AUTOGESCHENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN N.v.HET M©T©RHUIS Een grootse huldiging! Afscheid van de heer N. Arkema Hoofddirecteur Ver. van Ned. Gemeenten Geding tegen de mode-ontwerper Holtliaus over diens kleurgevoel PENELOPE GOUK, VAN VIER JAAR, ENGELS MEISJE IS EEN GENIE Sartres: „De Duivel en God" houdt de Gelderse gemoederen bezig Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 december 1960 Vierde blad no. 30288 (Van onze Haagse correspondent) „In verschillende functies heb ik U in de loop der jaren leren kennen. Als gemeenteraadslid van Breda en later als Kamerlid heb ik dankbaar nota genomen van de doorwrochte adviezen van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten, waar van ik ook gebruik heb gemaakt. En tenslotte heb ik als minister van Binnen landse Zaken meer kennis gemaakt met de adressen dezer vereniging, waarin vaak niet- of nauw-verholen kritiek was vervat. Desondanks heb ik respect voor de gedegenheid der adressen, hoewel ik nu beter in staat ben om te beoordelen, of ie al dan niet juist zijn". Dit zei de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, gistermid dag tijdens de receptie, die aan de heer V Arkema in hotel Witteburg te Den laag werd aangeboden ter herdenking ran z'n 40-jarig ambtsjubileum in dienst ran deze vereniging en ter gelegenheid ran zijn afscheid als hoofddirecteur van ieze instelling aan het einde van dit aar. De minister wees er vervolgens ip. dat de gemeenten steeds het volste vertrouwen hebben gehad in de vereni ging en in grote mate afhankelijk zijn geweest van de thans scheidende, die ïans heeft gezien, samenwerking te be- elken, zonder dat er van enige dwang prake is geweest. „Met volle overtui- ing hebt u zich gegeven voor dat werk, letgeen de beste expressie was van uw ersoon", aldus de minister, die ervan vertuigd was. dat de heer Arkema ok al gaat hij dan met pensioen ich actief zal blijven bezighouden met e problemen der Nederlandse gemeen- en, in het belang van de gehele be reiking. Daarna werd het woord gevoerd door !e heer A. Spinoy, burgemeester van lechelen, die als voorzitter van de Bel- ische vereniging de heer Arkema dank racht voor hetgeen hij op bescheiden n tactvolle manier voor deze vereni- ing heeft gedaan. De heer J. G. H. Sauveplanne, presi- lent-commissaris van de N.V. Bank voor led. gemeenten te 's-Gravenhage, bood herinnering een zilveren kandelaar an. Laatste spreker was prof. dr. G. A. an Poelje, „huisvriend van de Vere- jging van Nederlandse gemeenten", die a het licht stelde, dat „het woord Ar- ema een soort begrip is geworden" en at de thans scheidende vooral in de a-oorlogse jaren op moeilijke ogenblik- en de juiste weg had weten te vin- ta. Hij overhandigde namens het Ned. in- tituuc voor Bestuurswetenschappen een •hemerlamp. Daarna hebben enkele honderden de leer Arkema de hand ten afscheid ge rukt. Van hen noemen wij de minis- »r van Sociale Zaken en Volksgezond- eid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, minister van Volkshuisvesting en louwnijverheid, mr. J. van Aartsen, rof. dr. L. J. M. Beel, vice-president an de Raad van State, ir. H. B. J. Pitte, oud-min. van Volkshuisvesting Bouwnijverheid, burgemeester van indhoven, dr. A. H. Gunther, secreta- s-generaal van Binnenlandse Zaken, ir. J. Klaasesz, commissaris van de oningin in de provincie Zuid-Holland, r. J. Prinsen, Commissaris van de Ko- mgin in Noord-Holland, dr. L. Neher, jd-directeur-generaal van de P.T.T., jrgemeesters van tal