EICHMANN TOONT GEEN ENKEL SCHULDBESEF OVER MISDADEN Soble nummer twee in Amerika gearresteerd VRIJDAG OVERLEG REGERING - METAAL DIJKSTRA WEERBERICHT Als alle joden ivaren vermoord zou ik gezegd hebben: Goed we hebben n vijand vernietigd (£W ^)ïte teuws Een gerechtelijk vooronderzoek - Nic. den Besten schilder zelf met Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 No. 30216 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HÊSü'k naar tientallen stralende cadeau-ideeën (ook met teak!) op de toonzaal van lampenfa briek ST.-NICOLAAS- KNIPSELPRIJSVRAAG Wij herinneren eraan dat mor genmiddag om klokke 2 uur de ter mijn eindigt voor de inzending van oplossingen van onze Sint Nico- laas - ad verten tieknipselprijs vraag. Reeds bereikte ons een alleszins bevredigend aantal oplossingen, doch de ervaring heeft geleerd, dat de stroom gedurende de laat ste 24 uur het sterkst is. Wij zijn benieuwd naar het uit eindelijke resultaat! EN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0E SIR WINSTON CHURCHILL VIERT IN BED ZIJN 86-STE VERJAARDAG (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill is vandaag 86 jaar geworden. Zijn gezondheid is uitstekend, maar hij zal de dag gro tendeels rustig in bed moeten door brengen, als gevolg van de val van precies twee weken geleden, ivaarbij hij een beentje in de rug brak. Hij gaat goed vooruit. Maar de feestvie ring is vanzelfsprekend ietwat in duigen gevallen. Het gebruikelijke familiediner moest vervallen. Maar Sir Winstons kinderen en kleinkin deren zullen hem in de loop van de dag ongetwijfeld komen geluk wen sen. Ook ontbreekt de enorme traditionele - ditmaal 45 kg. zware - verjaardags taart niet, een waar kunstwerk, al twin tig jaar lang een schepping van de Hon gaarse banketbakker Ploris uit Soho. Ditmaal toont de taart een hoorn des overvloeds, welke Sir Winstons rijke le ven symboliseert. Zijn poedel Rufus, gemodelleerd in bruin suikerwerk, zit ervoor, bij een fles whisky en een fles cognac. Het zwarte schaap en een goudvis, Churchills metgezellen op zijn landgoed Chartwell, bevinden zich in de nabijheid van een strohoed van zijn oude school Harrow. Opzij zit een groene parkiet. Natuurlijk is er een enorme sigaar, het uiteinde in de kleur van gloeiend as. Er zijn verder in een eetbare vorm zijn schilderspalet en verf, alsmede de uni formpet van het Engelse loodswezen, waarvan Churchill het ere-hoofd is. Rode Engelse rozen van suikergoed prij ken rondom de taart. In Hollywood wordt de verfilming voorbereid van Churchills boek „Mijn jonge jaren" („Mij early life"). Er is nog niet besloten, wie de hoofdrol zal spe len, maar de 35-jarige acteur Richard Burton, die in Wales is geboren, schijnt de beste kans te maken. De bekende schrijver van historische romans, C. S. Forester, zal het boek voor de film be werken. Hij zou hiermee twee of drie maanden bezig zijn. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Zacht weer met veel bewol king en plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 DECEMBER Zon op: 8.25 uur; onder: 16.32 uur; Maan op: 16.09 uur; onder: 6.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.55 en 14.11 uur, laagwater te 10.04 en 22.15 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's Het kantongerecht van Tilburg hield zich bezig met de uitwijzing van een viertal woonwagenbewo ners uit een kamp te Hilvarenbeek, die verwezen werden naar een kamp in Tilburg. Zij hadden geweigerd aan dit bevel gehoor te geven op grond van de toestanden in het kamp in Tilburg. De kantonrech ter wilde zich ter plaatse oriënte ren, waardoor het kamp gisteren officieel justitioneel bezoek kreeg. Op beschuldiging van spionage is gisteren in een voorstad van New York de zestigjarige dr. Robert Soble een broer van de wegens spionage voor de Russen tot zeven jaar veroordeelde Jack Soble gearresteerd door de Amerikaanse federale recherche. Robert Soble zou lid zijn geweest van de groep onder leiding van zijn broer die in de oorlog voor de Sovjet-Unie spioneerde. Hij werd aangehouden, toen