A rsena WESTELIJKE EN RUSSISCHE RESOLUTIE OVER KONGO IN DE VEILIGHEIDSRAAD „Stug doorwerken beste antwoord op de Indonesische propaganda? vissen \niet achter t net Goede vissers sm K e r k e I ij k L MAANDAG 12 DECEMBER 1960 De Veiligheidsraad heeft zaterdag zijn bespreking van het Kongolese vraagstuk voortgezet. Engeland, Amerika, Argentinië en Italië hebben gezamenlijk een ontwerpresolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op het Internationale Rode Kruis om in geheel Kongo arrestanten te doen bezoeken, met inbegrip van oud-premier Loemoemba (wiens arrestatie heeft geleid tot de huidige, op initiatief van de Sovjet-Unie gehouden raadsbij een kom sten De Russen hebben op hun beurt een resolutie ingediend, waarin de V.N. wordt opgedragen er voor te zorgen dat Loemoemba onverwijld op vrije voeten wordt gesteld. Voorts zou de volkerenorganisatie maatregelen moeten treffen opdat het Kongolese parlement weer bUeen kan komen, terwijl verder het Kongolese leger zou moeten worden ontwapend en een beroep op België zou moeten worden gedaan om zjjn personeel uit Kongo terug te trekken. HU was van oordeel, dat de V.N. in Kongo hebben gefaald en dat beter alle V.N.-troepen kunnen worden terugge trokken. Het Indonesische detachement omvat 1.150 man. Ook Indonesië trekt zijn troepen terug De Ceylonese afgevaardigde Sir Clau de Corea zei maandag een resolutie te zullen indienen welke aandringt op de onmiddellijke vrylating van de gevan gen Kongolese parlementsleden, waar door deze hun parlementaire werkzaam heden weer zouden kunnen opnemen en trachten de rust te herstellen. De raad besloot vandaag weer bijeen te komen. Een desbetreffend Ameri kaans voorstel werd aangenomen nadat een Russisch voorstel om zondag nog te vergaderen met zes tegen twee stem men bij drie onthoudingen was verwor pen. Men verwacht dat maandag over de Westelyke en Russische resolutie zal worden gestemd. V.N. hebben gefaald De Indonesische regering heeft beslo ten haar troepen die onder bevel van de V.N. in Kongo optreden, terug te trek ken, zo heeft zaterdagavond de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken dr. Soebandrlo in Djakarta be kendgemaakt. De minister zei dat de aanwezigheid van de Indonesische militairen in Kongo niet langer overeenkwam met hun aan- vankelUke taak om „de stryd van het Kongolese volk voor onafhankelUkheid te steunen". „WU moeten er voor waken dat de Indonesische troepen niet worden gebruikt als instrument van een nieuw kolonialisme", aldus dr. Soebandrio. Onrust in Katanga Gewapende benden Baloeba hebben zaterdag voor de tweede maal in drie dagen een heftige aanval uitgevoerd in het gebied van Kongolo, dat ongeveer 700 km. ten noorden van Elisabethstad is gelegen. Hierbij zUn een Europese on derofficier en een negergids om het le ven gekomen. - modern toiletpapier Amerikaans aanbod: Polarisduikboten voor de N.A.V.O. Naar in Parijs verwacht wordt, zal een Amerikaans aanbod de NAVO vijf of zes onderzeeërs met „Polaris"-raketten te leveren, één van de belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn op de conferentie van de ministers van de vijftien NAVO-landen die vrijdag, zater dag en zondag in Parijs wordt ge houden. In Amerikaanse kringen in Parys is in het weekeind vernomen dat de Ame rikaanse delegatie op de conferentie al gemene voorstellen zal doen, waaronder het aanbod van de duikboten. Het doel van deze algemene voorstellen is, zo zei men van Amerikaanse zUde, de be sprekingen te „stimuleren". De delega tie wil echter de nieuwe regering van Kennedy niet binden. Op de daaropvolgende N.A.V.O.-con- ferentie die naar vrUwel vaststaat in mei in Oslo wordt gehouden, zal er dan verder over de onderzeeërs worden ge sproken en misschien een besluit wor den genomen. Ook de kwestie van een afzonder- lyke NA.V.O.