Sporttoto LFC'-ONA' VOETBAL MEEST GELIEFDE SPORT OP NIEUW-GUINEA Was de directie verantwoordelijk voor dood van fabrieksarbeider? Rowenta - 01 Lo Brunt terug van tournee WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 De secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, is gisteren van een toernee door Nieuw-Guinea terug gekeerd. Hij heeft contacten gelegd tussen de Nieuw-Guinese voetbalorganisaties en de KNVB. De heer Brunt maakte deel uit van het gezelschap Nederlanders, dat op uitnodiging van de KLM en op suggestie van staatssecretaris Bot naar Nieuw- Guinea reisde. „De sportbeoefening ginds is mij niet .tegengevallen,zo zei de heer Brunt bij zijn terugkeer. „Ik heb overal een zeer grote belangstelling voor de sport gevon den, vooral voor voetbal. Dit is veruit de meest geliefde sport. Ik heb er zeven wedstrijden gezien en ik kan zeggen dat het spelpeil beslist redelijk is. De autochtone bevolking heeft kenne lijk grote aanleg voor het spel, de spelers hadden een goede lichamelijke conditie en waren zeer snel. Daarnaast bleken het ook intelligente voetballers te zijn. Op tactisch gebied is er nog veel te verbe teren." De heer Brunt noemde het van groot belang, dat de sport wordt gebruikt als een van de middelen om de geestelijke vorming, de saamhorigheid en de disci pline te bevorderen. Coördinatie Hij had zich beijverd om tot een coör dinatie van de plaatselijke voetbal orga nisaties te komen. Hij vond daarbij veel begrip voor de noodzaak tot samenwer king en op zijn advies is besloten een voetbalbond voor heel Nieuw-Guinea in het leven te roepen. Daartoe moet bin nenkort in Biak een vergadering worden gehouden. De KNVB zal van advies die nen en wil voorts graag samenwerken, bijvoorbeeld bij het opleiden der sport leiders. Een moeilijk probleem is het gro te gebrek aan velden. De aanleg hiervan is op de koraalgronden erg kostbaar. De heer Brunt zei zich ook beijverd te hebben voor een algemene sportorgani satie in Nieuw-Guinea, die in Nederland zou kunnen aansluiten bij de Nederland se Sportfederatie. Belangstelling Voor de toto bestaat in Nieuw-Guinea een zeer grote belangstelling. De heer Brunt acht het technisch wel mogelijk dat in Nieuw-Guinea aan de Neder landse toto wordt deelgenomen. In deze richting wordt evenwel nog niets onder nomen aangezien gouvernement en zen ding zeer sterke bezwaren tegen een toto hebben. Men acht deze met name voor de autochtone bevolking minder gewenst. In beginsel zal de sport in Nieuw-Gui nea zichzelf moeten bedruipen. De heer Brunt achtte het evenwel niet uitgeslo ten, dat men de zaken door een finan ciële aanvangssteun uit Nederland op gang zal helpen komen. Wie verre reizen maakt heeft veel te vertellen. Lo Bruntde secretaris-penningmeester van de KNVB. werd bij zijn terugkeer uit Nieuw-Guinea belegerd door sport journalisten. (Van onze Haagse correspondent) De heer Vervoort uit Den Haag, maan dag nog de enige deelnemer met 15 punten in de sporttoto, zal niet met f. 50.000, doch met ruim f. 35.000 genoe gen moeten nemen. Gistermiddag omstreeks 12 uur meld den zich nl. nog twee deelnemers met het maximum aantal punten, waardoor de eerste prijs van f. 117.626 in drieën uiteenvalt. De beide andere winnaars zijn do heren M. G. H. Bude te Sweik- huizen en J. Vrolijk te Nijmegen. Ook het aantal tweede- en derde prijswin naars is gestegen. Er zijn nu 40 deelne mers met 14 punten en ongeveer 475 met 