GRATIS BLUE BAND! „ZESDAAGSE" VAN DE GAULLE BEGON VANOCHTEND IN ORAN Eenvoudige hulpbode in Bonn was harde spion. Haal snel PROFITEER ER VOLOP VAN TOT 31 DECEMBER 1960! Een fles WEERBERICHT Zeer krachtige overheidsmaatregelen tegen de dreiging van een extremistische stakingsactie Gewapende ultra's houden zich schuil bij Franse kolonisten TREFFEN IN KATANGA EIST 35 LEVENS LAGAILLARDE IN MADRID Vraag vandaag Uw leverancier om een spaarkaart! Motie van Tweede Kamer voor ruimere toelating spijtoptanten In werkkamertje fotografeerde hij (met camera in kleerborstel) tal van geheime documenten. (Sue/ ?fiteuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 No. 30224 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Franse president op tournee door Algerije Generaal De Gaulle is vanochtend in Oran aangekomen voor een tournee van zes dagen door Algerije, waar de spanning nu met het uur stijgt. Die tournee is de inleiding van de beslis sende maand, die ons scheidt van het referendum waarin Frankrijk en Algerije zich uit moeten spreken over de nieuwe politiek van De Gaulle, die via de instelling van een voorlopig Algerijnse uitvoerende macht tot de geleidelijke groei van een Algerijnse republiek moet leiden. De Gaulle's komst leidde onmiddellijk de eerste krachtproef voor die politiek in. Het Front voor een Frans Algerije, de organisatie van de Franse ultra's, kondigde gisteren in een overigens niet onderte kend manifest een algemene 24-uursstaking aan. Het riep de Fransen in Algerije ook op om van daag massaal, maar „ongewapend", op straat te demonstreren tegen De Gaulle en voor „l'Algérie Fran9aise". (Van onze ReisredacteurW. L. Brugsma) De nieuwe Franse regeringsgedelegeerde in Algiers, Jean Morin, had onmid dellijk zijn antwoord klaar: „In geval van een algemene staking zal de regering alle ondernemingen van openbaar belang en alle levensmiddelenbedrijven vor deren. Iedere winkel die vandaag sluit zal voorts getroffen worden door een ge dwongen sluiting van 15 tot 30 dagen". Een woordvoerder van het Franse leger voegde daaraan toe: „het leger is belast met de handhaving van de orde. Het zal dat zonder enig voorbehoud doen". In particuliere gesprekken gaven regeringsambtenaaren nochtans uiting aan ernstige bezorgdheid. De leiders van het Front voor het Franse Algerije zijn grotendeels ontsnapt aan de maatregelen van preventieve hechtenis en hebben enkele dagen geleden een geheim hoofdkwartier betrokken. Gewapende groepen van de organisaties der ultra's zijn in staat van alarm gebracht, vooral in de Mitidja-vlakte ten zuiden van Algiers, waar zij zich schuilhouden bij de Franse kolonisten. Tweeledige dreiging Het grote, onrustbarende vraagteken achter al die voorbereidingen blijft de vlucht van Pierre Lagaillarde, de leider van de revoltes van 13 mei en 24 ja nuari. De tegenmaatregelen van de Franse regering tegen de tweeledige dreiging een aanslag op het leven van De Gaulle en een algemene revolte van de Franse ultra's bewijzen haar beducht heid. Ten eerste is bekendgemaakt dat De Gaulle vermoedelijk geen openbare toespraken zal houden, zulks in tegen stelling met eerdere aanduidingen dat hij Prinses Margriet moet in bed blijven Prinses Margriet moet tengevolge van een aanval van de ziekte van Pfeiffer, een op zichzelf niet gevaarlijke ziekte, enige tijd bedrust houden. Daardoor is zy ook niet in staat morgen op de scheepswerf „de Merwede" te Hardinx- veen-Giessendam de doop en de te water- lating te verrichten van het naar haar te noemen vracht- en passagiersschip van de Oranje Lijn. Haar taak in deze zal nu worden overgenomen door Prin ses Beatrix. Bij het treffen tussen opstandige Baloeba en Katangese gendarme rie zijn woensdag vijf gendarmes en ongeveer dertig stamleden ge> dood, aldus heeft het ministerie van Voorlichting in Elisabethstad meegedeeld. Een groep van ongeveer 300 Baloeba- krijgers zou het dorp Mbila, ongeveer 700 km ten noorden van Elisabethstad, in brand hebben gestoken en de vrouw van het dorpshoofd hebben vermoord. Mbila ligt op ca. 25 km van Kongolo, het centrum van de onrust in de Baloe- ba-gebieden en juist buiten de door de Verenigde Naties „geneutraliseerde