KENNEDY BERAAMT WIJZIGING IN STRATEGIE VAN AMERIKA Peek kloppenburg Adenauer kanselier en Brandt vice-kanselier De Verenigde Staten hebben behoefte aan een onkwetsbare en onvindbare vergeldingsmacht NAVO'S tien-jarenplan hangt af van wat Amerika zal gaan doen SHAWLS 3.os S.so 7,9° 11.9° ken 1 Voorstel van prof. K. Jaspers RANDOLPH CHURCHILL WEET „FOEFJE" VOOR STANSGATE Goese kwestie nu bij Justitie Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 november 1960 Derde blad no. 30215 (Van onze Amerikaanse correspondent) Verandering in de techniek van de bewapening maken wijzigingen noodzakelijk in Amerika'» strategische plannen. Onder Eisenhowers regime legde men nadruk op het massale van Amerika's vergeldings macht; thans denkt men er vooral aan, om die macht onkwetsbaar te maken. In de luchtmacht vindt men nog steeds vrij veel voorstanders van de opvattingen, die de laatste acht jaren gegolden hebben. Bij de vloot voelt men meer voor de idee van een vrijwel onkwetsbare vergeldings macht, waarbij atoom-onderzeeërs met polaris-raketten een belangrijke functie zouden krijgen. De wijzigingen in Amerika's strategische plan nen zouden zich waarschijnlijk ook onder een nieuw Republikeins be wind hebben voltrokken .doch nu er een andere partij aan de macht komt, zal de overgang markanter zijn en de neiging tot een nieuwe aanpak sterker. A toomonderseeërs en spoorwagons als mobiele bases Daar taak en organisatie van de NAVO nauw samenhangen met de stra tegie van de sterkste partner in dit bondgenootschap, valt de december- vergadering van de NAVO te vroeg om definitief een tien-jarenplan op te stel len. Uitwisseling van gedachten, o.a. over een eigen kernwapenmacht voor de NAVO, zullen heel nuttig kunnen zün, maar pas op de volgende NAVO-verga- dering, in mei, zal men spijkers of mis schien juister: raketten met koppen kunnen slaan. Dan zal Kennedy onge veer vier maanden aan het bewind zijn geweest en dan moet hjj gelegenheid hebben gehad de hoofdlijnen vast te stel len voor Amerika's nieuwe strategie. Kennedy, die 20 januari president van de Verenigde Staten wordt is thans bezig het huis Amerika opnieuw in te richten. Voor hem gelden dezelfde waar heden als waar mensen mee te maken krijgen, die een eigen woning inrichten: er moet samenhang en harmonie zijn in wat men zich aanschaft. Zou men on bezonnen met een bepaald meubel beginnen, dan bepalen kleur en stijl van dat meubel wat er verder bij moet ko men. hoe de kleur van de gordijnen zün zal enz. Kennedy moet een goed „team" van ministers weten te vormen. Zijn mede werkers moeten op elkaar zijn afgestemd en het lijkt verstandig, dat hij niet be gonnen is met de benoeming van één of twee hoge functionarissen, maar dat hij in Florida, eens rustig is gaan nadenken over de combinatie en de werkverdeling in zijn staf. Met die groep van medewerkers moet hij binnenkort voor de dag komen, want zij moeten zich zo spoedig mogelijk gaan inwerken om na 20 januari de taak van de Republikeinen te kunnen overnemen. Met de uitvoering van de grote poli tieke projecten kan Kennedy nog even wachten, maar ook hierbij ziet hij zich weer geplaatst tegenover essentiële pro blemen van samenhang, van juist afge stemd zijn op elkaar. Enigszins op de hoogte De Amerikaanse vertegenwoordigers, die half december naar Parijs gaan voor de bijeenkomst van de NAVO, kunnen zich te voren enigszins op de hoogte hebben gesteld van Kennedy's inzichten, maar zij kunnen op de conferentie niet met gezag verklaren, hoe Kennedy ten slotte oordelen zal over eventuele reor ganisatie van de NAVO. De structuur van het Noordatlantische bondgenoot schap zal bepaald worden door Ame rika's strategie in het algemeen en ook die strategie is geen onderwerp op zich zelf, want het al of niet stopgezet blijven van kernproeven en het al of niet sla gen van een nieuwe topconferentie kun nen factoren zijn, die belangrijke invloed hebben op het tamenstel van de grote politieke objecten. Toch kan men over dat éne onderwerp van de strategie ook op dit vroege mo