Laatste Berichten Westduitse droom van eigen straalpassagiersvliegtuig is (voorgoed?) vervlogen «ÏÏSP^v:: 321 WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 Beperkt aantal leden van Leidse IJsclub mag gebruik maken van baan in Oegstgeest Jaarvergadering IJsclub In het café-restaurant Knijnenburg jond gisteravond de 67e jaarvergadering plaats van de IJsclub Oegstgeest. De voorzitter ,de heer K. Veen, sprak njn voldoening uit over de goede op komst en verwelkomde het ere-lid, de heer W. de Roode. Hij herdacht de heer F J. Hogervorst. In hem verloor de ver eniging een ijverig en toegewijd mede werker. De heer Veen deelde mede, dat ie zustervereniging te Leiden nog steeds eeen ijsbaan heeft. Het bestuur had zich Wederom tot Oegstgeest gewend om de jrorig jaar getroffen regeling te conti nueren waardoor een beperkt aantal le ien van de Leidse IJsclub toegang kan terkrijgen tot de baan in Oegstgeest. Met deze regeling kon de vergadering Instemmen. Nadat vorig jaar het club huisje in gebruik kon worden genomen ta nu de kaden en de toegangsweg aan merkelijk zijn verbeterd, worden zo lang zamerhand alle bestuurswensen vervuld. De voorzitter merkte op dat de kapstok ken die buiten zyn aangebracht koste loos kunnen worden gebruikt. Voor het gebruik van de garderobe binnen het clubhuis moet evenwel een kleine ver goeding worden betaald. De jaarverslagen werden besproken en goedgekeurd. Er was een batig saldo, terwijl de be zittingen van de vereniging te boek staan voor f. 4790. De voorzitter hoopte op een gemeentelijke tegemoetkoming bij de semi-permanente aanleg van de elek trische verlichting. Met overgrote meerderheid van stem men werden de aftredende bestuursle den herkozen nl. de heren H. Dullaert, C. J. J. van Ekeris, H. J. van Gorkom en J. W. N. van der Post. OMSLAG VAN KERNWAPENS /an onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft vanmiddag de communist Bakker inlichtingen ge vraagd over het opslaan van atoomwa penen in ons land. Het gaat volgens hem niet alleen om kernwapenen die zouden zijn opgeslagen bij het vliegveld Volkel, maar waarschijnlijk ook elders in ons land. Minister Visser antwoordde niet alle inlichtingen aan de communist te kunnen geven omdat zulks in strijd zou zijn met het landsbelang. De opslag is niet gevaarlijker dan van conventio nele munitie, verzekerde de minister. Vannacht is de boerenhoeve van de heer J. W. Lekkerkerker te IJsselstein geheel door brand verwoest. Van de 21 koeien konden slechts 8 worden gered. De hooiberg en de bijgebouwen konden door de brandweer worden behouden. LEIDERDORP A.R. over gemeentepolitiek De A.R.-raadsleden C. Meerburg, L. tos en J. H. Boot hebben gisteravond pp de ledenvergadering van de A.R.- kiesvereniging de gemeentepolitiek be sroken. De voorzitter van de kiesvereniging fle heer C. Hobo besprak o.m. ophef fing en samenvoeging van de gemeen ten, de gemeentelijke autonomie, de fi- jiaciële verhouding tussen het Rijk en fle gemeenten en de eigen verantwoor delijkheid van de gemeentebesturen. De heer Meerburg behandelde vra gen over het verplichte onderhoud van ie voortuintjes in de nieuwe wijk, als- Inede de voor- en nadelen van de stich ting Stad en Land. De heer Boot gaf antwoord op de traag wat de Leiderdorpers er toch tegen hebben om by een grote stad te porden aangesloten. Hy zei onder meer, (lat in een kleinere gemeenschap het yerzorgingspeil van de burger over het llgemeen beter kan zyn. De heer Boot wees op het grote nut jan het particuliere initiatief op het ge bied van de cultuur en de sport. De vraag wanneer er nu eindelijk eens een centraal gymnastieklokaal in Leiderdorp komt konden de raadsleden helaas niet beantwoorden Van de ur- bentie zyn zy overigens wel degelijk overtuigd. OEGSTGEEST Oegstgeest