ALGERIJNSE SPANNING THANS VERMINDERD TOT INCIDENTEN Grote Drie van C.A.F- lopen weg conferentie WEERBERICHT Franse militairen en politie tassen de groepen die elkaar naar de keel zouden willen vliegen Troepenmacht van 25.000 man rondom de kasjha van Algiers RUSK EN BOWLES LEIDERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN Tegenmaatregel van Macmillan: regionale conferenties verdaagd letiivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 DECEMBER 1960 No. 30227 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) De spanning tussen mohammedanen en Euro peanen in Algerije duurt voort, maar de bloedige botsingen van zondag zijn gisteren verminderd tot lokale incidenten, die met vier doden in Algiers en twee in Oran het officiële totale aantal der slachtoffers tot 90, onder wie zes Europeanen, deden stijgen. Franse militairen en politiemannen hebben zich nu overal tussen de vijandige Euro peanen en Algerijnen geplaatst in de brandpunten Algiers en Oran. Zij scheiden groepen die elkaar naar de keel zouden willen vliegen in de kasjba Zowel de bloedige incidenten als deze nieuwe factor in het Algerijnse probleem hebben de Franse president genoopt zijn reis met een dag te bekorten. Hij zou vandaag naar Parijs teruggaan. De uitbarstingen van haat hebben De Gaulle zelf diep geschokt. Tot een gemeenteraadslid van Bougie, dat er bij hem op aan drong de Algerijnse oorlog door onderhandelingen met het F.L.N. te beëindigen zei De Gaulle: „Niemand hoopt meer dan ik dat deze oorlog zal eindigen, voordat ikzelf verdwijn". Het bewijs dat de meerderheid der mohammedanen in De Gaulle's voorstel tot een Algerijns Algerije uitsluitend de weg naar een onafhankelijk Algerije onder leiding van Ferhat Abbas wil zien, bleek ook gisteren nog. De kasjba van Algiers omsingeld door een geweldige troepenmacht (er bevinden zich nu 25.000 Franse militairen in Algiers) ging opgewonden verder met manifesteren met F.L.N.-vlag- gen en foto's van Abbas, achter haastig opgeworpen barricades. Daarna verwoestten de mohamme daanse menigte alle joodse winkel tjes in de buurt. Het is een gevaar lijk voorteken, want afgezien van de algemene Arabisch-joodse ani mositeit nemen de Algerijnen het de joden al jarenlang kwalijk, dat zij altijd de (beschermende) zijde van de Fransen in Algerije hebben gekozen. Honderden joden verlie ten gisteren met koffers en dekens de Arabische wijken en zochten schuil in de Europese buurt bij kennissen of in joodse scholen. Afschuwelijk en groots Dat zyn de feiten van de situatie van gisteren, zeker kalmer dan die van zon dag, maar vol van een dreigende atmosfeer, die een mengsel is van een politieke rel, een revolutie en van ras- siale strijd. Er gebeuren zoals bij iedere revolte afschuwelijke en grootse dingen tegelijk. De afschuwelijke zijn de plun dering, brandstichting, de laaiende ras senhaat. de hysterie aan beide kanten. Maar er schuilt iets indrukwekkends in het ongewapend opstaan der Algerijnen, die het zwijgen moe zijn en die de ge weerlopen tarten. Er zijn ook roerende details: een mohammedaanse politieman hield in zijn eentje een peloton woeden- Joodse winkeltjes door mohammedanen kapot geslagen Een uitbreekpoging in de ochtend leidde tot een schietpartij met Franse militairen, waarbij tenminste één dode en zes gewonden vielen. In Maison Carrée vielen twee doden tijdens een gevecht met Franse troepen. In een andere voorstad van Algiers werd een mohammedaanse jongen die een F.L.N.- vlag zwaaide door militairen uit een boom geschoten. Zyn lichaam werd, in de F.L.N.-vlag gewikkeld, op een Franse militaire truck weggereden. Voor de rest moet worden gezegd, dat de Franse militairen en politiemannen zich in het algemeen met de grootste zelfbeheersing hebben gedragen. Zij lieten de moham medanen rustig manifesteren en grepen slechts in wanneer zy werden aangeval len of met flessen en stenen bekogeld. Na de wilde schietpartijen, die de parachutisten zondagavond op onge wapende mohammedanen hielden en die tientallen doden met zich bracht, heeft de Franse legerleiding kennelijk de strengste orders uitgevaardigd. Anti-joodse rel Pas vaandaag besefte men hoe wijd verspreid de botsingen van zondag zijn geweest. In allb gemengde wijken van Algiers staan verbrande auto's in de straten, zyn winkels vernield en geplun derd en huizen in brand gestoken. De brandweer is zondag 117 