Het boek van de maand vindt dankbaar onthaal Een goede greep van „De Sleutelspelers" Armstrong Jones cloor fotografen belegerd Mr. A. Mulder Leids hoogleraar Leidse groenteveiling verwacht in 1960 omzet van 13 miljoen Discus hondebrood Griekse terracottafiguurtjes Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 december 1960 Tweede blad no. 30228 11 II Een goede greep heeft de toneelvereniging van de Stedelijke Licht fabrieken „De Sleutelspelers" gedaan door het blijspel „Het boek van de maand" voor haar najaarsopvoering te kiezen. Het is een vlot ge- i schreven niemendalletje van Basil Thomas dat de krachten van een (goed) amateurgezelschap niet te boven gaat en als enige pretentie heeft amusant te willen zijn. Wat het laatste betreft: het zijn vooral de jsoms zeer rake dialogenwaardoor de acteurs ruime mogelijkheid wordt [geboden hun komisch talent aan te spreken. In de opvoering die ,.De Sleutelspelers" ervan gaf, heeft het gisteravond in de Leidse Schouw burg dan ook een dankbaar onthaal gevonden. Basil Thomas heeft in dit stuk ken nelijk de Frangoise Sagan-rage op de hak willen nemen en is daar aardig in geslaagd. In een keurig gezin, waarvan papa Kamerlid ls, produceert de bijna achttienjarige dochter een sensationeel seks-romannetje, dat zonder medeweten van haar ouders van de persen rolt. Het pijnlijke is echter, dat dochterlief voor haar romanfiguren familieleden en hun kennissen model heeft laten staan. Al die mensen zijn in het werkelijke leven keurige lieden. In de roman „Genotnaakte Zomernacht", die prompt tot boek van de maand wordt uitgeroe pen, ontpoppen zij zich echter als wilde personages die er allen onwettige ver houdingen op na houden. De eerzame dienstbode heeft een kind van de eer biedwaardige kolonel. De dokter, een huisvriend, die principieel niet drinkt, blijkt een verstokt alcoholist te zijn en heeft een affaire met de moeder, die op haar beurt verslaafd is aan de mari- jhuana. De vader onderhoudt ongeoor loofde betrekkingen met zijn schoon zuster en de dochter zelf ontvangt 's avonds op haar kamer een jongeman die met een invalide vrouw is getrouwd. In het tweede tafereel van het eerste bedrijf (verreweg het boeiendste en tevens het knapst gespeelde van het hele stuk) wordt de inhoud van dit dwaze romannetje „verteld". De gron dige feiten- en daaruit voortvloeiende persoonsverdraaiing heeft tot gevolg, dat wij alle acht spelers eigenlijk in een soort dubbelrol te zien krijgen. En het waren juist de rollen van romanhelden, die de amateurs alle kans gaven met stevig geschut te werken en acht dik aangezette typetjes op de planken te zetten, die het wel deden. Het was dan ook niet toevallig in dit tafereel, dat feitelijk de gehele opvoering „gemaakt" werd. Over de gevolgen van het verschijnen van het boek van de maand handelen het tweede en het derde bedrijf. De familie vreest niet ten onrechte in opspraak te worden gebracht. Maar elke jmedaille heeft zijn keerzijde: in dit geval [drie huwelijken aan het slot. Wisselend niveau Het merkwaardige van deze in haar geheel genomen overigens zeer verdien stelijke opvoering was het nogal sterk wisselend niveau. Was het tweede tafereel van het eerste bedrijf ronduit pakkend en had ook het tweede bedrijf vele kwaliteiten, in het eerste tafereel van het eerste bedrijf en in het laatste bedrijf ging het soms tamelijk stroef. Enkele spelers waren niet al te rolvast, wat zich uitte in haperingen en ver sprekingen. Sommige acteurs misten [aanvankelijk (of, zoals in het slot, plot- I seling weer) voldoende flair om hun rol met overtuiging te vertolken. De lichte jmatheid in het eerste tafereel was be- igrijpelijk: het verhaal moest op gang j komen. Voor de onzekerheid