GROENE FRONT'IN AANVAL TEGEN MINISTER MARIJNEN WEERBERICHT Strijd 0111 integratie in Louisiana duurt voort Nog geen angst voor kabinetscrisis Nic. den Besten vreest te zijn opgelicht PERONISTISCHE OPSTANDEN IN ARGENTINIË ONDERDRUKT Federale rechter ivijst verzoek tot opschorting van de hand Veel geluk met uw 125,- TOP-VOORDEEL COSTUUM 125,- teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 No. 30217 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LANDBOUWSPECIALISTEN IN KAMER TREKKEN EEN LIJN Kostprijs (Van onze parlementaire redacteur) De landbouwspecialisten in de Tweede Kamer, die gezamenlijk ge woonlijk „Het groene front" worden genoemd, zijn gisteren met een stormvloed van kritiek tehoop gelopen tegen de garantieprijzen, die minister Marijnen heeft, vastgesteld voor allerlei landbouwprodukten. Men sprak algemeen van grote teleurstelling en van alle kanten werd erop aangedrongen het garantiebeleid te herzien, indien de minister niet wil, dat er een vertrouwenscrisis ontstaat. De garantieprijzen voor de landbouw worden altijd vastgesteld op grond van berekeningen van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI). Dat stelt bij een groot aantal goed geleide bedrijven een onderzoek in om voor een aantal pro- dukten tot een gemiddelde kostprijs voor het hele land te komen. Het Landbouw schap stuurt dan een advies aan de mi nister, waarna deze de garantieprijzen vaststelt. Altijd wordt de garantieprijs lager dan het landbouwschapwenst. Dat is ook dit jaar weer het geval geweest. Maar ditmaal heeft het LEI hogere eisen gesteld aan de bedrijven, die voor het kostprijsonderzoek zijn uitgekozen. Daardoor zijn de kostprijzen lager uitge vallen. Voor tarwe, haver en gerst zijn de agrarische Kamerleden met die la gere prijzen akkoord gegaan, maar zij protesteren ertegen, dat de regering de garantieprijs voor melk en suikerbieten lager heeft vastgesteld dan het Land bouwschap heeft gevraagd. Voor de melk heeft het Landbouw schap een garantieprijs gevraagd van 28,65 gulden per 100 kilo voor een hoe veelheid van 5.31 miljard kilogram. Mi nister Mar\jnen heeft de garantieprijs bepaald op 28.30 gulden per 100 kilo (voor slechts 5 miljard kilogram precies) overeenkomstig de gemiddelde kostprijs waartoe het LEI was gekomen. Het Landbouwschap heeft 35 cent per 100 kilogram meer gevraagd omdat dit het bedrag is, dat volgens het LEI is ge wonnen door de verbetering van de pro- duktiviteit in de landbouw. Slot pag. 2 Een zenuwenoorlog in wandelgangen Achter het front, in de wandel gangen, voerden de agrariërs tegelij kertijd een zenuwenoorlog met be weringen, dat zij bereid waren een ministerscrisis en zelfs een kabinets crisis te riskeren als zij hun zin niet zouden krijgen. De minister zal wel iets moeten doen om aan de verlan gens van de Kamer tegemoet te ko men, maar alvorens gisteravond ant woord te geven, wilde hij er eerst nog een nachtje over slaven. Hij weet, dat ook de agrariërs weten, dat een andere minister of een ander kabinet nog niet hogere grijzen voor de landbouw garandeert. De algemene ontevredenheid over het garantiebeleid werd gisteren nog voor zichtig geformuleerd in afwachting van het antwoord van minister Marijnen. „De teleurstelling en onrust in mijn fractie", zei de Anti-Revolutionair Bies heuvel „zal de minister alleen kunnen wegnemen als hij zijn beslissingen ten aanzien van de melkprijs en de te ga randeren hoeveelheid melk herziet." „Ik hoop", verklaarde de VVD-er Den Hartog „Dat de minister op aan vaardbare wijze aan mijn bedenkingen tegemoet zal komen, anders zal het mij uitermate moeilijk vallen mijn steun aan zijn beleid te blijven geven." Namens zijn fractie vermaande de Christelijk-Historische landbouwspecia- list Mellema: „Verhoog de toeslag op de lichte gronden, verhoog de te garande ren hoeveelheid en stel de garantieprij zen vast die het landbouwschap heeft gevraagd. Ik hoop, dat het niet nodig zal ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met. slechts etike.e verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 DECEMBER. Zon op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 16.42 uur; onder: 7.