Doldrieste Loemoemba- kliek wilde Europeanen in Stanley stad doden WEERBERICHT VERLOVINGSRINGEN De Gaulle na de eerste ronde oppunten VOOR Troepen der Verenigde Naties grepen ineen school gevorderd en door soldaten omringd Missie van het V.N.- opperbevel gaat toestand opnemen Prinses Fabiola FLIM BANDA LOOPT NIJDIG WEG VAN OVEBLEG IN LONDEN Persoonlijke moed van generaal overtroefde bluf van ultra's Premier van Laos naar Cambodja? TRESLONG (9uct ^Jlïe teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 No. 30225 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De privé-secretaris van ex-premier Loemoemba, Salamoe, die zich „districtscommandant van Stanleystad" noemt, dreigde gisteren in telegrammen aan president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe „alle Belgen in de Oostprovincie gevangen te zullen nemen en een aantal van hen te zullen doden", indien Loemoemba en de leden van diens regering gisteravond niet zouden zijn vrijgelaten. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, heeft daarop de VN- troepen in Stanleystad opdracht gegeven „zich te verzetten tegen ge welddadig optreden". Zijn persoonlijke vertegenwoordiger overhan digde een scherpe protestnota tegen „de dreigementen met represail les". Het aantal Europeanen in Stanleystad wordt geraamd op vijf honderd tot duizend; er.zijn er evenveel in de rest van de Oostprovin cie. Reeds donderdagmiddag zouden de terroristen van Loemoemba de plaatselijke vertegenwoordigers van de VN in Stanleystad op de hoogte hebben gesteld van het ultimatum. Ook liet men doorscheme ren, dat de Kongolese bevolking toestemming zou krijgen de Belgische bezittingen te plunderen. Het opperbevel van de VN heeft intussen een missie naar Stanleystad gezonden om de toestand op te nemen. De VN-troepen hebben een schoolgebouw gevorderd, waarin zich thans de v§n angst bevende Europeanen samentrekken. Het gebouw is omsingeld door een beschermende haag van Ethiopische VN-sol- daten. Wads worth zette in V eiligheidsraad de puntjes op de i De Veiligheidsraad heeft gisteren in een avondvergadering de debatten over de kwestie-Kongo voortgezet. De Amerikaanse gedelegeerde James Wadsworth verklaarde, dat er geen twij fel bestaat omtrent het recht van de Kbngolese autoriteiten om Loemoemba te arresteren, doch deze heeft recht op een menselijke en behoorlijke behande ling. Hij keerde zich tegen wat hij noemde de Russische pogingen om, on der 't mom van menslievende bezorgd heid, chaos in Kongo te scheppen, en beschuldigde de Sovjet-Unie ervan hardnekkig te hebben gepoogd Kongo onder haar controle te krijgen. Uitgaan de van de stelling dat de beste verde diging in de aanval ligt, beschuldigde de Russische afgevaardigde Zorin de Ver. Staten van het smeden van een uitgebreid komplot in Kongo. Als de Sovjet-Unie werkelijk ver wacht, aldus de Amerikaanse gedele geerde, dat de andere leden van de Vei ligheidsraad en de Ver. Naties deze ab surde bewegingen zullen geloven, legt zij wel een zeer bijzondere minachting voor de intelligentie van deze leden aan de dag. Wadsworth noemde de Russische aanvallen op de Ver. Staten even waar heidsgetrouw als de Russische bewering op de dag waarop de Veiligheidsraad voor de eerste maal het Kongolese vraagstuk in behandeling nam, dat twee Amerikaanse infanterie-divisies op het punt stonden naar Kongo te gaan „Moskou woedend over het falen van Loemoemba" Wij aanvaarden tenvolle het stand punt van president Kasavoeboe, dat Loemoemba op wettige wijze van zijn vroegere functie is ontheven, aldus Wadsworth. Er bestaat geen twijfel om trent het recht van de Kongolese auto riteiten om Loemoemba te arresteren. Deze autoriteiten zijn klaarblijkelijk Advertentie Zie haar huwelijk met Koning Boudewijn 15 december, met 'n PHILIPS T.V. van persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. AF EN TOE REGEN EN SNEEUW De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het storingsgebied boven niidden-Duitsland en Polen verplaatst zich maar uiterst langzaam verder in noordelijke richting zodat er in het weersverloop tot morgenavond weinig verandering zal komen. De winden blij ven matig tot krachtig, langs de kust krachtig tot hard, tussen noord en noordoost. De temperaturen blyven in het alge meen juist iets boven het vriespunt en er zal af en toe regen of sneeuw vallen. (Opgemaakt te 10 uur) 11 december Zon op: 8.37 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: uur; onder: 13.