van enkele ispelers in het derde bedrijf kunnen we echter geen motief vinden. Overigens hebben deze feilen, die maar J hoogst zelden storend waren, aan de totaalindruk nauwelijks afbreuk kunnen doen. Want de amateurs stelden er vele kostelijke momenten tegenover. De meeste lachers kreeg de heer A. van Egmond, die (hoewel óók hij niet constant in vorm was) met veel zwier zowel het fatsoenlijke als het ondeugen de Kamerlid gestalte gaf. De dames S. CramaLeppers en M. E. StaatsJan zen als resp. zyn echtgenote en schoon zuster gaven hem en zjj wèl vrijwel D. E. L.-fonds kan het niet zonder steun stellen Het Algemeen Sociaal Fonds ter Be ivordering van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" hield giste ren in Gebouw CSB aan de Oude Singel een vergadering. De leiding van de bijeenkomst was in handen van de heer A. L. Verhoog, voorzitter van de Leidse Dhr. Besturenbond. De heer H. L v. d. Boomgaard, adj. lEecretaris van D^L, vertoonde kleuren- j dia's van het nieuwe herstellingsoord huize „Stameren", yerder wees hij op (de taak van het PFL-fonds. De kern ervan is de zdekenhuisverpleging, welke door ziekenfondsen voor een deel wordt gefinancierd. Voor het verblijf in her- Btellingsoorden als huize „Stameren" geldt dit evenwel niet. De heer V. d. Boomgaard riep de aanwezigen op hun steun aan dit zo belangrijke werk te geven. Het volgend jaar is reeds zes ton nodig en er is nu al een tekort van een ton. Door contributieverhoging of een vrijwillige bijdrage hetgeen vooral wordt aanbevolen hoopt men dit tekort weg te kunnen werken. voortdurend goed partij. Mej. E. M. A. Verver was nu de enige die in haar rol van romanheldin niet op haar sterkst was, maar als brave dochter des huizes was ze voortreffelijk. Ook de vier anderen, mej. A. N. Visser en de heren J. C. van Steen, D. J. Fasseur en R. M. Heruer, kwamen wel aan de voldoende, al waren het juist de laatste twee, die nogal eens steken lieten vallen. De heer A. Crama had in regie stijl en tempo goed getroffen. Sterren in Stadsgehoorzaal Eindelijk was het ogenblik aangebro ken, waarop iedereen in de volle Stads gehoorzaal had zitten wachten. Even over half tien betrad een slanke, in een glinsterend nauwsluitend japonnetje ge klede vrouw met zwart haar het podium. Met een klaterend applaus werd zij begroet: Corrie Brokken, een van Neder lands populairste zangeressen van de lichte muziek. Dat applaus zwol aan tot een ware ovatie, nadat zij o.a. „De Mes senwerper", „Zigeuners" en „Milord" had gezongen. Uitbundig handgeklap was er ook voor de Wama's, die hun succesnummer „Kriminal tango" en „Mack the knife" ten gehore brachten. „The three Jacksons", die in Neder land de meeste grammofoonplaten ver kocht hebben, toonden hun virtuositeit op het accordeon en Wim Burger op het tekenpapier. De Sleutelstad zelf was vertegenwoordigd door de zangeres zon der naam. Het kwai*tet van Harry de Groot zorgde voor de begeleiding en een muzikale inleiding. Na de pauze was er een muzikale quiz. De avond werd aan geboden door muziekhandel G. Hofenk en was getiteld „Opname vijf tellen na SCHIP BESCHADIGDE AUTO Gisteravond is een motorschip uit Katwijk tijdens het meren aan de Oude Vest met het achterschip tegen een voor perceel 127 geparkeerd staande perso nenauto gebotst. Het linkerachterspat- scherm van de wagen werd beschadigd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Paulina Hendrlka Wilhelmina, dr. van A. Spaans en M. Boon, Monica Francis, dr. *an D. Fabel en W. E M. Teljeur, Yvette 'Pemia Henriëtte, dr van J. Laman en E. M. Schoon, Anja Cornelia, dr. van J. D. Capel en C. D. Roeloffs, Maria Johanna, dr. van J. P. van Denzen en J. M. van der Voort, Eugenlus Henricus Cornells ;Hubertus Maria, zn van G. C. de Groot ILe& A, M. Oostdam, Pieter Johannes, zn m j. p. oranje en J. Kret, Frank Erik René, zn van W. Dubhelaar en J. van P)Q. GETROUWD 6. Knotter en J. van der Reljden, A. w- C. van der Meer en T. Kruisman. OVERLEDEN P- Klomp, 86 Jaar, man, J. Verburg, 78 jjjw, man, M. van der Zeijden, 73 Jaar, ®ah, J. C. Graue, 74 Jaar, vrouw, B. L. der Klugt, 82 jaar, man. P. Koppen nen, 53 Jaar, weduwe van P. J. W. Dln- (Cenouts. ^^pl<nri/ioiufortd£/' f heteieqv™*' Opvolger van prof. mr. J. E. Jonkers Tot gewoon hoogleraar in het Nederlandsstraf- en strafprocesrecht is benoemd mr. A. Mulder, thans als raadsadviseur in algemene dienst verbonden aan het ministerie van Justitie. Mr. Mulder, die 10 oktober 1916 in Dwingelo werd geboren, volgt prof. mr. J. E. Jonkers, aan wie dit jaar emeritaat werd verleend, op als Leids hoogleraar. Na de voltooiing van zijn gymnasiale opleiding te Assen, studeerde mr. Mul der rechten aan de Rijksuniversiteit te Groningen, alwaar hij in november 1941 zijn doctoraal examen deed. In december 1949 promoveerde hij tot doc tor in de rechten op een proefschrift getiteld ..De handhaving der sociaal- economische wetgeving". Mr. Mulder was o.a. werkzaam als ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedsel voorziening te Leeuwarden en trad op als secretaris van het Tribunaal, even eens te Leeuwarden. Sinds november Lezers schrijven Heer in het verkeer In de ogen van vele voetgangers zijn automobilisten mensen, die alleen aan zichzelf denken en ze worden dan ook beschouwd als een gevaar voor de voet gangers, vooral op de z-g. zebra-paden. Ondergetekende, die zich reeds enkele jaren in een vierwielig vehikkeltje pleegt te verplaatsen en zichzelf waar lijk geen voorbeeld van een heer in het verkeer mag noemen, neemt wèl altijd de beleefdheid in acht om te stoppen vóór bovengenoemde paden teneinde de voetgangers gelegenheid te geven over te steken. Wat hem daarbij verbaast en ergert is, dat alle achteropkomende bromfietsers hem zowel links en rechts passeren en de voetgangers zodoende in paniek brengen van „kan het wèl of kan het niet?". Bij mij rijst dan de vraag welke cate gorie weggebruikers het grootste gevaar voor de voetgangers met zich mee brengt. Is dit misschien de zoveelste taak voor de politie om dat uit te ma ken?. Met dank voor de geboden plaatsruimte, Hoogachtend, S. Heemskerk, Haarlemmertrekvaart 1, Oegstgeest. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht: mevrouw H. E. van Dijk- Kuilman (Vlaardingen)voor het docto raal examen Geologie de heren H. Brou wer, A. Brants en W. J. Sluiter (allen Leiden): voor het doctoraal examen Na. tuurkunde; mevrouw M. C. Drewes- Eversdijk Smulders (Leiden), mej. W. H. M. Voorhoeve (Leiden) en de heer W. Toutenhoofd (Leiden); voor het doc toraal examen Scheikunde de heren J. E. Goldman (Den Haag) en W. Wolters (Leiden) (cum laude); voor het Kand. examen A Wis- en Natuurkunde de heer W. Hulscher (Leiden): voor het Kand. examen B Wis- en Natuurkunde de heer A. G. Jansen (Leiden); voor het Kand. examen D Wis. en Natuurkunde de heer J. P. Brouwer (Leiden); voor het Kand. examen F Wis- en Natuurkunde de heren A. J. Dijkstra (Leiden), E L. M. Delboy (Leiden). J. P. Munting (Leiden) W. C. R. van Hoogstraten (Den Haag) en W. Wientjens (Den Haag); voor het Kand. examen H. Wis- en Natuurkunde mej. J. Rappard (Oegstgeest); voor het Kand. examen I. Wis. en Natuurkunde de heren J. A. Oele. J. van Dillewijn en F. Papa (allen Leiden); voor het Kand. examen K. Wis- en Natuurkunde mej. A. M Eldridge (Leiden), mej. J. Veraart (Leiden) en de heer H. v. d. Starre (Leiden); voor het Kand. examen L. Wis- en Natuurkunde mej. M. Thoman (Leiden). De heer J. A. H. Lüske slaag de niet voor het kandidaatsexamen kunstgeschiedenis, dooh voor het kandi daatsexamen muziekwetenschap. 