Ook Marokko trekt zijn troepen uit Kongo terug SCHEVENINCSE KLACHT AAN DE MINISTER Dreiging in Stanleystad is slechts voorlopig bezworen OSRAM Senator Symington pleit voor één stafchef met grote invloed Sneeuwstorm in V.S.: 100 doden PICTOGRAM Mei een enkel woord Agenda DINSDAG 13 DECEMBER 1960 Marokko en Guinea hebben besloten hun troepen aan het V.N.- opperbevel in Kongo te onttrekken. Vooral het Marokkaanse besluit betekent een gevoelige aderlating voor de strijdmacht van de Verenig de Naties in Kongo. Het Marokkaanse contingent is met 3.240 man namelijk het grootste. Al eerder hebben de VAR en Indonesië een dergelijk besluit genomen. Het gerucht dat ook de Maleise Federatie haar troepen uit Kongo zal terugtrekken, is door een regeringswoordvoerder in Koeala Loempoer tegengesproken. Het 615 man sterke Maleise contingent „zal in Kongo blijven zolang de V.N. het nodig heeft." India zal voorlopig zijn troepen in Kongo handhaven, omdat het de positie van de V.N. niet wil verzwakken, maar het zal de toestand opnieuw bestuderen indien de militairen niet goed worden behandeld, zo heeft Nehroe gisteren in het parlement verklaard. aangehouden op een plantage in Moka- ria, dat aan de grens tussen de Oost provincie en de Evenaarprovincie ligt. De haat, die de aanhangers van Loe- moemba in Stanleystad tegen de blan ken koesteren, is nog steeds niet ver minderd. Een woordvoerder van de V.N. zei dat gendarmes uit de Evenaarpro vincie de Europeanen in Mokaria had den beschermd. Zij werden echter ont wapend door gendarmes die pro-Loe- moemba zijn. Raphaël Bintoe, de minister met standplaats Katanga van de autonome Kongolese staat Zuid-Kasai, heeft gis teren de Wereldgezondheidsorganisatie en het internationale Rode Kruis om hulp gevraagd voor de bevolking van Zuid-Kasai, die door honger, en ziekte wordt geteisterd. Er zijn naar schat ting 300.000 vluchtelingen in Zuid- Kasai. Spoedbijeenkomst Assemblee gevraagd In de Veiligheidsraad hebben gisteren zowel de Pool Lewandofski als de Tune siër Mongi Slim en de Joegoslaaf Popo- vic de vrijlating van Loemoemba en 8lle Kongolese parlementsleden geëist. Popovic heeft verzocht om een spoed bijeenkomst van de Algemene Vergade ring over Kongo, onafhankelijk van de besluiten die de Veiligheidsraad in deze kwestie zou nemen. Over de dreiging in Stanleystad en de Oostprovincie zei Hammarskjöld, dat deze nog wel degelijk aanwezig was en sleehts voorlopig was bezworen dank zij de energieke houding van de Ethiopische VN-troepen. De Fransman Bérard verklaarde de resolutie te zullen steunen, die ingediend is door Argentinië, Engeland. Italië en de V.S. en waarin gevraagd wordt om vertegenwoordigers van het internatio nale Rode Kruis een onderzoek te laten instellen naar alle gevangenen in Kon go. Het debat over de kwestie-Kongo werd verdaagd tot hedenavond. België beschuldigd In een verklaring, die gelijktijdig in Djakarta en Cairo werd gepubliceerd, doen de presidenten Nasser en Soe- karno een beroep op de Afrikaanse en Aziatische landen om van de Verenigde Naties een onmiddellijk ingrijpen in Kongo te eisen om een einde te maken aan de anarchie en Loemoemba en diens wettige regering in staat te stellen vrije lijk hun taak uit te oefenen. Het com muniqué beschuldigt België ervan na de soevereiniteitsoverdracht aan Kongo aangegane verdragen te hebben ge schonden en te hebben getracht anar chic te verwekken. Premier Nehroe heeft gisteren in het parlement België beschuldigd van ob structie van de politiek der V.N. en gezegd dat er een poging wordt gedaan om een mie uw type Belgisch imperium in Kongo te scheppen". Hij deed een be roep op de Belgen Kongo te verlaten en sprak zich uit voor vrijlating van alle politieke gevangenene, met inbegrip van Loemoemba. Europeanen