DE BEGROTING VAN KATWIJK IN VRAAG EN ANTWOORD.... HFin^ KW39 ging in Woubrugge te water en zo handig Nog geen officiële mededelingen over aanleg zeehaven Komen er meer wethouders? PLAATSELIJKE GEMEENSCHAP MOET OFFERS BRENGEN VOOR ZWEMBAD! Wrak van Sch.21 wordt gelicht Pierenbouw te IJinuiden thans in volle gang Kloof in Labour nu zichtbaar voor iedereen WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 Zoals gebruikelijk zijn de gemeentebegroting en bedrijfsbegrotingen van Katwijk, die donderdagmiddag a.s. om half drie in openbare be handeling zullen komen, vooraf in de afdelingen van de raad onder zocht. In een uitvoerige memorie van antwoord hebben B. en W. thans van repliek gediend op de vragen, die tijdens dit onderzoek door de raadsleden zijn gesteld. Op de belangrijkste van deze vragen en antwoorden zullen wij hieronder nader ingaan. Enige leden vroegen zich af of de tijd niet gekomen is om het aantal wethouders uit te breiden tot vier. Zij zijn van mening, dat door spreiding van de steeds toenemende werkzaamheden effectiever kan worden gewerkt, waarmede het belang der gemeente gediend is. Hierop antwoorden B. en W., dat ook zij zich reeds enige tijd intern beraden hebben over de vraag op welke wijze een zodanige wijziging in de werkzaamheden kan worden bevorderd, dat de totale aan het college opgedragen werkzaamheden meer evenredig over de leden worden verdeeld. In verband daarmede hebben zij besloten ingaande 1 januari a.s. in de interne verdeling van de taken een wijziging aan te brengen, in dier voege, dat de zaken het grondbedrijf betreffende worden afgesplitst van de portefeuille van de wethouder van Openbare Werken en worden toegevoegd aan de taak van de wethouder voor de Bedrijven. Dit zal tot consequentie hebben, dat er een afzonderlijke raadscommissie voor het grondbedrijf moet worden ingesteld, waartoe t.z.t. een voorstel aan de raad zal worden voorgelegd. Voor het geval dat de raad desondanks toch zou besluiten om over te gaan tot benoeming van een vierde wethouder, hebben B. en W. zich ook beraden over een passende werkverdeling. Schoolmelkvoorziening Verschillende leden vroegen inlichtin gen over de pogingen welke door B. en W. zijn ondernomen om de besturen en hoofden der niet aan de schoolmelk voorziening deelnemende scholen, met name de hervormde scholen, alsnog te bewegen dit afwijzende standpunt te la ten varen. Hierop wordt geantwoord dat herhaaldelijk persoonlijke contacten zijn gelegd met enkele schoolhoofden, terwijl in september j.l. alle niet-deelnemende scholen wederom officieel werden bena derd. Slechts enkele hoofden van scho len hebben toen van hun afwijzend standpunt blijk gegeven. Het merendeel liet echter tot op heden nog niets van zich horen. De motieven, welke een toe treding tot de schoolmelkvoorziening ver hinderen variëren van „niet nodig" en „te veel werk" tot „geen zin". Overigens is het B. en W. bekend, dat in de kringen van de hervormde scholen geen eenheid van opvatting over deze materie bestaat, terwijl het; schoolbestuur deze eenheid als eis heeft gesteld. Hierdoor zijn de schoolhoofden die wel sympa thiek tegenover dit werk staan niet tot medewerking in staat. Geen behoefte Hierbij vooropstellende dat zij van oordeel zijn dat op dit moment aan uitbreiding van het aantal wethou derszetels geen behoefte bestaat, zouden zij dan de vierde wethouder willen belasten met het beheer van de portefeuille van Onderwijs (thans beheerd door de burgemeester) en van de Sportzaken (thans gevoegd bij de portefeuille voor Sociale Zaken). Ook voor dat geval echter blijven B. en W. van