Italië in eindstrijd Davis Cup-toernooi Wegenbouw onafhankelijk maken van de conjuncturele situatie Jeugdschaak Twee coureurs gearresteerd DISCUS hondebrood DENTOFIX. JUL, Bestuur „Voetballersvakbond" sprak met KNVB-officials Komende 10 jaar 4 miljard nodig Lotto-zaak voor kantonrechter ^gericht 1 maart 1860 Dinsdag 13 december 1960 Vierde blad no. 30227 Pietrangeli barstte in snikken uit Zoals wij gisteren in het kort eds meldden is Italië erin ge- agd in de halve finale van het jrnooi om de Davis Cup, welke Perth (Australië) gespeeld rd, Amerika een 3—2 nederlaag te brengen. Voor de eerste maal in de ge- liedenis heeft Italië zich daar- or geplaatst in de finale. De tste jaren was het land verschei- ae malen in de interzone finale jekomen, maar verder kwamen Azzurinooit. edert 1938 ging de eindstrijd steeds en Australië en de Verenigde Staten. 1 moet tot 1937 teruggaan om de m van een Europees land in de finale n te komen. In dat jaar werd Groot- tannië met 41 verslagen door de migde Staten. e eindstrijd tussen Australië en Italië dt op 26, 27 en 28 deöember in Syd- laatste en beslissende partij tussen zwaargewichten Orlando Sirola en ry Mackay werd een duel op de ser- Slechts zelden deed zich een rally de tiende game, toen beide spelers beurten hun service hadden gewon- moest Sirola zich tot het uiterste jannen om twee setpunten voor de uikaan teniet te doen. Het lukte en werd tenslotte 77. Toen kwam er Mackay een dramatisch wending, werd bestraft voor voetfout en raakte eel uit zijn doen. Het werd 040, nog 30—40 en toen was het gebeurd. Si- leidde met 87 en had toen geen Ite om er op eigen service 97 van te en. Leidse Bridgeclub DDS de viertallencompetitie werden de ende partijen gespeeld: ronde: roep A: team mevr. Visserteam !gen 744, team mevr. Reekersteam man 3031, team Verboogteam v. uwen 23^-28. B: team De Bestteam Lange- er 38-45, team Van Berge Hene wen—team De Nie 3048. ronde: roep A: team Van Leeuwen—team Visser 5934, team Verboogteam ir. Reekers 4126, team Baggen li Kuilman 2118. roep B: team Langemeyerteam r, v. B. H. 4410, team De Nieteam Best 33—35. stand is nu: roep A: gesp. c.p. m.p. li Baggen 4 2 2 0 6 119- 74 v. Leeuwen 4 2 2 0 6 155-127 Verboog 4 2 0 2 4 132-120 Kuilman 4 12 14 108-112 mvr. Reekers 4 0 2 2 2 120-139 mevr. Visser 4 1 0 3 2 100-162 Dep B: Langemeyer 4 4 0 0 8 180-103 De Nie 5 3 1 1 7 208-167 mvr. v. B.H. 5 1 0 4 2 120-217 Best 4 0 1 3 1 120-141 Bridgeclub Sans Atout uitslag van de 5e ronde van de pa- «mpetitie luidt: art: 1. Hr. Bonnet-Kins 145 pnt. 2. hr. Eling—v. d. Star 136 (1), 3. v. d. Zeeuwhr. v. d. Zeeuw 115 1.4. dames TielkemeyerBrakel 110 5. echtpaar Bernard 190 (9), 6. Van Rhijn—Brakel 101 (6/7), 7. hr. tak—Mekel 100 (2)8. echtpaar ney 90 (8), 9. Hr. VissersGoutier 3), 10. Hr. Cramav. d. Mark 86 rart-Wit: 1. hr. DubbelaarJon- 71 pnt. (1), 2/3 hr. AbspoelOoien- 65 (2) en dames Nieuwenhuizen erkamp 65 (6), 4/5. hr. Stikvoort— 'aas jr. 63 (5) en hr. Winterkamp venhuizen 63 (7), 6. hr. Schild— Ung 61 (3/4), 7. dames v. d. Zeeuw 3/4), 8. dames De HaasStikvoort I). tó: 1. mevr. Lourenshr. Verbiest 2. hr. ScheffersOoiendijk 44 j. hr. De JonghLalau 40 (5), 4/5. vijnsburgerDen Oever 33 (4) en s3aardaCrama 33 (2). oen: 1. mevr. Paeshr. Altink 57 2. hr. De Graaf—Seypesteyn 53 (3) otpaar Mollema 50 (4), 4. dames v. tod—Groenenwegen 46 (6), 5/6. da- NiehotPostma 41 (2), 5/6. mej. ton—hr. Bötger 41 (5). 