maal uitgerukt. In de voorstad Belcourt zijn de lichamen gevonden van moslims, die met Fransen hebben gecollaboreerd Het afschuwelijk ste voorval heeft zich 'voorgedaan in een Arabisch café in de Europese wijk van Bab el Oued. Dertig ongewapende mohammedanen hieven daar zondag de slagzin „Algerijns Algerije" aan. Franse burgers en parachutisten openden daar op het vuur met machinepistolen en wierpen handgranaten in het kleine café. De opgesloten mohammedanen werden eenvoudig afgeslacht. Er vielen twaalf doden en twaalf zwaar gewonden. .Slechts zes ontsnapten uit het in brand geschoten café, waar men gisterochtend nog twee verkoolde lichamen vond. Een nauwelijks minder angst wekkend incident was de vernie ling van de synagoge en de joodse winkels in.de kasjba. In de hyste rische atmosfeer van de manifesta ties greep het krankzinnige gerucht dat joden uit ramen op Algerijnse demonstranten hadden geschoten, als een razende om zich heen. De overigens niet meer in gebruik zijnde synagoge op de Centrale Markt werd kort en klein geslagen. KOUDERE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige sneeuw. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Aanvan kelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tuisen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 december Zon op: 8.41 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 3.15 uur; onder: 14.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.46 uur, laag- water te 7.15 uur en 19.40 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en de gemengde arbeiderswijken in Algiers en in de mohammedaanse buurt van Oran. Maar al heeft de loodzware spanning zich slechts sporadisch ontladen in gevechten, toch blijft zij zich op het politieke plan steeds verder verspreiden. In alle steden van Algerije heffen de mohammedanen nu openlijk de kreten „een mohammedaans Algerije" en „Ferhat Abbas aan de macht" aan. In Bougie riepen mohammedanen zelfs De Gaulle deze slag zinnen toe. T Honderd doden of duizend t Van officiële Franse zijde is het aantal doden in Algiers opgegeven j f als 84, in Oran als zes. Tot deze ne- f gentig slachtoffers behoren zes Eu- i ropeanen. Van Algerijnse zijde i i wordt echter beweerd, dat het do- 4 dencijfer veel hoger ligt. Zo heeft de voorzitter van de „commissie f voor Algerije" uit de Afrikaans- f Aziatische groep bij de Verenigde Naties, de Birmaanse afgevaardigde Oe Thant, gisteren medegedeeld, dat „in de afgelopen 48 uur" meej dan duizend Algerijnen zijn gedood. Deze opgave was afkomstig uit Al gerijnse bronnen. Er zouden zelfs „enkele duizenden slachtoffers" zijn gevallen. De vraag is of dit doden zijn of dat ook de gewonden zijn meegeteld. Bovendien dient men niet te verge ten, dat de Algerijnen er op het ogenblik 't grootste belang bij heb ben de onrust zo dramatisch moge lijk voor te stellen, dit vanwege het debat in de Verenigde Naties. Onze reisredacteur, de heer W. L. Brug sma, die zich ter plaatse bevindt, maakte gisteravond geen melding van een groter aantal doden dan of ficieel door de Fransen is opgege ven, maar achtte het mogelijk, dat het aantal doden inderdaad groter is dan gepubliceerd. de parachutisten staande, dat een Arabische wijk onderhanden wilde nemen. De politieman riep hun toe: „Smeer hem, dit zijn mijn mensen, hier handhaaf ik de orde. Je komt hier alleen langs over mijn lijk" En de para's gin gen weg. Niet minder indrukwekkend zijn de Franse soldaten, gewone dienst plichtigen, die tussen de twee kampen in met hun geweten staan te worstelen. Met eindeloos geduld proberen zij de Algerijnen met een zacht lijntje binnen de perken te houden. Met grote onpar tijdigheid laten zij zich uitschelden dooi de twee partijen, die elkaar, over hun hoofden heen, met alle haat van de wereld staan aan te staren. Slot pag. 2 Belangrijke benoeming van Kennedy Westduitse vrees, dat het zwaartepunt nu ivat te veel op Azië zal komen te liggen (Van onze correspondent in Washington) De zware sneeuwval in Amerika heeft Kennedy weliswaar gedwon gen een dag langer in Florida te blijven, maar dat was voor hem toch geen reden de belangrijkste kabinetsbenoeming langer uit te stellen. Dean Rusk wordt Kennedy's „secretary of State" (minister van Buitenlandse Zaken) en Chester Bowles wordt onder-minister van Buitenlandse Zaken. Voorts heeft Adlai Stevenson meegedeeld, dat hij de post van Amerikaans vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties aanvaardt. Dean Rusk, die in februari 52 jaar wordt, is een zeer intelligent man, die enorme werkkracht tentoonspreidde, toen hij tussen 1949 en 1952 Achesons assistent was voor Aziatische zaken. Voor die tijd was hij directeur van het bureau voor V.N.