winkelpand met woning Komt er eindelijk een eind aan laakbare handel in teeltrecht? Fa. KLUIT ENIGE VROUWEN EN MEISJES N.V. Othello Banketfabrieken Herziening op voorstel lid ANAB ZONDAGSVIERING GEEN LASTMAAR EEN LUST Kerkelijk Leven WIJNHANDEL BOOM SLIITERIJ BOTERLETTERS 5.- per 500 gram BOTERSTAVEN - GEVULDE SPECULAAS MARSEPEIN WOENSDAG 30 NOVEMBER Het bestuur van het Produkt- schap voor Siergewassen heeft enige tijd geleden besloten, het teeltrecht-areaal voor de bloem kwekerij met tien procent uit te breiden en van die uitbreiding een tiende gedeelte te bestemmen voor de ontwikkelingsgebieden. Voor de overige negen procent zou een progressieve verdeling worden toegepast, zodat kleine bedrijven een groter percentage uitbreiding krijgen dan grote. Over de wijze waarop die progressivi teit zal worden toegepast heeft het be stuur vandaag een besluit genomen. Het volgde het advies, dat de commissie van bijstand voor de bloemkwekerij van het Produktschap had gegeven: voor bedrij ven van 0 tot 5000 m2 een uitbreiding van 15%, voor bedrijven van 5000 tot 10.000 meter een uitbreiding van 12%% met een minimum van 750 m2, voor be drijven van 10.000 tot 25.000 m2 een uit breiding van 10% met een minimum van 1250 m2, voor bedrijven van 25.000 m2 en meer een uitbreiding van 6% met een minimum van 2500 m2. Dit besluit werd aangenomen met 17 stemmen voor. ter wijl twee leden zich uitspraken voor de verdeling, waarop het Landbouwschap en de drie centrale landbouworganisaties hadden aangedrongen: 18% voor bedrij ven van 0 tot 7000 m2, 1260 m2 uitbrei ding voor bedrijven van 7000 tot 25.200 m2 en 5% voor bedrijven boven 25.200 m2. Verworpen Novelle-schrijver liet tie Japanse keizer onthoofden.... Een novelle, waarin revolutionai ren alle leden van de Japanse kei zerlijke familie onthoofden, heeft grote beroering gewekt aan het hof en in uiterst rechtse kringen in Ja pan. De schrijver, Sjitsjiro Foekazawa, heeft zijn woning al met onbekende bestemming verlaten, uit vrees voor de woede van nationalistische groe pen. Het hof pleegt intussen over leg met het ministerie van Justitie over de mogelijkheid om de auteur wegens smaad aan te klagen. Sinds de tweede wereldoorlog kent het wetboek van strafrecht echter geen speciale bepaling tot bescherming van het vorstenhuis. Kijosji Takemori, die uitgever van het tijdschrift „Sjoe Koron" waarin de no velle is verschenen, heeft verklaard, dat het de bedoeling van Foekazawa was, het publiek een diepe afschuw voor elke revolutie in te boezemen. Tachtig leden van uiterst rechtse groe pen hebben al het gebouw van het tijd schrift belegerd om gedaan te krijgen, dat het blad in zijn volgende nummer verontschuldigingen aanbied. Het is de derde maal dat het prestige van de keizerlijke familie in het geding is sinds de oorlog. Een communistisch tijdschrift heeft de keizer eens „een stuk afval dat op de vuilnisbelt thuishoort" genoemd. Later werd bij een 1-Meiher- denking een bord meegedragen, waarop te lezen was: „Ik, de keizer, heb een volle maag. U, mijn onderdanen, kunt van honger sterven". Een klacht wegens majesteitsschennis werd toen door een rechtbank afgewezen. De schrijver van de omstreden novelle heeft eerder naam gemaakt door een roman, die ook de openbare mening schokte. In dit boek, getiteld „Nanajama Boesjiko", draagt een boer zijn oude verlamde moeder naar een berg, waar hij haar aan haar lot overlaat. Russische minister krijgt berisping Het Opperste Gerechtshof van de Sovjet-Unie heeft de minister van Landbouw, Matskevitsj, eraan herinnerd dat de Sovjetrussische wetten voor allen gelden en dat hij niet moet trachten deze te ont duiken, aldus bericht de „Littera- toernaja Gazeta". De kwestie dateert nog van de zomer van 1958, ten tijde van de Expo in Brussel. Het Russische ministerie van Landbouw gaf ter gelegenheid van de tentoonstelling een mededelingenblad uit, dat echter verscheidene onjuisthe den bevatte. De schuldigen werden ge straft, maar Matskevitsj en zyn drie plaatsvervangers gelastten „zonder gel dige reden", aldus het blad, het ontslag van Henry Oerin, onder-directeur van de staatsuitgeverij en sinds 35 jaar ver bonden aan dit bedrijf. Oerin protesteerde tegen dit ontslag en schreef de minister in acht maan den tijds acht brieven, die alle onbeant woord bleven. Tenslotte beloofde Mats kevitsj Oerin „licht te zullen brengen in deze zaak". Maar het duurde nog drie maanden voordat een commissie van het ministerie bijeenkwam, die ove rigens het ontslag van Oerin bevestigde. Tenslotte gelastte de procureur-gene raal de minister zijn besluit binnen tien dagen te herroepen. Dit is nu twee maanden geleden en het Opperste Ge rechtshof heeft ae minister eraan her innerd dat de wet voor allen geldt. Chinezen verlaten Indiase grenspost Chinese militairen hebben de Indiase buitenpost Longdjoe in het noordooste lijke grensgebied die zij in augustus 1959 hadden bezet, verlaten. Dit meldt de „Times of India", die zijn informatie heeft betrokken van personen di door het gebied hebben gereisd. Het Indiase garnizoen was door de Chinese militairen verdreven. Zoals be kend heersen er meningsverschillen tus sen India en China over het verloop van de grens. Sinds enige tijd worden hierover besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van beide landen. Voordien was met vijftien tegen vier stemmen verworpen een voorstel van de heer Roelofs (ANAB), inhoudende de volgende verdeling: 8% voor bedrijven van 0 tot 2000 m2, 12%% voor 2000 tot 5000 m2, 10% voor 5000 tot 10.000 m2 en 8% voor bedrijven groter dan 10.000 m2. Door af te zien van het stellen van mi nima zoals de heer Roelofs de uitbrei ding met 8 in plaats van 6% voor de grote bedrijven mogelijk maken. Voor de bedrijven van 0 tot 2000 m2 had de heer Roelofs in eerste instantie 15% uitbreiding voorgesteld. Hij wijzigde dat in 8%, nadat een ander bestuurslid, de heer Stam (Detailhandel) in een door hem gedaan voorstel dat percentage voor deze categorie had genoemd. Het voor- stel-Stam werd geschrapt, omdat het zou zijn neergekomen op een grotere to tale teeltrechtuitbreiding dan 10%. Sociale overwegingen De gelijkluidende voorstellen van het landbouwschap en de drie centrale land bouworganisaties waren gedaan uit so ciale overwegingen: men wilde vooral de kleine bedrijven en de jonge kwekers helpen. Het voorstel van het Landbouw schap is tot stand gekomen doordat in de laatste bestuursvergadering van het Landbouwschap een amendement van de heer Kolfschoten (KNBTB) met de kleinst mogelijke meerderheid was aan genomen. De afdeling bloemkwekerij van het Landbouwschap had eenzelfde voor stel willen doen als de commissie van bjjstand van het Produktschap. In de bestuursvergadering van het Pro duktschap pleitte de heer Elferink (Kath. Landarbeidersbond) vooral voor de bedrijven tussen 3000 en 7000 m2. Dat zijn volgens hem de bedrijven, die een halve tot een mankracht vergen. De kwekers op deze bedrijven, doen er veel al nog werk door derden bij, maar stre ven ernaar in hun bedrijfje een volledige bestaansmogelijkheid te vinden. De groep tussen 0 en 3000 m2 zou volgens hem geen hoger uitbreidingspercentage dan het gemiddelde nodig hebben. De heer Kralt (Bloementeelt) had de categorie van 0 tot 2000 m2 het liefst van die bedrijfjes hebben er meestal nog een ander bedrijf naast en zitten niet