Fa. SASBURG - LEIDEN J. BARON VAN KNOBELSDORFF SASSENHEIMS BURGEMEESTER Het gaat moeizaam met de P.B.O. Filmapparaten verdwenen uit Socrates-boedel Van het geïsoleerde Goedereede naar een rijk bloembollendorp Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 december 1960 Derde blad no. 3022S CALTEX de veredelde petroleum gezondè^^"™^^^ warmte' reukloze verbranding v MEER WARMTE VOOR MINDER GELD STIELTJESSTRAAT 10 TELEFOON 25089 De WETSTRAAT 37 TELEFOON 21523 Waldo is een trouwe vriend van het nieuwe burgemeestersechtpaar die ook op deze in de gezellige huiskamer van de burgemeesters- woning te Goedereede genomen foto moest. (Foto Leidsch Dagblad) verbinding Haringvliet (de brug van het eiland naar de Hoekse Waard wordt in 1964 in gebruik genomen) en bestuurslid van de Herv. Stichting voor Maatschap pelijk Werk in Zuid-Holland, vindt het erg plezierig, dat hij de provinciale contacten kan blijven onderhouden. Hij kent zijn nieuwe gemeente niet goed, maar hoopt er zich zo spoedig mo gelijk thuis te voelen. Bij het afscheid- nemen vertelde de burgemeester ons nog een aardige bijzonderheid, nl. dat een oud-oom van zijn echtgenote in de ja ren twintig burgemeester van Sassen- heim was. Hij noemde daarbij de naam Besselaar. De oudere Sassenheimers zullen zich hem nog wel herinneren. Onderzoek stagnatie-factoren (Van onze correspondent) De ontwikkeling van de P.B.O. voltrekt zich in een wel heel langzaam tempo. Reeds bij de aanvang van dit jaar wees de voorzitter van de S.E.R., prof. dr. G. M. Verryn Stuart, op dit verschijnsel, terwijl de organisatie-commissie van de S.E.R. zich er al geruime tyd over beraadt en daarbij tevens de functionering van de bestaande bedrijfslichamen onder de loep neemt. De laatste tijd zijn dan ook weinig resultaten bereikt in het overleg, dat gevoerd is in bedrijfstakken van de industrie, waarover de S.E.R. op hun verzoek de bewindslieden, welke met de zorg voor de P.B.O. belast zijn geweest, regelmatig heeft gerapporteerd. Van enkele zijden is daarom reeds enige malen gepleit voor een algemene discussie in de S.E.R. over deze proble men. De organisatie-commissie bereidt thans echter een nota over deze kwestie voor, welke als grondslag voor zulk een discussie zou kunnen dienen. De commissie zal deze nota zo tydig aan de raad aanbieden, dat deze dis cussie in april as. gehouden zou kunnen worden. Teneinde de leden (en plaats vervangende leden) van de S.E.R. zo goed mogelijk te informeren en voor te bereiden, heeft de organisatie-commissie die onder voorzitterschap staat van S.E.R.-voorzitter prof. Verryn Stuart thans in de vorm van een aantal vraag punten een opsomming gegeven van de onderwerpen, welke zij zich voorstelt in de nota te behandelen. Hierdoor kan op reële grondslag eventueel door nader beraad in eigen kring de discussie gron dig worden voorbereid. Ondermeer wenst de organisatie-com missie na te gaan in welke opzichten de instelling van bedrijfslichamen tot een verbetering van de belangenbehartiging leidt, zulks ten einde te toetsen in hoe verre de bij de uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie gevolgde gedrags lijn steunt op de meningen te dien aan zien in het bedrijfsleven. Voorts wil men toetsen, in hoeverre de mogelijkheid van regelend optreden een essentieel element van de werkzaamheid Sassenheims nieuwe burgemees ter Baron Van Knobelsdorff had gisteren heel wat telefonische ge lukwensen van collega's en vrien den in ontvangst te nemen. (Foto Leidsch Dagblad) Cuba zal Indonesië helpen bij aanval van Nederland De Cubaanse ambassadeur in Djakar ta dr. Benigno Arbezoe