'tussen haakjes geplaatste cijfers de stand aan. DAMMEN •CL won van SDV °r de LDDB-competitie behaalde krappe overwinning op SDV: Nijenhuis was de enige DCL-er en nul moest incasseren. Ook de oordspeler, W. v. d. Reyden, had tag niet en moest door het over- Wen van de tijd opgeven. G. Hake- er won zijn party, maar niet zonder want op een gegeven moment hl verloren. Winst werd geboekt voorzitter Olivier en reserve Sjar- Olivier, W. Blom, H. Brouwer, P. Teeer en J. de Vink speelden remise. or de bordencompetitie werden de ®de partyen gespeeld: W. F Oli- Sjardyn 2—0; W. v. d. Reyden Vink 2—0; H. Brouwer—F. Later- £-2; P. OuwerkerkP. Zeegers P' Ouwerkerkv. d. Putten 11; ^-W. Nyenhuis 20; v. d. Rey- -J-Dubbeldeman q_2; j vink— Olivier 1—1: Hakemulder—P. Ou- ...20; Ligtvoet—v. d. Reyden Vink—Brouwer 20; Zeegers tujno—2; Nyenhuis—Wassenaar 0-2. Clownerieën De twee meter lange Sirola toonde zijn sterke wedstrijdmentaliteit door zelfs in deze belangrijke party wellicht de be- langrykste die hij ooit speelde het pu bliek nog op enkele van zijn bekende clownerieën te vergasten. Mackay was tot het uiterste geconcentreerd, maar hij was met al die concentratie en vastberaden heid niet in staat iets tegen de knallende scherp geplaatste en laag wegschietende service uit te richten. Sirola brak al in de eerste game van de tweede set door Mackay's service heen, deed hetzelfde tenslotte nog eens in de negende game en won in 21 minuten de tweede set met 63. Sirola (byna 102 kg zwaar) leek de reus, die een rivaal afranselde. In de eer ste drie service games van de derde set verloor hy geen enkel punt en Mackay boog het hoofd onder het bombardement van smashes, die als bliksemschichten langs hem schoten. Mackay kon zich in zijn service-games handhaven, maar op 76 voor de Italiaan verslapte zyn te genstand. Hy kwam op 1540 en verloor de game, de set, de party, de wedstrijd en de kans op de Davis Cup door een dubbele fout Ovatie Een ovatie brak los uit de dichte ryen toeschouwers. Terwyi de Amerikanen, volkomen gedesillusioneerd de arena ver lieten, speelden zich in het Italiaanse kamp wilde tonelen af. De spelers en hun leiders omhelsden elkaar. Sirola werd op de schouders van zijn aanvoer der Canapele en reserve Tacchini naar de kleedkamers gedragen. Ergens mid den op de baan barstte Pietrangeli in snikken uit per blikje Leidse Biljartbond 2e-klas: DVS 1De Carambolé 2 44; De Vriendschap 2De Morschpoort 2 80; DDE (Roelofarendsveen)De Zyl- poort 44. 3e-klas: Rynegom 2^'t Spoortje 2 6—2; UVS 2—DVH 2 4—4; De Heul 2— N.-Wetering 6—2; DOS 3—TOP 3 2—6; DVS 2De Zylpoort 2 26. 4e-klas: De Spykerbak 4DVS 3 26; TOG 2De Carambolé 3 44; De Morschpoort 3—De Vriendschap 3 8—0; De Sport (O.-Wetering)De Heul 3 62; N.-WeteringPoort v. Cleef 2 5—3. 5e-klas: De Zijlpoort 3Rynegom 3 6—2; De Vriendschap 4—UVS 3 4—4; De Morschpoort 4De Spykerbak 5 62; 't Noorden 2De Carambolé 4 2—6. 6e-klas: TOP 5De Zylpoort 4 26; DVS 4—De Morschpoort 5 0—8; DVH 3 De Spykerbak 6 62; De Heul 4't Spoortje 3 62. De arbiter begon te schieten Een vriendschappelyke voetbalwed strijd in een voorstad van Sao Paulo heeft een even onverwacht als triest slot gekregen. In de tweede helft kwamen enkele spelers tot een handgemeen, waarop de scheidsrechter naar de kleed kamer rende. Tot verbazing van de toe schouwers kwam hij even later terug met een revolver, waarmee hy in de lucht begon te schieten teneinde de op dringende toeschouwers van het speel veld te verjagen. Een van die verontwaardigde suppor ters bleek