Willy Jagers toonde meesterschap op werkelijk schitterende wijze. mHH ܧi?r Fransje van Deursen prolongeerde titel QUICK BOYS LIET EEN 2-0 VOORSPRONG WEER GLIPPEN Rowenta i v llf f£ "Hl i' Trainer Frans Knijper droeg de „macht" over aan Cor Braasem Westlanders legden na rust het accent op de verdediging MAANDAG 12 DECEMBER 1960 Geen spanning in turnfinale, ivant Willy Jagers is de onbetwistbare kampioen. Het was eigenlijk bijzonder jammer, dat dit ook al vaststond voordat de finale zondagmiddag in Den Haag begon. De Limbur ger verkeerde in de weelde van bijna drie punten voorsprong op zijn naaste concurrent, Jaap van der Sande en deze marge was te groot om menselijkerwijs nog enige spanning in de titelstrijd te kunnen verwachten. Het enige wat Jagers te doen stond was het onder strepen van zijn superioriteit met een serie beheerste oefeningen, zonder dat hij daarbij al te veel risico behoefte te nemen en zonder dat hij mislukkingen door zenuwen behoef de te vrezen. Omstandigheden verre van ideaal Welnu, de donkere Jagers heeft zijn meesterschap op schitterende wijze ge toond en speciaal in de onderdelen brug, ringen en rek heeft hij opnieuw turnen laten zien, dat voor hem nog geen Ne derlands turner heeft kunnen demon streren. De strijd tussen deze twee om de tweede plaats achter Jagers heeft nog iets van een felle tweekamp te zien ge geven en die spanning was een welkome aanvulling op het bijna vanzelfspreken de machtsvertoon van de titelhouder. Juweel In vijf van de zes onderdelen kreeg Jagers de beste cijfers, de rekoefenin- gen, waarmee hij de kampioenswedstrij den besloot, was een juweel van compo sitie en techniek. De jury waardeerde deze door het publiek luid toegejuichte demonstratie van kracht, souplesse en beheersing met een 9.55. De cijfers wa ren 9.50, 9.40, 9.70 en 9.60. Met een voortreffelijke ringen-oefe- ning nam Blits na het vierde onderdeel de tweede plaats van Van der Sande over. De Amsterdammer had zijn gerin- I ge achterstand in een voorsprong van 0.30 pnt. omgezet. Maar de jury, die on derling soms bijna 1,5 punt van mening verschilde, bakte Blits daarna een lelijke poets. Een goede en spectaculaire vrije oefening werd met 8.70 gehonoreerd, de duidelijke mindere vrije oefening van Van der Sande een kwartier later met 8.95. Hiermee bracht Van der Sande zijn achterstand terug tot 0.05 pntEn toen Blits voor rek-oefening een 8.95 kreeg na de 9.05 van de Zeeuw had Van der Sande zyn tweede plaats op de val reep heroverde met vijfhonderdste punt. Uitslag 1. W. Jagers (Wilhelmina, Bocholtz) 112.70 pnt. (stand na de halve finale 57.20, cijfers voor de onderdelen in de finale: sprong 9, brug. 9.35, paard vol tige 9.05, ringen 9.50, vrije oefening 9.05, rek 9.55)2. J. van der Sande Astrow, O en W Souburg) 107.10 pnt (54.25, 9.10, 9.20, 8.35, 8.20, 8.95, 9.05); 3. J. Blits (Olympia, Amsterdam) 107.05 pnt (53.35, 9.10, 8.95, 8.90, 9.10, 8.70, 8.95); 4. G. Salle (DOS, Amsterdam) 102.35 pnt.; 5. H. Haaks (Hercules, Hengelo) 102.15 pnt.; 6. N. Valkenburg (Sparta, Drie bergen» 102,10 pnt.; 7. G. ten Bos (Her cules Hebe, Enschede) 100.80 pnt.; 8. Den Broeder (De Halter, Alkmaar) 99.35 pnt. Deze acht turners werden aangewezen voor de keurploeg voor 1961. In de och tenduren stond het Nederland!; kam pioenschap jeugdturners op het pro gramma. De titel werd behaald door S. Pruys (DOS, Amsterdam) met 51.90 pnt. Tweede werd H. de C oot van dezelfde vereniging met 51.45 pnt. en derde W. Schoenmakers (Blijdorp, Rotterdam) met 51.15 pnt. Advertentie GAS met r Voetbal in Engeland Spurs bedreigen twee records Tottenham Hotspur sloot zater dag de eerste helft van de Engelse competitie af met een bescheiden 1—0 overwinning in de uitwed strijd