-atoommacht zal ter spra ke komen. Naar in Parys verluidt, houdt het huidige plan een mobiele raketten- strUdmacht in, die haar steunpunten zowel op zee als op het land zal heb ben. De zeggenschap over deze strijd- macht zal by de vyftien lid-staten van de N.A.V.O. berusten, maar het feite- lyke beheer zou voorlopig in Ameri kaanse handen blyven. Waarnemers in Parys menen dat de bezwaren tegen een gedeelde zeggen schap over de atoomstrydmacht „vijftien vingers aan één trekker" geen groot vraagstuk vormen, omdat de kernmacht alleen zal worden gebruikt indien er een grootscheepse kernaan- val op Europa wordt ondernomen. CONCERTEN NED. STUDENTEN ORKEST Evenals vorige jaren zal het Ned. Studenten Orkest onder leiding van di rigent Jan Brussen in verschillende plaatsen van ons land concerteren ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium en het Universitair Asyl Fonds voor zieke en ontheemde studen ten. Voor Den, Haag is een concert vast gesteld op donderdagavond 26 januari in het Gebouw voor Kunsten en Weten, schappen. Uitgevoerd worden o.m.: Con certino voor orkest van Otto Ketting (opgedragen aan het NSO) en het eerste pianoconcert in C op. 1 van Lud- wig van Beethoven. Hond doodt vrouw (Van onze Brusselse correspondent) Te Sint-Nicolaas bij Luik heeft zich een zeldzaam ongeval afge speeld: een herdershond heeft een oude dame vermoord. De 70-jarige was alleen thuis met haar drie-jari ge herdershond. De overige leden van het gezin waren aan hun werk. Toen een kleinzoon 's middags thuis kwam vond hij zijn grootmoeder le venloos met bebloed gelaat op de vloer van de keuken liggen. De hond lag rustig in de kelder. Zijn snuit was eveneens met bloed bedekt. Den kend dat er een moord was gepleegd waarschuwde de man direct de poli tie. Deze meende ook dat de vrouw het slachtoffer was geworden van een aanslag. Het onderzoek van het stoffelijk overschot, dat naar het ziekenhuis was overgebracht toonde echter aan dat de vrouw gestorven moet zijn aan de beten van de hond. Het dier is naar het asiel van de die renbescherming overgebracht en daar wordt het door een dierenarts onderzocht. Vast staat dat de anders nogal kalme hond niet dol is. Men veronderstelt dat hij enige malen tegen de oude dame is opgesprongen, haar in speelsheid heeft gebeten en daarmee is doorgegaan, nadat hij haar had verwond. Staatssecretaris Bot Baliemvallei voorlopig besloten gebied? Op de persconferentie, die staatssecretaris mr. Th. H. Bot zaterdag te Hollandia heeft gehouden, heeft hij o.a. gezegd, dat thans in de eerste plaats aandacht zal worden geschonken aan de details van de economische ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea. „Er zal alles op alles worden gezet om de economische basis van het land, dat thans nog maar smal is, te verbreden en te verdiepen". Dit kan in het bijzonder worden gestimuleerd door projecten, welke door de Europese Economische Gemeenschap worden gefinancierd. Van groot belang achtte mr. Bot ook het project voor de luchtkartering, omdat daaruit zeer veel kan worden afgelezen op het gebied der economische mogelyk- heden. Op een vraag van een der aanwezigen naar de consequenties van de Indonesi sche propaganda antwoordde de heer Bot, dat het antwoord hierop dient te zyn: hard en stug doorwerken aan de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. „Ik begryp, dat voor een krant en een journalist berichten over infiltraties en over de kwestie- Gonsalves, „nieuws" betekenen. Voor mij is het echter veel belangrijker, dat hier het volgende jaar het aantal O.D.O.S. (opleidingsscholen voor dorpsonderwijzers) zal zijn verdubbeld". *z-z,.4 r- - zZ< - Wie Arsenal rookt, heeft ,,beet". Die heeft de juiste sigaret aan de haak geslagen! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. L Overal, bovenal, Arsenal werken ons antwoord daarop moet zUn. Tenslotte onderstreepte hij, wat mi nister Luns in de VN en aan Abdoel Rahman heeft gezegd, nl. dat Nieuw Guinea openstaat voor iedere inspectie voor de VN. In dit verband deelde de staatssecre taris mede, dat hij met gouverneur Plat. teel verschillende maatregelen heeft be sproken, o.a. om de voorlichting over Nieuw-Guinea in Nederland te verbete ren. Verder is te Hollandia met de direc. teur van Financiën uitvoerig van ge dachten gewisseld over maatregelen, die kunnen leiden tot een aanmoedi ging van investeringen, zulks naar aan leiding van hiertoe in Nieuw-Guinea geuite verlangens. Zo zullen in januari twee ambtenaren van het Nederlandse Ministerie van Fi nanciën naar Nieuw-Guinea gaan voor een algemene oriëntering en om te zien wat er kan worden gedaan voor de ont wikkeling van het land. In antwoord op vragen inzake de pa cificatie van de Baliemvallei zeide mr. Bot, dat zijn conceptie van het begrip „pacificatie" meer omvat dan het ves- tigen van rust en orde, en dat vooral zeer bfJangryk is de economische ont- wikkeling van deze vallei. De heer Bot merkte in dit verband op, dat het toeristische element van de Ba liemvallei te veel in het geding wordt gebracht. Er wordt daarom naar mid delen gezocht, die de gouverneur in staat zullen stellen, de Baliemvallei voorlopig voor dergelijke doeleinden tot bes'oten gebied te verklaren. Mr. Bot zeide voorts, dat de kwestie,- Gonsalves tot op de bodem zal worden j uitgezocht. Nogmaals sprekend over de recente Indonesische poging tot infiltratie en de propaganda in verband daarmede zeide mr. Bot, dat het 't beste is. ons 1 niet te laten verleiden tot te veel reac tie, door aan dergelyke pogingen grote ruchtbaarheid te geven. Dit is juist wat Indonesië wil, aldus de staatssecretaris, I die herhaalde, dat hard en stug door- PAKISTAANSE PRESIDENT ACHTER SOEKARNO De Pakistaanse president maarschalk Moh. Ajoeib Khan, die thans een offi cieel bezoek aan Djakarta brengt, heeft zaterdag aldaar de hoop uitgesproken I dat het geschil tussen Nederland en In- i donesië over N?d. Nieuw-Guinea op vreedzame wijze zal worden geregeld. Hij voegde, hieraan toe: „Het is niet meer dan natuurlijk, dat Irian naar In- donesië terugkeert. Het is in het belang van Nederland om Indonesië ten deze onverwijld voldoening te schenken". President Soekarno en maarschalk Moh. Ajoeb Khan, hebben te Djakarta j een gemeenschappelijke verklaring uit gegeven, waarin een oproep wordt ge daan tot reorganisatie van de VN, een oplossing voor het ontwapeningsvraag- stuk en een „wegvagen" van het kolo- nialisme. Zy verklaren het erover eens te zyn, dat slechts de VN geschikt zijn voor het wegnemen van de internatio- nale spanningen. En waren het ook eens dat de volkerenorganisatie zodanig moet worden gewyzigd, dat hierin „het ver anderende wereldpatroon realistischer I tot uiting komt". even NED. HERV. KERK Beroepen te Groot-Ammers H. N. van Hensbergen te Renkum te Hoogvliet (4de pred. pi.) (toez.) J. C. Bregman te Bergenthelm. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. W. C. van den Brink) R. Ypma te Amers foort. Aangenomen naar Frenkendorf (Kanton Baselland, Zwitserland) (Re- formlerter Klrche). A. Donkers te Dor drecht. CHR. GEREF. KERKEN Kerstgave-actie zondagsscholen Voor vluchtelingenkinderen In Nederland gaan méér dan vierhon derdduizend kinderen elke week naar de zondagsschool. Het is een belangryk stuk jeugdwerk, hetgeen echter meestal nogal Zeelieden van de „Oranje" afgestuurd Het passagiersschip „Oranje" van de My. Nederland Is zaterdag te midder nacht, zes uur vroeger dan aanvanke lijk was vastgesteld, uit Singapore naar Australië vertrokken, nadat 180 zeelie den die deel uitmaakten van de be manning, van boord waren gestuurd. De „Oranje", die een wereldreis maakt, was zaterdagmiddag in Singa pore aangekomen. Zestig zeelieden uit Singapore, die incidenten hadden ver oorzaakt op de reis van Nederland naar Singapore, moesten het schip verlaten. Daarna verlieten ook 120 Chinese leden van de bemanning op hun beurt het schip. Zij waren van mening, dat hun werktUden te lang waren en het wal- verlof te kort. ZU klaagden eveneens over de voeding. 