1947 is hij werkzaam bij het Ministerie van Justitie, thans als raadsadviseur in algemene dienst. Behalve zijn proefschrift, verscheen van zijn hand een beschouwing over de wet op de economische delicten en pu bliceerde hij vele artikelen in binnen- en buitenlandse vakbladen. Mr. Mulder is thans ook hoofdredacteur van het tijdschrift „Sociaal-economische wetge ving" en redacteur van het „Tijdschrift voor strafrecht". Bijzonder Kerkewerk en Kerst Tal van activiteiten Het Bijzonder Kerkewerk der Leid se hervormde gemeente, dat nauw aan sluit bij het landelijk Open Deur Werk, heeft voor de komende kersttijd weer tal van activiteiten op zijn programma staan. In de adventstijd donderdag 22 dec. wordt een avondbijeenkomst ge houden on de Oosterkerk. De Chr. Toreelgroep „Imperium" geeft dan een opvoering van het bekende spel van M. Nijhoff „De ster van Bethlehem", een kerstspel, waarin gewezen wordt op de geboorte van Christus. Teneinde ook patiënten en personeel van het Acad. Ziekenhuis te confronteren met de kerstgedachte geeft deze groep reeds op dinsdag 20 december in het A.Z. een op voering van dit spel. Vooraf zal het zus- terkoor enkele kerstliederen zingen. KERSTNACHTDIENST IN PIETERSKERK. Als inleiding op het kerstfeest wordt zaterdag 24 december, 's avonds om elf uur, in de Pieterskerk een kerstnacht dienst gehouden. De leider van het B.K.-werk dr. P. J. Schoonheim, zal in deze dienst spieken over „Een manier om rijk te worden". Het Chr. gemengd en kinderkoor „Ex Aniimo" verleent aan deze kerstnachtdienst zijn medewerking en zal zich in oude en nieuwe kerstzan gen laten horen. Precies om twaalf uur zal het „Stille nacht, heilige nacht" worden gezongen. Gelijktijdig wordt in de Marekerk een kerstnachtdienst gehouden, waarin ds J. Groot zal voorgaan. Eerste kerstdag wordt onder auspi ciën van de B.K.-commissie 's och tends in het Luxor Theater de film „Shalom" vertoond. Met het oog op de grote belangstelling, welke onlangs be stond voor de Albert Scbweitzerfilm velen konden toen geen plaats krijgen zijn voor deze Shalomvertoning speciale maatregelen getroffen. Men zal zich vooraf van (gratis) toegangsbewijzen moeten voorzien. KERSTFEEST VOOR EENZAMEN Indachtig aan de nu reeds enkele ja ren door de kerken gevoerde actie „Met Kerstmis niemand eenzaam" wordt twee de kerstdag om 10.30 uur in „Prediker" een kerstfeest voor eenzamen gehouden. Ook deze samenkomst zal geheel in het teken van Christus' komst in de wereld staan. Jeugdtoneelvoors tellingen inkers tvakantie Evenals voorgaande jaren zullen er in de a.s. kerstvakantie onder auspiciën van de Liedse Jeugd Actie weer toneel voorstellingen worden gegeven voor de jeugd van de speeltuinverenigingen en van het overige jeugdwerk. De toneel groep „Arena" zal in de Stadsgehoorzaal een opvoering verzorgen van „De Scha duw van de Koning". Het gaat hierbij over de wonderlijke geschiednis van Marius Muisgrijs, een arme verkoper van scheerkwasten. Donderdag 29 de cember worden 2 voorstellingen gegeven, voor de speel tuin jeugd en vrijdag 30 december voor de kinderen san clubhui zen, jeugdorganisaties en andere jeug dige belangstellenden. In Woubrugge komt een tuiiibouwceiitrnm De Coöp. Groente-, Fruit- en Bloe menveilingsvereniging „Leiden en Om streken" G.A. hield gisteren haar alge mene ledenvergadering in „Den Burcht". De voorzitter, de heer B. van Vliet, heette de aanwezigen, onder wie de erevoorzitter en de ere-leden, welkom en gaf een overzicht van de voorlopige resultaten over 1960. Hieruit bleek, dat in de eerste maanden de gevolgen van de droogte in 1959 nog goed