echter ook in het bezit van een revolver. Van korte afstand vuurde hy op een speler die dodelyk werd ge troffen. De dader werd onmiddellyk gearres teerd. De spelers van het team waarvan de gedode voetballer deel uitmaakte, hebben besloten hun club te ontbinden, waarna zy op het terrein hun voetbaltenue's ver brand hebben. Voetbal Nieuwjaarsdag Voor Nieuwjaarsdag zal voor het be taalde voetbal een inhaalprogramma alsmede het restant van de bekerwed strijden worden vastgesteld, aldus meldt de Sportkroniek, het officieel orgaan van de KNVB. AustraliëWest-lndië Op de derde dag van de testmatch AustraliëWest-lndië, die in Brisbane wordt gespeeld, hebben de Australiërs in de eerste innings een voorsprong van 52 runs genomen. Australië scoorde 505 runs in antwoord op de 453 van West-lndië. De grote man was ongetwijfeld de Australiër Norman O'Neill. Hy scoorde 181 runs en stond zes uur 41 min aan bat. Tweeëntwintig maal sloeg hij een vier. Westley Hall was de meest succes volle bowler by de Westindiërs, hy nam vier wickets voor 140 runs. SCHAKEN Op maandag 2 en 3 januari a.s. wordt in het Federatiehuis (Gerecht 10) het toernooi om het jeugdkampioenschap van de Leidse Schaakbond gehouden. De kampioen krijgt het recht deel te nemen aan het nationaal jeugdkampioenschap, dat de Kon. Ned. Schaakbond in de paasweek organiseert. Naast de wedstrij- den om het jeugdkampioenschap vindt een jeugdschaaktoernooi plaats. Zowel leden als niet-leden van de LSB kun nen deelnemen, mits zij op 31 augustus a.s. de leeftyd van 20 jaar nog niet be reikt hebben. Men moet voor 22 decem ber a.s. inschrijven hij dr. G. Kuperus, Roomburgerlaan 26, Leiden. Leidse Schaakbond In klasse IIB weerde Philidor IV zich verrassend goed tegen Leithen I. De einduitslag zal waarschijnlijk 55 wor den. Philidor IVLeithen I; F. P. HemerikJ. Koet 10 (w.n.o.); P. D. StikkelorumJerry Bey 01; J. A. v. d. MeydenH. Boekkooi 01; J. A. P. MoonenP. J. Planjer xx; J. de RooyH. Slegtenhorst (res.) 10; H. G. v. BurenM. J. de Bock 10; J. Mel- se-M. C. Schouten MsJ. Buis (res.) D. C. Melissant 10. Totaal: 4V2V/2XX. De twee coureurs, die zondag in de Grote Prys van Argentinië de ongeluk ken veroorzaakten, werden later gear resteerd op beschuldiging van doodslag. Inmiddels zyn nog twee slachtoffers aan hun verwondingen bezweken, zodat het totaal aantal doden nu zeventien bedraagt. Ook het aantal gewonden blykt aanzienlyk groter te zyn. Volgens de laatste gegevens waren het er onge veer veertig. NOC-vergadering uitgesteld Op verzoek van de KNZB, de Hip pische Sportbond en de Nederlandse Roeibond heeft het NOC besloten de al gemene vergadering, die op zaterdag 17 deoember was vastgesteld, tot nader te bepalen datum uit te stellen. PYROMANEN STICHTTEN BRANDJES TE EINDHOVEN (Van onze Eindhovense correspondent) De stadswyken Tivoli en Stratum van Eindhoven werden gisteren in alle vroegte opgeschrikt door brandende auto's en schuurtjes en het geluid van voorby razende brandweerauto's. De branden werden alle gesticht door pyro manen die een spoor van vuur achter zich lieten. De wijze waarop de vandalen tewerk gingen was by alle brandende auto's vrijwel dezelfde. Nadat zy de achterruit hadden geforceerd, gooiden zy tussen de zittingen papier, dat zij daarna in brand staken. In een achttal auto's hebben zij op deze wyze brand veroor zaakt. Verder bleken uit enkele auto's welke niet geheel uitbrandden, voorwer pen te zijn gestolen. De brandstichtingen speelden