GISTEREN BLOEDIG INCIDENT IN BONE (IN OOST-ALGERIJE) Artillerieduel gaande om hoofdstad van Laos WEERBERICHT Kogels van parachutisten doodden tien moslims maar ook twee Franseminderjarige jongens De Gaulle zag er bij zijn aankomst allerminst verslagen uit VERLOVINGSRINGEN OVEREENSTEMMING OVER DE SALARISSEN BIJ POLITIE Vientiane reeds voor de helft door generaal Nosavan bezet (f)uc/ ?yïte teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 No. 30228 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Reisredacteur, W. LBrugsma) De vierde dag van de tragische gebeurtenissen in Algerije gisteren, dinsdag heeft betrekke lijke kalmte in Algiers en Oran, maar ernstige en bloedige incidenten in de Oostalgerijnse havenstad Böne gebracht, die twaalf doden en tientallen gewonden hebben gekost. Tijdens een Europese demonstratie tegen De Gaulle, die later in de middag op doorreis naar Parijs een tussenlanding in Böne maakte, hebben Franse troepen het vuur geopend op een menigte Franse manifestanten. Volgens de schaarse gegevens, die tot Algiers doordrongen, schoten parachutisten van het Vreemdelingenlegioen op een groep Europese studenten, die optrok onder het zingen van de Marseillaise. Twee jongens van zeventien jaar werden dodelijk getroffen, vijftien anderen werden gewond. Twee uur later begon de mohammedaan se bevolking een tegenmanifestatie. Opnieuw openden de „groene baretten" van het Legioen het vuur: tien mohammedanen onder wie zeven vrouwen werden gedood. Een onbekend, maar aanzienlijk aantal betogers werd gewond. Na deze voorvallen steeg de spanning in Böne met het uur. Voor vandaag werd in deze stad van Europese kant een algemene staking afgekondigd. Men vreest, dat de schietpartij van gisteren, die twee Europese martelaren maakte, elders in Algerije tot nieuwe acties der Europeanen kan leiden. Het was in ieder geval een bloedige waarschuwing aan De Gaulle, dat de nieuwe fase van de Algerijnse crisis nog niet voorbij is. De president werd gisteren door alle ministers en Kamerleden van de U.N.R. (de gaullistische party) op het vliegveld Orly bij arijs hartelijk verwelkomd. „We hebben een politieke koers uitgezet en dat was de enig juiste koers. We zullen die nu dan ook welbewust verder vervolgen", aldus verklaarde de president bij zijn aankomst. Hij zag er allerminst verslagen uit. Hij deelde zijn ministers mede, dat hij hen vandaag (woensdag) verwachtte voor een belangrijke zitting van de regering. Kennelijk wil de president geen krimp geven onder de druk van de Franse colons en extremisten. Er zal waarschijnlijk hard worden teruggeslagen aan het adres der (on) verantwoordelijke heethoofden van het Front voor Frans Algerije. „Rode baretten" verloren weer eens hun zelfbeheersing Gisteren was de dag in Algiers en Böne rustig begonnen. In de Europese wijk van Algiers gingen de winkels open, de enorme troepenmacht die de kasjba omsingeld houdt, liet mohammedanen ongehinderd naar hun werk gaan. De koortstemperatuur zakte, de FLN-vlag- gen bleven binnenshuis, de vrouwen de den hun inkopen, er werd niet gemani festeerd. Pas na het middaguur steeg de temperatuur opnieuw toen op drie mo hammedaanse kerkhoven een aantal slachtoffers van zondag ten grave werd gedragen. De begrafenisstoeten van fa milie en vrienden werden vergezeld door groepen Algerijnen die op weg naar het kerkhof opnieuw de kreten „leve het FLN" en „een mohammedaans Algerije" aanhieven, soms overstemd door de strijdkreet van de gesluierde vrouwen, het schille „joejoejoe"-gejoel, dat alle mohammedaanse demonstraties verge zelt. Op het kerkhof El Kettar sloegen pa rachutisten, met van haat vertrokken gezichten onder hun rode baretten, op dat moment toe. Zij smeten traangas granaten op het kerkhof en gingen de mohammedanen met knuppels en fiets- kettingen te lijf. Vijf mohammedaanse vrouwen werden bewusteloos geslagen en met bebloede gezichten weggedragen. Om deze heldendaad te maskeren keer den de parachutisten zich daarop tegen de pers, rukten films uit camera's en geluidsbanden uit bandrecorders en dre ven journalisten en fotografen vloekend en tierend weg. Het was de zoveelste keer dat deze „elite-regimenten van het Franse leger" inbreuk maakten op de zelfbeheersing, die de gewone Franse dienstplichtigen in deze dagen