oordeel dat, ter verlichting van de werkzaamheden van de wethouder van Openbare Werken, het beheer van de porte feuille van het grondbedrijf in han den moet komen van de wethouder voor de Bedrijven. Zwembad Eén der leden zag zich gaarne in gelicht waarom het plan tot stichting van een zwembad de raad nog steeds niet heeft bereikt en of er op mag worden gerekend dat dit bad er nog vóór 1965 is. Hierop wordt geantwoord dat ten aanzien van het plan, waarvoor intussen de voorkeur wordt gegeven aan een z.g. combinatiebad (binnen- en bui tenbaden) nog een aantal inlichtingen Volkshuisvesting Ongerustheid bestaat by een groot aantal raadsleden over de teruggang in de woningbouw, mede door de verla- .v.iuuuv..; aailM»! muvuuiiccu -- moesten worden verkregen van de N.V. vangnet contingent^ woiungwetwo- Sportfondsenbaden. Dezer dagen zijn J deze gegevens ontvangen, zodat mag wor den verwacht dat deze zaak zeer bin nenkort aan de orde kan komen. Wan neer het zwembad er zal zijn, kan uiter aard niet met zekerheid worden gezegd, omdat rekening moet worden gehouden met allerlei toezichthoudende provin ciale- en rijksinstanties, waarbij stellig ook de budgettaire positie van de ge meente een belangrijke rol zal spelen. Offers B. en W. zijn dan ook van mening dat. wil er een zwembad komen, er in de Katwykse gemeenschap bereidheid zal moeten worden gevonden om daar voor een geldelijke offer te brengen, het zij dit nu zal worden gevonden in de hoogte der toegangsgelden, dan wel omdat zonder meer vaststaat dat deze in zeer belangrijke mate ontoereikend zullen zijn op ander wijze, welke dan ook. Voor wat de door een der leden ge dane suggestie betreft om voor dit doel de gasprijs met 1 of 2 cent te verho gen, delen B. en W. mede dat zij zich in het algemeen op het standpunt stel len dat. voor wat de hoogte der be- drijfstarieven betreft, slechts factoren, aan de exploitatie ontleend, bepalend dienen te zijn. Slechts in geval van uiterste noodzaak zouden zij tot een dergelijke maatregel willen adviseren en dan nog slechts wanneer daardoor de tarieven niet tot een onredelijke hoogte zouden worden opgevoerd. ningen. Hierop antwoorden B. en W. dat dit in de eerste plaats een gevolg is van het door de regering gevoerde beleid op het gebied van de volkshuisvesting Hierdoor is het landelijk bouwvolume voor woningwetwoningen van 45.000 ge leidelijk teruggebracht tot 37.500 in 1960, terwijl in de rijksbegroting voor 1961 slechts rekening werd gehouden met de bouw van 32.500 woningwetwoningen. Bij de verdeling van dit bouwvolume over de gemeenten passen G. Staten een verdeelsleutel toe. De ervaring van de afgelopen jaren heeft geleerd, dat de hantering van deze verdeelsleutel voor de gemeente Katwijk, in vergelijking met andere gemeenten, niet ongunstig is geweest. Daar het hier echter een kwestie van regeringsbeleid betreft, moe ten pogingen om verhoging van het con tingent te verkrijgen als nutteloos wor den beschouwd, zolang op landelijk ni veau geen resultaten kunnen worden bereikt om het jaarcontingent woning wetwoningen op het oude peil terug te brengen. Meer premiewoningen Ten einde te kunnen voorzien in de grote vraag naar huurwoningen zal er in de naaste toekomst naar moeten wor den gestreefd, dat ook in Katwijk meer huurwoningen in de z.g. premiesector worden gebouwd. Als in dit opzicht het particulier initiatief ter plaatse mocht achterblijven, achten B. en W. het nood zakelijk om met inschakeling van on dernemingen van buiten de gemeente een aantal van dergelijke bouwprojecten tot ontwikkeling te brengen. In dit ver band kan worden vermeld, dat