FOR LE 1m Zowel Washington als Den Haag en Willemstad kijken naar Venezuela. Loemoemba in arrest meubelen WEERBERICHT Minister schoot bres in landbouwfront Olie uit dat land belangrijker dan de suikerinvoer uit Cuba! 1740 Horia weigert Prix Goncourt TERUGKEER RUIMTEHONDJES WORDT VANDAAG VERWACHT Nog wel enkele felle reacties Voor 'n tafelkleed 7.50 tot 105. SPECIALE AANBIEDING! PHILIPS TRANSISTOR KLOKRADIO (9ud 91, leuws. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 No. 30218 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gisteren weer doden in Caracas Ook gisteren hebben zich weer relletjes voorgedaan in de hoofdstad van Venezuela, Caracas, toen linkse groepen voortgingen met hun agitatie tegen de regering-Betancourt. Een meisje van zestien jaar en een man werden gedood. Het meisje stond in de deuropening van haar huis te kijken naar de vechtpartijen tussen politie en demonstranten, toen zij door een verdwaalde kogel werd getroffen. Het andere slacht offer was een toevallige voorbijganger, die evenmin bij de agitatie be trokken was. De onlusten duren nu reeds zes dagen. Gisteren hebben tweehonderd studenten, die zich in de universiteit hadden verschanst en gedurende drie dagen alle aanvallen van het leger met kleine vuur wapens afsloegen, de gebouwen ontruimd. Zoals eerder gemeld zijn woensdag drie mensen in de universiteitswijk gedood. Volgens presi dent Betancourt willen de opstandige elementen een regime naar Cu baans voorbeeld" vestigen. In Caracas zijn twee mannen gearresteerd, die in het bezit waren van radiozenders. Krachtens de wet op de noodtoestand is staken verboden. Derhalve heeft de regering de leiders van een staking van bankbedienden gearresteerd. Extremistische groe pen hadden opgeroepen tot een algemene staking, maar de kans daar op is gering. „Castro-regime" zou olieraffinaderijen gaan nationaliseren Onze correspondent in Washington te legrafeerde ons gisteren: Als het leger trouw blijft aan Vene zuela's president Betancourt, dan lykt het gevaar van een Castro-achtige re volutie voorlopig wel bezworen. Maar hoe lang is voorlopig? Daarover maakt men zich in Washington zorgen en het State Departement (Buitenlandse Zaken) heeft duidelijk te kennen gegeven, dat Ame rika de gang van zaken in het olierijke Venezuela nauwlettend volgt. Venezuela's olie is voor Amerika veel en veel belangrijker dan Cuba's suiker. Maar ook Den Haag en Willemstad zijn belangstellend in wat zich in Ca racas afspeelt. Nederland heeft grote oliebelangen in Venezuela en de An tillen zouden zwaar worden getroffen, indien Venezuela zijn politiek na een revolutie radicaal wijzigde en bijvoor beeld niet meer zou toestaan dat Vene zolaanse olie buiten het land werd ge zuiverd! Vlak na de tweede wereldoorlog was ClhJT kliroi AAC Amerika nog een olie-exporterend land. -mwwLM/O- KNIPSELPRIJSVRAAG Het aantal inzendingen op onze Sint-Nicolaas-advertentieknipsel- prijsvraag heeft Maar in 1947 werden er dagelijks 14.000 vaten ingevoerd. In 1958 zou dat ge tal stijgen tot 1.373.000 vaten. Zestig procent van die olie-invoer komt uit het Venezolaans-Caraibische gebied en wan neer, in geval van oorlog, de olie-aan voer uit het Nabije Oosten werd afge sneden, zou Venezuela nog extra be langrijk voor Amerika zijn. Geen won der ook, dat men zich in Washington on gerust maakte, toen president Betan court onthulde, dat uitserst linkse ele menten in Venezuela een Castro-achtige revolutie wilden teweeg brengen. Tenslotte heeft de president het leger laten optreden en de noodtoestand af gekondigd. Dat betekende, voorlopig al thans, het einde van de ongeregeldheden, maar tevens de opheffing van demo cratische vrijheden. Dat laatste zal de oppositie stellig tegen Betancourt uit spelen. Men zal de president ervan be schuldigen een militaire dictatuur te hebben ingesteld en hoewel Betan court zelf vrij links staat zal hem dat in kwade reuk brengen bij de stu denten, die zulk 'n grote rol spelen in de nationalistisch-sociale evoluties of revo luties in Latijns Amerika. Kennedy deed zijn eerste benoemingen De gekozen Amerikaanse president John Kennedy heeft de gouverneur van de staat Michigan, G. Mennen Williams, gekozen als plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaan se aangelegenheden. Dit was Kennedy's eerste aankondiging van een ministers