ment al wel iets fundamenteels zeggen. Tot dusver gold de strategie van de mas sale vergelding. Zou er een aanval op Amerika worden gedaan met kernwape nen, dan zouden de vliegtuigen van het Strategie Air Command en raketten voor middelbare en intercontinentale afstan den, alle vliegvelden en raketbases van de vijand radicaal vernietigen. Men streefde er althans naar zulk een macht op te bouwen. Massale vergelding moeilijker Omdat echter de vijand over meer ra ketten voor intercontinentale afstand gaat beschikken en vooral omdat de bases van die raketten vaak onbekend zijn wordt een massale vergelding moei lijker. En juist daar het raket het voor naamste wapen wordt van de eventuele vijand, zijn diens kansen om in een en kele verrassingsaanval een groot deel van Amerika's vliegvelden en vaste ra ket-bases te vernietigen, aanzienlek ge stegen. Vandaar dat de technische ont wikkeling alleen reeds de behoefte heeft doen ontstaan aan een andere strategie dan die van de massale vergelding. Dat een andere partij thans in Ame rika de kans krijgt „een nieuw begin te maken, zal de veranderingen in de stra tegie slechts versnellen. Een man, die vrijwel zeker een functie krijgt onder Kennedy, is Paul. H. Nitze Onder Tru man behoorde hu tot dehoogstepoli- tieke plannenmakers op het State De partment en Kennedy heeft hem ver zocht het rapport op te stellen «verde defensie-positie van Amenka. Boven dien heeft Kennedy hem aangewezen als zijn vertegenwoordiger, toen Spaak, de secretaris-generaal van de NAVU, naar Washington kwam om contact op te nemen met mensen van het nieuwe be wind. Welnu, deze Paul Nitze heeft zich ken nelijk ontwikkeld tot voorstander van een nieuwe strategie en men krijgt de indruk, dat ook Kennedy meer en meer voor die opvattingen begint te voelen. Kennedy is er openlijk voor uitgekomen, dat zijns inziens Amerika's grote vlieg velden en de aan de Russen ongetwij feld bekende vaste Amerikaanse ra ketbases, een grote verleiding voor de Russen kunnen gaan vormen: een ver leiding om over te gaan tot een gigan tisch „Pearl Harbour", een verrassings aanval, zo groot, dat er van een Ame rikaanse vergelding niet veel meer zou overblijven. Polaris en minuteman Vandaar dat Kennedy meer en meer oor schijnt te hebben voor Nitze's betoog, dat Amerika behoefte heeft aan een on kwetsbare, onvindbare vergeldingsmacht. Zodra men voldoende atoomonderzeeërs met polaris-raketten zal bezitten en zo dra men de raket zal hebben ontwik keld, dat „minuteman" heet en afge schoten zal kunnen worden van spoor wagons, kunen de Russen er zeker van zijn, dat Amerika, na een eventuele ver rassingsaanval, altijd in staat zal zijn een geweldige klap terug te geven. De polarls- en minuteman-raketten zijn niet meer in de eerste plaats be stemd om Russische aanvalsbases te ver- nietigen. Juist omdat de Russen in hun j grote en ontoegankelijke land zoveel in 1 het geheim kunnen doen, is het voor de Amerikanen vrijwel niet mogelijk de lig ging te kennen van alle bases. De pola- ris en minuteman hebben voor alles tot taak eventuele vijanden vrees in te boe zemen. Die raketten zouden in geval van oorlog namelijk gebruikt worden om de grote steden en de industrie-centra van de vijand te vernietigen. De verdelging van ongeveer 150 belangrijke doelen zou de macht van een land als de Sovjet- Unie vrijwel volkomen breken. Voordeel Het voordeel van de nieuwe strategie is, dat zij de verleiding wegneemt, die ge schapen wordt door vaste, aan een vijand bekende, bases. Bovendien is zjj er kennelijk op berekend een eventuele vijand van euvele daden af te houden door vergelding te garanderen. Natuur lijk kunnen de Russen eveneens zulk een onkwetsbare vergeldingsmacht scheppen en als men het optimistisch wil bezien zou men kunnen zeggen, dat dit de grote mogendheden in een be trekkelijk ongevaarlijke remise-stelling zou brengen. De afschrikwekkende kracht van betrekkelijk weinig uiterst beweeglijke raket-bases, zou snode plan nen demonstratief in de waanzin-cate gorie hebben geplaatst. Plannen