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 14 52 uur; laagwater te 10.44 en 23.02 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Eenzaam achter de regerings tafel had minister Marijnen gisteren in de Tweede Kamer de fiolen van toorn te verdragen, welke de Ka merleden over hem uitstortten. zijn door middel van een motie een an der beleid af te dwingen." Na een zeer kritische rede, zei de KVP-er Brouwer: „Wij wachten het ant woord van de minister af en zullen daar na onze houding bepalen." „Wij dringen er bij de minister op aan een toeschietelijker houding aan te nemen," bezwoer de staatskundig-gere- formeerd ir. Van Dis. Er stond aldus een gesloten front te genover minister Marijnen, die uiterlijk onbewogen alle kritiek over zich heen liet gaan. Hij zei echter aan het eind van de avondvergadering, dat hij ver heugd was na de vele kritiek in de pers zijn beleid in de Kamer te kunnen ver dedigen. Hij verzocht echter dit de vol gende dag (dus vanmiddag) te mogen doen. PRINSES BEATRIX LUNCHTE MET GOUVERNEUR-GENERAAL Prinses Beatrix is gisteren de gast ge weest van de gouverneur-generaal van Canada, George Vanier. Zoals gemeld zal de Prinses zaterdag in Ottawa het huwelijk bijwonen van haar vriendin jonkvrouwe Reneé Röell met de heer T. Bradbrook-Smith, rechtskundig advi seur van het Canadese ministerie van Financiën. Tezamen met jonkvrouwe Röell, een stiefdochter van de Canadese chef van het protocol, de heer H. F. Feaver, ge bruikte Prinses Beatrix het middagmaal met de gouverneur-generaal en mevrouw Vanier. PRIJS VAN VERSE BOTER PPJE CENT HOGER De prijs van een pakje verse boter is met ingang van heden drie cent hoger geworden. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel besloot gistermiddag de toe slag op verse boter met het oog op de verhouding tussen produktie en afzet van 50 cent tot 38 cent per kilogram te verminderen. Dit betekent een verhoogde verbruikersprjjs van drie cent per pakje. De prijs van koelhuisboter blijft onge wijzigd De minister van Landbouw heeft zijn goedkeuring aan het besluit tot verho ging van de prijs van verse boter ge hecht. Uitbreidingsplannen Utrechtse Universiteit Burgemeester en wethouders van van Utrecht hebben de gemeenteraad een voorstel gedaan inzake een plan tot sa menwerking van de gemeenten De Bilt, Utrecht en Zeist bij de totstandkoming van een Universiteitscentrum. Het plan gaat uit van een oppervlakte van ongeveer 328 hectare. Hierbij is re kening gehouden met de mogelijkheid tot uitbreiding van de geprojecteerde ge bouwencomplexen in de toekomst. Voorts is in het plan voorlopig een oppervlakte van 30 hectare gereserveerd voor sport en recreatieterreinen. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse Justitie, die aanvankelijk om de hoofdfiguren van het Socrates-schandaal heeft heen gedraaid, meent thans vol doende aanwijzingen te hebben om de heren J. Jansma en Nicolaas den Besten te vervolgen. De heer Jansma, oud-directeur van de N.V. Socrates en „ambassadeur van Die Heilige Tat" is gisteren voor de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker ge leid, die daarop een gerechtelijk voor onderzoek heeft gevraagd op grond van verduistering en oplichting. De heer Den Besten, die aan de Heilige Tat pro motors Jansma en Volraat 350.000 gul den ter beschikking heeft gesteld, heeft de Officier laten weten, dat hij zich op gelicht zou voelen indien mocht blijken dat de interkerkelijke organisatie „Die Heilige Tat" waarin hij onvoorwaar delijk zou hebben geloofd niet bestaat. Ook ten aanzien van de heer Den Bes