13. Regenverzekering (Speciale berichtgeving) De semi-profclub Hilversum heeft voor de resterende wedstrijden in het seizoen 1960/'61 een regenverzeikering afgesloten. Op het dak van de tribune van het gemeentelijk sportpark te Hil versum zal een regenmeter worden ge plaatst, waarbij een uur voor de wed strijd een vertegenwoordiger van de ver zekeringsmaatschappij zal postvatten. Bij een bepaald aantal millimeters krijgt Hilverusm een bedrag ineens uit gekeerd. Hilversum-trainer stapt naar politie (Speciale berichtgeving) Tijdens de zondag j.l. te Enschede ge speelde wedstrijd Rigtersbleek-Hilver- sum heeft zich kort voor de rust een in. cident voorgedaan, waarbij de trainer van Hilversum. Evert Theunissen, be trokken was. De heer Van Eek, commissielid van de sectie amateurvoetbal van Rigtersbleek, was de mening toegedaan, dat de Hil- versum-trainer, die achter het Hilver- sum-doei zittende zijn spelers aanwij zingen gaf, buiten de afrastering moest gaan. Hij stapte op Theunissen toe met de woorden: „Eraf". De Hilversum- trainer reageerde hier in het geheel niet op, want als trainer-verzorger mag hij zich langs de lijnen begeven en slechts de arbiter kan hem, wanneer hij hinderlijk zou zijn, naar een andere plaats verwijzen. De heer Van Eek vond dit niet bepaald prettig en sleurde de trainer van de groen witten ov< r een draad heen, waarbij hij zelfs diens over hemd scheurde. Bij het rustsignaal be gaf Theunissen zich naar de kleedkamer maar kwam ook hier niet zonder brok ken aan. Op het veld werd hij namelijk door de reserve-doelman van Rigters bleek van achteren besprongen en nu verweerde de Hilversummer zich wel. Na afloop hebben beiden hun verontschul digingen aangeboden, maar de kwestie- Van Eek werd een politiezaak, omdat Theunissen en de heer P van der Voort, lid van de sectie betaald voetbal van Hilversum, een aanklacht indienden tegen het optreden van de Rigtersbleek- man. Doelman Schuerman van Hilver sum, die zijn leermeester ontzette tij dens de worsteling achter zijn doel, pal als getuige optreden. Vriendschappelijke wedstrijd tussen LFC en ONA Morgenavond wordt op het LFC-ter- rein een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tussen LFC en ONA. Aanvang 8 uur. Midwinter-wedstrij tl voor 16 m2-zeilers (Van onze correspondent) Indien storm of vorst dat niet belet ten zullen door de Nationale 16 Kwa draat-meter Organisatie op zondag 18 december a.s. in samenwerking met de Gooise Watersportvereniging „De Vrij buiter" Midwinter-zeihyedstrijden op de Loosdrechtse Plassen worden gehouden. Aan deze zeilwedstrijden zullen zeilers uit Rotterdam, Nieuwkoop, De Kaag, Amsterdam en het Gooi deelnemen. De eerste start vindt om 11 uur plaats. Het zal niet gaan om zeiltitels, bekers of me dailles, doch om wild voor de kersttafel. Tal van cracks uit de 16 kwadraat meter klasse zullen aan de start verschijnen. Zo bijvoorbeeld Bodegraven, Nederveen, Ta- selaar, Barzilay, Blonk, De Graaf, De Haas en Ooms. SCHAATSEN Nederlanders trainden Negen leden van de kernploeg van de KNSB hebben gisteren in Fagernes een trainingswedstrijd over 500 meter gere den. De uitslag was: 1. Geale Lour ens 44.4 sec., 2. Klaas Renes 44.9 sec., 3. Henk van der Grift 45 sec., 4. Arie Zee 46 sec., 5. Cees Jan Kroon 46.2 sec., 6. Chris Meeuwisse 4f>.2 sec., 7. Rudi Liebregts 47.1 sec., 8. Piet Heuvel 47.4 sec., 9. Jeen Wester 47.4 sec. Vooral Geale Lourens en Klaas Renes zorgden voor