuw-Guinea Morgen zal de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, over de zender Hilversum II van 17.50 tot 18.00 uur een rede uitspreken, waar in hij een overzicht geeft van Nederl. Nieuw-Guinea in 1960. iooh amorc :2ujssoido PICTOGRAM 60 seconden ora dit „woordbeeld'* te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l BINNENLAND De Amsterdamse centrale recherche heeft een 22-jarige kelner uit Amsterdam aangehouden, die niet alleen al6 zwijntjes jager naam heeft gemaakt, maar boven dien nog zes Inbraken heeft gepleegd. Tot dusver heeft hij 30 rijwieldiefstallen be kend. In het Slnt-Canisiuszlekenhuls in Nijmegen Is gistermorgen de 78-Jarige F. M. Tllders uit Nijmegen overleden. De politie had de man zondagmorgen bewus teloos onder aan de trap van zijn woning gevonden. Gebleken ls, dat hij in de nacht van zaterdag op zondag ln zijn woning van de trap is gevallen. Vermoedelijk werd hl] misleid door de duisternis. BUITENLAND Het Franse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat Frankrijk en West-Duitsland een overeenkomst hebben gesloten voor de gemeenschappelijke bouw van een supersonisch gevechtsvliegtuig, dat verticaal opstijgt. Dit toestel zou de huidige gevechtsvliegtuigen kunnen ver- De Israëlische regering zou besloten hebben het restant van de Arabische goe deren, die nog geblokkeerd zijn ln Israël, vrij te geven. Het grootste deel van deze goederen was al teruggegeven aan de Ara bische eigenaars ln het buitenland. Het restant ten bedrage van een y2 miljoen dollar zou vla de Britse Barclays Bank worden overgemaakt. De Israëlische legatie ln Hongarije zal binnenkort talrijke documenten over de misdaden die de Jodenmoordenaar Elchmann ln Hongarije heeft begaan, van het ongaarse ministerie van Buitenland- Be Zaken krijgen. Zoals bekend heeft Elch mann, die ln Israël terecht zal staan, zijn ergste mledrilven ln Hongarije gepleegd. De burgemeester van de Zwitserse plaats Unterseen, de 65-Jarlge Johann wlrth, zal als hij per 1 Januari z(jn ambt neerlegt, zijn pensioen in de vorm van kaas ontvangen. Gedurende de rest van zijn leven krijgt hij jaarlijks een hoeveel heid kaas, die een nabijgelegen kaasfabrlek speciaal voor hem zal maken. Afrikaanse leiders In Johannesburg hebben Hammarskjöld telegrafisch ver zocht waarnemers naar Pondoland te stu ren „om kennis te nemen van de veront rustende militaire maatregelen van de Zuidafrikaanse regering tegen het onge wapende volk". Volgens plaatselijke pers berichten ls het telegram verzonden na een bijeenkomst van de politieke leiders tijdens het weekeinde. Het was de eerste vergadering van deze soort sinds maart, toen de noodtoestand werd afgekondigd. De politie heeft een inval in de vergader zaal gedaan, van 12 afgevaardigden de Identiteit vastgesteld en papleren ln be slag genomen. De Amerikaanse marine overweegt de luchtbasis bij Argentia, Newfoundland, te verplaatsen naar IJsland, om het waar schuwingssysteem tegen onverhoedse aan vallen te verbeteren. Een definitieve be slissing is echter nog niet genomen. Het belang van de bewaking van de zeestra ten tussen Groenland en IJsland en IJs land en de Faröer eilanden is de laatste tijd zowel in offensief als defensief op zicht toegenomen omdat Amerikaanse en Russische duikboten deze straten moe ten passeren om zo dicht by vijandeiyk grondgebied te komen dat een aanval met raketten mogelijk is. Interpol ls ingeschakeld by een on derzoek naar een kist met gouden munten die tussen Zürlch en Toronto uit een vliegtuig is verdwenen. Naar pas thans is bekendgemaakt, wordt de kist sinds tien dagen vermist. De munten waren bestemd voor een bank in Toronto, waar zij zouden worden tentoongesteld. De waarde van de zending was 18.000 dollar. In Iskanderoen, in Zuld-Turkye, is een monument van president Kemal Ata- turk. de grondvester van het moderne Turkije, door een bom verwoest. Volgens de politie ls het voetstuk van het monu ment vernield en het hoofd er af gesla gen. Na de ontploffing werd een protest betoging gehouden, die volgens de politie rustig verlopen is. Conrad Adenauer pater Patriae Ger- manae", zo luidt de inscriptie op goud stukken, die ln de Bondsrepubliek ln om loop zullen worden gebracht ter gelegen