VüihcJk Bonn gaat wat doen aan beloning van ex-nazis Eindelijk optreden tegen een geval als van Schlegelberger Eet er beter, gezelliger, lekkerder van - met ABLER UIT 1835 REED NEURENBERG WEER UIT Monument voor de gevallenen der „7 December divisie" onthuld Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 december 1960 Derde blad no. 30223 Moskou wil zetel van V.N. verplaatsen Tijdens de behandeling in de Algeme ne Vergadering van een door de Sovjet- Unie ingediend voorstel om onmiddellijk voor alle gekoloniseerde volkeren de on afhankelijkheid af te kondigen, heeft de Russische delegatieleider, de vice-minis ter van Buitenlandse Zaken Zorin de reeds eerder door de Sovjet-Unie ge poneerde beschuldiging herhaald, dat de Ver. Naties in de Verenigde Staten niet goed kunnen werken. Tijdens zijn betoog werd Zorin geïn terrumpeerd door een toeschouwer op de publieke tribune, naar werd gezegd de leider der Hongaarse emigranten in de VS., Bela Fabian. Nadat de ordever stoorder was weggeleid, merkte Zorin op, dat het incident „een nieuw bewijs was van het feit, dat de Verenigde Naties niet rustig kunnen werken op het grond gebied van de Verenigde Staten, omdat provocerende onderbrekingen tijdens on ze besprekingen op touw worden gezet'. Zorin verklaarde, dat de koloniale mo gendheden hadden getracht de debatten over het kolonialisme te verhinderen en dat de Verenigde Staten, Engeland, Bel gië en andere landen hadden getracht de aandacht der Algemene Vergadering van dit vraagstuk af te leiden. De Russische vertegenwoordiger lever de vooral kritiek op de politiek van En geland in het beheerschapsgebied Tan- ganjika. De Britse afgevaardigde heeft weliswaar de leuze van rassen-harmonie in Tanganjika verkondigd, aldus Zorin doch in feite overheerst de Europese minderheid en wordt de verlening van onafhankelijkheid vertraagd. Advertentie LEXINGTON WERELDMERK from America's Best Tobaccos EGYPTE GAAT POPULIEREN PLANTEN Teneinde het grote tekort aan hout in Egypte wat aan te vullen en de im port van hout in de toekost wat te ver minderen, hebben de Egyptische autori teiten een zeer grote hoeveelheid po pulieren langs de kanalen laten plan ten. In 1941 is reeds een wet tot stand ge komen, die het mogelijk maakt, dat de land-eigenaren gratis plantmateriaal van de staat verkrijgen. Wanneer de bomen later verkocht worden, heeft de staat echter recht op 25 procent van de verkoopprijs. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering zal eindelijk maatregelen treffen tegen lie den, die zich onder het nazi-regime op ergerlijke wijze misdragen hebben maar thans desondanks nog beloond worden voor „de bewe zen diensten aan het vaderland" met dikke pensioenen. Dit verklaarde gistermiddag de Westduitse staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Anders tijdens het vragenuurtje in de Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn. Het was het sociaaldemocratische Bondsdaglid Friedenburg, dat met een directe vraag het geval-Schlegelberger ter tafel bracht. De ex- staatssecretaris en ex-minister van Justitie van Hitier, Schlegelberger, ontvangt op het ogenblik het enorme pensioen van bijna 2900 mark (2600 gulden) per maand voor zijn ambtstijd voor en vooral onder de Wetsontwerp in de maak, zegt Anders Voor een Kieler rechtbank won Schle gelberger zelfs onlangs een proces waar bij hem achterstallig pensioen ter groot te van 23.000 Mark werd toegewezen! En dat, hoewel vaststaat dat de man op slaafse wijze Hitier heeft gediend en verantwoordelijk is voor een Gestapo- moord op een Poolse jood. Tegen het Kieler vonnis is beroep aan getekend, maar inmiddels geniet Schle gelberger een rijkspensioen en een vette