reeds een aantal aanvragen van bouwonder nemers van elders, om toewijzing van bouwgrond voor huurwoningen in de z.g. A-categorie (d.w.z. met een huurprijs van maximum f70,per maand) werd ont vangen. Nu de woningwetbouw niet meer voldoende in de grote vraag naar huur woningen kan voorzien, zal de inwilling van vorenbedoelde aanvragen dan ook in ernstige overweging worden genomen. Omschakeling van de plannen der bouwverenigingen op premiebouw kan niet in grote omvang worden verwacht, omdat hiervoor de eis dat een deel der stichtingskosten uit eigen middelen moet worden gefinancierd, een beletsel is. B. en W. zien zich dan ook genoodzaakt om. ter bestrijding van het woningte kort, bij de in het uitbreidingsplan „Hoomes" beschikbare bouwgronden, met vorengenoemde omstandigheden en mogelijkheden rekening te houden. Vissershaven Uiteraard hebben vrijwel alle leden zich bezig gehouden met de kortgele den opgerichte N.V. Zeehaven Katwijk. Zo werd gevraagd of er overleg is ge weest tussen B. en W. o-f de zeehaven- commissie en de Vereniging van Schip- pers-Eigenaren en, indien deze vraag ontkennend beantwoord wordt, of het dan niet op de weg van het gemeente bestuur had gelegen om zelf contact op te nemen met de vereniging. Een van de leden acht het gewenst dat, hoe'vel het gemeentebestuur nog niet officieel met de oprichting van de N.V. op de hoogte is gesteld, alsnog contact wordt gezocht. Een ander lid meent daaren tegen, dat het initiatief moet uitgaan van de N.V. De gemeente kan pas rea geren als een verzoek om medewerking is ingekomen. Algemeen is men echter van gevoelen dat slechis door gezamen lijk optreden van alle instanties ^t beoogde doel bereikbaar is en dat coör dinatie hierbij onvermijdelijk is. Ten slotte zou een lid gaarne vernemen of B. en W. bereid zijn met voorstellen te komen om de nieuwe N.V. te steunen door beschikbaarstellen van het restant van het in 1946 beschikbaar gestelde krediet voor het ontwerpen van plannen voor een haven ad f 100.000,Het ant woord van B. en W. op al deze vragen is kort en krachtig: hangende het over leg dienaangaande, achten zij het voor barig om thans enige officiële medede lingen te doen aangaande de vragen met betrekking tot de Vereniging van Schippers-eigenaren en de Zeehaven Katwijk N.V. i.o. Recreatiegebied Verschillende vragen werden gesteld met betrekking tot de verdere ontwikke ling van het recreatiegebied „De Pan van Persijn". Uit de beantwoording blijkt, dat er plannen bestaan om in het natuur reservaat een theeschenkerij te bouwen, Het wrak van de haringlogger „Arie van der Zwan" (SCH 21), die zondag ochtend op het Zuiderhavenhoofd bij de Scheveningse buitenhaven strandde, zal waarschijnlijk over enkele dagen met be hulp van enige brokken worden gelicht. De eigenaars en assuradeuren hebben de berging nog niet toegewezen. Het wrak ligt weliswaar dichtbij de in gang van de haven, maar blijkt geen ob stakel te vormen voor binnenkomende en uitvarende schepen. Van de 17-jarige reepschieter E. M. Spaans, die bij de stranding op het voor schip stond, is totdusverre geen spoor ge vonden. Gisteren heeft men op het slin gerende wrak nog gezocht, maar ook in het vooronder heeft men van de reep schieter niets gezien. Het vermoeden be staat dat hij in de rampnacht overboord is geslagen. waarin tevens een toiletgelegenheid voor de bezoekers is ondergebracht. Mocht echter de bouw van dit paviljoen geen doorgang vinden, dan zal toch mede t.b.v. de kampeerders, die met ingang van de zomer 1961 in „De Pan" te verwachten zijn, de nodige toilet- en wasgelegenheid aangebracht dienen te worden. De