een prettige verrassing met hun tijden, die - wanneer men in aan merking neemt dat de rijders nog pas kort in Noorwegen zijn - reeds van goed gehalte zijn. „De Kaag" hield ledenvergadering Gisteravond werd in „In den Vergul den Turk" een ledenvergadering van de KZR en M ver. De Kaag gehouden. Als enig punt stond op de agenda de be spreking van de voorstellen welke be handeld zullen worden in de jaarverga dering van de KVNWV op 17 december te Amsterdam. Het bleek dat het wel nuttig was een dergelijke vergadering te houden, omdat verschillende voorstellen in de ogen van de Kaagleden geen genade konden vin den. Dit was o.a. het geval met het voor stel tot wijziging van de kampioenswed strijden. Van de zijde van de Rotter damse Zeilverenigingen was voorgesteld een aantal nationale wedstrijden als kampioenswedstrijden te tellen, zodat de kampioenswedstrijden zouden komen te vervallen. Met de strengere bepalingen voor re serve-bemanningen bij de kampioens wedstrijden, waarover een verbonds- voorstel was, waren de Kaagzeilers het zeer beslist niet eens. Integendeel, zij wilden juist een grotere vrijheid t.a.v. reserves. Tijdens de rondvraag kwam de kwestie Olympische Spelen nog naar voren. Daar onze slechte resultaten bij de Spelen zeker een onderwerp van dis cussie zullen vormen in de a.s. jaarver gadering, drongen de verschillende leden er met klem bij het bestuur van de Kaag op aan in deze vooral de wense lijkheid van maatregelen ter verhoging van ons internationaal wedstrijdpeil naar voren te brengen. „Veiligheidsmaatregelen waren genomen'''' (Van onze correspondent) Moet de directeur van de N.V. Luxan te Eist in de Betuwe verantwoordelijk worden gesteld voor de dood van de 23-jarige arbeider in deze fabriek, H. Basten op 12 maart van het vorig jaar? De rechtbank te Arnhem heeft zich gisteren bezig gehouden met het onderzoek naar het juiste antwoord op deze vraag, nadat de kantonrechter te Nijmegen de directeur op 16 februari j.l. heeft vrijgesproken. Volgens de officier van Justitie, mr. D. S. baron van Slingelandt, moet de directeur worden geacht verantwoordelijk te zijn, omdat in zijn fabriek onvol doende veiligheidsmaatregelen zouden zijn genomen. De officier eiste vier weken hechtenis voorwaardelijk tegen de directeur alsmede f. 500 boete, welke straf gelijkluidend is aan die welke de kantonrechter aan de bedrijfsleider van de fabriek C. van Tuil heeft opgelegd. De bedrijfsleider van de fabriek is tegen deze straf niet in appel gegaan, de directeur daarentegen wel. Er werden 18 getuigen gehoord, o.w. een aantal arbeiders van de fabriek. Over het algemeen bleken deze weinig begrip te hebben voor de grote gevaren, I waaraan zij zijn blootgesteld tijdens hun werk: het emballeren van een in secticide in poedervorm, bekend onder de naam DNC, een in de land- en tuinbouw veel gebruikt bestrijdingsmid del van parasieten. De veiligheidsvoor schriften werden met voeten getreden, zodat de controle verslapte. Er waren er die, zich ontdeden van hun veilig- heidskleding als ze het te warm kregen! Een moderne douche-inrichting was in de fabriek niet aangelegd. Van de gele genheid om na iedere dagtaak het gif tige gele poeder van him lichaam te wassen, maakten de arbeiders nauwe lijks gebruik. De situatie was in maart 1959 kritiek geworden, omdat een nieuwe afvulmachine kinderziekten ver toonde. Een klep bleef hangen en de arbeiders moesten telkens een deurtje openen om 