SNELLE GROEI KATWIJK SCHEPT VELE PROBLEMEN Naar zielental Ihans elfde gemeente in Zuid-Heiland IN KATWIJK EET MEN NU BESCHUIT MET MUISJES Veel kinderen Beide dorpen in feeststemming Koningin Juliana schenkt Boudewijn en Fabiola twee grote antieke vazen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 december 1960 Derde blad no. 30219 Feest in de woning van het echt paar Van Elten. Burgemeester Dui ker biedt de vader van de kleine Jacoba een spaarbankboekje aan, I kijkt. Geheel rechts op de foto moe- terwijl de gemeentesecretaris, de der en dochter in bed. heer Tielemarv goedkeurend toe-1 (Foto L.D./Jaap v. Duijn Katw./Zee) Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds hebben ge schreven telt de gemeente Katwijk thans 30.000 inwoners. In verband met het bereiken van deze mijlpaal heeft burgemeester H. Duiker ons het een en ander verteld over de grote problemenwelke deze, we mogen wel zeggen onstuimige, groei voor het gemeentebestuur schept. Elders in het land heersen nogal eens verkeerde opvattingen over de grootte en betekenis van Katwijk, dat naar zielental thans de elfde ge meente in Zuid-Holland is. De groei van de bevolking laat zich het beste illustreren door enige cijfers. In 1850 bedroeg het aantal inwoners 5000, terwijl het ruim 50 jaar duurde, tot 1908, totdat dit getal zich verdubbelde. Hierna ging het sneller: in 1927 bedroeg het aantal in woners 15.000, terwijl men zich in 1941 opmaakte om de 20.000e Kat- wijker te verwelkomen. De bezetter gooide echter roet in het eten en door verplichte evacuaties in de oorlog daalde het zielental tot 15.635 in 1945. Eerst in 1947 kon de 20.000e inwoner worden ingeschreven, en in 1954 de 25.000e. de gemeente zijn visserij, genverkeer en tuinbouw. Gedurende de jaren 1955 t/m 1959 nam het aantal inwoners gemiddeld met 750 per jaar toe. Dat het hier een „ge zonde" groei betreft, blijkt wel uit het feit dat het accres voor 80 wordt ge vormd door een geboorte- en voor 20 door een vestigingsoverschot. Als gevolg hiervan heeft Katwijk een groot aantal jeugdigen, de plaatselijke onderwijsin stellingen worden door niet minder dan rond 7.000 leerlingen bezocht. NIJPEND Een nijpend probleem is het hoe de sterk groeiende bevolking behoorlijk te huisvesten. Gedurende de oorlog werden op last van de bezetter 700 woningen af gebroken. Hoewel er na de oorlog rond 2800 woningen zijn gebouwd, is er nog steeds een aanzienlijk tekort. Dit blijkt uit een aantal van 750 woningzoekende gezinnen, waarvan er 350 in de urgentie klasse zijn geplaatst. In het voorheen voor schilders zo aantrekkelijke „Oud Katwijk" zijn 245 panden geregistreerd als krotten, die nodig aan de woning- i voorraad moeten worden onttrokken. Een saneringsplan is terzake in voorbe reiding. Op 1 november j.l. bedroeg de woningvoorraad 6501, waarvan 1937 wo ningwetwoningen. Op die datum waren er nog 244 woningen in aanbouw, waar van 165 in de woningwetsector. VRAAGSTUK APART Een vraagstuk apart is om telkens tij dig voldoende bouwrijpe grond beschik baar te hebben. Tot dusver kon, afge zien van de realisering van het weder- opbouwplan (het afbraakgebied met enige afrondingen), in de behoefte wor den voorzien in de uitbreidingsplannen Nieuw-Zuid, Molenblok, Koestal-Over- duin, en. nog in uitvoering, 't Sandt. Thans is de bouwgrond op. Het oppervlak van de gemeente is met 1770 hectare zeer beperkt en bovendien wordt uitbreiding in zuide lijke richting geblokkeerd door het wa terwingebied der N.V. Leidsche Duin water Maatschappij en het vliegkamp Valkenburg van de Marine Luchtvaart Dienst. Voor bebouwing in de onmiddel lijke toekomst resteert dan ook nog slechts een strook, gelegen tussen Rijn lands Uitwateringskanaal en de grens met de gemeente Noordwijk: het uit breidingsplan Hoornes, waaraan door de stedebouwkundige der gemeente, ir. S. J. van Embden te Delft, de laatste hand wordt gelegd. Het onteigeningsplan is reeds goedgekeurd, zodat mag worden verwacht dat in het volgend voorjaar met het bouwrijp maken kan worden begonnen. In dit gebied zijn rond 2500 woningen geprojecteerd. Ten behoeve van deze nieuwe