RYNBENDE' S Wdle {£akd DREEF Urker vissersvaartuig overvaren: twee doden Oostduitse rteenagers' verkiezen de vrijheid pret-prijs-puzzle DRAMA OP WESTERSCHELDE Zweedse tanker ramde scheepje in volle vaart Twee jaar wegens moordpoging Meubel Toonkamers 2-C.V. DE LUXE HOGENES vervoer geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten jonge jenever- de eerlijkste, de heerlijkste! de vragen voor de 2e ronde zijn: dubbele klaredus dubbel genieten VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 Twee van de vijf gebroeders Hoekstra uit Urk, de 30-jarige Willem Hoekstra, gehuwd en va der van twee kinderen en de 27- jarige Fokke Hoekstra eveneens gehuwd en vader van één kind, zijn in de afgelopen nacht om het leven gekomen, toen hun schip, de vrijwel nieuwe UK 33, in de mon ding van de Westerschelde door de nieuwe Zweedse tanker „Ma- tarengi" werd overvaren. De schipper van de UK 33, de 38- jarige Eis Hoekstra en zijn stuurman Jille Romkes, 48 jaar oud, konden aan boord worden genomen van de UK 66, „De Vijf Gebroeders", waarop Klaas Hoekstra het bevel voerde. Op de UK 66 voer ook de vijfde broer Jacob Hoekstra. Met 24 andere Urker vissersschepen waren de UK 33 en UK 66 in span bezig met de haringvisserij. De zee ter plaat se werd verlicht door de vele lampen, die de, Urker vissers by de visvangst ge bruiken. Er recht opaf Om half vier zag men een groot schip recht op de vloot afkomen, naar later bleek de Zweedse tanker. Op deze tanker bevond zich een Nederlandse loods. De tanker week uit voor een Span Urker vissers, doch stevende toen met volle kracht af op het span UK 66 en de UK 33. „We stonden alle vier op de brug en ik riep nog „Houd je vast, vertelde schip per Eis Hoekstra, toen hij vanmorgen vroeg aan boord van de UK 66 in Vlis- jsingen aankwam. „We liepen de hut uit, maar op hetzelfde moment ramde de tanker ons aan bakboordzijde, ter- hoogte van de kombuis. Myn broer Fokke bevond zich net op de plaats van de aanvaring en moet dus op slag dood (zijn geweest. Vrywel onmiddeliyk zon ken we en werden we met het schip onder water gesleurd. Met alle kracht heb ik me aan het schip vastgeklemd, lot de druk van het water verminderde, Toen ik los liet zag ik vlak naast me stuurman Romkes. Zelf kan ik uitste kend zwemmen, maar stuurman Rom kes niet. Hem heb ik toen een bordes ge geven, dat rond dreef en hieraan heeft hij zich dry vende kunnen houden, totdat de UK 66 ons oppikte. Ongeveer een kwartier hebben we in het water gele- ,gen. Dat we zo snel gered zyn kwam doordat ik om hulp heb geroepen, waar door de UK 66 wist waar ze moesten „zoeken". Voor zijn ogen Schipper Klaas Hoekstra van „De Vijf Gebroeders" zag de ramp voor zyn ogen gebeuren. Hy vertelde dat de UK 33 half onder de tanker werd gezogen na de aanvaring en toen achterover sloeg. „Het schip met myn broers werd onder de tanker door gezogen. Het ligt nu in ongeveer 30 meter diep vaarwater." Omdat de UK 66 de netten inhaalde had het een grotere bemanning dan de UK 33. Dirk Kramer was een „opstap per," die op de UK 33 thuishoort, doch wegens de meerdere werkzaamheden op de UK 66 op dit schip was overgestapt. Hy is daardoor aan de dood ontsnapt. Schipper Eis Hoekstra vertelde verder, dat naar zijn mening zyn broer Willem omgekomen moet zyn door de druk van het water. Gedurende vele uren heeft de hele Urker vissersvloot, die aan de ha ringvisserij deelneemt, gezocht naar de overlevenden. Men heeft echter niets anders kunnen vinden dan wat wrak hout. In de loop van vanmorgen zyn de gebroeders Hoekstra teruggekeerd naar hun gezinnen