hij een psychiatrische inrichting verliet waar hij als eerste psychiater werkzaam was. restatie verband houdt met een optreden tegen een aantal Russische agenten die jacht maakten op Amerikaanse defen siegeheimen. Volgens Hoover had dr. Soble de op dracht inlichtingen te verzamelen over de personen en werkzaamheden van de Amerikaanse inlichtingendienst. Reeds tijdens de tweede wereldoorlog, toen de Amerikaanse geheime dienst nog O.S.S. (Office of Strategical Services) heette, was dr. Soble reeds met deze opdracht belast. Hij leverde al zyn inlichtingen uit aan de Russische geheime dienst en Evenals zijn broer een Russische spion Dr. Soble, een Let van geboorte die eigenlijk Soblen heet, kwam in 1941 naar Amerika en werd in 1947 genaturali seerd. Zijn medische graad heeft hij in Bern gehaald. De directeur van de FBI, J. Edgar Hoover, heeft meegedeeld dat Sobles ar- Adolf Eichmann blijkt er qeen spijt van te hebben, dat hij zo'n be langrijke rol gespeeld heeft in de organisatie tot het uitroeien van zes miljoen joden. „Ik zal mij niet vernederen of op enige manier berouw tonen", aldus verklaart hij in de tweede aflevering van zijn memoires in het Amerikaanse blad „Life". „Ik zou dit in de huidige gedachten- sfeer te gemakkelijk kunnen doen. Het zou al te gemakkelijk zijn voor te wenden, dat ik plotseling van een Saulus een Paulus ben geworden. Nee, ik moet eerlijk zeggen, dat ik, wanneer wij alle tien miljoen joden uit Himmlers statistiek van 1933 hadden gedood, zou hebben gezegd: goed, we hebben een vijand vernietigd. Door het boze lot is een groot gedeelte van de joden, die wij hebben bestreden, in leven en ik moet toegeven, dat het lot ook dit heeft gewild". „Ik heb altijd gezegd dat wij streden tegen een vijand die door duizenden jaren studie en ontwikkeling superieur aan ons was. Zelfs voordat Rome werd gesticht konden de joden al schrijven. Het is erg ontmoedigend voor mü om te bedenken, dat deze mensen al langer dan 6.000 jaar wetten hebben geschreven. Maar het zegt me ook, dat dit een groot volk moet zijn, want wetgevers zijn altijd groot geweest". steeds duidelijker ging aftekenen zei Eichmann eens tot zijn medewerkers: „Ik zal graag in mijn graf springen met de gedachte dat vijf miljoen vijanden van het Reich als beeBten zjjn omge komen". Eichmann trok zich met enkele ge trouwen en vooi'raden in de Oostenrijkse Alpen terug toen de Geallieerden al in Duitsland vochten. Later meldde hij zich bij de Amerikanen. Hij noemde zich Otto Eckmann, enkele malen ook Otto Henninger. „Ik wist dat de Geallieerden naar Eichmann zochten, maar gelukkig was ik altijd net iets slimmer dan de C.I.C.- officier die mij ondervroeg". (De C.I.C. is het Counter Intelligence Corps, de Amerikaanse contra-spionagedienst) „Hitier heeft het misschien steeds bij het verkeerde einde gehad", maar de wijze waarop hij Führer werd „is voor mij een bewijs dat ik mij aan deze man ondergeschikt moest maken. Deze man was zo buitengewoon bekwaam, dat het volk dit erende en met deze rechtvaar diging erkende ik hem ook, met vx-eug- de, en ik verdedig hem nog" Anderzijds respect voor „superioriteit" Eichmann zegt voorts, dat Himmler hem in 1944 toestond een miljoen joden uit te wisselen voor 10.000 vrachtwagens. Wanneer de joodse vertegenwoordiger in Hongarije de vrachtwagens zou af leveren zou een miljoen joden de kans krijgen naar neutrale landen te ont snappen. ,Maar het is een feit dat geen land ter wereld bereid was de joden op te nemen, zelfs niet dit ene mil joen". In een bijgaand hoofdartikel schrijft „Life": „Dit is, God helpe ons, juist. Het is waar voor de Verenigde Staten". In de strijd om Boedapest organiseer de Eichmann „een levende ketting jo den" om granaten van een depot naar het front te vervoeren. Himmler wilde graag een miljoen joden vrijlaten omdat hij met 10.000 vrachtwagens twee SS- divisies kon motoriseren. ,Deze divisies waren veel belangrijker dan de levens van individuele joden. Wat zou hij zich een miljoen joden aantrekken?". Eich mann deelt mee, aan de