zich in het geheel in ruim een uur af. Tegen zessen werden er geen branden meer gemeld en keerde de rust terug. De po litie hield op dat tijdstip twee personen aan, die echter ontkenden iets met de zaak te maken te hebben. De politie ging niettemin tot aanhouding over. De arrestanten wonen in de stadswyk Woensel en verbleven met een auto in de stadswyk waar de branden werden gesticht. Naar de politie ons echter me dedeelde, heeft men het tweetal op vrye voeten gesteld. Men beschikte over geen enkei bewijs om ze nog langer in arrest te kunnen houden. Ook was er nog geen lioht in deze „brandende" kwestie ge worpen. alléén by VLIELAND Nieuwe Rijn 50 Gevoelt U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer alles kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke/ smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten oan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. Het Duitse filmsterretje Elke Sommer heeft een contract ge tekend met de Engelse filmmaat schappij Associated British Studios. Er wordt gesproken van een con tract van 100.000 Engelse pondent meer dan een miljoen gulden. Het 20-jarige blondje zal haar eerste Engelse rol spelen in de film "Don't bother to knock". Richard Todd zal haar tegenspeler zijn. Zuid-Afrika verliest een van zijn beste vrienden Het Zuidafrikaanse dagblad „Die Bur ger" wydt een uiterst waarderend arti kel aan de Nederlandse consul-generaal in Kaapstad, dr. Slotemaker de Bruine (een zoon van wylen minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine) die in het begin van 1961 Zuid-Afrika gaat verla ten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd. Met dr. Slo temaker de Bruine, zo schryft het blad, verliest Zuid-Afrika een van zyn beste vrienden. Ruim acht jaar heeft de Ne derlandse consul-generaal met vrucht in Zuid-Afrika gewerkt en een uitgebreide vriendenkring verworven. Vooral zyn culturele belangstelling en zyn grote kennis van de Zuidafrikaanse geschiedenis is in de Unie opgevallen. Ook was hij een deskundige op het ge bied van rotstekeningen, zyn ambtsge bied omvatte, behalve Kaapstad, ook Zuidwest-Afrika, de Vrystaat en Ba- soetoeland en deze gebieden werden ge regeld door hem bezocht. Het blad me moreert verder, dat twee van zyn doch ters in de Unie gehuwd zyn en zich bUJ- vend hebben gevestigd. „Hy was", zo besluit ,Die Burger", „een gewaardeerd ambtenaar en een innemend mens. Over al waar hij kon, heeft hy zich beyverd om de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Nederland te verbeteren". Besprekingen in Brussel As. maandag zullen in Brussel bespre kingen worden gehouden over economi sche kwesties tussen de Nederlandse mi nister van Economische Zaken, de heer De Pous en zyn Belgische collega, de heer Van der Schueren. Tot de onderwerpen zouden om. be horen de belasting op olieprodukten en non-ferro metalen en de levering van aardgas door Nederland aan de Belgische industrie. Gouden medaille Amsterdamse Universiteit De secretaris van de Senaat der uni versiteit van Amsterdam brengt ter kennis, dat in de op 12 december 1960 gehouden vergadering van de Senaat aan de onder motto: „wat treurt ghy hooghgeleerde vos?" ingekomen ant woord op een prysvraag: „De faculteit vraagt een schets van leven en werken van Gerhardus Johannes Vosslus als grondslag voor verdere bestudering van dit onderwerp", uitgeschreven door de faculteit der letteren en wysbegeerte de gouden erepenning is toegekend. By opening van