VVD stelt voor dependance van een middelbare school te stichten Met nieuwe ambassade Washington timmert Nederland niet aan de weg Katwijkse meisjes hadden het druk Zal KVP medewerking verlenen aan totstandkoming van OLE? Aan efficiëntie is de voorkeur gegeven boven vlagvertoon ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 Begroting Voorschoten aangenomen Vergadering duurde tot half twee De raad van Voorschoten heeft vannacht om half twee de begrotin gen voor 1961 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor het eerst sedert 1955 heeft Voor schoten daarmee weer een begro ting kunnen vaststellendie sluitend is. Zelfs is er na een aantal wijzi gingen een batig saldo van onge veer f 25.000. Voor het echter zo ver was, is er menig woordje over het beleid van B. en W. en over de toekomst van Voorschoten gespro ken. Voor het college van B. en W. was het echter prettig te horen, dat van alle kanten zoveel vertrouwen in zijn beleid werd uitgesproken. De heer C Fortanier opende namens de KVP-fractie de algemene beschou wingen met de opmerking, dat bij de nieuwe procedure de mogelijkheid be stond de begrotingen meer in grote lij nen te behandelen. Later op de avond constateerde spreker echter, dat de pro cedure tijdrovend bleek te zijn. Spreker verbaasde zich over de tijd, die sommige fractievoorzitters voor de algemene be schouwingen gebruikt hadden. Een voor stel van zijn kant om de vergadering af te breken (het was toen 4 minuten over half één).werd echter niet uitgevoerd. Het kernpunt van de beschouwingen van de KVP was de gezonde toestand van de gemeentebedrijven. Daaraan kop pelde de heer Fortanier de vraag of het niet mogelijk was de te grote winsten aan de verbruikers ten goede te laten komen door tariefsverlaging en invoe ring van gezinsreductie voor gas- en elektriciteitstarieven. Mr. dr. J. P. I. van der Wilde begon zijn beschouwingen namens de Prot. Christelijke Groep met zyn visie te ge ven over het regeringsbeleid, ten aan zien van de gemeentefinanciën en een uitvoerige beschouwing over de grond prijzen, die z.i. ongunstig beïnvloed wor den door de verwerking in die prijzen van de kosten van openbaar groen en aanleg van volkstuinen. Zelfstandige bibliotheek Namens zijn fractie betoogde spr. met klem, dat een openbare bibliotheek, ge dragen door alle groeperingen, dus piet medewerking van de katholieken, de steun van de P.C.G. zou hebben. Mocht echter de stichting door principiële moeilijkheden van R.-K. zijde niet mo gelijk blijken, dan gaf spreker de voor keur aan een zelfstandigde openbare bi bliotheek indien dit financieel te verwe zenlijken zou zijn. Indien er geen over eenstemming zou kunnen komen, dan zou spreker graag een gemeentelijke stichting in het leven geroepen zien. Het plan daartoe zou mogelijk een stok ach ter de deur van het particulier initiatief kunnen zijn. Jeugdnota De PCG heeft een zeer goede indruk van het beleid van het college van B. en W. Toch meende spreker nog de aan dacht te moeten vestigen op de mense lijke kant van het beleid, waarbij spre ker wees op de wenselijkheid van een jeugdnota inzake de speelgelegenheid, het openbaar vervoer, een postagent schap aan de Rijndijk, om enkele voor beelden te noemen van problemen gezien vanuit het gezichtspunt van menselijke behoeften. De fractievoorzitter van de VVD. de heer A. de Groot, achtte de sluitende begroting reden tot dankbaarheid, maar nog niet tot juichen. Spreker meende nl., dat de begroting sluitend gemaakt kon worden door o.m. de bijdrage uit de winst van de bedrijven nu reeds in de raming op te nemen. Spreker vond het een principieel bezwaar de verhoging van de winst van de bedrijven te ge bruiken voor het sluitend maken van de begroting. De