van de NAVO Zou er inderdaad een belangrijke wij ziging komen in de Amerikaanse strate gie, dan zouden de plannen van de NAVO daar natuurlijk op afgestemd moeten zijn. Het tijdstip van half de cember lijkt daarvoor te vroeg. Men krijgt niet de indruk, dat de Ame rikanen te Parijs met definitieve voor stellen voor de dag kunnen komen. Toch is het wel interessant om te weten welke richting men heeft gedacht en gewerkt. Bowie, ook een voormalig plannenmaker van het State Department en thans de directeur van het Centrum van Interna tionale Zaken in Harvard, heeft voor de Amerikaanse regering een rapport opge steld met suggesties voor hervormingen in de NAVO. Van dit rapport zijn de hoofdzaken uitgelekt. Let wel, dit is geen officieel Amerikaans voorstel, maar toch is het voor de NAVO-bondgenoten wel interessant om te overdenken, wat Bowie geopperd heeft. Hü schjjnt het met generaal Norstad (NAVO's Amerikaanse opperbevelhebber in Europa) eens te zijn, dat de NAVO de „vijfde atoommacht" behoort te worden. Zoals de zaken nu staan kunnen Ame rika's bondgenoten in Europa altijd nog het gevoel heben: als het erop aankomt zouden de Amerikanen weieens kunnen weigeren kernwapenen te gebruiken voor wat, op het eerste gezicht, een betrek kelijk lokaal Europees conflict lijkt. Amerika heeft gelijk men weet, nog steeds het laatste woord over het wel of niet gebruiken van deze wapenen. On der meer om dit wantrouwen weg te nemen en om te voorkomen, dat som mige landen zoals Frankrijk zelf een atoomzwaard gaan smeden, over weegt Bowie een atoommacht, die geheel van de NAVO zou zijn. Hoeveel er over dit onderwerp ook al gezegd en geschreven is. niemand heeft nog helder uiteen gezet, hoe in de NAVO dan het besluit genomen zou worden voor het gebruik van die wapenen. Ame rika zou een deel van zijn zeggenschap op moeten geven en daarvoor zou het congres een wetswijziging door moeten voeren. Maar dan? Moet men in de NAVO bij meerderheid van stemmen be slissen over het al of niet gebruiken van Zal men daar de tijd voor hebben? kernwapenen? Veel vragen, maar geen concrete ant woorden. Varend kernzwaard NAVO's kernzwaard zou op den duur in hoofdzaak moeten bestaan uit een vloot van atoomduikboten met polaris- raketten. Bowie schijnt namelijk ook ge suggereerd te hebben om de landstrijd krachten van de NAVO geleidelijk weer tot conventionele legeronderdelen te maken. Het lijkt vreemd, een Ameri- Koninklijke auto's in Engeland zijn „veilig gemaakt" (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth van Engeland heeft een voorbeeld gegeven in de actie om automobilisten voor onheil te beschermen door opdracht te ge ven alle koninklijke auto's van vei- ligheidshamassen of -gordels te voorzien. In de twee Rolls-Royces en de Rover 105 van Prinses Margaret zullen kruiselings veiligheidsgordels worden aangebracht. Haar Mini-Minor wordt van een veïligheidsharnas voorzien, doch al leen de frontplaats. De regering tracht automobiel fabrikanten te be wegen de speciale bescherming als een standaarduitrusting voor alle wagens toe te passen. De bekende coureur Donald Campbell heeft een campagne voor veiligheidsgor dels toegejuicht. Hij verklaarde dat over enkele jaren een veiligheidshamas voor automobilisten als iets heel gewoons zal worden beschouwd, als de helm welke thans reeds door praktisch elke motorrij der wordt gebruikt. De suggestie is gedaan dat de verze keringsmaatschappijen de premies zou den verlagen voor automobilisten die zorgen voor een goede beveiliging. Een Amerikaanse verzekeringsmaatschappij schiet de kosten van aanschaffing voor een harnas voor, welke in vijf jaar kun nen worden terugbetaald. Naarmate de vraag toeneemt, zal de beveiliging goed koper worden. Op het ogenblik gebruikt slechts minder dan één procent van de acht miljoen Engelse automobilisten een veiligheidshamas of -gordel. kaanse suggestie tot niet-atomische be wapening van Europa, maar Bowie en de Pool Rapacki hebben in dit opzicht wel iets gemeen. Nogmaals, het rapport van Bowie is geen