tegen Preston North End. Aangezien de drie voornaamste concurrenten, Everton, Wolver hampton Wanderers en Sheffield Wednesday, eveneens geen fout maakten, bleef de voorsprong van de Spurs acht punten. In een attractieve wedstrijd toonden zowel Preston North End als de Noord- Londenaren een voorliefde voor de korte pass, maar het spel van de bezoekers was directer en gevaarlijker. De win nende goal kwam in de zestiende mi nuut van de eerste helft tot stand, toen rechtsbinnen John White een door doelman Fred Else weggestompte bal opving en door een haag van benen raak schoot. Met 38 punten en 68 doelpunten uit 21 wedstrijden bedreigen de Spurs nu het tweeëndertig jaar oude record voor de eerste divisie: Arsenal's puntentotaal van 66 en Aston Villa's doelpuntento- taai van 128. Everton en Wolverhampton volgen met 30 punten en Sheffield Wednesday bezet met 28 punten de vierde plaats De uitslagen in de eerste divisie luiden: ArsenalBolton Wanderers 51; Bir mingham CityEverton 24: Burnley- Leicester City 32; Cardiff CityChel sea 21; FulhamManchester United 44; Manchester CityWolverhampton Wanderers 24; Newcastle United West Ham United 55; Nottingham ForestAston Villa 20; Preston North EndTottenham Hotspur 01; Shef field WednesdayBlackburn Rovers 54; West Bromwich AlbionBlackpool 3—1. Wim Meyers kampioen bij beren WILLY JAGERS De omstandigheden, waaronder deze turnfinale werd verwerkt, waren verre van ideaal. Voor het paardspringen en de vrije oefeningen was de slechte en nogal sterk aflopende vloer veel te klein en ongetwijfeld heeft de gapende af grond van de zaal voor velen remmend gewerkt. Of hieraan moet worden ge weten, dat het peil van dit herenturnen gemiddeld erg matig was, is een tweede. Hoewel wjj van de Drieberger Val kenburg een voortreffelijke paardsprong zagen en hoewel de Twentenaar Kaaks in goede stijl en met veel aanleg werkte, is er behalve door Jagers alleen door Van der Sande en Blits goed geturnd. Sportbonden wensen uitstel van de NOC-vergadering De Koninklijke Nederlandse Zwembond, de Nederlandse Roei- bond en de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond hebben het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité verzocht de voor zaterdag 17 december uitgeschre ven algemene vergadering van het NOC uit te stellen. Genoemde bonden achten het onjuist een algemene vergadering met bestuurs verkiezingen als een der agendapun ten te houden zolang de verhoudingen tussen NOC en NSF en tussen NOC en de aangesloten bonden niet duide lijker zijn bepaald dan thans het ge val is. De bonden, die het schriftelijk verzoek hebben ingediend, zijn o.a. van mening dat het wenselijk is, dat het NOC het overkoepelend lichaam dient te zijn van de gehele amateuristische topsport, die zich op het deelnemen aan de Olympische Spelen richt. De drie genoemde sportorganisaties heb ben voor hun initiatief adhesiebetui gingen ontvangen van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de Konink lijke Ned Schaatsenrijdersbond, het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, de Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigin gen, de Nederlandse Kanobond, de Ne derlandse IJshockeybond en de Kon. Ned. Hockeybond. Reserves KNVB BETAALD VOETBAL SHS 2Stormvogels 2 1—1; EDO 2 Haarlem 2 3—2, VSV 2—Excelsior 2 1—1. ZATERDAGVOETBAL Res. 2e-klassc: Quick Boys 2—CSVD 2 3—1Noordwijk 2—NSW 2 15. Res. 3e-klasse A: SHS 2—Die Haghe 2 3—2; Noordwijk 3—Rijnsb. Boys 3 3—4. Res. 3e-klasse B: Ornas 2—Die Haghe 3 3—1. Bij de zaterdag gehouden per soonlijke Leidse kringkampioen schappen, waaraan door 46 gym nasten in drie categorieën werd deelgenomen, heeft Fransje van Deursen (Brunhilde), die, zoals bekend, de vorige week bij de landskampioenschappen de vierde plaats in het Nationale Jeugdkeur- korps bezette, kans gezien haar kringtitel op waarlijk prachtige wijze te prolongeren. De zeer con stant werkende Annie Lemmerzaal- Montfoort (Concordia), die even eens fraaie oefeningen liet zien, bood Fransje grote tegenstand. 