heid van de 85ste verjaardag van Bonds kanselier Adenauer. Adenauer wordt op 5 Januari 85 Jaar. hersteld van de griep, heeft gisteravond in Moskou de ondertekening van een Cu baans-Russisch communiqué bijge aldus bericht het Sovjetrusslsche agentschap Tass. Later woonde Kroesjtsjef een receptie by, welke de Sovjet-Unie hield voor de leider der Cubaanse econo mische missie, Guevara, met wie hy een levendig gesprek voerde. Hij zag er fit, doch enigszins vermoeid uit, en liet het houden van een redevoering aan vlce- premler Mlkojan over. Het Marokkaanse regeringsblad „Al Tahrir" heeft bekendgemaakt, dat de 700 ton wapens en munitie, die het Russische vrachtschip „Tsjerkassy" naar Casablanca heeft gebracht, deel uitmaakt van de hulp die de Sovjet-Unie aan Marokko biedt. (Het vermoeden bestond, dat deze wapens voor de Algerijnse rebellen be stemd waren). In het kader van deze steunverlening krijgt Marokko ook Rus sische straalvliegtuigen, aldus het blad. Radio-Jeruzalem bericht, dat drie leden van een Israëlische patrouille ge wond raakten by een vuurgevecht met Egyptische strydkrachten. De Egyptenaren openden het vuur op de Israëliërs, toen deze aan de Israëlische zyde van de grens patrouilleerden. De Israëliërs schoten nier- op terug. Op een rivier op 15 km van Dacca (Pakistan) zyn twee scheepjes met elkaar ln aanvaring gekomen; circa 30 mensen kwamen hierbij om het leven. Het politieke bureau van de Oost- dultse „Socialistische eenheidspartij" (communistisch) heeft besloten artsen, tandartsen en apothekers bepaalde facili teiten te verlenen, zoals het ln bepaalde omstandigheden onderhouden van een eigen praktijk. De laatste Jaren zyn zeer veel Oostdultse artsen naar West-Dults- land gevlucht. Voorts zal een (vak)bond van Duitse artsen, tandartsen en apothe kers worden opgericht, en zal verdienste lijke artsen, tandartsen en apothekers eventueel de titels „Sanitatsrat" en „Pharmatierat" worden verleend. Artsen in staatsdienst kunnen met de titels ,,Me- dlzinalrat" en „Obermedizinalrat" worden onderscheiden. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 204 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege: radioles- sen. 21.00 Promenade ork. en sol. 21.55 Viool en plano. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 A.A.A., moet U horen, praatje. 18.30 Pro- menade-ork. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.05 Literaire quiz. 22.00 Muzik. lezing. 22.30 Nws., Deursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Swing Expres. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmdocumentaire. 20.40-22.05 The Card, film. VOOR WOENSDAG 21 DECEMBER Hilversum I, 402 in. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram 7.30 Woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 In stilheid en vertrouwen, hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Bachkoor en -ork. 12.37 Derde Ad- ventsstonde. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL helpt TOGAL helpt TOGAL helpt TOGAL helpt TOGAL helpt TOGAL helpt TOGAL helpt Café Anlba: Ledenverg. Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. Prediker: Opwekkingsdienst. „Geloof en genezing". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep-Theater" „Het Zuiden", 8 u. nam. Wljkgebouw Levendaal: Kerstfeestviering Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. Centrum). 8 uur nam. Noordwyk aan Zee (Golfweg 1): Ledenbijeenkomst Kon, Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Wassenaar: Kasteel „Oud-Was senaar". Kerstviering Ver. van Hulsvrou wen. 2.16 uur. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.30-1.20 uur nam. Geref. Kerk (Oude Vest): Chr. toneel groep „Imperium". Opvoering van de ster van Bethlehem. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel. „Speels gemin, speels gewin". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Feestavond Jongerenorganisatie Holl. My. van Landbouw. 7.30 uur. DONDERDAG Ons Centrum (Hooigracht 84)Kerstbij - eenkomst Vrouwenbond N.V.V. 8 u. nam. OoBterkerk: Bijzonder Kerkewerk. „Im perium" geeft opvoering van „De Ster van Bethlehem". 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Rembrandt-lyceum. Voor ouders, oud- leerlingen e.a. afscheid dr. J. D .A. Boks. 56 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel. „Speels gemin, speels gewin". 