Cadelo, heeft verklaard, dat Cuba Indonesië zou hel pen indien het door Nederland wordt aangevallen. Daartegenover verwacht Cuba Indonesische steun tegen het im perialisme. De ambassadeur zei dit op een „Cubaanse avond" die georganiseerd was door Indonesische studenten. „Cuba vertrouwt, dat zijn revolutie met steun van Indonesië, de Verenigde Arabische Republiek, Polen, de Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowakije en de Chinese Volksrepubliek met succes voltooid zou worden" De Indonesische minister voor Mobilisering van het Volkspoten tieel, Soebidjo, die ook voorzitter is van de Komplot om Venezolaanse raffinaderij op te blazen De politie van Caracas heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij een komplot om de Shell-raffinaderij te San Loren zo op te blazen, heeft ontdekt en de samenzweerders heeft aangehouden. De Venezolaanse sociaal-christelijke partij had de regering eerder gewaar schuwd voor communistische voorbe reiding tot een algemene staking op de olievelden van bedrijfslichamen wordt geacht. Voorts vraagt de commissie zich af of er in het bedrijfsleven behoefte bestaat aan het overnemen van taken en be voegdheden van de centrale overheid, en zo ja, of de bedrijfslichamen daartoe geschikt zijn, of zo nodig geschikt voor kunnen worden gemaakt. Debat in juni Zoals bekend, heeft de Tweede Kamer destijds bij de staatssecretaris aange drongen op een debat over de P.B.O. Dit debat zal vermoedelijk in juni volgend jaar plaats vinden. De besprekingen, die de S.E.R. in april a.s. over deze proble matiek hoopt te houden, kunnen echter moeilijk als een soort „het gras voor de voeten wegmaaien" van de Kamer wor den gezien, daar, zoals van de zijde van de S.E.R. verklaard werd, de staats secretaris op de hoogte was van de plannen van de organisatie-commissie. Het is overigens niet de opzet, dat de S.E.R. zich op het terrein van het beleid zal begeven. De staatssecretaris heeft overigens een achttal maanden geleden de S.E.R. om een rapport gevraagd inzake de P.B.O.-ontwikkeling. Dit rapport zal ongeveer gelijktijdig met de nota voor de S.E.R.-leden ingediend worden, en wel in februari of maart. Het rapport zal uiteraard volgens de zelfde hoofdlijnen worden opgesteld als de nota. Het valt overigens niet te verwachten, dat de S.ER. naar aanleiding van de in april te voeren P.B.O.-besprekingen een ongevraagd advies in deze zal uit brengen. De opzet van die besprekingen is immers, dat de organisatie-commissie ingelicht wordt over de standpunten van de leden met betrekking tot de be drijfsorganisaties, reden waarom de vraagpunten zijn uitgestuurd. Thans houdt men zich in bepaalde gevallen nog te zeer in het vage, zo oordeelt de commissie. De organisatie commissie zou echter juist concrete meningen willen vernemen over enkele punten, ondermeer van werkgeversver bonden en vakorganisaties. De vraag blyft echter bestaan, zo zeide ons de S.E.R.-algemeen secretaris, de heer Hub. L. Jansen, of ook concrete antwoorden gegeven zullen worden. De meningen over een en ander botsen immers nogal. vriendschapsvereniging Indonesië-Cuba, zei, dat beide volken zich verzetten te gen het imperialisme. Ultracentrifuge is niet eenvoudig en ook niet goedkoop De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, McCone, heeft gisteren verklaard, dat het ultra centrifuge-proces voor de produktie van splijtbaar materiaal „eenvoudig noch goedkoop" zal zijn. Volgens hem is het niet waar, dat het voor elk land betrek kelijk gemakkelijk zal zijn zelf kernwa pens te vervaardigen. Zoals bekend wordt dit procédé ontwikkeld in