erg om het teeltrecht verlegen. Hij had daarom bezwaar tegen de voorstellen van het Landbouwschap en de CLO's. Met de 1260 m2, die in die voorstellen worden toegekend aan de bedrijven tussen 7000 en 25.200 m2, wordt deze bedrijven te kortgedaan zo meende hij. Juist onder deze categorie bedrijven zijn er vele die „in de groei" zijn en waar men ook voor de zoons werk wil hebben. Herziening Op voorstel van de heer Roelofs. die vooral bezwaar had tegen de handel die in teeltrecht gedreven wordt, zal de hele kwestie van de methode van teeltrecht- toekenning nog eens nader bezien wor den. In en volgende vergadering zal men bespreken, op welke wijze dat onderzoek verricht moet worden. Het is de bedoe ling dat men ermee gereed is voordat bekend is of ook volgend jaar een teelt rechtuitbreiding mogelijk zal zijn. Naar wij nader vernemen is nu reeds besloten, in december geen definitieve overschrijvingen teeltrecht van de ene bloemkweker naar de andere in behan deling te nemen, dit om de voorberei ding van de nieuwe regeling te verge makkelijken. Atlas-E mislukt Voor de tweede achtereenvolgende maal is de lancering van een Atlas „E" van de Amerikaanse luchtmacht, geen succes geweest. De raket, is een nieuwe versie van de gebruikelijke reeds operationel Atlasra ketten. Het gevaarte is ongeveer 27 me ter lang en weegt 130 ton. De eerste drie minuten had het er alle schyn van, dat de raket een voortreffelijke start gemaakt had, maar enkele seconden te vroeg hielden de motoren op. Verscheidene honderden mijlen ten zuidoosten van Cape Canaveral plonsde het gevaarte in zee, na een veel te korte baan beschreven te hebben. De luchtmacht deelde mee, dat men er nog niet achter is, waar het defect schuilt. De Atlas wijkt van de normale atlas raketten af. doordat het projectiel een grotere en krachtige motor heeft, om de raket een groter actie-radius te geven. Interessant onderwerp van gesprek op bijeenkomst N.H.-Gemeente Noordwijk-Z. In een bileenkomst van de Ned. Herv. Gemeente van Noordwijk aan Zee, die in Lido werd gehouden, vormde in de eerste plaats de zondagsviering een punt van voorlichting en bespre king. De plaatselijke predikant ds. N. J. Cupedo behandelde dit onderwerp in een uitermate gedegen betoog. Ds. W. Hoekstra stelde eerst de nieu we maatschappelijk werkster, mej. A. P. Kaastra, aan de gemeente voor. Te vens gaf hij een korte uiteenzetting van het werk, dat mej. Kaastra in samenwerking met de plaatselijke gereformeerde en hervormde diaco nieën gaat verrichten. Moeilijk Ds. Cupedo noemde de viering van de zondag een moeilijk onderwerp waar over hij graag het een en ander wiide zeggen. Hij somde drie punten op: de Joodse sabbat, de christelijke zondag en tenslotte praktische vragen omtrent de zondagsviering. Spreker merkte op. dat de viering van de rustdag reeds zo oud is als de schep ping. Zij dient beleefd te worden als .een gezegende en zegenbrengende dag. geheiligd aan God en Zijn dienst. Het woord sabbat betekent: rusten, ophou den, niet arbeiden. In het bijbelboek Deuteronomium wordt in het bijzonder de nadruk gelegd op de sociale tendens var de sabbat. Na de ballingschap vormden de sabbat en de besnijdenis de steunpilaren van de Joodse gemeen schap. In de loop der tijden ontstond echter een devaluatie van de sabbats- dienst. Zo weigerden bijvoorbeeld de soldaten in de strijd van de Makka- beeërs op de sabbat te vechten. Liever lieten zij zich afslachten. De farizeeërs onder het Nieuwe Testament maakten van de sabbat een zeer moeilijke dag. Zij maakten de mens tot slaaf van de sabbat, maar wij zien echter, dat de Here Jezus stelde, dat de sabbat ten dienste van de mens was. met de woor