is voor de beursplannen In Zomerzorg te Leiden hield de afde ling Oegstgeest van de Kon. Alg. Ver. boor Bloembollencultuur haar najaars vergadering onder leiding van haar Voorzitter, de heer J. M. Uittenbogaard. De belangstelling was niet onbevre- kigen. Gezien het belangrijke punt van bontributieverhoging was dit wel begrij pelijk. Deze verhoging werd met alge- fnene stemmen aanvaard. Alhoewel het Voorstel van het hoofdbestuur inzake jfle beursplannen vele kritische op. en aanmerkingen aan de vergadering ont lokte, kregen de gekozen afgevaardigden (de heren J. M. Uittenbogaard en S. L. Van Reisen) naar de algemene vergade ring op 19 december te Haarlem, de op dracht vóór deze plannen te stemmen. Ook de toenemende landhonger in het (westen des lands en het verloren gaan jvan beste kweekgronden bracht vele tongen in beweging. Unaniem sprak de vergadering haar grote bezorgdheid over deze ontwikkeling uit. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Maria L. W., dr. van G. J. van :Bennekom en M. C. W. van der Voort, (Leonarda S. M„ dr van C. N. van Schle ea C. A. M. Heemskerk. Ondertrouwd: C. J. Heemskerk, 23 Jr en J. M. van Moorsel, 21 jr. Getrouwd: J. Schuurer, 32 Jr en E. Buntsma, 24 Jr. Overleden: C. G. M. Kolfschoten, 89 Jaar WASSENAAR Geen steun voor de Beursgebouw- plannen De plannen van de Koninklyke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur voor het verbouwen van het Kre- lagehuis te Haarlem tot een doeltreffen der beursgebouw hebben gisteravond niet de instemming gekregen van de Wassenaarse afdeling. Op een vergade ring die onder voorzitterschap van de heer C. Berbee in Huize Den Deyl ge houden werd, is lang en breed over het advies van de commissie voor het beurs gebouw gediscussieerd. Dit advies be- jtreft een etappegewijze verbouwing van het Krelagehuis. Vrywel unaniem was de vergadering van mening, dat het plan te vaag is om ermee in zee te gaan. i Met name is niet bekend hoeveel de to tale verbouwing zal gaan kosten; er wordt alleen gesproken over een be drag van f 2 miljoen voor de eerste twee fasen. Bovendien achtte men het onjuist, dat de plannen zo kort voor de a.s. maandag te houden algemene ver gadering werden gepubliceerd, dat het j indienen van amendementen door de afdelingen vrijwel onmogelyk werd ge maakt. Dat er iets ten aanzien van het beurs gebouw zal moeten gebeuren, daarover was iedereen het roerend eens. Maar dan zal er toch een meer concreet plan moeten worden gemaakt, een plan dat j door deskundigen behoort te worden be keken, en dat tydig voor een algemene vergadering gepubliceerd wordt. Met 21 tegen 2 stemmen besloot de vergadering, de thans ter tafel liggende voorstellen over het beursgebouw af te wijzen. Zo nodig zal steun worden ver leend aan een motie, die de gevoelens, welke in de Wassenaarse afdeling le ven, tot uitdrukking brengt. De Wassenaarse afdelingen zal op de Algemene vergadering vertegenwoordigd worden door de heren C. Berbee en J. Hoogstraten. Tegen de overige pun ten, die in de beschryvingsbrief zyn genoemd, bestonden in de afdeling Was- j senaar geen bezwaren. Men ging ook ak- i koord met een contributieverhoging van 20 in verband met het op de begro- ting voor 1961 geraamde tekort. De kan- didatuur van de heer A. W. Captein te Breezand voor het hoofdbestuurslidmaat schap zal gesteund worden. Aan het einde van de vergadering bracht de voorzitter dank aan de heren j Hoogstraten, A. Overdevest en v. d. Marei voor het beschikbaar stellen van 1000 hyacitenbollen voor de school- broeiwedstryd en aan de heer Hooge- veen voor de opslag van deze bollen. Nic. den Besten niet vrijgelaten Faillissement Socrates- dochters uitgesproken De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend het ver zoek van de