Laatste Berichten Eisenhower en Kennedy gaven een lesje in goed gedrag DINSDAG 13 DECEMBER 1960 (Van onze Amerikaanse correspondent) In vergelijking met de spanning van de verkiezingsdag en de fanfare van de inauguratie, vormde Kennedy's ontmoeting met Eisen hower in het Witte Huis slechts een bescheiden intermezzo. Maar de ernstige, vriendschappelijke manier waarop beide leiders van het Amerikaanse volk bereid waren mee te werken aan een zo efficiënt mogelijke machtsoverdracht, gaf aan deze ontmoeting toch beteke nis. De bitterheid van de campagne was terzijde gezet. Het landsbelang eiste een zorgvuldige regeringsoverdracht. Beide leiders werkten daaraan mee in goede stijl én met de sportiviteit, die een ware democratie kenmerkt. Voor het eerst heeft Eisenhower de duur van een bijeenkomst te kort ge schat. Zowel zijn verdere programma als dat van Kennedy raakte daardoor enig- zins in de war. Maar geen Amerikaan zal dat betreurd hebben. Dat de beide lei ders zich de tijd gaven voor uitvoerig overleg was er slechts een bewijs te meer van, dat zij ernst maakten met een zo efficiënt mogelijke overdracht van de re geringsmacht. De sfeer tijdens deze ontmoeting van Eisenhower en Kennedy was veel vriend- schapperüker van aard dan tijdens de ontmoeting van Truman en Eisenhower in 1952. Thans kwam Eisenhower zijn jonge opvolger op het bordes van het Witte Huis verwelkomen; in 1952 liet Truman de pas gekozen pre sident bij zich binnen brengen door een ondergeschikte. Men kan het op de officiële foto van 1952 nog aanzien, dat Truman en Eisen hower gespannen, ja verbeten tegenover elkaar zaten. De woorden in de cam pagne van 1952 waren rijkelijk fel ge weest. De rivalen gaven de indruk niets vergeten en maar weinig vergeven te hebben. Tact van Kennedy In de campagne die pas achter de rug is, heeft Kennedy de tact gehad nooit Ei senhower persoonlijk aan te vallen. SALVATORE TOMASSO PLOTSELING OVERLEDEN Concertmeester R.Ph.O. Op 61-jarige leeftijd is gisteravond te Rotterdam zeea- plotseling overleden de heer Salvatore Tomasso, eerste concert meester van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Hij was reeds geruime tijd met ziekteverlof. Salvatore Tomasso werd op 30 oktober 1899 te Rotterdam geboren, studeerde in Nederland bij André Spoor en genoot zijn verdere solistische opleiding in het buitenland onder leiding van prof. P. Meerenblum (van de school-Leopold Auer). In 1920 speelde hij reeds als solist met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De overledene was van 1922 tot 1933 lid van het New York Philharmonic Orchestre, dat toen onder leiding stond van Willem Mengelberg en Arturo Tos- canini. In 1936 werd hij tot eerste vio list benoemd bij het Rotterdams Phil harmonisch Orkest en in 1939 werd hij eerste concertmeester. -In de afgelopen jaren trad Salvatore Tomasso regelmatig als solist met het orkest op, o.a. in werken van Bach, Bruoh Maliepiero, Mozart en Respighi. VAR voelt niets voor een .Afrikaans opperbevel' Volgens publikaties in de Egyptische pers wijst de regering van de Verenigde Arabische Republiek het voorstel van president Nkroemah van Ghana voor oprichting van een „Afrikaanse opper bevel" van de hand. De VAR wil als onafhankelijke Afri kaanse natie zich het recht tot zelf standig ingrijpen voorbehouden wanneer zij daartoe van bedreigde Afrikaanse sta ten het verzoek ontvangt. Oprichting van een Afrikaans opperbevel zou, aldus is de mening in Cairo, de „imperialis ten" een voorwendsel verschaffen om zich in de Afrikaanse zaken te men gen. Cairo zou meer voelen voor een „raad gevende coördinatiecom." bestaande uit vertegenwoordigers van de verschil lende Afrikaanse staten. Een dergelijke commissie zou de vrijheid van optreden der afzonderlijke staten niet belemme ren. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvite 46-58, kroten 10-12, ld. gekookt 15-25, boerenkool 16-34, rode kool 0-14, groene kool 12-18, prei 26-35, stoofsla 25-30, spruiten 21-57, uien 5-13, waspeen 16-25, winterpeen 6-7, witlof 50-100, per 100 stuks: knolselderie 12-23, sla 6-16.70, per 100 bos: peterselie 15-24, selderie 6-16. LEIDEN, 13 december. Vette varkens- markt. Aanvoer 199 varkens. Noteringen per kg. levend gewicht. Zware varkens geen notering, lichte varkens f 1.74-1.76, slagersvarkens f 1.76-1.79, zeugen f 1.50- f 1.60. Handel goed. AALSMEER. 