gearresteerd In de Oostprovincie zijn een aantal Europeanen gearresteerd. Elf werden er De Scheveningse Vereniging van Ex porteurs van Visserij produkten heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden, waarin de minister wordt gevraagd ten spoedigste een voor stel tot verbetering van de Scheveningse buitenhaven te doen. Het telegram is gezonden naar aanleiding van het ver gaan van de SCH 21, waarbij de licht matroos Spaans om het leven is geko men. Het telegram herinnert eraan, dat nu al meer dan veertig jaar Is aange drongen op verbetering van de Scheve ningse buitenhaven en dat een in 1955 door het Waterloopkundig Laboratorium goedgekeurd plan tot verbetering niet is uitgevoerd. „Er heerst in Scheveningen grote ontevredenheid, omdat steeds voorrang wordt verleend aan andere projecten", aldus het telegram, waarin voorts de vrees wordt uitgesproken, dat uitblijven van verbeteringen herhaling van dergelijke rampen zal betekenen. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft er bij de minister van Verkeer en Water staat telegrafisch met klem op aange drongen de Scheveningse buitenhaven spoedig te verbeteren, opdat dergelijke rampen zich in de toekomst niet zullen herhalen. Ook op de Tweede Kamer der Staten-Generaal is nogmaals een beroep gedaan bij de regering de havenverbe tering te bepleiten. Naderhand is gebleken, dat de red ding van vijftien (dus niet zestien) op varenden is uitgevoerd door zeven agen ten van de Haagse politie en twee of drie burgers. De redders, die zich zo moedig gedroe gen, hebben de door de koude en narig heid bevangen schepelingen op hun rug van de bazaltkeien beneden naar de kop van het havenhoofd gedragen. Zij moes ten daarvoor klimmen via ijzeren hand. vatten. Over de berging van het schip is nog niets bekend. Er wordt overleg gepleegd, hoe het een en ander in zijn werk zai moeten gaan. Het staat wel vast, dat het schip verloren is. Inval in speelhol: twaalf arrestaties (Van onze Amsterdamse correspondent) Gisteravond om 9 uur hebben acht rechercheurs van de Amsterdamse po litie in de Okechemstraat te Amster dam-Zuid een inval gedaan in een speel hol. Zij troffen 8 mannen en 4 vrouwen aan, bezig met een onschuldig lijkend kaartspel, het z.g. „Mijn en dün". Er bleek echter om inzetten van f. 25 te worden gespeeld. De kaarten, een roulet te, fiches en vele duizenden guldens aan speelgeld zijn in beslag genomen. De twaalf aanwezigen werden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau Overtoom. De politie had de tip gekregen dat in het huis roulette zou worden gespeeld. Gisteren in de namiddag werd er gepost en men zag de gasten een voor een naar binnen gaan. Het duurde echter tot om streeks 9 uur eer iemand het huis ver liet en een rechercheur zijn voet tussen de deur kon plaatsen, opdat de spelers bij verrassing konden worden aange troffen. De kamer ver huurster en de bank houder zijn na het verhoor in voorlopige hechtenis genomen. De eerste verdiende aan de handel in fiches door voor een waarde van f. 22,50 telkens f. 25,te laten betalen. Een van de spelers had bij de inval nog slechts 39 cent over. De bankhouder is reeds eerder wegens gok ken met de politie in aanraking geweest, o.a. in Baarle-Nassau. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- jandum. 19.30 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Cabaret. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 Praatje. 18.30 Promenade-ork. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Zang en gitaar. 19.25 Kamermuz. 20.00 Nws. 20.05 Muzik. show. 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Spaanse Fiësta. 20.30 Fllmrep. 20.