FOR MU LE Woniiigbouwprogram is sociaal gericht Keizer Haile Selassie aangekomen in Asmara in het voormalige Eritrea PRINSES BIRGITTA VAN ZWEDEN IS VERLOOFD meubelen Provinciale gouverneur is een schoonzoon van vorst en een van zijn trouwste aanhangers WEERBERICHT Met Prins Johann Georq von Hohenzollern Vientiane door vuur geteisterd Van de 80.000 woningen komen er in 1961 70.000 in goedkope sector (Sud Qiie leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 No. 30230 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: £2 A. van Disüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wttó Smgel l Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7,50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De toestand in Ethiopië is nog niet duidelijk sinds de 44-jarige Kroonprins Asfen Wassen op woensdag j.l. een staatsgreep ondernam tegen zijn in Brazilië vertoevende vader, negus Haile Selassie. Er zou gisteravond gevochten zijn in de straten van Addis Abeba, ofschoon eerder was meegedeeld, dat paleiswacht en leger waren overeenge komen samen te werken met de „revolutionaire regering". De lucht macht zou evenwel nog geen standpunt hebben bepaald en juist haar houding is van het grootste gewicht. Keizer Haile Selassie arriveerde gisteravond in Monrovia, de hoofd stad van Liberia. Drie uur later vertrok hij weer, na een gesprek met president Tubman. Intussen is hij aangekomen in Asmara, de hoofdstad van de vroegere Italiaanse kolonie Eritrea, dat thans deel uitmaakt van Ethiopië en waar een schoonzoon van de Keizer, generaal Abye Abeba provinciaal gouverneur is. Hij wordt beschouwd als een van de trouw ste aanhangers van Haile Selassie. Beslissing zou in het noorden vallen Waarnemers in Aden zijn van mening, dat het lot van Haile Selassie niet zal worden beslist in Addis Abeba, Harrar of Asmara, maar in de noordwestelijke provincies Gojjam en Gondar. Deze pro vincies worden bevolkt door de Amhara's de regerende stam, die eigen besluiten ETHIOPIE neemt. Zelfs de troepen van Mussolini hebben in deze moeilijk toegankelijke streken nauwelijks enige gezag kunnen uitoefenen. De Keizer is afkomstig uit Harrar, Daar is reeds verzet tegen de nieuwe regering gerezen. De hertog van Harrar is een kleinzoon van Haile Selassie. Minister Marijnen komt naar Katwijk Om over haven l-e praten Naar uit de discussies, die gisteren in de gemeenteraad van Katwijk werden gehouden naar aanleiding van de ontwerpbegro tingen voor 1961 bleek, zal de minister van Landbouw en Visserij binnenkort een bezoek aan de gemeente Katwijk brengen om zich te laten voorlichten over de nood zaak van de aanleg van een eigen vissershaven. Hoewel de juiste datum niet bekend werd gemaakt, deelde burgemeester H. Duiker mede, dat het bezoek binnen een maand plaats zal hebben. Hierbij zal in het bijzonder met de minister de vraag worden besproken of de haven zich zal moeten beperken tot uitsluitend de aanvoer van zoute vis door de haringloggers of dat ook moet worden gerekend op het ontvangen van de door de treiler- en kottervloot aan te voe ren verse vis. PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend zwaarbewolkt met hier en daar wat regen of motregen en plaatse lijk mist. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen temperatuur enkele graden boven nul. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgenomen te 11.15 uur). 17 december Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 7 uur; onder: 16.