den: de mens is er niet voor de sabbat, maar de sabbat voor de mens. Het is een dag bestemd voor naastenliefde en barmhartigheid. In de oude Christelijke kerk kwam dit punt eveneens op de voorgrond. Officieel trad in de 2e eeuw de viering van de zondag in de plaats van de Joodse sabbatdag. Op de dag van Christus opstanding kwam de ge meente bijeen. Onder Constantijn de Grote werd de viering van deze dag zelfs verplicht ge steld. De hervormers zagen in de zondag de enige feestdag der kerk. Later begonnen in de viering van de zondag symptomen van de joodse sabbatsviering door te werken. Puriteinen en Piëtisten bepleit ten een strenge zondagsviering. De Dordtse Synode van 1618 wekte echter op tot een feestelijke viering van de rustdag. Ds. Cupedo besprak voorts de Voe- tiaanse en Coccejaanse twisten in de 17e eeuw, waarbij het onder meer ging over de vraag of het vierde gebod als moreel of ceremonieel voorschrift moest worden opgevat. De meningsverschillen ontaarden vaak in futilliteiten en pla gerijen. Verschil van mening Ingaande op de praktische zijde van de zondagsviering zei ds. Cupedo, dat hieromtrent nog steeds verschil van mening bestaat. In zijn pastorale ar beid was hem gebleken, dat mensen, die van de kerk waren vervreemd, dit weten aan de al te strenge zon dagsviering in het ouderlijk huis. Daardoor waren zij vervallen in een ander uiterste en gingen op de zon dag doen waar zij zelf zin in hadden. Beide uitersten zijn echter fout, aldus spreker. We mogen nooit vergeten, dat de zondag niet ónze dag is, maar Gods dag. Zowel de joodse bekrom penheid als de ongebondenheid op dit punt zijn sterk af te keuren. Ledigheid, ook op zondag, is des dui vels oorkussen. De Here Jezus genas zieken op de sabbat, doch was tevens een trouwe kerkganger door op die dag op te gaan naar de synagoge. Steeds was Hij werkzaam in de dienst Zijns Vaders. In dit verband wees ds. Cupedo er op. dat zij. die werk moeten verrichten op zondag, alleen voor God verantwoorde lijk zijn. Ook hier heeft men rekening te houden met het schriftwoord, dat al wat uit het geloof niet is, zonde is. Sociale betekenis Tenslotte ging spreker in op de socia le en godsdienstige betekenis van de zondag. Deze dag is voor het gezin en het maatschappelijk leven van ae groot ste waarde. De huidige maatschappe lijke structuur brengt eigenaardige moei lijkheden met zich mee. ook wat de zon dagsviering betreft. Velen moeten op deze dag werken, wil er geen chaos ont staan. Als voorbeelden noemde spreker de politie, het verplegend personeel, de arbeiders in de nutsbedrijven en zij die continuwerk verrichten. Geen christen met gezond verstand zal de noodzaak hiervan ontkennen, aldus spreker. De situatie waarin wjj leven is anders dan die In de tijd van Mozes. Toch dient men zo enlgsjins mogeljjk de zondag te vieren. Kerk en overheid hebben hier een taak. Een minder streven naar winstbejag zou een betere zondagsviering kunnen be vorderen. Groot respect had ds. Cupedo voor hen. die om des gewetenswille een an dere werkkring hadden gezocht, al was het salaris dan ook kleiner. Wat de zondagsviering betreft, levert de bad plaats een typische situatie op. waardoor zakenlieden, hotel- en badpersoneel zondags moeten werken. Door overleg valt echter vaak te bereiken, dat een deel van de zondag gered wordt en de kerkgang doorgang kan vinden Groot gevaar In het toerisme schuilt een groot ge vaar. De zucht om zoveel mogelijk winst te behalen gaat vaak ten koste van het godsdienstig leven. Ook hier ligt een grens. Men zegt wel wij wonen duur en wij verdienen weinig, maar toch is het de vraag of aan deze zucht naar gewin nie4- het geestelijk leven