Enkele mensen moeten met gebrekkig materiaal redding brengen bij schipbreuk te Scheveningen Prinses Beatrix sloeg zo harddat bijl brak Schip komt in juli in de vaart Bij het licht van een bromfietslamp Zestien opvarenden geredjongen (17) verdronken Ontstemming in Scheveningen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 december 1960 Derde blad no. 30226 De „Prinses Margriet" te water (Van onze Rotterdamse correspondent) Het blad vloog van de steel af, zo hard en intens sloeg Prinses Beatrix op het koordje, dat als laatste beletsel de Prinses Margriet op de helling hield. Deze laatste klap kwam zo hard aan, dat het nieuwe schip voor de Oranje lijn in dezelfde seconde zijn element zocht en fier het water van de Merwede inschoof. Jeugdige inbreker stal f1200 Een inbraak, die op St.-Nicolaasavond in een Haagse fabriek is gepleegd, blijkt het werk te zijn van een 15-jarige jon gen, die in de fabriek heeft gewerkt. De jongen gebruikte de avond, waarop men rustig in de huiskamer zit, om een bedrag van f 13200,te stelen. Een 16-jarig vriendje gaf hij een deel van de buit en van de rest ging hij uit met een vriendinnetje, dat van huls was weggelopen. Zij kochten o.m. een jas voor de jongen en hij had zelfs de bru taliteit zijn oude jas te laten thuis be zorgen. Dit wekte de argwaan van zijn moeder. Inmiddels was ook de politie op zijn spoor gekomen, want nadat de opsporing van het weggelopen meisje was verzocht, bleek dat zij nog al eens in het gezelschap van deze jongen ver toefde. Toen hij door de politie aan de tand werd gevoeld, bekende hij ook de inbraak. Prinses Beatrix was naar de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek De Mei-wede te Hardinxveld gekomen om het werk voor haar zuster Margriet te doen, die zelf haar „eigen" schip zou dopen maar door ziekte het bed moet houden. De Kroonprinses deed het met ervaring. Het was na de Vasum, de Limburg, de Statendam en haar eigen Groene Draek het vijfde schip dat on der haar hand een naam kreeg. Zo hard smakte de fles champagne op de boeg, dat het schuim overal heenspat- te en ook de scheepsbouwers onder bij de kièl doopte. Prinses Beatrix stond, diep in haar bontmantel van petit gris gedoken tegen de jachtige sneeuw, op het plankier, waar zij hartelijk werd toegejuicht. Bij de Merwede heeft een tewaterlating al tijd een aparte charme. Niet in het minst doordat de dorpsbewoners bij zonder met de werf meeleven en bijna al „gewend" zijn aan Koninklijke plech tigheden. Want hier liet Prinses Irene haar ook voor de Oranje-lijn varend naamschip te water en Koningin Julia na vertrouwde hier de Harwichboot Prinses Wilhelmina aan haar element toe. De Prinses Margriet is op enkele wijzingen na een zusterschip van de Prinses Irene. Het is een motor vracht en passagiersschip, dat in juli 1961 wordt ingezet op de Fjell-Oranje lijn op de Canadese en Amerikaanse meren en de Ver. Staten, Het meet 8700 ton, heeft accommodatie voor 111 passagiers en vyf laadruimten, zeven dieptanks voor eetbare olieën en acht vrachtrui- men, het geheel met een totale inhoud van bijna 12000 kubieke meter. Werfdirecteur C. Hoenderkamp en rederijdirecteur A. Veder mochten, be halve de Prinses, begroeten de minister van Verkeer en Waterstaat de heer H. A. Korthals, en de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz. Bij haar aankomst overhandigden de 8-jarige Machteld en de 6-jarige Renée Snou- ckaert Van Schauburg, dochtertjes van de algemeen procuratiehouder van de Oranje Lijn, bloemen aan de Prinses. Na de plechtigheid overhandigde de heer Hoenderkamp de Prinses een arm band van gevlochten gouddraad met in het midden een applique waarin drie turkooisen en 14 briljanten, niet voor haar zelf, maar om aan Margriet door te