van gemeenten, Haagse wethouders D. W. Detmeijer, R. C. F. J. van Lissa Nessel en mr. M. van Reenen, de gemeentesecre- ris van Den Haag, mr. dr. A. van raag en vele anderen. Aan de receptie was een bijeenkomst besloten kring in het gebouw der ereniging aan de Paleisstraat vooraf gaan. Hier werd het woord gevoerd oor mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voor- itter der vereniging, die namens de ver- niging een, nog niet voltooid, door de ustschilder Kees Verwey uit Haarlem ervaardigd, portret van de heer Arke- aa aanbood, dat een plaats zal krij- Tienduizenden uit India's communistische partij De Congres Partij van India heeft •kendgemaakt, dat 30.000 Indiase com- lunisten gedurende de afgelopen paar iaanden uit de communistische partij in getreden. De communistische lei- fis hebben geweigerd, dit aantal te be- estigen. Wel gaven zij toe, dat vele den hun lidmaatschap hadden opge- «d. Onder die leden bevinden zich een lid ai het parlement van India en vier den van de wetgevende vergadering de Poenjab. De dag. nadat zij uit communistische partij waren getre- 21 .traden zij toe tot de congrespartij ai premier Nehroe, de grootste partij m India. INTERNATIONALE MOKKELAARS IN ARREST ten onze Roermondse correspondent) De officier van justitie te Roermond, J. M. Schampers, heeft gisteravond de rechter-commissaris, mr. L. E. ®vig, de inbewaringstelling gelast van donderdagavond bij de grensdoorlaat- st Maalbroek aangehouden buitenlan- rs. Het zijn een 37-jarige Belg uit fussel, die een valse naam had opge ien, hetgeen overeenstemde met zijn rvalste paspoort, en een 50-jarige Oos- arijker eveneens woonachtig te Brus- L Dit tweetal wordt ervan verdacht «I uit te maken van een internatio nal smokkelkomplot, dat kobalt en an te kostbare stoffen naar landen ach- het ijzeren gordijn smokkelt. Een derde man wist aan de aanhou- ag te ontkomen door tijdens het doua- t-onderzoek aan de grens er plotseling ft een auto vandoor te gaan. Deze o droeg een Duits nummerbord, maar bleek bij navraag in Duitsland vals z\jn. De mannen verklaarden van derde persoon niets af te weten slechts toevallig als lifters bij hem een auto terecht te zijn gekomen. Zij frien gedurende het weekeinde aan o langdurig verhoor door de douane- cherche uit Nijmegen onderworpen, ar bleven ontkennen iets met een ■okkelbende te maken te hebben. Uit Middels uit Duitsland en België ont togen rapporten is echter gebleken, het tweetal als eersteklas smokke- ks bekend staat- Vooral de Belg hijnt internationale faam op smok- 'Igebied te bezitten. Hij was bij de aan- tocling in het bezit van f. 14.000 aan Remde valuta. Op grond van het in- *ren van deze buitenlandse betaalmid- 'en zonder vergunning, heeft de offi- k van justitie te Roermond nu inbe- kingstelling gelast. gen in de grote vergaderzaal van het gebouw. De heer C. G. Matser, burgemeester van Arnhem, sprak namens de voor zitter van de provinciale afdelingen der vereniging en offreerde de heer Arkema namens de besturen der afdelingen een televisietoestel. Tenslotte werd een persoonlijk woord gesproken door prof. mr. P. J. Oud, ex-voorzitter der vereniging, die o.m. in het licht stelde dat de heer Arkema er tijdens de bezet, jaren zorg voor heeft gedragen, dat de vereniging vrij bleef van nationaal-socialistische smetten. Daarop heeft de heer Arkema dank ge zegd voor de hem gebrachte hulde. Met groot vertrouwen zou hij zijn werk over dragen aan zijn opvolger, de heer J. M. P. J. Verstegen, thans directeur der