zone". In Kongolo is de Katangese gendarmerie verantwoordelijk voor handhaving van de orde. Naar in Kabalo, op 80 km ten zuiden van Kongolo, verluidt, hebben plaatse lijke leiders van de Baloeba de Ver enigde Naties verzocht te bemiddelen voor het afkondigen van een wapen stilstand. ZWAAR BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend droog en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige, langs de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen noordoost en oost. Opnieuw iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 december Zon op: 8.37 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 23.50 uur; onder: 12.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.36 en 19.59 uur; laagwater te 3.05 en 15.26 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's op deze reis juist de mohammedanen en een deel van de Fransen voor zijn plannen wilde winnen. Het is mogelijk dat hij toch spreekt, maar dan zal het bij verrassing zijn om eventuele des perado's geen kans te geven. Voorts is bekendgemaakt dat de tot nu toe ge publiceerde reisroute van De Gaulle ver moedelijk gewijzigd zal worden, offi cieel zowel wegens de slechte weersom standigheden als om De Gaulle de ma ximale tijd te geven om met officieren, bestuursambtenaren en leidende moham medanen van gedachte te wisselen. Meer dan dat De Gaulle vandaag in de streek van Tlemcen, centrum van mohamme daanse intellectuelen en morgen in die van Orleansville zal verblijven, wilde de Franse regeringswoordvoerder de toege stroomde wereldpers (en de samenzweer ders) niet meedelen! De voorbereidingen om een algemene opstand in de kiem te smoren zijn niet minder indrukwekkend: 6000 man CRS, de gevreesde republikeinse veiligheids troepen in hun blauwe uniformen, lig gen met hun pantserwagens in een ring om de stad Algiers en controleren de auto's op alle wegen. Er zijn reeds ver scheidene arrestaties van wapensmokke- lende Franse extremisten verricht en gisteren werden nog eens 32 verdachte activisten in preventieve hechtenis ge nomen. De Franse ordetroepen hebben veel van de opstand van de 24ste ja nuari geleerd, maar de ultra's evenzeer. En een hoge ambtenaar zei my: „Het minste incident kan in de komende dagen tot een massale explosie leiden, vooral in de drie centra van de span ning, de steden Algiers, Oran en Blida." Slot pas2 (Van onze Parijse correspondent) Twee dringende bezoeken die de Franse ambassadeur in Madrid by de Spaanse j minister van Buitenlandse Zaken de j laatste dagen heeft afgelegd, hebben nu i eindelijk tot de officiële bekentenis van j de kant der Spaanse regering geleid dat het voortvluchtige Kamerlid Pierre La- gaillarde zich aan gene zijde van de Pyreneeën bevindt. Lagaillarde heeft on derdak gevonden bij geestverwanten in een voorstad van Madrid waar hij door Spaanse politie-inspecteurs nauwlettend in de gaten zou worden gehouden. Tussen Frankrijk en Spanje bestaat momenteel geen uitleveringsverdrag. Gis teravond werd niettemin verwacht, dat Frankryk in de komende uren een drin gend beroep op Madrid zou willen doen om deze agitator en beschuldigde in het barricadenproces onverwijld weer over de Frans-Spaanse grens te zetten. Men be twijfelde in politieke kringen in Parijs echter ernstig of generaal Franco zich erg gevoelig voor die Franse aandrang en argumenten zou willen tonen. Winkeliers lieten de luiken zakken Onze reisredacteur W. L. Brugs ma telefoneerde ons hedenoch tend: Ondanks de strenge maatrege len, die de regering tegen stakende winkels in het vooruitzicht stelde, lieten vanochtend alle winkeliers tegen half tien de luiken zakken. De Franse regering zou straks ge heel Algiers een paar weken moe ten sluiten als zij haar dreigement waar wil maken. Zelfs de locale overheid werkte niet. Ook de openbare vervoersdiensten namen deel aan de proteststaking. Zij hadden trouwens weinig keus want alle hoofdstraten van Al giers waren door de ultra's van hét „Front voor een Frans Alge rije" met kopspijkers bestrooid. Tientallen auto's en bussen met lekke banden blokkeren het ver keer. Op de hellende straten in het heuvelachtige Algier^ was boven dien olie gegoten om auto's