opgeofferd wordt. Als dit wel het geval blijkt, dient men er radicaal een streep onder te zetten. Want wat baat het een mens zo hij de gehele wereld gewint en hij zou schade lijden aan zijn onsterfelijke ziel? Ds. Cupedo wees er op. dat szomers het kerkbezoek aanmerkelijk blijkt te rug te lopen. Meermalen vernam hij de klacht, dat er door de zgn. slapers in huis geen rust meer was. Spreker vroeg zich af of dit niet anders kon. want is het nu niet zo. dat het grote goed van de zondagsrust opgeofferd wordt voor meer gewin? Hiertegenover stelde hij voorbeelden, dat mensen, die ook met het badseizoen te maken hadden, toch trouw de kerk bezochten. Ds. Cupedo besloot met te wijzen op de prachtige taal van zondag 38 der Heidelbergse Catechismus, waar de zon dag getekend wordt als een voorberei ding voor de eeuwige sabbat. Dan is de zondag geen last meer. maar een lust. Laten wij hierin onze kinderen voor gaan en hun leren, dat de zondag een bijzondere dag is van Gods genade over ons. Op dit referaat volgde een uitgebreide gedachtenwissellng. Kalkoenen werden te vroeg geslacht De familie Varkevisser, die aan de Zwarteweg in Noordwijk woont, kwam dezer dagen tot de vervelende ontdek king, dat honden in het kalkoenenhok een enorme slachting hadden aange richt. Een aantal dieren was doodgebe ten en andere waren zo gewond, dat ze moesten worden afgemaakt. In totaal vielen tien kalkoenen aan de bloeddorst van de honden ten offer. Al met al een schadepost van enkele honderden gul dens. Vermoedelijk zijn het een grote en een kleine hond geweest, die de familie van hun kerstboutjes hebben beroofd. De politie stelt een onderzoek naar deze tienvoudige doodslag in, maar tot heden ontbreekt elk spoor van de vier- benige daders. Katwijker vermist Sinds maandagavond acht uur wordt de 17-jarige A. van Rijn uit Katwijk aan den Rijn, opvarende van de treiler KW 73 „Maria Jacoba" vermist. De trei ler ligt al een paar dagen in de Vissers- haven in Katwjjk. Men veronderstelt, dat de jonge Katwjjker is misgestapt en verdronken. Men heeft dinsdag geruime tijd zonder resultaat gedregd. BOSWACHTER GAF JONGETJE EEN TRAP Oudemirdum wil hem kwijt In het dorpje Oudemirdum. in de Friese zuidwest-hoek hebben de bewo ners een actie op touw gezet om een boswachter van het Staatsbosbeheer, overgeplaatst te krijgen naar een andere plaats. HU heeft het bij de Friezen voorgoed bedorven, nadat hij een ge handicapt jongetje een zodanige trap gaf dat het met een beenbreuk in het ziekenhuis te Sneek moest worden opge nomen en nu nog een week of drie thuis met zijn been in het gips zal moe ten lopen. Nu bestaat de jeugd van Oudemirdum niet bepaald uit allemaal „lieverdjes". Zij kan iemand zo tergen, dat hij tot wanhoop wordt gebracht en een derge lijke kwestie was aan deze geschiedenis vooraf gegaan. Er werd enige tijd geleden in het dorp begonnen met een curcus in judo, waar bij de boswachter als assistent van de instructeur fungeerde. Reeds de eerste avond trachtte de jeugd van Oudemir dum de lessen onmogelijk te maken en sneuvelde er een ruit van het leslokaal. De tweede avond was het opnieuw mis. De boswachter ergerde zich zodanig dat hij naar buiten stoof en de jongens nazat. Een van hen. Japie Visser, die een arm mist. kon zich niet zo vlug uit de voeten maken als de anderen (de vorige avond had hij niet eens meege daan) en hij kreeg een flinke trap van de boswachter. Deze kwam zo ongeluk kig aan, dat het jongetje een been brak. De boswachter heeft direct bij de fa milie zijn excuses aangeboden en het geval zelf bij de politie aangegeven, om dat de ouders dit niet wilden doen. Maar hij heeft het toch volkomen verbruid in Oudemirdum