geven. Aan Prinses Margriet werd een telegram gezonden waarin stond dat Beatrix het werk goed heeft ge daan. De heer Veder zei, blij te zijn het schip komend jaar in de vaart te kun nen nemen. De Prinses Irene blijkt een succes en hetzelfde verwacht men van deze nieuwe aanwinst, het twaalfde schip dat de Merwede voor de Oranje Lijn bouwt. Bij de plechtigheid waren ook tien Papoea's als gasten, die een reis door ons land maken. Voor hen was het de eerste tewaterlating (en de eerste sneeuw!) in hun leven. Na de tewaterlating van het m.s. „Prinses Margriet" te Hardinxveld werden de Papoea'sdie momenteel een bezoek aan ons land brengen, voorgesteld aan Prinses Beatrix. De CDU legt minder nadruk op Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regeringspartij, de CDU/CSU, heeft haar ant woord gevonden op de uitdaging van de socialistische SPD, dat deze met een „jong elftal onder leiding van Willy Brandt" de kiezers iets te bieden heeft. Het is het afgelo pen weekeinde in Bonn namelijk duidelijk geworden, dat de CDU, CSU met een eigen „team" zal op treden, ook om daarmee de zoge naamde persoons verering rond Brandt af te troeven. De regeringspartij wil kennelijk voor de Bondsdagverkiezingen in september 1961 minder dan voorheen de nadruk op Adenauer leggen. Zij schijnt als motto te willen kiezen „Adenauer, Erhard en 't team van de Union". De kerrj van dit CDU-team vormen dan Adenauer, Er- hard (minister van Economische Za ken), Krone (fractieleider in de Bonds dag, Strauss (Defensie), Schroder (Bin nenlandse Zaken), Von Brentano (Buitenlandse Zaken), Gerstenmaier) (voorzitter van de Bondsdag), Von Has- sel (minister-president van Sleeswijk- Holstein), Blank (Sociale Zaken), Lücke (Woningbouw), Kiesinger (minister president van Baden-Wiirttembergen de provinciale politici Dufhüs en Hübl De opstelling van deze ploeg houdt verband met Adenauers lichamelijke kwetsbaarheid. Men wil bü de kiezers de indruk weg nemen dat de CDU/CSU zich geheel op de 84-jarige Adenauer concentreert, dus een soort eenmanspartij is, hetgeen tegenstanders dan gemakkelijk zouden kunnen uitleggen als „partij van een zieke, althans verbruikte oude man. Opvallend is, dat de gemiddelde leeftijd van Adenauers twaalftal lager is dan die van Willy Brandts elftal! Dit is een sterke CDU-troef tegen de SPD, die pleegt te pochen op Brandts jeugd (hij is 47). Het valt ook op dat in Adenauers twaalftal de ministers Schaf f er (Justi tie), Etzel (financiën), Stücklen (PTT) en Würmeling (familie- en jeugdzaken) ontbreken. Kennelijk worden zy door de „woensdagmiddag-verkiezingsleiding" een groep van zes mannen die iedere woensdagmiddag by Adenauer over de verkiezingsactie praat als afgeschre ven beschouwd. c&CfZitisn, mode voor mannen Jassen voor ons klimaat gemaakt - voor U gemaakt! Ruim gesneden, prachtige stoffen, niet te zwaar van gewicht. Brixon overjassen 118.- 168.- Populaire serie 78.- 108.- Piaats voor Hogere Economische School In de Effectenbeurs te Amsterdam is I zaterdag de 28e landdag voor het Ne- derlands economisch onderwijs gehou den. Tijdens deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door meer dan 300 belang stellenden. hebben vier sprekers een door minister Cals voorgesteld nieuw schooltype belicht, waarbij zij trachtten aan te tonen, dat er in ons land naast een HTS (Hogere Technische School) j plaats is voor een HES (Hogere Eco- j nomische School). Zestien opvarenden van de haringlogger Sch. 21 konden ondanks de zware stortzeeën en hevige rukwinden veilig aan land worden gebracht, toen het schip in de nacht van zaterdag op zondag op de buitenkant van de zuidelijke pier van de Scheveningse haven was gelopen. Voor de zeventiende, de 17-jarige reepschieter Evert J. M. Spaans, mocht