officieel Amerikaans plan en men heeft ook aan andere mogelijkheden voor de NAVO gedacht. Maar de opstel ling van een concreet tien-jaren plan voor de Noord-Atlantische Verdrags-Or- ganisatie zal toch pas tot stand kunnen komen, wanneer Kennedy heeft nage gaan wat de kansen schijnen te zijn op het gebied van ontwapening, de kern proeven en de relatie tussen Oost en West in het algemeen. De Amerikaanse strategie en die van de NAVO zullen afgestemd moeten worden op de totaal indruk, die Kennedy en zijn medewer kers in de eerste maanden van het nieuwe jaar zich eigen zullen maken. Advertentie S :fï zuiver wol sportieve streepdesslns mohair, de grote mode double face moderne multi-colours zuiver zijde ..met wol gevoerd- Milano q 95 Como de Luxe siiH bij (Van onze correspondent te Bonn) De „om zijn ideeën nopens de Duitse eenheid, de laatste tijd fel bekritiseerde filosoof prof. Karl Jaspers heeft opnieuw van zich doen spreken. In een studie, ge titeld „Vrijheid en hereniging" stelt Jaspers voor, dat Bondskanselier Adenauer en de sociaal-democra tische kandidaat voor het Bonds kanselierschap bij de komende verkiezingen, Willy Brandt, na september 1961 intiem gaan samen werken Volgens prof. Jaspers zouden Ade nauer als Bondskanselier en Brandt als vice-kanselier en minister van Buiten landse Zaken de continuïteit van de Westduitse politiek kunnen garanderen. Politiek gezien is volgens de in Zwitser land docerende filosoof voor de Bonds republiek beslissend of die persoonlijk heden, die op buitenlands politiek ter rein getoond hebben iets waard te zijn, de voorrang zullen krijgen boven partij belangen: of, in dit geval, Adenauer en de Westberlijnse burgemeester openlijk of verborgen bondgenoten, zelfs tegen hun eigen partij in, kunnen worden. Volgens prof. Jaspers is Adenauer er niet in geslaagd de politieke onzekerheid in de Bondsrepubliek te overwinnen en Nieuwe Lorddie in Lagerhuis wil blijven, sou hoogverraadmoeten plegen... De Amsterdamse wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil heeft gisteren aan het Euro paplein in de hoofdstad de eerste grond verzet voor de voorbereiding van de bouw van een groot con gresgebouw. dat zal aansluiten bij het nieuwe RAI-gebouw. Met vaar dige hand leidt de wethouder de graafmachine over het terrein. (Van onze Londense correspondent) Randolph Churchill, Sir Winstons zoon, heeft door middel van een in gezonden stuk in de „Ti mes" een advies gegeven aan de vroegere Anthony Wedgwood Benn, die, zo als gemeld, automatisch in de adelstand is verhe ven door de dood van zijn vader Lord Stansgate en daardoor dreigt voor de rest van zijn leven op de parlementaire „zolder", zoals het Hogerhuis wel eens oneerbiedig wordt genoemd, te worden opge. borgen. Randolph Chur. chili verbaast zich erover dat de kenners van het staatsrecht niet zo bij de hand zijn geweest om zelf dit advies te bedenken. Zie hier het foefje dat Randolph voor de benar de Anthony aanbeveelt: het enige wat de nieuwe Lord Stansgate te doen staat zegt Churchill, is zich op louter technische wijze schuldig te maken aan hoogverraad, door zich wederrechtelijk het koninklijke wapen, dat het persoonlijk bezit ia van de monarch, toe te eigenen, eenvoudig door het aan zijn eigen wapen toe te voegen. Dit is een vorm van hoogverraad. Hij behoeft dan alleen maar de soeverein (op advies van de regering) over te halen tot de in diening van een wetsont werp, waarbij hij uit zijn rechten als peer wordt ontzet. Een dergelijk ont werp zal gemakkelijk door de beide huizen van het parlement kunnen worden aanvaard. De enige moeilijkheid is. dat het volgens de aloude wet op het hoogverraad te vens Lord Stansgates hoofd zal kosten, terwijl ook zijn bezittingen ver beurd zullen worden ver klaard! In de zestiende eeuw stierf om dezelfde redenen de graaf van Surrey op het schavot. Maar de monarch kan Stansgate wat de twee laatste straffen betreft clementie verlenen, het geen al vaker in de his torie is gebeurd. In dat geval zou hij weer dood gewoon Anthony Wedg wood Benn