levensavond. Het Bondsdaglid Friedenburg vroeg of dit alles nu wel in overeenstemming was met de morele grondgedachten van de Westduitse rechtsorde. Hij noemde de ex-staatssecretaris van Hitier mede verantwoordelijk voor het ongeluk en de schande, welke over Duitsland zijn ge bracht. De man geniet volgens het Bondsdaglid een pensioen, dat alleen zo enorm hoog is, omdat hij onder de nazi's heeft medegewerkt aan het misdadige onrecht. Dit pensioen is tien tot twintig maal zo hoog als wat de slachtoffers van het naziregime plegen te krijgen, aldus Friedenburg. Staatssecretaris Anders verklaarde dat de regering een wetsontwerp in de maak heeft, om aan uitwassen als het geval-Schlegelberger een einde te ma ken. In het armenhuis Inmiddels strijkt te Lübeck de vroe gere officier van Justitie van het be ruchte volksgerechtshof der nazi's Lautz, die verantwoordelijk is voor hon derden doodstraffen tijdens de laatste oorlogsjaren, maandelijks ook nog altijd een bedrag van 1000 1200 Mark pen sioen op. Gisteren bleek dat er strafrechtelijk tegen deze ex-nazi-officier van Justitie niet meer opgetreden kan worden, hij is namelijk in 1947 te Neurenberg dooi de Amerikanen tot 10 jaar veroordeeld, waarvan hij er 6 heeft uitgezeten. Daarna ontving ook Lautz een goed pensioen, van meer dan 2000 Mark, dat later werd ingekort tot het zogenaamde „magere pensioentje" van goed 1200 Mark Advertentie Men overweegt nu een poging te on dernemen om Lautz deze „beloning" van de staat aan een ex-nazi van gruwelijk formaat hetzij in te korten hetzij te ontnemen. In Bonn zegt men, dat lieden als Schlegelberger en Lautz, indien ze niet meer in de gevangenis gestopt kun nen worden, eerder in het armenhuis thuishoren dan in een herenhuis met een pensioen, dat zelfs in het welvaren de Duitsland van thans als bijzonder hoog wordt beschouwd. Recordprijs (bijna twee miljoen) voet stuk van Frans Hals (Van onze Londense correspondent) Op een gisteren "bij Sotheby in Lon den gehouden kunstveiling bracht een mansportret van Frans Hals 182 duizend pond op, een record bedrag voor deze meester. Het werk, geti teld „Portret van een cavalier", dat een tegenhanger vormt van de be kende „Lachende cavalier" welke zich in een Londens museum be vindt, hing langer dan 100 jaar op een landgoed in Northumberland. Beweerd wordt dat deskundigen niet op de hoogte zouden zijn geweest van het bestaan van dit doek. Het werd gekocht door de bekende in Londen gevestigde Nederlandse kunsthandelaar Leonard Koetser, ten behoeve van een Engelse verza melaar die op het ogenblik onbe kend wenst te blijven. Het schilderij zal Engeland niet verla ten en zal waarschijnlijk op tentoonstel lingen verschijnen. Deze Hals is van zeer hoge kwaliteit, zelfs beter dan die van de Lachende cavalier. Zoals men zien nerïnneren zal betaal de de heer Koetser vorig jaar in op dracht van een eveneens anonieme klant de wereldrecordprijs van 275 duizend pond voor Rubens' „Aanbidding door de magiër". Vorig jaar werd 48 duizend pond voor een andere Frans Hals, name lijk „Portret van Frans Post" betaald, welke behoorde tot de collectie van de Hertog van Westminster. De prijs welke thans voor de Hals betaald werd was tweemaal zo hoog als verwacht was. De belastingvrije opbrengst van dit schilde rij zal worden gebruikt voor de moder nisering van het landgoed van de vroe gere eigenaar van het doek. Het onver wachte succes van deze openbare ver koop kan een aanleiding zijn voor an dere landgoedbezitters, die met hoge kosten te kampen hebben om eveneens waardevolle schilderijen van de hand te doen. Deze veiling van oude meesters bracht in totaal 423.410 pond op. De heer Koetser betaalde nog 20.000 