VLIEGTUIGRAMP IN AMERIKA EIST TENMINSTE 134 LEVENS De Gaulle wil akkoord met Algerijnse verzet WEERBERICHT GROOTSTE CATASTROFE UIT DE LUCHTVAART Eert DC-8 straalvliegtuig en een Constellation tijdens sneeuwjacht boven New York in botsing Ook tal van doden op de grond Ethiopische staatsgreep is mislukt Fa. D. KRET Zn. Nieuwe benoemingen in V.S. DILLON FINANCIEN KENNEDY JUSTITIE President hoopt bij referendum op 8 januari een mandaat voor vredesoverleg te krijgen PLANNEN VOOR LIMBURGSE WATERKRACHT-CENTRALES FLIM VERLOVINGSRINGEN TRESLONG teuwsi Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 No. 30231 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tijdens een dichte sneeuwjacht zijn gisteren boven New York twee passagiersvliegtuigen in botsing gekomen. Beide stortten neer: 127 inzittenden hebben het leven gelaten. Bovendien zijn op de grond ten minste zeven personen gedood, zodat het totaal aantal slachtoffers volgens voorlopige schatting van hedenochtend 134 bedraagt. Men vreest echter, dat er onder het puin van een vernielde kerk en een flatgebouw nog meer doden gevonden zullen worden. Er is slechts één overlevende van de inzittenden der beide toestellen: het elfjarige jon getje Stephen Baltz. Hij reisde alleen en heeft vanmorgen vroeg bezoek gehad van zijn moeder en zusje. Zijn toestand was toen redelijk goed. De vliegtuigen behoorden tot Amerikaanse maatschappijen. Het waren een DC-8 straalvliegtuig van de United Airlines en een Constellation van Transworld Airlines, die beide aanstalten maakten om te landen, de DC-8 op Idlewild en de Constellation op La Guardia. 6 Inzittenden van- laatstgenoemd toestel leefden aanvankelijk nog, maar zijn later in een ziekenhuis bezweken. Deze botsing is de grootste ramp in de ge schiedenis van de luchtvaart. Tot dusver was dat het ongeluk van 1953, toen een Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht in de buurt van Tokio neerstortte, waarbij 129 mensen het leven verloren. gen uit zijn bewusteloosheid ontwaakte, gaf hy de volgende beschrijving van de ramp: „Ik herinner my, dat ik naar beneden keek. Alles was met sneeuw bedekt, als in een sprookje. Het was een prachtig gezicht Plotseling was er een klap. Het vliegtuig begon te vallen en de mensen schreeuwden. Ik bleef zitten en toen kwam het vliegtuig neer. Daarna wist ik niets meer totdat ik hier bijkwam". Toen hij in de sneeuw op straat lag en omstanders zich over hem bogen zei de jongen: „Moedermoederze wacht op me. Ga ik dood?" Zijn moeder wachtte inderdaad op hem. Bij het vliegveld Idlewild wachtte zij met veel familieleden van slacht offers op het verongelukte toestel. Stephens vader vertrok per vliegtuig van Chicago naar New York zodra hij van de ramp hoorde. Stephens lichaam was voor zestig pro cent overdekt met brandwonden. Voorts heeft hij inwendige kneuzingen en een gebroken been. Hij zou gered zijn door een zestigjarige man, die een nog niet brandend stuk van de DC-8 binnenklom en hem eruit haalde. Vermoedelijke oorzaak De chef van het Federale luchtvaart agentschap, Elwood Quesada, heeft hedenochtend in New York meegedeeld, dat de DC-8 zich voor de botsing in een Huizenblok en kerk prooi der vlammen Het aantal doden op de grond is be trekkelijk gering, als men rekening houdt met de omstandigheid, dat het straalvliegtuig neerkwam in een dicht bevolkte wijk van Brooklyn, waardoor een huizenblok en tal van geparkeerde auto's vlam vatten. Een tweede huizen blok is ingestort, eveneens een kerk, De Constellation kwam neer op Staten Island, New York City. Het Amerikaanse persbureau United Press International meldt, dat het hor loge van Stephen Baltz uit Illinois, zoon van de vice-president van de Admiral Corporation, stil was blijven staan op 9.37 uur (Ned. tijd 16.37). Toen de jon- De tegen keizer Haile Selassi uitge voerde staatsgreep is mislukt en in de hoofdstad Addis Abeba zijn orde en rust hersteld. Dit is gisteren in Wash ington meegedeeld door de Ethiopische ambassadeur aldaar. Volgens in Asmara ontvangen bericht ten, zijn de leiders van de opstand gearresteerd of op de vlucht. In Addis Abeba zijn de tegenstanders van