ten zelf heeft mr. Hartsuiker zoals gemeld een gerechtelijk vooronderzoek gevraagd, zij het dan slechts wegens het ontbreken van een behoorlijke boekhou ding bij de N.V. Socrates. Dit delict wet- Gepensioneerde militairen deden in drie steden (mislukte) greep naar dé macht Een handjevol Peronisten heeft gisteren in drie Argentijnse steden ver geefs geprobeerd om de kansen voor hun verjaagde leider te doen ke ren. In Rosario nam een groep van 40 burgers, merendeels gepensio neerde lagere officieren, bij verrassing de kazerne. Maar na een hevig vuurgevecht, dat drie uur duurde en waarbij tien aanvallers en verde digers sneuvelden en zeker vijftig personen werden gewond, sloegen de rebellen op de vlucht. Een groep Peronisten, die het arse naal in de stad Rosario aanviel, werd eveneens teruggeslagen. Ongeveer tege lijkertijd braken rechtse revoltes uit in de steden Tartaeal en Vespucio in de provincie Salta. Gewapende burgers be zetten openbare gebouwen en verbra- tigt echter geen voorarrest. Zoals bekend is de heer Den Besten niet gearresteerd, doch gegijzeld wegens het achterhouden van inlichtingen in het faillissement. De heer M. J. J. Volraat, die inmiddels door de centrale recherche uitvoerig is verhoord, zal zaterdag bij de officier van Justitie worden voorgeleid. (Onze Italiaanse correspondent, die in Rome enkele malen gesprekken met de heer Volraat heeft gevoerd, geeft elders zijn indrukken daarover weer). Het negerprobleem in de V.S. In de havenstad New Orleans, in de Amerikaanse staat Louisiana, heeft een federale rechtbank gisteren een verzoek van de schoolraad om het toelaten van negerkinderen tot twee lagere scholen op te schorten, van de hand gewezen. Ook een verzoek van de staat Loui siana het bevel tot integratie van de federale rechter J. Skelly Wright in te trekken, omdat dit onwettig zou zijn, werd van de hand gewe zen. Op grond van dit bevel zijn de twee bedoelde scholen toeganke lijk verklaard voor negerkinderen, naar aanleiding waarvan zich in de afgelopen weken herhaaldelijk incidenten hebben voorgedaan. De rechtbank kwam tevens tot de conclusie, dat de staat Louisiana grond wettelijk niet het recht heeft haar soevereiniteit tussen het Hoogge rechtshof (dat integratie heeft bevolen) en het volk van Louisiana te plaatsen. Aan gouverneur Jimmie H. Davies, bepaalde hooggeplaatste ambtenaren en de wetgevende vergadering van Louisiana is een ge rechtelijk verbod van beperkte duur opgelegd tussenbeide te komen in het bestuur van de openbare scholen. Tegen bovengenoemde beslissin gen zal beroep worden aangetekend. Demonstratie voor woning van dominee Blanke vrouwen, die hun kinderen niet naar de geïntegreerde scholen la ten gaan, demonstreerden gisteren voor de woning van de dominee wiens doch ter een van de zeer weinige blanke leerlingen op de school is. Zij werden door de politie verjaagd, maar begaven zich toen naar het huis van de vrouw wier dochter eveneens de school be zoekt. Dinsdag moest de politie de pre dikant, die zijn dochter zelf naar school bracht, ontzetten toen hij door woe dende blanke betogers werd omringd. Gisteren arriveerden bij de Lau- renskerk te Rotterdam de drie gro te luidklokken, die in Asten ge goten werden. Men hoopt de klok ken met Kerstmis te kunnen luiden. De William Frantz school werd gis teren door een negermeisje en vier blanke leerlingen bezocht, de McDo- nough school uitsluitend door de drie negerscholieren. De blanke leerlingen worden thans met bussen naar een na bijgelegen district vervoerd waar de scholen nog niet toegangeljjk voor ne gers zijn. De parlementsleden van Louisiana hebben meer dan 6.500 dollar bijeenge bracht als bijdrage voor de betaling van het vervoer der kinderen, die naar naburige scholen gaan om niet de ge- integreerde scholen in New Orleans te hoeven bezoeken. Een senator van de staat zei dat men zal