en men wil hem nu kwijt. ONGEBRUIKELIJKE ORDER EN DRIE MILITAIREN SPRONGEN IN RAVIJN Het Westduitse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat een diepgaand onderzoek is ingesteld naar een inci dent tijdens een oefening, waardoor twee 19-jarige militairen het leven ver loren en een derde ernstig gewond raakte. Zondag liep een groep infanteristen, die een driedaagse oefening hadden mee gemaakt, in het avondlijk duister langs een ravijn. Een onderofficier gaf volkomen onverwacht de order „nach hinten wegtreten, marsch". Drie soldaten, die op enige afstand van de onderofficier marcheerden, dach ten dat de order „volle Deckung" was en sprongen over een houten balu strade langs de weg waarop zij liepen. Twee van hen vielen 50 meter omlaag in een smal ravijn en waren opslag dood, de derde sprong over de kloof heen maar kwam toch nog zo ongeluk kig terecht dat hij ernstig gewond werd. De order „nach hinten wegtreten, marsch" (achterwaarts, mars) wordt tegenwoordig in Duitsland bijna ner gens meer gebruikt. De order „volle Deckung" (volledige dekking) echter wel. Vermoedelijk hebben de drie sol daten op de onbekende order gerea geerd op de wijze die zij het best achtten, daarbij menend dat het bevel „volle Deckung" luidde. De officier die het bevel voerde over de eenheid, alsmede de onderofficier die de order gaf, zullen als getuigen wor den gehoord. Ook een aantal soldaten zal een verklaring moeten afleggen. PSEUDO-AGENT GING TEN EIGEN BATE OP PAD! (Van onze correspondent) Een kennelijk niet tot het Utrechtse politiekorps behorende man, gekleed in een op politieuniform lijkende kleding, heeft in Utrecht een merkwaardige bij verdienste gevonden: verkeersovertre- ders op de bon zetten en hen dan tege lijk bij wijze van betaalde waarschu wing laten betalen! Hij heeft het vooral voorzien op fiet sers die zonder brandend achterlicht rijden. Omdat dit de meest voorkomende overtreding in Utrecht is moet hy een rijk arbeidsveld hebben gevonden. Voor hem waren in het donker de velden wit om te oogsten. Er zijn echter slechts enkele gevallen bekend geworden. Wel licht weten andere „bekeurden" niet dat in Utrecht het systeem van de betaalde waarschuwing nog niet is ingevoerd. MILITAIREN SLACHTOFFER VAN VERKEERSONGELUK Een gedood, een zwaargewond Een militair heeft het leven verloren en een werd ernstig gewond doordat gistermiddag om half vier een militaire vrachtwagen op de Zuurmondseweg in de gemeente Smilde tegen een boom reed. De chauffeur van de vrachtwagen een drietonner de 19-jarige dip. sold. R. de Bruin afkomstig uit Hilver sum, werd zwaar gewond naar het militair hospitaal in Assen overgebracht, maar bleek bij aankomst te zyn over leden. De bijrijder, de 19-jarige dpi. sold. G. M. de Bruyn, afkomstig uit Rotter dam, kreeg een zeer ernstige schedel- basisfractuur en werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen. Beide militairen behoren tot het 45e infanterie-bataljon gelegerd in Assen. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. Het gebeurde bij het passeren van enkele geparkeerde boerenwagens. De chauffeur heeft bij de uitwijkmanoeu vre vermoedelijk de macht over het stuur verloren. De drietonner kwam tegen een boom tot stilstand en ls daarbij zwaar beschadigd. COMMUNISTEN AGEERDEN TEGEN PROF. KISTENMAKER Politie greep in (Van onze Amsterdamse redacteur) Communistische agitatie tegen prof. dr. J. Kistenmaker, de directeur van het laboratorium voor massa-spectogra- fie te Amsterdam heeft gistermiddag in de hoofdstad geleid tot een incident, waarbij politie en studenten met el kaar slaags zijn geraakt. Prof. Kistenmaker, wie de communis tische studenten