de keizer na harde gevechten in de stra ten van de stad verslagen. Generaal Abebe in Asmara deelde mee, dat de bevelhebber van het leger, generaal Kebede Guebre, hem de ver zekering had gegeven dat het leger en de politie op een handvol verraders na (ondermeer eenheden van de Keizer lijke garde), nog steeds trouw zijn aan de Negus. Haile Selassi werd gisteravond by zyn aankomst in Asmara toegejuicht door een menigte mensen die met palmtak, ken zwaaiden. Men neemt aan, dat hij spoedig naar Addis Abeba zal terug keren. Haile Selassi heeft verklaard, dat het zeer moeilijk te zeggen is, of de staats greep in zijn land van buitenaf of in zijn land zelf op touw is gezet. Hij kon niet geloven dat zyh zoon, de Kroonprins Asfa Wassen, die in de eerste berichten de leider van de op stand werd genoemd, „zich in een der gelijke aangelegenheid Jiad gemengd". Hij twijfelde er niet aan, dat zyn naam slechts door rebellen was ge bruikt. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond. Toenemende kans op regen of motregen. Wind hoofdzakelijk uit zuidelijke rich tingen. Zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur voorm.) 18 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 8.12 uur; onder: 17.07 uur. (Nieuwe maan). Hoogwater te Katwijk te 2.47 en 15.03 uur; (19 dec.: 3.31 en 15.48 uur). Laag water te 10.51 en 23.16 uur; (19 dec.: te 11.40 uur). Dit blad bestaat uit 16 paginate en een bijvoegsel zogenaamd „holding pattern" bevond boven Preston, New Jersey, op een af stand van 25 tot 30 mijl van de lucht haven Idlewild op een hoogte van 5000 voet. Het vliegen in een „holding pat tern" geschiedt, wanneer verschillende vliegtuigen in de buurt van een vlieg veld wachten op toestemming om te landen Zij worden naar een bepaalde plaats in het luchtruim gedirigeerd en draaien er op verschillende hoogten rondjes. Het onderste vliegtuig krijgt toestemming om te landen en de daar boven vliegende toestellen krijgen ver volgens vergunning om naar een lager gelegen luchtlaag te zakken. Het vliegen in een „holding pattern" geschiedt om bij druk luchtverkeer botsingen te voor komen. Het andere toestel, dat bij de botsing verongelukte, de Constellation, bevond zich in een „holding pattern" te Linden in New Jersey, op ongeveer 20 tot 25 mijl van het vliegtuig La Guardia. Het vloog op een hoogte van 6000 voet. De Constellation had juist toestemming ge kregen om de landing op La Guardia te beginnen, aldus Quesada. Het werd ge volgd op het radarscherm. Een voorlopig onderzoek had niet doen blijken, dat ook aan de DC-8 verlof was gegeven om de landing op Idlewild in te zetten. De Raad voor de Burgerluchtvaart zou vandaag een officieel onderzoek beginnen. Nederlander gedood Een afdelingschef van Thomassen en Drijver N.V. in Deventer, de heer F H. J. Enklaar uit Deventer, is bij de vlieg ramp in New York om het leven geko men. De heer Enklaar was 32 jaar oud, gehuwd Hij vertoefde als afdelingschef van de fabricagesector geregeld in de Ver enigde Staten in het kader van de uit wisseling van technische- en laborato rium gegevens met de Continental Can Company. Onderscheiding voor W. Vaarzon Morel Aan de tekenaar W. Vaarzon Morel te Amsterdam, bekroond in de prijskamp voor de grafische kunst I960, is de zil veren erepenning van de Prix de Rome 1960 verleend. De heer Vaarzon Morel heeft onder meer het eeuwfeestnummer van het Leidsch Dagblad geïllustreerd. Weer „slaap-ziekte" in Voortlmizen De oorzaak van de vreemde bibber- en slaapziekte in de derdeklasse van de Prinses Wilhelminaschool te Voorthui zen is nog steeds niet bekend. Deskun digen van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid in Den Haag zijn nog druk doende met het onderzoek. Gisteren leek het erop, dat de ziekte verschijnselen weer zouden toenemen. Op een gegeven moment zaten weer vyf kinderen tijdens de les ir de schoolban ken te slapen. Ze waren in zo'n diepe slaap, dat men het nodig oordeelde de schoolarts dr. Petersen uit Hoevelaken Redders verlenen hulp aan de enige overlevende van de grootste ramp uit de geschiedenis van de luchtvaart, een elfjarige jongen die uit de DC-8 geslingerd