4. C. Ladan (Conc.) 42 pnt; 5. I. van De grote verrassing van deze wed strijd was. dat bij de heren Dammes Bergman (Excelsior), die met enkele onderbrekingen van 1950 af de kam pioensmedaille behaalde, nu het hoofd moest buigen voor Wim Meijers. Hoe wel 't krachtsverschil bij de heren niet zo groot was. bleek de grote routine van de oud-kampioen dit jaar net niet voldoende om de aanvallen van zijn Fransje van Deursen prolongeer de haar kringtitel. Op de foto zien we haar in actie aan de ringen. jongere clubgenoot, die over het alge meen keurig afgewerkte en goed be heerste oefenstof brengt, af te slaan. In de jeugdafdeling werd een felle strijd geleverd tussen Jannv van der Horst (Nieuw-Brunhilde) en Kitty Nie- boer (Brunhilde), die tenslotte door Janny met gering verschil werd gewon nen. WIM MEYERS JANNIE VAN DER HORST Degenen, aan wie de Turnkring- voorzitter, de heer Anton Metz, een me daille kon uitreiken waren: Dames: 1. F. van Deursen (Br.) 47,6 pnt; 2. A. LemmerzaalMontfoort. (Conc) 45,3 pnt; 3. T. Lepelaar (Br 43.9 pnt. Jeugdturnsters: 1. J. van der Horst (Nw. Br.) 43,5 pnt; 2. K. Nieboer (Br.) 43 pnt; 3. J. de Wolf (Conc.) 42,6 pnt; 4. C. Ladan (Conc.) 42 pnt; 5. J. van Vliet (OGAV) 41,8 pnt. Heren: 1. W. Meijers (Exc.) 49,6 pnt; 2. D. Bergman (Exc 48,8 pnt; 3. L. Ta verne (Exc.) 48,3 pnt. 'to**' m mm tBSl p mêm JÉ - Een fraai ..shot'' uit de zaterdag in Londen gespeelde wedstrijd Ar- senal-Bolton Wanderers. Doelman Hopkinson van B.W. doet een wanhopige, doch vergeefse poging een schot op zijn doel te keren. Het was het eerste doelpunt, dat Arse nal in deze ontmoeting maakte. Sint-Nicolaas nog in Wageningen Wageningen was het gelukt Sint Nicolaas nog even in Holland te houden en met schimmel en al verscheen hij vóór de wedstrijd Wageningen-DHC op het veld, om de 22 spelers toe1 te spreken. Hij zal echt niet hebben gewe ten, dat er onder hen zulke on deugende knapen waren, want an ders had by al direct een paar in de zak gestopt. Nu moest hij het overlaten aan scheidsrechter Reg- top, die met de goedheiligman in het hoofd, de touwtjes niet strak genoeg hield. Zo kon het gebeuren, dat een kwartier voor het einde Van de Boogaard van DHC in valler voor Den Bleyker het aan de stok kreeg met Van Harn. Hij trapte zonder dat de bal in de buurt was Van Harn tegen de schenen, hetgeen de grensrechter niet ontging. Deze maakte scheids rechter Regtop erop attent, met het gevolg dat DHC met tien man verder moest. Zwarte Piet kreeg nog meer te onthouden, want ook Van Galen van DHC en Geutjes van Wageningen kwamen in het boekje van de heer Regtop. Afscheidsavond in Minerva-paviljoen Frans Kuijper heeft zijn „bevoegdheden" als trainer van de Nederlandse water- poloploeg zaterdagavond officieel overgedragen aan zijn opvolger Cor Braasem. Tijdens een door de oud-internationals en de huidige dragers van het oranje aan de scheidende trainer aangeboden afscheidsavond in het Minervapaviljoen in Amsterdam, overhandigde Frans Kuiper, als blijk van dit overgeven van de „macht", aan Cor Braasem de fluit, waarmee Kuyper tijdens de training de spelers tot grotere activiteit dreef, en de sleutel van het Sportfondsenbad Oost, domicilie van de wekelijkse weekeinde-training. Maar Frans Kuijper ging niet met lege zakken naar huis. Uit handen van Sieb Bolman, de secretaris van de KNZB, kreeg Kuijper namens de zwembond een gouden armbandhorloge, terwijl Rudi