12 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera per stuk 50-85, Bouvardia 30-49, Euphor bia 70-110, Calla 80-135, Poinsettia 85-125 Forsythia 45-80, Prunus Triloba 70-120, Amaryllis per kelk 40-80, Seringen: Step- man 4 kop per stuk 80-145. 2 kop 50-70, Legray 4 kop 60-100. ld. 2 kop 40-58, Fre sia per bos 95-175, Cyclamen 70-155, Hel- leborus 110-390, Tulpen 130-240, Anjers: rood per stuk 40-62, roze 30-51, wit 20-41, Orchid Beauty 35-51; Rozen: Better Times 30-45, Roselandia 40-61, Parel van Aals meer 40-57, Geh. Duisberg 60-100, Towny Gold 50-95, Mad. Ofman 30-53, Baccarat 85-130, Montezuma 25-46, Stokman 30-53 Floriade 30-50, Newyorker 30-46, Carol 40- 61. Pink Sensation 45-68. Nymph 35-56. BODEGRAVEN, 13 december. Kaas markt. Aanvoer 30 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.18-2.23, 2e kwal. f 2.05-2.17, extra kwal. geen notering. Handel flauw. ROTTERDAM, 13 december. Vee markt. Aanvoer In totaal 2470. Weektotaal 4665. Vette koelen en ossen 300. Gebrulks- vee 670. Vette kalveren 430. Graskalveren 129. Nuchtere kalveren 476. Varkens 10. Biggen 65. Paarden 57. Veulens 8. Scha pen of lammeren 228. Bokken of geiten 30 Prijs in cents per kg: vette koeien le kwal. 290-320, 2e kwal. 260-290, 3e kwal. 240-260, vette kalveren 300-330, 270-300, 250-270, slachtpaarden 230 200 170. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kwal. 420, 2e kwal. 320, 3e kwal. 220, nuchtere kalveren 70 65 55. exportvarkens 100 80 60, biggen 50 40 35. Schapen 130 95 85. lammeren 120 90 80 kmrkoefen 1250 1100 900, vare koeien 820 700 ^00, vaarzen 900 700 600, pinken 550 450 400. Maar natuurlijk viel hij wel diens re gime aan en ook dat is voor een presi dent natuurlijk niet aangenaam. Eisen hower zelf was wat persoonlijker, door Kennedy's jeugd en geringe politieke er varing als nadelen te noemen. Maar geen van beide hebben dingen gezegd die men als „onvergeeflijk" kan kenschetsen. Er is een vrij giroot contrast tussen de opvattingen van Eisenhower en die van Kennedy, doch voor goede de mocraten behoefde dat geen obstakel te zijn voor een vriendelijke, welwillende ontmoeting. Kennedy, die tijdens zijn campagne herhaaldelijk te laat kwam, had er nu zorg voor gedragen precies op tijd te zijn. Zijn crème-kleurige Lincoln had enige blokjes om moeten rijden om niet al te vroeg te arriveren. Zelden draagt Ken nedy een hoed, maar voor deze gelegen heid had hij er toch een mee genomen. Hij droeg hem echter in de hand. Erg belangrijk is het niet, maar Amerika wacht met enige spanning hoe de pas gekozen president het hoedenprobleem bij de inauguratie zal oplossen. De hoge hoed was de traditionele dracht voor die gelegenheid, maar Eisenhower heeft de geklede zwarte gleufhoed in de mode ge bracht. LEIDERDORP Concert in kerk Zaterdagavond 17 december zal er in de Ned. herv. kerk een concert worden gegeven, dat geheel in het teken van de advent zal staan. De uitvoerenden zijn Henny Ravenstein viool en Addie de Jong, orgel. Het programma omvat wer ken van Bach, Handel, Paradis!, de Fesch, Reger, de Jong en v. d. Berg - De burgemeester is verhinderd woensdagavond spreekuur te houden. VOORSCHOTEN Onze plaatsgenote, mej. M. J. de Jonge is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot inspectrice van het kleu teronderwijs in vaste dienst bij het mi nisterie van O., K. en W. Brutale inbraak Zaterdagavond tussen half acht en half twaalf is ingebroken in de woning van het schildersbedrijf Jac. v. d. Hoeven aan de Papelaan. Het gehele huis is doorzocht. Er wordt een bedrag van f.230.-, een draagbare radio en een leeg geldkistje vermist. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. WARMOND - Op het gemeentelijk sportpark 't Overbos heeft Warmunda I een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen Foreholte I. De bezoekers wonnen de ontmoeting met 2—1, nadat de rust met gelijke stand (1—1) was ingegaan. - Schipper A. H. Lodêl van de Rijks- politie te water is bevorderd tot opper- schap schipper. Deze bevordering houdt tevens 1 in dat hij is benoemd tot postcomman- dant van de Rijkspolitie te water, post Warmond. Leidse huisvrouwen vergaderden gisteren De bijna 600 leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen waren gistermiddag gelukkig niet allemaal present op de ledenvergadering, anders zou de boven zaal, van „Het Gulden Vlies" te klein zijn geweest. Nu waren er nog enkele stoelen onbezet, toen de presidente me vrouw C. Hageman-Verhagen het be gin van de bijeenkomst aankondigde. Een kort openingswoord, puntige notu len, geen ingekomen stukken en geen voorstellen voor de algemene vergade ring. Voor de dames het goed beseften, werd hun mening gevraagd over de ver houding tussen bestuur en leden. Be houdens een enkele aanmerking bleek de bestaande praktijk wel te voldoen en dus braken de dames even later al weer de hoofden over de plannen voor het komend seizoen. Verschillende sug gesties uit de vergaderingen werden ge wikt en gewogen, soms te licht bevon den, anders in dank geaccepteerd. Een waslijst van vragen door het hoofdbe stuur ingezonden was in deze een pret tige leidraad, waardoor men er b.v. toe kwam te besluiten de koffie-uurtjes eens af te wisselen met een thee-uurtje en een bloemschikcursus te gaan organi seren, waarvoor al meteen behoorlijke belangstelling bestond. Daarna kwam de bezetting van de Commissie van Bijstand aan de orde. Mevrouw Van der Zeeuw had zich uit deze commissie onder dankzegging voor de bewezen diensten terugge trokken. En de penningmeesteresse mevrouw G. Lem-Gunning moet vol gend jaar volgens de Statuten uit het bestuur verdwijnen en ook de Com missie van Bijstand zal haar dan moe ten missen. In deze twee vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. Van der Linden en mevr. Rotteveel. Overigens bleek de vergadering niet be reid mevrouw Lem maar zonder meer te laten gaan. Integendeel, de leden willen haar in het bestuur hou den. De presidente, mevr. Hageman, die daar kennelijk ook hevig voor gepor teerd was, opperde het idee „een petitie" te houden om zo mevr. Lem in het bestuur te kunnen handhaven. Mevr. Lem zou volgens haar verklaring gaarne haar functie blijven vervullen. Enfin, over deze kwestie wordt nog ge stemd, maar het ïydt waarlijk geen twfjfel of mevrouw Lem herkozen zal worden. Tijdens de rondvraag bleek, dat de kerstmiddag 20 december in het St-An- tonius Clubhuis gehouden zal worden. Vele dames bleken bereid haar bak- talenten voor het welslagen van dit feest in te zetten. DIAMANTEN EN GOUDEN DOCTORAAL Morgen zal het zestig aar geleden zijn dat mr. D. K. G. de Jong. geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te La ren (NH). aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. Vrijdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. P. Servatius, geboren te Deventer en thans wonende te Terwolde (Gld.), aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de Reohtsweten- Leidse Amateurfotografen Vereniging De bijeenkomst van de Leidse Ama teur-Fotografen Vereniging in de boven zaal van restaurant „De Doelen" mocht zich ook gisteravond weer in grote be langstelling verheugen. Na het wel komstwoord van de voorzitter, de heer G. Gompelman, volgde een kort huis houdelijk gedeelte waarin o.m. de ver kiezing van een nieuwe bibliothecaris plaats vond. De verkiezing had tot resultaat, dat met grote meerderheid van stemmen dr. J. Versteeg tot bibliothecaris werd ge kozen. Hierna kon de voorzitter tot zijn vreugde mededelen, dat een drietal le den, t.w. de heer G. L. v. d. Wijngaard, dr. J. Versteeg en G. Gompelman, enkele van de door hen gemaakte foto's op de z.g. „kerstsalon-expositie" te Amster dam geplaatst zagen, terwijl mevr. W. B. Wajon-Stoethoff evenals de heer C. de Haan beiden een tweede prijs be haalden met hun inzending op een twee tal nationale wedstrijden. Terecht een prachtig Leids succes. Na dit officiële gedeelte nam de heer Gompelman de aanwezigen mee op twee door hem gemaakte reizen, die