het naambriefje bleek de schrUver te zijn C. S. M. Rademaker SS.CC., student in de geschiedenis aan de R -K. Universiteit te Nijmegen. In de plechtige zitting van de Senaat, ter gelegenheid van de Dies Natalis der universiteit op maandag 9 januari 1961 zal aan de heer Rademaker de gouden medaille worden uitgereikt. modern toiletpapier KNVB schiet onkosten voor (Van onze Utrechtse corresponderft) Nederland heeft nu ook een „Vakbond voor Beroeps voetbal lers". Zaterdag vergaderde het be stuur van deze nieuwe vereniging in hotel Terminus in Utrecht met de leiders van de sectie betaald voetbal in de KNVB. De „brain trust" van de voetballers bestaat uit Theo Timmermans (ADO), voorzitter; Roel Wiersma (PSV), vice-voorzitter; Karei Jansen (DH C), secretaris; Noud van Melis (Eindhoven), penningmeester; Piet Beekman (Vitesse) en Wim Ande- riessen (Ajax). Voor de KNVB waren op deze byeen- komst aanwezig de heren Martens, Zon Van Dalen, Van der Ven, Thys Jansen en, als belangstellend toeschouwer, bondsvoorzitter Schroder. De vergade ring verliep in een prettige sfeer. Dat biykt wel uit het feit, dat KNVB de on kosten, die de nieuwe vereniging in de eerste periode van haar bestaan maakt, zal voorschieten tot de „vakbond" in staat is om zich via de contributies te bedruipen. Verder werden op de by eenkomst de statuten en het huishoudeiyk reglement van de nieuwe vereniging besproken. Deze waren samengesteld nadat Tim mermans en zyn bestuursleden advies hadden ingewonnen by de Britse „Players Union" en Franse spelersbond. Het enige verschil van mening tussen spelers en KNVB-officials was elgeniyk de bestemming van sommige transfer- gelden. Zoals bekend krijgen spelers die van clubs wisselen, vijf procent van het transferbedrag. Zy die op eigen verzoek op de transferlyst zyn geplaatst krygen die vyf procent echter niet. „Dat geld moet in onze kas worden ge stort," vonden Timmermans en de zynen. De KNVB-officials waren het daarmee niet eens. Het geld zal bestemd blyven voor een fonds, dat er is voor voetballers die in moeilykheden dreigen te komen doordat ze plotseling niet meer kunnen spelen. Wel heeft de KNVB de „vakbondslei ders subsidies toegezegd. Theo Timmermans is het met het woord „vakbond" overigens niet eens. „Een echte vakvereniging zyn we zeker niet," vertelde hy ons. „Het is meer de bedoeling een klein tegenwicht te vor men tegen de al te grote macht van de clubs. Vergeet niet, dat allerlei bepalin gen in het betaalde voetbal tot stand zyn gekomen zonder dat de speler er ook maar iets in te zeggen hadden. Denk eens aan de transferbepalingen, aan de regelingen voor clubtrouw, en ga zo nog maar even door. Wy willen helemaal geen revolutie of zoiets, maar we hopen wel nuttig werk te kunnen doen, ook by wrijvingen tussen spelers en clubs, die nogal eens voorkomen." De nieuwj statuten en het huishoude- ïyk reglement zullen nu aan alle Neder landse semi-profs worden toegestuurd met de opwekking om zelf lid van de vereniging te worden. Totnutoe hebben zich vijfhonderd van de twaalfhonderd „betaalde voetballers" in ons land opge geven. zy komen hoofdzakeiyk uit het westen, noorden en oosten van Neder land. Het zuiden is vrywel geheel afzy- dig gebleven. Theo Timmermans c.s. ho pen dat dit spoedig zal veranderen. Prae-adviezen Wegencongres Welke mogelijkheden voor de toekomst? (Speciale berichtgeving) De investeringen in het wegennet dreigen in belangrijke mate ten achter te blyven bij de zeer sterke