verwachte bijdrage uit 's Rijks kas, nieuwe belastingen, waartoe dit jaar besloten is en verhoging van enkele andere belastingen geven ook een meeropbrengst die het sluitend maken mogelijk maakte. Toch achtte spreker de belastingen wel tot een redelijk peil j opgetrokken. Hoewel spreker dus geen j reden tot juichen had over de manier I waarop de begroting sluitend was gekre- gen, toch had spreker waardering voor het college. uitte zijn waardering voor de voorzitter van het college, die nu voor het eerst een begrotingsvergadering in Voorschoten mocht leiden Daarna gaf hij een uitvoerige, diep gaande en sterk politiek getinte beschou wing, waarin hij zijn kritiek op de hui dige regefring verwerkte. o.m. door op te merken, dat het keurslijf sterker is dan onder de vorige regering. Blijkbaar zit ten we met de autonomie en de decen tralisatie nog dik in de mist, aldus de heer Pels, waardoor we schijnbegrotin- gen krijgen, waarbij het gezag van het gemeentebestuur niet wordt gediend. Wat de toekomstplannen betreft wees spr. erop, dat het gewenst is vooral te letten op de financiële consequenties en de prioriteit. Investeringen in de onder wijssector achtte spr. bijzonder waarde vol. Spr. vroeg naar plannen voor een der de openbare lagere en een tweede ulo school, byv. in Boschgeest. Ook bepleitte spr. een onderzoek naar de stichting van een lagere technische school. Met de heer van der Wilde stond spr. volledig achter een streven naar één openbare uitleenbibliotheek. Evenals de heer de Groot vroeg spr. naar de stich ting van een algemeen bejaardencen trum. Zwembad, gewetenszaak Verlaging van de'tarieven, zonder in breuk te maken op het verzorgingspeil, uitbreiding van het politiekorps en voor al een onderzoek naar de stichting van een zwembad, waren nog enkele van de punten door de PvdA naar voren ge bracht. Samenwerking met particuliere initiatieven en een voorbeeld nemen aan wat andere gemeenten hebben bereikt (misschien met een meer zwemlustig college?) kan misschien een oplossing brengen in wat voor deze fractie een ge wetenszaak is geworden! Na schorsing van de vergadering be gon burgemeester L. de Kool zijn ver dediging van het beleid van het college, waarbij hij telkens weer een grote ken nis van zaken toonde, ook van die zaken, die lang voor hij in Voorschoten was aan de orde waren gekomen. In antwoord op vragen van verschil lende zijden over de stand van zaken betreffende de Leidse annexatieplannen, antwoordde spr.dat het college erin geslaagd was adviseurs aan te trekken. Binnenkort zal de raad hierover nog een voorstel bereiken. Aan de hand van cijfermateriaal toonde spr. aan, dat in de watertarieven een sterke sociale indicatie zit en dat de vastrechtpolitiek voor gas en elek triciteit ook rekening houdt met allerlei omstandigheden, zodat de gedachten van de KVP over gezinsreductie niet behoeven te worden verwezenlijkt. Toch nog iets bereiken Besprekingen over de stichting van een algemene bibliotheek hadden uitge wezen, dat van katholieke zyde prin cipiële bezwaren bestonden, waarvoor spr. het hoofd moest buigen. Toch wil het college nog trachten zoveel mogelijk te bereiken. De verhoging van de belastingen heeft een meeropbrengst opgeleverd van f86.500 terwijl de winsten uit de bedrij ven slechts f 27.400 in de gemeentekas doen vloeien. Mede gezien deze verhou ding achten B. en W. verlaging van de tarieven nog niet aan de orde. De brandweer zal 15 december de eer ste nieuwe spuit krijgen, terwijl op 15 februari de tweede afgeleverd zal wor den. Nadat wethouder Schrama enkele ant woorden betrekking hebbende op zijn afdelingen gegeven had. beantwoordde wethouder Dekker vragen over openbare werken. Daaruit bleek opnieuw, dat het ver- keersvraagstuk