de ijlings toegesnelde hulp niet meer baten. Vermoedelijk was de jongen in een bak voor in het schip geïsoleerd. Alle pogingen om bij hem te komen faalden. Toen zijn vader enkele uren na de stranding als laatste het in hevige nood verkerende schip verliet, waren er in het voorschip geen tekenen van leven meer te ontdekken. Hoewel er geen zekerheid bestond had de vader toen zelf reeds alle hoop opgegeven. LANDGOED „DE HAMERT" WEER NEDERLANDS BEZIT (Van onze correspondent) De Woningbouwvereniging NV „De nieuwe erven" te Eindhoven heeft van de Deutsche Bauernsiedlung GMBH te Düs- seldorf een groot gedeelte van het land goed De Nieuwe Hamert te Wellerlooi kunnen kopen. Alleen het gedeelte dat reeds in cultuur is gebracht, blijft in Duitse handen. „De Nieuwe Erven" wordt hierdoor eigenaresse van een 346 hectare groot landgoed van een bijzondere land schappelijke waarde, waarvan de boor den van het Gelders Kanaal en het Pik- meeuwenwater de meest bijzondere on derdelen vormen. Een waardevol object is hiermede weer in Nederlands bezit ge komen. Het gehele landgoed is vorig jaar in juni tijdens een op verzoek van de 46 erf- genamen Ten Bos uit Almelo gehouden openbare verkoping aan de Deutsche Bauernsiedlung verkocht voor f. 995.000. Na deze verkoping is er nogal rumoer over deze transcatie ontstaan. Het werd zelfs in de Tweede Kamer aan de orde gesteld. Men had het landgoed liever in Nederlandse handen gehouden. Temeer De eerste buiten de bemanning, die iets van de moeilijkheden van het schip gewaar werd, was de Hagenaar A. Groen. Hij zat omstreeks één uur rustig naar de visserij band te luisteren en hoorde daar dat de motorlogger „Arie van der Zwan" van de rederij Jac. Zon de haven wilde binnenlopen om driehonderd kantjes aan wal te zetten. Een half uur later sprong de heer Groen (Burg. Van der Werfstraat te Scheveningen) ijlings op zijn bromfiets om zo snel als hij maar kon naar het zuiderhavenhoofd te rijden. Hij had via de radio gehoord, dat de Sch 21 in moeilijkheden was geraakt. De heer Groen v.ond het schip, hevig heen en weer zwaaiend op de schuin in zee weglopende basaltblokken van de pier. Hij stond er niet alleen. Vijf agen ten waren via Radio-Scheveningen\an de schipbreuk op de hoogte gesteld en ook enkele burgers waren door de bitter koude nacht komen aanhollen. Dit hele kleine groepje mensen heeft vrijwel li^c gehele reddingswerk verricht. Tegen de tijd, dat meer hulp kwam opdagen, was het ergste al achter de rug. Deze man nen hebben zich zeer moedig gedragen en daaraan is het te danken, dat nog 16 van de 17 opvarenden gered kon den worden. Gebrekkig Het materiaal, waarmede zij moesten werken, was uitermate gebrekkig. Het onige licht, dat ter beschikking stond, was de lamp van de op volle toeren draaien de bromfiets. De hoge zee en de bij tende koude, harde wind maakten het de redders niet gemakkelijk. Soms ston den zij tot hun middel in het yzige water. Met veel moeite kreeg men een lijn aan boord en moeizaam kon om half drie de eerste opvarende van het hevige slagzij makende schip op de wal worden gehesen. Daarna volgden de an deren. Sommigen waren geheel ontkleed en bevangen door de koude. Eerst toen omstreeks half vier ook schipper Jacob Pronk (29) van boord was, kwam er beter reddingsmateriaal en kon 'n aggregaat energie verschaffen voor enkele schijnwerpers. Alle opvaren- omdat op het gebied nog een gedenk teken voor gefusilleerde Nederlanders staat. Omtrent de plannen van de nieu we eigenaresse is nog niets definitiefs medegedeeld, maar vermoedelijk zullen deze in de recreatieve sfeer liggen. den waren toen echter al aan wal, met uitzondering van de jeugdige scheeps- maat, die volgens de opvarenden voor in het schip in een bak was geisoleerd. De