ver eniging. Israël: Wij maken GEEN kernbom De Israëlische commissie voor atoomenergie heeft gisteren in een in Tel Aviv uitgegeven verklaring gezegd, dat Israël zich niet bezig houdt met de produktie van atoom wapens. Het atoomonderzoek in Israël is be stemd voor Industriële, landbouwkun dige, medische en wetenschappelijke doeleinden, aldus de verklaring, die is uitgegeven naar aanleiding van pers berichten, dat Frankrijk in het geheim een Israëlische poging om een kernbom te maken steunt. Volgens een verklaring van de Israëli sche ambassade in Parijs zal binnen enkele dagen een experimentele reactor van 1000 kilowatt in het gebied van Rehoboth in bedrijf gesteld worden Deze reactor is gebouwd met hulp van de Amerikaanse regering en kan door ieder een bezichtigd worden, aldus de verkla ring. De woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten volgens welke Frankrijk steun zou verlenen aan de uitvoering van een atoomwapenplan in Israël formeel tegengesproken. De Israëlische atoomreactor voor onderzoek ten bate van vreedzaam ge bruik van de atoomenergie zal in januari aanstaande officieel in gebruik worden genomen. President Ben Goerion zal bij die gelegenheid een rede houden over het atoomonderzoek in Israël. „Kleur van ossebloed" Dat het gezegde „over smaak kan men twisten" niet zomaar in de Nederlandse taal is geslopen, heeft de Amsterdamse psycho-curiente mevrouw Cath. C. Rijk waarschijnlijk bewogen een kort geding aan te spannen tegen haar huisgenoot, de mode-ontwerper Dick Holthaus. Het kleurgevoel van de heer Holthaus was de inzet van dit kort geding, dat gisteren voor de president van de Amsterdamse Rechtbank diende. „Mijnheer Holthaus heeft kortgeleden de muren van de hal, het voorportaal en het trappenhuis rood laten schilderen, gruwelijk rood, de kleur van ossebloed, die mij aan de slager doet denken" zei mr. dr. L. P. van der Does, namens zijn cliënte. Hij voegde daaraan toe, dat mevrouw Rijk meent, dat het al ruim 20 jaar door haar bewoonde gedeelte van de woning Vondelstraat 63 niet zonder haar toestemming geverfd had mogen worden. hij. De grief van mevrouw Rijk dat Dick Holthaus zoveel vreemde figuren ont vangt, wees hij af. „Als psycho-curiënte bent u toch niets anders gewend?" Mr. Nolen was van mening dat de trap tot die gemeenschappelijke ruimte van de woning behoort. De hoofdhuurder mag daar naar zijn mening doen wat hij wil. Mevrouw Rijk maakt mede gebruik van deze trap, maar ze heeft hem niet ge huurd. „Ze kykit nu in een rode spelonk, die van buiten af de indruk wekt dat ze in een niet nader aan te duiden etablisse ment verblijft", zo meende mr. van der Does. Enkele meisjes die bij zijn cliënte op kamers woonden, zouden om deze re den zijn vertrokken. Bovendien heeft de heer Holthaus volgens mevrouw Rijk aan de gang en trapverlichting geknoeid en heeft hij een schilderij van haar op de trap verwijderd. Zij vroeg de president van de rechtbank de mode-ontwerper te bevelen de oude toestand te herstellen, waartoe zij hem reeds heeft gesommeerd, op straffe van een dwangsom van f. 100 voor elke dag dat hij in gebreke mocht blijven. Mr. van der Does meende dat de trap tot het door zijn cliënte gehuurde behoort en dat de verhuurder de gedaan te en de inrichting gedurende de huur- tijd niet mag veranderen. De raadsman van Dick Holthaus ver zocht de vordering te ontzeggen. „Rood is de modekleur, zelfs de plafonds van de Stadsschouwburg zijn vorige week rood geschilderd." zei mr. J. Nolen, die ook het