gelukkig kenmerkt. Hoewel er gisteren in Algiers gescho ten werd, vielen er geen doden. Het vreemdelingenlegioen vuurde enkele malen in de lucht, maar voegden geen nieuwe slachtoffers toe aan de officiële verlieslijst, die voor Algiers nu 96 doden (onder wie zes Europeanen) en 379 in ziekenhuizen opgenomen gewonden telt: 216 mensen bevinden zich nu in arrest en 104 in huisarrest. De tegen de leiders van het Front voor een Frans Algerije uitgevaardigde arrestatiebevelen heeft men nog niet ten uitvoer kunnen bren gen. Teken aan de wand Het feit van de dag bleef de nieuwe uitbarsting in Böne, waarover de ge gevens slechts spaarzaam door de stren ge censuur druppelen. Enerzijds bewijst d t ten overvloede dat overal de mo hammedaanse stadsbevolking met het FLN sympathiseert en bereid is voort te manifesteren, vooral wanneer zij in de Europese demonstraties geprovoceerd wordt. ENIGE NEERSLAG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Temperatuur om het vriespunt. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. (Opgemaakt te 11.15 uur), 15 DECEMBER Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 4.29 uur; onder: 14.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.17 uur en 12.41 uur. Laagwater te 8.21 uur en 20.41 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Teken aan de wand is dat voor het eerst (de bij ongeluk afgegane fusillade van de 24ste januari daargelaten) Fran sen in uniform in koelen bloede het vuur hebben geopend op Europeanen die voor een Frans Algerije demonstreerden. Dat kan zeer wel een breuk inleiden tus sen het Franse leger en de Franse be volking in Algerije, die haar hele poli tieke kracht altijd op haar band, zelfs op samenzweringen, met dat leger had ge bouwd. Het leger wordt meer en meer in de positie van stootkussen, maar ook van arbiter tussen de Europese en mo hammedaanse bevolking gedreven en daarmee in de positie van loyaliteit aan het Franse staatshoofd. Dat ls maar een van de dingen, die in deze tragische dagen de situatie althans duidelijker maakt. De wolken van leu gens en legendes die jarenlang het Alge rijnse probleem verdoezeld hebben, be ginnen op te trekken. De mohammeda nen hebben zich nu openlijk uitgespro ken voor het FLN. Het leger begint zich los te maken van de ultra's. De Fransen van Algerije raken vereenzaamd. Maar ofschoon het probleem duidelijker wordt, toch lijkt het nog allerminst oplosbaar. Met de grootste spanning wordt de ver klaring van De Gaulle afgewacht over de conclusies, die hij uit de gebeurtenis sen wil trekken, zal het tot nieuwe on derhandelingen moeten komen met het FLN. Over een formule die zowel voor Frankrijk als voor het FLN aanvaard baar is? Of het leger De Gaulle op dié weg zal willen volgen, is minder zeker En de onvoorwaardelijke trouw van dat leger zal hij nodig hebben om nieuwe wanhoopsdaden van de Europeanen in Algerije te voorkomen of de baas te blijven. Dat er twee Franse, minder jarige jongens in Böne onder kogels van hun landgenoten vielen is een teken aan de wand, maar of het de Fransen in Al gerije tot berusting of tot nieuwe op standigheid zal brengen is een vraag die slechts de komende dagen kunnen be antwoorden. Advertentie klassiek en modern. Zeer grote sortering. Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 Moskou heeft liever geen onderzoek Russisch veto over Kongo De Sovjet-Unie heeft vanochtend in de Veiligheidsraad haar veto uitgespro ken over een Westelijke viermogendhe- denresolutie ,die beoogde vertegenwoor digers van het Internationale Rode Kruis een onderzoek te laten instellen naar de toestand van personen die in Kongo worden gevangen gehouden. Het was het 92-ste Sovjetrussische veto. Een Russisch amendement op deze re solutie van Argentinië, Italië, Engeland en de Verenigde Staten, waarin werd ge zegd. dat de besluiten van de Veilig heidsraad niet zijn uitgevoerd, werd met 8 tegen 2 stemmen en bij één onthouding verworpen. Eenzelfde stemverhouding trof een Sovjetrussisch amendement vol gens hetwelk de wettige regering van Kongo is verlamd door de met bui tenlands geld gefinancierde „benden van Moboetoe". Twee andere Russische amendementen, die resp. beoogden dat de Verenigde Na ties energieke maatregelen nemen om een einde te maken aan de „misdadige" activiteit