wijk zal, ongeveer te genover het raadhuis, een brug over het Uitwateringskanaal worden gebouwd. GEEN ZEKERHEID Hoe het daarna moet is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel verdient aan dacht dat het door de planologische dienst van Zuid-Holland ontworpen streekplan bloembollengemeenten waar Katwijk net buiten valt voor ziet in een bebouwing, direct in aan sluiting aan die in het plan Hoornes op het grondgebied van de gemeente Noord- wijk. De belangrijkste bestaansbronnen van VISSERIJ In tegenstelling met veel andere kustplaatsen, is in Katwijk de visserij van zeer grote betekenis gebleven. De oorzaak hiervan ligt waarschijnlijk in de verbondenheid van de vissersgesiachten met de zee. Men zou kunnen zegen: de echte visser wordt geboren, niet ge maakt. De visserijschool is de grootste in Nederland. Van oudsher heeft de, goeddeels nog met drijfnetten uitge voerde, haringvisserij, met daarmede annex de haringhandel en -export, een belangrijke plaats ingenomen en dat is nu nog zo. Daarnaast wordt, ook met loggers, de treilvisserij uitgeoefend. Naast de loggers zijn er nog de kot ters, kleinere schepen die uitsluitend op verse vis uitgaan. Zij behoren meestal toe aan z.g. schippers-eigenaren, die met familieleden tevens de bemannin- gen vormen. De laatste jaren hebben een sterke toeneming van het aantal j kotters te zien gegeven. Tegen 65 log gers (op één na de grootste loggervloot) zijn er thans 100 kotters, terwijl er nog 25 in aanbouw zijn. Voor beide scheeps- typen is het gescheiden zijn van rederij en haven een even groot bezwaar. Zoals bekend vecht Katwijk al jaren voor een eigen vissershaven. Wil het zo riskante en conjunctuurgevoelige visserijbedrijf zich handhaven dan is een haven daar- Een overzichtsfoto van het oude dorpscentrum van Katwijk aan Zee. De opname is gemaakt vanaf de toren van de Nieuwe Kerk. (Foto L.D./Jaap v. Duyn. Katw./Zee) voor onontbeerlijk. Katwijk meent er recht op te hebben. VREEMDELINGENVERKEER Was Katwijk vroeger alleen vissers plaats de veelverbreide mening dat dit nog het geval is, is bepaaldelijk onjuist sinds het begin van deze eeuw is er, eerst op bescheiden schaal, het vreemdelingenverkeer bijgekomen, dat vooral na 1945 een grote vlucht heeft genomen. Gedurende het badsei zoen logeren er in Katwijk tienduizen den badgasten, onder wie telkenjare een groot aantal buitenlanders. Een buiten gewoon actieve vereniging voor Vreem delingen verkeer door de gemeente voor iedere gulden contributie van de leden met vijftig cent gesubsidieerd spant zich niet alleen in om gasten aan te trekken, maar ook om het dezen zo aangenaam mogelijk te maken. Een hele reeks evenementen, in grote ver scheidenheid. wordt hun geboden. Voor degenen die om financiële of andere re denen liever niet hun intrek in hotels en pensions nemen, is er gelegenheid te over om gemeubileerde woningen, ap partementen of kamers te huren. Met elke beurs kan men terecht. Kampeer ders staan in de zuidduinen een kam peerterrein en in de noordduinen een caravankamp ter beschikking. De duinen en het enige jaren geleden door de ge meente verworden recreatiegebied „De Pan van Persijn" zijn op voor een luttel bedrag te verkrijgen kaarten voor het publiek toegankelijk. Katwijk is het best te typeren als een moderne familiebad plaats, met een eigen, intieme sfeer. Na de geboorte ran Jacoba van Elten Vlaggen, bloemen en fanfaremuziek Zoals wii in ons blad van gisteren reeds konden vermelden, werd gister morgen om kwart voor twaalf Jacoba van Elten. dochter van H. J. M. van Elten en S. P. Linthorst, Oostpad 12a te Katwijk aan Zee. als 30.000ste inwoner van Katwijk geboren. Toen de vader omstreeks halftwee aan het loket van de afdeling burgerlijke stand verscheen om van de geboorteaangifte te doen en de dienstdoende ambtenaar van de bur gerlijke stand, de heer P. Zandhuls, de akte inschreef wees aanvankelijk niets er op dat het hier geen gewoon geval betrof. Anders werd dit echter toen de j heer Zandhuis de aangever verzocht om j voor het verlijden der akte mee te gaan i naar de kamer van burgemeester en wethouders waar