geheel bekeken wordt tegen de achtergrond van de verdwij nende tram en dat het tijdstip van ver dwijning het maken van de plannen be ïnvloedt. De plannen van Leiden om een zwem bad te stichten bij de Voorschoterweg bepalen mede het standpunt t.a.v. de stichting van een zwembad. Kennelijk ziet het college geen mogelijkheid om op korte termijn in Voorschoten een bad te krijgen. Wethouder Dekker be streed echter de mening van de heer Pels. dat het geplande instructiebad een ..kelderbadje' zou zijn. De replieken werden in verband met het vergevorderde uur over het geheel erg kort gehouden. Daarbij werd de mening geuit, dat de nieuwe procedure wel voordelen bood. dat men over het geheel genomen wel tevreden was. maar dat er nog wel wat gecorrigeerd moet worden. De heer Pels achtte het expe riment geslaagd Voor de raad gisteravond aan de be handeling van de begroting begon werd een mondeling voorstel van B. en W. om f 450 beschikbaar te stellen voor het plaatsen van 3 kerstbomen in Voor schoten zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. In verband met bouwplannen zal ver moedelijk de volgende week nog een spoedeisende raadsvergadering worden gehouden. Geveilde percelen Ten overstaan van: notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Woonhuis met afz. bovenwoning Bronkhorststraat 45/45a in bod: f. 7.100 Koper: G. W. Suyker te Vlaardingen, q.q. voor f. 7.550. Woonhuizen met afz. bovenwoningen Bronkhorststraat 47/47a, 51/51a resp, in bod: f. 6.700 en f. 7.000 koper: G. Hop- mai te 's-Gravenhage, q.q. resp. voor f. 6.700 en f. 7.000. Woonhuis met afz. bovenwoning Bronkhorststraat 49 49a in bod: f. 6900 koper: H. Niepoth te Leiderdorp, q.q. voor f. 6.901. Woonhuis Rijnsburgersingel 24 in bod: f. 6.100 koper: W. van der Reijden te Leiden, q.q. voor f. 6.100. Woonhuis Rijnsburgersingel 24 in bod: f. 6.700 koper: A. de Jong te Leiden q.q. voor f. 6.700. Woonhuis Rijnsburgersingel 26 in bod: f. 5.000 koper: A. Spek te Leiden voor f. 5.000. Woonhuis Rijnsburgersingel 27 in bod: f. 5200 koper: S. P. de Graaf jr. te Lei den voor f. 5.200. Woonhuis Rijnsburgersingel 28 in bod: f. 5.500 koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f. 5.620. Woonhuis Rijnsburgersingel 29 in bod: f. 7.200 koper: Th. M. Romijn te 's-Gra venhage, q.q. voor: f. 7.200. Woonhuis met afz. bovenwoning Paul Krugerstraat 13/13a in bod: f. 6.200 ko per: J. C. G. Alkemade te Voorschoten, q.q. voor f. 7.150. Notaris K. Günther te Warmond. Winkelhuis en woonhuizen met schu ren en erven te Warmond Padoxlaan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, Norremeerstraat 2 hoek Padoxlaan, Padoxlaan 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 en 21, tezamen na afmijningen in bod: f. 164.387 koper: K. W. van der Wilk te Warmond, q.q. voor f. 164.853,—. VERBOUW GYMNASTIEKLOKALEN De Ver. voor Chr. Onderwijs heeft de N.V. B. J. Huurman alhier opdracht ge geven tot het verbouwen van het gym nastieklokaal van de school van het Noordeinde (f 25.578), idem van de school aan de Munnikenstraat aan Jac. van Riet (f22.900) en idem van de school aan de Hoge Morsweg aan N.V. B. J. Huurman (f27.922). UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit: voor het tijdvak van 1 oktober 1960 tot en met 30 september 1961 tot wetenschappelijk hoofdambte naar voor de kindergeneeskunde J. P- Teuns. arts en voor het tijdvak van 1 mei 1960 tot en met 30 april 1961 tot weten schappelijk ambtenaar bij de sterren wacht mejuffrouw L. M. J. S. Volders. KLEUR, KLANK EN LEVEN Fraaie expositie van Leidse Vogelvrienden Kleur, klank en leven zijn te vinden op de fraaie vogeltentoonstelling, welke vandaag en morgen door de Leidse Vo gelvrienden is ingericht in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Aan deze expositie was tevens een wedstrijd verbonden, ge splitst in tropische vogels, zang- en kleurkanaries, parkieten en hybriden. De uitslag luidt als volgt: Zangklasse: klas 1 (4 vogels)1. E. de Koning, 2. N. J. de Groot, 3. Th. Steyn; Klas 2: 1. N. J. de Groot, 2. N. J. de Groot, 3. C. Th. v. d. Maat; Klas 3: 1. Th. Stevn, 2/3 N. J. de Groot, 4. Th. Steyn; Klas 4: 1. mevr. A. v. d. Klaauw, 2/3 Chr. Roozen; Klas 6: 1. Th. Steyn. 