trachten een sy steem van particuliere scholen te orga niseren. Buiten een vertrek in Austin (Texas) waar twintig studenten van de universi teit van Texas rassenintegratie in res taurants bespraken is een krachtige bom ontploft, die volgens de politie do den zou hebben geëist indien de ont ploffing zich binnen had voorgedaan. De bom trof echter de vensterbank en viel toen op straat. Het federale hof van beroep heeft in zijn zitting te New Orleans ook de uit voering gelast van een plan om binnen twaalf jaar de rassenscheiding op de openbare scholen van de stad Dallas in Texas op te heffen. De integratie moet in september van het volgende jaar in de laagste klassen van de lagere school beginnen en elk jaar met een volgende klas worden uitgebreid. SOEBANDRIO ACHT GEWAPEND CONFLICT NIET ONMOGELIJK „Zoals de toestand thans is, is het moeilijk te garanderen, dat het niet zal komen tot een gewapend con flict tussen Indonesische en Neder landse militaire eenheden", aldus gisteren de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soeban drio volgens „Antara". Soebandrio lichtte deze uitlating toe door te zeggen, dat bepaalde eilanden, liggende in het gebied van West Nieuw- Guinea, in het verleden beurtelings be zet zijn geweest door militairen van de twee landen. Mochten legeronderdelen van het Indonesische en van het Neder landse leger of marine gelijktijdig lan den op enig punt van deze eilanden, dan zou, aldus minister Soebandrio, een gewapend conflict moeilijk kunnen wor den vermeden. ken alle verbindingen met de hoofdstad. Spoorlijnen werden opgeblazen. Maar ook hier werd de opstand spoe dig neergeslagen. In Tartagal waren het twintig Pero nisten, uitgerust met chainepistolen en aangevoerd door een Peronistische lui tenant-kolonel. die het stadhuis, het station, het politiebureau en een bank „veroverden". Zij gaven zich over. toen ze waren omsingeld door de gendarme rie. Andere opstandelingen verspreid den zich. toen zij hoorden dat hun medestanders in Rosario de nederlaag hadden geleden. Drie militairen die hebben deelgeno men aan de revolte in Rosario, hebben toevlucht gezocht in het gebouw van de ambassade van Uruguay in Buenos Aires. Deze ambassade heeft inmiddels de Argentijnse regering om een vrijge leide voor deze mannen gevraagd, op dat zij het land kunnen verlaten NIEUWE RUSSISCHE KUNSTMAAN Vandaag is een derde Russische raket in een baan om de aarde ge bracht. Deze aardsatelliet, die vier ton en 563 kilo weegt, heeft de honden „Ptsjelka" en „Moesjka" resp. „Bijtje" en „Vliegje" aan boord, alsmede andere dieren» waaronder insecten. Waarnemin gen over de dieren worden uitge zonden door middel van radio en televisie-apparaten en andere in strumenten, die gegevens over de lichamelijke toestand van de die ren naar de aarde overbrengen. Beslui» dadelijk. Deze week behoeft u voor een modieus eostuum perfect van snit en afwerking niet méér te betalen dan f 125/% Ongelofelijk, inderdaad, 'n Speciale aanbie ding, die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK Hoogstraat - Lelden (Dud QTie Uit Het Leidsch Dagblad van 1 December 1860: Maandag l.l. heeft te Gro ningen een vergadering plaats gehad van de aldaar sedert 10 jaa^ gevestigde Vereeniging te gen het pauperisme bij de ar beidende standen. Omtrent het gebrek aan woningen voor min vermogenden zal de vereeniging zich met het diakenschap tot verbetering in betrekking stel len. Men zal zich tot de Rege ring wenden tot het verkrijgen van wettelijke bepalingen in het belang der kinderen, die in fa brieken, trafieken enz. arbeiden, terwijl verder zeer is aange drongen op zedelijke en gods dienstige opvoeding, om onder de mindere standen arbeid zaamheid en spaarzaamheid te bevorderen en het misbruik van sterken drank en het aangaan van onberaden huwelijken te gen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1