te ver hinderen naar boven te komen. Dit werd uitgelegd als een moge lijke voorbereiding voor demon straties later op de dag op ver schillende punten in de stad. Men wil het de politietroepen moeilijk maken per auto van de ene rel naar de andere te komen. In de straten in de buurt van het Forum kwam het al tot een handge meen met de politie. Ook in de buiten wijken van de stad begint de tempera tuur op te lopen. Berichten uit andere steden in Algerije duiden op een soort gelijke situatie. Uit Oran, waar De Gaulle vanochtend arriveerde worden eveneens manifestaties gemeld. (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de com munisten heeft de Tweede Kamer gisteren met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aange drongen de toelating van spijtop tanten uit Indonesië te verruimen door herziening van de richt lijnen. De communist Bakker zag in de motie alleen de bedoeling stemming te kwe ken tegen Indonesië en daarom wilde hij niet meedoen aan de „schijnheilige vertoning". Op aanmaning van de voor zitter veranderde hij de uitdrukking in „onwaarachtige vertoning". Wel goede wil In het voorafgaande debat was al gemeen opgemerkt dat men overtuigd was van de goede wil van de minis ter, maar dat bleek meer uit de toon van zyn rede dan uit de zakelijke fei ten. Hij ziet te gauw economische mo tieven voor het aanvragen van een visum of toelating in Nederland dan menselijke overwegingen. Algemeen was men van mening, dat de ribhtlijnen van het toelatingsbeleid moeten worden verruimd. Namens leden van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R., C.H.U., SGP en PSP, diende mr. Van Doorn daarop de motie in tot verruining van het toelatingsbeleid Minister Beerman ver klaarde, dat de ervaring is dat onge veer lOpct. van de verleende visa niet wordt gebruikt, omdat de nood van voorbijgaande aard bleek te zijn. Het knelpunt bij een ruimere toelating is echter de opvangmogelijkheid. De ge zinnen van de spijtoptanten zijn niet gewend, zoals de Ambonezen, in groeps verband te leven en zij zouden dus in een woning moeten worden onder gebracht. Dat moet gebeuren in goed kope wocingen- waaraan toch al ge- p.1,. en andere officiële en soms geheime. Ireen I omail maai (te maai- in elk geval vaak zeer vertrouwe- bittere realiteit (Van onze correspondent in Bonn) Twee jaar lang heeft de 33-ja rige hulpbode van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Za ken, Willi Knipp, van zijn nede rige beroep op een dergelijke wijze misbruik gemaakt dat de Oost duitse communistische spionage dienst hem ging beschouwen als één van zijn beste spionnen. Met een miniatuur fototoestel, een uit geholde kleerborstel en een timide gezicht, haalde Knipp het sterke staaltje uit 3600 min of meer ge heime stukken van minister van Binnenlandse Zaken Schroder te fotograferen en naar communis tisch Oost-Duitsland te sturen!! Knipp staat thans voor deze enorme spionage-activiiteit voor het Westduitse constitutionele gerechtshof te Karlsruhe terecht, tezamen met de 29-jarige chauf feur Josef Paul, die de foto's naar Oost- Berlijn placht te brengen. De voormalige bakkersknecht Knipp had het als hulp bode op Schröders departement niet breed. Hij verdiende een netto maand salaris van 230 marken. Daarover werd hij langzamerhand boos. En toen later het departement weigerde hem finan ciële steun te geven om zijn gezondheid in een sanatorium te verbeteren, besloot hij „geld te maken". Hij verkocht zich namelijk aan de Oostduitse spionage dienst. De Oostduitse communisten be gonnen met 130 marken in de maand en maakten daar later 450 en meer marken van. In totaal streek Knipp niet minder dan 13.000 marken van de Oostduitse spionagedienst op. Zijn spionagewerk deed hy eenvoudig maar precies. Hij ging iedere dag naar het departement, gewapend met een kleerborstel. Het was zijn taak om akten brek is. Dat dwingt tot selectie bij de toelating. Niet gelukkig Met de motie was de minister niet gelukkig omdat de richlijnen toch al reeds ruim worden toegepast. Boven dien wordt een commissie ingesteld, die niet alleen kan af viseren in individuele gevallen maar ook over een eventuele wijziging van derichtl ynen. Onder