van Feggelen namens alle waterpolo- spelers, die van 1936 tot en met 1960 onder de hoede van de scheidende trai ner zijn geweest, een vulpenset overhan digde. Aan het diner, waarbij de 81-jarige zwem-propagandist Guus Tordoir als tafelpresident fungeerde, waren alle lichtingen van ons nationale zevental vertegenwoordigd. Onder meer uit de be- WIELRENNEN Swift reed cycle-cross De uitslag van de 3e rit voor de Cycle Cross-competitie luidt: Amateurs: 25km): 1. B.Zoet 1.10.20; 2. W. v. d. Berg, 3. A. Kloosterman, 4. P. v. d. Berg, 5. L. Sikking, 6. A. Prangers. Nieuwelingen (17 km): 1. Fr. Brittyn 48 min. 27 sec.; 2. Fr. Leemans, 3. B. Smit, 4. Odijk, 5. A. Wolswijk, 6. v. d. Werf. Adspiranten (8 km): 1. Peter de Jong 24 min. 45 sec.; 2. v. Beek, 3. B. Bakvis. gintijd van Kuijper's activiteiten Hans 1 Stam, Maier, Overhagen en Van Senus, van de latere waterpologeneratie Max van Gelder, Frits Smol en Joop Cabout. Ook de huidige internationals ontbraken niet. Alleen moesten zij wat vroeger j afscheid nemen dan de oudjes, die na het diner nog lang met hun Frans bleven napraten en talrijke anekdotes uit de nu afgelopen „periode Frans Kuijper" op haalden. Nederlands-Duitse na-competitie Drie Nederlandse clubs en drie West- duitse eersteklassers hebben plannen j na afloop van dit seizoen een nacompe- titie te spelen. De zes verenigingen SC Enschede, GVAV, Leeuwarden, Rot Weiss (Essen), Werder (Bremen) en Schalke '04 (Gelsenkirchen) heb ben in principe reeds volledig overeen stemming bereikt. In januari zal nog een laatste bespreking worden gehou den. De zes clubs zullen een gehele com petitie spelen en de wedstrijden zullen op woensdagavonden worden vastge steld. Opnieuw gelijkspel tegen s-Gravenzande SF (Van een onzer verslaggevers) In de rust van de wedstrijd Quick Boys—'s-Gravenzande, wel ke met een 22 stand was ingege- gaan, gaf de trainer van de bezoekers in de kleedkamers z'n spelers deze instructie mee: in de komende tweede helft met alle energie vechten om de 22 stand heel te houden. Voor deze instruc tie was overigens alle reden, want de Westlanders zouden deze twee de helft moeten spelen met de harde en inkoude Noordooster in het gezicht. Maar hoe het zij: de gasten hebben het stuk uiteindelijk gered. Tot dolle vreugde van de grote 's-Gravenzande aanhang beëindig de scheidsrechter Mulder de wed strijd met dezelfde stand als waar mee hij de tweede helft had laten beginnen. Als we dan een oorzaak willen zoeken voor deze uitslag, dan menen we dat het bij Quick Boys gelegen was in het feit, dat de Katwykers misten wat de West landers wél hadden, nl. een nimmer af latende vechtlust. En hoewel we ook weer niet kunnen zeggen, dat het Westlandse spel zonder technische kwaliteiten was, bovenal hul digden zij, vooral toen hen in de tweede helft een sterk verdedigende houding werd opgedrongen, het standpunt: weg is weg. Als de thuisclub dit voor de rust ook had gedaan, dan had zij de wedstrijd gewonnen. Maar ook nu wilden de Kat wijkers het te mooi doen, zowel voor als achter, maar dat lukt nooit tegen een ploeg die het moet hebben van vechtlust en enthousiasme. Bovendien was ook nu de blauwwitte voorhoede volkomen dei kluts kwyt; er zat geen verband in en zowel rechtsbinnen v. d. Plas als rechts buiten van Duyvenbode was er volkomen uit. Er werd slechts, soms hopeloos slecht, geplaatst, zodat er ook in deze wedstrijd heel weinig dreiging in de aan vallen te bespeuren viel. Bovendien klopte het achter ook niet zo bar best, zodat onze conclusie moet luiden, dat het elftal lang niet meer is wat het vorige jaar was. De positie van de Westlanders is door het resultaat van deze wedstrijd fraai geworden en het gaat er nu toch naar uitzien dat nu eens een ander elftal dan Quick Boys of Ter Leede de hoogste eer in de tweede klasse zal gaan behalen.