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.28 en 20.56 uur, laagwater te 3.48 en 16.14 uur. Dit nnmmpr bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel. K van oordeel, dat de activiteit van Loe moemba een bedreiging van de veilig heid van de staat oplevert. Wadsworth merkte op, dat algemeen bekend is, dat Loemoemba, als hjj erin geslaagd was Stanleystad te bereiken, zou hebben getracht hetzij een afge scheiden regering te vormen, hetzij zich van de macht in Kongo meester te ma ken, in oppositie tegen hèt hoofd van de staat. „De woede van de Sovjet-Unie is verklaarbaar, omdat dit plan, dat zij heeft gesteund, niet geslaagd is!", al dus de Amerikaanse gedelegeerde. Wadsworth vestigde vervolgens de aandacht op de gevangenhouding van minister Songoio en leden van het par lement door aanhangers van Loemoem ba in Stanleystad en hij besloot: „De Sovjet-Unie heeft deze vergadering niet bijeengeroepen uit verlangen, dat de Ver. Naties in Kongo zullen slagen, maar om nogmaals te trachten de in spanning van de Ver. Naties en tege lijkertijd het ambt van de secretaris generaal te vernietigen". „Marionetten en snoeshanen" De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoed Fawzi, verklaar de, dat Kongo op het ogenblik wordt bestuurd door een „bende marionetten, en vreemde snoeshanen, die door de imperialisten worden gefinancierd". Loe moemba is veel groter en sterker dan de marionetten van het kolonialisme, aldus de brallende Egyptenaar. Vervol gens deelde hij mede, dat „tot zijn grote spijt" de regering van de V.A.R. besloten heeft haar troepen uit de V.N.- strijdmacht in Kongo terug te trekken, omdat zij geen directe getuige wenst te zijn van de kolonialistische actie, die in Kongo gaande is, noch daaraan wenst deel te nemen. Hierna kwam secretaris-generaal Ham marskjöld weer aan het woord, die ver klaarde dat de Ver. Naties niet kunnen blijven voortgaan met het oprichten van een Kongolees leger, dat een politiek instrument is geworden, evenmin als met 't verlenen van financiële hulp aan het budget van het land, zolang een deel van deze begroting wordt gebruikt voor het financieren van activiteiten, die in strijd zijn met die der Verenigde Naties. klassiek en modern. Zeer grote sortering. Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 Ambonees besmette anderen met t.b.c. O.a. zijn vrouw en acht kinderen (Van onze correspondent) Een 50-jarige Ambonees uit het woon oord Overbroek te Ochten is de bron ge weest van een uitgebreide tbc-besmet- ting !n dit kamp en daar buiten. De Ambonees, die al geruime tijd onder controle had gestaan en het daarom niet nodig achtte zich aan het massa-onder zoek te onderwerpen, wendde zich ech ter een paar weken daarna reeds met klachten tot de dokter, die hem door stuurde naar het medisch centrum te Tiel. Hier bleek dat hij een zware tbc- patiënt is. Bij een nader onderzoek kwam vast te staan dat ook zjjn vrouw en acht kinderen waren besmet. Deze zijn toen dadelijk naar het sanatorium Oranje-Nassauoord te Renkum overge bracht. Verder bleken in het kamp nog zes kinderen te zijn aangetast, die gisteren eveneens naar het sanatorium zijn ver voerd. Op de school die door de Ambo- nese kinderen werd bezocht zijn tenslot te nog drie besmette gevallen geconsta teerd. Twee van deze gevallen betroffen Ambonese kinderen, het andere geval een kind uit het dorp Ochten. De twee Ambonese kinderen zijn aar het r.