„Wat Australië op muziekgebied doet, overtreft mijn stoutste verwachtingen" liiita AUTOGESCHENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN NEDERLANDSE KOREN DAAR HEBBEN VOORAL GEBREK AAN PARTITUREN „L'IDIOTE" VAN MARCEL ACHARD IS N.v. HET mQïQRHUIS ILIGTV0ET GmeETJF/Z Regering voelt er NIETS voor lijfstraffen weer in te voeren Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 november 1960 Vierde blad no. 30213 Samen met Andrê Roussim neemt hij de plaats in van Sacha Guitry op het boulevardtoneel (Van onze Parijse correspondent) Marcel Achard heeft met toneelstukken als „Jean de la Lune" ..Patate", „Bagatelle" en nu laatstelijk „L'Idiote" dat nu ook in ons land zal worden opgevoerd tezamen met André Roussin de jongste tien jaren wel definitief de plaats ingenomen, die Sacha Guitry onge veer een generatie lang vrijwel monopolistisch op de Parijse en aan grenzende boulevards had bezet, Achard kent eveneens het klappen van de zweep èn het recept waarmee de gegarandeerde successen en kasstukken worden bereid. Het aloude mengsel van lach en traan, een handje dubbelzinnigheden, een vleugje psychologie voor de twintigste- eeuwse geur, een paar mespunten Parijse esprit" en dito .charme" en voor de rest een royale dosis eveneens zeer ouderwetse melodramatiek. Ook „L'Idiote" is volgens dit beproefde voorschrift opgezet en uitge werkt. De ingrediënten zjjn dus niet van de allerbovenste plank: vermogende heren die arme meisjes verleiden en verder mooi weer kunnen blijven spelen, diena ren van Vrouwe Justitia die een gaatje in haar blinddoek prikten, de goede klei ne schepsels die altijd het gelag moeten betalen: die figuren in gitzwart of ha gelwit, we kenden ze uit den treure. Maar nogmaals: Marcel Achard is en blijft vakman en zijn creatie, of beter contructie, voldoet dan ook aan alle eisen die men aan „een avond op de boulevard" maar stellen kan. EX-KNIL-MILITAIREN IN HET ONGELIJK (Van onze Haagse correspondent) De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in het cassatieberoep van de ex-Knil militairen, die van de staat in een ci viele procedure hadden geeist dat de uitkeringsregering Ambonezen 1956 op hen niet van toepassing zou zijn. Zij hadden zich o.m. beroepen op de algemene legerorder 1935 van de gou verneur-generaal van Ned. Oost-Indië waarin werd gesteld dat ze slechts uit de militaire dienst hadden mogen wor den ontslagen op de plaats hunner keu ze. in dit geval Ambon. De Hoge Raad nu, heeft dit beroep ongegrond verklaard en het cassatieberoep verworpen. Advertentie vindt U in de ruimste sortering bij Het Motorhuis. Geef hem of haar zo'n nuttig en tevens smaakvol accessoir. De ontvanger heeft daar jarenlang plezier van en... zo'n geschenk houdt even lang de attentie van de schenker in blijde herinnering. Maar dan we! iets goeds! BEZOEKT ONZE SPECIAAL INGERICHTE ACCESSOIRES-WINKEL STATIONSWEG I HOEK RIJNSBURGERSINGEL Geopend vanaf 23 november, ook 's avonds tijdens de lichtweek. Speciaal voor de feestdagen ONDERHOUDSPAKKETTEN reeds vanaf f 6.25 TELEFOON 24741 (4 lijnen) - LEIDEN Knappe titelrol van jonge Annie Girardot En als men onder Achards gehoor dan al geen „nieuwe emotie" ervaart, dan verveelt men zich toch evenmin, al vroeg ik me, bij de Parijse voorstel ling, na afloop wèl af of een overgroot deel van het boeiend effect niet moest worden bijgeschreven op de rekening van de titelrolspeelster Annie Girardot. Een jonge artieste die niettemin al een paar jaar Comedie Frantjaise ach ter de rug heeft en die al wel de grootste actrice sedert Rejane is genoemd. Dat Annie Girardot bij de topklasse ver dient te worden ingedeeld, is even zeker als het feit dat Marcel Achard (trots zijn officiële onsterfelijkheid uit hoofde van zijn lidmaatschap van de Academie Fransaise) op dat niveau niet thuisbe- hoort. Detective-stuk, maar zonder detective De „Idiote" in kwestie is 'n aanvallig kamer kat je, een volkskind met het klas sieke hartje van goud, Josepha geheten, dat in dienst is van de steenrijke (en natuurlijk ook steenkoude) bankier Beaurevers. Achard heeft zijn werk in de vorm gegoten van een detective-stuk of schoon er geen enkele detective in op