burgemeester H. Dui ker persoonlijk deze formaliteit wenste i te verrichten en waar zich inmiddels ook enige in allerijl gewaarschuwde foto- j grafen hadden opgesteld om dit histo rische feit op de gevoelige plaat vast te i leggen. Enigszins onthutst was de heer Van Elten dan ook wel toen de burge meester hem mededeelde dat zijn doch ter de lang verwachte 30.000ste was. TUINBOUW De tuinbouw, bedreven in het oosten en zuidoosten der gemeente (Katwijk aan den Rijn) is vermaard om zijn kwaliteitsprodukten. met als voornaam ste waspeen en bloemkool. Het belang van de tuinbouw voor de plaatselijke economie wordt geïllustreerd door de omzet van de groenteveiling „Katwijk en Omstreken", welke een maand gele den voor dit jaar de 8 miljoen gulden overschreed. INDUSTRIE Enige industrieën (kalkzandsteen, kunsthars, farmaceutische artikelen, brilmonturen, stalen buismeubelen, plaatwerkerij, scheepsbouw en -repara tie) en een algemeen bloeiende midden stand vullen de genoemde bedrijfstakken Heuglijk nieuws Inmiddels waren op alle gemeentelijke gebouwen de vlaggen gehesen, welk voorbeeld door vele inwoners werd na gevolgd, zodat het heugelijke nieuws snel in de beide dorpen bekend werd. Een groot aantal verrassingen stond het gelukkige ouderpaar verder nog te wachten. Om zes uur 's avonds kregen zij bezoek van burgemeester H. Duiker en gemeentesecretaris J. C. Tieleman, met hun echtgenoten, die thans ook de moeder konden gelukwensen. Mevrouw Duiker-van Hasselt had een prachtige bloemenmand meegebracht, terwijl de burgemeester het door het gemeente bestuur beschikbaar gestelde spaarbank boekje van f. 150,staande op naam van de jonggeborene, overhandigde en de goede wensen van de gehele burgerij overbracht. Kort daarna verscheen de directeur van de gemeentespaarbank, de heer F. Voorzaat, die eveneens een spaar bankboekje aanbood. Inmiddels werd het gedurende de avonduren zeer levendig op de Katwijkse straten. Alle plaatselijke muziekkorpsen, de Harmonie Katwijk, de Chr. Muziekver. UNI, het tamboer- en pijperkorps DWS, de drumband van de gymnastiekvereniging Amicitia en de Katwijkse Politie Drumband brachten een feestelijke stemming in de beide Katwijken waardoor velen naar buiten j werden gelokt. Om half zeven gaf de beiaardier Hessel de Harder een concert op de beiaard van de Oude Kerk. Geschenken Ook vandaag echter was het feest nog niet ten einde. Het dagelijks bestuur van de Chr. Middenstandsbond, bestaande uit de heren B. Wouda, J. Haasnoot en N. Kleine, zouden hedenmorgen het j echtpaar Van Elten bezoeken met het j doel de door de plaatselijke middenstand ter beschikking gestelde geschenken aan I te bieden in de vorm van een bonboekje ter waarde van f.650.-, waarvan de cou- i pons bij de daarop aangegeven bedrijven kunnen worden besteed. Door een wo- j ninginrichtingbedrijf wordt bovendien 1 nog een kinderwagen geschonken. Tractatie Ook de schooljeugd werd niet vergeten. Leerlingen van de huishoudschool maak ten vanmorgen in alle vroegte ruim 7000 beschuiten met muisjes gereed, die in de loop van de ochtend, als attentie van het gemeentebestuur, de Chr. Midden standsbond en de R.-K. Middenstands bond, aan alle leerlingen van de Kat wijkse scholen werden uitgedeeld. aan. Zo lang niet vaststaat of het ha venplan al dan niet zal worden verwe zenlijkt, is t.a.v. industrievestiging een gericht beleid niet mogelijk. Geen haven en dus ook geen daarmede verband hou dende bedrijven, zal wel tot het bevor deren van industrievestiging moeten leiden daar er ook werk moet zijn voor zo velen anderen dan vissers. Het echtpaar Duiker met Jacoba van Elten. Katwijks 30.000ste. (Foto L.D./ Jaap v. Duijn Katw./Zee) BANGE VRAAG Een bange vraag daarbij is of de jeugd straks de fabriek niet zou verkiezen boven het harde zeemansleven: er zijn voorbeelden dat de zuigkracht van de industrie geen bemanningen op de sche pen overlaat. Ook de visserijschool zou dan wellicht in haar bestaan bedreigd worden. ONDERWIJS De snelle groei van het zielental heeft mede tal van voorzieningen ten behoeve van het onderwijs nodig gemaakt. Na veel gesukkel er waren scholen met klassen in drie of vier gebouwen, tot op zolders toe is de ergste nood nu wel voorbij. De gemeente telt 1 u.l.o.