LOEMOEMBA GEARRESTEERD, IN LEOPOLDSTAD OPGESLOTEN Dinsdag a.s. voortzetting beraad regering-metaal WEERBERICHT Moskou intervenieert ten gunste van ex-premier —Moboetoe: Ik heb de gevaarlijkste mannen Hammarskjöld zond tot tweemaal toe een telegram aan Kasavoeboe Fa. D. KRET Zn. Economie velt doodvonnis over „idyllische oude boomgaarden" RUSSISCHE KUNSTMAAN MET TWEE HONDJES IS VERGAAN Liefde doorbreekt ijzeren gordijn teuws TRESLONG Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 No. 30219 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De voormalige Kongolese premier Loemoemba, die uit Leopold- stad gelucht was vermoedelijk om in Stanleystad een regering van Oost-Kongo te vormen is in Port Francqui tezamen met de ge wezen minister van Voorlichting Kasjamoera en verscheidene aanhan gers door soldaten van kolonel Moboetoe gearresteerd. Vervolgens is hij met een vliegtuig naar de hoofdstad teruggebracht en per vracht auto naar de woning van Kongo's „sterke man" Moboetoe gereden. Later bracht men hem naar een huis in de buurt van dat van Moboe toe, waar de ex-premier en vier van zijn aanhangers in een kamer werden opgesloten. Loemoemba, die zeer somber keek, was met de handen op de rug uit het vliegtuig gestapt. Hij droeg een wit hemd zonder das en een zwarte broek. Langs de wegen, die met prikkel draad waren afgezet, schreeuwden honderden Kongolezen: „Weg met Loemoemba". Volgens AFP werd de ex-premier, alvorens te worden opgesloten, door zijn bewakers weinig vriendelijk behandeld. Een van hen greep hem bij zijn haren om hem te dwingen naar persfotografen te kijken, die een plaatje van hem wilden maken. Met een verbeten- gezicht en onthutste blik in zijn ogen poseerde Loemoemba toen voor de fotografen. Proces in Tliysstad? In Leopoldstad verluidt, dat Loemoem ba naar Thysstad zal worden overge bracht. De daar gelegerde troepen zijn bijzonder trouw aan kolonel Moboetoe. Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren tweemaal een telegram aan president Kasavoeboe gestuurd, waarin hij naar gezegd werd op clementie voor Loe moemba heeft aangedrongen en op een behoorlijke berechting. Ook de Sovjet- Unie zou ten gunste van de ex-premier hebben gepleit en de VN-vertegenwoor diging in Kongo verantwoordelijk gesteld voor het lot van Loemoemba. De Sovjet- russische delegatie heeft gisteravond aan Hammarskjöld gevraagd de Algemene Vergadering van de VN onverwijld uit gebreide gegevens te verstrekken over de maatregelen, die door het VN-opper- bevel zijn genomen om de veiligheid van de „wettige premier" te verzekeren. Ver scheidene afgevaardigden van Afrikaan se en Aziatische landen hebben gisteren tegenover Hammarskjöld hun ongerust heid over de ontwikkeling in Kongo uit gesproken. Om de gezindheid van de Kongolese bevolking te typeren ten opzichte van de thans gevangen ex-premier Loemoemba. vertelde kolonel Moboetoe gisteren aan journalisten, dat de inwoners van Fran cqui „boe" riepen toen zij hem zagen en hem de woorden „Judas" en „verrader" toeschreeuwden. „Dit tekent de situatie." zei Moboetoe. HU zei ook dat Loemoemba, Kasja moera en de anderen niet zullen terecht staan, voordat Alphonse Songoio en ver scheidene andere Kongolese parlements leden, die in Stanleystad werden gear resteerd, zyn vrU'gelaten. „Ik zal deze maal, zo nodig, zeer krachtig optreden." aldus Moboetoe. Volgens berichten, die in november in Leopoldstad werden ont vangen, zyn Songoio en de andere ge arresteerde parlementsleden door de po litie van Stanleystad, die op de hand is van Loemoemba, na hun arrestatie mis handeld. Songoio werd gemarteld en hij zou hierdoor op het punt staan zyn ge zichtsvermogen te verliezen. Opgewekt tot rebellie Moboetoe verklaarde dat Loemoemba o.m. zal worden beschuldigd van poging tot het verwekken van rebellie in het le ger. Hij bracht in herinnering dat Loe moemba kortgeleden via Radio-Stanley- stad een op een plaat opgenomen toe spraak heeft laten omroepen, waarin hii het Kongolese leger aanzette tot opstand tegen zUn commandant, Moboetoe zelf „Een van Loemoemba's gearresteerde aanhangers is in het bezit gevonden van documenten, waarin een beroep op Afri kaanse en Aziatische landen werd ge daan om Loemoemba te helpen de macht Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 in