pond voor 'n ruiterstuk van de Engelse schil der George Stubbs. Een stilleven, bloe men in een vaas, door Jan („de fluwe len") Breugel behaalde 15 duizend pond. Het belangwekkendste schilderij op deze veiling was „de verleiding" van de hei lige Antonius" toegeschreven aan de jonge Michel Angelo en gekopieerd naar een prent van Martin Schöngauer, dat 13 duizend pond opbracht. Het leven begint bij 94 Het Centraal Station van Stock holm heeft er een nieuwe werknemer bij, die 94 jaar oud is, maar zich nog te jong en te fit voelde om achter de gordijntjes duimen te gaan zitten draaien. Deze krasse grijsaard, Johan August Lundin, baarde enig opzien, toen hij zich als werkzoekende aan meldde bij het Stockholmse Arbeids bureau. „Maar U bent bijna honderd jaar zei de ambtenares, uit Lundins papieren opziende. „Nog niet", zei hij. „Ik ben 94, maar kan nog lezen zonder bril en U mag me een proef afnemen als U wilt". Lundin had binnen vijf minuten een baan. Dat hij hiertoe nog in staat is, schrijft hij toe aan de kop heet water en het stuk oud brood, die hij elke morgen als ontbijt nut tigt! Het 125-jarig bestaan van de Duitse spoorwegen feestelijk gevierd (Van onze correspondent in Bonn) Am Plarrer in Neurenberg, waar vroeger het Ludwigsstation stond, waande men zich gisteren terug op 7 dec. 1835. Een heer, in 19e eeuws kostuum, las een feestge- dicht voor op de eerste Duitse lo comotief, de Adler, er klonk een kanonsschotje en daarop zette knarsend maar knus de Adler zich en zijn trein in beweging. „Wij werden geroepen De doden tot in lengte van dagen geeërd „Wij werden geroepenstaat in bronzen letters op het monument ter na gedachtenis van de gevallenen der eerste divisie „7 December", dat gistermiddag door de voorzitter van de Bonn oud-strjjders dezer divisie, generaal-majoor b.d. H. J. J. Dürst Britt, aan de tegenwoordige divisie,-commandant generaal-majoor D. C. de Vries werd toevertrouwd. Het is aan de nieuwe divisie, welke de naam „7 December" als een in de strijd geadelde titel mag voeren, om de doden van de onderdelen die in Indonesië hebben gestreden te blijven eren tot in lengte van dagen. Het „Wij werden geroepen" geldt dus ook voor de huidige 1ste div. Men heeft dit appèl en het geweten verstaan en het monument is ervan het zichtbare bewijs, zoals ook de plechtigheden bij het stafkwartier der divisie getuigden van oprechte gevoelens van piëteit en kameraadschap. Dit zal een grote troost geweest zijn voor de nabestaanden der Nieuwe fase in de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek De Zuidafrikaanse eerste minister, dr. Hendrik Verwoerd, heeft gisteren een nieuwe fase van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek ingeluid met zijn ver klaring, dat de anderhalf miljoen Zuid afrikanen van gemengden bloede in het vervolg zich langs maatschappelijke lij nen zullen ontwikkelen, die strikt onder scheiden zijn van die der blanken en negers. Deze z.g. kleurlingen hadden totnutoe geen vast bepaalde plaats tussen de drie miljoen blanke inwoners der Unie en de tienmiljoen negers. Ze leven in hoofd zaak in de Kaapprovincie, als afstam melingen van Europese immigranten en inheemse moeders (de eerste blanken Hollanders zetten driehonderd jaar geleden in Zuid-Afrika voet aan wal). Premier Verwoerd verklaarde dat de gemengdbloedigen in hun eigen gebie den eventueel het recht tot zelfbestuur zullen krijgen en dat er een ministerie voor Kleurlingenzaken zal worden inge steld. Er bestond reeds een departement hiervoor, dat echter deel uitmaakte van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dr. Verwoerd sloot de mogelijkheid van volledige opneming van de ge mengdbloedigen in de