-, 17 g.l.o.-, 6 kleuter-, 3 b.l.o.- en 3 lagere nijverheidsscholen, t.w. een huishoud school (729 leerlingen), een technische school en de reeds genoemde visserij- school. Totaal 30 onderwijsinstellingen, naar de samenstelling der bevolking in overgrote meerderheid protestant-chris telijk. Plannen voor meerdere lagere- en kleuterscholen, uitbreiding der visserij- school, een 2e huishoudschool en een nieuwe u.l.o.-school staan op stapel. Daar reeds 160 Katwijkse leerlingen de middelbare scholen te Leiden bezoeken, gaan de gedachten uit naar het stichten van een lyceum, waartoe een comité in het leven is geroepen. SPORT Er zijn van gemeentewege verschil lende sportaccommodaties gesticht: het sportpark Nieuw-Zuid, een tennispark aan de Sportlaan en een voetbalterrein aan de Zeeweg. In het uitbreidingsplan „Hoornes" is gerekend op de aanleg van sportvelden. Het plan voor een overdekte bad- en zweminrichting is nagenoeg ge reed. Wegens ruimtegebrek in het uit 1932 daterende raadhuis zal een nieuw gebouw voor Openbare Werken worden gesticht. NUTSBEDRIJVEN De gemeente heeft een gasproduktie- bedrijf (4.600.000 m3 per jaar) en dis tributiebedrijven van water <900.000 m3 per jaar) en elektriciteit (14.000.000 kWh per jaar). Onder geleide van een deskundige van het Rijksmuseum is het ge schenk van Koningin Juliana aan Koning Boudewijn en Dona Fabiola in Brussel aangekomen. Het bestaat uit twee, bijna een meter hoge vazen van antiek Delfts blauw uit de 18de eeuw, die inmiddels na een zorgvul dig transport uit Nederland door ambtenaren van de Nederlandse ambassade in de Belgische hoofd stad in het paleis zijn afgeleverd. Inmiddels is gisteren in Brussel be kend gemaakt, dat Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene dinsdag 13 december per vliegtuig in de Belgische hoofdstad zul len aankomen ter bijwoning van het Belgische koninklijke huwelijk, dat op 15 december zal worden voltrokken. In de Nederlandse delegatie zullen geen mi nisters zijn opgenomen. H.M. zal wor den vergezeld door de grootmeester ad miraal Rost van Tonningen en groot meesteres mevrouw Van Wickevoort I Crommelin. I Naar wij vernemen zal ook namens prinses Wilhelmina een geschenk aan koning Boudewijn en zijn bruid worden overhandigd. Voorts mag men nog een cadeau van de zijde van de Nederlandse regering verwachten. De nationale Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" heeft besloten de Belgische vorst en Dona Fabiola een korf aan te bieden met bloemen uit de 38 landen, waarop diensten worden on derhouden. De mand zal bloemen be vatten van de meest uiteenlopende aard, zoals esterlicias en saturias uit Spanje, rozen uit Iran, paradijsvogels uit Egypte, orchideeën uit Portugal en edelweiss uit Oostenrijk. De vijftiende december de dag van het huwelijk zal voor de Belgische ambtenaren en de schooljeugd een vrije dag zijn. Hiertoe heeft het Belgische kabinet gisteren besloten. Schreeuwende linkse massa in de hoofdstad van Laos Een schreeuwende menigte mensen, die tot linkse groeperingen behoren, heeft gisteren voor het gebouw van de Nationale Vergadering in Vientiane be toogd en zou van de neutralistische re- gering de belofte hebben afgedwongen. 1 dat zij geen rechtse rebellenleiders in j de coalitieregering zal opnemen, die zij van plan is te vormen. Premier Prins Soevanna Phoema was op het geschreeuw naar buiten gekomen en had de menigte I van circa 250 mensen gezegd, dat h(J een regering tracht te vormen, waarin leden van de links neo-Lao-Hnksatpar- tij (de politieke vleugel van de pro- communistische Pathet Lao) zitting zul len hebben. Prins Soevanna zei later dat zijn regering in de huidige om standigheden niet akkoord kan gaan met een bijeenkomst van de Nationale Vergadering in Loeang Prabang en daarom de rebellen verzocht had een delegatie te zenden. Loeang Prabang is in handen van de rechtsen onder leiding van Prins Boen Oem en generaal Phoemi Nosavan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5