in Urk. Ds. J. Krijtenburg uit Nijmegen verongelukt Gisteravond ls op de Ryksweg in Heesch by Oss een auto in frontale bot sing gekomen met een vrachtwagen en onmiddeliyk in brand gevlogen. De be stuurder, de 45-jarige ds. J. Krytenburg doopsgezind predikant te Nymegen, ge huwd en vader van zes kinderen, werd verkoold uit het autowrak gehaald. Ook de vrachtwagen van een plasticfabriek uit Bergen (in Limburg) vloog in brand. De chauffeur kon de auto echter onge deerd verlaten. Ds. Krytenburg, die 19 juli 1942 te Twisk en Medemblik in het predikambt werd bevestigd, diende verder de ge meenten van Veen wouden en Joure en was sinds Juli 1959 predikant te Nyme gen. Ds. Krytenburg heeft zich in Ny megen byzonder ingespannen voor het welzyn van zyn gemeente, terwijl hij daarnaast een open oog bleek te hebben voor het vooral in Nymegen sterk leven de verlangen naar oecumenische samen werking. Jongeren keren communisme de rug toe Eert stroom van Oostduitsers die nog geen twintig jaar oud zijn komt W est-Berlijn binnen, zonder dat er voor dit verschijnsel een af doende verklaring bestaat. De com mandant van het Amerikaanse gar- oen. generaal-majoor Ralph M. Osborne, zegt dat er de laatste maanden een plotselinge toename van het aantal ..teenagers" is ge weest dat uit Oost-Duitsland een goed heenkomen in het Westen zoekt. Generaal Osborne wees er op, dat velen van de 120.000 jonge Oostduitsers die de zonegrens dit jaar waren over gestoken, van boerenafkomst waren en hij meende dan ook, dat de gedwongen collectivisering van boerenbedrijven in de Oostelijke zone veel met hun vlucht te maken had. „Toch", zo zei hy, „verklaart dit niet alles. Tenslotte beschouwen de commu nistische autoriteiten de jonge mensen als het belangrijkste deel van de bevol king en zij worden er dan ook naar be handeld. Zij hebben het zeer zeker niet het slechtst van allen, die onder het Oostduitse communistische regime moe ten leven. Osborne zei, dat elke jonge Oostduit ser, die West-Berlyn binnenkwam, zorg vuldig werd ondervraagd en dat zyn antecedenten nauwkeurig werden on derzocht om te voorkomen, dat de com munisten een „vyfde colonne" naar West-Berlijn en West-Duitsland sturen, die daar dan onlusten zou kunnen ver wekken en het burgerlijk gezag onder mijnen. „De meeste jonge Oostduitsers", aldus Osborne, „schijnen oprecht genoeg te hebben van de rode maatschappij. Dit is verwonderlijk, want het zijn mensen, die van de communistische leerstellin gen doordrenkt zyn geweest zolang zij zich kunnen herinneren. Bovendien aanvaarden Duitsers van nature gaarne een regering, die met de sterke arm op treedt. En tenslotte ontvangen deze jon gens en meisjes allerlei voorrechten, die oudere mensen in Oost-Duitsland niet krijgen". Rode bonzen verliezen greep op de jeugd „Indien de communisten de jeugd van Oost-Duitsland gaan verliezen, dan ziet het er slecht voor hen uit, misschien slechter dan wij denken", aldus Osborne. Hij voegde er aan toe: „Te oordelen naar de groeiende aantallen, die elke dag uit Oost-Duitsland hier aankomen, is het zeker duidelijk, dat de commu nistische bonzen bezig zyn hun greep op de jeugd te verliezen". De 57-jarige garnizoenscommandant zei voorts, dat in Oost-Duitsland ieder een zyn militaire dienst moest hebben vervuld, voordat hy kon gaan studeren. Dit heeft vele ouders er toe gebracht met hun kinderen naar het Westen te vluchten, zodat de kinderen dan een opleiding deelachtig kunnen worden aan een universiteit in het vrije Westen. De stroom van Oostduitse „teenagers" naar West-Berlyn wordt door de