BERAAD ADENAUER VOORLOPIG NIET OP REIS NAAR BUITENLAND KLEIN-EUROPA (VOORGOED?) IN DE IJSKAST Agenda Met een enkel woord PICTOGRAM ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 TOEN een Westers journalist dezer dagen op een receptie in Moskou aan Kroesjtsjef vroeg, of hij iets kon vertellen over de communistische top conferentie, hield de Sovjetrussische pre mier zich van den domme. Hij maakte er zich met een grapje vanaf en ver moedelijk niet zonder reden. Want min of meer pijnlijke zaken kan men soms nog het beste op die manier ter zijde schuiven. En dat de bijeenkomst van de rode topleiders geen onverdeeld genoe gen is geweest voor premier Kroesjtsjef, daaraan kan zelfs het slotcommuniqué van donderdagavond niets veranderen. „De bespreking van alle agendapunten verliep in een sfeer van broederlijke vriendschap en op basis van de onver anderlijke beginselen van het marxisme- leninisme en op die van het proletari sche internationalisme", heet het in dat communiqué, waarin verder heel braaf gezegd werd, dat „de deelnemers erva ringen uitwisselden en eikaars gezichts punten en omstandigheden bespraken." Deze zinswending zou doen geloven, dat het een soort theekrans-voor-partij genoten is geweest, maar neen, de deel nemers aan het congres hebben toch iets meer gedaan: „zij bestudeerden actuele internationale problemen" en dat alle maal „in het belang van de gemeen schappelijke strijd voor de gemeen schappelijke doeleinden: vrede, demo cratie, nationale onafhankelijkheid en socialisme". DIE gemeenschappelijke doeleinden zijn kostelijk. In de eerste plaats vrede, terwijl Moskou systematisch weigert in te stemmen met internatio naal toezicht op de bewapening. Dan de democratie, een begrip, dat in de dic- tatoriaal-geregeerde communistische staten evenmin bekend is als in de auto- ritair-bestuurde rode partijen van die landen, waar de communisten niet aan de macht zijn. De „nationale onafhanke lijkheid" verdient een homerisch gelach: de „bazen" uit Moskou en Peking moe ten maar eens navraag doen in de Oekraïne, de Baltische landen en andere Oosteuropese satellieten, zoals Polen en Hongarije, om maar te zwijgen over een arm land als Tibet. Met „socialisme" heeft dit politieke boerenbedrog natuur lijk niets uit te staan, wel met bolsjewis tisch imperialisme en kolonialisme op de punt van de rode bajonetten. Zie daar de „gemeenschappelijke doelein den", waarin Moskou en Peking inder daad geen millimeter van elkaar ver schillen. Toch zyn er wel degelijk strijd punten tussen Mao en Kroesjtsjef en niet alleen, omdat het overleg drie we ken heeft geduurd inplaats van zes da gen zoals in 1957 of omdat er dienaan gaande geruchten in omloop waren ge komen, maar omdat het communiqué het zelf verraadt: tot twee maal toe wordt, met drie woorden tussenruimte, de aanduiding „gemeenschappelijk" ge bruikt. Een veeg teken, want die herha ling is juist iets te veel! MEN kent de achtergrond van het blijkbaar zeer uitvoerige debat tussen de leidende communistische mogendheden ter Moskouse conferentie. Terwijl premier Kroesjtsjef van mening is, dat de kracht van het rode kamp zo zeer is toegenomen, dat het zich kan ver oorloven een politiek van „vreedzame samenleving (co-existentie)" te voeren, houdt Peking aan de opvatting vast, dat de revolutionaire kracnt van het com munisme geen ogenblik mag verzwak ken. Dat betekent dus het volgen van de harde lijn, eventueel uitlopend op een oorlog, als die onvermijdelijk mocht eijnDe Chinese president, Lioe, heeft in Moskou trouwens nog meer bezwaren ter tafel gebracht. Hij zou Kroesjtsjef hebben verweten economische en mili taire middelen te verspillen aan „burger lijke regeringen" (men denke byv. aan de hulp voor neutralistische landen, zoals Egypte) inplaats van deze ter be schikking te stellen van de revolutionai ren in die landen of rechtstreeks aan de communistische staten. Een heel ernstig verwijt kwam aan de orde, toen China, bijgestaan door enkele Balkanstaten (O.m. Albanië....) de Russen verweet hun lange-afstandsraketten en atoom wapens als een Russisch monopolie te beschouwen. Lioe zou zelfs zover zyn ge gaan, dat hij de Verenigde Staten aan Kroesjtsjef ten voorbeeld stelde! Want die overwegen hun bondgenoten in de NAVO wél atoomwapens te verstrekken. IN dit laagste geval kwam de aap uit de mouw. Hier en daar is gezegd, dat het verschil in opvatting tussen Mos kou en Peking over de praktische poli tieke lijn (hard of zacht) niet anders zou