Vriendschap beloond met ƒ500.- Lf hmmde qeneesthiddden doen wonderen Venhoêz Justitie op spoor van Lagaillarde c.s. gezet TEGEN PIJN EN GRIEP Conferentie met als inzet toekomst van Ceniraal-Afrika DINSDAG 6 DECEMBER 1960 EEN ENKEL TABLET ZORGT DAT U WEER MET PLEZIER UW WERK DOET! Aan de lange Hoofdstraat in het bloembollendorp Sassenheim staan vele grote huizen. Een van deze fraaie woningen is van de hollen- handelaar A. H. Bergman. Hij 7ooont daar met zijn vrouio en enkele van zijn zoons. De jongste, een opge- ivekte 18-jarige knaap, heet Hans. Net als alle eendere kinderen heeft hij lager onderwijs genoten. Na zijn lagere schooltijd ging Hans naar de Chr. Ulo. Hij was een ijverige leer ling, deed altijd goed zijn best en behaalde in de afgelopen zomer zo wel het Ulo- als het Middenstands diploma. Nu volgt deze jonge Sas- senheimer een (schriftelijke) cursus Engels en Nederlandse handelscor respondentie. Hij wil later graag als vertaler zijn brood verdienen. Dat de jongen ook in de toekomst slagen zal is vrijwel zeker, want hij heeft een voortreffelijk stel hersens. Waar om wij dit alles op papier zetten? Wel, de prestaties van Hans zijn daarom zo opmerkelijk omdat hij al van jongs af c-an moeilijkheden Schuimrubbermatrassen maken koeien tevredener Een Britse firma is overgegaan tot het vervaardigen van een bepaald soort matrassen - gevuld met een soort schuimrubber - die ten doel hebben de koe meer comfort te ver schaffen. De matrassen vervangen niet alleen stro en besparen arbeid, maar ook de melkopbrengst wordt er hoger door. Het is logisch dat wan neer een koe niet langer de warmte verliest aan de grond waarop zij ligt, de energie van het opgenomen voed sel wordt bewaard en dat zij dien tengevolge meer melk produceert. De matrassen zijn gevuld met een com fortabel en duurzaam polyretheen schuim, dat in een sterk nylon om hulsel is vervat in een „rustige groe ne kleur". Geen bacteriën of vocht kunnen in de matras doordringen en de matras kan worden schoongehou- den door deze met water af te spoe len. Behalve de grotere melkop brengst, aldus een zegsman van de fabrikant, hebben de matrassen ook nog andere voordelen: kalveren vin den ze prettig en leren al gauw ze niet te bevuilen; het jonge vee groeit veel sneller op en verwondin gen die optreden wanneer koeien op de harde grond of stro moeten lig gen, worden vrijwel geheel geëli mineerd. Zuid-Afrika streeft naar 30.000 immigranten per jaar Zuid-Afrika zal het komende jaar een tot dusverre ongekende krachtsinspan ning ontwikkelen om jaarlijks dertigdui zend immigranten naar de Unie te laten komen. Details van dit immigratieprogramma, dat tientallen miljoenen guldens jaarlijks van de Zuidafrikaanse schatkist zal ver gen, zullen óf door de Gouverneur-Ge neraal. dr. C. R. Swart, tijdens de troon rede ter gelegenheid van de opening van het Parlement worden bekend gemaakt óf worden aangekondigd door de eerste mi nister, dr. H. Verwoerd, in zyn openings rede. Het kabinet heeft, zo wordt uit Preto ria gemeld, de voornaamste voorstel len van de Zuidafrikaanse Immigratie Raad aanvaard. Schatkistexperts wer ken thans in samenwerking met deze Raad de jaarlijkse kosten uit, die dit grootscheepse immigratieprogramma met zich mee zal brengen. Juiste cijfers zijn nog niet bekend, doch de ramingen lopen in tientallen miljoenen guldens jaarlijks. Het is vrijwel zeker, zo wordt uit wel ingelichte bronnen in Pretoria medege deeld, dat een departement van Immi gratie onder een speciale minister van Immigratie in het leven zal worden ge roepen. Conferentie verdaagd van kernwapenproeven De