merkbaar waren. Er bestond grote vraag naar win- terprodukten, waarvan een zeer groot deel. tegen redelijke prijzen, geëxpor teerd kon worden. Hierdoor kon in deze periode een grote voorsprong in de om zet bereikt worden. In het voorjaar trad echter een kentering in. Wel bestond er ruim voldoende belangstelling voor stookprodukten, maar slechts tot een bepaald prijsniveau. Was dat peil een maal bereikt, dan begon ook de buiten landse concurrentie een woordje mee te spreken. Hierdoor konden de geforceer de produkten niet altijd tegen lonende prijzen afgezet worden, zodat de aan vankelijke voorsprong langzaam afbrok- kelde. Toch kon nog een gedeelte hier van behouden worden, hetgeen te dan ken was aan de voortgaande uitbreiding van de glasculturen. De verwachting is gewettigd, dat de record-opbrengst van 1959 nog overtrof fen zal worden en dat dit jaar een om zet van ongeveer 13 miljoen gulden be reikt wordt. Spreker waarschuwde ech ter de leden zich niet blind te staren op deze hogere opbrengst, daar deze slechts ten koste van zeer hoge investeringen verkregen kon worden. Om zich te kun nen handhaven zullen de tuinders veel aandacht aan economische bedrijfsvoe ring moeten besteden. DAGELIJKS VEILEN GROOT SUCCES. De voorgenomen bouw van een nieu we fustloods kon nog niet ter hand ge nomen worden, daar de vergunningen hiervoor nog niet afgekomen waren; wel kwam dit jaar de verbouwing van een der fruitloodsen gereed. Het dage lijks veilen was een groot succes; zowel handelaars als tuinders hadden hier voor veel belangstelling, daar hierdoor steeds voor verse produkten gezorgd kan worden. Na lezing van de notulen werden ver schillende bestuursvoorstellen, o.a. uit betaling ledenrekening, beschikbaarstel ling kwekerskrediet en vaststelling vei lingprovisie en kistenhuur. zonder stem ming goedgekeurd. Hierna volgde de be handeling van de begroting voor 1961. Deze werd. na een uitvoerige toelich ting door de voorzitter, zonder stem ming goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursle den. de heren Hendriks, Meijer en Du Prie, werden allen met grote meerder heid herkozen, terwijl de heer Baren- dregt, welke niet herkiesbaar was, als lid van de Raad van Toezicht werd op gevolgd door de heer A. B. Brussé. TUINBOUWCENTRUM. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de onderhandelingen met het gemeen tebestuur van Woubrugge er toe geleid hebben, dat thans de mogelijkheid ge schapen is om te komen tot stichting van een tuinbouwcentrum in deze ge meente. Een groot complex uitstekende tuingrond, geëgaliseerd en gedraineerd, komt hier beschikbaar, hetgeen vooral een uitkomst betekent voor hen, die door de stadsuitbreiding van hun grond verdreven zijn. Dankbaar memoreerde spreker de gro te medewerking, welke van de zijde van B. en W. en de gemeenteraad van Wou brugge ondervonden was. Op een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter mede, dat, hoewel de leden voorrang hebben, het zeker niet nodig is dat men lid van de Leidse veiling is." Een geanimeerde rondvraag besloot deze vergadering. met extra veel vlees. VLIELAND - Nieuwe Rijn 50 Vorstelijke gasten arriveren in Brussel Koningin Juliana en twee prinsessen met gejuich ontvangen (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren de gehele dag zijn de vor stelijke en andere gasten in Brussel gearriveerd. De hiërarchiek Belang rijkste van hen zijn door Koning Leopold en door Prins Albert van Luik namens de Koning ontvangen. Zo ivas Koning Leopold op het Zuid-station om er Koning Olaf van Koorwegen en zijn dochter Astrid welkom te heten en even later kon hij hetzelfde doen met de groother togin van Luxemburg en haar ge maal. Prins Albert ivas 's ochtends