samenleving der blanken uit. Ook verwierp hij het denk beeld dat de kleurlingen in het Zuid afrikaanse parlement door gemengd bloedigen zouden worden vertegenwobr- In Johannesburg is gisteren on der auspiciën van de Wereldraad van Kerken een inter-kerkelijke conferentie over de apartheids kwestie begonnen. De beraadsla gingen, die acht dagen zullen du ren, vinden achter gesloten deuren plaats. Onder de 87 afgevaardig den bevinden zich vertegenwoor digers van kerken in de VS. N e - Nog steeds ondervindt Borculo last van het hoge water, zoals deze luchtfoto van het ANP aantoont, maar het gevaar is geweken. Ge leidelijk vloeit het water terug naar riviertjes en kanalen. d e r 1 a n d, W.-Duitsland, Cey lon, Nigeria en Zuid-Afrika, on der wie 24 negers, kleurlingen en Aziaten. Alle acht kerken in Zuid-Afrika, die bij de Wereldraad van Kerken zijn aan gesloten, hebben vertegenwoordigers naar Johannesburg gezonden, onder wie de voorzitter van de liberale partij, de bekende schrijver Alan Paton, die door de Anglicaanse kerk is afgevaar digd. Zoals gemeld hebben de Zuidafri kaanse autoriteiten dezer dagen zijn paspoort ingetrokken. gevallenen die nu voor het eerst bloe men konden leggen bij een monument dat geheel en al de hunnen geldt. Het monument is opgetrokken uit brokken natuursteen naar een ontwerp van vaandrig ir. Haak. De beeldhouwer El ders vervaardigde een metaalplastiek een zichzelf repeterend kruis voor het monument. Een wijd bekken uit sierbeton accentueert het front van het gedenkteken. In het bekken, dat met een koperen deksel is afgedekt, bevindt zich rode droge aarde van het ereveld Menteng Poeloe in Djakarta, waar de doden van de divisie begraven liggen. Alom heeft de Bond oud-strijders, welke tot de stichting van het gedenkteken het initiatief nam, medeleven ontmoet. Wie er waren Een carré, gevormd door deputaties, de genodigden, de miliatire autoriteiten, een erecompagnie en het fanfarecorps der Limburgse Jagers, omlijnde het of ficiële gebeuren. Onder de autoriteiten bevonden zich luitenant-generaal M. R .H. Calmeyer de directeur-generaal van het Departe ment van Oorlog, de heer J. H. Wiefe- ring, de oud-minister van Oorlog, mr. J. Meynen, de Nederlandse territoriale bevelhebber luitenant-generaal C. J. Valk en de plaatsvervangend chef der generale staf, generaal-majoor A. V. van den Wall Bake. De Oorlogsgravenstichting werd ver tegenwoordigd door haar presidente, me vrouw A. G. van Anrooy-de Kempenaer. Bijgestaan door twee ridders M.W.O. vierde klasse ledigde zij een cilinder met aarde van Menteng Poeloe in het hiertoe bestemde bekken. Tevoren had den de eerste commandant van de divi sie en de huidige bevelhebber toespra ken gehouden. De heer Dürst Britt schetste de overwegingen welke tot de stichtink van het monument hebben ge leid. Er was geen eigenlijk divisie-ge denkteken, alhoewel het herdenken van de gevallen op 7 december al sedert 1947 traditie is. Generaal-majoor De Vries sprak ter aanvaarding van het gedenk teken over de grote verdiensten van ge neraal-majoor Dürst Britt. Hij wees daar bij op de zorgen en inspanningen en de onbaatzuchtige strijd welke de 1ste div.