als het ware op de voet konden worden gevolgd, dank zij een groot aantal prachtige kleurendia's, die hij op zijn reizen bij eenbracht. Enthousiast Oostenrijk-be zoeker als hij is, ging de reis ditmaal allereerst naar het fraaie Innsbruck, waarna een bezoek werd gebracht aan het wonderschone Karinthië, waaraan de heer Gompelman terecht zijn hart verpand bleek te hebben. SENAAT „CATENA" De Senaat van de Societas Studioso- rum Academiae Lugduni Batavorum c.s. CATENA is voor het jaar 19601961 als volgt samengesteld: H. G. Keuken, prae- ses; C. P. J. le Nobel, ab-actis; E. A. v. der Velde, quaestor; Rahadi Surjo Kar- ni, assessor I; W. F. Beunderman, as sessor II. GESLIPT MET BROMMER Gisterochtend is de 31-jarige maga zijnmeester, de heer C. J. Pronk uit Den Haag, op de Voorschoterweg met zijn bromfiets geslipt. De man liep tenge volge van deze slippartij een schouder fractuur op. Bouwvolumen onderwijs De minister van O.K. en W. heeft bij de Tweede Kamer ingediend de vijfde nota inzake bouwvolumen voor het on derwijs. Deze nota bevat een toelich ting op het bedrag van 275 miljoen gulden (d.i. 15 miljoen meer dan in 1960) dat in 1961 aan scholenbouw kan worden besteed. Dit bedrag is voorlo pig als volgt onderverdeeld: kleuteron- onderwjjs 11, gewoon lager en voort gezet gewoon lager onderwijs 33, buiten gewoon lager onderwijs 6, uitgebreid la ger onderwijs 23, kweekscholen en op- leidingscholen voor kleuterleidsters 6, voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs 45, nijverheidsonderwijs 71 hoger onderwijs exclusief Wageningen en aca demische ziekenhuizen 68. 4 Miljoen is uitgetrokken voor inter naten en seminaries, 8 miljoen voor landbouwonderwijs. De kosten voor de bouw van gym nastieklokalen zijn in de cijfers van de onderscheiden takken van onderwijs begrepen. In de sector bijzondere ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne is een bouwvolume van 30 miljoen gul den opgenomen voor de academische ziekenhuizen. Het bouwen volgens een arbeidsbespa rende wijze heeft een belangrijke sti mulans gekregen door het Rotterdamse initiatief om een aanzienlijk gedeelte van het over een reeks van jaren be nodigde aantal scholen in series van een bepaald type te bouwen. Met de verwezenlijking van dit initiatief is reeds een aanvang gemaakt. Gezien de tot nu toe opgedane ervaring, wordt ver wacht dat deze wijze van bouwen in belangrijke mate de produktie kan op voeren, zonder dat dit tot een verzwaard beroep op de bouwmarkt behoeft te lei den. ERE-DOCTORAAT DS. N. VAN DER ZIJPP De senaat van de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam heeft besloten een ere-doctoraat in cle godgeleerdheid te verlenen aan ds. N. van der Zijpp uit Rotterdam, lector van de Doopsgezinde Kweekschool, voor zijn belangrijke pu blikaties op het gebied van de geschie denis van de anabaptistische beweging en der Mennonitische gemeenten. WASSENAAR Nog geen hogere sportsubsitlies Voorafgaand aan de openbare behan deling van de begroting op woensdag 21 december a.s. zijn nu het voorlopig verslag en de memorie van antwoord verschenen waarin vragen van raads leden n.a.v. de begroting resp. worden gesteld en beantwoord. Wat de gemeentelijke financiën be treft blijkt uit de stukken dat er nog altijd geen volkomen zekerheid bestaat over de uitkomsten van de nieuwe fi nanciële verhoudingsregeling tussen Rijk en gemeenten die nu op stapel staat. Zodra daarover meer concrete gegevens bekend zijn zullen, zo delen burgemeester en weth. mede, o.m. het subsidiebeleid van de gemeente aan een nadere beschouwing moeten wor den onderworpen. Nagenoeg alle raads leden hebben in het voorlopige verslag gepleit voor een drastische verhoging van de subsidie aan de sportvereni gingen, die thans f 3000.- bedraagt. Meerdere leden hebben voorgesteld dit bedrag te verhogen tot f 10.000.- met het oog op de sterke groei van het aantal jeugdleden bij de meeste sport verenigingen. Ook is gepleit voor de aanstelling van een functionaris, die de sportproblemen zal behandelen. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat de subsidiëring van de sportverenigingen de blijvende aandacht heeft van het college. Maar ook deze subsidie valt in het geheel van het subsidiebeleid, dat nog nader bezien zal moeten worden. En ook de even tuele aanstelling van een functionaris voor de sportbelangen is daarvan niet los te denken. Gepleit is ook voor een verhoging van het subsidie aan de zangverenigingen. Vele vragen en opmerkingen hebben betrekking op het huisvestingsprobleem en de woningbouw. Uit enkele over zichten blijkt dat tot nu toe in 1960 voltooid werden 186 woningen, n.l. 53 woningwetwoningen, 80 met premie ge bouwde woningen en 53 woningen in de vrije sector. In aanbouw zijn op het ogenblik 40 woningwetwoningen, 138 premiewoningen en 93 woningen in de vrije sector. In het aantal pre miewoningen zijn de flats van het rust huis „Sophiekehuis" inbegrepen. Het aantal erkende aanvragen om woonruimte of verbetering van woon ruimte dat thans 680 bedraagt is wat lager dan een jaar geleden (738). Van de 680 aanvragen zyn er 221 van a.s. huwenden en jonggehuwden die niet over woongelegenheid beschikken. 189 gegadigden zoeken woonruimte tot f 50 per maand. 341 aanvragen hebben be trekking op woongelegenheid met een huur van f 51 tot en met f 75 per maand. Kerstzang Op dinsdag 20 december aanstaande zal in de Dorpskerk een kerstsamen komst worden gehouden waarop iedere belangstellende, ongeacht zijn godsdien stige overtuiging van harte welkom is. Het initiatief hiertoe werd genomen, enerzijdes door de gezamenlijke zang verenigingen van Wassenaar, die op deze avond zullen optreden en anderzijds door een kleine commissie van mensen van verschillende kerkelijke gezindte. Er zal op deze avond worden gezon gen, afwisselend door de koren en door de aanwezigen. Een pastoor en een pre dikant zullen korte schriftlezingen hou den en de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. baron Wijnbergen zal een slotgebed uitspreken. O, dat afbetalingssysteem! „U hebt een postspaarbankboekje van uw schoonzusje gestolen, vervolgens valsheid in geschrifte gepleegd door een abonnement van de N.S. te vervalsen en toen nog een postambtenaar opgelicht voor f. 500", zei de Haagse politierechter tegen een 36-jarige technisch-tekenaar uit Wassenaar. Deze gaf de feiten toe. Tegen de raad van zijn familie in had hij een televisietoestel op afbetaling ge kocht, rekenende op extra verdiensten door overwerk. Toen dit overwerk niet doorging kwam hij in financiële moei lijkheden. Bij familie pakte hij een spaarbankboekje. Het was een boekje van zijn schoonzusje. Met behulp van een vervalste identificatie kon hij hierop f. 500 krijgen. Dit geld werd echter niet gebruikt voor afbetaling van het t.v.- toestelmaar voor de aankoop van nieuwe kleren. Overeenkomstig de eis werd hij ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, waarvan een jaar reclasseringstoe- zicht, alsmede tot f. 100 boete of 20 dagen. Verdachte vond de boete wel wat hoog, omdat hij nog meer afbetalings schulden heeft. „Het hele afbetalings systeem is eensysteem, misschien hebt U dat nu door", zei de rechter. Afscheid hoofdinspecteur Hoofdinspecteur C. B. M. Wolf, die met ingang van 1 oktober jl. benoemd is tot commissaris van politie te Venlo, heeft zaterdag officieel afscheid geno men van het Wassenaarse politiekorps. De heer Wolf, die vergezeld was van echtgenote en kinderen werd in de theoriezaal eerst toegesproken door de loco-burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, die zei dat Wassenaar deze politiefunc tionaris gaarne had willen behouden, maar anderzijds de eervolle promotie tot commissaris hem van harte gunde. De commissaris, de heer J. J. Maandag her innerde aan de 14 jaren van goede sa menwerking met de hoofdinspecteur, die veel heeft gedaan voor de goede geest in het korps, o.m. door zijn voorzitter schap van de Politie Sportvereniging. Hoofdinspecteur G. J. Boven, die de heer Wolf is opgevolgd sprak een woord van dank namens de sportvereniging. Er werden de scheidende functionaris enkele afscheidsgeschenken aangeboden. Na het afscheid van het korps volgde het afscheid van de docenten van de politie-opleidlngsschool ln Rijksdorp. Gidsen en Kabouters vierden derde lustrum De gidsen- en kaboutersgroep „Mar- garetha Sinclair" van de St.