V.S., de Sovjet-Unie en Engeland, die in Genève trachten te komen tot een verbod op het nemen van proeven met kernwapens, zijn gisteren overeen gekomen, de conferentie tot 7 februari te verdagen. Sinds de mislukte topconferentie in Parys in mei j.l. heeft de conferentie geen noemenswaardige vorderingen ge maakt. Men wil nu de regeringswisse ling in de V.S. op 20 januari afwachten. heeft bij de beheersing van zijn spie ren. Hans is nl. een spastisch kind. Al hetgeen hij tot dusverre heeft bereikt dankt hij o.m. aan zijn vrienden Kees BatenburgLeo Ko ning, Jacques Pit, Jaap Verbeek, Henk den Butter en zijn vriendin Mieke Keijzer. Zij waren het immers, die hem jarenlang terzijde hebben gestaan, niet alleen op school, maar ook op straat en op de jongerenver eniging. Om beurten hebben zij hun zo zwaar getroffen vriend naar school gebracht, naast hem in de bank gezeten om de bladzijden van zijn boeken en schriften om te slaan, geholpen bij het huiswerk maken en rondgereden in zijn invalidenwagen tje. Wat naastenliefde, in de ruimste betekenis van het woord, vermag hebben de kameraden van Hans Bergman, zonder dat zij het zelf be seften, bewezen. Voortdurend ston den deze sympathieke jongelui klaar om hun invalide vriend zoveel als in hun vermogen lag van dienst te zijn, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Niets xoas het zestal, dat bo vendien hard moest blokken om vol doende cijfers op het rapport te be halen, teveel. Het heeft nooit in de bedoeling van de vijf jongens en het meisje Mieke gelegen om door deze hulpverlening in de publiciteit te ko men. Zij vinden het nog steeds de gewoonste zaak van de xoeréld om een medemens, die steun nodig heeft, bij te staan. Dat het gehele stel nu in de algemene belangstelling is komen te staan is een gevolg van het feit, dat het binnenkort in het bezit zal worden gesteld van een Visser-Neerlandiaprijs. Niet iedereen zal weten, dat het Algemeen Neder lands Verbond - deze vereniging stelt zich ten doel bij alle Nederlan ders het gevoel van saamhorigheid te bevorderen en een gerechtvaar digde trots op land, volk en taal aan te kweken - tot het jaarlijks uitrei ken van deze prijzen in staat is ge- Hans Bergman te midden van zijn vrienden, v.l.n.r. Mieke Keijzer (16), Leo Koning (16), Kees Ba tenburg (17), Jaap Verbeek (17) en Jacques Pit (16). Henk den Butter uit Abbenes kon op het tijd stip, dat deze foto genomen werd, niet aanwezig zijn. (Foto L.D./Holvast) steld door ivijlen mr. H. L. AVisser, die in zijn testament een groot be drag aan het Verbond heeft ge schonken, onder voonoaarde, dat de opbrengst daarvan ten goede zal ko men aan personen en instellingen, die zich op een bepaald gebied heb ben onderscheiden dan wel voor het welzijn van de gemeenschap werk zaam zijn. Het spreekt vanzelf, dat Hans, Kees, Leo, Jacques, Jaap, Henk en Mieke bijzonder verrast waren toen zij vorige roeek een brief ontvingen, waarin het heuglijke nieuws stond. Ieder van hen krijgt vijfhonderd gulden. De uitreiking van de prijzen vindt op zaterdag 17 december in de Chr. Ulo aan de Menneweg plaats in tegenwoordigheid van de ouders van genoemde jongelui en het hoofd van de Dr. De Visserschool, de heer J. Gordijn. Het grappige is, dat enkele van de jongens, die op Henk den Butter uit- Abbenes na, allen in Sassenheim wonen, bij het ontvangen van deze brief, dachten dat het een antwoord op een sollicitatie betrof Hoewel de jongelui nu op ver schillende scholen en kantoren zit ten is het contact beslist niet verlo ren gegaan. Integendeel, dikwijls komen ze 's avonds bij Hans om her inneringen uit hun