-zaken. Voor het eerst een tweede onderminister Toen Rusk onder Acheson het Verre Oosten behartigde ,had hy een bijzonder moeilijke taak. De kritiek op Acheson was in die periode heel groot. Ook op Rusk werd nu en dan kritiek uitgeoefend doch hij wist zijn functie te beëindigen zonder ernstige kleerscheuren. In 1952 werd hij president van de Rockefeller Foundation, een belangrijke stichting voor steun aan projecten van maat schappelijke waarde. Deze positie heeft Voor het eerst, nadat zij het leven heeft geschonken aan een zoon, heeft Keizerin Farah van Perzië deelgenomen aan een officiële plechtigheid. Als padvinderleidster nam zij een défilé af. (Van onze Londense correspondent) De crisis die de Londense besprekingen over de toekomst van de Centraal-Afrikaanse Federatie van het begin af heeft bedreigd, is gisteren tot uitbarsting gekomen. De „grote drie" nationalistische leiders hebben de conferentie voorgoed verlaten. Het zijn dr. Hastings Banda van Njassaland, Kenneth Kaoenda van Noord-Rhodesië en Josjua Nkomo van Zuid-Rhodesië. Als tegenmaatregel (by wijze van represaille?) heeft premier Macmillan het persoonlijke besluit genomen de regionale conferenties betreffende Noord- en Zuid-Rhodesië welke vandaag in Londen zouden beginnen, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Afrikaanse leiders zijn niet bereid te onderhandelen Juist die regionale conferenties welke beogen de politieke invloed der in heemsen in het noorden te vergroten achten de Afrikaanse leiders van het al lergrootste belang. De federale con ferentie is vandaag zonder de Afrikaanse nationalisten voortgezet. Banda, Kanoenda en Nkomo hadden verklaard verdere bijeenkomsten van de federale conferentie te zullen boycotten. Kaoenda zei: „Wij hebben onze zaak aan de Britse regering voorgelegd en onze aanwezigheid is verder van geen nut." Symbool van blanke overheersing Naar nu wel zonneklaar is gebleken, zyn de Afrikaanse leiders naar Londen gekomen enkel en alleen maar om op positie te voeren tegen voortzetting van de federatie in welke vorm dan ook. De (huidige) federatie is in hun ogen het symbool van blanke overheersing via Zuid-Rhodesië. Zy menen thans hun plicht gedaan te hebben door hun stand punt op de conferentie uiteen te zetten, maar zij zijn niet bereid tot onderhan delen, omdat zij zonder meer hun zin willen krijgen Gooien de Afrikaanse nationalisten op het laatste ogenblik het roer niet om, dan lykt de laatste kans op het zo vurig door de Britse regering verkondigde denkbeeld van een alzijdige samenwer king tussen dc rassen in Centraal-Afrika als lichtend voorbeeld voor de rest van dat continent verkeken. Kaoenda heeft op een persconferentie gezegd: „Wy zyn van plan de federatie van Rhodesië en Njassaland te verbre ken. De kolonisten kunnen niet verhin deren, dat wij in Njassaland, Noord- en Zuid-Rhodesië zelfbestuur en een meer derheidsbewind krijgen. Wij hebben niets tegen de Britse regering, maar alles te gen een bewind van Europese kolonisten in Zuid-Rhodesië. Dr. Banda heeft krachtig geprotes teerd tegen het besluit om de regionale conferenties uit te stellen. hy tot heden met succes bekleed. Zoals velen, die genoemd zijn als kandidaten voor Kennedy's regering, kan men ook Rusk kenschetsen als een atletisch intel lectueel in de kracht van zijn leven. Hij studeerde van 1931 tot 1934 in Oxford (Engeland) en daarna nog in Berlijn. Tot 1940 vervulde hij een professoraat in Californië en gedurende de oorlog dien de hij bij de infanterie, waar hy het tot kolonel bracht. Nog niet lang geleden gaf Rusk als zyn mening te kennen, dat het voor de se cretary of State ondoenlijk is zelf veel buitenlandse onderhandelingen te voe ren. Dulles was waarlijk te veel buiten de grenzen. Vandaar dat Rusk propa geerde. dat de secretary of State een deel van zijn onderhandelingstaak zou over dragen aan een tweede man. Kenne dy heeft thans de 59-jarige Bowles oud-gouverneur van Connecticut en voormalig ambassadeur in India, aan gewezen als onderminister en tevens be kend gemaakt dat nog