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 2 uur en 14.17 uur; laag water te 10.12 en 22.25 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. Gisteren is de opstandige Kroonprins Asfen Wassen tot Koning van Ethiopië uitgeroepen, aldus een bericht van Reuter uit Aden, dat weer gebaseerd was op een aldaar opgevangen radio uitzending uit Addis Abeba. De nieuwe Ethiopische regering heeft gisteren in een communiqué meegedeeld, dat haar buitenlandse politiek gericht zal zijn op handhaving van de vriendschappelijke betrekkingen met alle landen. De cor ruptie zal worden uitgeschakeld. Ras Michael Imroe, neef van de Keizer en voormalig onderminister van Landbouw, is tot premier benoemd. Generaal- majoor Moeloegoeetta Boelli, oud-com mandant van de keizerlijke garde, is tot stafchef van de strijdkrachten benoemd. KONINGIN, PRINS EN PRINSESSEN WEER TERUG Koningin Juliana, Prins Bernhard en de beide oudste prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteravond om ongeveer half zeven met de regcrings - Friendship „Gerben Sonderman" aangekomen op de vliegbasis Soesterberg. Vandaag be gaven zij zich naar paleis Soestdijk, waar zij om kwart voor zeven arriveer den. In Brussel waren de leden van het Koninklijk gezin uitgeleide gedaan door de Nederlandse ambassadeur in België en mevrouw Teixeira de Matthos en de ambassadeur van België in Nederland, baron F. X. van der Straten-Waillet. Op uitnodiging van de leden van de Koninklijke familie reisde ook de Spaanse troonpretendent. Don Juan Carlos met de regerings-Friendship mee. Don Juan Carlos zal in ons land deel nemen aan een jachtpartij. Onder degenen die in Brussel de Ko ningin, de Prins en de beide Prinsessen uitgeleide deden 'bevond zich ook Prins Albert van België. Huurverhoging wortlt noodzakelijk geacht De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid deelt in zijn Memorie van Antwoord mede, het niet juist te achten thans iets te zeggen over een nieuwe huurver hoging, omdat het vraagstuk van het in de toekomst te voeren huur beleid in studie is bij de Sociaal- Economische Raad. Er bestaat goede hoop, dat het advies van de raad binnenkort tegemoet gezien kan worden. Verdere huurverho ging zal noodzakelijk zijn om tot herstel van normale verhoudingen op de woningmarkt te geraken. Voor dit doel is het nodig gebruik te maken van elke gunstige ge legenheid om nog enige verhoging van het algemene huurpeil tot stand te brengen. Het overleg over de opheffing van de woonruimte- wet en vrijmaking van de huren gaat nog voort. Koningin Juliana. Prins Axel van Denemarken en Prinses Margaret van Engeland als toeschouwers bij het burgerljjk huwelijk van. Koning Boudewijn en Dona Fabiola. Prinses Birgiita van Zweden is verloofd met Prins Johann Georg van Hohenzollern. In een communiqué van het Zweedse hof is de verloving gister avond bekendgemaakt. De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. (Elders in het blad vindt men een foto van het verloofde paar). Prinses Birgitta, die 23 jaar oud is. is de tweede dochter van Prinses Sybille, (de weduwe van Prins Gustaaf Adolf die in 1947 bij een vliegtuigongeluk in Ko penhagen om het leven kwam en de moe der van de twaalfjarige Kroonprins Ka- rel Gustaaf. Prinses Birgitta heeft drie zusters: Margaretha, die de oudste is, Désirée en Christina. Prins Johann Georg von Hohenzol lern is de zoon van Prins Friedrich von HohenzollernSigmaringen en van Prin ses Margareta von Saxen. Hij is 28 jaar. Viering in intieme kring Prins Johann is gisteravond in Stock holm aangekomen. Hij ging direct naar het koninklijk paleis, waar de verloving in intieme kring gevierd wordt. Prins Johann en Prinses Birgitta heb ben elkaar ongeveer een jaar geleden voor het eerst in München ontmoet. Prin ses Birgitta studeerde daar Duits en de 28-jarige Prins Johann kunstgeschiede nis, archeologie en paleografie. Hij zal binnenkort