8 uur nam. VRIJDAG Gymnasium (Fruinlaan)Kerstbal Leid se Gymnasiastenbond U.S.A. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chri6tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling „9 Leidse tekenaars" door wethouder J. C. van Schalk. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Feestavond Ulo-school Pieterskerkstraat. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Pieterskerk: Kerstnachtdienst. Spr. dr. P. J. Schoonheim. Medewerking „Ex Ani mo". 11 uur nam. Marekerk: Kerstnachtdienst. Spr. ds. J. Groot. Medewerking Herv. Kerkkoor. 11 uur nam. Zuiderkerk: Kerstnachtdienst. Voorgan ger ds. Kappers, m.m.v. koor en solist. 10.30 uur nam. Gerecht 10: Wijdlngsdienst Soefl-bewe- glng. Spr. mevr. J. M. Kunst. 11 u. voorm. Luxor-theater. Byzonder Kerkewerk. Vertoning film „Shalom". 10.30 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Prediker: Bijzonder Kerkewerk. Kerst feest voor eenzamen. 10.30 uur vorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 Januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 15 Januari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Carthago ln vlammen". (14 jr) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15 4.30, 7 en 9.16 uur. Hex: „De Indiaanse vrouwenroof". (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; Donderdagcyclus „Blanke lading uit Parys" Casino: „Fotomodellen en chantage". (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; don derdag "Ferry to Hongkong". (14 Jr). Lido: Lokvogels der nacht". (18 jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: "White Christmas". (Alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Vrouw met drie levens". (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater (Wassenaar) Vrydag t/m woensdag 8 uur - (Zat. en Zond. 7 en 9.15 u.) Thuiskomst (14 Jr). Donderd. 8 uur "The Royal Ballet". (A.l.) Zond. en woensd. 2.30 uur „George wint op alle fronten". (A.l.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Zulder-Apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.40 Muzikale lezing. 16.00 Voor de Jeugd 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: Techniek ln de samenleving: transistors, toepassing en mogelijkheden, door J. J. A. Ploos van Amstel. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Bij de gratie Gods: 2. Na poleon III. 21.45 Sopr. en piano. 22.05 Metropole ork. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Platennleuws. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Godsdienst in de 20ste eeuw, lezing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Radio- volksuniversiteit: De Nederlandse Antil len. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en ten- toonstelllngsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Pianorecital. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Vra gen over de algemene weduwen- en we zenwet, toespr. 15.10 Voor de Jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.20 Politiekapel. 17.50 Re- geringsuitz.: Nederlands Nieuw-Guinea. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Katholiek sociaal progr.: Samen wat kan. apart wat moet. 19.20 VARA-Varla en gram. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.35 Lichte muz. 20.55 Heer van Goeden huize, hoor spel. 21.55 Cello-recital. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.15 Radio Filh. ork. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I'll take you home again Kathleen (Westendorfi), Ken Griffin; Where the river Shannon flows (Russell), id.; Little Bridget Flynn, Brendan O'Dowda; The stutterin' lovers (Hughes), id.; The little Irish girl (Löhr), id.; Galway Bay (Cola- han), Ken Grifiin, Danny Boy (Weather- ly), id.; The spinning wheel (Waller), Brendan O'Dowda; Mother Machree (Young), Peggy O'Neil (Pease), Ken Grif fin; Darlin' girl from Clare, Brendan O'Dowda; I'll see you again (Coward), By the fireside (Noble), Orkest Ray Martin; High Barbaree (Nelson), Johnny Webb; Blow the man down, Mike Sammes; Some day I'll find you (Coward), Orkest Philip Green; The rovin gambler, Ernie Fora; Gaily the troubadour, id.; The very thought