DIT JAAR MET VEEL MEUWS ONDER LEIDSE LICHTWEEKZON VEBO-BIJEENKOMST IN HET TEKEN VAN DE JONGEREN Fontein in Zoeterwoudse Singel mocht het feest „inspuiten".... Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 november 1960 Tweede blad no. 30215 Boeren verzamelden zich in Leiden Vele prijzen uitgereikt In de Stadsgehoorzaal vond gis teren de prijsuitreikingsavond van de Vebo plaats. Zij stond in het teken van de jeugd en trok grote belangstelling. De CJBTB, de Jon gerenorganisatie van de Holl. Mij. van Landbouw en de LTJ LTM hadden voor deze gelegenheid een gevarieerd programma samenge steld van muziek, zang, voordracht en schets. Voordat het feest een aanvang nam hield de secretaris van het Vebo-be- stuur, de heer M. Weima, een toespraak waarin met nadruk werd gewezen op de belangrijke functie, welke de boeren stand ook in de Randstad Holland vervult. Vooral de plattelandsjongeren dienen zich daar terdege bewust van te zijn. Later op de avond de wethou ders J. Drijber en S. Menken woonden een groot gedeelte van het feest bij reikte de Vebo-voorzitter, ir. P. Buck de jeugdbeker uit aan een vertegen woordigster van de Jongerenorganisatie van de Holl. Mij. van Landbouw. Aan ir. P. Verhoeven werd verzocht de hoofdprijzen van de Vebo uit te rei ken. Daar vele veehouders op de enkele maanden geleden gehouden Vebo-ten- toonstelling lauweren hebben, geoogst nam deze prijsuitreiking geruime tijd in beslag. Eindelijk was het echter zo ver dat de jongeren op de planken konden verschijnen om voor te dragen, te zingen, te dansen, te musiceren en toneel te spelen. Jan Warmerdam uit De Zilk had de leiding en trad tevens als conferencier op. Lange lijst De lijst van uitgereikte prijzen ziet er als volgt uit: Medaille Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening: Beste koe uit prod, en levensprod. klasse 6a, 6b, 7a en 7b afd. Blaarkoppen. Klaro 6 29621 K.S.; Eigenaar G. Belt, Zoeter - woude. Medaille Minister van Landbouw, Vis- sesry en Voedse lvoorziening: Beste koe uit prod, en levensprod. klasse 6a, 6b en 7 afd. Zwartbonten. Ver mi na 2 v. d. Stichtingshoeve 4Ï6830 K.S.. Eig. mr. dr. W. v. d. Bergh Stichting, Noordwijk. Medaille Commissaris van de Konin gin in de provincie Z. Holland. Kam pioen Bok Rien 1476 S.; Eig. Afde ling Leiderdorp. Medaille Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland. Beste melk gevende koe, 5 jaar en ouder, geb. vóór 1 april 1952. K. 4A afdeling Blaarkop pen. Claziena 7 21710 K.S.; Eig. A. H, Rotteveel, Oude Wetering. Medaille Kamer van koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Beste melk gevende koe, 5 jaar en ouder, geb. vóór 1 april 1952 KI. 4A afdeling Zwartbon ten. Afke 55 367189 KB.; Eig. Mr. Dr. v. d. Bergh Stichting, Noordwijk. Kampioen koe afd Blaarkoppen. Wil lie 13 28789 KB.; Eig. T. van Ingen, Woerden. Kampioen koe afd. Zwartbonten. Af ke 56 416828 K.S.; Eig. Mr. Dr. v. d. Bergh Stichting. Lauwertak gemeente Koudekerk a. d. RÜn. Kampioen stier afdeling Blaar koppen. Reinard 6365 R.P.S.; Eig. Ver. voor K. I. „Vita Nova", Hazerswoude. Lauwertak gemeente koudekerk a. d. RÜn. Kampioen stier afd. Zwartbonten. Kielewierster Stilma 44248 R. P. S.; Eig. Ver. voor K. I. „Vita Nova", Ha zerswoude. Wisselbeker Ver. voor K. I. „Vita „Nova", Hazerswoude. Klasse 13a direc te vrouwelijke nakomelingen van één stier (ouder dan 2 jaar, tenminste vijf stuks van een natuurlijk dekkende stier en tenminste 8 stuks van een K.I. stier) gang is. zullen de eindresultaten nog wel even op zich laten wachten, aldus de slotmededeling van de Jury. Afdeling Blaarkoppen. Stamvader Gus- taaf 3441 /•RP.S.; Eig. Ver. voor K I. „Vita Nova", Hazerswoude. Wisselbeker Ver. voor K. I. „Vita „Nova", Hazerswoude. Klasse 13a direc te vrouwelijke nakomelingen van één stier (ouder dan 2 jaar, tenminste vijf stuks van een natuurlijk dekkende stier en tenminste 8 stuks van een K.I. stier) Afdeling Zwartbonten. Stamvader Piet 36434 S.; Eig. W. Vonk en L. Treur. Wisselbeker Directie Fabriek van Melkprodukten .Hollandia' Vlaardingen. Directe vrouwelijke nakomelingen van één stier (minstens 5 stuks van een natuurlijk dekkende stier en tenminste 8 stuks van een K.I. sier) Pinken ge boren tussen 31 aug. 1957 en 1 sept. '58 Afdeling Blaarkoppen. Stamvader Frits van Asinga KI. 14. 