werd. De toestand van de jongen is redelijk. (Telegrafisch overgebrachte foto) te waarschuwen die een onderzoek in stelde. Zij zijn de ernstigste patiënten tot dusver. Bij de meeste kinderen zijn thans de symptomen grotendeels verdwenen. Af en toe bibberen de vorige patiënten nog waardoor het schrift onleesbaar wordt. Wel klagen velen nog over hoofdpijn. Het tijdens de schooltijd in slaap val len was de laatste twee weken niet meer j voorgekomen. De brandweer stelt wanhopige pogingen in het werk om de vuur zee in en om het wrak van de te plet ter gevlogen en neergestorte DC-8 te bedwingen. Het bleek echter niet mogelijk, de inzittenden te redden, op een elfjarig jongetje na, dat uit het neerstortende toestel geslingerd was. (Telegrafisch overgebrachte foto) Kennedy heeft gisteren Douglas Dillon benoemd tot minister van Financiën van de Verenigde Sta ten en zijn broer Robert Kennedy tot minister van Justitie. Dillon is' thans onderminister van Buitenlandse Zaken, speciaal belast met de behandeling van economische kwes ties. Hij is vroeger ambassadeur in Frankrijk geweest. Dillon zei. dat hij over zijn benoeming van gedachten had gewisseld met Eisenhower en Nixon. Kennedy verklaarde, dat hij zich bij zijn keuze uitsluitend had laten leiden door het criterium van bekwaamheid. „Ik heb", zei Kennedy, „voor Buiten landse Zaken, Financiën en Defensie getracht de beste mensen te krijgen en geen rekening gehouden met de party waartoe zij behoren." Dillon en de nieuwe minister van Defensie McNaraara zijn lid van de Republikeinse partij. De nieuwe minister van Justitie, Robert Kennedy, is 35 jaar. Hij heeft de verkiezingscampagne voor zijn broer geleid. Hij is juridisch adviseur geweest van de Congrescommissie, die belast was met het onderzoek naar de misbruiken in de Amerikaanse vakbondswereld. In deze functie heeft hy actief deelgeno men aan de pogingen van de commissie om een einde te maken aan de activiteit van de vakbondsleider James Hoffa. Byron White, een advocaat uit Den ver, is door Kennedy benoemd tot onderminister van Justitie. Volgens officiële kringen in Algiers is de bedoeling van het op 8 januari te houden referendum in Frankrijk en Algerije in die zin ge wijzigd, dat president De Gaulle hoopt een mandaat te krijgen voor vredesonderhandelingen met de Algerijnse verzetsbeweging. Het aanvankelijke oogmerk van de volksraadpleging (de weg te effenen voor de instelling van voorlopige organen voor een ..Algerijns Algerije" waarin de mohammedanen een belangrijke rol zullen spelen) blijft bestaan, maar het accent zal vallen op het streven om tot een einde van de vijandelijkheden te komen. De ontwerpen voor aanplakbiljetten en ander propagandamateriaal ter verduidelijking van het Franse standpunt zijn geschrapt en men werkt aan nieuwe, waarin „vrede" de voornaamste leuze zal zijn. Agitators uitgeweken naar het platteland Volgens genoemde kringen heeft De Gaulle besloten zijn streven naar onder handelingen voort te zetten, ook al zal dit vrijwel zeker leiden tot nieuwe onge regeldheden van de zijde der Europea nen in Algerije. De president heeft zijn voorlopig denkbeeld voor een eenzijdig staken van het vuren opgegeven, nu hem uit de bloedige gebeurtenissen van deze week is gebleken, dat dit niet te verwezenlijken is. Franse functionarissen wijzen erop. dat de nieuwe minister voor Algerije, Louis Joxe, meer een diplomaat en on derhandelaar is dan een deskundige op het gebied van Algerijnse kwesties. Zij voorspellen, dat binnenkort ook de „zui ver militaire" opperbevelhebber in Alge rije, generaal Crepin. zal worden ver vangen en wei door generaal Fernand Garhbiez, thans inspecteur-generaal van de infanterie in Parijs, die naam heeft gemaakt als diplomaat, toen Tunesië terugtrekking van de Franse troepen eiste. In de grote steden van Algerije was het gisteren rustig. In de kasjbah van SOCRATES - ZAAK VRIJWEL ROND Na intensief speurwerk van ruim een maand, heeft de curator in het faillis sement „Socrates" mr. C. D. van Vliet thans een vrijwel volledig overzicht van de omvang van deze miljoenenaffaire. Tot 31 december a.s. kunnen schuld eisers