ook op het Zuid-station om kardi naal Siri, de speciale vertegenwoor diger van de Paus, op te wachten en 's middags zag men hem weer op het vliegveld Meisbroek. Eerst kwamen daar met een vuurrode Heron Prinses Margret van Engeland en haar echtgenoot Anthony Armstrong Jones aan. Voor die aankomst bestond van de zijde van de persfotografen een bijzonder grote en wel wat hinderlijke belangstelling. In hun beroepsijver om van him ex-collega Armstrong Jones een foto te maken, drongen zij zo, dat de rijkswacht, die een cordon om het ge zelschap had getrokken, bijna onder de voet werd gelopen. Er ontstond een schermutseling tussen de opdringerige fotografen en de politie mannen. Prinses Margaret verloor er bijna haar glimlach bij, haar echtge noot bleef onbewogen, met de armen op zijn jacquet-rug, twee passen achter haar lopen. Terwijl de auto met de beide Engelse gasten met Prinses Paola was vertrok ken, bleef Prins Albert op Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene wachten. De commandant van het vliegveld had echter lering getrokken uit de schermutselingen en hij liet het in een wijde boog om de landingsplaats ontruimen, zodat Koningin Juliana ten minste in alle rust kon worden ontvan gen. Klokslag vier uur daalde de Koninklij ke Friendship voor het platform. De Koningin en de beide Prinsessen stapten er uit. De kapel speelde het Wilhelmus. Een paar honderd personen op het be zoekersterras juichten onze Koningin hartelijk vanuit de verte toe. Deze dankte daarvoor met een wuifgebaar in hun richting. Daarna inspecteerde zij de erewacht, en op dat ogenblik kwam ook Prins Bernhard in een sportauto het vliegveld op gereden. Hij stapte snel uit en kwam met grote passen aanlopen om zijn vrouw en dochters te omhelzen. In liet rijksmuseum van Oudheden Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg bezit een belangrijke col lectie Griekse terracottafiguurtjes. Over deze interessante en dikwijls ook zeer mooie voorbeelden van beeldhouwkunst in het kleine hield de conservator dr. W. C. Braat gisteravond in het museum een voordracht, geïllustreerd met een groot aantal gekleurde lichtbeelden. Het bezwaar van iedere museumopstel ling van zulke kunstwerkjes van kleine formaat is altijd dat ze teveel en-masse gezien worden. Men kan nu eenmaal, waar het een min of meer omvangrijke collectie betreft, niet zó weinig exempla ren in één vitrine tentoonstellen, dat de beschouwer ze voldoende isoleren kan om aan ieder stuk afzonderlijk aandacht te schenken. Dit gaat beter met behulp van lichtbeelden. Zoals alle kunst, waren ook deze terracottafiguurtjes oorspronkelijk nietb edoeld om het oog te bekoren en kunstgenot te schenken, maar om een rol te spelen in de cultus van godheid of overledene. Zij dienden dus dels als wij geschenken in tempels, deels om aan de doden in het graf te worden meegegeven. De ontwikkeling der Griekse beeldhouw kunst is aan de hand ter terracottafigu ren bijna stap voor stap te volgen. Zij zijn als het ware een afschaduwing'van de grote plastiek in steen. Spreker be sprak niet alleen de techniek en de stijl ontwikkeling der terracotta's, maar ook het geestelijk klimaat waarvan zij in ver schillende perioden de uitdrukking zijn, de godsdienstige vooi-stellingen waarvan zij getuigen en de symboliek die zij uit drukken, daar waar wij, bij oppervlakkige beschouwing, slechts aardige genrevoor stellingen zouden menen te zien. Wan neer men zo de Griekse terracotta's be studeert, dus niet alleen uit een kunst historisch, maar ook uit een cultuur historisch oogpunt, kunnen zij ons nader brengen tot het geestesleven der oudheid en vooral tot de opvattingen der Grieken over de dood en het hiernamaals. Op het vliegveld te