schooljaren op te halen. Dat daarbij over het alge meen over het kattekwaad, dat zij wel eens op school uithaalden, wordt gesproken De prijs voor hun goede karakter ten spijt! SCHAATSENRIJDEN Ook visum-nariglieid in Noorwegen De multilaterale afspraken tussen de NAVO-landen om geen visa te verstrek ken aan Oostduitsers een maatregel, die in Nederland moeilijkheden met het organiseren van het FIDE-schaaktoer- nooi tot gevolg heeft gehad zal ook in het buitenland de organisatoren van sportevenementen parten gaan spelen. De wedstrijd om het wereldkampioen schap hardrijden op de schaats voor dames is vastgesteld op 11 en 12 fe bruari te Toensberg in Noorwegen. De Noorse schaatsenrijdersbond heeft thans echter bekend gemaakt, dat dit kampioenschap in ernstig gevaar komt. Immers, zouden de Oostduitse schaats- meisjes niet mogen deelnemen, dan zal de Internationale Federatie ongetwij feld verplicht zyn Noorwegen de orga nisatie te ontnemen. De secretaris van de Noorse bond, Per Jansen, verklaarde: „Het is nog niet zover en mogelijk ver andert er binnenkort nog iets in de be paling, maar zoals de zaken er nu voor staan behoeven we niet op dispensatie te rekenen". Leidse Biljartbond De volgende wedstrijden werden voor de competitie gespeeld: le klasse A: De Spijkerbak't Noor den (R'arendsveen) 6—2; UVS—De Ca ra mbolé 2—6; TOP—TOG 6—2. lste klas B; »t Spoortje—De Heul (Al phen) 44; Poort van Cleef—DOS 1 80; De MorschpoortDe Spijkerbak 2 53; DVH (Roelofarendsv.)-t Zuid 6^2. 2e klas: De ZijlpoortDe Vriendschap 2 62; De Morschpoort 2—'t Centrum 2 2—6; 't Zuid 2—DVS 1 3—5; De Caram- bolé 2—TOP 2 44. 3e klas: TOP 3—De Heul 2 6—2: N.- Wetering—UVS 2 6—2: DVH 2—Rijne- gom 2 44; 't Spoortje 2—DVS 2 2—6: De Zijlpoort 2—DOS 3 4—4. 4e klas: N.-Wetering 2DVS 3 3—5: De Heul 3—Poort v. Cleef 2 2—6; De SportDe Morschpoort 3 62; De Ca- rambolé 3—De Vriendschap 3 44TOG 2De Spijkerbak 4 17. 5e klas: De Spijkerbak 5't Centrum 3 26; 't Noorden 2De Zijlpoort 3 4-4: De Carambolé 4De Morschpoort 4 -4. 6e klas: De Spijkerbak 6De Zijlpoort 4 44; De Morschpoort 5UVS 4 4- DVS 4—De Heul 4 2—6; TOP 5— 't Spoortje 3 5—3; 't Centrum 4—DVH 3 8—0. Badmintoncompetitie VEGLO 1 bleef in Haarlem het vierde team van Duinwijck gemakkelijk de baas. De uitslag was 62. Van de vier wed strijden, die het eerste team nu gespeeld heeft, heeft het één gewonnen, één ge lijkgespeeld en twee verloren. Bridgeclub Sans Atout De uitslag van de vierde ronde van de parencompe titie luidt Zwart: 1. Hr. Eling-v. d. Star 132 pun ten (1): 2. Hr. Vissers-Goutier 127 (2): 3. Hr. Hissink-Mekel 126 (3); 4. Hr. Bra- kel-v. Rhijn 121 (5); 5. mej. v. d. Zeeuw hr. v. d. Zeeuw 117 (7); 6. Hr Bonnet- Kins 107 (8)7. echtp. Aenmey 101 (4) 8. mevr. Tielkemeyer-mevr. Brakel 91 (6); 9. echtp. Bernard 82 (10); 10. Hr. Crama-v. d. Mark 76 (9). Zwart-wit: 1. Hr. Abspoel-Ooiendijk 84 (2); 2. Hr. Jonkers-Dubbel aar 68 (1); 3. dames v. d. Zeeuw 67 (3)4. dames de Haas-Stikvoort 64 (7)5. Hr de Haas- Stikvoort 61 (5): 6. Hr. Schild-Schilling 50 (4)7. Hr. Winterkamp-Nieuwenhui- zen 55 (8)8. Dames Winterkamp-Nieu- wenhuizen 46 (6). Rood: 1. Hr. de Jongh-Lalau 55 (5): 2. mevr. Lourens-hr. Verbiest 53 (1)3. Hr. Rijnsburger-den Oever 49 (3T; 4. Hr. Scheffers-Ooiendijk 47 (4); 5. Hr de Haas-Hasselbach 46 (6); 6. Hr. Crama- v. d. Mark 38 (2). Groen: 1. Dames Niehot-Postma 55 (1); 2. mej. Heeman-hr. Bötger 50 (5); 3. Dames van Egmond-Groenenwegen 48 (6)4. echtp. Mollema 46 (4)5. me vrouw Paes-hr Al-tink 45 (2)6. Hr. de Graaff-Seypesteyn 44 (3). Het tussen haakjes geplaatste cijfer geeft de stand aan. Deze tekening geeft de