- Quick Boys trapte tegen de harde wind in af. De grasmat bleek in uitstekende conditie. Maar ondanks de wind ging het aanvankelijk vrij aardig bij Quick Boys. Keeper Molenaar in het 's-Gravenzandse doel moest er dan ook nog »al eens aan te pas komen, zonder nochtans voor on- overkomenlijke moeilijkheden te komen. Eenmaal had hy geluk toen hy van voor z'n doel een bal wegtrapte en deze half raakte; ogenblikkelijk werd de bal door Quick Boys geretourneerd, maar Mole naar kon een doelpunt voorkomen door z'n lengte. Voor de rest viel er niet zo heel veel te beleven. 's-Gravenzande kwam na verloop van tijd meer in de aanval en hoewel toen al bleek, dat het verdedigen bij Quick Boys lang niet klopte, en al schoten de gasten veel, de juiste richting ontbrak en de meeste bal len gingen over of naast. Wel kwam keeper de Hollander een paar keer in moeilijkheden, waarbij bleek dat hij evenmin erg zeker was. maar het doel bleef toch schoon. Een grandioze mistrap van stopper Boon bracht plotseling van der Plas vrij voor Molenaar, die bliksemsnel zijn doel uit kwam; v. d. Plas probeerde hem voorbij te komen, wat maar half lukte, maar vlak voor de achterlijn kon hij toch nog een trekbal geven naar v. d. Oever en toen was het toch nog 10. En toen weer een kwartier later rechtsbuiten van Duvenbode de stand op 20 bracht, leek er voor Quick Boys geen vuiltje meer aan de lucht. Maar toen direct hierop een treuzelen i by het wegwerken in de Quick Boys-ach-1 terhoede rechtsbuiten Stolze in staat I stelde om de weifelende de Hollander te passeren en de achterstand terug te brengen tot 21 kwam er toch weer een j vuiltje aan de lucht, om vlak voor de rust door Hans van Nieuwkerk, die weer een weifelende houding afstrafte, uit te groeien tot een bewolkte lucht. Rust-1 stand alzo 22 Zware opgave De Westlanders wisten by het begin van de tweede helft dus dat zy voor een zware opgaaf stonden, maar zy hielden dapper vol tegen het sterk opdringende Quick Boys. Bovendien moesten zy in de tweede helft hun stopperspil Boon mis sen, die vervangen werd door Kluin. Maar zoals gezegd: Quick Boys maakte het de Westlanders niet al te moeilyk, mede ook omdat door het uitvallen van linksback v. d. Plas een omzetting in het elftal nodig bleek. Dick de Vries kwam het team completeren en hoewel hy soms aardige dingen deed, tegen het zeer ste-1 vige spel van 's-Gravenzande was hij toch niet opgewassen, waardoor van de rechtervleugel van Quick Boys nog min der kracht uitging. Van den Oever had in het begin van de tweede helft twee keer vlak achter elkaar een mooi schot rakelings naast zien gaan, maar och ver der kwam er toch niet zo heel veel meer j uit de bus. Cor v. Duyvenbode had na een half uur byna geluk, toen hy een' schot afvuurde op voor een keeper uit- zonderlyk lastige hoogte, maar Molenaari kon de bal met zyn hand nog net raken zodat de bal nog op het nippertje tegen i de staander belandde. Dit was vrijwel het enige vermeldenswaardige aan Quick Boys-zyde. Aanvallend kwam 's-Graven- 1 zande na de rust praktisch in het stut niet meer voor. Zowel voor als na de rust werd de gevaarlykste man in de West- landse voorhoede, J. Kluin. door Aan- denwiel vrywel uitgeschakeld. Het vrij stevige, doch over het alge meen wel faire spel, noopte scheidsrech ter Mulder de teugels flink strak aan te halen, waardoor hy de meest opvallende figuur in het veld werd, maar dan in de meest gunstige zin, want hy leidde deze >elangryke wedstryd voortreffeiyk. De foutjes die hy maakte (en wie maakt die niet?) werden hem van harte vergeven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12