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 14 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 (Advertentie) Drie maanden voor verkopen marihuana De Surinamer George Arthur Baker, een 33-jarige hotelbediende, is gisteren in Kopenhagen tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het verkopen van marihuana. Bnker heeft zich bij het vonnis neergelegd. Tijdens het verhoor getuigden zes meisjes, die marihuana van Baker had den gekocht. Een van hen is eveneens door de politie beschuldigd in verband met de handel in verdovende middelen. Het O.M. had verklaard, dat Baker marihuana voor een waarde van meer dan 400 Deense kronen in een bar in het centrum van Kopenhagen had ver kocht. Dit is het eerste vonnis in het proces tegen personen, die betrokken zouden zijn bi) het marihuanakomplot, dat on langs door de politie is ontdekt. Twintig Russische vliegtuigen met wapens in Vientiane Twintig Russische vliegtuigen zijn gisteren op het vliegveld van Vientiane, de hoofdstad van Laos, geland. De meeste voerden wapens en munitie aan. Er dreigt een artillerieduel om de stad. De rechtse troepen van generaal Phoemi Nosavan, die naar Vientiane op weg zijn, zijn gedeeltelijk teruggeslagen. In enkele Westelijke ambassades in Vientiane zou men voorbereidingen tref fen voor de evacuatie van de vrouwen en kinderen van het ambassadeper soneel. De Amerikaanse vrouwen en kinderen zUn twee weken geleden al vertrokken. De stad wordt thans beheerst door de troepen van kapitein Kong Lae. Eerder is gemeld, dat Russische vliegtuigen hem van geschut hebben voorzien. De staten aan de oostkust van de V.S. worden op het ogenblik door een zware sneeuwstorm ge teisterd, waardoor alle lucht-, weg en spoorwegverkeer is verlamd. Het aantal doden bedraagt reeds meer dan honderd. Vanuit het zuidwesten komend, trok de sneeuwstorm over Penn sylvania, New Jersey, New York en Nieuw-Engeland. Vooral de steden Baltimore, Boston, Phila delphia en New York zijn zwaar getroffen. In New York lag de sneeuw meer dan dertig centimeter hoog. Gisterochtend moest een zitting van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in verband met de sneeuw storm worden afgezegd. Dit was de eerste maal, dat een vergadering als ge volg van het slechte weer niet kon door gaan Op de Newyorkse vliegvelden is het vliegverkeer ontwricht. Wegen zijn door de sneeuw versperd en in het hartje van de stad zijn honderden automobilis ten gestrand. De bovengrondse vervoers diensten staan volkomen stil. Alleen enkele lijnen van de ondergrondse spoor weg functioneren nog. De scholen zijn dicht en de handelskantoren werken met een minimum aan personeel. In Washington ligt 25 centimeter sneeuw. Het Witte Huis heeft meege deeld, dat in verband hiermede, alle regeringsbureaus vandaag gesloten zou den zijn. Ook de scholen mogen sluiten. De autobusdiensten moesten gisteren worden gestaakt. Hervorming Amerika's militaire organisatie (Van onze Amerikaanse correspondent) Senator Symington heeft op ver zoek van Kennedy een hervor mingsplan voor Amerika's defensie opgesteld. Symington deed dat niet alleen, maar hij was wel de belang rijkste man in de desbetreffende commissie. Mocht Symington Ken nedy's minister van Defensie wor den, dan kan men verwachten, dat hij zijn best zal doen dit plan te verwerkelijken. Maar het zal hem niet gemakkelijk vallen. Dit is het zoveelste plan, dat beoogt meer eenheid te brengen in Amerika's strijdmacht door aan de vertegenwoor digers van leger, luchtmacht en marine minder kans te geven speciale groeps belangen na te streven. In feite zou er slechts één staf-chef komen en hy zou grote invloed krijgen op het defen- sie-beleid. Het is te verwachten, dat er in het Congres veel weerstand tegen zulk een hervorming zal bestaan. Kennedy zelf noemde de voorstellen belangwek kend, maar hy wilde nog niet zeggen of hy ze over zou nemen. De laan uit Symington