Kongo te herwinnen. HU beschikte verder over doorlaatpassen, die hem wa ren verstrekt door Kamitatoe, de gou verneur van de provincie Leopoldstad, waardoor hij in staat was Kikwit te be reiken," aldus Moboetoe. De kolonel voegde hieraan toe: „Zodra Kamitatoe het nieuws van de arrestatie van Loemoemba. Kasjamoera c.s. ver nam, vroeg hU de VN-troepen om be scherming. Loemoemba heeft zich deze maal wer- kelUk gecomprimitteerd. Ik heb nu de gevaarlijkste mannen, Loemoemba en Kasjamoera, gearresteerd en dat is voor mij genoeg,'' verklaarde Moboetoe. De Kongolese opperbevelhebber besloot met de mededeling dat Loemoemba's vrouw per boot onderweg was naar Co- quilhatstad. „Mijn commandotroepen wachten daar op haar," verklaarde hij. Twee zendelingen in Katanga door Baloebas vermoord Een woordvoerder van de Verenigde Naties te Elisabethstad in Katanga heeft gisteren meegedeeld dat volgens de be woners van een streek in het noord westen van Katanga opstandige Baloe bas door op 23 november twee zende lingen van de „Evangelische zending in Kongo" hebben mishandeld en gedood. De slachtoffers zijn dc Nieuwzeelander Elton Knaus en de Brit Edmund Hodg son. De twee zendelingen hadden ja renlang in Katanga gewerkt. Het Kantangaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld dat zes Afrikaanse werknemers van de steenkoolmUn te Loeena, dat vierhon derd kilometer ten noordwesten van Elisabethstad is gelegen, om het leven zyn gekomen bij een aanval, die op standige leden van de Baloebastam vrij dagochtend, voor het aanbreken van de dag, op deze plaats hebben uitgevoerd. Talrijke Afrikaanse werknemers worden gewond. De verliezen van de opstande lingen zUn niet bekend, daar de Baloe bas hun doden met zich mee hebben genomen. Marokkaanse V.N.-troepen, die Loeena verdedigden, hebben verscheide ne honderden Baloebas gevangen geno men. Volgens bevoegde kringen zou de aan val op het door de Baloebas belegerde Loeena verband houden met het ver slechteren van de toestand in de door de opstandelingen beheerste gebieden, waar groot gebrek aan voedsel en geld heerst. Om het fanatisme van hun troe pen op peil te houden, zouden de op standelingen-leiders behoefte hebben aan een opvallend succes in de vorm van de verovering van een belangrijke, nu nog onder controle van de Katangese regering staande plaats. Europeanen mishandeld De Ghanese politiebeambte Otoe, die speciaal voor de V.N. naar Stanleystad was gezonden voor het instellen van een onderzoek, meldt dat aldaar ruim duizend Europeanen door Kongolese po litie zijn gearresteerd. Vele arrestanten zUn hevig geslagen, terwijl zU ook op andere wijze slecht werden behandeld. Meer dan zeventig Europeanen, onder wie vier vrouwen en een kind, werden zeven uur lang in een kleine kamer zonder ventilatie opgesloten. Zij kregen geen water en eten en geen gelegen heid om hun behoeften te doen. Al die tijd werden zij voortdurend door Kon golese militairen Stanleystad is een bolwerk van de aanhangers van Loe moemba bedreigd. Anderen, onder wie vrouwen, moesten zeven uur lang in de hete Afrikaanse zon staan, waar bij Kongelose politie van Loemoemba hen in het gezicht sloeg en schopte. V.N.-vertegenwoordigers wisten ten slotte een overeenkomst te bereiken, dat de Europeanen weer op vrije voeten zouden worden gesteld. De politie van Stanleystad wilde echter zeven hunner niet loslaten. In de boomkwekerijen is het grootste werk voor de komende kerstdagen al achter de rug. De bomen en boompjes zijn gehakt, en thans rest alleen nog het vervoer naar de steden, waarmee ook reeds een aanvang is gemaakt. Met de DC-8 welke gisteren van Schiphol vertrok voor de openings- vlucht naar Biak vlogen ook 53 emigranten mee die naar Sydney zullen doorreizen. Sinterklaas was op het vliegveld aanwezig om de emigrantenonder wie zich tiental len kinderen bevonden, uitgeleide te doen. NewY ork-Amsterdam binnen de zes uur Een K.L.M.-D.C.-SF. heeft gisteren een record gevestigd. Het straatverkeers- toestel vloog in niet meer dan 5 uur en 52 minuten van New York, zonder tussenlanding, naar Amsterdam. De gemiddelde snelheid was 1020 ki lometer per uur. maar het dient te worden vermeld dat het toestel de wind mee had en wel met een kracht van 135 mijl per uur. Om 6.20 uur (Nederlandse tUd) ver trok het vliegtuig uit New York en arriveerde op Schiphol om precies 12.12 uur. 31 passagiers maakten de vlucht mee. Na vier uur was het toestel reeds over de Oceaan aangekomen bij het Ierse vliegveld Shannon. Op zijn vlucht gebruikte de D.C.