weg aan die de stoet van Koning Boudewijn en zijn bruid zal volgen op 15 december. De stoet vertrekt om ongeveer half 11 van het paleis, gaat dan via het Koningsplein en de Keizerinlaan naar de Sint Goedelekerk. Na het huwelijk in deze kerk gaat de stoet naar de binnenstad en passeert o.m. de Grote Markt, de Beurs, de Anspachlaan, de Lombardstraat en de Zavel. Vervolgens gaat de stoet via Regent schapsstraat en Koningsplein naar het paleis terug. Vlucht van de vijf in verband gebracht met bezoek van De Gaulle aan Algerije Het ministerie van Defensie heeft gisteravond meegedeeld dat arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen Démarquet, Feral, Ronda en Susini. Premier Debré heeft gisteren na besprekingen met de minis ter van Defensie Messmer en de minister van Justitie Michelet beslo ten het parlement vandaag te vragen de parlementaire onschendbaar heid van Lagaillarde op te heffen. Om beide maatregelen had de open bare aanklager, generaal Gardon, gistermorgen verzocht. gen in Madrid acht men de meest waar schijnlijke verblijfplaats van Lagaillarde in Spanje, Palma, waar Joseph Ortiz enige tijd onder een aangenomen naam heeft gewoond en waar Jacques Laquiere een der verdachte in het barricadenpro- ces die bij verstek wordt berecht, ver blijft. Vorming „regering in ballingschap" Het barricadenproces loopt al een maand. Men is juist gereedgekomen met het verhoor van de 19 beklaagden, die alle in voorlopige vrijheid zijn gesteld. Er moeten nu nog 385 getuigen ge hoord worden, 85 charche en 300 k dé charge. De verdedigers van de vyf „voort- vluchtigen" verklaarden niet te begrij pen waarom hun cliënten niet versche nen zijn. Zij hoopten dat zij zich spoe dig zouden melden. De president van het militaire tribu naal waarvoor de leiders van de barri- cadenopstand terecht staan, heeft in de loop van maandagavond reeds een bevel tot voorgeleiding uitgevaardigd. De advocaten van Démarquet, Su sini, Ronda en Feral hebben via de radio een beroep op hun cliënten gedaan om „hun plaatsen weer in te nemen aan de zijde van him kameraden en by het verhoor op woensdag a.s. aanwezig te zijn". Het proces is namelijk verdaagd tot woensdagmiddag. Kolonel Jean Gardés en Victor Sapin-Lignières waren w e 1 ter terechtzitting verschenen. Eerder was door de rechtse afgevaardigde Pascal Arighi meegedeeld, dat zij met Lagail larde naar San Sebastian waren gegaan. Opschudding in Parijs De verdwijning van de vijf verdachten heeft in Parijs veel opschudding veroor zaakt, te meer daar het proces een gun stige wending voor de verdediging scheen te hebben genomen en reeds een aantal vrijlatingen werd voorspeld. „Paris Presse" bracht gisteravond on der een grote kop „Hun vertrek doet vrees ontstaan voor een niemve staats greep in Algerije". „France Soir" maakt melding van veronderstellingen dat voor het begin van generaal De Gaulles be zoek aan Algerije, vrijdag, demonstraties zullen worden gehouden. De Gaulle blijft zes dagen in Algerije. Om veiligheidsredenen is het program ma van het bezoek geheim gehouden. Maar naar alle waarschijnlijkheid zal de generaal ondermeer Orleansville, Philip- pèville, Bone en Biskra bezoeken. In rechts-georiënteerde Franse krin- Regering in ballingschap In Parijs circuleren geruchten dat de voorstanders van een Frans Algerije wel licht een soort „regering van Frans Al gerije in ballingschap" in Spanje zullen vormen. Deze „regering" zou dan tot taak hebben het verzet tegen De Gaulles politiek te organiseren. De Franse autoriteiten gaan door met het zenden van politieversterkingen naar Algerye. Zondag kwamen drie