5883 S.; Eig. H. Angenent Woubrugge. Wisselbeker Bond van Rundveefok- verenigingen in de Rijnstreek. Collectie volbloeden van één eigenaar (minstens 2 jaar oud, tenminste de helft melkge vend). Deze behoeven niet zelf gefokt te zijn. Afdeling Blaarkoppen, KI. 15; Eig. Mevr. M. J. M. Straathof—Van Blok land, Rijpwetering. Wisselbeker Directie Fabriek van Melkprodukten .Hollandia' Vlaardingen. Collectie volbloeden van één eigenaar (minstens 2 jaar oud, tenminste de helft melkgevend). Deze behoeven niet zelf gefokt te zijn. Afdeling Zwartbonten kL 15; Eig. Mr. Dr. W. v. d. Bergh' Stichting, Noordwijk. Wisselbeker Fa. Koudgs Voederfa- brieken, 's-Hertogenbosch. Kampioen Zeug. No. 13811 Sterzeug; Eig. J. W. Roeloffs te Nw. Wetering. Wisselbeker Coöp. Aankoop Ver. „Nooit Gedacht", Leidschendam. Kampioen Beer. Alfred B 1189 van J. W. Roelof fs te Nw. Wetering. Wisselbeker Juwelier A. J Mander- sloot te Leiden. Kampioen Ooi. No. 9574 van N. J. W. Olieman te Leidschendam. Wisselplaquette Internationaal Wol Secretariaat, Amsterdam. Beste drietal ooien. Eigenaar N. J. W. Olieman, Leid schendam. Wisselbeker Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland. Ie prijs Goudse kaas, H. van Rijn, Cothen (U). isselbeker Leidse Kaashandelaren. Beste Leidse Kaas; J. A. v. d. Hulst, Oud-Ade. Broodschaal Juwelier Maartense te Leiden. Kampioen ram. Eig. N. J. C. Koot te Leiderdorp. Rrijs VEVBO-bestuur. Kampioen Geit. Fredagonda 1684 S.; Eie. H. v. d. Slot, Lisse. Zilveren medaille Ned. Rundveestam boek: reserve kampioen stier afdeling Blaarkoppen. Jochem can Meyenhorst 6698 R.P.S.; Eig. Coöp. Ver. v. K. I. „Vita Nova" Hazerswoude. Zilveren medaille Ned. Rundveestam boek. Reserve kampioen stier afdeling Zwartbonten. Peanster Eduard 39460 R.P.S.; Eig. Coöp. Ver. voor K. I. „Vita Nova", Hazerswoude. Bronzen medaille Ned. Rundveestam boek. la prijs klasse 15a afdeling Zwart bonten. Eig. Mr. Dr. W. v. d. Bergh- stichting, Noordwijk. Medaille Holl. Mjj van Landbouw: Reserve kampioen koe afdeling Blaar koppen. Madam 10-32915 S.; Eig. mevr. M. J. M. Straathof-Van Blokland, Rijp wetering. Medaille Holl. Mg van Landbouw. Reserve kampioen koe afdeling Zwart bonten. Leeuwarder 39-516050 S. Eig. Mr. Dr. W. v. d. Bergh Stichting Noordwijk. Medaille De Producent, Gouda. Ie prijsklasse 15a afdeling Blaarkoppen Eig. mevr. M. J. M. Straathof-Van Blok land, Rijpwetering. Medaille De Producent, Gouda, la kl. 15B afdeling Blaarkoppen. Eig. H. F. J. Mooren, Leimuiden. Medaille De Producent, Gouda, la pr. kl. 15B afdeling Zwartbonten. Eig. H. J. Kompier, Leimuiden. Inbraak in textielzaak In de nacht van zondag op maandag is er in een textielwinkel aan de Lage Morsweg ingebroken. De dader(s) heeft (hebben) vermoedelijk de woningdeur. die niet op het nachtslot was. geopend met een loper. Uit de kassa wordt f50 aan kleingeld vermist. Van de toonbank zijn twee stropdassen en een paar brui ne herenhandschoenen weggenomen. NAZORG T.B.C.-PATIËNTEN. De zaterdag gehouden straatcollecte ten bate van de Nazorg van t.b.c.