boven bedoelde plannen voor een theeschenkerij met de herbouw van de afgebrande woning zijn geheel gereed; de uitvoering is echter aangehouden in verband met de hoge kosten. Thans zal worden nagegaan of de bestaande bollenschuur tijdelijk in gericht kan worden als theeschenkerij. De herbebossing en de inrichting van het Panbos zijn in de meest natuurlijke staat uitgevoerd, waarvoor de huidige boswachter lof verdient. Het oorspron kelijk opgezette, meer kunstmatige plan met wegen e.d. werd verlaten. Voorts is de grondwaterstand in het westelijk ge deelte van het bos, door wateronttrek king ten behoeve van de Leidsche Duin water Maatschappij, lager dan voor de oorlog, waardoor in dit gedeelte de oor spronkelijke beplanting niet meer kan worden hersteld. Werkplaast Een der raadsleden informeerde hoe ver de besprekingen zijn gevorderd met de Stichting Prot. Chr. Nazorg voor geestelijk gehandicapten. Dit lid geeft er de voorkeur aan dat de leiding, evenals voor de werkplaats voor mindervalide arbeidskrachten, in handen wordt gelegd van een gemeentelijk orgaan en verzoekt voorts na te gaan of door het onder brengen van beide werkplaatsen in één gebouw een voordeliger oplossing kan worden verkregen. Uit de beantwoording van deze vragen blijkt, dat de Prot. Chr. Stichting haar plannen tot oprichting van een werkplaats heeft opgegeven, zo dat de totstandkoming van gemeente wege moet worden bevorderd. Het is zonder meer duidelijk, dat geen gebruik kan worden gemaakt van de werkplaats voor minder-validen, omdat daar geen ruimte beschikbaar is. Wel zyn ook B. en W. van oordeel dat het uit economi sche overwegingen voordeel kan opleve ren de werkplaatsen te combineren en zij zeggen gaarne toe hiermede bij het ontwerpen van. een nieuw gebouw reke ning te houden. In afwachting hiervan zal echter de werkinrichting voor gees telijk gehandicapten afzonderlijk moe ten worden ondergebracht en geëxploi teerd. Gedacht wordt aan onderbrenging in een vleugel van het voormalige prak tijkgebouw van de Chr. Techn. School aan de Noordstraat, V.V.V. op zondag Veel werd ook gesproken over de open stelling van het informatiebureau van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer op bepaalde zondagen in het voor jaar. Naar het gevoelen van het college van B. en W. heeft de ervaring, opge daan tijdens het badseizoen 1960, ander maal bewezen dat het bestuur van de V.V.V. een vaste lijn volgt en alleen in werkelijk dringende gevallen afwijkt van de regel dat het kantoor op zondag ge sloten is. B. en W. hebben dan ook reden er op te vertrouwen dat ook in de toe komst aldus zal worden gehandeld. Lagaillarde confereerde met drie kameraden Pierre Lagaillarde, verliet gisteren even zijn verblijfplaats aan de rand van Madrid, om gedurende drie uur te confereren met drie eveneens naar Spanje uitgeweken kameraden, die zich bij de Spaanse politie hebben gemeld en in een hotel verblijven. De Spaanse politie verbood Lagaillar de openbare verklaringen af te leggen. Na afloop werd hij door haar in een zwarte auto naar zijn woongelegenheid teruggebracht. Morgenmiddag zal maarschalk Juin in het paleis van Justitie in Parijs getuigen in het zogenaamde barricade proces. Het is niet onmogelijk dat Juins ge tuigenis in het voordeel van de Fran se extremisten in Algerije zal zijn, ge zien zijn vroegere uitlatingen tegen de plannen van De Gaulle met Algerije Zaterdagmorgen zal voor het hof ver schijnen de parachutisten-generaal Mas- su. Hy werd twee dagen voor de ge beurtenissen van de 24ste januari in Algiers, naar Parijs teruggeroepen. Grenswijziging Gevraagd in