120 andere Chinezen uit Singapore werden toen aangemon sterd ter vervanging van degenen die weggelopen waren. Inmiddels hadden 300 betogers zich op de kade voor het schip verzameld om tegen de ontsla gen te protesteren. De ontboden ha venpolitie slaagde erin de orde te her stellen. Van ernstige incidenten is geen melding gemaakt. Later is vernomen, dat de autoritei ten van de „Oranje" zestig Maleise zee lieden hebben ontslagen om rascon- flicten met de Chinese bemanningsle den te voorkomen. De Maleise moham medanen hadden gezegd, dat officieren van de „Oranje" de Chinezen voortrok ken. De officieren hadden hunnerzUds de mening uitgesproken, dat de Chine zen moediger en yveriger waren en zich gemakkelyk naar hun taak voeg den. KORPS MARINIERS vierde verjaardag Al werd op 1 december j.l. door het Korps Mariniers ter gelegenheid van de 295e verjaardag van het korps een gala avond gegeven, de eigenlijke verjaardag was toch zaterdag. Hij is zoals gebrui kelijk allereerst met een dodenherden king ingezet. Op het ereveld op de al gemene begraafplaats CrooswUk speel den de Marinierskapel en de tambours en pypers koraalmuziek voor en na de kranslegging door de generaal-majoor der Mariniers J. G. M. Nass. In het Wjzyn van vele Ridders Militaire Wil lemsorde van het Korps bracht een ge wapende wacht de verschuldigde eerbe- wyzen. Later in de morgen defileerden enkele compagnieën met ingedeeld korpsvaan del en voorafgegaan door de Mariniers kapel met de tambours en pypers langs de gedenkplaat op het noordelyk hoofd van de Maasbrug. Ook hier werd een krans gelegd. Daarna werd nog gedefi leerd voor de burgemeester van Rotter dam, voor de erevoorzitter van de Rot terdamse Kamer van Koophandel mr. dr. K. P. van der Mandele en voor de chef staf en de commandant maritieme middelen. De mars door de stad, die tot slot werd gehouden, trok van de zUde van de burgerij veel belangstelling. In en voor de Van Ghentkazerne wer den o.m. sportwedstryden gehouden. 's Avonds werd op de trappen van het Beursgebouw door de marinierskapel en de tambours en pypers een taptoe ge geven. Het Korps Mariniers heeft zater dag op plechtige wijze het 95-jarig bestaan herdacht met een krans legging bij een défilé langs de ge denkplaats in het noordelijke brug- gehoofd van de Maasbrug te Rot- teradm. waar de mariniers in de meidagen van 1940 zo heldhaftig stand wisten te houden. Maandag a s. om kwart over elf zul len op de werf De Noord N V. te Alblas- serdam de vijfde en de zesde van een se rie van 16 onclicpw.itermtjnr c, .s. de Chompff en de van Moppes in dienst worden gesteld. Een man omgekomen in brandend busje By een botsing op de Rondweg by Roosendaal is gisteravond laat een Volkswagenbusje met acht inzittenden uit Oost. en We-'-couburg omgeslagen en in brand gevlogen. Een der inzittenden, de heer Landré uit OostSouburg. is daarbij levend ver brand. De Inzittenden waren supporters van de turner Van der Sanden van de ver eniging „Astrow" en op weg naar huis van de kampioenschappen keurturnen in Den Haag. Op een kruispunt werd het busje door een bestelwagen uit Breda, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende, in de flank gereden. Het busje sloeg om, schoof ongeveer 25 meter over de weg en vloog in brand. Twee inzittenden van het busje wer den door de botsing eruit geslingerd. De chauffeur kon eruit komen en met de bestuurder van de bestelwagen en om wonenden wist men nog vier mensen te redden. Machteloos moest nien echter toezien hoe de heer Landré, die met zyn enkel bekneld zat. een vreselijke dood stierf. De brandweer moest het als een laaiende fakkel brandende busje blussen. De geredden werden naar het zieken huis Charitas in Roosendaal overge bracht. waar een van hen. de heer Drie- ger, moest blijven. De anderen konden evenals de inzittenden van de bestelwa- vannacht nog naar huis terugkeren, gen Nederlandse delegatie naar O.E.S.O.