van de „benden van Mobotoe" en dat deze „bende" door de VN-troepen worden ontwapend werden eveneens met 8 tegen 2 en bij een onthouding verwor pen. De Sovjetrussische resolutie, die voor namelijk was gebaseerd op de regerings verklaring de „benden van Moboetoe" moeten worden ontwapend en alle Bel gische personeel moet uit Kongo worden teruggetrokken werd eveneens met 8 tegen 2 stemmen en by één onthouding verworpen. Tegen de Westelijke resolutie stemden de Sovjet-Unie, Polen en Ceylon (3 lan den) Tunesië onthield zich van stem ming. Het debat van de Veiligheidsraad over Kongo is dus geëindigd zonder dat een besluit is genomen 9 Slot pag. 2 Voor nieuwjaar bedrag ineens Minister iets guller voor laagste rangen salarissen in afwachting van de uitein delijke verwerkelijking van het rapport- Boot, welke naar het zich laat aanzien per 1 januari 1962 kan worden verwacht, tot overeenstemming is gekomen. (Van onze Haagse correspondent) Na gisteren van half tien 's ochtends tot 's middags vyf uur te hebben beraad slaagd is tijdens de vanmorgen voortge zette vergadering vah de vertegenwoor digers van de regering met de delegaties van de vakbonden van politiepersoneel in het ministerie van Binnenlandse Za ken te Den Haag, algehele overeenstem ming bereikt over de salarisverbeterin gen voor gemeente- en Rijkspolitie, wel ke verbeteringen met terugwerkende kracht tot 1 oktober van dit jaar zullen ingaan. Het overleg van vanmorgen duurde niet veel langer dan een half uur. Het opstellen van het vervolgens uitge geven gezamenlijk communiqué, vergde anderhalf uur. Na afloop van de besprekingen, welke gedeeltelijk werden bijgewoond door de minister van Justitie, rnr. A. C. W. Beer man, werd meegedeeld, dat men ten aan zien van een voorlopige op 1 oktober 1960 ingaande verbetering van de politie- Koning Boudewijn en Dona i Koning Olaf van Noorwegen op Fabiola met daarachter Koningin-\weg «aar de receptiezaal, moeder Elisabeth van België en(Teiefoto Anefo) Overgangstoelage Dit betekent een over gangs toelage voor alle politie-ambtenaren van agent wachtmeester tot en met de rang ambte naar II officier eerste-klasse en de over eenkomstige rangen bij de Rijksrecher che. Deze toelage bedraagt: Voor agent/wachtmeester 50 gulden per maand, voor hoofdagent/wachtmees ters I f. 60 per maand, voor brigadier/ opperwachtmeester f60 per maand, voor adjudant f. 70 per maand. Dit resultaat wijkt af van de aanvan kelijk voorgestelde uniforme inconve- niententoeslag van f40. Aanleiding hiertoe was de aan beide zijden bestaande wens om reeds in de overgangstoelage rekening te houden met de aanduidingen, die het rapport- Boot geeft, namelijk dat de salarisverbe tering van het lagere personeel zal kun nen oplopen naarmate de rang hoger is. Als salaristechnische consequentie wer den de volgende voorlopige toelagen voor het hogere personeel (mede voor de over eenkomstige officiersrangen bij de Rijks politie en voor de Rijksrecherche) over eengekomen voor sin-numerair f50 per maand, voor ambtenaar III f. 50 en voor ambtenaar II f40 per maand. Aanvankelijk bestond er ten aanzien van de lagere rangen een verschil van inzicht. De bedoeling van de regering was namelijk in dit stadium aan de voor zichtige kant te blijven, in afwachting van de nadere bestudering en uitwerking van het rapport-Boot, waarbij naar haar mening voorkomen diende te worden dat uiteindelijk geen verdere verbeteringen op basis van dat rapport zouden zijn te bereiken. Objectiviteit Nadat van beide zijden was verklaard, dat men het rapport in alle objectiviteit zou bestuderen en men van de kant van de politiebonden had toegezegd slechts dan een nadere verbetering te bepleiten als het resultaat van die studie daartoe aanleiding zou geven, kon overeenstem ming worden bereikt. Het overleg over het rapport-Boot zal in de loop van januari beginnen. De toelage over oktober tot en met december van dit jaar zal nog deze maand in de vorm van een uitkering ineens worden uitbetaald. Van de kant van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, die bij het verlaten van de vergaderzaal nog te kennen had gegeven, dat hij er grote waarde aan hechte dat de drie bonden de voorstellen unaniem hadden aan vaard, werd nog medegedeeld, dat dit resultaat mede mogelijk