hoeverre bij de onder handelingen met de gemeente Noord- wyk inzake grenswijziging met deze ge meente als resultaten zijn bereikt, ant woorden B. en W. dat het hervatten van het overleg met Noordwyk afhan kelijk is van het tijdstip waarop het uitbreidingsplan Hoornes gereed zal zyn. Ten aanzien van de bebouwing van de gronden in genoemd uitbreidingsplan verwachten B. en W. voor de raadsver gadering van 22 december a.s. de aan vraag om een krediet voor het bouw rijp maken gereed te hebben. Indien dit gelukt kan aan de rechtbank ver vroegde inbezitneming van de te ont eigenen gronden worden gevraagd per 1 februari 196*. Indien G.S. het be doelde krediet hebben goedgekeurd, kan dan in februari of maart met het bouw rijp maken worden begonnen. Uit tech nisch voorbereidend oogpunt bezien kan de eerste bebouwing zonder bezwaar me dio 1961 aanvangen. Op een vraag in welk stadium zich de in februari 1958 door een raadslid aanhangig gemaakte plannen bevinden om bouwgrond binnen het waterwinge bied te verwerven, wordt geantwoord dat hiermede nog geen vorderingen zijn ge maakt. Uniform brandweer Door verschillende raadsleden werd verzocht om geleidelijk, d.w.z. te begin nen met degenen met de meeste dienst jaren, aan alle leden van het korps der vrijwillige brandweer een uitgaans- uniform te verstrekken. Zy stellen voor hiervoor een bedrag van f 3000,- be schikbaar te stellen. Aan dit verzoek verklaren B. en W. gaarne te willen voldoen. Aan een beroepskem voor de brandweer achten B. en W. geen be hoefte te bestaan. Wegenwachten niet op eerste kerstdag - nieuwjaar De Wegenwacht van de ANWB zal op eerste kerstdag en op nieuwjaarsdag geen patrouille-diensten verrichten. De 240 bekende gele Wegenwachtvoer tuigen zullen gedurende beide dagen niet op de weg verschijnen; hun berijders zullen deze feestdagen in huiselijke kring doorbrengen. Op tweede kerstdag zullen de Wegenwachten de normale zondags dienst rijden. Op oudejaarsdag zal de ANWB hun dienst bekorten tot 18.00 uur. Het Wegenwachtstation „Pauwmolen" nabij Delft aan Rijksweg 13, Den Haag- Rotterdam, zal echter gedurende de ko mende feestdagen dac en nacht bemand zijn. Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN in verrukkelijke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 De Sint-Goedelekerk bleek on danks de straalverwarming te koud. In allerijl heeft men gisteren nog tientallen apparaten laten aanruk ken en die overal opgesteld. Een schijnwerper die te dicht bij een schot van triplex stond, heeft dat doen vlam vatten. Het brandje was snel geblustde schrik was even groot. De grote hotels in Brussel zyn niet ontevreden, ook al zyn ze verre van uitverkocht. Men schat dat er ongeveer 3000 gasten meer dan anders in deze tijd naar Brussel zijn gekomen. Velen van hen logeren echter bij familie of by particulieren. Uiteraard gaat ieders belangstelling uit naar de weersverwachting voor mor gen. Volgens deskundigen van het me teorologisch instituut van Ukkel zal het droog blijven maar koud en nevelig zijn, terwijl zelfs enige sneeuw niet tot de onmogelijkheden behoort. „Muchas felicidades a nuewstra rei- na" staat er in metershoge letters tegen de met vlaggedoek bedekte gevels van een in afbraak zijnd pand naast de kerk geschilderd. Daaronder zal een tri bune komen voor de vele Spaanse toe risten die naar Brussel zijn gekomen om „hun" Koningin te zien. Van voor de tribune zullen de Belgische duiven melkers op het ogenblik dat het bruids paar de kerk verlaat 2000 duiven vrij laten, die naar alle windstreken de mare van het huwelijk zullen brengen. Toen men na zijn verloving aan