't euvel te verhelpen. Hier door kwam meer gele stof in het vertrek dan normaal. Tweejarige wint fortuin in pool Doordat de tweejarige Paul Cox 21 biljetten van een pond (in totaal onge veer 220 gulden) in de kachel gooide, won zijn moeder deze week 43.000 pond sterling (ongeveer 455.000 gulden) in de voetbalpool. Mevrouw Cox ging er na het dure grapje van haar zoon namelijk van uit, dat een kind van twee jaar moeilijk verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden. Zij bedwong daarom haar neiging kleine Paul een fiks pak slaag te geven en „strafte" haar kind drrrom door hem met een potlood de nummers op haar poolformulier aan te laten wijzen. Of Paul ooit gehoord, had van het spreekwoord „wie goed doet goed ont moet" zal wel nooit bekend worden, maar een feit is, dat hij een feilloze tip gaf. De prijs, die mevrouw Cox won voor de inzet van een kwart penny, betekent een wereldrecord voor de voetbalpool. De heer Cox, van beroep monteur, gaf als commentaar: „Wij zijn de gehele nacht niet naar bed gegaan. Eerst dach ten we nog aan een grap". Voetbal in Engeland Staking dreigt Op een vergadering, die werd bijge woond door meer dan 200 spelers van de Zuidengelse profclubs - woensdag ko men profs uit Noord-Engeland te Man chester bijeen en donderdag te Birming ham die uit Midden-Engeland - is be sloten, ter ondersteuning van hun loon eisen en eisen om betere arbeidsvoor waarden, te staken met ingang van za terdag 14 januari a.s. Ter Leede oefent tegen U.V.S.-combinatie Ter Leede 1 speelt hedenavond (7.30 uur) een oefenwedstrijd tegen een ster ke UVS-combinatie op het Gemeente lijk Sportpark te Sassenheim. Hcngel-vijfkamp Vijf hengelsportverenigingen bonden met elkaar de strijd aan in Oude-Wete ring-dorp. In totaal werden 184 maat- vissen gevangen. Uitslag 1. DVS 48 stuks 2. Zaalberg 44; 3. Vios 42; 4. Ruisvoorn 30: 5. Onder Ons 20. Persoonlijke prij zen: W. van Loon grootste aantal (DVS). W. Mulder grootste blei (Ruisvoorn), I. Paauw grootste voorn (Ruisvoorn). WORSTELEN Hercules kwam niet De worstelwedstrijd tussen De Spar taan en Hercules heeft geen doorgang gevonden omdat de Dordtenaren verstek lieten gaan. De Spartanen zijn toen maar voor een onderlinge partij op de mat ge gaan. De uitslagen luiden: P. Moenen won op touché van G. Rietbergen: J. de Vink idem van J. Halvemaan; L. Brittijn idem van S. Brandt; Th. Brandt idem van J. Matze; S. Holswilder idem van J. Matze. Th. Brandt speelde gelijk 11 tegen S. Holswilder. Scheidsrechter was de heer H. Spin (Den Haag). De uitslag van de body-building-selec tiewedstrijd was: J. de Vink totaal 292% kg.; C. Ligtvoet 312% kg; J. Teegelaar 317%; F. Pieters 327% kg; S. Holswilder 352% kg; A. Slingeland 382% kg; J. Min- ke 387% kg. Advertentie GAS met r de hand regelbare 26.-1 TAFELTENNIS Selectie voor tienkampen Gisteren zijn de speelsters en spelers geselecteerd voor de internationale tien kampen van de NTTB, die 22 januari in Dordrecht worden gehouden. Het zijn bij de dames mej. U. Artz (Den Haag), mevr. GeujensHoeymaker (Venlo), mej. T. de Jong (Amsterdam), mej. L. Marijnissen (Tilburg), mej. A. Overweg, mevr. Perton (Apeldoorn), mej. J. Tes- sensohn (Amsterdam), mej. N. Visscher (Rotterdam), mej. C. Werkhoven (Am sterdam), mej. A. Winia (Rotterdam). Bij de heren werden geselecteerd: W. Bouwens (Den Haag), J. Gompelman (A'dam), H. Habes (A'dam), J. Hoogen- doorn (Den Haag), H. Kenter (A'dam), B. Onnes, H. Onnes, J. Scheffer, F. Schoof s en W. Schonemeijer (allen Amsterdam) Advertentie LICHTWEDSTRIJD Terrein Boshuizerkade op DONDERDAG A.S. Aanvang 20.00 uur. CRICKET Unicum in tsstcricket AUSTRALIË.