en zijn groep hebben voor gesteld om de „joint chiefs of staff" (de verenigde staf-chefs» af te schaf fen. Ook de secretarissen (wy zouden zeggen: ministers» van leger, lucht macht en marine plus hun onder-minis ters en assistent-ministers zouden de laan uit gaan. Symington heeft aan de pers ver klaard, dat zyn hervorming tevens een belangrijke bezuiniging zou betekenen: acht miljard denkt hij te kunnen be sparen. Maar die acht miljard zouden waarschijniyk gebruikt moeten worden voor andere defensie-uitgaven. Toch is het hervormingsplan niet in de eerste plaats een bezuinigingsvoor stel. In de inleiding wyst de groep er op, dat Amerika in de eerste en twee de wereldoorlog achttien maanden de tyd had om zjjn strydkrachten mobiel te maken. Mocht er ooit een derde wereldoorlog uitbreken, dan zou Ameri ka niet meer dan achttien minuten wor den gelaten om te besluiten tot terug slaan. Van strategisch belang Vandaar dat een efficiënt werkende defensie-organisatie in deze tyd van groot strategisch belang is. Verder is het tydselement ook van betekenis bij de vervaardiging van nieuwe wapens. Duplicatie en te lang gedelibereer kun nen niet alleen kostbaar zijn, doch het land militair in een inferieure positie brengen. De man die in feite staf-chef zou worden zyn officiële titel zou „chair man of the joint staff" zijn zou grote invloed krijgen in het defensiebe leid. Weliswaar beoogt het plan offici eel om het gezag van de civiele minis ter van Defensie te onderstrepen, maar deze zou in vele gevallen af moeten gaan op het oordeel, voornamelijk van zyn „staf-chef". Wel biyven de posten van staf-chef van de mhrine gehand haafd, doch deze militairen zouden vol gens het nieuwe plan niet meer beho ren tot de huidige topgroep van mili tairen, de „joint chiefs of staff". Vervolg van pag. 1 De Gaulle staat voor moeilijke taak De kreet van een „vrij Algerije" is in de lucht blijven hangen en zal spoedig weer worden aangeheven door honderd duizenden. misschien miljoenen Alge- rijmen, die tot nu toe gezwegen hebben. De legende van de Franse ultra's, vol gens welke de meerderheid van de Alge rijnen voor een Frans Algerije is, maar zwijgt uit vrees voor het F.LN„ ligt nu in -cherven op straat. De plannen van De Gaulle om met de derde macht een .nieuw Algerije van de broederschap" te scheppen vermoedelijk helaas ook. Het leger zegt nu. dat jarenlange pacifica tie-arbeid teniet is gedaan. Men moet veeleer zeggen, dat die hardhandige pacificatie slechts de illusie had ge schapen van de „gematigde mohamme daanse meerderheid, die nog geen kant had gekozen". Het was een gematigd heid uit vrees, niet voor het F.L.N.. maar voor het Franse leger. Dat leger maakt nu bittere uren van zelfonder zoek door. Het is een grote troost, dat het zich momenteel onvoorwaardelijk achter De Gaulle stelt. Iedere Franse militair, die ik gisteren sprak, zei dit zonder voorbehoud. De Gaulle zelf die gisteravond In Biskra op de grens van de Sahara met de Franse regeringsafgevaardigde Morin en de Franse bevelhebber in Algerije, generaal Crepin, confereerde, staat nu misschien voor de moeilijkste van de :8ujssoido 60 seconden ora dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l vele moeilyke momenten in zyn car rière. Hij zal zijn Algerijnse politiek aan de nieuwe omstandigheden moeten aanpassen en welke mogelijkheden hem daartoe nog resten is lastig in te zien. Dat Algerije onder de huidige omstan digheden op 8 januari aan het Franse referendum kan deelnemen lijkt in ieder geval vrijwel uitgesloten. Tot zover onze reisredacteur. Toestand weer normaal? Het centrum van Algiers begon van ochtend, in vergelijking met de afgelo pen drie dagen, weer een enigszins nor maal aanzien te krijgen, aldus een be richt van