Koning Boudewijn vroeg onder welke omstandigheden hij Fabiola's hand had gevraagd, antwoordde de vorst dat hij die bijzonderheden voor zijn kinderen wilde bewaren. Fabiola, in haar on schuld, heeft nu toch een tipje van de sluier opgelicht. De Madrileense corres pondent van de Belgische televisie heeft verteld dat zy zich onlangs een delega tie uit Saragossa, de hoofdstad van Aragon, ontvangend, heeft laten ontval len dat zy het huwelijksaanzoek van de Koning kreeg op de feestdag van de heilige Elizabeth van Portugal, die een Prinses van Aragon was. Die naamdag valt op 8 juni. Opnieuw zal de Katwijkse vissers vloot met een nieuwe treiler worden uitgebreid. Het betreft hier de „Wilhelmina Johanna" KW. 39, een fraai schip dat op de scheeps- bouwwerf „De Dageraad" te Wou brugge voor rekening van de N.V. Visserij-Maatschappij Kennemer- land" te Katwijk aan Zee wordt gebouwd. Gistermiddag vond onder grote belangstelling de tewaterlating plaats. Mevrouw Wvan der Sluis- Dregtechtgenote van een der commissarissen van de rederij, ver richtte de doopplechtigheid daartoe uitgenodigd door de directeur van de scheepsbouwwerf, de heer Boot. Het schip heeft een lengte over alles van 46.50 metereen breedte van 7.60 meter en een holte van 4 meter. Het wordt uitgerust met een 1000 p.k. Deutz motor een 150 p.k. winch motor en een 216 pk. M.W.M. Er is een aluminium gekoeld vis- ruim, ook de stuur- en radiohut is vervaardigd van aluminium. Er is aan boord een accommodatie voor 18 bemanningsleden. Na afloop van de plechtigheid werd een receptie gehouden in Het Oude Raedthuijs". De direc teur van de werf, de heer J. H. Bootdeelde tijdens deze receptie mee, dat de „Wilhelmina Johanna" het vijfhonderdste schip is, dat van zijn werf te water is gelaten. (Foto Leidsch Dagblad) De werkzaamheden voor de verbreding van de IJmuidense havenmond van 250 tot 750 meter gaan in IJmuiden thans een grote omvang aannemen. In het voormalige badpaviljoen IJmond op de duinen bij de kustwacht te IJmuiden is vorige week het bouwbureau IJmond van Rijkswaterstaat onder directie van ir. L. W. Lievense ondergebracht. De lengte van de IJmuidense zuiderpier, die thans 1500 meter is, zal 3500 meter wor den. De noorderpier, die nu 1500 meter lang is, zal 2500 meter lang worden. Het gehele pierencomplex van IJmuiden zal de vorm van een notenkraker krijgen. De pieren zelf zullen de vorm krijgen van een „T". De gedeelten van de beide pieren, die er thans nog liggen na de knikken zullen mettertijd worden opge blazen. Ook zullen nog enkele wrakken verwijderd moeten worden, zoals van het passagiersschip „J. P. Coen", de „Tjiki- ni" en de „Van Renselaer". Door de bouw van deze nieuwe havenmond zal de haven van IJmuiden en de haven van Amsterdam toegangkelijk worden voor schepen van 70.000 tot 80.000 ton met een maximale diepgang van veertig voet. Reeds gedurende enkele maanden zyn kranen en lichters bezig tienduizenden tonnen steen aan te voeren die gebruikt moeten worden als fundering van de nieuwe pieren. Bij de haringhaven in IJmuiden en aan de noordkant van het kanaal wordt een grote werkhaven aan gelegd. De Nederlandse Spoorwegen gaan bin nenkort ooi? aan het project meewerken. Zowel ten noorden van het Noordzee kanaal bij het terrein van de Hoogovens als ten zuiden van het Noordzeekanaal op het terrein van het Staatsvissersha- venbedrijf zullen nieuwe spoorlijnen naar de noorder- en zuiderpier worden aange legd. De Nederlandse Spoorwegen zul len naar schatting 1.000 spoorwegwa gons met stenen uit België hiervoor no dig hebben. Deze stenen voor de nieuwe pieren wegen van vyf tot