-k. ziekenhuis Andreas te Tiel overgebracht, 't derde kind blijft voorlopig thuis. Deze drie gevallen waren niet van ernstige aard. Men is thans bezig de contacten van deze kinderen na te gaan. Men heeft bij deze twee patiëntjes het geluk ge had dat de bron snel gevonden is. De man verliet gelukkig bijna nooit het kamp. Om zeker te zijn dat niet nog meer personen zijn besmet zal de gehele kampbevolking nog voor Kerstmis wor den onderzocht. In januari zullen de leerlingen van de school welke door de Ambonese kinderen werd bezocht, als mede eventuele contacten aan een on derzoek worden onderworpen. Voor Kennedy slechts 140.000 stemmen meer dan voor Nixon Nu de stemmen van alle 166.064 stem- bureaus geteld zijn blijkt Senator Kern nedy bij de presidentsverkiezingen 139.332 stemmen meer te hebben gekre gen dan zijn tegenkandidaat vice-pre sident Nixon. Volgens de officiële uitslagen van 44 van de 50 staten en de onofficiële uit slagen van de overige, kreeg Kennedy 34.221.229 stemmen en Nixon 34.081.397, terwyl 461.505 stemmen op andere kan didaten werden uitgebracht. Geprikkeld over uitlating van Welensky- Macmillan poogt gemoederen te bedaren (Van onze Londense correspondent) Dr. Hastings Banda, de leider van de Afrikaanse delegatie van Njassaland, heeft gisteren een storm veroorzaakt op de conferentie van de Centraalafrikaanse Federatie in Londen door midden in een rede van sir Roy Welensky, de premier van de Federatie, woedend weg te lopen. Of dit tevens de grote crisis is welke op deze conferen tie van het begin af heeft gedreigd, weet nog niemand zulks zou het geval zijn indien Banda de conferentie voorgoed de rug zou toekeren (men zie ook het artikel in kolom 1 van pag. 2). Gisteravond weigerde hij zich daarover uit te laten. oordeel, dat Banda het vaak te bont maakt. Hij heeft ontegenzeglijk iets van een acteur. Trouwens, toen hij nog arts in Londen was, waren er eigenlijk twee Banda's: de rustige dokter en de fanatieke politicus. Twee rollen welke hij strikt gescheiden wist te houden. Er is overigens geen twijfel aan dat Banda onder sterke druk staat van de extremisten thuis. Hij doet alles om aan te tonen dat hij op felle wijze de strijd tegen Welensky heeft aangebonden. Het is opgevallen hoe overspannen Banda is en hoe hij, sinds hij in april van dit jaar door toedoen van de Britse regering uit de gevangenis werd ont slagen, op zijn zenuwen heeft geleefd. Een telegrafisch overgebrachte foto van De Gaulle temidden van een opgewonden menigte even na zijn aankomst in Ain Temouchent in de nabijheid van Oran. Judy Garland, de 37-jarige Ame rikaanse actrice en zangeres bij haar aaankomst op Schiphol. Zij geeft vannacht in Amsterdam een voorstelling van haar in Londen met zoveel succes bekroonde "One wo man-show". Na Amsterdam zal zij nog optreden in Zweden, Spanje, Italië en Zwitserland. Daarna zal zij een film gaan maken. (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) Algiers, 10 december. Proteststakingen in Algiers, Oran en Böne, demonstraties en straatgevechten in Algiers en Oran, Fluitconcerten en afkeurend geschreeuw in de eerste étappeplaats Ain Témouchent: het lijkt alsof de eerste dag van De Gaulle's bezoek aan Algerije een na delig saldo heeft opgeleverd. Tóch is dat niet zo! Eerder moet men zeggen dat De Gaulie na de eerste ronde van zijn worsteling met de weerbarstige Fransen in Algerije op punten voorstaat! Kwalijke klucht Bijeenkomst op het landgoed Chequers Op een persconferentie verklaarde hij dat hij in woede was ontstoken toen hij Welensky hoorde beweren dat deze een vriend van de Afrikaners is en dat terwijl er zovelen in de gevangenis zit ten. Banda zei, dat het hem speet naar Londen gekomen te zijn, want er bestaat volgens hem geen kans op verzoening tussen de rassen zolang mensen als We lensky aan het bewind zijn. In Londen constateert men met leed wezen, dat Banda zo heet gebakerd is. Zelfs zijn politieke vrienden zijn van Premier MacMillan is van plan ge durende het weekeinde de gemoederen tot bedaren te brengen. De gedelegeer den .blank en zwart, zijn namelijk uit genodigd op het landgoed Chequers, waar zij de gasten zullen zijn van Dun can Sandys, de minister voor het Ge menebest, en Macleod, de minister van Koloniën. Terreur in Njassaland Intussen is er in Njassaland een cam pagne gaande tegen de blanken, welke o.a. geleid heeft tot weigering van de in heemsen om zich tegen pokken te laten inenten, waardoor deze ziekte zich ver spreidt en reeds een aantal slachtoffers heeft geeist. Verder zou er sprake zijn van brandstichting en andere uitspat tingen tegen inheemsen, die weigeren