spoedeisende karakter betwistte. „Mevrouw Rijk heeft een loper in de zelfde rode kleur op de trap liggen," zei VRACHTWAGEN REED HUIS TE NIEUWE SCHANS BINNEN (Van onze Groningse correspondent) Vannacht is te Nieuwe Schans een zware vrachtwagen van de fa. Stitje te Winschoten, bestuurd door een in woner van Nieuwe Schans waarschijn lijk door te hoge snelheid en verblind door een tegenligger, na een 15 tal me ters door de berm te zijn gereden, en daarbij een heg over deze lengte te hebben ontworteld, het huis van de 72-jarige mej. Leeuwerke binnengere den. De wagen kwam gedeeltelijk in de voorkamer terecht, waar een grote ra vage werd aangericht. De bejaarde vrouw woonde in het thans vernielde gedeelte van de kamer, maar zij sliep in het andere deel, en zij kwam dus met de schrik vrij. De vrachtwagen en het huis werden zwaar beschadigd. De chauffeur heeft waarschijnlijk een hersenschudding op gelopen. De president van de rechtbank zal vol gende week donderdag bepalen of de „afschuwelijke rode" kleur mag blijven of niet. vindt U in de ruimste sortering bij Het Motorhuis. Geef hem of haar zo'n nuttig en tevens smaakvol accessoir. De ontvanger heeft daar jarenlang plezier van en zo'n geschenk houdt even lang de attentie van de schenker in blijde herinnering. Maar dan wel iets goeds! BEZOEKT ONZE SPECIAAL INGERICHTE ACCESSOIRES-WINKEL STATIONSWEG 1 HOEK RIJNSBURGERSINGEL Speciaal voor de feestdagen ONDERHOUDSPAKKETTEN reeds vanaf f 6.25 TELEFOON 24741 (4 lijnen) - LEIOEN DIRECTEUR „TREK AIR" DIENT AANKLACHT IN De heer M. Smeets, sportvlieger en directeur van het Maastrichtse lucht- reclamebedrijf „Trek Air", wonende in Maastricht, heeft een aanklacht inge diend tegen een 35-jarige vlieger uit Kerkrade terzake verduistering en op lichting. De aanklacht luidt, dat deze bij het luchtreclamebedrijf van de heer Smeets voor de onderneming vorig jaar enkele bedragen zou hebben ontvan gen voor het maken van reclamevluch- ten voor een meubelhuis in Aken. welke bedragen niet zouden zijn afgedragen. Bovendien zou hij op bedriegelijke gronden provisie hebben ontvangen van de heer Smeets terzake van gefingeerde vluchtopdrachten. Deze zaak zal te zijner tijd voor de rechtbank dienen. Zij houdt geen ver band met het geruchtmakende proces, waarbij de directeur van „Trek Air" deze zomer betrokken was en waarbij nog steeds op behandeling in hoger beroep gewacht wordt. Gevaarlijk strand De Commissie van Proefneming zal woensdag 21 december van 10 tot 16 uur schietproeven houden op het strand tus sen Scheveningen en Katwijk. Het on veilige terrein is afgezet met veilig heidsborden en rode vlaggen. Reserve dag is donderdag 22 december. Het „poppenstadium" sloeg ze over: van de rammelaar ineens naar de dagbladen Voor het vierjarige En gelse meisje Penelope Gouk zal er dit jaar geen speelgoed onder de kerst boom liggen: zij is een genie. .Penelope haalt voor poppen en dat soort din gen haar schouders op", heeft vader Roy Gouk meegedeeld. Penelope kon er niet bij gehaald wor den, zij was niet thuis. Gouk zei: „Het is alle maal goed en wel als je een geniaal kind in huis hebt, maar wat moet je het met Kerstmis geven?" Sinds ongeveer een jaar is het enige waarmee Penelope op de dekens van haar bed „speelt", de Encyclopaedia Britanni- ca (de Engelse „Winkler Prins") „om speelgoed geeft ze geen zier", zei Roy Gouk, „weet ze een maal hoe het werkt, dan gooit ze het opzij." Penelope Gouk heeft nooit een „poppensta dium" gekend. Ze sprong van rammelaar meteen over op