— WEST-INDIË EEN TIE De eerste testmatch tussen Australië en West-Indië, die te Brisbane is ge speeld, is geëindigd in een tie. In beide innings tezamen scoorde zowel West Indië als Australië 737 punten De scores waren: West-Indië: 453 en 284. Australië; 505 en 232 runs Het was de eerste tie in een testmatch sedert de eerste wereldoorlog. PAARDESPORT Europees kampioenschap springen 1961 te Aken Het Europees kampioenschap springen 1961 zal van 1 tot en met 9 juli te Aken worden gehouden. De Italiaan Piero d' Inzeo zal hier zijn titel verdedigen Ook de officiële dressuurwedstrijden van de FEI zullen te Aken zyn. Deze drie dres- suurproeven stemmen overeen met een officieel internationaal dressuurkam- pioenschap. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Bella Khedive-prijs: 1. Yucatan Hanover (A. G. Heskes) (1.30.-); 2. Xeres; 3. Yan kee Hanover. Tot.: wi. f 5.40, pi. f3.70, f 2.90, cov. 3.90, gek. f 24.30. Benny van Hiddumprijs, le serie: 1. X. Goudenrijder (K. Woudstra) (1.27.2); 2. Xaverius II; 3. Xelinotte. Tot.: wi. f3.70, pi. f 1.60, f 2.20, cov. f4.10, gek. f8.50. 2e serie: 1. Urchin Hollandla (M. Ver gay) (1.26.6); 2. X. Signal; 3. Winny Cliff Tot.: wi. f 5.90, pi. f 2.10, f 1.40, cov. f3.10 gek. f 4.80. Bonheur Perdu-prhs: 1. Vita Donum (F. J. Eerenberg) (1.26.9); 2. Unaniem; 3. Wilma Zora. Tot.: wi. f 8.80, pi. f 2.30, f 4.80, f 1.70, cov. f 20.70, gek. f 17.40. Bonalre-prfjs: 1. Tea (A. G. Heskes) (1.26.6); 2. Victor Hanover; 3. U. Dlena. Tot.: wi. f 2.90, pi. f3.20, f 5.80, cov. f 8.50 gek. f 6.20. Noodlottig Een samenloop van noodlottige om standigheden- kostte het leven de jonge Basten. Op de avond van de 12de maart bestond de ploeg uit twee in plaats van drie man; er moest harder worden aan gepakt en het was ongewoon warm. Basten en zijn kornuit hebben toen, hevig transpirerend, te vroeg hun vei- ligheidskleding afgelegd in deze zwaar giftige sfeer. De maat bracht er het Benno Signal-prijs: 1. Sador B (J. Voor- haar) (1.26.-); 2. Quick Jimmy; 3. Vic tress H Tot.: wl. f6.70, pl. f 1.90, f2.30, f 2.60, cov. f 5—, gek. f 25.—. Boy Norton-prijs: 1. Urma Norton (E. Belangstelling voor turii-iiiterland Zaterdag a.s. wordt in de Harmonie te Leeuwarden de landenwedstrijd Neder- land-West-Duitsland voor turnsters ge houden en daarvoor bestaat in de Ne derlandse turnwereld een grote belang stelling. 't Is de 3e ontmoeting tussen deze bei de ploegen; de eerste, in 1958 in Win terswijk eindigde met een overwinning voor de Duitse meisjes met 'n verschil van 8/10 punt, terwijl 'n jaar later in Ol denburg onze meisjes met slechts 1/20 punt de zege op het laatste moment ontglipte. In tegenstelling met deze gehouden wedstrijden wordt dit jaar voor de eer ste maal het officiële internationale pro gramma verwerkt en vervalt dus 't rin- genzwaaien, wat een nadeel voor de Ne derlandse dames betekent, omdat zij op dit nummer totnutoe in alle gehouden internationale wedstrijden de meeste punten hebben vergaard. Duitsland heeft zich op deze wedstrijd terdege voorbereid en komt met een zeer sterke afvaardiging naar Leeuwar den: in de ploeg zijn oa. de kampioene Marie-Luise Kruttmeyer en de oud kampioenen Rosi Rieder (Fottner) en Thea Nocke opgenomen en dat dit team