benoeming. Kennedy merkte bij het bekendmaken van zijn keuze o.m. op dat de Afrikaanse landen in aantal ongeveer een kwart van de staten in de Verenigde Naties vormen. „Het Afrikaanse continent is thans een enorm proefterrein om te be palen of de vrijheid kan worden ge handhaafd onder omstandigheden waar in grote mensenmassa's strijden om het naakte bestaan, tegen analfabetisme, ziekten, ondervoeding en onderlinge ver deeldheid". De communisten zijn in Afrika „een enorm offensief" begonnen en de toe komst van dit werelddeel „is van het grootste belang voor de veiligheid van alle Amerikanen". Williams heeft de laatste jaren o.m. bezoeken gebracht aan Ghana en Libe ria. Hij zei in dit verband door per soonlijke contacten met Afrikaanse poli tici „een grote sympathie voor de aspi raties van de Afrikaanse Naties" te hebben gekregen. Later werd nog bekendgemaakt, dat Kennedy de Democratische gouverneur van de staat Connecticut, Abraham Ri- bicoff, benoemd heeft tot minister van Volksgezondheid. Connecticut, waarvan de 50-jarige Ri- bicoff gouverneur is, was de eerste be langrijke staat die zich bij de presi dentsverkiezingen voor Kennedy uit sprak. De gouverneur verklaarde dat hfj als zodanig zal aftreden, zodra de Se naat zijn benoeming heeft bevestigd. Zijn ambtstermijn duurt officieel nog twee jaar. Kennedy verklaarde dat de benoeming van de overige ministers in de komende dagen haar beslag zal krij gen. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen west en zuid west. Iets koudere nacht. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 december Zon op: 8.28 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 17.20 uur; onder: 8.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.17 en 15.30 uur; laagwater te 11.23 en 23.41 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's bedragen. Wij zullen de uitslag zo spoedig mogelijk bekend maken. !>^P9Dê^osoêy^so§>jo9Dêy^oê>^>SQê>' Dreigende gevaren Het State Departement in Washing ton heeft, als minimale steun, bekend gemaakt, dat Amerika de onlusten in Caracas betreurt en vriendschap gevoelt voor het regime van Betancourt. Heel ongaarne zouden de Verenigde Staten ingrijpen teneinde Betancourt aan de macht te houden. Zulk een inmenging in binnenlandse aangelegenheden zou een storm van verontwaardiging verwekken in Midden- en Zuid-Amerika. Maar men hoopt in Washington zeer, dat geen Castro-achtige elementen de baas worden in Venezuela. In dat ge val zou niet alleen de olie van Vene zuela bedreigd zyn, maar tevens zou men ervoor moeten vrezen, dat de re volutionaire beweging dan naar nog an dere staten zou overslaan. Het commu nisme zou daarmee een geweldige in vloed kunnen krijgen ten zinden van de Rio Grande. De grootste oliemaatschappijen in Ve nezuela zyn de Creole Petroleum Cor- pania Shell de Venezuela, een dochter maatschappij van de Kon. Shell groep. Een Castro-achtig regime in Venezuela zou waarschijnlijk spoedig de olie maatschappijen gaan nationaliseren en of in dat geval de raffinaderijen op Cu rasao en Aruba nog iets te doen zouden krijgen (een deel van de Venezolaanse olie wordt daar gezuiverd) staat te be zien. Ook voor Nederland en de Antillen staan hier dus grote belangen op het spel Of nationalisering werkelijk een voor deel zou zyn voor Venezuela is zeer de vraag. In 1937 heeft Mexico de eigen olie genationaliseerd. Het succes van die De Roemeense schrijver Vintila Horia heeft de Prix Goncourt die hem een paar dagen geleden werd toegekend voor zijn roman "Dieu est né en exil", van de hand ge wezen. De president van de Academie Gon court, Dorgelès, heeft meegedeeld geen commentaar op Horia's besluit te kun nen geven. „Wij zullen onze houding maandag op onze algemene vergadering vaststellen", aldus Dorgelès. Wel zei deze dat Horia heeft geschreven geen onenig heid te willen stichten in het land dat hem heeft opgenomen. „Hij heeft Fran se letterkundigen zekere moeilijkheden willen besparen", aldus Dorgelès. De beroering over toekenning van de prijs ontstond nadat het communis tische blad .X'Humanité" artikelen plaatste die Horia tussen 1935 en 1941 zou hebben geschreven en waarin Mus solini „de nieuwe hemelse ster die de bevrijdende standaard van het fascisme in het hart van Europa heeft geplaatst", wordt genoemd. Hitier wordt in deze ar tikelen aangeduid als „de