dagbladen! „Ze leest zelfs de hoofdartike len in de Times", zei va der Gouk. Het was niet van zijn gezicht te lezen of hem dit plezier deed dan wel met zorg vervul de. Gouk en zijn vrouw waren zich de uitzonder lijke kwaliteiten van hun dochter bewust geworden, toen ze op zekere dag de slagzinnen begon op te dreunen op reclamezui len. Ze was toen net twee gewordenPenelope kent nog geen school van binnen. Onderwijzers die haar hebben getest, heb ben overigens de mening uitgesproken, dat onder wijs op het middelbare vlak nog leerzame dingen zou kunnen bevatten. De 44-jarige Roy Gouk is automonteur. Hij begon eens een keer de werking van een automotor aan zijn dochter uit te leggen. Penelope luisterde met al le aandacht, en al spoedig waren de rollen omge draaid: ze wist alles al uit een van de encyclope dieën. „Nu, zegt u zelf eens, kan zo'n kind nog het kerstmannetje slik ken?", vroeg vader Gouk. „Ik durf er niet met haar over te beginnen", vulde zijn vrouw aan en haar echtgenoot voegde eraan toe: „Wij hebben ons suf gepiekerd over wat we haar zouden moeten ge ven. De cadeautjes van verleden jaar waren een sof. Het zal wel uitdraaien op een aanvullend deel van de encyclopedie of een boek over natuurkun de voor de hogere klas sen". De kwestie „Theater" is, ook onder werp van bespreking geweest bij de gis teren begonnen begrotingsbehandeling door de Gelderse Staten. De fractie voorzitter der Partij van de Arbeid, de heer C. Kleijwegt, was van oordeel, dat het repertoire uitsluitend voor de ver antwoording en verantwoordelijkheid is van het toneelgezelschap zelf. Niet van de subsidiënt. De fractievoorzitter der VVD, mr. S. Willinga Gratama, hoopte, dat er voor wat hij noemde „enkele zakelijke en technische verlangens" een afdoende op lossing zou worden gevonden. De ande re kwestie, namelijk of „Theater" wel door de overheid kan worden gesubsi dieerd als het Sartres stuk ,De Duivel en God" ten tonele brengt, is. zei hij. principieel belangrijker. Betekent het feit, dat „Theater" dit stuk opvoert, te vens, dat deze toneelgroep het atheïsme propageert? „Natuurlijk niet. Wij voelen er niet voor „Theater" te beknotten in haar repertoirekeuze en nog minder voor censuur," aldus mr. Willinga Gra tama. De fractievoorzitter der A.R., de heer P. M. Oosterlander. betoogde, dat door de cultuur tot openbaring komt wat er leeft in de brengers en ver heerlijkers ervan. Daardoor komt, zei hij, de over heid in een moeilijke positie. Ze wordt partij! Schoonheid is een vreugde, maar onder voorwaarde, dat ze ook waar en goed is. De overheid, die subsidieert, mee in stand houdt, kan geen waarborg geven voor deze criteria, aldus de heer Oostlander, die van oordeel was, dat Sartres stuk een stuk is dat kwetsend is voor godsdienstige gevoelens van vele groepen der bevolking. We zitten De grote hal van het nieuwe RAI- I zal worden genomen met de eerste I ken moet het gebouw ter beschik- gebouw, dat in februari in gebruik auto-tentoonstelling. Over vier we-\king staan van de exposanten. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 20 december. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 60-76. kroten 7-12, Idem gekookt 14-25, boerenkool 19-28. rode kool 7-12. groene kool 12-18. prei 19-28, spina zie 88. stoofsla 30-35, spruiten 23-47, uien 5-10. waspeen 20-23. witlof 50-112. per 100 stuks: knolselderie 15-28, sla 7.50-16.70, per 100 bos: selderie 18. I LEIDEN. 