2. mevr. A. v. d. Klaauw; Vetstof (4 vogels): Klas 7: 1. G. Zwa nenburg. 2/3 J. Wielders; Klas 8: (1 vogel): 1/2 A. v. d. Houwen, 3. Th. van Velzen; Klas 9: 1/2 A. v. d. Houwen; Klas 10: 1/2 J. J. de Zwarte; Pigment Klas 12: 1. J. van Rossum, 2 G. Zwa nenburg. 3. A, van Seggelen; Klas 13: 1. Th. Olyerhoek, 2. A. van Seggelen; Klas 14: 1. M. Azard. 2. J. Wielders: Klas 15: (bastaarders)1. A. van Alphen, 2. A. v. d. Houwen. Tropische vogels Klas 17: 1/2 mevr. A. v. d. Klaauw; Klas 18: 1. Th. van Vel zen; Klas 20: 1. Th. van Velzen, 2. C. J. Turk; Klas 21: 1. Th. van Velzen. 2. A. van Seggelen; Klas 22: 1. P. v. d. Velde, 2. A. v. d. Voorn. Grote Parkieten; Klas 24: 1. P. v. d. Velde; Grasparkieten; Klas 25: 3. P. v. d. Velde; Klas 27: 2. P. van der Velde. Meesterzanger: 1. N. J. de Groot, 85 punten. Mooiste Vetstof: A. v. d. Houwen, 89 pnt (plaquette L. Dagblad); Mooiste pigment: J. van Rossum 87 pnt; Mooiste Bastaard: A. van Alphen 89 pnt; Mooi ste tropische vogel: Th. van Velzen, 88 punten. Rijksinspecteur nautisch onderwijs (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen, is de heer M. J. Beekman, directeur van de Hogere Zee vaartschool en van de Visserijschool te Den Haag, met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot Rijksinspecteur, belast met het toezicht op het nautisch onder wijs. als opvolger van de heer G. K. Brouwer. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Jacqueline, dr. van R. J. Ha- merllng en B. Schelvis. Ondertrouwd: D. van Sandljk, 25 Jr. en S. Visser. 22 Jr.; J. van der Zwart, 37 Jr. en H. van Bakkum. 29 Ir. Getrouwd: D. J. Rijnsburger. 23 Jr. en L. van der Laan. OEGSTGEEST Bij de Rijkspostspaarbank werd In november f 104.897.97 ingelegd en f97.079.42 uitbetaald. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. psychologie mej. J. A. A. Jager (Tilburg) en de heer J. J. van Velzen (Leiden) kand. ex. klas sieke taal- en letterkunde de heer C. A. v. d. Broeke (Oost-Souburg) kand. ex. Frans de heer E. J. Hengeveld (Vlaar dingen); doet. ex. Gen. II mej. E. M. van Liere (Den Haagt en de heer R. Besangon (Wassenaar)semi-artsex. mej. C. J. H. Schellingerhout (Waddinx- veen) en de heren J. C. Baijens (Ka- pelle) en H. A. E. de Koning (Leider dorp) artsex. mevr. A. E. Claasen-v. d. Houwen (Den Haag). GUNNING BOUW MUSEUM De Rijksgebouwendienst heeft de ver bouwing en inrichting van het voormalig weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht tot geologisch museum gegund aan de laagste Inschrijver, de firma v.h. L. Zit man. P. M. du Prie te Lelden voor f. 550.933.—. NIEUWE GEREF. ULO-SCHOLEN De eerste steen van de aan de Diepen- brocklaan te bouwen geref. ulo-school zal woensdagmiddag 14 december worden gelegd. Hgt éénjarig onderhoud van mili- aire gebouwen, werken en terreinen in de randgemeenten van de dienstkring Leiden is opgedragen aan de C.V. Pro per te Oegstgeest. (f117.700). SINT-NICOLAASFEEST VROUWENBOND NVV Het jaarlijkse Sint-Nicolaasfeest, dat de leden van de Vrouwenbond N.V.V., afd. Leiden gisteravond in „Ons Cen trum" vierden, is goed geslaagd. Na het openingswoord van de presi dente, mevrouw G. A. Spierenburg- Beekhuizen zongen de dames dapper een aantal St.