-pa tiënten heeft f 1790 op gebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand.ex. Engelse taai en letterkunde mej. A. A. G. M. van Wouw (Maastricht); doct.ex. sociologie mej. C. Vellekoop te Rotterdam (cum laude) en de heer J. H. Pompe (Voor burg). „Spoor en tram in zwart-wit" Gisteravond trok de bijeenkomst van de leden van de Leidse Amateurfotogra- fenvereniging, die eenmaal in de 14 da gen in de bovenzaal van restaurant ..De Doelen" plaats heeft, veel belangstel ling. Dit deed de voorzitter, de heer G. Gompelman, groot genoegen. De belang stelling ging ditmaal uit naar de tweede ronde in de uitgeschreven onderlinge competitie met als onderwerp „Spoor en tram in zwart-wit". Daar het ditmaal dus een „gebonden" onderwerp betrof waren allen zeer benieuwd naar de in gezonden resultaten voor de tweede ronde. Het spreekt vanzelf, dat hier het aantal inzendingen belangrijk minder bedroeg, dan bij een „vrij" onderwerp. De jury, bestaande uit de heren G. Gompelman, dr. P. J. van MuLlem en G. v. d. Berg. had dan ook een niet ge makkelijke taak bij de beoordeling en de waardering op punten, vooral omdat er enkele zeer fraaie inzendingen by waren die terecht onder het motto: „Fotograferen is schrijven met licht" waren geproduceerd. Aan het slot van de avond gaf de heer Gompelman. na mens de jury een kort overzicht van de verrichte prestaties. Spreker sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de deel nemers in de „klasse voor beginners" tot zulke goede resultaten waren geko men. Daar de competitie nog in volle Omstreeks kwart over acht drukte burgemeester Van Kinschot op een knop bij de Zoeterwoudse Singel tegenover het St.-Lidwinahuis, waarna de eerste wa terstralen uit de van Amsterdam ge huurde fontein omhoog spoten. Het jeugdorkest en drumband „De Burcht" begeleidde het handgeklap van de toe schouwers met vrolijke marsmuziek. Twee andere korpsen, Werkmans Wilskracht" en „Concordia" brachten de mensen, die het nog niet wisten op de hoogte van deze blijde gebeurtenis. Ook de draaiorgels „rukten uit". Weinig nieuws Veel is er in vergelijking met het vo rig jaar niet veranderd. De St.-Nicolaas te paard is van het Steenschuur naar het Bevrijdingsplein verhuisd. Het reeds veelbesproken lichtschip is er voor in de plaats gekomen. Natuurlijk staan molen De Valk en de Stadhuistoren weer in het volle licht van de schijnwerpers. Nieuw is de randverlichting langs de Rijn (Apothekersdijk tot Kippebrug). Bovendien is er daar een fontein met spuithoogte van ongeveer dertig meter geplaatst. Het neon bloemmotief in de Rijnsburgersingel ter hoogte van de mo len De Valk was gisteravond niet te be speuren. Maar misschien komt dat nog Wilt u de namen van de straten we- i ten, waar u verlicht kunt kopen? Haarlemmerstraat, Hogewoerd, Gange tje, Korevaarstraat, Donkersteeg, Maars- manssteeg, Hooigracht, Doezastraat, 5 Meiplein, Kraaierstraat. Een nieuwe verlichting van molen „De Valk" zorgt ditmaal voor een bijzonder effect. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Al is de fontein in de Zoeter woudse Singel dan ook een keer overvaren en al is het lichtschip bij het Steenschuur door de bulderende wind tijdens de stormachtige afge lopen dagen bijna veranderd in een luchtschip, het grote feest voor de middenstand, dat Lichtweek ge noemd wordt, kon gisteravond be ginnen. Ook al is er niet zo bijzon der veel licht te bespeuren. Duizenden en nog eens duizenden lampjes, schijnwerpers en lichtbogen moeten feestvreugde in de donkere da gen voor Kerstmis brengen. Daarnaast is er de koop vreugde. De winkels zijn 's avonds geopend om de mensen uit en buiten Leiden de gelegenheid te geven genoeglijk kuierend door een enigszins verlichte binnenstad hun St.