20 december. Vette varkens- I markt. Aanvoer 226 varkens. Noteringen j per kg: levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte varkens f 1.82-1.85, slagersvarkens f 1.86-1.89, zeugen f 1.60- 1 1.71. Handel vlug. AALSMEER. 19 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera per stuk 50-90. Bouvardla 30-50. Euphor bia 110-180. Calla 95-140. Polnsettla 120- 160, Forsythia 90-165. Prunus Triloba 70- 95. Amaryllis per kelk 75-95. Seringen: Stepman 4 kop per stuk 100-160. ld. 2 kop 75-90. Legray 4 kop 60-95. ld. 2 kop 40-56, Fresia per bos 190-260. Cyclamen 175-240, Helleborus wit 750-1120. Anjers: rood per stuk 50-91. roze 45-84, wit 35-67, Orchid Beauty 45-62. Rozen: Better Times 40-69, Roselandia 45-76, Parel van Aalsmeer 70- 100. Geh. Dulsberg 70-100. Towny Gold 70 -115. Mad. Ofman 50-85. Baccarat 100-150, Montezuma 40-65. Stokman 45-75. Floria- de 30-58, New Yorker 30-65. Carol 30-68, Pink Sensation 60-95. BODEGRAVEN. 20 december. Aan voer 34 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.19-2.24. 2e kwal. f 2.07-2.18, extra kw. f2.34. Handel: matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 december. Groenteveiling: waspeen Al 5.60-6.40. A2 3.80-6.20, BI 6.40-7 60. B2 1.80-3.40. C2 I.20-2.60, alles per kist. breekpeen 80-1.50 per kist, groene kool 13 00-22 00, rode kool II.00-13.00. gele kool 14,00. boerenkool 9.00 18.00, spruiten 24.00-49 00, andijvie 61.00 64.00. uien per kist 1.70-2.90. prei 10.00- 23.00, selderie per 100 bos 10 00, knolsel derie per 100 stuks 3 00-11.00. Aanvoer waspeen 50.000 kg, wanrvan 23.000 kg voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 19 december. Bloemenveiling. Narcissen: Early Glorie 53-70. Bl. Druifjes 36-39. Tulpen: Krelage 1.20-1.36. Lustige Wltwe 1.75-1.85. Prelu dium 1.30-1.46. Superba 1.36-1.42. White Sail 1.35-1.45. Fire Star 1 20-1 22; Tros- chrysanten: Long Island 90-1.45 Orchid Beauty 85-1.10. Schlager 95-1.07. Am. Aan- 64. witte Sim 40-49. Fanfare 48-64, Rozen: Pink Sensation 43-1.01 per stuk. RIJNSBURG, 19 december. Bloemen veiling Flora. Tulpen: White Sail 130- 145, Krelage's Trlumoh 130-155, Sulpher Claud 145-150, Christmas Gold 180-195. Overdale 155. Preludium 145-150. Lustige Wltwe 220. Superba 155, Hillegarda 140- 145 per bos. Krokus: Remembrance 600- 630 per 100. Blauwe Druif 38-46 per bos. Hyacinten: Anne Marie 1 36-38. Ostara 1 42. Bismarck 1 32-38, L'Innocence 1 39- 44 per stuk: Narcissen: Helios 60-75. Ear ly Glorie 70-78, Golden Harvest 110 per bos; Am. Anjers: Majestic 70.00, Sim roze 1 66.00-71.00. Flamingo 52.00, Sim wit 63.00 per 100. RIJNSBURG. 19 december. Groente- velling: boerenkool 17.00-23.00 per 100 kg. gele kool 5 00-9.70. groene kool 15 00-15.50 firei 23.00-2800. waspeen 18.50-26.00, pe- erselie 15.20-20.00 per 100 bos. selderie 17.00-18.00. knolselderie 8.00-20.00 per 100 stuks. TER-AAR. 19 december. Groente veiling: witlof 1 62-76, ld. 2 51-63. ld. afw. 27-49, ld. stek 3-24. spruiten 44-46. ld. B 37-38. ld. afw. 19. boerenkool 10. glasan- dljvle 48-49. waspeen 21. ld. 2 10-11, prei 29. ld. dun 10, rode kool 6. uien 9. alles per kg. sla 7. knolselderie 21. alles per stuk. boerenkool 80-1.30, stoofsla 50 alles per kist aldus midden in de moeilijkheden. Overheidscensuur is onjuist en onver draaglijk. Dan zal terugtrekken, ont houden de enige consequentie zijn, al dus de heer Oostlander. Van de zijde van de KVP en van de CHU, werd bij monde van de heren Bernhard Verhoeven en G. L. Klamer, ook gesteld, dat „Theater" voor het oos ten des lands behouden moet blijven. Geenszins was men ook van deze