stijging van de vraag naar de door het wegennet geproduceerde diensten. De oorzaken voor dit achterblyven liggen enerzyds in te lage schattingen van de toekomstige verkeersomvang en anderzijds in het feit, dat de wegenbouw na de oorlog vrywel permanent onder druk heeft gestaan van conjunctuur-politieke maatregelen. Tot deze conclusie komen prof. dr. L. H. Klaassen, directeur van het Ned. Econ. Instituut, en de heer E. H. van de Poll, econoom, verbonden aan Rykswaterstaat in hun gezamenlijk opgesteld en hun persoonlyke meningen bevattend pre-advies voor het a.s. donderdag te Utrecht te houden congres van de vereniging het Nederlandse Wegencongres. Gedurende de jaren 1953 t/m. 1958 werd resp. in de wegenbouw geïnves teerd: f. 193, f. 233, f. 286, f. 365, f. 372 en f. 317 miljoen, hetgeen wil zeggen resp. 0.80, 0.86, 0,94, 1,12, 1,05 en 0,87% van het nationale inkomen of 3,8, 4,1, 4.2, 4,5, 4,2 en 3,9% van de totale investeringen. De omvang van de achterstand voor de wegen kan voor dit jaar, aldus het pre advies, geraamd worden op minimaal f. 410 en maximaal f. 700 miljoen. Bo vendien moet voor de toekomst gerekend worden op een (zéér) aanzienlyke sty- ging van het aantal motorvoertuigen en de daarbij behorende verkeersintensiteit. Men dient er zelfs van uit te gaan, dat de verkeersintensiteit in 1970 2% maal zo dicht zal zijn als in 1960. Wil het Rykswegennet in 1970 dan ook geheel voor zijn taak berekend zyn, dan dient naar raming gedurende de ko mende tien jaar een bedrag van f. 3.450 f. 4.200 miljoen in het wegennet te worden geïnvesteerd. ten), de instelling van een wegenfonds, dat ons land reeds van 1926 tot 1935 kende, en bestemmingsheffingen, welk systeem reeds bekend is voor de finan ciering van provinciale wegen. Het geven van een bestemmingska rakter aan de op het motorverkeer druk kende belastingen zou deze belastingen psychologisch beter aanvaardbaar ma maken, terwyi bovendien een dergelyke regeling het voordeel heeft dat by sty- gendc verkeersintensiteiten automatisch meer middelen ter beschikking komen voor de wegenbouw. Het lykt de opstellers van het pre advies dan ook gewenst, dat ons land in navolging van datgene, wat in het buitenland geschiedt ook andere dan de traditionele financieringsmogeiyk- heden ernstig overweegt. Het wordt in ieder geval noodzakeiyk geacht dat de financiering van de wegenbouw niet meer afhankelijk wordt gesteld van de con juncturele situatie in ons land, daar zulks tot een toenemende achterstand zou leiden. De hiermee gepaard gaande toenemende produktieverliezen staan een evenwichtige ontwikkeling van onze nationale economie in de weg. Administrateur geschorst De administrateur van de „Stichting vakopleiding Bouwbedryf" in Den Haag, is door het bestuur van deze stichting geschorst, in afwachting van de resul taten van een gerechteiyk onderzoek naar malversaties, die hy zou hebben gepleegd. De .man zou zich hebben schuldig gemaakt aan onregelmatighe den ten aanzien van werkstukken en andere materialen van de stichting, on der meer door het ontvreemden van i werkstukken bestemd voor de bouw van I een jeugdherberg in Apeldoorn. Nederland loopt achter Uit volgend overzicht kan worden af geleid, dat ons land een even groot deel van zijn nationaal inkomen aan wegen heeft besteed als de andere landen ge middeld samen hebben gedaan. Het aandeel van de bestedingen ten behoeve van de investeringen in dc wegenbouw in de totale investeringen blijft in ons land