zijn dan misleiding van de vrye we reld. De communistische groten zijn het volkomen met elkaar eens, maar uit tactische overwegingen veinzen zij ver- schil-van-mening. Het is inderdaad al lerminst ondenkbaar, dat er veel waars in die mening schuilt. Het zou zeker niet de eerste keer zijn, dat de communisten op die manier proberen de tegenstan ders zand in de ogen te strooien. Toch dient men niet te vergeten, dat er naast principiële overeenstemming wel dege lijk nationale tegenstellingen bestaan. De zweep van Mao en zijn medestan ders knalt onophoudelijk op de ruggen van 650 miljoen Chinezen. En het mag dan waar zijn, dat er op het ogen blik nog geen resultaten zijn bereikt, die vergelijkbaar zijn met wat er in de vrije wereld tot stand is gekomen, niemand weet hoe snel daarin verandering kan komen. Gegeven de kolossale bevolkings druk in Rood-China is het mogelijk, dat het vroeg of laat tot een „explosie" komt En waarschijnlijk vangen de Russen aan hun oostgrens dan de eerste stoot op. Vandaar dat Moskou allesbehalve en thousiast is om de Chinezen van atoom wapens te voorzien. TOCH onderschrijven wij de mening in Washington, dat, ook als er nog steeds een brede kloof zou gapen tussen Moskou en Peking, niet te ver wachten is. dat de Westelijke mogend heden daarvan zullen profiteren. Som mige deskundigen geloven, dat er op leerstellig gebied een soort wapenstil stand is gesloten. En die wapenstilstand ten aanzien van principiële opvattingen maakt het mogelijk, dat er op het ter rein van de praktische politiek een krachtige samenwerking is. Weliswaar zouden Russen en Chinezen byv. m La tijns-Amerika proberen elkaar de loef af te steken hetgeen ook elders in de wereld merkbaar is maar die onder linge rode concurrentie is toch geen voordeel voor de vrije landen. Integen deel zelfs, hoe feller Moskou en Peking pogen elkaar voorbij te streven in een bepaald deel van de wereld, hoe meer de derde party, dus de democratie, in de verdrukking komt. Die Chinese belang stelling voor Zuid-Amerika bUy. duurt nu al anderhalf jaar en heeft het karak ter aangenomen van een openlijke wed strijd met de Russen. Nogmaals het zou gevaarlijk zyn hier het bekende gezegde toe te passen van de twee honden, die om een been vechten, terwijl de .derde in dit geval dus de vrUe wereld met het been wegloopt. Zó eenvoudig liggen de zaken op politiek gebied in Zuid- Amerika niet. Amerika en zijn bond genoten dienen zich tot het uiterste in te spannen om de rode concurrentiestrijd in voordeel voor de vrije wereld om te zetten 1 Gezondheidstoestand van Bondskanselier schijnt momenteel te wankel te zijn (Van onze correspondent in Bonn) De gezondheid van de 84-jarige Duitse Bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, schijnt momenteel te wankel te zijn voor bijzondere inspanningen. Op dringend aanraden van zijn medische specialisten heeft hij namelijk gistermorgen volkomen onverwacht een streep door zijn buitenlandse reizen van deze maand gezet. Een paar uur tevoren was nog offi cieel medegedeeld, dat Adenauers ern stige verkoudheid zo goed als over was en dat van koorts geen sprake meer was. Het onverwachte bericht over Adenauers afzeggen van de reizen, leidde er toe dat de büeenkomst van regeringschefs van de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap, in Parijs is uitge steld. Adenauer liet gisteren de Franse re gering weten, dat hij zondag onmogelijk naar Parys kon vliegen voor overleg met De Gaulle. Tijdens dit gesprek had de Franse president, zo zegt men in Bonn. nog eenmaal met de kanselier willen spreken over zijn plannen inzake de Eu ropese samenwerking en de NAVO- reorganisatie. Niets duidde erop. dat Adenauer tot enig toegeven aan De Gaulle bereid was. De kanselier liet niet alleen Parijs schieten, ook zyn bezoek aan Londen op 12 en 13 december heeft hij gistermiddag afgezegd. Hy wilde daar met de Britse premier Macmillan praten over de sa menwerking tussen de Europese Econo mische Gemeenschap waartoe Engeland niet en de kleine vrijhandelszone waar toe Engeland wel behoort. Kanselier moet zich ontzien Deze verrassende mededelingen rond Adenauer acht men in Bonn de conse quentie van de hoge leeftijd van de kan selier; Adenauer pleegt zich over het al gemeen niet by ster te sparen Maar er wordt uiteraard aan Adenauers krachten op bepaalde momenten een grens gesteld. Die grens achten de spe cialisten blykbaar thans in zicht, ze heb ben de kanselier aangeraden het in deze eerste