joodse vertegen woordiger in Boedapest te hebben ver teld: „Wanneer tienduizend, voor de winter toegeruste vrachtwagens met op legger hier zijn zal de liquidatiemachine in Auschwitz worden gestopt". Toen de nederlaag van de Duitsers zich Beloond, verzwegen en bestraft nazisme Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: In Münster is gisteren de voormalige hoogleraar en SS-arts Kremer veroor deeld tot tien jaar tuchthuis wegens schuld aan de dood van ten minste twee gevangenen in het voormalige concen tratiekamp Auschwitz; in de Bondsdag zal dezer dagen het ruime pensioen dat een ex-minister van Justitie van Hitier werd toegekend ter tafel komen; in Sleeswijk-Holstein moddert men op er gerlijke wijze met de gevallen Sawade en Oberhauser Het nazisme in de Bondsrepubliek is ongetwijfeld morsdood en de veroorde ling van Kremer geeft genoegdoening. Maar met de opruiming van andere na zi-geesten schijnt men hier tot Sint- Juttemis te willen wachten! Het proces-Kremer betrof de voor malige hoogleraar dr. Paul Kremer, die van augustus tot november 1942 arts in Auschwitz is geweest. Deze ex-SS-er heeft daar negen proefnemingen op ge vangenen genomen en deelgenomen aan het doden van vele mensen. In het Münsterse proces konden slechts twee gevallen worden bewezendaarvoor kreeg hij tien jaar tuchthuis. De man komt evenwel direct vrij, omdat hij in Polen reeds, na uitspraak van doodstraf en levenslang t ien jaar heeft gezeten, v/aarna hij daar begenadigd werd. Die in Polen uitgezeten straf wordt thans dus als voorarrest van zijn straf afge trokken. In het proces-Kremer kwam onder meer het dagboek van deze SS-arts ter sprake. Daarin had de man destijds, toen hij oude en zieke gevangenen moest uitzoeken, waarna deze met in jecties en vergassingen werden ver moord, o.m. geschreven: „Voor de eer ste keer om drie uur 's morgens bij een actie aanwezig. Vergeleken hierbij is de hel van Dante een comedie". Prompt daarop volgde in het dagboek een op merking over het goede diner en de be stelling van bretelsDaags daarna was hij aanwezig bij het met een nek schot vermoorden van vele gevangenen, een passage welke dr. Kremer liet vol gen door woorden vol lof over een maal tijd met gebakken snoek 9 Slot pag. 2 heeft in 1943 lange tijd gewerkt bij een tak van deze dienst die rechtstreeks onder gezag van Lavrenti Beria stond. Voordat dr. Soble kon worden aange houden moest een federale „grand jury" een aanklacht tegen hem uitbrengen. Dit geschiedde op een beschuldiging van spionage, en met behulp van door de FBI verzamelde gegevens. Zoeblin geschaduwd De broer van de arts, Jack Soble, werd in 1957 met zijn vrouw Myra en Jacob Albam in New York aangehouden op beschuldiging van spionage. Maar de meeste gegevens over de aangehouden arts heeft de FBI verkregen door Vassili Zoeblin, die eens generaal in de N.K.V.D. is geweest, te schaduwen, aldus Hoover. In New York werd meegedeeld dat de spionage van dr. Soble behalve de O.S.S. uil oorlogstijd, ook „recenter aangelegen heden" heeft betroffen. Op de dr. Soble ten laste gelegde spio nage staat in Amerika de doodstraf. De arts werkte in Orangeburg in het Rockland State-ziekenhuis. Hij stond onder artsen en verpleegden zeer goed bekend. Ook zijn vrouw. Dina Soble, werkt in dit ziekenhuis, waar geestes zieken worden behandeld. Uit Het Leidsch Dagblad van 30 November 1860: De Gemeenteraad van Lel- i den heeft op Donderdag tot Re- 4 gent van het Gereformeerde Minnehuis benoemd den heer 4 D. Noothoven van Goor en tot lid der Commissie tot onderzoek eener betere regeling van het Stedelijk Ziekenhuis opnieuw de heer Mr. H. Gevers. Voorts is aan den Claviger van het Stede- f lijk Gymnasium een gratificatie van f. 60 over 1860 verleend en het verzoek van den hulponder- wijzer J. N. Valk, om verhooging van bezoldiging afgewezen. f De eerste lading ijs is van Amerika te Batavia aangeko- men en wat luxe was, zal voor iedereen tegen zeer matige prijs verkrijgbaar worden gesteld. t TREIN GRIJPT SCHOOLBUS: Naar alle waarschijnlijkheid zal