Neder land, West-Duitsland en de V.S. In een rapport over Amerikaanse proeven verklaarde McCone, dat vol gens zijn schatting zelfs landen die op kerngebied ver gevorderd zijn, zoals de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland, acht jaar moeten experimenteren, voordat zij een kernwapen op deze wijze kunnen I produceren. Ongetwijfeld zou evenwel het streven j naar gecontroleerde kernontwapening I door dit procédé worden bemoeilijkt, I doordat men volgens deze methode in I het geheim kernwapens kan vervaar digen. Volgens het rapport van McCone over weegt de Nederlandse regering, naar verluidt, maatregelen tot controle op het ultracentrifuge-proces. West- duitse woordvoerders hebben eerder be kendgemaakt, dat de Bondsregering op Amerikaans verzoek het procédé geheim houdt. McNamara (44) wordt Amerikaans minister van Defensie (Van onze Amerikaanse correspondent) Kennedy heeft gisteren Robert McNamara tot minister van Defen sie benoemd. De 44-jarige Mc Namara past als type volkomen in de groep van mensen waarmee Kennedy zich bij voorkeur omringt. McNamara heeft een uitstekend stel hersens, een overvloed aan energie, hij kan terugzien op een goede militaire carrière en is nog altijd enthousiast voor de sport. In zijn vakantie vliegt hij vaak naar Zwitserland om te gaan skiën en bergklimmen en hij heeft ook in het maatschappelijk leven kans gezien snel aan de top te komen. De dag nadat Kennedy tot president van de Verenigde Staten was gekozen veroverde ook McNamara een presidentschap en wel dat van de Fordfabrieken. Voor zijn klim naar de top bij Ford heeft hij slechts vijftien jaar nodig gehad. Financieel betekent de aanvaarding van een kabinetspost een groot offer voor McNamara: bij Ford zou hij vier honderdduizend dollar per jaar hebben verdiend, bij Kennedy krijgt hy jaarlijks slechts vijfentwintigduizend dollar! Bovendien zal hij alle Fordaandelen, die thans in zijn bezit zijn, moeten ver kopen. McNamara, die afkomstig is uit San Francisco, studeerde aan de universiteit te Californië en later in Harvard, waar hij zich toelegde op bedrijfsleiding. Hij werkte enige tyd bij een bekend accoun tantskantoor. Doch na een jaar was hy terug in Harvard, maar nu als assistent van de professor in de bedrijfseconomie. Gedurende de oorlog diende hij bij de luchtmacht waar hij het bracht tot luitenant-kolonel. Kort na de oorlog kwam hy in dienst bij Ford als leider van de afdeling financiële analyse. Snel maakte hy promotie en ruim een maand geleden bereikte hij de top van dit grote autobedrijf. Toch nam zyn werk voor Ford niet zijn gehele aandacht in beslag.; Mc Namara koos zich een woning in de universiteitsstad Ann Arbor teneinde contact met de wetenschappelijke wereld aan te houden. Bij voorkeur verdiept hij zich in sociologie, geschiedenis en filo sofie. McNamara, die officieel staat inge schreven als Republikein, heeft niette min een onafhankelijke politieke belang stelling. Hij steunde in het verleden zowel Republikeinen als Democraten by hun streven naar stembusoverwinningen. Al vroeg in 1960 sprak hy zich uit voor Kennedy. Macmillan lunchte met tlr. Banda, maar zonder resultaat (Van onze Londense correspondent) Dr. Banda, de leider van de Afri kaanse nationalisten van Njassaland, die samen met de andere inheemse leiders de conferentie over de toekomst van de Centraal Afrikaanse Federatie de rug heeft toegedraaid, zal met de leden van zyn delegatie zaterdag naar Njassaland terugkeren. Dr. Banda heeft verklaard dat hij niet opnieuw naar Londen zal komen. Premier Macmillan heeft giste ren nog geprobeerd om de conferentie