-Nicolaasversjes met planobe geleiding van mevrouw A. Regeer-Cos- ter. Zij werden hiervoor beloond met geschenken. Naast het accordeonduo ,De Bea's", trad eveneens de bekende gooch- laar „Anverdi" op. VOORSCHOTEN Ruitenvernieler veroordeeld (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdamse politierechter heeft een 32-jarige matroos uit Voorschoten wegens vernieling veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf conform de eis van het O.M. Op 4 oktober jJ. had verdachte, die twaalf maal is veroordeeld, twee ruiten vernield van een café in Rotterdam, waardoor een schade van vijfhonderd gulden ontstond Verdachte was even tevoren wegens zijn hinderlijk gedrag uit het café ver wijderd. De schade heeft hij niet ver goed. KERKDIENSTEN Herv. gem. 10 uur ds. Saraber; 7 u. ds. Meijering; (Rijndijk) 10 uur; ds. Meije- ring; (Hulp en Heil): 10 uur: ds. Kluse- ner. Delft; Geref. Kerk: 10 en 5 uur: ds. F. A. den Boeft, Helpman (Gr.) Geref, Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. O. W. Bouwsma, Kampen. Medische Dienst Voorschoten: dokter Van Schaik. Jul. van Stolberglaan 62, telef. 3344. Wijk verpleging Gezondheidscentrum, telef. 2177. Oegstgeest: dokter Meissner. tel. 24865 Wassenaar: dokter J. Römer. Lange Kerkdam 56. tel. 2501; dokter J. H. Jaarsma. Wittenburgerweg 106. tel. 9676. Apotheken: Wassen aarse Apotheek. Schouwweg 32. tel. 2402. Warmond: dokter H. A. G. M. Wa lenkamp. tel. 01711 - 220 Wijkverple ging: zuster Meijssen, Kerklaan 17 A, Voorhout, tel. 02532 - 7796 Leiderdorp: dokter G A. de Bruyne, Hoofdstraat 8. tel. 22208. WASSENAAR Dinsdag 6 december zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. W. Noordoven, eerste monteur bij de ge meentebedrijven, bij deze bedrijven in dienst trad. Dr. J. J. Wafelbakker, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst zal woensdag 7 de cember zijn wekelijkse spreekuur niet houden. Enkele maanden geleden besloot de raad een nieuwe aansluiting te la ten maken van de Van Bronckhorst- laan op de Katwijkseweg. Namens B. en W. zullen de werkzaamheden hier voor op 16 december a.s. openbaar wor den aanbesteed. Vernieuwingen in asiel van Dierenbescherming Binnenkort zal een begin gemaakt worden met het aanbrengen van een nieuwe kennelcombinatie in het asiel van Dierenbescherming aan de Spel- derslaan. waarin zwervend aangetrof fen dieren worden verzorgd. Deze ver nieuwing van het asiel is mogelijk ge worden dank zy de opbrengst van een eerder dit jaar gevoerde jubileumactie. Het secretariaat van de afdeling Was senaar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is over gegaan in handen van mevrouw G. v.d. Vecht-Blaauboer, Deylerweg 109. De vo rige secretaresse, mevrouw van Weede- de Beaufort blijft wel deel uitmaken van het afdelingsbestuur. Burgerlijke Stand Geboren: Francisca C. J., dr. v&n C. Verdouw en J. M. van Os; Anna M. J.. dr. van E. M. Deems en I. C. M. Plat; Arlëtta T. H., dr. van J. J. van Hespel en A. M. Verheij; Monique F. Th., dr. van B. Fran ken en P. M. van Leusden. Ondertrouwd: W. J. Gerse en P. M. Edelaar. Getrouwd J. G. M. Stuoten en B. M. P. J. Westenend: M. P. Bolten en C. M. Burger; W. Veloo en J. B. Nederlof; J. Kreeft en G. M. Engelhard. Overleden; Maria C. H. Radder-Hubert. 56 Jr.; H. C. Tlmmers, 75 Jr.; B. H. van Marle-Gelders. 86 Jr.; C. J. Heemskerk. 69 Jr.; P. J. Spruit. 