achter Banda's Malawi-par tij te lopen. Zes Lagerhuisleden (3 conservatieven en 3 van Labour), die ter plaatse een on derzoek instelden, hebben, door middel van alarmerende telegrammen aan Londen, uiting gegeven aan hun be zorgdheid over de toestand. Inmiddels zijn vele parlementsleden in Engeland teruggekeerd, zodat verdere bijzonderheden kunnen worden ver wacht. Ze zijn in het bezit van documentatie materiaal met inbegrip van foto's. Hun felle beschuldigingen betreffen echter niet dr. Banda, doch diens extremis tische aanhangers. Dat dr. Banda de grootste moeite heeft deze in de hand te houden, blijkt uit zijn aankondiging dat hij hun een boodschap heeft gezon den, met het verzoek, hun kalmte te be waren. Hjj boekte een grote persoonlijke over winning. In Ain Témouchent hadden Franse ultra's en „colons" de kwalijke klucht van de pro-Franse mohammeda nen nog eens ten tonele willen voeren. Zij hadden een duizendtal Algerijnen opgetrommeld (een handvol collabora teurs en een meerderheid van arme drommels die afhankelijk van hen zijn) die De Gaulle de slagzin „Algérie Fran- qaise" in het gezicht moesten schreeu wen. De mohammedanen die spandoe ken met „leve De Gaulle" meedroegen, waren door de knokploegen van de ultra's al eerder in de morgen afge droogd. Het gehuurde spreekkoor deed inder daad zijn best, toen De Gaulle 't stad huis uitkwam. Maar in plaats van in zijn auto te stappen, beende de gene raal tot ontzetting van zijn veiligheids dienst met grote stappen op de moham medaanse menigte af, greep glim lachend links en rechts handen en schudde ze. Het geroep .Algérie Frangaise" verstomde, maakte eerst plaats voor stilte en toen voor 'n nieuwe kreet: ,,leve De Gaulle". Dertig, veertig meter drong De Gaulle, hoog boven de mohammedaanse tul banden uit torenend, door de menigte. Toen hei-vatten de Europeanen hun ge fluit, sisten het staatshoofd een „Algérie Frangaise" van decimeters afstand in het gezicht. Maar De Gaulle stapte glimlachend in zijn auto, zijn persoon lijke moed had hun bluf overtroefd. Dat was één winstpunt, de andere la gen in de kwade dingen die hadden Volgens personeel van het vliegveld van de hoofdstad van Laos, Vientiane, zou Prins Soevanna gisteren om 18.00 uur met een vliegtuig van de „Air Laos" Vientiane verlaten hebben, waarschijn lijk in de richting Pnom Penh, de hoofd stad van Cambodja. De Laotische minis ter van Voorlichting Quinim Phosena is uit Vientiane naar Hanoi vertrokken. Alle vliegtuigen van „Air Laos" zijn van het vliegveld Wattay opgestegen om, naar het zich laat aanzien, zich in vei ligheid te stellen met het oog op de mo gelijkheid van een bombardement van de Laotische hoofdstad. Vientiane bood gisteravond de aan blik van een uitgestorven stad. kunnen gebeuren, maar uitbleven. De proteststaking is beperkt gebleven' tot de steden Algiers (100 pet), Oran (90 pet), Böne (60 pet) en Philippeville (20 pet.). De rest van Algerije staakte niet of nauwelijks. Zelfs dit beperkte resultaat moest nog worden afgedwon gen, de knokploegen van het Front voor het Franse Algerije deden de ronde, sommeerden de winkeliers die hun za ken hadden geopend, ze weer te sluiten. Men gebruikte dreigementen die hier en daar aan Amerikaanse gangstersmetho den deden denken. Slot pag. 2 Advertentie! CAFE-RESTAURANT 4 Hillegom 02520 - 5547' f ONBEPERKT KIP ETEN ƒ6 Dagelijks diner-dansant RESERVEER NU voor het KERSTDINER-DANSANT. n Uit Het Leidsch Dagblad van 11 December 1860: In zen gemeente van Noord Holland wil een persoon de ligt- gloovige menigte op zonderlinge wijze van bestaande kwalen ge nezen. Hij raakt even de won den of hun ligchaam aan, pre velt daarbij eenige woorden en beweert voorts tot het verlee- nen van hulp alleen kracht te hebben door een in het Opper wezen gesteld vertrouwen. Het is bijna ongelooflijk, hoe nog in den tegenwoordigen tijd onder scheiden menschen dien per soon raadplegen, met voorbij gang van geneeskundige hulp, soms evenwel met het noodlottig gevolg dat kwalen, die, naar het oordeel van deskundigenhad den kunnen genezen worden, door verzuim van goede hulp droevig zijn afgeloopen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1