-8 in totaal 42.600 leter kerosine; de hoogte waarop het toestel vloog was 12.750 meter. ONBESTENDIG Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI te de Bilt om 10 uur hedenmor gen verstrekte zal ook morgen het win derige weer voortduren. Daar het kou front van een depressie waarschUnlUk enige tUd in de buurt van Nederland blUft ggen en er langs dit front klei ne storingen bewegen, moet bovendien nu en dan regen worden verwacht. In het temperatuursverloop komt niet veel verandering 4 DECEMBER Zon op: 8.29 uur; onder: 16.31 uur: maan op: 18.03 uur; onder 9.08 uur. Hoogwater te KatwUk te 3.55 en 16.07 uur; laagwater te 11.59 uur. (5-12 hoogwater te 4.31 en 16.42 uur. laagwater te 0.18 en 12.35 uur). Dit nummers bestaat uit 18 pagina's „Idyllische oude boom gaarden geven winst aan reisbureaus niet aan u" Dat is een van de vele argumenten, waarmee de rooicommissie de eigena ren van die oude boom gaarden ertoe wil bren gen, ze uit de roeien en op de vrijgekomen grond of een nieuwe, moderne boomgaard te planten, of akkerbouw of veeteelt te gaan bedrUven. Nu zijn reisbureaus, toeristen en natuurge- nieters niet de enigen, wie het verdwynen van die oude fruitbomen met hun grillige takken, die in hun bloeitUd het ri vierengebied en Limburg tot zo'n prachtig land maken, aan het hart gaat. Er zUn ook vele eigenaren, die door ge voelsoverwegingen ge remd worden bU het ont wikkelen van de vernie tigingsdrang, die de rooi commissie op economi sche gronden gewenst acht. Vandaar dat de com missie, waarin de Neder landse fruittelersorgani satie, de georganiseerde landbouw en het ministe rie van Landbouw samen werken, met alle macht het economisch instinct probeert aan te wakke ren. Op de film en door schriftelUke en mondelin ge argumentatie houdt zU de fruittelers voor, dat verouderde boomgaarden geld kosten, terwijl een moderne boomgaard effi cient is te exploiteren en op dezelfde oppervlakte 2Vz maal zo veel kilo grammen fruit, en dan goed fruit oplevert. En aan landen als Bel gië en Duitsland, die zelf volop fruit hebben, kun nen we de beste kwali teiten toch nog wel kwijt, maar niet tweederangs fruit. Dat heeft men daar zelf wel, want men zit ook daar met het ver nieuwingsprobleem, maar men heeft er niet de „stok achter de deur", die de noodzaak tot exporte ren voor ons land bete kent. Smaldeel I in Edinburgh Smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. Jager „Gelderland" en Hr. Ms. onder zeeboten „Zeeleeuw" en „Walrus" is gis teren de haven van Edinburgh (Leith) binnengevaren voor een driedaags, niet officieel bezoqjc aan de Schotse hoofd stad. Er staan verscheidene ontvangsten op het programma, alsmede bustochten voor de bemanningsleden ter bezich tiging van de stad en omgeving, waar bij een thee wordt aangeboden in de „City Chambers" van Edinburgh. Van daag en morgen zijn de schepen open gesteld voor bezoek. KANS OP COMPROMIS AANWEZIG Het beraad, dat gisteravond in het ministerie van Sociale Zaken heeft plaats gehad, tussen de Vak- raad Metaal en de regering over de metaalionen, is na vijf uur vergade ren van 8 uur 's avonds tot 1 uur in de nacht) afgebroken. Dinsdag middag wordt het voortgezet, nadat de regering zich maandag in eigen kring heeft beraden. Dit duidt er op dat de kans van een compromis aanwezig is. Er staan echter nog niets vast. Staats secretaris B. Roolvink deelde na afloop van de conferentie, die om kwart voor elf een klein uur werd onderbroken voor afzonderlijk beraad van de twee groe pen, mee, dat de Vakraad nieuwe sug gesties over de gehele linie had gedaan. De Vakraad zou volgens de Staatssecre taris bereid zUn, met geringe loons verhogingen en andere data van in gang genoegen te nemen. Hy zei dat de winstdelingsregeling praktisch rond was. Volgens de heer Roolvink zou er, nu beide partUen water in de wyn had den gedaan, nog maar een klein ver schil te overbruggen zUn. Van andere zUde werd echter met klem gezegd, dat er helemaal niets vast stond, en dat er alle kans was, dat dinsdag de moge lijkheid tot een compromis met één slag weer van de