schipper heeft tijdens het redding- werk telkenmale getracht de jongen naar het achterschip te roepen, maar moest zijn pogingen opgeven, toen geen le vensteken van 't voorschip meer kwam. Dit gedeelte verdween bij iedere golfslag onder het water, dat vol drij vende tonnen lag. In tweeën In Scheveningen veronderstelt men, dat de motor van de „Arie van der Zwan even voor het binnenvaren reeds buitenwerking was. Het schip zou toen tegen de kop van de pier zijn gestoten en door de stroom dwars voor het ha venhoofd. Het schip is inmiddels in tweeën gebroken en men neemt aan, dat het als verloren moeten worden be schouwd. Naar het stoffelijk overschot van de vèrdronken jongen kan men nog niet zoeken zonder zijn eigen leven te riskeren. Het schip is constant in be weging en de golven slaan er geheel overheen. Het enige geluid, behalve het breken der golven komt van de scheeps- bel, die monotoon blijft galmen boven het schip. De schipbreuk heeft in het Scheve ningse vissersdorp diepe indruk ge maakt. Maar daarnaast is men toch ook zeer ontstemd over verschillende zaken. Waarom moest die redding zo primitief geschieden? Waarom heeft het zolang moeten duren aleer een goede verlich ting kon worden aangebracht? Al ja renlang vraagt men de overheid maat regelen te nemen ter verbetering van de Haven. Deze stranding bewijst weer eens, zo zegt men in visserijkringen, dat verbetering noodzakelijk zijn. Men denkt daarbij in het byzondor aan de veel te geringe diepte en breedte van de haveningang. Gistermiddag kwamen velen naar het wrak kijken. Zij zagen, hoe het in 1949 in de vaart gekomen schip lek en zwaar gedeukt tegen de kop van de pier hing. Buiten de haven lag een ander schip om haring binnen te brengen. Het moest echter wachten, want de autoriteiten hadden de haven van gistermiddag half vijf tot vanmorgen 8 uur voor alle scheepvaart gesloten. Alphens meisje bij een verkeersongeval gedood Op de hoek van de Prins Bemhard- laan en de Zoutmanstraat te Alphen aan den Rijn %-ond zaterdagavond een ernstig verkeersongeval plaats, dat aan de 26-jarige mej. M. van Arkel het leven heeft gekost. De bestuurder van een vrachtauto uit Aarlanderveen zou op deze wegkruising geen voorrang hebben verleend aan een hem tegemoetkomen de motorijder, de Boskoper J. D. van Lomwei. Diens verloofde, een Alphens meisje, zat achterop. Het ongeluk deed zich omstreeks zeven uur voor. De chauffeur van de vracht auto. de heer L. Broekhuizen, wilde voor het afleggen van een familiebezoek ko mende van de Prins Bemhardlaan linksaf de Zoutmanstraat inrijden. Op dat moment naderde uit de Hoorn de motorijder. Ondanks krachtig remmen botste de motorfiets tegen de zijkant van de vrachtwagen. Mej. van Arkel, de duopassagiere, raakte met haar hoofd onder het rechterachterwiel van de vrachtauto .Zij moet op slag dood zijn geweest. De motorrijder liep slechts énkele ontvellingen op. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. De chauffeur van de vrachtwagen verklaarde de motorrijder niet te heb ben gezien, hoewel diens koplamp brandde en de straatverlichting een duidelijk overzicht van de rijbaan mo gelijk maakt. Wijziging kinderbijslagwet thans ingediend Bij de Tweede Kamer zijn wijzigings voorstellen gedaan voor de kinderbij slagwet, de kinderbijslagwet voor rente trekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen en de kindertoelagenwet voor gepensioneerden Voorgesteld wordt de bijslag met te rugwerkende kracht tot 1 oktober I960 met ongeveer 4% te verhogen, zoals reeds eerder werd aangekondigd. Bij de indiening van dit wetsontwerp laat de regering zich niet uit over de verhouding tussen kinderbijslag en loon- Luchtfoto Haagsche Courant)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9