zijde voor censuur. Het gewraakte stuk van Sartre was volgens de heer Verhoeven vervelend en men kende er zijns inziens teveel waarde aan toe. Ook gelovigen kunnen het zien, zonder zich geschokt te voelen, meende hij. Kortsluiting oorzaak brand te Heel (Van onze correspondent) Gelijk reeds vermeld werd, is kort» sluiting de oorzaak geweest van de feilt uitslaande brand die zondagnacht de psychiatrische inrichting „Sin't Anna" te Heel voor een groot gedeelte in as heeft gelegd. Zusters hadden al eerder in de loop van de avond gekniyper gehoord en togen op onderzoek uit. Op de zolder van de rechtervleugel ontdekten zij om streeks elf uur diverse brandhaarden en sloegen dadelijk alarm. Hun brand-ge- roep werd direct overgeaiomen door de nachtwaker, die iedere nacht het ge bouw bewaakt en juist de ronde buiten het gebouw deed. Zoals bekend, mocht het zeer snelle ingrijpen van de plaatselijke vrijwillige brandweer en de assisterende brandwe ren van Roermond, Weert, "Venlo, Ble- rick en later ook nog van Thorn niet baten. Tweederde van het "hoofdgebouw brandde tot de grond too af. In ver band met het grote plaatsgebrek en het verlies aan bedden is een honderdtal patiëntjes voor vier weken naar huis gezonden. Deze kinderen moeen p'k '"t voor een vakantie naar huis. Twintig volwassen patiënten zijn overgebraent. naar huize Klein Bethlehem en de gym nastiekzaal van het gesticht is vandaag in orde gemaakt voor het verblijf van 40 patiënten. In het tekort aan bedden, dat 213 bedraagt, wordt voorzien door het Ned. Roode Kruis. Het Ned. Jeugd Roode Kruis heeft aangeboden te zorgen voor speelgoed voor de kleinere pa tiëntjes. De geneesheer-directeur van de inrichting, dr. J. de Valk uit Roermond, verklaarde, dat de evacuatie van pa tiënten zo ordelijk was verlopen, dat een aantal inwoners aanvankelijk niet eens had gemerkt wat er gebeurde. Amerika's recessie doet zich gevoelen bij kerst-inkopen (Van onze Amerikaanse correspondent) De straten zijn weer versierd, de kerstklokken klingelen en Santa Claus staat zijn voeten warm te stampen in echte sneeuw. Maar de winkeliers zijn niet bepaald in een vrolijke kerststemming. Zij hebben gemerkt, dat hun omzet tussen 6 en 10 pet achterblijft bij die van het vorige jaar. Het publiek aarzelt langer bij het kopen, men zoekt artikelen die niet te duur zijn, kortom het geld rolt minder vlot dan een jaar geleden. In een stad als Chicago bemerken de winkeliers, dat er heel wat arbeiders in de staalindustrie werkloos geworden zijn en in Detroit geven de arbeiders van de autofabrieken kennelijk minder gemak kelijk hun dollars uit. omdat zij er niet zeker van zijn wat 1961 him zal bren gen. Die stemming van onzekerheid heerst bijna in het gehele land. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. De winter is vroeg in gevallen en de sneeuw heeft de mensen meer dan anders aan de wintersport doen denken. Daarom hebben de zaken waar men ski's en skileren verkoopt het ineens zo druk, dat de verkopers het bijna niet aankunnen. Maar de andere winkeliers zagen die sneeuw met schrik vallen. Steden als Washington. New York en Boston heb ben een zwaar pak gehad. Het verkeer was er flink in de war en de kopers uit de voorsteden bleven thuis. De grote wa renhuizen willen nu proberen een deel van hun schade in te halen door ook op zaterdagavond open te blijven. Maar helemaal is het verlies, dat de sneeuw aan veel zaken berokkend heeft, toci niet weg te werken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11