verwijten, dat hy, in nauwe samenwerking met Duitse ge leerden, heeft gezocht naar de vrijma king van uranium 235 (waardoor de Duitse atoombewapening in de hand wordt gewerkt) hield een lezing in het laboratorium voor natuurkundige aan de Plantage Muidergracht. Omstreeks vier uur verzamelden zich voor het gebouw ongeveer dertig studen ten, meest leden van de linkse studen tenorganisatie „Perricles", die pamflet ten met het opschrift: „Kistenmaker nicht yewtinscht" tegen de gevel plak ten. Bovendien voerden zij een span doek met dezelfde woorden met zich mee, dat zij met veel geschreeuw over de elektrische bovenleiding van de tram wierpen. Kort daarop stoof een radio- patrouilleauto van de politie de Muider gracht op en de demonstranten zagen geen andere uitweg dan het laboratorium binnen te vluchten. Maar hier werd hun te verstaan gegeven, dat zij „nicht erwünscht" waren. Toen zy niet aan de sommatie vol deden het gebouw te verlaten, maakten de agenten schoon schip. Een hoofd agent kreeg hlerby echter zo'n rake vuistslag in het gezicht, dat hy een bloedende wond, een beschadigd boven- gebit en een kaakfractuur opliep. Hy moest naar het Weesperplein-ziekenhuis worden vervoerd. De vier overgebleven agenten joegen de studenten tenslotte uit elkaar, ver- wyderden het spandoek en namen de aanvaller van hun collega, een 22-jarige student in een stevige greep mee naar het bureau J. D. Meyerplein. Tramlijn 7, moest vanwege het span doek langs een andere route worden omgelegd. Om kwart voor vijf waren orde en rust weer hersteld. Dit is de eerste maal dat er klappen zijn geval len bij een demonstratie tegen prof. Kistenmaker. De afgelopen weken or ganiseerden de communisten op de za terdagmiddagen protestmarsen, die in alle rust zijn verlopen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Harkstede H. L. A. de Wijk. vicaris te Warnsveld. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Loosdulnen (7de pred.pl.) G. van Andel te Rotter- dam-Charlols en G. IJ. Vellenga te Apel doorn. Beroepen te Dulsbui£-Ruhrort (2de pred.pl. met standplaats Keulen) G. K Geerds. laatstelijk predikant te Buenos- Aires. Aangenomen naar Bolsward H. l- van Bochove te Veendam. AANSCHAF 15 MARINE- VLIEGTUIGEN GOEDGEKEURD (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp aangenomen tot aan schaffing van 15 moderne Neptune vliegtuigen voor gebruik in Nieuw-Gui nea, ter vervanging van de Martin Mariners. Het gaat om een bedrag van ongeveer 88 miljoen gulden. De heer Schouwenaar (PvdA) meende dat met een lager bedrag had kunnen worden volstaan, indien een goedkopere vliegtuig-type was gekozen. De heer Moorman <KVP) gaf toe, dat de capa citeiten van de Neptune ver uitgaan boven de taak die er in Nieuw-Guinea aan wordt gesteld. Maar het voordeel is, dat de Neptune-vliegtuigen, als zij niet meer nodig zyn in Nieuw-Guinea, ook goed kunnen worden gebruikt in NAVO-verband als typisch anti-onder zeebootwapen. Met enige zorg vroeg de heer Moorman zich af. of door de uit gave van 88 miljoen de modernisering van de vloot niet in het gedrang komt. Staatssecretaris De Jong zette uitvoe rig uiteen dat de Neptunus voor de eisen, die de Marine stelt, in alle op zichten veel beter zijn dan de Fokker Friendship, die bovendien niet goedko per zou zijn uitgekomen. De uiteenzetting had de heer Schor wenaar overtuigd, zodat alleen de con. munisten tegen stemden. KIND IN DEKEN GESTIKT (Van onze correspondent Naar eerst thans bekend werd is tij dens het afgelopen weekeinde het tien maanden oude zoontje van de familie Zondervan, wonende in de Vuurtoren straat te Leeuwarden, levenloos in bed gevonden. Het kind bleek gestikt te zyn in een