wintermaand wat kalmpjes aan te doen, want aldus hun redenering, het volgend jaar staat er een vermoeiende reis naar Amerika op het programma en komen er tientallen en tientallen verkie zingsredevoeringen door het gehele land. Geen contact met Hongarije Sir Leslie Munroe, die door de Alge mene Vergadering der V.N. belast is met de behandeling van de Hongaarse kwes tie, heeft verslag uitgebracht over zijn pogingen om met de Hongaarse regering in contact te komen. Hij zegt, dat het hem niet gelukt is de Hongaarse en Russische regering te bewegen de door de Alg. Vergadering aangenomen re soluties over Hongarye na te komen. Hongarye wordt door Rusland over heerst en de aanwezigheid van de Rus sische tanks op Hongaars gebied belet het volk het elementaire recht uit te oefenen om zelf zyn eigen regering te kiezen, aldus Sir Leslie. Iedere speculatie dat het toch wel eens zou kunnen gaan om een zogenaamde politieke ziekte van de kanselier, kan als onjuist worden betiteld. Niet voor niets kon Adenauer gisteren zelf de Egyptische minister Hoessein, de intieme vriend van Nasser, niet ontvangen. Normaliter is dit een kans op contact met Cairo, die een politicus van het zuiverste water als Adenauer is, niet voorbij pleegt te laten gaan. Het gesprek tussen Adenauer en d? Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zou vanmorgen toch doorgang vinden in Adenauers huis in Rhöndorf-Honnef. PAPOEALEIDER JOUWE KOMT NAAR ONS LAND De Papoea-leider Nicolaas Jouwe wordt volgende week voor een kort be zoek in ons land verwacht. Hy zal hier hoogstwaarschijnlijk be sprekingen voeren in verband met zyn taak een Papoea-elite te vormen met het oog op de toekomstige zelfbeschik king. Eveneens volgende week zal een groep van tien Papoea's in ons land arri veren voor een oriëntatie-bezoek van 14 dagen. Peronistische pers is het zwijgen opgelegd De Argentijnse regering heeft na de mislukking van de tegen haar gerich te samenzwering enkele veiligheids maatregelen genomen. In een gisteren door haar uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat alle drukkerijen, waar dag bladen, weekbladen en andere perio dieken die tot verzet aanzetten worden gedrukt, gesloten zullen worden. De veiligheidspolitie heeft intussen vele vakbondsleiders en uitgevers en redacteuren van Peronistische weekbla den gearresteerd. De Argentynse regering heeft Spanje verzocht er op toe té1 zien, dat de voor malige Argentynse dictator Juan Peron die in Spanje asiel heeft gekregen, zich niet met ondermijnende activiteit ten opzichte van Argentinië bezig houdt. Gistermiddag is de nieuwe bur gemeester van Veisen, mr. J. C. Buehrmann, geinstalleerd. Wethou der Boer, die hem de ambtsketen omhing, wenst de echtgenote van de nieuwe burgemeester geluk ter wijl deze zelf blijkbaar nog iets aan de tekenen van zijn waardigheid moet verbeteren. (Van onze Paryse correspondent) De verkoudheid van de bijna 85- jarige kanselier Konrad Adenauer waarachter men in Parijs over het algemeen geen diplomatieke manoeuvre wil zoeken is er oor zaak van geworden dat de topcon ferentie van Klein Europa die voor maandag a.s. in Parijs op het pro gramma stond, is afgelast. Ten ge volge van Adenauers ongesteldheid zullen de Nederlandse bewindslie den prof. De Quay en minister Luns het vaderlandse sinterklaas feest nu tenminste temidden van hun familieleden kunnen vieren. Men heeft besloten de conferentie voor onbepaalde tyd uit te stellen. Men spreekt als nieuwe datum nu half janu ari. maar men fluistert ook wel van een uitstel dat eventueel een afstel zal kun nen worden. Men herinnert zich dat het geprojecteerde beraad op topniveau een uitvloeisel was van de vijf bilaterale gesprekken, die generaal De Gaulle in de loop der laatste maanden met de regeringsleiders en ministers van Bui tenlandse Zaken had gevoerd over zyn voorstel een politiek secretariaat voor Klein Europa te stichten. Geestdrift heeft er onder Frankryks partners voor deze gedachten eigenlijk nooit geleefd, en diplomatieke kringen waren dan ook geneigd, de bedoelde conferentie vooral wel te beschouwen als een gelegenheid waarbij het Franse plan op nette en eerzame wyze in het graf der doodgeboren kindertjes dei- Gaullistische diplomatie zal kunnen worden bygezet. Komende weken en maanden ontbreekt het met het debuut van Kennedy als Amerikaans president, het referendum in Frankryk en vooral de uitvoering van De Gaulles Algerijnse plannen zeker niet aan werk in de win kel der diplomatie