Amsterdamse advocaat, mr. W. B. Wieringa, tot vrylating van de president-directeur van de failliet ver klaarde N.V. bouw- en handelsonder neming „Socrates", de heer Nic. den Besten, afgewezen. Deze werd op 25 november j.l. op civielrechtelijke gron den in bewaring genomen, omdat hy heeft geweigerd de curator in het fail lissement Socrates de gevraagde inlich tingen te geven. Tevens sprak de rechtbank vanochtend het faillesment uit van de NV Inter nationale Financierings- en Bouwmaat- schappy Interdus en de N.V. Neodus, twee dochterondernemingen van de N.V. Socrates. Deze door de Amsterdamse bank aangevraagde faillissementen wer den op 9 december j.l. reeds behandeld, doch de rechtbank schorste de uitspraak 14 dagen op. Het uitstel werd in ver band gebracht met het onderzoek van de justitie en de gang van zaken by Socrates. Geruchten dat de aanhouding van de faillissementsaanvragen verband zouden houden met onderhandelingen tussen de Amsterdamsche Bank en de curator mr. Van Vliet, teneinde tot een bevredigende regeling te komen, zyn door de Amsterdamsche Bank ontkend. Tot rechter-commissaris in de faillis sementen van de beide Socrates-doch- ters benoemde de rechtbank mr. J. van der Esch. Mr. C. D. van Vliet en mr. F. D. Haarbosch werden als curatoren aangewezen. Zy treden ook reeds op als curatoren in het faillissement Socrates. Nederland-België avondwedstrij d (Van onze Haagse correspondent) Naar wy vernemen, zal de interland voetbalwedstryd NederlandBelgië, op 22 maart a.s. in het Feyenoord Stadion te Rottendam gespeeld worden. De wed- stryd zal beginnen om 20.15 uur. De tweede interlandwedstryd van ons na tionale elftal, op 30 april a.s. tegen Hon- garye, zal eveneens op het terrein van Feyenoord worden gespeeld. Deze wed- stryd begint om 14.15. GROTERE KAASEXPORT BRACHT IETS MINDER OP (Van onze correspondent) In opdracht van de officier van jus titie mr. J. F. Hartsuiker mocht de heer Den Besten vanochtend geen gele genheid worden geboden om de in het paleis van justitie aanwezige persver tegenwoordigers te woord te staan. Hy werd in snelle wandelpas de rechtzaal binnengeleid en in het zelfde tempo ver liet hy de zaal weer. Te 12 uur werden de gesloten deuren geopend en deed de raadkamer vervroegde uitspraak over de faillissementsaanvrage van de beide Socrates-dochters. De heer Den Besten zat inmiddels al weer in het Huis van Bewaring. Zyn inbewaringstelling kan op grond van de faillissementswet steeds met 30 dagen worden verlengd. Kritiek op toneelstuk „De duivel en God" Bij de behandeling van de gemeente begroting van Arnhem ziin opmerkin gen gemaakt naar aanleiding van kri tiek op het dezer dagen door de toneel groep „Theater" opgevoerde toneelstuk „De duivel en God" van Sartre. Van de zyde van de PvdA werd op gemerkt, dat de schouwburgcommissie hier geen censuur kan uitoefenen. De woordvoerder van de KVP, de heer Ver meulen, deelde mee dat de KVP geen censuur vraagt. „Maar wij vragen wel", zo zei hy, „dat invloed wordt uitgeoe fend op de keuze van de stukken, men moet er rekening mee houden, dat christenen zich aan dit stuk hebben ge stoten". Ook van de zyde van de prote- stants-christelyke groep zyn bezwaren geuit. „Men kan moeilyk toestaan dat er stukken worden gegeven, die het atheisme propageren", aldus de heer Smeenk Burgem. Matser antwoord de op deze kritiek, dat hy zich niet in artistieke beschouwingen wilde bege ven. Wil men het stuk niet zien of is de recensie ongunstig, dan blyve men weg. „Het is evenwel zaak elkaar te ontzien in zaken, die anderen dierbaar zyn", aldus de heer Matser. Nooit eerder tie in testcricket SPANNING STEEG TEN TOP In aansluiting op hetgeen elders in dit Blad wordt vermeld over de eerste test match tussen de cricketteams van Australië en