- commandant voor zijn soldaten over had gehad. Toen, in Indonesië en nu in zijn kwaliteit van voorzitter van de Bond oud-strijders. De divisie-aalmoe zenier en de divisie-veldprediker spra ken na de overdracht woorden van be zinning, waarna kransen en bloemen aan de voet van het monument werden gelegd. Hieronder bevond zich een bloemstuk dat gelegd werd namens Prinses Wilhelmina. Daarmee herdacht men gisteren in Neurenberg het feit, dat 125 jaar geleden in Duitsland de spoorwegen werden „geboren". In het Adlertreintje een ge trouwe kopie van de eerste Duitse trein zaten president Lübke, minister van Verkeer Seebohm en de presidenten van de meeste Westeuropese Spoormij. Zy stoomden met de heerlijke snel heid van bijna 40 kilometer per uur van Neurenberg naar Furth, een af stand van 20 kilometer, waarover de Adler een dikke driekwartier deed. In Furth stonden liefst 9.000 school kinderen in historische kostuums de gas ten een welkom toe te zingen, en dans ten burgers in oude klederdrachten er, ondanks het slechte weer, vrolijk op los. Direct daarop stegen de hoge gasten in een T.E.E.-trein, die hen in een paar minuten in vliegende vaart en zeer comfortabel terug naar Neurenberg bracht. Hetze van koetsiers Men heeft in de Bondsrepubliek deze 125-ste geboortedag van de Duitse spoor wegen op grappige wijze maar ook met hooggestemde redevoeringen gevierd. Men heeft er daarbij aan herinnerd, dat 125 jaar geleden de burgers van Neurenberg en Furth nu juist niet erg geestdriftig waren. Er was een complete hetze van de koetsiers die het ijzeren paard als een ernstige concurrent be schouwden. De koetsiers verspreidden namelijk het bericht, dat het hoge me dische college van Beieren een rapport over de spoorwegen had samengesteld. In dat medisch rapport zou zijn gezegd, dat het snelle rijden met de stoomtrein voor de passagiers en toeschouwers zou kunnen leiden tot „het delirium furio- sum". Trouwens de toeschouwers in Neuren berg en Furth bleven destijds op een behoorlijke afstand van de Adler, waar van de Britse machinist William Wilson het enorme loon (inclusief gevarengeld) van 2500 gulden per maand kreeg! Meer dan het jaarsalaris van de toenmalige directeur van de eerste Duitse spoorweg maatschappij! Journalisten berichtten dat paarden op hol sloegen, kinderen begonnen te schreien, vrouwen beefden en mannen van schrik verbleekten. Maar binnen een jaar was de Adler geaccepteerd: de eerste Duitse spoorwegmaatschappij le verde al spoedig grote winsten op. Ook in communistisch Oost-Duitsland heeft men het 125-jarig bestaan van de Duitse spoorwegen gevierd, zij het met vele communistische slogans „Daar bij „vergaten" de communisten evenwel te vermelden, dat de eerste Duitse trein liep van Neurenberg naar Furth, welke plaatsen beide in West-Duitsland liggen. APPELS MET OPSCHRIFT In Amerika is een nieuwe methode gevonden voor het merken van fruit, waarop reeds patent is aangevraagd. De kwekers kunnen de appels nu merken met hun naam of zelfs ook kerstgroeten. De nieuwe methode van merken wordt verricht met behulp van een rekbare transparante stof, die op de groene ap pel wordt geplakt. Alleen de letters zijn doorzichtig, zodat wanneer het fruit rijpt onder invloed van het licht, de naam van de firma of de groet in rood op de appel staat op een groene achter grond. A verten tie het originele Ziveedse KNACKEBROD R. H. Shackford wint de Willem de Zwijgerprijs (Van onze Amerikaanse correspondent) R. H. Shackford van de Scripps-Ho ward pers heeft voor 1960 de Willem-de- Zwijgerprijs voor journalistiek gewon nen. De prijs bestaat uit 1000 collar en een gouden medaille. Shackford pu bliceerde in december 1959 een interes sante serie artikelen ovr Nederland, in de kranten van het Scripps-Howard concern, die in geheel Amerika hun le zers hebben. Twee andere gouden me dailles werden uitgereikt aan Erwin D. Canham van de Christian Science Mo nitor en aan H. Beetle van Knickerboc ker News in Albany. De Willem-de-Zwij- ger-prijs is ingesteld in 1950 ter nage dachtenis aan de Amerikaanse journa listen, die in 1949, na een bezoek aan Indonesië, zijn omgekomen bij een I vliegtuigongeluk in Bombay.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9