-Nicolaas- inkopen te doen. Voordat de Sleutelstad in een pseudo- Lichtstad werd omgetoverd, werd er in „Het Gulden Vlies" een korte bijeen komst gehouden. De voorzitter van het Lichtweekcomité-VVV, de heer S. M. Stolp, heette daar vele autoriteiten, o.w. de burgemeester, die enigszins was be komen van de vijfdaagse begrotings veldtocht, en zijn echtgenote welkom. Toch op tijd De voortekenen voor de Lichtweek 1960 waren niet al te gunstig geweest. Het opbreken van de tramrails op de Hoge Rijndijk en Hogewoerd leek een belangrijke sta-in-de-weg te zullen wor den, maar met deze werkzaamheden zal men op de Hogewoerd pas in januari be ginnen. Er waren nog andere niet-pret- tige omstandigheden, zoals de reeds ge noemde beschadiging van de fontein in de Zoeterwoudse Singel, en het weg blazen van het lampjes-schip Op het Vijf Meiplein werden draden doorge knipt en lampjes stukgegooid. Gelukkig is alles op tijd in orde gekomen. Leiden kon dan toch de Goedheiligman ont vangen. Er zijn ook verheugende aspec ten. Zo is het aantal deelnemende straten gestegen. Het 5 Meiplein en het Bevrijdingsplein doen thans voor de eerste maal mee. Een scha duwzijde is het ontbreken van een feestverlichting in Leidens hoofd straat. de Breestraat. Wel zijn daar enkele individuele deelnemers. De heer Stolp wees er nog op, dat de verlichting niet alleen brandt tot en met St.-Nicolaas, maar ook drie dagen voor de Kerst. „Het is echter bedroevend te moeten constateren, dat de vernielzucht van de j jeugd in deze dagen hand over hand toeneemt. Niet alleen de kinderen maar j in grote mate ook de ouders zyn hier verantwoordelijk voor", merkte de voor- zitter verwijtend op. „Deze schade moet worden voorkomen". Vreugdelicht Bij de burgemeester wordt zaterdag i voor de eerste Adventszondag de kroon- j luchter vervangen door een eenvoudige i groene krans met kaarsen. Dit vertelde I jhr. mr. F. H. van Kinschot zelf de aan- I wezigen. „Het branden van een kaars j brengt vreugde. Dit vreugdelicht zal vanavond voor geheel Leiden ontstoken i worden. Het licht verhoogt in deze don- j kere dagen de feestvreugde. Zy geeft het j publiek gelegenheid een stad te bewon- deren en de etalages te begluren". Mr. j Van Kinschot hoopte, dat ook deze j Lichtweek weer de naam van Leiden hoog zou houden. Dankbaar I De heer Lambermont, voorzitter van j de Leidse Middenstandscentrale twijfel- j de er niet aan dat het publiek de ver- lichting op prijs stelt. Hij dankte de mensen van de Stedelijke Lichtfabrie ken, gemeentewerken, politie en andere instellingen, de organisatiebesturen en de leden van de gemeenteraad voor hun I medewerking. De Stadstimmerwerf in het licht van de schijnwerpers gezien vanaf het Galgewater. Traditiegetrouw werd mevrouw Van Kinschot daarna een geschenk aange boden. Er was ditmaal een eetbaar ca deau, verlicht door een miniatuur-lan taarnpaal van het Rapenburg. Raymond, zn. van J. D. van Roijen en S. Bodgn; Ferdinand, zn. van F. F. Brus- see en M. C. Plomp; Thomas Henricus Maria, zn. van J. J. H. v. d. Boog en H. M. Scholte; Rudl, zn. van J. Rotmensen en W. den Os; Elizabeth, dr. van P. van der Plas en A. de Jong; Maaike Martina, dr. van K. J. de Jong en T. de Ruijter; Adrlaan Willem, zn. van R. J. Knetsch en E. J. de la Rie; Johanna Francisca, dr. van P. A. v. Brummelen en J. F. Kuljvenhoven; Michél, zn. van J. F. ten Broeke en G. A. de Klerk; Richard Hen drik Maria, zn. van P. H. Wagenaar en E. E. G. J. T. W. Geertsen; Robertus, zn. van G. F. Lafeber en N. Lubach; Marianne Hendrika, dr. van J. Wilting en P. B. M. Oighoeck. Het lichtschip, dat boven het water van het Steenschuur hangt. (Foto LD./Holvast) C. J. Bouwmeester en M, J. Hurrel- brinck; H. van Wageningen en M. de Lange; W. de Roode en D. Koren; W. van Loon en E. Wagemaker; J. H. M. Berle- mon en T. M. M. de Best; P. C. Nieuwen- burg en O. C. M. van der Linden. OVERLEDEN T. H. Mllo, 54 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3