-conferentie De Nederlandse delegatie naar de con ferentie over de OESO te Parijs staat onder leiding van de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Verder maken uit hoofd van de gecom bineerde Nederlandse permanente ver tegenwoordiging te Parijs, mr. D. U Stikker, en een aantal ambtenaren deel uit van de delegatie. Actie-comité AVRO-vrienden Het actiecomité van AVRO-vrienden deelt mede. dat dr. mr. A. A. M. Ense- rink. advocaat en procureur te Hilver sum. als secretaris zal optreden van de onlangs gevormde gesprekscommissie van dit ro-vité. b^tiande uit dr. W L. Groene. \d Meijer, ihr. mr W. W. Feith en mr. S. Willinge Gratama. bescheiden en in de schaduw geschiedt. Tegen de kerstdagen verheugt het zon dagsschoolwerk zich in een groeiende belangstelling. Het kerstfeest van de zondagsschool roept voor velen herinne ringen op uit eigen jeugd. De prachtige kerstboom, het zingen van kerstliederen, de geschenken Ook dit jaar zullen de kinderen overal verrast worden met een geschenk, zul len de kerstliederen opklinken in grote kerken of soms in kleine, bescheiden ge bouwen. Tóch zal op dit kerstfeest ook een héél ander gebeuren sterk de aan dacht trekken.De zondagsschooljeugd zal n.l. ook iets mogen geven, geven voor Hong Ling en zyn vriendjes. Hong Ling woont in Hongkong, de stad met een miljoen vluchtelingen waar zo schrynend geleden wordt. Met alle andere kinderen samen zullen ze minstens proberen te zorgen voor een dagelyks gevulde nap rUst voor Hong Ling en zyn vriendjes. Op initiatief van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging te Amster dam en in samenwerking met het Inter nationaal Comité voor vluchtelingen, zullen de kinderen en ouders in een envelopje, bedrukt met de woorden „Kerstgave, fééstgave om ónderen te helpen" een offer brengen. De Ned. Zondagsschool Vereeniging verwacht, dat velen deze actie in hun gezin, in hun vriendenkring, zullen steunen, niet alleen financieel (postgiro Nederlandsche Zondagsschool Vereeni ging, 8521, motto „Voor Hong Ling en zyn vriendjes"), maar óók om de kinde ren te doen beseffen, dat de wereld waarin wij wonen schrynende problemen kent. Problemen waarop een antwoord moet worden gegeven, waarop een daad moet volgen. Bijbelvertaling in het Sa ramaccaans Volgens het blad ..De West" heeft dr. J. Voorhoeve, taaiafgevaardigde van het Nederlandsch Bijbelgenootschap ten be hoeve van de Surinaamse bybelvertaling gedurende zUn verblUf in Suriname ook één der boeken van het Nieuwe Testa ment in het Saramaccaans vertaald. Het Saramaccaans is een taal waarin nog nimmer werd geschreven. Er moest dan ook speciaal voor deze vertaling een spel ling worden ontworpen. Bij het onder zoek naar de klanken bleek, dat het Saramaccaans de enige tot nog toe be kende toontaal onder de Creolen is. Dat betekent dat hetzelfde woord in het Saramaccaans met andere toon uitge sproken een andere betekenis heeft. Een studie over het Saramaccaans toon systeem zal vermoedelUk binnenkort wor den gepubliceerd. De uitgave wil voorlopig slechts peilen in hoeverre de zending voor haar werk gebruik kan maken van het Saramac caans. De missie heeft ook veel belang stelling voor het Saramaccaans. Dr. Voor hoeve heeft dan ook nauw samengewerkt met pater Antoon Donicie. HET BITTERE RAADSEL VAN DE GOEDE SCHEPPING In het verlengde van de in februari 1959 in het EUkmanhuis van „Kerk en Wereld" te Doorn gehouden conferentie over „100 jaar na Darwin" zal van 27-29 januari in hetzelfde huis een conferentie worden gehouden over het thema: „Het bittere raadsel van de goede schepping". Inleiders op deze conferentie zUn aller eerst twee biologen: dr. J. Segaar: „Al wat de natuur biedt, is volmaakt?" en prof. dr. A. de Froe: „Het lijden van de mensen". Dr. H. J Heering, ds. W. P. ten Kate en dr. J. Sperna Weiland leiden als theologen het gesprek in over bovenge noemd thema. De conferentie, die geleid wordt door dr. J. M. van Veen, is speciaal afgestemd op jonge academici, werkzaam in de praktyk of nog verbonden aan universi teit of hogeschool, ouderejaarsstudenten, beoefenaars der natuurwetenschappen, theologisch en wysgerig geïnteresseer den, leraren en predikanten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5