Reuter-A.F.P. Café's, levens- middelenzaken en bakkers waren ge opend, de autobussen reden en er was meer verkeer. Het beeld van zwaar be wapende veiligheidspolitie beheerst niet meer het stadsbeeld. Maar boven de Kasjbah en de overwegend door Alge- rynen bevolkte wijken hangen nog al- tijd helikopters van de politie. Volgens het onafhankelijke blad „France-Soir" heeft president De Gaulle verklaard allen die voor de ongeregeld heden in Algerije verantwoordelijk zyn, te zullen „breken". Deze opmerking ont viel hem zondagavond in Biskra, toen men verslag uitbracht over de betogin gen van zondag. Het blad schrijft dat het voornemen bestaat „voorbeeldige maatregelen" te nemen. BINNENLAND Op dinsdag 20 december a.s. zal op de werf van de Arnhemse Scheepsbouw n de zevende ondlepwatermynen- vegers, door de aangewezen commandant luitenant ter zee der tweedeklasse H. A. J. Nilenhuis ln dienst worden gesteld. Het scnlp krijgt de naam „Van Straelen". Gisteravond hebben ongeveer 100 op geschoten Jongelui, voorzien van span doeken waarop de leuze „Stop moord in Algerije" gedemonstreerd voor het gebouw van het consulaat-generaal van Frankrijk op de Weteringschans ln Amsterdam. Door middel van luidsprekers verzocht de po litie de groep uiteen te gaan. Toen aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven voerde de politie, gebruik makend van de gum mistok, enige charges uit. Drie Jongens werden aangehouden en Ingesloten. Op de Hoofdvaart te Zuidwolde (Dr.) viel gistermiddag het 8-Jarig meisje Lum- migje Drogt. die met andere kinderen uit school kwam. met haar flets op de rijweg te vallen, waarna een trekker met opleg ger van de firma NIJenhuls uit Hoogeveen net kind overreed. Het slachtoffertje was op slag dood. Gisterochtend ls ln de Rijnstraat te Amsterdam de 55-Jarlge bloemist R. Kruy- mel door een personenauto aangereden toen hij zonder voldoende op het verkeer te letten op zijn fiets van richting wilde veranderen. Met onbekend letsel werd de heer Kruymel ln het Weesperplelnzleken- huls opgenomen waar hij gisteravond aan zyn verwondingen ls overleden. Donderdag a.s. zal de regisseur van de film „Winden waaien om de rotsen" (tweede deel van de trilogie van Gul- brandsen) uit Wenen naar Amsterdam komen. Vrijdag 16 december wordt de hoofdrolspeler uit deze film, Joachim Hansen uit Berlijn ln Amsterdam ver wacht. Belden zullen vrijdagavond aan wezig zyn bij de Nederlandse première van de film ln het Rembrandttheater te Arnhem. BUITENLAND Bij een opstand in de Bordeaux-ge vangenis. in de omgeving van Montreal, zijn twee gevangenen gewond, ongeveer honderd gevangenen braken uit hun cel len. Zij werden door politie met automa tische wapens en traangasgranaten terug gedreven. Keizer Halle Selassie van Ethiopië ls gisteren na een bezoek van vier dagen aan Lome (Togo) naar Rlo de Janeiro vertrok ken. Hy zal een officieel bezoek aan Bra zilië brengen. Hubert Maga ls gisteren tot presi dent van Dahomey gekozen. Dahomey, een land van twee miljoen Inwoners en vroe- ;er een deel van Frans West-Afrlka, werd ln Juli van dit Jaar onafhankeiyk. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft een beroep van de procureur-gene raal van Louisiana tegen de uitspraak van een federale rechtbank In New Orleans, dat de Integratie van twee scholen wettig ls, verworpen. Een militaire vrachtwagen van Fldel Castro's leger ls tydens een rit ln de pro vincie Escambray van een bergweg ln een honderd meter diep ravyn gestort, met gevolg dat zes leden van het mllltleleger werden gedood en zestig gewond. DINSDAG Marekerk: Adventssamenkomst Herv. Molenwijk. Spr. ds. Koole te Den Haag. Medewerking „Ex Animo", 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. C. Braat der Griekse terracotta's. 8 u. nam. Schouwburg: „De Sleutelspelers". Op voering van „Het boek van de maand". 