deken. AANRANDER KRIJGT 3 JAAR De Amsterdamse rechtbank heeft een 24-jarige bloemist, zonder vaste woon- of verblyfplaats, wegens aanranding veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. De bloemist, die in een deskundigen rapport werd gekwalificeerd als een epilepticus voor wie geen genezing meer mogelijk is, heeft op 21 april jl. in het Amsterdamse Bos een onderwijzeres aangerand. MINISTER VAN ROOY TERUG UIT AUSTRALIË Gistermiddag is de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, die op 18 no vember als gast van de KLM met de openingsvlucht van de DC-8 naar Syd ney vertrok op Schiphol teruggekeerd. Gedurende de acht dagen die hy in Australië heeft doorgebracht bezocht de minister o.a. de steden Canberra, Ade laide en Melbourne. Overal sprak hij met Nederlandse immigranten die het volgens hem over het algemeen gespro ken goed maken. Of de Nederlandse regering in de toekomst de emigratie naar Australië weer zoveel mogelijk zal gaan bevor deren dan wel deze zal pogen af te remmen kon minister Van Rooy nog niet zeggen. Naar bekend is de raad voor emigratie bezig met het opstellen van een rapport. „Ik heb gevraagd of deze raad zich opnieuw wil beraden over de hele situatie," zei de minister, „en ik wacht dus eerst het rapport af." Er zijn op het ogenblik circa 120.000 Nederlandse immigranten in Australië. „Overal treft men onder hen het ver langen aan naar het eigen huis," ver telde de minister. De minister had veel vraag ontmoet naar uitbreiding van de kredietmogelijk- heden. Vele zelfstandigen hebben dit dringend nodig en er worden wel po gingen in het werk gesteld krediet uit Nederland te krijgen. „Dan echter stuit men op het probleem van de dubbele belastingheffing. Het zou nuttig zyn als daar een oplossing voor kon worden gevonden." Als gevolg van de grote Nederlandse groep in Australië ziet men er steeds meer Nederlandse produkten. De minis ter had in sommige winkels b.v. ge stampte muisjes ontdekt. TE HUUR GEVRAAGD Centrum stad, liefst Haarlemmerstraat, met overname van goederen en inventaris. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 33802 of telef. aanbiedingen onder no. 22338. Wy maken voor de ST.-NICOLAAS van ELKE FLES EEN FEESTGESCHENK. KRAAIERSTRAAT 1 (by de brug) - TEL. 20229 (eig. A. Dupuis) le klas banketbakkerij BREESTRAAT 114 - TELEF. 25423 Wy verwerken uitsluitend roomboter. In verband met uitbreiding van onze produkten kunnen wij nog plaatsen: voor hele en halve dagen. Prettige werkkring. Hoog loon en hoge premies. Aanmelden: WASBEKERLAAN 6 - SASSENHEIM - TEL. 0 2532—778?. AANGEBODEN Aangeb. Goggo T 400, met schuif dak, bouwjaar 1660, km., stand 15.000. Iets voor liefheb ber. Te bevr. woonschip Heren gracht t/o. Garage Bakker. Lelden. Schattig FelLx-poesJe. b. b. n.h.f verlangt woonruimte. Telef. 33745. Schauh Lorenz radio Gold- super W 36, type 4030 met bar- meubel en Ingebouwde wisse laar ,ln prima staat, wegens plaatsgebrek f 375 3 Octoberstraat 22. Lelden. Te koop stevig blank eiken bureau. 2 laden, veel ruimte v. boeken. 120 x 70. Prima staat f 40. Bakker, tel. 21263 tussen 547i uur of brieven bur. van dit blad no. 5989 k. Te koop negens plaatsgebrek wasmachine, tevens een petro leumkachel. Moet vanavond weg. Maur:t86traat 63. Lelden. Gezelschapspel 85 x 45 cm., kan met meerderen gespeeld worden, tegen elk aannemelijk bod, tevens bl. kachel. 5-arnis kroon, 2-plt« gasstel. Leldseweg 417, Voorschoten. VAV.-bnsJe aangeb., bouw jaar 1951, het geheel In prima staat f 975. Tevens te koop aangeboden autobusbanken Zeer geschikt voor inbouw be stel wagens. Oranjegracht 11?. tel. 26261.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11