er vrijdagavond a.s. een bespreking worden gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en het be stuur van de Vakraad voor de Metaalindustrie. Gezien het gewicht van de belangen, die thans op het spel staan, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat ook de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, aan deze besprekingen zal deel nemen. Aangenomen mag worden, dat de ministers De Pous en Van Roojj en De Amsterdamse officier van I Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft j een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de Socratesdirec- teur N. den Besten, die sinds vrij dag j.l. in bewaring zit, omdat hij zijn curator niet de gevraagde in- j formaties heeft verschaft over zijn gefailleerde N.V. Mr. Hartsuiker heeft hiertoe besloten op grond van een proces-verbaal, dat I de afdeling zwendelzaken en oplichtin- j gen van de Amsterdamse Centrale Re- cherche tegen de heer Den Besten heeft opgemaakt wegens het niet heb- ben van een behoorlijke boekhouding. Zulks is vereist volgens artikel 6 van het Wetboek van Koophandel. Overtre ding van dit voorschrift kan worden gestraft met een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Een Rijksaccoun tant zal de rechter-commissaris in het vooronderzoek bijstaan. Inmiddels is de derde arrestatie ver richt in deze affaire. Sinds maandag avond zit ook de 41-jarige M. J. J. Vol- raat, een van de steunpilaren van de mysterieuze organisatie „Die Heilige Tat" in de cel. Hij werd aangehouden toen hij uit Wiesbaden in Nederland terugkeerde. De Socratesaffaire heeft niet alleen veel kopy voor de Nederlandse dagbla den en tijdschriften opgeleverd, ook in het buitenland wordt aandacht aan deze miljoenenzaak besteed. Een Duits weekblad bevat deze week een uitvoerige reportage over de zaak Den Besten, waarin zelfs wordt gesuggereerd, dat de president-directeur van N.V. Socrates met geld van de Amsterdamsche Bank een film over de oorlogsmisdadiger Eichmann zou gaan maken. (Men zie ook elders) Staatssecretaris Roolvink thans weder om met het bestuur van de Vakraad om de tafel zullen gaan zitten, zoals zij dat, nu meer dan twee maanden gele den, ook hebben gedaan. Of het de be doeling is dat ook minister Zijlstra deel neemt aan de bespreking is niet be kend De minister vertoeft nog in de West'. ZESTIEN DODEN Zestien kinderen zijn gisteren omgekomen en 25 gewond doordat een goederentrein te Lamont in Alberta (Canada) de schoolbus waarin zij zaten, op een overweg greep. De buschauffeur cn het treinpersoneel bleef ongedeerd. Lamont ligt 75 kilometer ten noordoosten van Edmonton. Iemand van de spoorwegen zei dat de trein twee diesellocomotieven en 27 rijtuigen de autobus in het midden trof. De overweg was niet beveiligd met lichtsignalen. De Koninklijke Canadese bereden politie nam deel aan het reddingswerk in het besneeuwde land. De wrakstuk ken van de autobus lagen over een gro te afstand verspreid. Gisteren vertrok Prinses Beatrix van Schiphol naar Canada om het huwelijk bij te wonen van haar vriendin Renee Röell met de heer T. Bradbrook Smith. Bij het betre den van het DC-8-vliegtuig werd zij begroet door de gezagvoerder. Prinses Beatrix in Canada gearriveerd Prinses Beatrix is gistermiddag om drie uur van Schiphol naar Montreal vertrokken, waar zij 's avonds arriveerde. Vandaar is zij doorgereisd naar Ottawa om daar het huwelijk bij de wonen van haar vriendin René Röell met de heer T. Bradbrook-Smith, rechtskundig ad viseur van het Canadese ministerie van Financiën. De Prinses werd op haar reis verge zeld door de hofdame van Koningin Juliana, jonkvrouwe C. E. B. Röell, die een tante van de bruid is, en door het hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, de heer C. Sesink. Prinses Beatrix wordt op zondag a.s. op Schiphol terugverwacht. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST E P nyions in de nieuwe notenkleuren! 1 van2.95tot4.95 Huygensstraat 15'- Den Haag (i'tak bij bet R'jswykxtplein)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1