of you (Noble), Orkest Ray Mar tin; The touch of your lips (Noble), id.; A pretty girl is like a melody (Berlin), Fascination (Marchett), Orkest Joe Loss; My one and only love (Wood), I can't resist you (Donaldson), Anna Maria Al- berghetti; Amore (Gaze), Margie (Davies) True Love (Porter), Chicago (Fisher), Or kest Joe Loss; Don't blame me (McHugh) I'll see you in my dream (Jones), Anna Maria Alberghetti; I'll get by (Turk). Guilty (Kann), There's a small hotel (Rodgers), Orkest Jack Payne; Non di- menticar (Redi), Like the moon above you (Rumshlnsky), Pearl Bailey; Blues at midnight (Nichols), Row, row, row (Mo naco), Orkest Red Nichols; You same a long way from St.-Louis (Brooks), Any place I hang my hat is home (Arlen), Pearl Bailey; Mama's gone, goodbye (Bo- cage), Marching with the saints, Orkest Red Nichols. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 Voor de kind. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdlourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV20.20 Pas geperst. 20.50 Documentaire progr. 21.25 Filmprogr. 21.35 Actueel progr. 22.10 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 11.31 Muz. bij het werk. 13.00 Volksdan sen. 13.30 Voor de landb. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Recital. 15.00 Hoorsp. 16.00 Kerstspelen. 17.00 Vespers. 17 45 Lezing. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Ork. conc. 21.35 Lezing. 21.50 Ork. conc. 22.30 Lezing. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Lezing. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. J 12.00 Voordr, 12.15 Mrs. Dale s dagb. 12.31 Lichte muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Muz. uit musicals. 14.45 V. d. kind. 15.00 V d. vrouw. 16.00 Verz. progr. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. waarbij de luisteraars de dader aanwijzen. 21.31 Gevar. progr, 22.31 Verz. progr. 23.30 Nws. en 6port. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Ork. conc. 16.00 Liederen. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Orgelspel. 19.00 Nws. en weer ber. 19.15 Operettemuz. 20.45 Hoorsp. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Kamermuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr(Jk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 14.20 Intern, sol. conc. 15 10 Gevar. muz. 19.00 Nws. 21.00 Hoor spel. 23.30 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Gram. 15.00 Koorzang. 16.00 Koersen. 16.06 En gelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. en weer ber. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Herinneringen aan toen 20.00 Akademie der diskof leien. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogisch praat je 22.25 Roemeense volksmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.17 Gram. 14.30 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.07 Idem. 17.00 Nws. 17,10 Das Land des L&chelns, operette. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspe len. 22.00 Wereldnws. 22.10 Moderne muz. 23.05 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) d 2* 8 a -v 1 S Ês "S 6 a &to üc$ Amsterdam geh. bew. zo 2 4 3 1 Den Helder geh. bew. z 2 6 4 1 Ypenbuirg Vlisslngen half bew. geh oew. z 3 zzw 4 5 6 4 4 2 2 Eelde licht bew. z 3 2 2 1 De Bilt half bew. zo 2 4 2 1 Twente geh. bew. w.stil 2 2 1 Eindhoven geh. bew. w-stil 4 3 2 Z.-Limburg geh. bew. z 6 4 4 0 Helsinki motregen zo 2 2 -0 2 Stockholm regen W-Stil 3 1 5 Oslo geh bew. n 1 3 1 2.2 Kopenhagen regen W 2 5 3 6 Aberdeen sneeuwbui ruw 6 1 -2 0.1 Londen regen nnw 5 4 3 4 Brussel geh. bew. w.stil 5 3 1 Luxemburg regen z 8 1- -1 4 Parijs geh. bew. w.stll 7 4 7 Bordeaux regenbul zw 4 11 3 14 Grenoble zwaar bew n 1 5 -1 0 Nice zwaar bew. nnw 5 10 5 0 Berlijn Frankfort motregen zw 4 4 -1 8 regen w.stil 1 1 3 München half bew. z 1 2 -1 2 Zürlch zwaar bew. o 1 3 -2 0.1 Genéve geh. bew. w.stll 4 0 0 Locarno motregen O 1 7 3 1 Wenen zwaar bew z 2 6 0 0.1 Innsbruck mlet w 4 2 -3 0.3 Belgrado onbewolkt w.stil 15 3 0 Athene half bew. wnw 4 19 Rome zwaar bew. z 2 16 7 10 8 AJacclo Madrid regen no 3 10 7 onbewolkt wnw 10 6 4 4 Mallorca zwaar bew. wzw 11 14 6 0 Lissabon licht bew. nw 0 14 11 0.1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2