in Parijs, zodat het ook om die redenen twijfelachtig lijkt of er voor de topconferentie der Zes op afzienbare termijn tyd gevonden zal kunnen worden. Nog studentent achter de barricaden in Caracas De Venezolaanse minister van On derwijs, dr. Rafael Pizano, die zich in de Ver. Staten bevindt, heeft president Betancourt telegrafisch zyn ontslag aan geboden. In Caracas blyft het onrus tig. Er zyn honderden arrestaties ver richt. Gistermiddag hebben een aantal politieke partyen en vakverenigingen een „comité voor de verdediging van de democratie" gesticht. Groepen stu denten bevinden zich nog steeds achter barricaden in de universiteitswyk, die door de politie is afgezet om te voor komen, dat de rebellen versterking kry- gen. Het schijnt dat de regering geen geweld tegen hen wil gebruiken. VOOR HEDENAVOND: Hilversum 1, 402 m. KRO: 14.00 Kinderkoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Jazzmuz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.60 Lichtbaken,lezing. 20.00 Utrechts Stedel. orkest en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gewijde muz. 22.45 Samenspraak der her ders, lezing. 23.05 Muzik. lezing. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Gram. 15.50 Boekbespr. 16.10 Harmonie-ork. 16.30 Friese streekultz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 De grotere welvaart en de bejaar den, lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Aktie Toltèn. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramou- che, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.10 Gevar. muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.20 Inleiding tot de rugby-wed- strtjd. 15.25-17.00 Eurovisie: Rugby wedstr. WalesZuid-Afrika te Cardiff. NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Documentaire. 20.35 Licht progr. 21.00 Oude filmfragm. 21.30 Cabaretpogr. VOOR ZONDAG 4 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or- gelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Aus meines Herzens Grunde, koraalcantate. KRO: 9.30 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Idem. 12.05 St.-Barbara, klankb. (herh.). 12.20 Gram. 12.30 Lichte muz. 12.55 De kerk zijt Gij. lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Viool en plano. 15.00 Wat ons bezig houdt, praatje. 15.10 Dubbel kwart. 15.25 Muzikale aspecten, muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Samenzang. 1745 Mensen, lezing. Het geladen schip, lezingen. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 Oecu menische Jongeren op weg. gespr. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samen zang. 19.30 Weg en werk der kerkhervor mers. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege: radloles- sen. 23.00 Avondgebed. 23.15 Harpkwintet. 23.45 Cello en piano. 23.55-24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V.d. Jeugd. IKOR: 10.30 Kerkd. 11.30 Vragen beantw. VPRO: 11.45 Aktie kruis en munt. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Orgel en piano: verz.progr. 13.00 Nws. 13.07 De toestand 1. d. we reld. lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. milit. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en sol. 15.05 Toneelbe schouwing. 15.20 Volksliedjes. 15.40 Voor dracht. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sport- ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Stadszaal: LPKV-tentoonstelllng. 7.30 11 uur nam. ZONDAG Marekerk: Oecumenische dienst. Spre kers dr. S. L. Verheus en pastoor A. J. Glazemaker. 7.30 uur nam. StadsgehoorzaalHoofdstad Operette met „Wiener Blut". 8 uur nam. Stadszaal: LPKV-tentoonstelling. 10 uur voorm.5 uur nam. Steenschuur 6. Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. DINSDAG Marekerk: Samenzangavond Ned. Chr. Radiovereniging. 8.15 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nm. Rapenburg 8: Ver. voor Internat. Rechtsorde. Spr. A. Dlrks over problemen rondom de vluchtelingen. 8 uur nam. DONDERDAG Casino: K. en O. „A woman in a dres sing-gown". 7 uur nam. „Moby Dick". 9.30 uur nam. Café Royal": Opening Kanarietentoon stelling „De Zanger". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: VVD. Onder werp: „De VVD-fractie in de gemeente raad". 