te redden door met Dr. Banda in zijn ambtswoning te lunchen, maar dit had niet het gewenste resultaat. De leiders van de drie belangrijkste Afrikaanse partijen in de Rhodesisch- Njassalandse federatie hebben gisteren op een openbare bijeenkomst in Londen de Britse regering gewaarschuwd voor „het acute gevaar van een volksuitbars ting in Centraal-Afrika." Kenneth Kaoenda, de voorzitter van de Verenigde Nationale Onafhankelijk heidspartij van Noord-Rhodesië, zei dat zijn land „een tweede Kongo" dreigt te worden door „de koppigheid van de colons." De telefoon rinkelde tot 's avonds laat (Van onze Amsterdamse correspondent*) Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Cop- pello, curator in het persoonlijk failli- sement van de Socrates-directeur, Nic. den Besten, zou vandaag een onderzoek instellen naar de verdwijning van een complete filmapparatuur met films uit een kamertje van het kantoor van de NV Socrates aan de Beursstraat 9 te Amsterdam. De apparaten, die tot de persoonlijke bezittingen van de heer Den Besten zouden behoren, lagen in een vertrekje van de benedenverdieping. De deur was op slot en degene, die zich de apparaten heeft toegeëigend, blijkt over de sleutel te hebben beschikt, want het slot is niet geforceerd. De Amsterdamse rechtbank heeft gis. termiddag vergaderd over het verzoek van de raadsman van de heer Den Besten, mr. H. B. Wieringa, om de gijzeling van zijn cliënt op te heffen. De zitting is in de namiddag geschorst tot vandaag. Na het horen van raads man en curatoren, zou de rechtbank een beslissing nemen. De heer Den Besten bevindt zich sinds 25 november in gijzeling omdat hij de curator van de gefailleerde NV, mr. C. D. van Vliet inlichtingen zou hebben onthouden, die voor de afwikkeling van het faillissement van belang zijn. Sinds dien tracht hij een .gat' van enkele mil- 1 joenen guldens te overbruggen, hetgeen I echter een onmogelijke taak is, wegens het ontbreken van boekhoudkundige be. scheiden. (Van een onzer redacteuren) ,,Ja, ik ben toch wel blij binnenkort eilandbewoner af te zijn en betrekkelijk dicht bij Den Haag aan een nieuwe taak te kunnen I beginnen". Na bedankt te hebben voor de belangstelling legde de burgemeester van Stellendam en Goedereede, J. Baron van Knobels- dorff, de hoorn voor de zoveelste maal op de haak. Nog geen vijf minuten later rinkelde de telefoon opnieuw. Vele tientallen vrienden van de burgemeester en zijn charmante vrouw belden gisteren namelijk I op om hun gelukwensen aan te bieden. Geen wonder, want de 43-jarige baron was des morgens om kwart over negen officieel in kennis gesteld van zijn benoeming tot burgemeester van het welvarende bloembollen- dorp Sassenheim. Des middags stond het nieuws al in heel wat bladen afgedrukt. Vooral in de avonduren belde de een na de ander, o.m. burgemeesters van gemeenten aan de overkant van het Haringvliet, I het burgemeestersechtpaar op. Ook het aantal gelukstelegrammen, dat op deze dag bij de burgemeester werd bezorgd, was aanzienlijk. Sterk verbonden Ondanks alle drukte, ivelke de te lefonische boodschap van mr. J. Klaasesz, de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Hol land, met zich meebracht, was het lkinderlozeechtpaar van Knobels dorff bereid ons in zijn met zeer veel smaak ingerichte woning in Goede reede te ontvangen. Hoewel beiden zich mede door de verschrikkelijke stormramp in 1953 - Stellendam had niet minder dan ze ventig doden te betreuren - sterk verbonden voelen met de rechtzin nig hervormde bevolking van Goeree betekent de overplaatsing naar het bloembollendorp voor hen toch min of