leidende po liticus van de huidige tijd". De bekende natuurkundige Albert Einstein heet ..een vuile jood". De geldprijs van de Prix Goncourt is slechts veertig gulden. De waarde van de publiciteit door toekenning van deze prijs wordt echter geschat op minstens 120.000 gulden. actie was maar matig. De Venezolaanse wetgeving waakt thans reeds streng tegen exploitatie van het land ten bate der vreemdelingen. Een jaar geleden bijvoorbeeld maakte de Shell een winst van 17 pet. van het geïnves teerde kapitaal, doch slechts 7 pet. daar van mocht aan de aandeelhouders wor den uitgekeerd, daar de rest, volgens de wet, gebruikt moest worden voor nieuwe investering. Nieuwe Russische kunstmaan beschrijft baan door bovenste lagen der atmosfeer De gisteren gelanceerde nieuwe Russische kunstmaan, waarin zich twee honden en kleinere dieren benevens planten bevinden, blijkt vol gens de nadere inlichtingen uit Moskou iets lichter te zijn dan de Ark- nik, waarmee in augustus twee honden een ruimtereis maakten alvo rens behouden op aarde terug te keren. De nieuwe satelliet weegt 4563 kilogram. De baan om de aarde (grootste afstand 265 km, kleinste 187,7 km) is zodanig, dat de satelliet slechts enkele dagen kan blijven bestaan. Op deze geringe hoogte wordt de snelheid sterk afgeremd door de laatste resten van de dampkring. Verwacht wordt, dat de Russen vandaag een poging zullen doen om de cabine met de levende wezens aan boord naar de aarde terug te brengen. Een soortgelijk experiment is op 20 augustus j.l. volledig geslaagd. Uit de radioseinen kon worden opgemaakt dat de dieren in de satelliet zich ondanks de toestand van gewichtsloosheid normaal gedragen. STAND IN DE RUIMTE Minister Marijnen heeft giste ren in de Tweede Kamer de aan val van ,.Het Groene Front" afge slagen door het lossen van twee schoten, die samen vijftien-miljoen gulden kosten. Hij heeft de garan tieprijs voor de melk verhoogd met 20 cent per 100 kilogram en de gegarandeerde hoeveelheid vergroot van 5 tot 5,1 miljard kilo gram. Een deel van de agrariërs bleef wel ontevreden, maar het front was niet minder gesloten. De minister heeft er een grote bres ingeslagen. Een motie van de Christelijk Histo rische landbouwer Mellema, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het garantie beleid voor de zandgronden nog eens aan een ernstige beschouwing te onderwerpen, kreeg niet de handteke ning van de agrarische woordvoerder van de KVP mr. Brouwer, die erkente lijk was voor de tegemoetkomingen. Vol gende week donderdag wordt over de motie gestemd, maar het is vrijwel zeker dat zij wordt verworpen, indien zjj niet alsnog wordt ingetrokken. De algemene indruk was gisteravond, dat minister Marijnen de slag heeft gewonnen. Heel fel Enkele landbouwspecialisten waren nog heel fel in hun reactie op de naar hun mening onvoldoende tegemoetko mingen van.de minister. „De boeren zullen het geschenk van Sinte Marijnen natuurlijk wel accepte ren." zei de socialist Egas. „Maar daar mee is de zaak natuurlijk niet opgelost." „De tegemoetkomingen bevredigen my in genen dele", zei de Anti-Revolutio nair mr. Biesheuvel. „Wat ons wordt voorgeschoteld is vlees noch vis. Ik zou het kabinet De Quay dringend willen vragen, namens mijn fractie, een dui delijk beleid te voeren en niet telkens concessies te doen om daardoor bij de Kamer weer in het gevlij te komen". Achteraf bleek, dat mr. Biesheuvel niet namens zijn fractie had gesproken. Het werd hem zelfs kwalijk genomen, dat hij dat had gezegd. Het bezwaar van de Christelijk Histo rische agrariër Mellema was, dat de boeren met. de verhoging van de ga rantieprijs voor de melk niet allemaal worden geholpen, omdat zij op de zand gronden veelal akkerbouw bedrijven. Daarom diende hij zijn motie in om het garantiebeleid voor de zandgronden nog eens te bezien. Geen behoefte De KVP-er mr. Brouwer had aan de motie geen behoefte, indien minister Marijnen wilde toezeggen in overleg met het Landbouwschap na te gaan in de loop van het jaar over het in uitzicht gestelde gemiddelde inkomen van 6580 gulden per jaar in een gemengd bedrijf op de zandgronden, inderdaad wordt ge haald. De minister deed deze toezegging, en daardoor waren de kansen op aan neming van de motie Mellema wel heel gering geworden, want zij droeg wel de handtekening van agrarische leden van de CHU. de