8 uur nam. BINNENLAND Gisteravond omstreeks half zeven had te Zijderveld (Utr.) een ernstig on geval plaats, waarbij een wethouder van de gemeente Everdlngen (Utr.), de 76- Jarige heer G. A. de Vos, om het leven is gekomen. De heer De Vos wilde op de fiets Rijksweg 26 (Utrecht-Den Bosch) oversteken. Vermoedelijk heeft de heer De Vos een naderende auto niet of te laat opgemerkt. Hij werd door de auto gegre pen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Gisteravond is de 56-Jarlge landar beider P. de Graaf uit Wieringerwerf in Wieringerwerf door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij kwam in bot sing met een auto uit Voorschoten en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer, die op een bromfiets uit de richting Wleringen kwam, heeft waar- schijniyk zonder goed uit te kyken deze voorrangsweg overgestoken. De heer De Graaf laat een vrouw en twee kinderen na. Op de Rijksweg van Apeldoorn naar Deventer is het 6-Jarlge jongetje P. N. Manuputty uit het Ambonezen-woonoord onder Apeldoorn aangereden door een per sonenauto. Het jongetje was op slag dood. Gistermiddag is op de Llevelderweg te Lichtenvoorde, ongeveer 200 meter bui ten de bebouwde kom, het 3-Jarige meisje Marianne te Brake, toen het plotseling de weg opliep, door een passerende atito ge grepen. Het kind was op slag dood. BUITENLAND De Turkse regering heeft haar am bassade in Cairo opdracht gegeven bij de regering van de Verenigde Arabische Re publiek te protesteren tegen de campagne, die de laatste tyd in ae Egyptische en Syrische pers is gevoerd voor de terug keer van Hatay (op het ogenblik een Turkse provincie) naar de V.A.R. Dit ge bied werd in 1939, na een volksstemming, door Syrië aan Turkye afgestaan. De Turkse ministerraad heeft beslo ten 55 sjeiks en andere feodale macht hebbers. die in oost-TurklJe wonen, naar een ander gebied te deporteren. Onder deze sjeiks bevinut zich een ze&ere x^y- n»iö, uiau uit, een aosuiute voioC neeisu uver vyi ^iiatttseu niet een totaie oevoikiiig van zieieii. ±ijj neeit ecu piTveicfcc.tiijn vurbtcnuoui iigi in net e>ienb£t.oied tub Sen i mmje, Hun. en Pei- „ie. lüj uuuut zien niet uiieen uezig met net lenftcn van sonapen, maar uon. met amokxeien, i-.e uitvoering van het plan van Groot-orittanme en ae Veremgue Araoi- öcne xtepuunea um weer amnassaueuis uit te wisseicii ia voor onuepaaiue nju ungesteiu, uiuus is gisteren van geza6- neuijuwe zijue ie nonueii vernomen, xii uipioinatieae Kringen te nonuen zei men uat ue v.A.rt. neeit meegeueeiu uat naar oesiuit het gevoig is van net reit uat ae ruitten geen cOnoüis van ae V^v.R. ui ue muse protectoraten aan de rerziscne uou heouen toegelaten. Waarnemers in ae Hricse hoolustau Zijn ecnter van me ning uat er ook uieperc reuenen zyn. oyv. ae nuiaige onzeKere vernouaing tussen ae V.A.R. en anuere lanaen in net Mla- aen-uosten waarmee Uroot-Brlttannlé nauwere betrekkingen heelt. De regering van Nepal neeft voor het eerst toestemming gegeven voor ae uit voer van een seaip van ae „Jeu ae ver- scnrlkkeiyke sneeuwman, ue scalp is tnans onuerweg van net dorp Cnoemds- joeng naar xvacmandoe. De overwinnaar van-de Everest, Sir Eamund Hillary, zal de scalp via Calcutta naar Chicago Dren- gen. Amerikaanse geleeraen zullen er een week op kunnen studeren en dan zal de scalp naar Londen gaan voor onderzoek door Britten. De trofee moet na een maand weer terug zijn in Choemdsjoeng. De Amerikaanse minister van De fensie, Thomas Gates, heeft de verkoop verboden van alle buitenlandse produkten in de magazynen en kantines van de Amerikaanse troepen in het buitenland. Na de laatste wereldoorlog werden in deze magazijnen en kantines grote aantallen Japanse en Duitse fototoestellen, Engelse en Italiaanse stoffen en sterke dranken verkocht. Op geen van deze produkten werd belasting geheven, waardoor de prys laag kan worden gehouden. Wat de sterke dranken betreft heeft de minister echter een uitzondering gemaakt. Hoewel de verkoop in flessen verboden is, mogen er ln de kantines wel glaasjes geschonken worden. Die zyn echter niet meer belas- tlngvry. Volgens een rapport van de Israëlische vereniging „Yad Vashem" in Jeruzalem zijn er, xerspreid over de gehele wereld, nog 130 neo-nazlstlsche of neo-fasclstlsche organisaties werkzaam, die gefinancierd worden uit door de nazi's ln neutrale landen, zoals Zweden, Zwitserland en Zuidamerlkaanse landen gedeponeerde gelden. De Amerikaanse Klu Klux Klan zou door deze organisaties worden gefl- nanciert en contact onderhouden met lei dende nazifiguren, vooral ln Duitsland, Oostenryk en Italië. Een deserteur van het Westdultse leger had wel een beetje al te veel op de lankmoedigheid van zijn compagniescom mandant gerekend. In plaats van na af loop van zyn verlof