zes ton per stuk. OEES omgedoopt tot OESO (Van onze ParIJse correspondent) In de klokkenzaal op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is gis termiddag de Organisatie voor Euronese Economische Samenwerking (O.E.E.S.), tot Organisatie voor Europese Samen-! werking en Ontwikkeling (OESO) her doopt. Minister Luns tekende met zijn 19 ambtgenoten der overige leden-lan den het document van deze geboorte waardoor Amerika en Canada nu als volwaardige partners in het Europese economische verbond zyn toegelaten. Onzekerheid bestaat nog over de or-l ganisatie van het toekomstige secreta-i riaat-generaal en de inschakeling vat het parlement van de Raad van Europa bij de toekomstige OESO. Wij menen te weten, dat de belang rijke post van secretaris-generaal aan vankelijk aan minister Luns die veel voorbereidend werk voor de nieuwe or ganisatie heeft gedaan, is aangeboden Na overleg met zijn collega-leden van de Nederlandse regering moet de minister van Buitenlandse Zaken dit eervolli aanbod van de hand hebben gwezen Naar wij eveneens uit betrouwbare bron vernamen heeft minister Luns de afgelopen dagen in Parijs in de scha duw van de conferentie ook nog een langdurig onderhoud gevoerd met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Dillon. Het gesprek zou de landingsrechten van de KLM in Ame rika tot onderwerp hebben gehad. Na dat van Nederlandse zyde eerst werd gehoopt op een gunstige beslissing op korte termijn die zelfs nog door de re- gering-Eisenhower genomen zou wor den, moet die hoop gisteren weer finaal de bodem zijn ingeslagen. (Van onze Londense correspondent) De kloof in de Labour-partij ovei de defensie-politiek en tevens ovel Gaitsgells leiderschap is gister! avond voor iedereen zichtbaar ge worden, toen meer dan vijftig ledeq van de socialistische Lagerhuis-- fractie demonstratief op hun plaat sen bleven zitten en zich daanu van stemming onthielden over de officiële Labour-motie, welke he' defensiebeleid van de regering af keurde maar waarin de betekenis van de onverminderde handhaving van het Westelijk bondgenootschaj werd onderstreept. Als zodanig was de motie een uitdaging voor de linkervleugel. In totaal onthielden zich 68 Labour- leden van stemming. Degenen die zich van Gaitsgell willen ontdoen, maakten gemene zaak met de ruim 40 Labouh afgevaardigden, die ook de H-bom wfr len afschaffen. De vyf aanwezige libé ralen die het zinloos achten dat Enge land een nucleaire macht blijft, weiger den eveneens te stemmen. Zij bleven ook zitten. De motie waarin doelmatige politieke controle over NAVO's kernwa pens wordt geëist, werd met 318 tegen 163 stemmen verworpen. Het was de grootste partyrevolte over de defensie sinds 1957 toen Aneurin Be- van de rebellen aanvoerde. Tot degenen die Gaitskell in de steel lieten, behoorden Crossman, die dit jaar voorzitter is van de landelijke Labou- partij, en vier andere leden van he! partijbestuur. Sommigen vergelijken Gaitskell's positie van thans met die van Chamberlain In 1940 toen 80 con servatieven na de Duitse inval in Noor wegen zich van stemming onthielden, waarop Chamberlain als premier aftrad Er is echter geen sprake van dat Gaitskell zijn voorbeeld zal volgen, om dat hy zich juist tot taak gesteld heeft op het volgende partijcongres als win-j naar voor de dag te komen. Maar men vraagt zich af of hij zich in die tussentijd als partleider zal kun-' nen handhaven, indien hy zich gesteld zal zien tegenover een reeks van derge lijke tegen hem gerichte demonstratie: van zulk een groot deel van de Lager huisfractie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4