8 uur nam. StadszaalCabaretavond onder auspi ciën Muziekhandel Gé Hofenk. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studiekring "Salt of the earth". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Eerste steenlegging uur nam. •gulden Turk: Kerstviering Itddenstandsbond. 8.15 uur In den Veri Ned. R.-K. Mi nam. Rest. Van der Heijden: Receptie 40- larig bestaan afd. Leiden Bond van Chr. Politieambtenaren. 810 uur nam. Schouwburg: Jublleumvoorstelllng „Wiener Blut door Hoofdstad Operette. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. P. C. Sanders over begunstigingscontrac ten. 8 uur nam. HarmonieToneelforum Werkverbond Kath. Amateurtoneel. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Con Amore" zingt Welhnachtsoratorlum van J. S. Bach. 8 uur nam. St.-AnthoniU8Clubhuls: Feestavond 40- Jarlg bestaan Bond van Chr. Polltle-amb- tenaren. 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. van oud leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur. VRIJDAG Gulden Vlies: Dlscussle-avond Ver. voor Pedagogiek. Leider dr. J. v. d. Grient. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jongerenorganisatie Vryheid en democratie. Spr. dhr. F. Kirl- hlo over Nw-Gulnea. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth: Kerstviering Ver. tot bevor dering der belangen van Slechthorenden 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest olv. W. van Otterloo. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heyden: Genootschap Ne- derland-Engeland. Spr. mr. R. L. Drain over D. H. Lawrence. 8 uur nam. Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9 40 V. d vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 In stilheid en vertrou wen, hoorsp. (herh.). 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Kamermuz. 12.37 Tweede Adventsstonde. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 16.00 Muz. voor school- orkest. 15.45 Vierhandig pianospel. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Het Spectrum. NCRV: 18.00 Regeringsultz.: Serie: plaats en functie van het Koninkiyk In stituut voor de tropen. Ir. M. van Botten- burg spreekt over: Adviezen en Informa ties. 18.10 Vocaal ens. 18.3019.00 RVU: 15 december: Koninkryksdag. Drie Rljks- delen ontmoeten elkaar ln een gesprek m. Ed. Hoornlk. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. (herh.). 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. (Om 12.33 Voor het platteland, le zing). 13.00 Nws. en tentoonstelllngsagen- da. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gesproken por tret. 14.05 Kamerork. 15.00 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 15.10 V. d. Jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsultz.: Emigratie- praatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18 30 Lichte muz. 18.55 VARA-varia. 19.00 Voor de kind. 19.10 Chanoekah, lezing. VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Vergroting van een trouwfoto, hoorsp. 21.45 Het pulk van zoete kelen, muzlk. lezing. 22.20 Zestig laar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. ?2.40 Strljkork. 23.05 Brussel aan de voor avond van het Kon. huwelijk. 23.15 Gram. 55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Lamb sklnnet, The Scots Dance Band: left my darling lying here. O can ye sew cushion Bonnie wee thing, Patricia Clark; Duke of Perth. The Scots Dance Band; Oh. whistle an' I'll come tae you my lad (Burns). Patricia Clark; Duncan Gray. The Laird O'Cockpen, Patricia Clark Maggie and Jock (Burns), Household Bri gade. The Scots Dance Band; Room five hundred and four (Posford). Orkest Phi lip Green; Rolling home, Ross Gilmore; When Jonny comes down to Hllo, Fred Lucas: Midnight in Mayfair (Chase), A nightingale