geal lieerde autoriteiten hier van groot be lang geacht. „Wy hebben het gevoel", aldus Osborne, „dat de teleurgestelde jeugd van Oost-Duitsland sympto matisch is voor alle teenagers in het door het communisme beheerste deel van Europa. Het verschil tussen de Oost duitse jeugd en die in andere commu nistische landen is, dat alleen de Oost duitsers in staat zyn vrij gemakkelijk het Westen te bereiken via West-Berlyn. Wy zyn er zeker van, dat, indien voor de jeugd in de andere satellietlanden dezelfde mogelijkheid bestond, er hier honderdduizenden in plaats van duizen den over de grens zouden komen". Het gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen in hoger beroep het vonnis van twee jaar gevangenisstraf tegen een 22-jarige loonploeger uit Noord wij ker- hout wegens poging tot moord bevestigd. Het heeft echter bepaald dat de loon ploeger niet, zoals de rechtbank had be paald, ter beschiking van de regering zal worden gesteld. Voorts zal de tyd welke de man in voorarrest heeft doorgebracht worden afgetrokken. De procureur-generaal had op 25 no vember zes Jaar met aftrek geëist, omdat hij dit zowel voor de beklaagde als voor de maatschappy beter vond. Verdachte had in april van dit jaar een dorpsgenoot, een 59-jarige losarbei- der met een mes in de rug gestoken. Dat deze volgens de procureur-generaal, nog was blijven leven was alleen te danken aan het feit dat het wapen op een van zyn schouderbladen was afgeschampt. De oorzaak van de ruzie was onenig heid over een schadevergoeding geweest, die de loonploeger had moeten betalen wegens een inbraak die hy by zyn slachtoffer had gepleegd. Kostering-109 Opa jaar-overleden (Speciale berichtgeving) Enkele weken, nadat hij op 22 november j.l. zijn 109 de verjaar dag vierde, is vanmorgen in Delft de oudste inwoner van ons land, de heer W. H. Kostering, overle den. Zijn gezondheid ging sinds zijn verjaardag sterk achteruit en hij verliet zijn bed niet meer. Vo rige week moest hij gelijk ge meld in het Groene Kruissana- torium in Delft worden opgeno men. Volgens de thans bekende gegevens is mevrouw H. Smit- Meyering, geboren op 7 november 1853, in Ter Apel nu met haar 107 jaren de oudste inwoonster van ons land. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 december. Kaasmarkt. Aanvoer 11 partijen Goudse kaas. Noterin gen: Goudse extra kwaliteit geen note ring. Goudse le kwal. f 2.19-2.25, Goudse 2e kwal. f 2.12-2.18. Handel kalm. LEIDEN, 9 december. Veemarkt. Stieren 5, melkkoeien 40. vette koelen 350, vare koeien 42, pinken 25, graskalveren 12 vette kalveren 44, nuchtere kalveren 45, vette schapen 80, vette lammeren 2081, varkens (zeugen) 36, schrammen 277, big gen 1092, veulens 6. Notering: melkkoeien f 800-1150, vette koeien f 2.70-3.25 per kg schoon gewicht, vare koeien f 450-850 per stuk, pinken f 250-550 per stuk, graskalveren f 200-375, per stuk vette kalveren f 2.50-3.20 per kg levend gewicht, nuchtere kalveren f 1.20- 1.55 per kg levend gewicht, fokkalveren f 80-100 per stuk, vette schapen f 85-120 per stuk, vette lammeren f 80-110, per st., varkens (zeugen) f 285-340 per st.. schram men f 70-90 per stuk, biggen f 38-45 per stuk. Melkkoeien rustig, vette koeien redelijk vare koeien rustig, pinken kalm, graskal veren kalm, vette kalveren zeer vlug, nuchtere kalveren tamelijk, vette schapen goed, vette lammeren goed, varkens (zeu- De Belgische minister voor Afri kaanse Zakengraaf d'Aspremont van Lynden overhandigde tijdens een diner het Grootlint van de Kroonorde van België aan premier Tsjombe van de afgescheiden pro vincie Katanga, die op het ogenblik een bezoek brengt aan België. gen) redelijk, schrammen redelijk, biggen Groenteveiling: waspeen Al 4.30-4.0, A2 3.80-6.00, BI 4.10-4.90, B2 1.80-2.90 Cl 2.50, C2 2.10-2.70, breekpeen 1.00-1.20, alles per kist, andijvie 32.00, groene kool 11.00, boe renkool 22.00-29.00, rode kool 5.00-6.00. Aanvoer waspeen 46.000 kg, waarvan 22.