compagnieën CRS (veiligheidstroepen) in Algiers aan. De sterkte van de politiemacht in de hoofd stad wordt thans geraamd op 10.000 a 15.000 man. De Britse minister-president, Macmillan, heeft gisteren op de openingsbijeenkomst van de confe rentie over de Centraal-Afrikaan- se Federatie (Noord- en Zuid- Rhodesië en Njassaland) gezegd dat de toekomst van deze Federa tie gezien moet worden in samen hang met wat er in geheel Afrika gebeurt. Hij zei waarschuwend dat de afgevaardigden de moei lijkheden en de gevaren van deze conferentie niet moesten onder schatten. Rechercheurs en leden van de mili taire politie hielden in en buiten het conferentiegebouw scherp de wacht toen Macmillan aankwam. Drie leidende nationalisten uit de drie delen van de Federatie dr. Banda uit Njassaland, Nkomo uit Zuid-Rhodesië en Kaoenda uit Noord-Rhodesië na men zondagavond het besluit de con ferentie niet te boycotten. Zij willen dat de drie gebieden het recht krijgen zich af te scheiden. De minister-president van de Federatie, Welensky, en andere blanke leiders zijn daar tegen gekant. DUIVENSPORT P.V. „De Blauwkras" De kampioen schappen werden als volgt behaald: Vi tesse: H. Moen, W. Gijsman, Ch. v. Weeren. Fond: H. Moen, Tj. Rozier, W. Ravensbergen. Jonge duiven: W. Gijs man, A. Hop, P. C. Hansen. Navluchten: A. v. Royen, A. Kop, J. Rozier. Kam pioen generaal: H. Moenen, J. Rozier, W. Gijsman, A. Kop, G. Grebel. Zater dag a.s. wordt een tentoonstelling ge houden in het lokaal van de Speeltuin vereniging De Kooi. het originele Zweedse KNACKEBRÖD „TRACKER"-VUEGTUIGEN VOOR DE NED. ANTILLEN Minister Angus Maclean van Canada heeft gisteren de eerste vijf van zeven tien door Canada aan Nederland, op ba sis van het wederzijdse defensieve hulp programma, geschonken Grumman „Tracker"-patrouillevliegtuigen overge dragen aan de heer A. H. J. Lovink, am bassadeur van Nederland te Ottawa. De overdracht geschiedde op de basis Shear water van de Canadese Marinelucht vaartdienst. Een aantal leden van de Nederlandse MLD heeft al enige tijd daar geoefend met de .Trackers'. Zij zullen de toestellen binnenkort overvliegen naar de Nederlandse Antillen. De overdracht had plaats in tegenwoor digheid van o.a. vice-admiraal L. Brou wer. bevelhebber van de zeestrydkrach- ten en chef van de Marinestaf. Zoals bekend heeft de Marinelucht vaartdienst in Nederland enige maan den geleden de beschikking gekregen over een aantal „Trackers", tweemoto- rige patrouillevliegtuigen bestemd vooi het opsporen en vernietigen van onder zeeboten. K.L.M.-GENODIGDEN TE HOLLANDIA Gistermorgen is de groep Nederlan ders, die op uitnodiging van de KLM oi de openingsvlucht van de verbinding mei DC-8 vliegtuigen naar Ned. Nieuw-Gui- nea is gereisd, te Hollandia aangekomen Bij de aankomst te Biak werden d» deelnemers aan deze vlucht zaterdag avond verwelkomd door de gouverneu: en mevrouw Platteel. De gouverneu: hield een korte toespraak waarin hij gek scherend gewaagde van „sier-Nederlan- ders". Helaas verhinderden gistermorgen slech te weersomstandigheden in het centralf bergland de vlucht, die een deel van d| genodigden naar de Baliem-vallei zou' den maken. Gistermorgen vertrokken met het ke rende vliegtuig uit Hollandia naar Bial tien andere gasten van de KLM: de tiei autochtone inwoners van Ned. Nieuw Guinea, die van Biak af met de DC naar Nederland zullen reizen. Bij hui vertrek was. behalve vele vrienden ei i kennissen, ook een vertegenwoordige van gouverneur Platteel aanwezig. T j Biak zal zich bij dit gezelschap nog d heer N. Jouwe voegen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4