West-Indrë vernemen wy nader: Beide ploegen hebben op deze laatste dag enkele malen kansen op de zege gehad. Toen West-Indië in de morgen de eerste innings op 284 beëindigde, zag het er voor de Australiërs zeer gunstig uit. De „Aussies" stonden voor de taak in 5 uur en 12 minuten 233 runs te moe ten scoren voor de overwinning. Een beslist niet onmogeiyke opgave. Wesley Hall, de Westindlsche pace bowler, bracht de gastheren echter direct In grote moeilykheden. In de eerste twaalf overs nam hy al vier wickets voor slechts 38 runs. Bepaald triest zag het er voor de Australiërs uit toen zy op 57 al de helft van hun wickets kwyt waren. Alan Davidson en Richie Benaud ver stoorden de Westindische illusies echter wreed door een zevende wicketstand van maar liefst 134 runs op. Met een stand van 226 voor het verlies van zeven wickets scheen de overwinning binnen bereik van de Australiërs. Voor de zeven runs, die voor de zege nodig waren, hadden zij nog drie wickets in handen. Van 226 voor 7 werd het echter 228 voor 8 en zelfs 232 voor 9, wat voornameiyk te wyten was aan het te scherpe runnen van de „Aussies", die naast hun stryd tegen de Westindiërs ook nog een ge vecht tegen de klok moesten leveren. Ian Meckiff, nummer 10 van Australië, dacht zijn elftal toch nog de overwin ning te kunnen brengen. Hy waagde echter juist iets te veel en een run out was het gevolg, zodat de Australische tweede innings op 232 ten einde was. Ook de statistici kwamen nog In moei lijkheden. Nadat de c»iferexperts het erover eens waren, dat het voor de eer ste maal sinds 1918 was dat een test match in een tie geëindigd was, moesten zij een uur later toegeven, dat het in het geheel nog niet was voorgekomen dat een testmatch ,een tie had opgeleverd!!! In de eerste tien maanden van dit jaar exporteerden wy, in vergelijking met hetzelfde tydvak in 1959, weliswaar een grotere hoeveelheid kaas (90.770 ton tegen 88.111 ton), doch de opbrengst liet een lichte teruggang zienf 194,5 mil joen tegen f203,3 miljoen. Hierby moet worden gedacht dat het pryspeil dit jaar lager was dan in 1959. De grootste afnemer van de vader landse kaas is West-Duitsland, en wel met 41.889 ton (v.j. 39.485 ton). Op de tweede plaats komt België/Luxemburg met 19.243 ton (19.774). Auto-oplichter aangehouden Met de aanhouding van een 24-jarige Hilversumse loonslager heeft de politie in Utrecht in samenwerking met colle ga's uit andere plaatsen een reeksvan verduisteringen van huurauto's tot klaarheid gebracht. Duideiyk is geworden dat de man na het verwisselen van nummerborden en diefstal van een volkswagen in Utrecht tal van auto's door zyn handen heeft laten gaan. Hy werd in Amsterdam op het Sta dionsplein tydens de automarkt aange houden. TEGEN VERHOGING HEFFING OP KOFFIEMELK (Van onze Haagse correspondent) Tydens zijn 100ste vergadering heeft vanmorgen het Produktschap voor Zui vel besloten de minister van Landbouw en Vissery mede te delen, dat het te gen een eventuele verhoging van de hef fingen op koffiemelk en room per l januari a.s. is, omdat juist koffiemelk en room, wat de afzet betreft, terrein winnen en voor het bedryfsleven wat meer perspectief bieden dan het overige sortiment. Ondanks de afwyzende houding van het produktschap heeft de minister nog geen toezegging gedaan ten aanzien van de situatie per 1 januari a.s. Voordat het produktschap het besluit nam de minister zyn onveranderde stand punt mede te delen, waren er enkele leden de mening toegedaan, dat de ar gumentatie van de minister om tot ver hoging van de heffingen over te gaan, wel moeilijk aanvaardbaar was. BURGEMEESTER VAN WASSENAAR KRIJGT EERVOL ONTSLAG Aan dr. S. F. A. C. M. baron van Wynbergen is op zyn verzoek met In gang van 1 januari 1961 eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Wassenaar, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Zoals bekend heeft baron van Wyn bergen dit ontslag enkele maanden ge leden wegens gezondheidsredenen aan gevraagd. (Van onze correspondent in Bonn) De Hamburgse vliegtuigfabriek „Hamburger Flugzeugbau G.m. b.h." heeft besloten haar plan tot constructie en bouw van een straal passagiersvliegtuig volgens haar project HFB-314 niet uit te voeren. Het plan is mislukt omdat de West duitse regering noch de regering van Hamburg een besluit kon of wilde nemen nopens de financiering ervan. De Hamburgse vliegtuigfabriek heeft enige jaren lang met haar project rond gelopen. Het lag in de bedoeling een passagiersvliegtuig te bouwen, dat een kruissnelheid van 950 kilometer per uur kon halen, een actieradius van 2400 kilo meter zou hebben, 78 passagiers zou kunnen vervoeren en zou worden voort gedreven door twee straalmotoren aan de staart van het toestel. Op tekeningen geleek de HFB-314 veel op de Franse Caravelle. Twee jaar geleden legde de fabriek dit plan aan de Westduitse regering voor en vroeg daarby om een eerste krediet van 40 miljoen mark. Men stel de het voor, alsof door de bouw van dit eerste Westduitse straalpassagiers vliegtuig een leemte zou kunnen wor den gevuld in het internationale lucht verkeer een leemte tengevolge van het ontbreken van een straalpassagiers vliegtuig voor de korte en middenafstan den. Die leemte is onlangs byna volledig opgevuld! De Amerikaanse Boeingfa- briek heeft namely k reeds 80 stuks van haar nieuwe type 727, ook een straal- passagierstoestel voor de kleine en mid denafstanden, verkocht. De Britse fa briek De Havilland is bezig met de bouw van 24 stuks van haar nieuwe type DH-121, te vergeiyken met de nieu we Boeing. Beide types gelyken qua grootte en capaciteit op de HFB-314. Door deze Brits-Amerikaanse concur rentie acht de Hamburgse fabriek het onmogelyk op dit ogenblik ook maar iets te ondernemen, daar de markt door Britten en Amerikanen snel zou kunnen worden beheerst. Twee jaar gepraat In de Westduitse economische pers wyst men er thans op dat drie Bonner departementen meer dan twee jaar lang hebben gepraat over de HFB-314. In 1959 zei. minister van Economische Za ken Erhard volmondig „ja" tegen het Hamburgse plan. Een half jaar geleden zelfs was er nog een reële kans om met succes de HFB-314 te ontwikkelen. In het byzonder uit men thans kritiek op minister Erhard, die geen enkele haast zou hebben gemaakt om zyn col lege van financiën Etzel te rechter tyd te bewegen de benodigde 40 miljoen mark op tafel te leggen. Ook wordt gezegd dat het mislukken van het HFB-314 project duidelijk heeft aangetoond dat de Bondsrepubliek niet ryp is voor een eigen grote industrie voor het bouwen van burgervliegtuigen. De Hamburgse regering noch grote ban ken konden byvoorbeeld besluiten het stuur van de regering in Bonn over te nemen, zy lieten de Fransen met hun Caravelle, die minder zou moeten zyn dan de HFB-314 beloofde te worden, de Britten en Amerikanen rustig voorgaan. 30500 30500 30500 Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 13 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera Eer stuk 30-65, Bouvardia 20-47, Euphor ia 70-100, Calla 70-105, Poinsettia 75-125, Forsythia 40-75, Prunus Triloba 45-80, Amaryllis per kelk 40-75, Seringen: Step- man 4 kop per stuk 001125, ld. 2 kop 40- 61, Legray 4 kop 80-115, ld. 2 kop 35-45, Fresia per bos 100-180, Cyclamen 100-180, Iris 150-320, Helleborus 125-480. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum - 25-50, Anthurium 300-650 100-165, Aphelandra 100-180 50-70, Asple- nium 35-50, Azalea 350-750 100-175, Begonia Eges 160-240 80-125, Bladbegonia 100-120 Cactussen 15-30, Aralea 80- 125 12-18, Croton 70-80, Cyclamen 300- 650 125-150, Cissus 150-160 30-45, Euphor bia Splendens 100-125 30-50, Ficus 200-280 Gemengde Planten 80-100, Hedera bont 100-150 35-55, ld. Pittsburg 80-100 15-25, Kalanchoe 60-90 Marantha 35-40, Nephrolepis 200-350 35-45, Primu la Obconica 100-150 36-70, St.-Paulia bl. 35-50, Phllondendron 200-350 ld. Scandens 25-35, Platycerium 200-620 50-125, Sansevleria 200-380 100-125, Scin- dapsus groen 50-60, id. bont 65-80, Trade8cantia 30-40 10-15, Varens gemengd 30-40, Primula Sinensis 30-50, Poin settia 150-250 70-95. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 december. Groenteveiling: waspeen Al 4.90-6.90, A2 4.10-6.10, Bl 4.70-6.70, B2 2.90, Cl 3.00 C2 2.30-2.50, alles per kist, boerenkool 24.00-26.00, groene kool 10.00, spruiten 38.00, prei 21.00-32.00, peterselie per 100 bos 14.00. Aanvoer waspeen 43.000 kg, waarvan 16.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 13 december. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Krelage's Triumph 130-135, Pink Trophy 1.35, Superba 130- 135, Early Glory 60-70, Helios 50-60 per bos, Hyacinten: L'Innocence I 41, ld. 2 29 -30, Jan Bos 15, Anne Marie 27-29 per st. WOERDEN, 14 december. Kaasmarkt Aanvoer 9 partyen. Noteringen f 2.05-2.25. Handel kalm. Nog veel onrust in kasjbali van Algiers De afgelopen nacht en vroegere och tend is in de Kasjbah van Algiers op nieuw gedemonstreerd voor een onaf hankelijk Algerye. Toen het licht werd drongen veiligheidspolitie en Zoeaven de Kasjabah binnen. De Franse militaire autoriteiten gaven vanochtend een com muniqué uit waarin werd gezegd dat de troepen „gunstig werden ontvangen door de bevolking, die om bescherming tegen de uitspattingen van het FLN vroeg". Omtrent het verloop van de opera ties in de Kasjbah werd niets bekend gemaakt. Wel lieten de cordons af en toe ziekenwagens door. Naar verluidt hebben zich in de Kasjbah 4.000 met stokken gewapende Algerijnen voor een demonstratie verzameld. In Bóne was het vanochtend rustig. Het is nog niet bekend wanneer de slachtoffers van de betogingen van gis teren zullen worden begraven. In Algiers zyn 320 personen die heb ben deelgenomen aan de onlusten in gevangenissen of interneringskampen opgesloten. Iedereen by wie een wapen werd aangetroffen werd in hechtenis ge nomen. Arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen twee leiders van het „Front voor een Frans Algerije", Camille Vigneau en Antoine Andros. Zij zyn nog voort vluchtig. Naar verluidt zyn voorts in geheel Algerye zeshonderd personen aangehou den. Walter weet nu wat zijn vrouw allemaal uitspookte De veertigjarige Walter Ward in de Engelse stad Worcester verdiende als tractorbestuurder negen pond per week, tot dat zijn vrouw (35) hoorde, dat zy als onderwijzeres vyftien pond per week kon verdienen. Nu gaat mevr. Ward 's morgens naar haar werk, terwyl haar echtgenoot de vier kinderen verzorgt en veger en blik ter hand neemt. „Ik durfde er eerst niet goed mee voor de dag te komen", zei mevr. Ward. „Ik had me niet bezorgd behoeven te maken. Walter dacht er eens over na en vond het een uitstekend idee". Walter Wards dag begint om half acht 's morgens. Dan maakte hy het ontbyt voor het gezin klaar. Wanneer zijn vrouw naar school is vertrokken, baadt Ward de kinderen en helpt ze de deur uit. Hy doet dan het schort af en gaat de boodschappen doen. Eenmaal terug begint hy .met het aan kant maken van de kamers. „Onlangs ontmoette ik twea vroegere collega's", zei hij, „voor de grap riepen ze: „dag mevrouw Walter Ward zei dat hy zich vroeger wel eens had afgevraagd wat zyn vrouw toch de hele dag uitspookte. „Ik weet het nu", zei hy, „wilt U wel geloven dat ik geen tijd meer vind voor een siga ret?" ZEKER 50 DODEN BIJ AANVARING IN BOSPORUS Twee tankboten, de 