treedt! waarbij een jonge rechter van intructie, Camille Sevigne. het rebusspel van analyse en deductie onder ogen leidt. Josepha wordt in het begin na melijk met een zeer hoge dosis van waarschijnlijkheid beschuldigd van moord op de chauffeur, met wie ze in dienst was bij dezelfde patroon en naast wiens stoffelijk overschot ze, een pistool in de gehandschoende hand geklemd daags tevoren in minimale kledij aan getroffen. Ook verder zijn alle omstan digheden tegen haar. De chauffeur, hartstochtelijke Spanjaard, was uiter aard verliefd op haar en gelijk alle Spanjaarden zeer jaloers van aard. ter wijl zij, Josepha, nogal luchtige opvat tingen huldigde over de trouw in amou reuze aangelegenheden. Niettemin ont kent ze aanvankelijk de moord op de man van wie ze oprecht gehouden heeft en die ze nog bemint, gepleegd te heb ben. Marcel Achard temidden van zijn regisseur Jean Meyer (l.) en zijn hoofdrolspelers. ik zal niets verklappenstapelt het bezwarend materiaal zich steeds hoger op het modieus- gecoiffeerde hoofdje. DusNog niet. Josepha tapt nu op eens uit een ander vaatje: ze erkent plotseling wel schuld en toont zich erg verwonderd, dat daarmee de hele zaak nu niet op slag bekeken en beklonken Geweigerd geschenk De jonge rechter van instructie, die ook niet op het hoofd gevallen is, heeft de ware toedracht geruime tijd voor het einde door en het publiek mèt hem: het edel en vooral ook groot hartige meisje, dat niet alleen haar ware minnaar zag vermoorden, beschouwt 't nu ook nog als haar zedelijke plicht haar vrijheid te offeren om zo de werkelijke schuldige van schande en straf te kun nen redden. De jeugdige, begaafde en bovendien knappe magistraat weigert dat spelletje evenwel mee te spelen. Hij ontrafelt 't slordig borduursel van haar argumentatie. Een wederzijdse sympa thie en ook nog wel wat méér draagt dan de laatste factor bij om Josepha in haar onschuld als „idiote" te ont maskeren. Als dank voor de redding ondanks haarzelve biedt ze de officier 't enige aan dat ze te bieden heeft, maar waarmee ze dan ook niet karig is: zichzelf. Het geschenk wordt niettemin geweigerd. De schuldige en we zeggen toch niet wie werd even eerder in een aangrenzende kamer op gesloten. Secretaris Koninklijk Nederlands Zangersverbond i (Van onze correspondent te Sydney) „Ik wist nergens van, toen ik met m'n vrouw in Australië kwam", zei de secretaris van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, de heer A. H. M. Kurvers uit Den Bosch, tot ons, toen we hem ten huize van z'n schoonzoon in Sydney opzochten om iets over zijn ervaringen in Australië te horen. Dat „nergens van weten" sloeg natuurlijk op het Australische muziekleven, maar wat de heer Kurvers in het halfjaar, dat hij hier vertoefde hij hoopt Kerstmis weer in Nederland te vieren heeft gezien en gehoord in het nieuwe vaderland van zijn dochter en schoonzoon (J. van der Kallen), heeft bij hem een onuitwis bare indruk achtergelaten. Wat Australië op het gebied van de muziek doet, vooral voor de jonge mensen, en wat het presenteert, heeft zijn stoutste verwachtingen overtroffen. „Een van de eerste uitvoeringen, die ik heb bijgewoond, was die van het Sydney Symfonie Orkest met een be zetting van meer dan honderd man in het raadhuis van Sydney, waar de grote gehoorzaal aan tweeduizend mensen plaats biedt. De zaal is ouderwets, maai er zit iets voornaams in en de akoe stiek is goed. Er is een geweldig groot orgel, dat de gehele achterwand be slaat en het grootste orgel van het zui delijk halfrond is, een rijk bezit voor Australië", vertelde de heer Kurvers en thousiast. „De muziek in Australië vertoont veel Amerikaanse invloed. Onder de uitge voerde werken, die ik gehoord heb, wa ren er vele van Amerikaanse componis ten. De concerten brengen een mengel moes van Europese en Amerikaanse en ook Australische muziek". De heer Kur vers zocht een verklaring voor de Ameri kaanse invloed in het feit, dat Australië zelf een jong land is zonder een eigen muziektraditie. Grote indruk hebben de openlucht concerten op hem gemaakt. Deze wor den o.a. gehouden in het Stadion van Sydney. „Er waren voor de uitvoering van het Boston Symfonie Orkest die ik