meer een verbreking van hun iso lement. Het echtpaar verheugt zich bijvoorbeeld bijzonder op de cultu rele genoegens, welke het in de nabij Sassenheim gelegen steden te wach ten staat, terwijl de burgemeester, die veel van c-ilen en vissen houdt, zich op de Kagerplassen beslist thuis zal voelen. Grote verwachtingen Baron van Knobelsdorff zei, dat hij zich zeer veel van zijn nieuwe gemeente voorstelt. Morgen komt de loco-burge meester van Sassenheim, wethouder Vo gelaar, bij hem op bezoek om alvast het een en ander te regelen. De nieuwe bur gemeester hoopt zo spoedig mogelijk naar Sassenheim te kunnen reizen voor een eerste kennismaking. De benoeming gaat in op 1 januari, maar de verhuizing zal waarschijnlijk pas enkele dagen la ter plaats vinden. Het vijftienjarig hu welijksfeest van het echtpaar Knobels dorff wordt in ieder geval in Goedereede gevierd. De baron, die eind 1945 in het huwelijk trad, kwam nog geen anderhalf jaar later als burgemeester naar het Zuidhollandse eiland. Hij is Schevenin- ger van geboorte en genoot in Den Haag zijn middelbare schoolopleiding. In 1937 ging baron van Knobelsdorff naar Zoetermeer om zich als volontair theoretisch en praktisch in de ge meente-administratie te bekwamen. Vijf jaar later, tijdens de bezetting, kreeg hij een functie ter gemeentesecretarie van Harmeien en Veldhuizen. Bijna veertien jaar By na veertien jaar woont baron van Knobelsdorff nu met zijn jonge vrouw op het eiland Goeree-Overflakkee. Ge durende deze vry lange periode heeft het sympathieke echtpaar zich een grote populariteit verworven. De burgemeester hield zich in zijn twee kleine gemeenten, die tezamen ongeveer drieduizend inwo ners tellen, voortdurend bezig met de problemen van het eiland, waar de land bouw, in de afgelopen eeuwen een be langrijk middel van bestaan, steeds meer wordt gemechaniseerd. De bevolking breidt zich niet of nau welijks uit, want het zijn juist de jonge ren, die het eiland verlaten om elders werk te zoeken. De industrie in en om Rotterdam oefenen ook op deze jonge eilandbewoners een grote zuigkracht uit. Het beroep van landarbeider is hier langzaam maar zeker aan het uitsterven, zegt de burgemeester. Een belangrijk deel van de mannelijke bevolking verdient zijn dagelijks brood bij de Deltawerken, terwijl de vissers op het z.g. Goereese Havenhoofd eveneens een goed bestaan hebben. Zij beschikken over 22 vaartui gen, kleine botters, waarmee veel plat vis wordt gevangen. In Stellendam wordt voornamelijk de garnalenvisserij uitge oefend. Groot is het aantal meisjes, dat er in de garnalenpelindustrie werkt. Goe dereede, de woonplaats van de burge meester, was in de zestiende eeuw een belangrijk handels- en vissersdorp tot dat de haven verzandde. Het christelijke Goedereede telt één kerk, één openbare school in het dorp en één christelijke school op het Havenhoofd. In Stellendam vindt men naast de hervormde ingezetenen een vrij grote groep gereformeerden. Behalve een openbare school is er een school uit gaande van de kerkeraad van de Herv. Kerk en een chr. nat. school. Hele sprong Kortom, het is voor baron van Kno belsdorff een hele sprong, van het ge- isoleerde Goedereede naar het ryke Sassenheim, waar de bloembollenteelt een voorname bron van inkomsten is. Hy beseft het trouwens ten volle. Met een grote dosis optimisme, zelfvertrou wen en energie gaat hij binnenkort zijn nieuwe taak aanvangen. Baron van Knobelsdorff, die o.m. voorzitter is van de Stichting Vluchte lingenzorg op Goeree-Overflakkee, ge delegeerd-commissaris van de N.V. Brug

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9