naar de kazerne terug te keren, schreef hij een briefje aan zyn commandant met verzoek zijn soldij poste restante naar Wurzburg over te maken. Toen hy by het postkantoor naar de post wissel kwam informeren, werd hy inge rekend. Wanneer de kindertjes tot negen Jaar in de Engelse stad Huil vanaf maandag nummer 95 van de plaatselijke telefoondienst draaien, wordt hun tussen half zes en half negen 'savors „het sprookje van de dag" verteld, ue vertel ling duurt drie en een halve minuut, dan wordt Jantje verondersteld te zyn inge slapen. Wie dan de hoorn weer op de haak legt, is niet helemaal duldeiyk. De Westberlijnse stadsregering heeft de opperste openbare aanklager Hans Helmut Görke van zyn functie ontheven omdat hy niet meer het vertrouwen van de senator voor Justitie Klellnger (CHU) geniet. HIJ had een memorandum waarin zeven openbare aanklagers de Justltle- senator van ontoelaatbare beïnvloeding bij omkoperij-processen betichtten, zon der meer aan Kiellnger doorgegeven. Felix Schnyder, Zwitsers waarnemer bij de V.N., is gisteren benoemd tot op volger van dr. Lindt als hoge commissaris der V.N. voor het vluchtellngenwezen. De 50-Jarige Schnyder is diplomaat geweest in Moskou. Beriyn, Washington en Israël voordat hij in februari 1958 waarnemer bil de V.N. werd. De benoeming is ge schied door secretaris-generaal Ham- marskjöld. 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! Zomerzorg: Cursus Kynologische Kennis „Rijnland". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd 104 uur. zondags 14 uur (tot 6 december) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling .Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 15 januari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. DE BIOSCOPEN Casino ..De maniak" (Strangers on a train) (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maand. 2.30 en 7 uur; donderdagavond 7 en 9.30 uur K. en O. LIdo „Mein Kampf" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; maand.: 2.30 en 7 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor „Drama ln de spiegel" (18 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; maand.: 2.30 en 7 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Het schandaal van Cloche- merle" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; maand.: 2.30 en 7 uur. Trianon „Faja Lobbi" (alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De dood rijdt mee" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zond.: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „De lord. de lady en de butler". Astra-theater (Wassenaar VriJd., zaterd. en zond. 6.45 en 9.15 uur: „Inspecteur Hardesty FBI" (14 Jr.); maand., dinsd., woensd. 8 uur: „East of Eden" (18 Jr.); donderd. 8 uur: „Helena van Troje" (14 jr.); zond. en woensd. 2.30 uur: „De nieuwe attractie" (alle leeftyden). ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Postel, tel. 23089; Jansen, tel. 31024; H. Jasperse, tel. 24961; Verhoef, tel. 32505 en Pieterse, tel. 24403. Te Oegstgeest: dokter Meissner. tel. 24865. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. Bovendien is ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apo theek „Tot Hulp der Menschheld", Hooi gracht 48, tel. 21060. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 26274 is zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. By geen gehoor oi) Uw buisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. revue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luis teraars. 17.15 Honderd jaren modernisme, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 18.55 Lichte muz. 19.30 Ca baret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 De prediker en zyn prooi, hoorsp. (dl. 8). 21.30 Dansmuz. 22.00 Gram.22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Nw. York cal ling. 23.25 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal (golflengte 245,3 m.) 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. H. Homans van Heemskerk - uitzen ding van dienst voor belangstellenden op 27-11-1960; 2.45 uur Kinderdlenst; 3.30 uur ds. D. Ringnalda van Overveen. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 Achter het nws. 20.10 Muzik. progr. 20.55 De wereld van van daag, lezing. 21.05 Film. 21.30 Interview. NTS: 22.00-22.30 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Discussie. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 16.30 Het schilderij v. d. maand). 17.15 Lezing. 17.45 Piano recital. 