sterk is, bewijst wel de 26 november j-1. behaalde overwinning op Spanje, dat in Madrid met niet minder dan 10,10 punt verschil de overwinning aan de gasten moest laten. De Nederlandse ploeg (Bep Ipenburg, Ria van Velsen, Grietje en Ali van Es sen, Nel Fritz en Nel Reinecke), is dit jaar, grotendeels een gevolg van de Olympische training, sterk vooruitge gaan en we mogen dan ook een bijzon der spannende strijd met mooi keur- turnen verwachten. leven af, maar Basten overleed In het ziekenhuis aan vergiftiging via de huid. De directeur wees de aansprakelijkheid voor deze fatale afloop van de hand. Hij staat aan het hoofd van nog een zeer groot aantal ondernemingen; slechts twee keer per week bezoekt hij de fabriek in Eist. De bedrijfsleider achtte hij volkomen capabel. Een hoofd ambtenaar van de arbeidsinspectie ver klaarde dat de fabriek in Eist zeer gunstig bekend staat, wat de veiligheid betreft kan het zelfs een modelbedrijf worden genoemd. Het onderhavige be drijfsongeval is volgens de hoofdambte naar een geval van „bedrijfsblindheid". Met een defecte machine is vier dagen lang geproduceerd, waardoor veel stof ontwikkeling optrad. Het gevaar van vergiftiging werd vergroot en de directie heeft nagelaten de machine stop te zet ten, aldus de officier in zijn requisitoir. De directeur heeft zijn aansprakelijk heid wel gedelegeerd aan de bedrijfs leider, doch het is volgens de officier onmogelijk de gehele aansprakelijkheid over te dragen op een ander. Er is on voldoende gelet op het naleven van de veiligheidsvoorschriften. Een verwijt dat de directeur treft: deze vertrouwde te veel op zijn bedrijfsleider. Overigens gaan de arbeiders ook niet vrij uit. Zij maakten een onvoldoende gebruik van de ter beschikking gestelde beschuttings middelen. Risieo-etemenr De raadsman mr. A. A. H. M. Plochg vertelde, dat zijn cliënt alles in het werk heeft gesteld om de veiligheid in ztfn fabriek te bevorderen. Hij had juist de nieuwe machine in bedrijf gesteld, om dat deze was voorzien van een appara tuur die de veiligheid had kunnen ver hogen. Het gaat volgens de raadsman niet op iemand aan de top verantwoor delijk te stellen voor alle fouten van on dergeschikten. Alle redelijke maatrege len waren getroffen, maar een element van risisco zal men nooit kunnen uit schakelen. Tenslotte vroeg mr. Plochg bevestiging van het vrijsprekende von nis van de kantonrechter. Uitspraak over 14 dagen. Advertentie de Visser) (1.25.5); 2. Quick Karei; 3. Rol de Cinq Mille. Tot.: wl. f3.—, pl. fl.20, f 1.30, cov. f5.40. gek. f2.70. Finale Benny van Hlddum-prijs: 1. Xa verius II (F, J. Eerenberg) (1.26.5); 2. Urchin Hollandla; 3. X. Gouden Rijder. Tot.: wl. f9.50, pl. f2.40, f 1.60, f 1.60, cov. f4.30, gek. f 16.60. Totallsator-omzet f99.922, Arabisch misnoegen over de benoeming van Rusk In Kringen van de Arabische Liga in Cairo heeft men zijn misnoegen uitge sproken over de benoeming van Dean Rusk tot nieuwe minister van Buiten landse Zaken der Verenigde Staten. Een zegsman, die zijn naam niet wen ste te noemen, zei dat Rusk een aanhan ger was van de „pro-Zionistische poli tiek van ex-president Truman". Hij bracht in herinnering, dat Rusk onder het bewind van Truman een belangrijke post bekleedde in het departement van Buitenlandse Zaken. Vele Arabieren stel len Rusk rechtstreeks verantwoordelij:: voor de vestiging van de staat Israël.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13