66 Jr. (Van onze correspondent te Washington) Over enkele maanden kan men beginnen met de bouw van Neder lands nieuwe ambassade te Washington. Daar is grote behoefte aan en het ziet er naar uit, dat de Nederlandse diplomaten een rustige, efficiënt opgezette kanselarij zullen krijgen. Wanneer er in het buitenland een ambassade wordt gebouwd, betekent dit echter ook vlagvertoon en vooral in Amerika moet men de waarde van de publiciteit nooit vergeten. In dit opzicht lijkt het nieuwe gebouw te kort te zullen schieten: het komt zo achteraf te liggen, dat vrijwel niemand het zal zien en wie er daft, door ambtsbezigheden, eens op bezoek zal komen, zou de indruk kunnen krijgen, dat Nederlanders aan efficiëntie de voorkeur geven boven gratie. En misschien is dit wel waar ook. Gevaarlijk Bij het bespreken van de verkeerssi tuatie wees spreker nog eens op de ge vaarlijke situatie op de Vcurseweg, even als de slechtliggende bocht achter de Geref. Kerk en het gebrek aan par keerruimte in het algemeen. Spreker achtte het noodzakelijk nu reeds studie te maken van de mogelijke oplossingen van het vervoersprobleem, speciaal in de spitsuren, als de tramlijn opgeheven zal worden en vervangen door busdiensten. Dependance Het onderwijs werd door de VVD- fractie nauwkeurig onder de loep geno men. waarbij spr. pleitte voor een on derzoek naar de mogelijkheid een mid delbare school te stichten, nu dit jaar ruim 20 leerlingen alleen van de open bare scholen naar een middelbare school zijn gegaan. Eventueel zou misschien een dependance van byv. een Voorburgs ly ceum een oplossing van vele moeilijkhe den kunnen geven. Spr. zou graag zien, dat B. en W. het vraagstuk van de schooltandverzorging. ook op kleuterscholen, ging bestuderen. De instelling van een jeugdnatuurwacht. onderzoek naar de mogelijkheid van stichting van een verzorgingshuis voor ouden van dagen, uitgaande van de ge meente. een bestudering van de normen voor subsidieverlening, sanering krot woningen, waren enkele van de vragen, die de VVD nog stelde. Dr. P. S. Pels (PvdA) hield zijn be schouwing onder het motto: „verbonden De meisjes van de Chr. Huis houdschool hadden het vanmorgen erg druk. Zij moesten nl. duizenden scnouwing onaer nee motto: „verDonaen- -r hcid van individu en gemeenschap". Spr. cn nog eens duizenden beschuiten met muisjes klaar maken. Deze be- i is geboren, uitgedeeld aan de leer- schuiten werden later op de morgen j lingen. Dat zij er van gesmuld heb- op alle scholen in het feestvierende j ben staat als een paal boven water! Katwijk, waar gisteren de 30.000ste I (Poto LD/Jaap van Duljn, KatwyZM) Bouw begint over enkele maanden Nederland heeft thans definitief de koop gesloten voor het terrein, waar de nieuwe kanselarij te Washington zal verrijzen. De ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, behoudt zijn ambtswoning in de S-st.raat, maar de oude kanselarij in de Euclidstraat wordt verlaten. Die is bouwvallig en veel te klein. Het nieuwe kantoorgebouw komt in een rustig, bebost gebied, juist ten wes ten van Washingtons prachtige Rock Creek park. De huizen in die buurt zijn voor het merendeel grote villa's en het leverde wel een probleem op, of in zulk een omgeving een kantoorgebouw mocht worden geplaatst, al had dat dan ook diplomatieke distinctie. Maar na aarzeling en enig protest heeft de stedelijke commissie haar toe stemming verleend. Die toestemming werd verkregen, om dat het gebouw van de weg af ge zien niet erg zou opvallen. De bomen op het terrein laat men staan en het gebouw wordt opgetrokken op de helling van een heuvel. „Wie aan de weg tim mert heeft veel bekijks" zeiden onze voorvaderen. Zij vonden „bekijks" of „publiciteit" kennelijk nog niet zo iets wenselijks. Welnu, ook thans zal Neder land niet aan de weg timmeren in Wash ington. De grote villa die reeds op het terrein staat, blijft behouden. In februari 1961 zal mr. E. L. C. Schiff met zijn gezin daar reeds zyn intrek nemen. De heer Schiff, die de rang van gezant heeft, Is zoals men dat noemt „de tweede man" van de ambassade. Het nieuwe kanselarij-gebouw komt geheel los te staan van deze wo ning. maar toch heeft de