18.00 V. d. kind. 18.50 Money Mat ters. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Ame rika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadigh - oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Lezing. 22.30 Recital. 23.00 Nws. 23.10 Lezing. 23.40 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.51 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 on >47 m. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Ver- zoekprogr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Hoor spel. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 18.00 Gram. en inter views. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Ver- zoekprogramma. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avond gebeden. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amusmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Amus.muz. (verv.). 14.30 Gevar. muz. 16.45 Lichte muz. 18.20 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 21.45 Nws. en weer ber. 22.15 Hoorsp. 22.50 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.40 Toneel spel. 16.15 Klass. muz. 17.45 Ork.conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Harmonieconc. 12.15 Amusmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Amusmuz. (verv.) 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.15 Sportprogr. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Veertiende intern, festival v. Edinburgh: Spaanse muz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Gram. 20.00 Hoor spel. 21.05 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55- 24.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.20 Verz.progr. (verv.). 16.30 Verz.progr. (verv.) 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 18.35 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 5 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Rond om het Woord, theologische etherleer gang. 11.00 Gram. 11.25 vyf tegen één, wedstr. (herh.). 12.00 Gram. 12.15 Idem. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tulnbmeded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Blaasork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ge var. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bybelover- denklng. 16.30 Radiofilharm. sext. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Lekespel ln Suriname, door Anton Sweers. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.25 Promenade- ork. en sol. met klein koor. 22.00 Parle mentair comm. 22.15 Radiokoor. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Kamerork. en solisten. 23.30 Gram. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 11.00 V. d. kleuters. 11.20 Jeugd- ork. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Voor ons platteland, lezing. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en pla no. 14.30 Gram. 14.50 Kleren maken de vrouw, lezing. 15.05 Gram. 16.35 Gram. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Milit. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Een handvol PS.P.-pepernoten, door de heer F. Poort. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit, lezing. 19.00 St.-Nicolaasliedjes. 19.20 Sinterklaas en de struikrovers, hoor spel. 19.45 Voordr. en gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ.. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00-17.30 V. d. kind. 20.00 Jour naal en weerber. AVRO: 20.20 Filmsur prises. 21.20-22.05 Russisch ballet. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.56 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Zang recital. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.51 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Samenzang. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Waar verhaal. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Ork.conc. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Operettemuz. en muz. uit musicals. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 en 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 en 17.30 gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 23.10 Sol.conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.16 Operettemuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. (Om 21.00 Kunstkaletdo- scoop). 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.conc. 15.00 Gevar. muz. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Orgelrecital. 19.30 Nws. 20.00 Popul. klassieken. 21.15 Disco-Club. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2