sang ln Berkeley" Square (Sherwln), Orkest Philip Green; Embra- ceable you (Gershwin), Orkest Joe Loss; Always (Berlin), I can't give you anything but love (McHugh), Frits Scnulz Rachel; Good night (Bibo). Love walked ln (Gershwin). Say it with music (Berlin), Orkest Joe Loss; My love song (Singer). Ring a ding a ding (Charles). Tommy Sands; You and the night and the music (Schwartz). Enchantment (Hamv), So in love (Porter), Orkest Ray Martin; My blue heaven (Donaldson), Mack the knife (Duke). The man with the golden arm (Bernstein), Royal garden blues (Wil liams), Jonah Jones; Poor butterfly (Gol den). Honeydrlpper (Liggins), Oscar Pe terson; Lisa (Condon). Nobody's sweet heart (Kahn). Orkest Bud Freeman; She's funny that way (Moret), Jane Harvey; China boy (Boutelje), Sugar (Mitchell), Orkest Bud Freeman; It's magic (Cahn), Sarah Vaughan; I'll take romance (Oak land). Have you met Miss Jones (Rodgers) Kempy the painter (Smith), Paul Smith. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 In tern. Jeugdlourn. 20.00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.20 Televizler. 20.30 Sport- panorama. 21.00 Muzik. show m. Fred Astalre. 21.45-22.20 Gedachtenwlsseling tussen kunstenaars. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdansen. 13.30 Voor de landb. 13.55 Weerber. 1400 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 16.00 School radio. 16.00 Hoorspelen. 17.00 Vespers. 17.45 Lezing. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 In terview. 21.30 Gram. 22.30 Opinle-onderz. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Adventslezing. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.35 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 eest (Witte Huls) Oegstgeest-Leiden. Een autofabrikant uit Philadelphia, Charles Rhoades, heeft een demonstratie gegeven met een vervoermiddel dat „rijdt' op een luchtkussen van 15 centimeter zowel boven water als land en dat een snelheid van 50 km/u kan bereiken. Rhoades wil volgend Jaar een twoseater op de markt brengen voor de prijs van 2.000 dollar (ca. 8.000 gulden). In een der straten van Mannheim werden voorbijgangers gisterochtend op merkzaam gemaakt op een geklop vanuit de bagageruimte van een geparkeerde auto. De politie kwam er bij en even later ook de eigenares van de auto. Toen de kofferruimte geopend was, stapte daar tot Ieders verrassing de echtgenoot van de autobezitster uit, die waarschijnlijk na een echtelijke ruzie daar zijn slaapkwar- tler had opgeslagen. Reddingsbrigades zijn erin geslaagd het wrak van een op 23 november op een berghelling ln de PhlllpplJnen veronge lukt passagiersvliegtuig van de Phillp- pilnse luchtvaartmaatschappij te bereiken. Alle drieendertig Inzittenden bleken te zijn omgekomen. De tocht naar het ver ongelukte vliegtuig duurde twaalf dagen. De douane van Hongkong heeft aan boord van een onder Liberiaanse vlag va rend schip, dat uit Bangkok ln Honk- kong was gearriveerd. 823 Engelse ponden ruwe opium en 331 Engelse ponden mor fine ln beslag genomen, de grootste bult sinds de oorlog. In Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, ls een lagere school voor neger kinderen zwaar beschadigd door een aan slag met dynamiet. Door de ontploffing moesten ook de ruiten van tal van wo ningen in de omgeving, die voornamelijk door negers wordt bewoond, het ontgel den. Oegst„ Kerstfeestvierlnj Vrouwen ln de ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur, ds. D. Vink te Utrecht. St.-AntonlusclubhulsJaarfeest en con cert Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. P. Stlgt over het probleem van lijden en geluk. 10.30 uur voorm. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling (Nlvon). „Het r(jk van de zon". 