worden, die na nieuw© tussentijdse verkiezingen in zijn dis trict Zuidoost - Bristol zijn zetel in het Lager huis zal kunnen inne men. Anderen, zoals Lord Hailsham, die het slacht, offer zijn geworden van de erfelijke adelstitel van hun vader, kunnen, uit gaande van het nieuwe precedent dan eveneens hun hoofd symbolisch op het blok leggen. Het is moeilijk te zeggen wat het advies van Randolph Churchill waard is. Maar in elk gevaj, of hij slaagt of niet. de nieuwe Lord Stansgate. die het aller eerste Lagerhuislid is dat weigert peer te worden en die een felle vechter is. zal met zijm actie his torie maken. Natuurlijk zal hij, zolang de zaak niet beslist is, zich niet in de zittingszaal van het Lagerhuis wagen, want dan zou hij op aandrang van zijn medeleden hoeveel sympathie zij ook voor hem koesteren door de „sergeant-at- arms" in zijn statige zwart met kuitbroek en degen op hardhandige manier de deur uitge werkt worden! Vijfhonderd schapen aan het spit in Mauretanië Een der hoogtepunten van de ge beurtenissen, waarmede het onaf hankelijk ivorden van Mauretanië gepaard is gegaan, was een officiële lunch, waarvoor 500 schapen aan het spit waren geroosterd. De gasten kregen het vlees opgediend in de tenten van kameelhuiden, waarin de maaltijd werd gehouden. Premier Debré van Frankrijk had voor deze gelegenheid zijn Europese kledij verwisseld voor de traditionele dracht van Mauretanië, een wijde zwarte broek die aan de enkels was dichtgebonden. Zijn voorbeeld werd al spoedig door de andere gasten ge volgd. De onafhankelijkheidsfeesten, die zondag begonnen met parachute springen door militairen van het nieuwe Mauretanische leger, werden gisteren voortgezet met een militaire parade en volkszang en -dans. De regering heeft gisteren de Ver. Naties in New York telegrafisch om toelating tot de volkerenorganisatie verzocht. Deze aanvrage wordt ge steund door Frankrijk en Tunesië. Radio Vaticaanstad antwoordt de Prawda Radio-Vaticaanstad heeft gisteren de moeite genomen te antwoorden op de aanval, die de „Prawda" op de R.-K. Kerk heeft gedaan. Het radiostation merkte in de eerste plaats op dat de Russische propaganda gelogenstraft wordt door de historische en eigentijdse realiteit. De R.-K. Kerk spant niet samen met het kolonialisme en het imperialisme. Uit de geschiedenis van de missie blijkt duidelijk, aldus Radio-Vaticaanstad, dat de missie zich als het ware volkomen identificeert met de culturele en sociale evolutie, die de Afrikaanse volkeren de onafhankelijkheid en vrijheid heeft ge bracht. De benoeming van een neger kardinaal, de instelling van een inheems episcopaat en de inspanningen voor de vorming van een lekengroepering. die de grootste verantwoordelijkheid op zich kan nemen, zijn evenzoveel bewijzen voor de steun, die de kerk geeft aan het streven naar de onafhankelijkheid van de Afrikaanse volkeren, zo verklaarde Radio-Vaticaanstad. Koningin naar VCSB H.M. de Koningin is voornemens op zaterdag 17 december te Arnhem de to neelvoorstelling bij te wonen, die wordt gegeven ter gelegenheid van de viering van het negende lustrum van de Vrij zinnige Christelijke Studenten Bond. Uitgevoerd zal worden het speciaal voor dit lustrum door de heer H. de Vries geschreven stuk „neon I960". Geen gewijzigd standpunt oorlogsmisdadigers De minister van Justitie zet het beleid ten aanzien van het in vrijheid stellen van oorlogsmisdadigers, zoals dit door zijn voorgangers is gevoerd, voort. Dit betekent, dat bij het toepassen van zijn voorwaardelijke invryheidstelling hü ten aanzien van de vier nog levens lang gedetineerde Duitse oorlogsmisda digers niet bij voorbaat een uitspraak zal doen welke inhoudt, dat zü van de mogelijkheid ener toekomstige op jaren stelling zijn uitgesloten. Tot 1 november van dit jaar werden twee Duitse oorlogsmisdadigers voor waardelijk in vrijheid gesteld. Zes Duit sers herkregen verleden jaar de vrijheid. Een mogelijkheid tot voorwaardelijke invrijheidstelling valt voor Nederlandse politieke delinquenten voor drie perso nen in 1960, voor 