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 8 december. Bloemenveiling: Narcissen: Early Glorie 64-76, Fresia's 31-53, Troschrysanten: Per fection 90-1.01, Orchid Beauty 70-89, Thelma 76-88, Brigitte 70-74, Schlager 64- 83, Long Island 77-96, Rolinda 73-92, Kaufmann 53-67, Bacchus 54-63, Tros chrysanten gemengd 66-71, per bos, Am. Anjers: Sim rood 16-36, Sim roze 18-35, Brenner 26-30 per stuk. VOLKSTUINEN IN WEST DUITSLAND In West-Duitsland zijn niet minder dan 4.4 miljoen kleine tuinbouwbe- dryfjes en volkstuinen, die minder dan een halve hectare groot zyn. Zevenen- zeventig procent bestaat uit tuinen, die kleiner zyn dan één are, oftewel 100 m2. Men rekent dat ongeveer 30 van de totale oppervlakte van West-Duitsland bestaat uit bouwland en tuingrond. KTHBEIDE'S cwHq ffVj de vanouds bekende veilige BURGSTEEG 3—5—12 Eetkamers - Slaapkamèrs Bankstellen - Clubs. enz. Fabrieksprijzen. Leiyk Eendje 1958. In prima staat f 2750. TELEFOON 22881 WHITE iabeA Op een gouden schaaltje presenteren wij: Remia-Zilver, de vól gepasteuriseerde margarine met de bekende lékkere smaak. Onovertroffen... veilig... zeldzaam zuiver! Tijdelijk op ieder pakje Remia-zilver vijf Pasteurmerken. Spaar de Pasteurmerken voor waardevolle geschenken. Vraag Uw leverancier een spaarfolder. Op til pikje tijdelijk 5 Putiiirouku. Du. tedune jeUl «eer leid.it/ 0egilae.il, RijiuUtiLiithtden. voor 4 soit PPOPm .SCHIEDAM (hoiundM ■uiiiihmtttw zyn gebeurtenissen, die bet noodzakelijk maken kennisgevingen aan familie. vrienden eD bekenden te verzenden Schakelt o om zekerheio le bebbeD dat u niemand vergeet, het LE1DSCH DAGBLAD in Met i«n 2 3. 0 0 0 abonees is het verreweg de meest gelezen courant tn Leiden en omstreken en dus net aangewezen advertentie medium voor ZIEHIER DE PRIJZEN** white Ubel voor de origineelste °de ERE-PWÏS U. aRISTONA recorder •n fantastisch me.en weergave- met professionele P kwaliteit (winkelwaarde f 628,-)- Eerlijk - recht op de man af is die Jonge van Rynbende. White Label - dubbele klare dubbel je ware! Schenk eens In en weet wat dubbel genieten is. Rynbende - jonge, daar ga je! verrassende in 2 ronden iedereen kan meedoen! Hier is de 2e ronde van de originele Rynbende P-P-P-wedstrijd. Een geheel afgeronde puzzle met attractieve prijzen en kans op de machtige EREprijs voor de beste inzending van de beide ronden tezamen. De opgave is eenvoudig. Schrijf Uw antwoor den op de onderstaande 5 vragen op 'n brief kaart. Vermeld duidelijk Uw naam en adres en de naam van Uw slijter, en zend Uw oplos sing vóór 24 december 1960 naar Rynbende, Schiedam. Een deskundige jury beoordeelt - bindend - de Inzendingen. Doe mee, U hebt net zoveel kans op 'n prijs als ieder ander! aWelke kleur heeft het lintje dat aan de dop van de White Label-fles hangt? b. Hoe noemt men Rynbende's White Label en Nieuw Rood half om half geschonken? c. Heeft de White Label-fles een ziel? d. Rynbende's Nieuw Rood is de lekker ste jenever. e. Maak een rijmpje of slagzin betrekking hebbend op Rynbende's White Label en/of Rynbende's Nieuw Rood. U mag net zo veel en zo vaak inzenden als U zelf wilt ...dat verhoogt Uw kansen. Succesl

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11