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 Januari). Rijksmuseum van Oudheden. Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 15 Januari) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Casino: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Brandend verlangen". Luxor: „Katja. de ongekroonde keizerin". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gouden bergen". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Meln Kampf'. 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9 15 uur. Trianon; „Het vlees en de boze geesten". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Opmars der Tartaren". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Van dinsdag tot donderdag „De vallei van de zon 14 Jaar. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur - maandag 8 uur „Wlr Wunderklnder". Alle leeft. Dinsdag - woensdag - don derdag 8 uur „Petrus de grote visser". 14 Jaar. - Zondag en woensdag: 2.30 u.: Teenager Schlagerparade. Alle leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20602. B(j geen gehooi oi) (Jw hulsarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 2ZZ22. igeland, BI -J47 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Muz. uit musicals 14.45 Voor de kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Verz. progr. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnwa. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Spel. waarbij de luisteraars de mis daad oplossen. 21.31 Gevar. progr. 22.31 Verz. progr. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ge var. muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Volksliederen. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Operettemuz. 17.00 Nws 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.- conc. 20.15 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.30 Ka mermuz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Gram, 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 19.30 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15 15 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 En- geise les 16.21 Gram. 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Plano en cello. 17.45 Negro spirituals. 17.50 Boekbespr. 18.00 Leken- moraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Akademle des Diskof leien. 21.30 Gram. 22 00 Nws. 22.15 Kron. v. liter, tijdschrif ten. 22.30 Hongaarse volksdansmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. a. zeelleden. 484 m.: 13.00 Nws. 14.17 Gram. 14.30 Kamerork. 15.15 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.13 Gram. 22.10 Ork. conc. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) lï 6 6"S> E cS Amsterdam regen zzw 6 5 3 0 2 Den Helder zwaar bew. z 2 6 4 2 Ypenburg Vllssingen geh. bew. regen wzw 2 zzw 5 6 4 2 2 0.5 4 Eelde regen z 4 2 0 2 De Bilt gen. bew. zzo 2 3 2 0 Twente mist w.stil 1 -1 0 Eindhoven geh. bew. w.stil 2 -0 0 Z -Limburg geh. bew. w.stil 3 -2 0 Helsinki motregen o 6 0 -0 2 Stockholm geh. bew. 3 -3 12 Oslo onbewolkt nnw 1 -5 -12 0 Kopenhagen mist z 4 0 -5 0 Aberdeen half bew. w.stil 6 -2 0 Londen licht bew. wnw 2 4 -1 1 Brussel geh. bew. z 2 2 -0 0 Luxemburg onbewolkt no 2 0 -8 0 Parijs licht bew. no 1 3 -1 0 Bordeaux zwaar bew. w.stil 5 -4 0 Grenoble geh. bew. nnw 3 2 1 0 Nice half bew. n 8 14 5 0 Berlijn Frankfort licht bew. w.stll 0 -4 0 onbewolkt o 2 2 -7 0 München sneeuw ono 4 -1 -4 0.4 Zürlch poolsneeuw n 4 0 -2 02 Genève geh. bew. nno 5 2 -1 0 Locarno zwaar bew. wnw 1 9 -7 0 Wenen sneeuw nnw 4 4 -2 1 Innsbruck sneeuw w.stil 1 -3 3 Belgrado regen w 3 6 2 5 Athene regen o 2 19 12 20 Rome licht bew. w.stll 12 2 0 AJaccio Madrid zwaar bew no 4 16 6 0.2 zwaar bew. w.stll 5 -2 0 Mallorca onbewolkt o 3 12 -0 0 Lissabon onbewolkt nnw 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2