een tweede onder minister aan Buitenlandse Zaken zal worden aangesteld, speciaal voor econo mische Zaken. Twee onderministers zyn iets nieuws. Men vraagt zich af of Rusk beiden met een deel van de onderhande lingstaak zal belasten. Tot zover onze Amerikaanse correspon dent. Bonn is niet gerust Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend over de benoe ming van Rusk en Bowles als minister en onderminister van Buitenlandse Za ken in de Verenigde Staten: Hoeyvel men van regeringszijde in de Westduitse hoofdstad geen woord offi cieel commentaar levert steekt men in het algemeen in Bonn zijn mening over deze benoemingen niet onder stoelen of banken Openlijk zegt men hier ongerust te zyn over de nieuwe Amerikaanse bui tenlandse politiek. De reden van deze Duitse ongerustheid schuiH in het feit dat Dean Rusk en Chester Bowles beiden Azië-specialisten zijn. Dat zou kunnen betekenen dat de buitenlandse politiek van de regering Kennedy zich meer op de ontwikkelingslanden in Azië en Afrika dan op Europa zou gaan richten. Blijkbaar, zo zegt men hier, acht Ken nedy de toestand in Europa tamelijk sta biel en verwacht hy, dat zij ook in de komende vier jaren rustig zal blijven. Hy zou er vast van overtuigd zijn de Euro pese politiek van de Verenigde Staten zonder moeilijkheden te kunnen leiden en rekent op zijn partners in ons wereld deel. En juist dit laatste wordt in Bonn verontrustend geacht, o.m. in verband met de kwestie-Berlijn. Voor het stadhuis van Tlemcen hield generaal De Gaulle een rede voor de menigte, die zich daar ver- zameld had. De vinger waarschu wend opgeheven, wees de generaal op de ernst van de toestand. Sassenheiin heeft een nieuwe burgemeester J. Baron van Knobelsdorff Naar wy vernemen is tot burgemeester van Sassenheim benoemd J. Baron van Knobelsdorff, sedert 16 april 1947 bur gemeester van Stellendam en Goederee de (Goeree-Overflakkee). De benoeming gaat in op 1 januari. Burgemeester van Knobelsdorff is op 19 september 1917 in Den Haag geboren. Hy is vroeger o.m. werkzaam geweest ter gemeentese cretarie van Zoetermeer. Baron van Kno belsdorff, die de chr. historische begin selen is toegedaan, is gehuwd, maar heeft geen kinderen. Het 1800 inwoners tellende Stellendam en het 1200 zielen tellende Goedereede zyn twee volkomen zelfstandige gemeenten, die echter een gemeenschappelijke burgemeester heb ben. Burgemeester van Knobelsdorff had op het Zuidhollandse eiland dus een dubbele taak te vervullen. Het bloembollendorp Sassenheim heeft ongeveer 9400 inwoners. Baron van Knobelsdorff is de opvol ger van wylen jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, die enige maanden gele den geheel onverwachts is overleden. DOLLEMANSRIT IN BURGSTEEG Eén jaar met aftrek en vijf jaar ontzegging rijbewijs Een jaar gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met aftrek van vier maanden voor arrest, drie jaar proeftijd met toe zicht van het Nederlands Genoot schap en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, heeft de Haao.se Rechtbank opgelegd aan een timmerman uit Leiden. Deze verdachte raasde in zwaar beschonken toestand op 14 juni 's avonds met zijn auto door de nauwe Burgsteeg te Leiden, daar bij een spoor van slachtoffers achter zich latend. Er waren vier zwaargewonden, maar gelukkig geen doden. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf zon der aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist met 10 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid* In Amerika al vier miljoen werklozen Eind november bedroeg het aantal werklozen in de Verenigde Staten ruim 4 miljoen. Het was eind november geko men op 4.031.000 in vergelijking met 3.579.000 in oktober. De werkloosheid was in november jl. de grootste voor een no- vembermaand sedert de crisis van de ja ren dertig. (Due/ Qiit Uit Het Leidsch Dagblad van 13 December 1860: Dingsdagavond had de aangekondigde uitvoering plaats door de Leidsche Vereeniging van Musici, bijgestaan door het koorpersoneel van 100 dames en heeren, van drie klassieke zang stukken, als: Meer es - Stille und Glückliche Fahrt van Beetho ven, Lorelei van Hiller en Lob- gesang van Mendelssohn Bar- tholdy De talrijke opkomst, zoo dat de Schouivburgzaal geheel bezet was op alle rangen, ge tuigde van de belangstellingdie het Leidsche publiek betoonde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1