17 in 1961 en voor 3 in 1962 of later. Een tot levenslang veroor deelde delinquent komt niet voor voor waardelijke vrijheid in aanmerking. Dit v/ordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord op de begroting van Justitie 196L het geloof van de gemiddelde Duitser in Adenauers buitenlandse politiek te ver krijgen. Prof. Jaspers heeft ook kritiek op Adenauers personeelspolitiek, op zjjn bereidheid niet-door-de-beugel-kunnen- de middelen te gebruiken voor verkie zingsdoeleinden en op het gebrek aan kaliber van de Bondskanselier om de Westduitse oppositie werkelijk als echte oppositiepartij te zien. Pleidooi voor Brandt Wanneeer in de huidige verkiezings© campagne een man vereist is die door het volk gekend wordt, dan schijnt dat volgens Jaspers buiten de Bondskanse lier in de eerste plaats Willy Brandt te zijn. In de C.D.U., de partij van Ade nauer. is volgens de filosoof geen man te vinden, die in de openbaarheid door gaat voor een politiek vertrouwenwek kende, overtuigende persoonlijkheid. Zijn dergelijke figuren tóch in de C.D.U., dan heeft Adenauer hun niet de kans gegeven als zodanig in de open baarheid naar voren te treden Brandt, aldus prof. Jaspers, is als bur gemeester van Berlijn in de gehele we reld, vooral in Amerika en Engeland, als een vertrouwenwekkende persoonlükheid bekend geworden. Zijn buitenlandse po litiek is die van Adenauer. Hij heeft in zyn speeches en optreden karakter ge toond. In Brandt's eigen partü, de S.P.D., was hü niet gewenst maar toch heeft hü zich daar weten door te zetten. Dit alles pleit volgens de filosoof voor Willy Brandt, krijgt deze zün partü achter zich aan, dan is hü de man om Adenauers politiek met eigen energie en inzicht voort te zetten. Als Adenauer, zo besluit Jaspers, de staatsman van het avondland is, voor wie men hem graag houdt, zou hü dit moeten begroeten. (Van onze correspondent te Goes) Na gisteren in speciale zitting büeen te zün geweest, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland een verklaring af gegeven, waarin zij meedelen, kennis te hebben gekregen van feiten, die ten laste van een ambtenaar van de Provin ciale Waterstaat van Zeeland de ver denking van het plegen van een on regelmatigheid hebben doen rijzen. Ge deputeerde Staten hebben hierin aan leiding gevonden, tot het doen van aan gifte bü de officier van Justitie te Mid delburg. Het College wenste in dit stadium van het onderzoek geen nadere mededelingen te doen, doch achtte het gewenst in aansluiting op het antwoord, dat op vragen van het socialistische Statenlid L. P. van Oorschot zaterdag was ge geven, deze verklaring uit te geven. De heer Van Oorschot had Gedeputeerde Staten gevraagd of het waar is. dat ook bij de provincie Zeeland „verschrüvin- gen" hebben plaats gevonden, van het soort, dat in de gemeente Goes veel stof heeft doen opwaaien. Ged. Staten ant woordden zaterdag de heer Van Oor schot, dat het Goese raadslid Van Melle, die in een vergadering te Goes de be schuldiging uitte, niet bereid was Ged. Staten in te lichten, doch alleen de mi nister van Binnenlandse Zaken nadere informaties te geven. Overigens had men in het provincie huis zelf al onregelmatigheden ontdekt bü de Provinciale Waterstaat voor de oud-wethouder van Goes, de heer Van Melle met zün beschuldiging van „ver- schrüving" op de proppen kwam. Een Goese waterstaatambtenaar is in staat van beschuldiging gesteld. De man ver klaart echter met nadruk, dat het hier inderdaad om een doodgewone verschrij ving gaat. Hü geeft de transactie toe. maar vertelt er direct bü, dat hü er geen enkel persoonlük voordeel van gehad heeft. Een bedrag van ruim drieduizend gulden is in het belang van de dienst van de ene begroting naar de andere ge schoven. Of dit dezelfde verschrijving is als die waar de heer Van Melle het over had is nog een grote vraag. De heer Van Melle zwügt in alle talen. Hü gaat don derdag naar Den Haag om minister To- xopeus alle gevraagde inlichtingen per soonlijk te verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9