was, nu hij ook overeenstemming heeft weten te berei ken over het algemene salarisbeleid voor het overheidspersoneel. In Laos is de slag om de hoofdstad Vientiane begonnen: tal van granaten zijn in de stad ontploft, waarvan er een explodeerde in een huis nabij een der voornaamste pagodes van de stad. De in gele ge waden gehulde boeddhistische monniken namen in allerijl de vlucht. Ook tanks namen deel aan de vuuruitwisseling tussen de militairen van de linksgeoriënteerde kapitein Kong Lae, die Vientiane op het ogenblik nog in handen hebben, en de troepen van generaal Nosavan, die Westersgezind zijn, die reeds in de noordoostelijke buitenwijken doorgedrongen zouden zijn. Het granaat- en mortiervuur van beide partijen, dat ongeveer de gehele stad bestrijkt, heeft onder de burger bevolking vele slachtoffers gemaakt. Er zijn berichten, volgens welke de troepen van generaal Phoemi Nosavan reeds de helft van Vientiane bezet zouden hebben. De troepen van Kong Lae hebben echter het vliegveld in handen. Roile wapens voor de opstandelingen Koning Savang Vatthana had gisteren de Amerikaanse diplomatieke vertegen woordiger in de koninklijke hoofdstad er van op de hoogte gesteld, dat hij de regering van Prins Boen Oem en gene raal Phoemi Nosavan als voorlopige en wettige regering erkent. Het snelle besluit van de koning ver schafte de Amerikaanse regering een hechte basis om de Russische beschul digingen als zouden de Verenigde Staten op onwettige wijze de opstandelingen in Laos van wapenen hebben voorzien, van de hand te wijzen. Een Amerikaanse functionaris zei: „Dit betekent, dat de Sovjet-Unie nu aan de opstandelingen wapens levert, en zich hiermee schuldig maakt aan inmen ging in binnenlandse aangelegenheden". Sinds zaterdag werden met Russische vliegtuigen mortieren, geweren en muni tie aangevoerd voor de parachutisten van kapitein Kong Lae en voor diens medestanders in de communistische Pathet Lao. In de grote troonzaal van het koninklijk paleis in Brussel is gisteravond ter gelegenheid van het huwelijk van Koning Boudewijn een gala-diner aangeboden, waarvoor 350 gasten waren uitgenodigd. Bij een bal na een receptie, welke volg den. waren 1.500 gasten aanwezig* H.M. Koningin Juliana, geëscor teerd door ex-koning Umbertó van Italië, in het paleis. De Koningin droeg een robe van goudbrocaat. Noodweer in V.S.: tweehonderd doden De hevige sneeuwstormen, welke de 14 oostelijke staten van Amerika hebben getroffen, hebben tot dusver de dood van 201 mensen veroorzaakt. In de staat New England vielen in de sneeuwstormen (de ergste sinds 1947) 47 doden, in New York 31, in Pennsylvania 26, in Massachussets 25, in New Jersey 23 en in Maryland 19, in hoofdzaak door verkeersongevallen, bevriezing en andere rechtstreeks aan het weer verwante oorzaken, doch ook door hartverlammingen die mensen trof fen die trachtten de sneeuwval van twee dagen met spoed op te ruimen. De ravage is enorm. Talloze hoofdver keerswegen zijn onbegaanbaar door sneeuwhopen en verkeersopstoppingen, scholen zyn gesloten, spoorlijnen on bruikbaar, busverbindingen uitgevallen, terwijl huisvuil niet wordt opgehaald, de post niet wordt besteld en de zakenmen sen kapitalen verliezen. Vijf ontoereikend geklede kinderen, die uit een weeshuis te Clayton in de staat Zuid-Carolina waren ontvlucht, zijn bij 10 graden vorst (Celsius) aangetroffen toen zij dicht opeen onder een boom in een moeras schuilden. Volgens de politie was het een wonder dat zij het noodweer hadden overleefd. Uit Het Leidsch Dagblad van 14 December 1860: Men verneemt, dat Maan dag j.l. te 's Gravenhage de ver loving heeft -plaats gehad van den hertog van Mecklenburg Schwerin zoon van H. D. H. de hertogin-moeder van Mecklen burg Schwerin die aldaar op het buitenverblijf de Paauw lo geert, en Prinses Maria, doch ter van H. H. K. K., H. H. Prins en Prinses Frederik der Neder landen. Advertentie)Door vertrek voor f. 60. wordt te koop aange boden: le. Een uitmuntend Zes Octaafs Piano; 2e. Een 1/4 Pho- tographische Machine met uit muntende Lenzen; 3e. Een Ste- reoscoop met achromatische Lenzen levensgroot vergrooten- de etc. Een en ander franco te bevragen bij den Boekhandelaar G. J. Kooreman, St. Pieterskerk Choorsteeg alhier.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1