-Willibrord- parochie in Wassenaar heeft zondag het 15-jarig bestaan gevierd. De aalmoeze nier, kapelaan v. d. Burg droeg 's mor gens in de parochiekerk een H.-Mis op, waarna de meisjes zich naar de „hut" aan de Broekweg begaven op de zol der van de kleuterschool waar dank zij de goede zorgen van de gidsen de tafels feestelijk gedekt waren voor een gezamenlijk ontbijt. 's Avonds kwamen vele ouders en an dere belangstellenden naar het Vereni gingsgebouw voor het feest. De aalmoe zenier sprak een inleidend woordje en verwelkomde o.m. de districtscommissa- resse, mej. E. Zandvliet. Daarna volgde de opening door het ontplooien van de gidsenvlag en de groepsvlag. Een groepje gidsen en kabouters liet in liedvorm een en ander horen over de activiteiten van de groep. Daarna was het woord aan de kabouters, die onder leiding van mej. Paulien Engles de kinderoperette „De Prins van Sind" opvoerden. Na de pauze werd een door aalmoeze nier v. d. Burg gemaakt filmpje over het gidsenkamp 1960 in Loon op Zand vertoond. Visser wint kort geding tegen KNAU De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie dient een verzoek van Henk Visser om aan wedstrijden in het buitenland te mogen deelnemen op normale wijze in behandeling te nemen. Tot deze conclu sie kwam de president van de Rotter- damse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder. hedenmorgen in zijn uitspraak in het kort geding, dat de atleet tegen de i KNAU aanhangig had gemaakt. I De president overwoog in zijn vonnis dat uit 'n brief van de KNAU (op 6 no vember jl. geschreven door het hoofd bestuurslid de heer J. Moerman) is ge bleken dat de aanvraag om een start vergunning door de KNAU niet, dan wel niet behoorlijk is behandeld en meent dat een procedure over een onkosten ver goeding zonder meer geen grond kan zijn om de gevraagde toestemming te weige ren. Visser heeft, aldus het vonnis, belang bij een snelle en behoorlijk gemotiveerde beslissing, waarbij hem bovendien wordt medegedeeld of het hier een geschil be treft, dat het bestuursbeleid van de KNAU raakt. De stelling van de KNAU, dat de ge wone rechter gezien het huishoudelijk reglement der KNAU niet bevoegd is tot een uitspraak, werd door de president verworpen, evenals de vordering van Visser dat de aan hem gerichte brief van 6 november jl. zal worden ingetrokken, dan wel buiten effect zal worden gesteld. Dit laatste kwam de president als nutte loos voor. De KNAU werd geen dwangsom opge legd. Beide partijen werden veroordeeld •tot betaling van de eigen kosten in dit kort geding. Sportuitwisseling Alphen-Voorschoten Morgenavond zal Ln hotel-café-restau rant ,,'t Centrum" aan de Wilhelmina- laan een sportuitwisseling plaats vinden tussen de gemeenten Alphen en Voor schoten. Aan deze sportuitwisseling zal wor- den deelgenomen door 20 dammers. 20 schakers, 20 biljarters, 16 bridgers en 16 klaverjassers. Burgemeester Bruins Slot zal om acht uur dit. sportgebeuren openen. Algiers werkt aan herstel van schade De directeur van de Franse voorlich tingsdienst in Algerije, Coup de Fréjac, verklaarde vanochtend dat van „een al_ gemene hervatting van de economische activiteit in Algiers kon worden gespro ken. Hij zei dat het werk in de havens, bij de spoorwegen, banken en openbare diensten was hervat en dat taohtig pro cent van de stadsbussen in bedrijf was. Talrijke bij de gevechten beschadigde bussen worden hersteld. De scholen waarvan de meeste door veiligheidstroepen zijn bezet, blijven ge sloten. Men hoopt echter ze morgen te kunnen openen. In het centrum van Algiers zijn meer dan een kwart van de winkels geopend, aldus Coup de Fréjac. Er wordt druk gewerkt aan het herstel van de sohade. Vanochtend zijn talrijke winkeliers opgebeld door aanhangers van het „Front voor een Frans Alge rije", die hun verzochten hun zaken weer te sluiten. Coup de Fréjac deelde voorts mee dat in de Europese noch in de Arabische wijken de afgelopen nacht incidenten zijn voorgekomen. In Oran is het