16300 ton meten de „Petar Zoranic" en de 20.992 ton metende Griekse .World Harmony', zyn vanochtend in de Bosporus met elkaar ln aanvaring gekomen. Er deden zich ontploffingen voor waarna brand uit brak, die door een hevige wind werd aangewakkerd. Het Turkse schip „Tar sus" (9.451 ton) dat zich in de buurt bevond, raakte eveneens in brand. Vol gens de eerste berichten vreest men dat tenminste vyftig mensen om het leven zijn gekomen. Verscheidene bemanningsleden spron gen in het water en een aantal is ernstig verbrand. De „World Harmony", die leeg was, is aan de grond geraakt. De aanvaring gebeurde op een plaats waar de Bospo rus ongeveer een kilometer breed is. De bewoners aan de oevers werden uit hun slaap opgeschrikt. De reddingswerkzaamheden en de be strijding van het vuur worden bemoel- ïykt door een krachtige wind. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, ▼óór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Internationale commissie voor visserijvraagstukken De conferentie van de OESO-landen te Parys heeft naar vandaag van ge zaghebbende zijde is meegedeeld een voorstel van IJsland aanvaard inzake het benoemen van een internationale commissie, die tot taak heeft vissery - vraagstukken, in het byzonder ten aan zien van de afzet, te bestuderen De commissie werd voorgesteld door de minister van Handel van IJsland. G. Gislason, die verklaarde dat naar de mening van IJsland de OESO een spe ciale en onafhankelijke commissie moet hebben om behoorlyk aandacht te wy- den aan visserij vraagstukken. Het zal evenwel geen ministeriële commissie be hoeven te zyn. Om de Noord goed weer, maar visserij was slecht Dertig schepen zorgden dinsdag in IJmuiden voor een aanvoer van 12.000 kisten vis. 860 stuks styve kabeljauwen en 14.000 kilo tong. Er waren 645 kisten schelvis, 125 kisten radio. 375 kisten wijting 145 kisten gul en kabeljauw, 340 kisten koolvis, 30 kisten haai. 2.400 kisten treiler-haring, 2 255 kisten in Ierland gekochte haring, 3.250 kisten kotterharing, 220 kisten sprot, 360 kisten makreel, 235 kisten schol, 60 kisten tarbot en 100 kisten diversen. Om de noord was het wel goed weer maar de vissery was slecht. D? dag vangsten variëerden van 50 tot 120 manden haring, makreel en wyting. De Drie Gebroeders deed een trek van 20 manden hoops, de Machiel meldde een trek van 60 manden kleine schelvis en wyting en de Postboy had twee trekken nodig voor 50 manden hoops. De loggers en kotters by de Pittboei vingen 120 tot 200 kilo tong met 8 tot 10 manden schol, terwijl die by de P -boei 4 tot dagvang sten kwamen van 200 tot 300 kilo tong met 5 tot 7 manden schol erby. Voor de woensdagmarkt stonden ge noteerd de Robert William KW 123 met 50 kisten vis en 1,850 kilo tong, de Ada VL 7 met 1.900 kisten in Ierland ge kochte haring, de Dirkje RO 53 met 455 kisten vis en de Stadt Enokhuysen KW 82 met 400 kisten vis en 70 stuks styve kabeljauwen. BEURSOVERZICHT Kon. Olie hoger in lagere markt Amsterdam. 14 december Wederom lagen vandaag aandelen Kon. Olie vast in de markt. De omzet in het fonds was echter geringer dan de beide voorgaande beursdagen. De koers van f. 124,20 kwam f. 1,40 boven de slotkoers van gisteren uit. De aandelen noteerden echter een paar dubbeltjes beneden pa riteit New York. De stemming voor de overige internationale waarden was lus teloos met iets lagere koersen, vergeleken by het vorige slot. Wall Street gaf giste ren geen spectaculaire koersverschillen te zien. Aandelen Kon. Olie lagen er vast met een koersstyging van een halve dollar. In de openingskoers van f. 124.20 kwam geen noemenswaardige verande ring meer. Aandelen-Phllips op 1188 cir ca 5 punten lager. Dit koersverlies moest ook Aku incasseren by een notering op 455. Unilever een paar punten lager