VVD. de AR en de KVP, maar het oordeel over de motie in deze fracties is verdeeld. Beweerd werd dat de KVP-er ir. Droesen, die de motie had ondertekend, ook de enige in zyn fractie zou zijn. die ervoor zou stemmen. De ondertekenaren uit andere fracties zouden van plan zijn hun handtekening te schrappen. Ook de socialistische oppositie heeft nog een motie ingediend, waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat het ga rantiebeleid te kort doet aan de boeren en landarbeiders op de minder vrucht bare gronden, zodat van de regering een meer doelmatig, rechtvaardig en perspectief biedend geheel van voorstel len wordt verwacht. De PvdA-motie maakt echter geen kans volgende week te worden aangenomen. (Men zie ook elders) Van de tot dusver veertig geslaagde lanceringen van kunstmanen en andere ruimtevaartuigen heeft Rusland er nu 9 op zyn naam staan tegen de Ame rikanen 31. Amerika is er tot dusver in geslaagd 3 ruimtecapsules met instru menten na enige omwentelingen om de aarde behouden te bergen, waarvan de eerste op 10 augustus j.l. Dit waren echter veel lichtere capsules dan de capsule die de Russen tot de lancering van gisteren wisten te bergen. Van de Russen draaien thans twee kunstma nen om de aarde, van de Amerikanen nog 15. Tegenover de ene nog in om loop zjjnde Russische kunstplaneet staan er twee Amerikaanse. Alleen van het gisteren gelanceerde ruimtevaartuig ontvangen de Russen nog signalen uit de wereldruimte, doch tien Amerikaan se kunstmanen zenden nog regelmatig radiografisch gegevens uit. voor de tweede maal Loemoemba is gisteren door Kongolese troepen gearresteerd in Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai! Dit is vandaag van officiële Kongolese zijde in Leopoldstad vernomen. De afgezette premier was al eerder door Kongolese troepen aangehouden, maar daarna door Ghanese soldaten in bescherming genomen. Gisteren telegrafeerde de com mandant van het Kongolese gar nizoen in Loeloeaburg aan kolonel Moboetoe. dat Loemoemba gister morgen in Port Francqui door een peloton Kongolese politietroepen werd gearresteerd, doch dat toen Ghanese troepen, die numeriek Advertentie Bij ons slaagt U altijd. PRIJZEN VAN HET IS NU VEEL GEZELLIGER WINKELEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten Advertentie (zolang de voorraad strekt) van f 198.—, THANS f 99. IEMCO N.V. NIEUWE RIJN 30—32 - TEL. 24244 Vermist Haags meisje terecht E enl9-jarig meisje uit Den Haag. dat op 7 november jl. de ouderlijke woning had verlaten en sindsdien spoorloos was. is vannacht in Rotterdam aangehouden. Tevens is door de Rotterdamse politie een man gearresteerd die ervan ver dacht wordt het meisjes te hebben ge schaakt. sterker waren dan de Kongolese. Loemoemba onder hun hoede had den genomen. De Ghanezen zouden Loemoemba echter op last van generaal Rikhye weer hebben losgelaten. Het is nog niet bekend hoe de afgezette premier Loe loeaburg heeft bereikt waar hij voor de tweede maal is gearresteerd. Kongolese troepen hebben Loemoem- -j. onafgebroken achternagejaagd sinds hy op 27 november uit zijn woning in Leopoldstad ontsnapte waar h(j meer dan twee maanden praktisch een ge vangene was. In Kikwit zijn vyf familieleden van Loemoemba, onder wie twee vrouwen gearresteerd. (Voor meer nieuws over Kongo zie men elders in dit blad.) Prinses Margaret van Engeland verraste bij de galapremière van een film in een Londense theater met een nieuw kapsel in Franse stijl, dat vermoedelijk nu in Engeland op- gang zal maken Advertentie tfefauiMat 'Méw"uwmenf nylons in de nieuwe notenkleurenl van 2.95 tot 4.95 Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen U Amsterdam, Oude Schans 73-75-77t tel. 020-222166, of te Waddinxveen, tel. 01828-2241, de prachtige collectiê Formule meubelen bekijketu U bent ef hartelijk welkom! Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage. Uit Het Leidsch Dagblad van 3 December 1860: In de zitting der Tweede Kamer van l.l. Donderdag heelt de heer Olivier in bijzonderhe den aangetoond, dat er werke lijk een zucht tot opdrijving der uitgaven van binnenlandsche Zaken is op te merken, daar in 10 jaren de begrooting van 5 tot 7 mïllioen is geklommen en er een strekking bestaat om de uit gaven uittezetten boven hetgeen aan rentebesparing wordt uitge- toonnen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1