Brussel arri veerden gistermiddag Prinses Mar garet en Anthony Armstrong-Jones als vertegenwoordigers van het Britse Koningshuis bij het huwelijk van Koning Boudewijn. Het gezelschap vertrok vervolgens naar het Koninklijk Paleis waar het een aantal kamers bewoont op de twee de verdieping. Galadiner Gisteravond is in het paleis een groot galadiner aangeboden, gevolgd door een receptie. Aan de maaltijd zaten meer dan driehonderd genodigden aan, ter wijl de receptie door tegen de tweedui zend gasten werd bezocht. Het diner vond plaats in de troonzaal, een inmmense ruimte die wordt verlicht door negen kroonluchters met kristallen. De zaal was versierd met witte rozen en rose anjers uit de kassen van het kas teel te Laeken. Tevoren waren de gasten ontvangen door Koning Leopold, die daarbij Prin ses De Réthy aan zijn zijde had. Koningin Juliana, begeleid door ex- Koning Umberto van Italië, was gekleed in een robe van blauw getint goudbro kaat. Prinses Beatrix, die in gezelschap was van de hertog van Luxemburg, droeg een japon van ivoorkleurig satijn en Prinses Irene een japon van zacht blauw chiffon, zjj werd begeleid door Prins Axel van Denemarken. Prinses Paola droeg voor het eerst de diadeem van wijlen Koningin Astrid van België, welke zij van ex-Koning Leopold na de geboorte van haar zoontje heeft gekre gen. Het diner, waarvoor vijftien koks twee etmalen in de weer zijn geweest om het in de keukens van het paleis (de gehele installatie daarvan is het vorige jaar vernieuwd) te bereiden, werd door hon derd kelners opgediend. Het menu ver meldde onder andere kreeft en ganze- pastei. Aan die kreeft moet, als men de reportages in sommige Belgische bladen moet geloven, veel kookkunst zijn be steed en de enige Europese specialist op het gebied van kreeften schijnt er zich drie dagen aan te hebben gewijd. Tegen het einde van het diner stroom den de genodigden voor het grote hofbal in de andere salons samen. De troon zaal werd daarna snel ontruimd en het militaire orkest dat tijdens het diner muziek van Mozart had laten horen, werd vervangen door de twee jazzorkes ten van Francis Bay en Henri Segers. De Koning opende het bal met Fabiola en spoedig daarop waren de beide grote zalen gevuld met dansenden. Het geheel had iets van de bekoorlijkheid en de schittering van een schilderij van een Menzel of een Winterhalter. Tot zover onze correspondent. Amnestie Koning Boudewijn heeft ter gelegen heid van zijn huwelijk amnestie-maat regelen afgekondigd, die neerkomen op een vermindering van 4 tot 6 maanden den gevangenisstraf en onder be paalde omstandigheden van geldboe ten. De kwijtschelding van zes maanden geldt vooral voor oud-strijders en ver zetslieden, die in aanraking met de Jus titie zijn gekomen. Van Vlaamse zijde was er bij de mi nister van Justitie op aangedrongen ook amnestie te verlenen aan politieke delin quenten. die uit hun politieke rechten zijn ontzet of een toevlucht hebben ge zocht in het buitenland. In het amnes tie-besluit wordt echter hiermee geen rekening gehouden. Koningin Juliana was vanmiddag met andere koninklijke genodigden, die thans in Brussel zijn ter bijwoning van het huwelijk van Koning Boudewijn en Dona Fabiola, de gast van Koningin Elisabeth tijdens een lunch, die de grootmoeder van de Belgische vorst aan bood in haar residentie „het kasteel Stuyvenberg". De Prinsessen Beatriz en Irene ge bruikten de lunch in Belvedère, het kas teel van Prins Albert en Prinses Paola. Het bal in het koninklijk paleis te Brussel, dat gisteravond volgde op het galadiner, heeft tot diep in de nacht voortgeduurd. De Nederlandse Prinses sen hebben een groot deel daarvan bij gewoond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3