die omstandigheden vond de minister de motie voorbarig. In geen enkel opzicht heeft minis ter Beerman dus enige tegemoetkoming aan de verlangens van de Kamer be toond. Maar als de in te stellen com missie adviseert tot wijziging en ver ruiming van de richtlijnen, dan weet hij nu in elk geval dat de Tweede Ka mer daar achter staat. lijke paperassen van de ene naar de an dere kamer te brengen. „Niet voor kleine meisjes Knipp sloot zichzelf enkele malen per dag in zijn werkkamertje op, haalde uit zyn kleerborstel de miniatuurcamera en fotografeerde daarmee de geheime stuk ken. Dankzij deze hulp was het Oost duitse ministerie van Staatsveiligheid twee jaar lang uitstekend op de hoogte van wat er in het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken gebeurde. De geheime stukken haalde Knipp uit leren tassen van het departement, waarvan hij het slot had weten te bemachtigen. Dit slot had hij naar Oost-Berlijn gestuurd, waar men er de passende sleutel voor zou construeren. Deze sleutel paste even wel niet. Knipp stal daarop een der goe de sleutels van de leren tassen en liet de valse Oostberlijnse sleutel achter. Ten departemente heeft men niets gemerkt!! Op deze wijze kon hij op zyn gemak niet minder dan 3600 foto's nemen, o.m. van stukken van de Westduitse contra spionage, berichten over anti-sabotage- maatregelen, NAVO-mededelingen en dergelijke. In een holle tandenborstel en de holle battery van een zaklantaarn bracht chauffeur Paul de foto's naar Oost-Berlijn alsof het hier om een film verhaal in plaats van om bittere werke lijkheid ging. De communisten beloonden Knipp, die dit alles slechts om geld heeft gedaan, ook met een Oostduitse medaille. Zij wil den de spion zelfs via boeken over Marx en Lenin in de rode leer inwijden. Maar Knipp bedankte daarvoor en fotogra feerde braaf verder, zelfs toen een ty piste hem eens snapte en hij de kleine camera van schrik liet vallen. Daarop antwoordde hy evenwel rustig op de vraag van het meisje, wat hy daar toch wel deed: „Dat is niets voor kleine meis jes Toch betekende deze fout van Knipp het begin van het einde van zyn spionage. Zijn geval geldt thans als het zwaarste dat ooit op een Westduitse mi nisterie is voorgevallen!! PRINS PHILIPPE het zoontje van Prinses Paola en Prins Albert van België, groeit voorspoedig op. Het acht maanden oude Prinsje met zijn moeder. WOENSDAG A.S. INTERPELLATIE METAALLONEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Suurhoff (PvdA) verlof verleend de regering volgende week woensdag te interpelleren over de moeilijkheden met de lonen in de metaalindustrie. Aanvankelijk was het de bedoeling de interpellatie vandaag te houden, maar dan is er ministerraad, zodat het de minister van Sociale Zaken beter zou schikken de interpellatie volgende week woensdag te houden. De heer Andriessen (KVP) vond dat ook beter, omdat de fracties zich dan nog kunnen beraden en zich nauwkeuriger op de hoogte kunnen stellen van het probleem. Uw handelaar geeft U bij elke zes flessen of 3 gezinsflessen een fles Green Spot ter waarde van 27 cent voor 1 cent Spaar de Green Spot kroonkurken! Uit Het Leidsch Dagblad van 10 December 1860: Een onvoorzichtigheid heeft een onherstelbaar verlies veroorzaakt aan een deftige fa milie. Een verwdoos, bestemd om platen te kleuren, was open op de tafel gelaten onder het bereik van een kind van twee jaren, dat een stukje groene verw daaruit neemt, het aan den mond brengt en er een oogenblik aan zuigt. Ofschoon men de zaak spoedig bemerkte en het voorwerp aan de hand ontrukte, openbaarden zich al spoedig verschijnselen van ver giftiging en, ondanks alle ge neeskundige hulp, is er de dood op gevolgd. Het ivas een stukje scheele groen, waarin arsenicaat van koper voorkomt, een der he vigste vergiften uit het delf stof felijk rijk. Moge dit voorbeeld tot les verstrekken. (Advertentie)Alhier wordt gevraagd een vaste min. Te be vragen bij de firma Jac. Hazen berg Cornszn. in de Kloksteeg. Ofschoon de heer Suurhoff het uitstel betreurde, was hij bereid zich neer te leggen bij de beslissing de interpellatie volgende week woensdag te houden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1