baan zou zijn. Het vol tallige, 21 leden tellende bestuur van de Vakraad nam aan deze beraadslaging deel. Van regeringszUde waren aan we- zig de ministers De Pous (Economische Zaken), Van Rooy <Soc. Zaken) en de genoemde Staatssecretaris van Sociale Zaken. Voorts woonden de zitting bU mr. J. J. J. Erdbrink, directeur-secreta ris van het College van RUksbemidde- Moskou erkent mislukking: In dampkring in stukken uiteengevallen De poging om het Russische ruimteschip met twee honden en andere dieren aan boord behouden naar de aarde te doen terugkeren is mis lukt, zo heeft Radio Moskou gisteravond bekend gemaakt. Het gevaar te van viereneenhalve ton kwam op een radiografisch bevel naar be neden maar viel in stukken uiteen toen het in de dichtere luchtlagen kwam. Al eerder was er iets niet in orde, want enige tijd vóór het sein tot terugkeer was een deel van de radioseinen van de kunstmaan uit gevallen. De laatste rakettrap draait nog wel om de aarde. Het is voor de tweede maal, dat de Russen toegeven, dat een van hun ruimte-experimenten niet volledig is geslaagd. Op 16 mei slaagden de Russen er niet in, hun eerste ruimteschip", dat de dag tevoren was gelanceerd, naar de aarde terug te brengen: het schoot verder de ruimte in in plaats van naar de aarde, aldus maakten de Russen toen bekend. Op 20 augustus van dit jaar lukte het wel, de ruimtecabine van de Arknik met twee honden aan boord te bergen. Nu is deze terug keer voor de tweede maal mislukt. laars en mré J. A. Berger, voorzitter van het College van RUksbemiddelaars. De vakbondsgroep van de raad vond het na deze uitputtende beraadslaging no dig om nog eens midden in de nacht in conferentie te gaan. Advertentie VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v.. d. Water Haarlemmerstraat 207 Advertentie Twee jonge mensen ontmoeten el kaar aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn: een gewonde Amerikaanse piloot, neergeschoten tijdens een oefenvlucht en een Oostduitse weduwe, die het Wes ten aansprakelijk stelt voor de dood van haar man. Uit de noodge dwongen kennismaking bloeit, on der de voortdurende bedreiging van de meedogenloze Grenswacht, een dramatische liefde op. Aan de hand van dit beklemmen de gegeven schreef de Friese auteur Jan van der Zee een sublieme no velle, die in de drie komende num mers van Libelle wordt gepubli ceerd. Een verhaal, dat op tragische en bijzonder actuele wijze de al oude kerstwens „Vrede aan de mensen..." onderstreept. Natuur lijk in Libelle, want, is nu eenmaal beterl (Sucf ^ÏCte Nieuwe proeven De grootste hinderpaal voor bemande kunstmanen is de terugkeer naar de aarde. De Amerikanen zijn er thans driemaal in geslaagd, een ruimtecabine van ongeveer 150 kg behouden naar de aarde te laten terugkeeren, doch deze cabines waren niet groot genoeg voor menselUke ruimtevaart. Het leek er veel op, dat de Russen erin waren geslaagd, het probleem van de terugkeer van ca bines, die wel voor menselijke ruimte vaart geschikt waren, op te lossen, want de geborgen cabine van 20 augustus was groot genoeg voor een bemanning. Nu het experiment van gisteren is mislukt kan men verwachten, dat opnieuw een reeks proeven zal worden uitgevoerd tot de Russen met enig vertrouwen tot be mande kunstmanen kunnen overgaan. Dat betekent, dat de Amerikanen met hun „Mercury-project" toch nog enige kans maken op een primeur in de be mande ruimtevaart. Advertentie! CAFE-RESTAURANT V Hillegom 02520 5147* fji ONBEPERKT KIP ETEN f6 Dagelijks diner-dansant RESERVEER NU voor het KERSTDINER-DANSANT. Uit Het Leidsch Dagblad van 4 December 1860: Men schrijft het ontslag van den Franschen Minister Fould toe aan zijn weigering, om ee -ipost van 4 millioen francs beschikbaar te stellen, voor het toilet der Keizerin en de ver- fraaijing van hare appartemen ten. Als bewijs van de buitenge wone weelde, die de Keizerin aan den dag legt kan dienen, dat één appartement geheel van glas is, waarin verscheidene be weegbare wassenbeelden haar persoon voorstellen, die aange kleed worden, om te dienen tot een keuze van het toilet. Zij worden door een raderwerk in beweging gebragt wandelende het vertrek op en neder, opdat het toilet zich in de verschillen de kleuren en vormen zou kun nen laten beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1