zjjn doctoraal doen. In september is de Prins in Stockholm de gast geweest van Koning Gustaaf Adolf. Daar bleek toen dat de verhou ding tussen beiden was uitgegroeid tot liefde, zo deelde een woordvoerder van het Huis van HohenzollernSigmaringen mee. Prins Johann is een neef van ex- Koning Michael van Roemenië en ex- Koning Peter van Joego-Slavië. Zijn moeder is een dochter van de laatste Koning van Saksen. Een close-up van het Koninklijkvan h&t kerkelijk huwelijk in Brus- tLen close-up van net KoninKiijKvan bruidspaar tijdens de voltrekking I se/. Gisteravond hingen er boven Vientiane, de hoofdstad van Laos, dichte zwarte rookwolken, afkom stig van de vele branden, die er in de stad woedden. Deze branden zijn ontstaan door het mortiervuur van kapitein Kong Lae's troepen. Het gebouw van de Amerikaanse ambassade is volkomen door het vuur verwoest. Enkele gebouwen van de Franse militaire missie staan eveneens in brand. Schreeu wende vrouwen met kleine kinde ren op de arm vluchtten uit hun houten huizen die in lichterlaaie staan. Fietsen, auto's en andere vervoermiddelen worden gebruikt om buiten het bereik van de vlam men te komen; 5.000 vluchtelingen kamperen op 16 km ten oosten van Vientiane. Velen trachten Siam te bereiken. Na drie dagen strijd was de situatie hedenochtend overigens weinig veran derd: de westelijke helft van Vientiane wordt verdedigd door de troepen van kapitein Kong Lae. het oostelijk stads deel, en naar verluidt ook het vliegveld, wordt door de strijdkrachten van de Westersgezinde generaal Phoemi Nosa- van bezet gehouden. Tot, nu toe zouden 320 personen het slachtoffer zijn geworden van de gevech ten. Radio Savannaket, het hoofdkwar tier van Phóemi Nosavan, verklaarde dat gisteravond zware gevechten zijn geleverd, waarbij talrijke soldaten van kapitein Kong Lae en de communistische Pathet Lao zijn gedood, gewond of ge vangen genomen. Bovendien zouden de troepen van generaal Phoemi vijf ka nonnen hebben buitgemaakt. De hoofdmacht van Kong Lae's troe penmacht trekt thans ten noorden van Vientiane terug langs de weg naar de koninklijke residentie Loeang Prabang, in Noord-Laos. Loeang Prabang zelf is in handen van troepen van generaal Proemi, doch Noord-Laos is een bolwerk van de Pathet Lao. Kleine eenheden van Kong Lae's troepen leveren nog ver tragende gevechten in Vientiane. De terugtrekkende troepen van Kong Lae De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering de bouw van ongeveer 80.000 woningen passend acht in het kader van een evenwichtige bevrediging van de onderscheiden be hoeften. De uitvoering van een groter aantal zou alleen verantwoord zijn, indien de bouwcapaciteit in 1961 de raming zou overtreffen. Van het woningbouwprogramma voor 1961 van 80.000 woningen zullen rond 70.000 tot stand komen in de goedkope sector. Dit aantal geeft zeer duidelijk blijk, aldus de minister, van de sociale gerichtheid van het woningbouwpro gramma. De hierin opgenomen 65.000 gesubsidieerde woningen (32.500 woning wetwoningen en 32.500 premiewoningen) kunnen praktisch alle als volkswonin gen worden beschouwd. Bovendien kan ongeveer een kwart van de in de vrije sector te bouwen woningen eveneens als volkswoningen worden aangemerkt. De vermindering van het aantal wo ningwetwoningen is verantwoord .omdat ruim gebruik wordt gemaakt van de subsidieregeling voor de particuliere wo ningbouw voor de bouw van volkswonin gen. In de premiesector worden vrij wel uitsluitend volkswoningen gesubsi dieerd. Het grote sociale belang van een goede woning voor de minder draagkrachtigen wordt zowel door de bouw van woning wetwoningen als van premiewoningen gediend. Beide sectoren kunnen elkaar over en