vanochtend tot gevech ten gekomen tussen veiligheidspolitie en naar schatting 2.000 jonge Europe anen die de Arabische wijk wilden bin nentrekken. De politie gebruikte traan gas en oefen-handgranaten. Na de eerste aanval werden de betogers ver spreid. Zii kwamen echter later weer in kleine groepjes bijeen. Ook in de Ara bische wijk hebben zich vanochtend enkele ongeregeldheden voorgedaan. De staking in Oran is voor bijna honderd procent effectief. Uit goede bron wordt vernomen dat president De Gaulle na zijn terugkeer in Parijs een oproep tot het Franse volk zal richten, wellicht in een radio, en televisietoespraak. De president zou waarschuwen tegen de gevaren van een avontuur van welke aard ook, terwijl de toestand meer dan ooit de eenheid der Fransen eist. Staatssecretaris mr. Both uit Nieuw-Guinea terug Met de DC-8 .Anthony Fokker" van de KLIM is vanochtend op Schiphol het gezelschap Nederlanders teruggekeerd, dat naar aanleiding van een desbetref fende suggestie van staatssecretaris Bot op uitnodiging van de KLM ter gelegen heid van de opname van het vliegveld Biak in het net der straalvliegtuigver bindingen een bezoek aan Ned. Nieuw- Guinea heeft gebracht. Het gezelschap heeft een week op Nieuw-Guinea door gebracht en daarbij behalve Hollandia, de plaatsen Biak, Sorong en Manokwari en de bestuursposten in de Baliemvallei en aan de Wisselmeren bezocht. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, die zelf de reis meemaakte zei, dat de door hem be sproken zaken op het financieel-econo- mische zowel als op het sociale vlak la gen. Ook de over de pacificatie in de Baliemvallei gerezen kwestie is bespro ken. WISSELKOERSEN Amsterdam\ 13 december Londen 10.57%-10.58 y«; Montreal 3.85%- 3.85%; Brussel 7.59%-7.59%; Stockholm 72.87%-72.92%; Milaan 60.71 -60.76% Oslo 52.83-52.88; Lissabon 13.18-13.19%; New York 3.76%-3.77%; Parijs 76.85%- 76.90%; Frankfort 90.37-90.42; Ziirich 87.56%-87.61%; Kopenhagen 54.68%- 54.73%; Wenen 14.50y4-14.51%. Jubileum J. Klein Gisteren herdacht de heer J. Klein zijn 40-jarig dienstverband bij de NV Clos Leembruggen. De jubilaris werd met echtgenote door de directeur, mr. C. J. Leembruggen, ontvangen. Deze schetste de jubilaris als een trouw me dewerker. Na 30 jaar in de afdeling kammerij werkzaam te -zijn geweest verrichtte hij werk in diverse afdelingen Wegens gezondheidsredenen werkt de jubilaris thans reeds enkele jaren halve dagen. Mr. Leembruggen, die veel waar dering had voor de werklust van de heer Klein, bood hem een enveloppe met in houd aan. Restanten wateroverlast worden opgeruimd De rust is teruggekeerd in de streken die de vorige week zyn geteisterd door overstroming en wateroverlast. Het water zakt. In Meppel ruimt men overal de res tanten van de wateroverlast op. er wor den kelders leeggepompt, straten gere pareerd en gasleidingen hersteld. Rond Meppel staan nog vele landerijen onder water. Ook het wegverkeer ondervindt nog overlast. Het water in de kanalen rond Coevor- den is 10 15 cm gezakt. De meeste schade is in dit gebied geleden door de boeren. Ook in Borculo ondervinden vooral de landbouwers hinder en schade. Hooimijten met de wintervoorraad voor het vee zijn deels oneetbaar geworden, aardappelen die werden ingekuild zijn ongeschikt voor consumptie. In het ge bied rond Borculo vallen veel gaten in de wegen, waardoor het wegverkeer op onthoud ondervindt. Geregeld doen zich nieuwe verzakkingen voor op plaatsen waar het water de ondergrond heeft weggevoerd. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. BEURSOVERZICHT Kon. Olie vast Amsterdam, 13 december De stemming was by opening lichtver- deeld met Aku een puntje lager, Hoog ovens een kleinigheid hoger, Unilevers plus 3 punten, Philips 9 punten hoger en Kon. Olie ruim f. 1.boven de vorige slotkoers. De arbitrage nam de stukken voor Londense rekening uit de markt; daarnaast was er ook lokale speculatieve vraag voor deze aandelen. Hierdoor steeg de koers snel van f. 122,60 tot f. 123,50. De voorgaande slotkoers was f. 121,40. De olie-aandelen kwamen een kwart dollar hogeir uit Wall Street. De stukken no teerden