echter achter bij het gemiddelde aapdeel in de andere landen: Aandeel investeringen in de wegen bouw in de periode 1953/1958 in pet. v. d. totale invest. van het nat. ink. Nederland 0,95 4,1 West-Duitsland 0,92 4,2 Oostenryk 1.42 6,5 België 0,65 4,1 Denemarken 1,39 7,9 Frankrijk 0,97 5,5 Luxemburg 0,77 4,2 Noorwegen 0,79 2,7 Engeland 0,15 1,0 Zweden 1,15 5,6 Zwitserland 1,26 5,8 Gemiddeld 0,95 4,8 Het aandeel van het nationale inko men, dat in ons land aan investeringen wordt besteed, is groter dan gemiddeld in de andere landen. Dit hangt samen met de inspanning, die wy ons moeten getroosten om aan onze snelgroeiende bevolking een redelijk bestaan te waar borgen. „Het zou voor de hand liggen", aldus prof. Klaassen en de heer Van de Poll, dat ook de investeringen in de wegenbouw zich daarby zouden hebben aangepast. Dit is echter niet het geval, daar wij een even groot aandeel en niet een groter aandeel van ons nationaal inkomen dan de andere landen besteden aan investeringen in de wegenbouw, terwyl dit voor de andere investeringen juist wel het geval is. Grotere bedragen In de toekomst dienen derhalve aan- merkelyk grotere bedragen voor de we genbouw te worden uitgetrokken, dan thans het geval is. Voor de financiering noemen de opstellers van het pre-advies als mogeiykheden tolwegen, (die echter een element van discriminatie bevat- De Rykspolitie te Etten heeft proces verbaal opgemaakt tegen de Brusselse „sales-manager" van de „Lotto" te Mon. te Carlo. Aanvankelyk zou in een proefl proces te Rotterdam worden uitgemaakt, of deze uit België afkomstige poolon- derneming in ons land zou mogen wer ken. Toen bleek, dat reeds proces-verbaal was opgemaakt, werd dit proefproces overbodig geacht. De zaak zal nu op zo kort mogelijke termijn voor de kanton rechter in Zevenbergen worden ge bracht. Alle voor de pool benodigde for mulieren, reglementen en andere pa pieren zijn vorige week via Wernhout langs de grenspost, normaal naar ons lanj gekomen. Tijdens een oponthoud in Etten is de „sales-manager" door de Rijkspolitie daar ondervraagd. Er zyn geen formulieren en dergelijke in be slag genomen. Het proces-verbaal is in middels by de officier van Justitie, mr. Pompe. in Breda gedeponeerd. Wegens overtreding van de Loterflwet heeft de politie te Haarlem proces ver baal opgemaakt tegen zes Haarlemmers, die optraden als agent van de voetbal pools Continental Pool en Conti-Lotto. Onderzocht wordt of hier geen sprake is van oplichting. De politie twyfelt aan de bonafiditeit van de organisatoren. Er werd iedere week een prys toegezegd van f. 150.000 maar in werkelykheid werd slechts eenmaal een prys van f. 1.000 uitbetaald. Deelnemers aan de pools konden zowel de uitslagen raden van wedstryden in Nederland als In Engeland. Het hoofdkantoor van beide voetbalpools zou in Den Haag gevestigd zyn. De Haarlemse politie waarschuwt het publiek ernstig zich met deze pools niet in te laten. Ook in andere plaatsen van ons land werken agenten, die zich belasten met de verspreiding der formu lieren. Hans Kaart naar Parijs De Nederlandse operazanger Hans Kaart is geëngageerd door de Grand Opéra in Parijs om daar in diverse opera's, te weten „Aida", „Othello", „Lo hengrin", „Tannhauser", „Samson en Dahlila", „Medea" en andere werken uit het grote operarepertoire, gastrollen te zingen zyn eerste optreden in Parijs is op 13 Januari as. als .Radames" in de opera „Aida".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7