zich bij de curator aanmelden. De meesten hebben zulks reeds gedaan. Het aantal is niet groot, de bedragen waar om het gaat daarentegen wel. Begin maart van het volgende jaar wordt de verificatievergadering gehouden. Een punt apart vormt intussen het bedrag van naar schatting drie en een halve ton dat Nic. den Besten, de pre sident-directeur van de N.V. Socrates, uit de Socrates-kas heeft geschonken aan zijn compagnon Jolle Jansma. Hij kreeg dit bedrag ter dekking van de „aanloopkosten" van het „universitaire centrum", dat de zgn. bovenkerkelijke en bovennationale organisatie „De Hei lige Daadv op het eiland Majorca wilde stichten. Wat er met dit geld is ge beurd is nog niet met zekerheid be kend. Er is o.m. een terrein van veertig nog het cinerama-theater in onderdelen hectaren voor aangekocht, waarvoor alshgt opgeslagen. aanbetaling f 130.000 schijnt te zijn ge ven. Mr. C. D. van Vliet is thans extra ge- intcrcsseerd in de Socrates-bezittingen op Majorca, die op naam staan van de inmiddels gearresteerd* Jolle Jansma Zoals bekend is heeft de heer Nic. den Besten, wiens inbewaringstelling op civielrechtelijke gronden inmiddels is ge wijzigd in een preventieve hechtenis op beschuldiging van bedrieglijke bank breuk. deze week medegedeeld dat hij ervoor zal zorgen dat de Socrates-bezit- tingen op Majorca in het faillissement terugkeren. Aan de veilingen van Socrates-bezit- tingen komt binnenkort een voorlopig einde. Maandag a.s. worden in Frascati te Amsterdam 14 percelen in de oude binnenstad geveild. Ze hebben een ge zamenlijke huurwaarde van bijna 35.300 gulden. Op 19 januari worden nog de loodsen in Diemen geveild, waarin nu Algiers deden zich nog demonstraties van geringe omvang voor en in Oraa staakte een deel van de mohammedaan se bevolking. Van officiële Franse zijde is men vin oordeel, dat bij de ongeregeldheden van de mohammedanen agenten van de verzetsbeweging de overhand hebben gekregen op de gematigde betogers. Deze agenten zouden nu naar het platteland zijn uitgeweken en hun werk hebben overgelaten aan anderen, die zouden trachten de agitatie gaande te houden. In een radio-oproep vanuit Tunesië door Ferhat Abbas. de premier van de voor lopige Algerijnse regering, tot nieuwe stryd tegen het referendum (al wenst hij eveneens beëindiging van de demon straties) ziet men een teken, dat de eerste pogingen van de verzetsbeweging zijn mislukt. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 695.—. persoonlijke LANGE MARE Prettige betaling. Advertentie klassiek en modern. Zeer grote sortering. Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 Advertentie! Een in Julianakanaal en twee in de Maas, kosten 25 miljoen De Provinciale Limburgse Elek triciteitsmaatschappij P.L.E.M. voert besprekingen met de hoofd ingenieur-directeur van Rijks waterstaat in Limburg over de bouw van drie waterkrachtcentra les in de Limburgse Maas en het Julianakanaal. De centrales zullen komen bij de bestaande sluis in het Julianakanaal te Bom. bij de nieuwe rluizen te Maasbracht en bij de nieuwe sluizen te Linnen, beide laatstgenoemde centrales in de open Maas. De bouwkosten voor de drie centrales die een capaciteit zullen krijgen van 130 miljoen kilowatt-uur worden in totaal geschat op 25 miljoen gulden. Een bouwcommissie is reeds ingesteld en men hoopt binnenkort met de bouw te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat de centrales in 1964 in bedrijf zullen kunnen worden gesteld Het denkbeeld tot opwekking van energie uit Maaswater, zoals dat enkele jaren geleden door de directeur van de PLEM, prof. dr. ir. H. Gelissen, naar voren werd gebracht, is vorig jaar door een commissie van deskundigen uitvoer baar geacht. CAFE-RESTAURANT 4 Hillegom 02520 - 5547* ONBEPERKT KIP ETEN f6 Dagelijks diner-dansant RESERVEER NU voor het KERSTDINER-DANSANT. Uit Het Leidsch Dagblad van 18 DecemL.r 1860: De Stoompost deelt mede, dat de Regering de rigting van den spoorweg van Leiden naar Woerden heeft goedgekeurd en vergunning verleend, om den weg te doen loopen door het rayon van den Wierikkerschans bij Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1