in Amsterdam vandaag boven pariteit New York. De gunstige tenden tie werd gestimuleerd door het zeer krachtige koersherstel dat Milaan van daag te zien gaf op de „afbraak"-stem- ming aldaar van gisteren, als gevolg van gedwongen liquidaties. Verder waren Londen, Parys en de Westduitse beurzen hoger. Wall Street gaf gisteren iets ho gere slotkoersen te zien. Factoren die een haussetendentie in de hand werkten. Hiervan profiteerde vooral Philips als mede Kon. Olie. Philips schommelde rond de 1194, tegen gisteren als slotkoers 1185%. In het laatste beurskwartier werd 1191 betaald. Aku 461 en Unilever op 788 vrywel onveranderd evenals Hoogovens op 819. De handel was gering. In de cultuursector werd Dell iets la- gergeadviseerd. Amsterdam Rubber en HVA praktisch op het slotniveau vaji maandag. Van de scheepvaarten kon Scheepvaart Unie op 152 het verlies van gisteren geheel inlopen. Kon. Boot een puntje hoger op 195%. Staatsfondsen kalm en praktisch onveranderd. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 13 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102ft 101% Ned '59 4% 102 101% Ned. '60-1 4% 102 101 Ned. '60 II 4% 102GB 101% Ned. '59 4% 99A 99% Ned. '53 3% 95% 95 Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94fj 94% Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94% 95% Ned. '56 3% 95 95 Ned. '48 3% 89% 89% Ned. bel. cert. 3% 93 GL Ned. '50 3% 89% 89f& Ned. '54 3% 90A 90% Ned. '55 I 3% 90 ft 90% Ned. '55-11 3% 92% 92 Ned. *37 3 91 Ned. grtbk obi. '46-3 91% 91% Ned. doll. ln. '47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98ft 98% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 98ft 98ft Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. "57 6 110ft 110ft Ned. won.b.l. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 27% 27% Nat. Handelsbank 226 226 Ned. Handelmy310% 314 GB Amst. Rubber 112% 112% H.VA14 5% 145% Senembah537 540 AX.U461% 460% Berkel's Patent (v.) 327 326 Calvé Delft cert. 782 GB 771% Deli My.en (Ver.) ip.- 170.20 Kon. Pap. v. Gelder 330 G B 329 Hoogovens eert318 818 Müller en Co. N.B 428 429 Ned. Kabelfabr161loe??B Philips 1185A 1193 Philips pref328% Unilever (oo^ iöi Wilton Feyenoord Biliton 2de rJjg 425 Dordtse Olie gew. ®®7Vi 572J* Kon. Olie (f 20.-) g«70 }*j|° -ipm (50 f.20.—) 147 14RS, Holl. Amer iyn [IL Java China Paket jjg* 9750 KonMNed.'stmv! M*y mli?® Stoomvaart My Ned }Jx Nievelt Goudr eert JJJ% v Ommeren eert 305GB 307 Kot. Rott. Lloyd 1=4 .-e Ned Scheepv Unie J0!4 15'2%GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% •dem '48 (3%) 94% ft'dam '52-1 (4%) 99% 99% d id 37 I-ri (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden 5**t*?-:58(5*> io5A 105ft id. N.W.B. '52 (4%) 99 98% BVG rspbr f.500 178 179% BVG rspbr. '52 133 134 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90% 89 Premieleningen A'dam '53 3 102 A'dam "51 I 2% 83% 83% A'da m'56 12% 81% 81% A'dam'56 II 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88 88% Eindhoven '54 2% 79% 78% Enschede '54 2%80 B 797^ Den Haag '52 I 2% 88 Idem II 2% 90% 88% R'dam '52 I 2% 90% Idem n 2% 90% 90% L Idem *57 2%100 101 Utrecht *52 2% 94% 95L Z.-Holl. 1957 2% 99% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 236 236 50 Amst. Bank 385 382 H.B.U. eert231 232 Rott. Bank 326 326 Twentsche Bank 317 317 Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 410 Borsumy55% 55% Electrölasmy335 L Kon. Ned Grofsm 180% 184 Holl. Constructie 530 L Ing. bur. v Bouwny v 298 298 Internatio 158 159 Int. Kunststoff. Ind 65 68 v. Kempen en Begeer 120 120% Leidse Wolspinnery 524% 527 Rott. Droogdok My 480 478 Sikkens Groep 820 830 Ver. Touwfabrieken 320 Walvisvaart 109% 109% Wernink's Betonmy 163 165 VanWyk en Heringa 120 119% Zaalberg 119 118 Spoorwegen Deli Spoorweg My 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 21 ft Intern Nickel 56% Anaconda 46fg Beth'ehem Steel41% Cities Service 48% General Motors 41% Kennecott80% Republic Steel 54 Shell Oil 76% Union Pacific 27% Un. States Steel 75% 21% 56% 46% 41% 48% 41ft 78% 56% 75% 75%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9