op 785 evenals Hoogovens op 815. Nu de directie van het Aku-concern de emissiegeruchten heeft tegengesproken, is het met de hausse-stemming voor de rayonaandelen gedaan. In de Scheepvaarthoek ging bitter wei nig om. De koersen voor deze aandelen lagen merendeels 1 tot 2 punten beneden het vorige slotniveau. Cultures totaal verwaarloosd. Staatsfondsen praktisch onveranderd in een stille markt. Aandelen Grootbanken lagen verdeeld in de markt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 december Londen 10.57%-1058%New York 3.767/s 3.77%; Montreal 3-85-%-3.85%; Parys 76.84%-76.89%; Brussel 759%-7.59%; Frankfort 90.36% -90.41 Stockholm 72.88-72.93, Zürich 87.55-87.60; Milaan 60.70%-60.75 Kopenhagen 54.69%- 54.74%; Oslo 52.83%-52.88 Wenen 14.50%-14.51%; Lissabon 13.18-13.19%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 14 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. '60 II 4% 101% 101% Ned. '59 4% 99% 99A Ned. '53 3% 95 95% Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94% 94A Ned. '51 3% 96% Ned. '53 (3%) 95% 95 Ned. '56 3% 95 95 GB Ned. '48 3% 89% 89% Ned. bel. cert. 3% 93 GL 91 L Ned. '50 3% 89tf 89f* Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92 92 Ned. '37 3 91 91 Ned. grtbk obi. '46-3 91% 91%GB Ned. doll. In. '47 3 88% 88 GB Ned. Inv. cert. 3 98% 98 A Ned. 62-64 3 99% 99A Indië "37 3 98A 98£ Indië '37 A 3 94% 94% Ned mn.bJ.W6.. UOA 110*4 Ned. won.bi. '58 4% 100% 100 A ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 27% 27%GB Nat. Handelsbank 22f 22| 'S, Ned. Handelmt]on Amst. Rubber 1J2^ 1" GB HVA 145^ 145 Senembah 540 540 460'4 464,6 Berkei's Patent (v.) 326 321 GB CalYé Delft cert. 7™ Dell MU.en (Ver.)I™-2» 169J°gB Kon. Pap. v. Gelder |29 if.y*1 Hoogovens cert MUUer en Co. M. «9 420i4GB Ph?iimabeUabr1193 118914 Unilever Wilton Feyenoord 7"° fVo Biliton 2de r585 Dordtse Olie gew. 12430 12610 Kon. OUe «.20.-1 S _tem <50 A f.20.—146% 145% Holl. Arner. Iljn ]52 qb 16214GB Java China Paket 97.50 98 K L M197* GB 195% Kon. Ned. Stmv. My 136% 134 Stoomvaart My Ned 174% 173 Nievelt Goudr cert. 145% 144% v. Ommeren cert. 307 303 Kot. Rott. Lloyd 155 156 Ned. Scheepv. Unie 152 %GB 151% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% id. Id. "37 I-n (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% Vorige Slotkoers koers v heden Bank N.G. '58 (5%) 105^ 105 A id. N.W.B. '52 (4%) 98% 98A BVG rspbr f.500 179% 180 BVG rspbr. '52 134 134 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 89 90% Premieleningen A'dam '53 3 102 A'dam *51 I 2% 83% 83 A'da m"56 12% 81% 81% A'dam '56 II 2%88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 78% 79% Enschede *54 2%79% 80 Den Haag '52 I 2% 88 86% B Idem n 2% 88% 87 R'dam '52 I 2% 90% 88% Idem II 2% 90% L 90% Idem '57 2%101 100% Utrecht '52 2% 95 L 94% Z.-Holl. 1957 2% 97% 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 236.50 236 Amst. Bank 382 380 H.B.U. cert232 231% Rott. Bank 326 327 Twentsche Bank 317 313% Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 410 Borsumy55% 55% Electrolasmy 335 L 330 Kon. Ned. Grofsm 184 183 Holl. Constructie 530 L 525 L Ing. bur. v Bouwnijv 298 298 Internatio 159 160 Int. Kunststoff Ind 68 66% v. Kempen en Begeer 120% 121 Leidse Wolspinnery 527 Rott. Droogdok My 478 475 Sikkens Groep 830 Ver. Touwfabrleken 320 Walvisvaart 109% Wernink's Betonmy 165 160 Van wyk en Heringa 119% 119 L Zaalberg 118 117 L Spoorwegen Dell Spoorweg My 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% Intern. Nickel 56% 56% Anaconda 46% 46% Bethlehem Steel.... 41% 41%e.d. Cities Service 48% 48 General Motors 41A 41% Kennecott78% 78 Republic Steel 56% 55% Shell Oil 75% 76 Union Pacific 27% 27A Un. States Steel 75%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7