architect P. H. Tauber uit Alkmaar naar een zeker verband gezocht tussen kan toorgebouw en woonhuis. Wanneer men later het complex uit de lucht zal be kijken, zal men zien. dat het woonhuis en de twee lange blokken van de kan selarij niet evenwijdig zijn geplaatst. Voor de fijnproever en letterlijk voor de hoogvlieger, kan dat aardig zijn, maar de meeste bezoekers zullen met hun benen of met hun auto op de grond staan en dan zal die waaiervorm nau welijks opvallen. Maar goed, hoofdzaak van de kansela rij zijn die twee lange, bijna evenwij dig lopende blokken. Dat het ene blok hoger op de helling ligt dan het andere, zal de stijfheid zeker verminderen Bovendien wordt de lengterichting ge broken door het gedeelte, dat de twee lange blokken verbindt, een gedeelte dat minder kantoorachtig is en dat onder meer een ontvangsthal en een zaal be vat, waar bijvoorbeeld filmvertoningen gegeven kunnen worden. Die verbinding tussen de twee lange blokken komt echter pas tot stand op de eerste verdieping. Op de begane grond kan men onder dat middenstuk doorrijden. In die doorrit vindt men ook de hoofdingang. Men komst dus vanuit de auto droog binnen. „Heel zakelijk, maar niet vorstelijk" zal men wellicht zeggen, maar de architect, die aanvan kelijk een hoge trap ontworpen had, zal aan zijn nieuwe ingang toch nog zoveel mogelijk accent verlenen. Daar dit gebouw vrU ver van bus en tram komt te liggen, zullen zeer velen per auto hierheen komen. Men heeft gerekend op parkeergelegenheid voor honderd auto's. Zo'n groot plein met auto's is lelijk en de architect heeft ge daan wat hij kon, om zoveel mogelijk auto's te verstoppen. Hij ontwierp trapsgewijs tegen een helling drie parkeerterreinen, die elk ruimte zouden geven voor twintig auto's en onder de twee hoogstgelegen terreinen maakte hy een kelder, waar wederom twee maal twintig auto's een plaats konden vinden. Tussen de drie „parkeerhoven" wil de architect wat planten of boompjes plaatsen om de kaalheid van het par keer terrein zoveel mogelijk te camoufle ren. Wat er zo efficiënt is aan het gebouw? Allereerst de scheiding van wat men respectievelijk het ontvangstgedeelte en de kantoorvleugels zou kunnen noemen. Allerlei werk op een ambassade is van vertrouwelijke aard en het is niet ge wenst dat er vreemde pottekijkers rondlopen in de werkafdellngen. Boven dien ls het voor hen die zitten te wer ken, een voordeel niet gestoord te wor den door geroezemoes van bezoekers. Die kantoorruimten komen, zoals reeds werd opgemerkt, in de twee lange blokken. In het hoogst gelegen blok krijgt de ambassadeur zijn vertrekken en op de zelfde verdieping worden de diplomaten van de politieke afdeling ondergebracht. De persafdeling komt een verdieping ho ger en ook de economische afdeling komt in deze vleugel. In het andere lange blok zal men de vertegenwoordigers van leger, lucht macht en marine kunnen vinden; bo vendien komen daar onder meer de kan tore van de landbouwdeskundigen. De buitenmuren van het gebouw zul len bestaan uit warm gekleurde bruine baksteen met een zanderig oppervlak. Sommige partijen, o.a. bij de ingang, krijgen natuursteen. Het lichtglooien- de dak en de kleine goot zullen van koper zijn; de vloer in de ontvangsthal wordt van wit marmer met kwartsiet. Het is altijd moeilijk om alleen van tekeningen en van een maquette een juiste indruk te krijgen van een gebouw. Efficiënt lijkt het zeker. Men moet ho pen. dat de twee lange blokken, wanneer zij klaar zijn, niet te zeer de indruk zullen geven van een stukje modern uitbreidingsplan van een Nederlands stadje. Het glooiende terrein en een rijke bomengroei kunnen eventuele hardheid echter aanmerkelijk verzach ten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11