weer aanvullen. De minister beschouwt de premiebouw niet als die nende ter vervanging van de woningwet- bouw. Hij is van mening, dat steeds noodzaak zal blijven bestaan om in de behoefte van een bepaalde categorie wo- ningbehoevenden te voorzien langs de weg van woningwetbouw. Bepaalde groepen van de bevolking kunnen, aldus de minister, de huren van nieuwgebouwde woningwetwoningen niet of slechts zeer moeilijk opbrengen. Voor de minst draagkrachtigen zal daar om in het algemeen een oplossing moe ten worden gevonden in het oude wo ningbestand. De mogelijkheden in de nieuwbouw worden voor deze bevolkings groep vergroot door extra subsidie voor goedkope woningbouw. De minister twijfelt er niet aan, dat de woningbehoefte het grootst is bij hen die een arbeidersinkomen hebben. Zijn hele woningbeleid is op deze stel ling gebaseerd. Indien in de loop van 1961 mocht blijken, zo zegt de Memorie van ant woord, dat het voor de vrije sector ge raamde aantal van 15.000 woningen be langrijk dreigt te worden overschreden, zal de minister zich nader beraden over eventueel in dit verband te nemen maat regelen. Een afremming van de vrije sector zou voornamelijk moeten geschie den ten aanzien van de zeer dure wo ningen. Het aantal van dergelijke wo ningen is op het totaal genomen echter zo klein, dat van een dergelijke maat regel weinig effect mag worden ver wacht. Overleg met de minister van Econo mische Zaken heeft geleid tot een zekere prijsstabilisatie, dan wel tot het voor komen van prijsstijgingen en het ver lagen van prijzen. Van de activiteiten van dat rijk ter verlaging van de kos ten mogen worden genoemd: Het bevorderen van de bouw van goed kope woningen langs de weg der sub- sisieverlening en de steun ter bevorde ring van de standaardisatie en de nor malisatie in de bouwnijverheid. Aan de gemeentebesturen is destijds verzocht bij de verkoop van terrein voor volkswoningbouw geen onderscheid te maken tussen de verschillende vormen waarin deze bouw mogelijk is. De mi nister ziet geen reden zich hierover op nieuw tot de gemeentebesturen te wen den. Bij concrete klachten is hij echter bereid een onderzoek in te stellen. Om het vraagstuk van een juiste en uniforme wyze van berekening der grondkosten te bestuderen en om aan te geven op welke wijze eventueel ver laging van de grondkosten zou kunnen worden bereikt, zal een speciale com missie worden ingesteld. Advertentie Kom inKempkes' Meubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75-77t tel. 020-222166, of te Waddinxveen, tel. 01828-2241, de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er voeren hun Russische houwitsers met zich mee. De Siamese minister van Defensie deelde gisteren mee, dat de crisis in Laos nog lang niet vporbij is. De Pathet-Lao- beweging zou over omvangrijke strijd krachten beschikken, die zich waar schijnlijk niet spoedig zullen overgeven. hartelijk welkom! Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage. Uit Het Leidsch Dagblad van 17 December 1860: Gisteren verscheen bij de firma Jac. Hazenberg Cornzn. te Leiden de vroeger aangekon digde Open Brief aan Mr. J. HeemskerkAz., lid van de 2e Ka mer der St.-Generaal enz. Al wie de Leidsche Hoogeschool, het Vaderland en de Waarheid lief heeft, zal met genoegen dit be langrijk geschrift doorlezen. In de inleiding van den brief dee- len de Stellers de aanleiding van hun schrijven mede: de ivoorden door den Volksvertegenwoordi ger in de Zitting der 2e Kamer van 8 November l.l. uitgesproken hebben de eer en den naam der Leidsche Studenten vooral der juristen getroffen. Een beroep op de openbare opinie is niet dan pligtmatig

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1