heb bijgewoond, meer dan vijfduizend toehoorders, hoewel de toegangsprijzen gepeperd waren. De goedkoopste plaats kostte tien gulden. In Melbourne biedt het Meyer Muziekpaviljoen gelegenheid Snel en geluidloos Niet alleen de schijn is tegen haar. Ook de oudere rechter, die straks het proces moet leiden, toont zich bij voor baat overtuigd van haar schuld en hij wijst zün jonge collega, die aan het begin van een briljante carrière staat, op de wenselijkheid de affaire snel en geluidloos af te wikkelen vanwege, na tuurlijk, het hoge aanzien van de mach tige familie Beaurevers, die t niet leuk zal vinden in het openbaar gemengd te worden in zo'n affaire, een vulgaire „crime passionnel" waarmee deze keuri ge mensen, niet waar, ook helemaal niets kunnen hebben uit te staan. De jonge rechter van instructie, die zijn graf tenslotte ook liever niet zelf graaft en bovendien al evenmin aan de schuld van het meisje twijfelt, belooft 't var kentje of 't katje voorspoedig en in vlot tempo te zullen wassen. Doch wanneer hij het echtpaar Beaurevers als getuigen laat verschijnen, treedt wel dra de eerste twijfel op. Onder het verhoor gedraagt de ban kier zich tegenover zijn kamermeisje niet voortdurend alleen maar als haar gewezen broodheer en tenslotte valt hij als haar medeminnaar door de mand. Zijn eega weet bovendien haar jaloezie ook maar slecht te onderdrukken, en i tegen haar in 't bijzonder... maar nee, I rechter van instructie en de sublie~ Jean-Pierre Cassal als de jonge I me actrice Annie Girardottitelrol - speelster in „L'Idiote tot het geven van concerten in de open lucht. die door soms 15.000 t:t 20.000 mensen worden bijgewoond." „Wat men in Australië voor de mu- ziekontwikkeling doet, is geweldig. Dik wijls wordt niet eens entreegeld geheven. De toegang tot de uitvoeringen van bijv. het conservatorium in Sydney is gratis. Ook worden in de grote zaal van het raadhuis van Sydney gratis concerten gegeven. In samenwerking met de Australische omroepcommissie worden jeugdconcerten gegeven tegen zeer lage entreeprijzen voor sjonge men sen tot 25 jaar." Jeugd zeer gretig De heer Kurvers had opgemerkt, dat de jeugd van Australië zeer „gretig" is op muziekgebied. „Dit land heeft een bijzondere drang om zich op muziek gebied te laten gelden. Het heeft zan gers en zangeressen met prachtige stem men; al was het voor mij wel een bij zondere ervaring op een solistenconcert opera-aria's te horen in het Engels in- plaatsvan het Italiaans of Duits. De honger naar muziek is zo groot, dat men in het lunch-uur grote aantallen mensen, vooral jongeren, in de portie ken, gangen en zalen van muziekwin kels kan zien staan luisteren naar klas sieke muziek van grammofoonplaten, die er tussen 12 en 2 uur gespeeld worden." Andere voorbeelden van muziekont- wikkeling en muziek-educatie vond de heer Kurvers in jongenskampen, waar de jeugd bij elkaar komt om in club verband muziek te beoefenen. Bjj een mijnonderneming had h(j een gebouw gezien, speciaal bestemd om de jeugd er op te leiden in harmonie-muziek. Weer een ander voorbeeld was een mu- ziek-uitvoering van leerlingen van de gecombineerde middelbare scholen. Het muziekonderwijs wordt thans ook op universitaire grondslag georganiseerd. Aan de universiteiten van Adelaide en Melbourne zijn leerstoelen voor de mu ziek en musicologie gevestigd. Het ligt in de bedoeling, dat ook in Sydney zo'n leerstoel komt. De studen tenclub toont grote activiteit op muziek gebied. Sydney zelf is (door publieke giften mogelijk gemaakt!» bezig met de bouw van een opera-huis. Dit gebouw, van uitzonderlijke architectuur, zal bijna vijftig miljoen gulden kosten. Een Hol lands-Australische maatschappij legt de fundamenten. Wat het georganiseerde zangwezen be treft, zei de heer Kurvers. dat er min stens twintig mannenkoren zijn. „Maar het repertoire verraadt ook hier een sterke Amerikaanse invloed". In één programma treft men, zo voegde hij er aan toe, zowel negro-spirituals aan als het Ave Maria. Veelvuldig treden musici, zangers en zangkoren uit Amerika op. Mannenkoren zijn kleiner „De Australische mannenkoren zijn kleiner dan in Nederland. Het mannen koor van Sydney bijv. telt 45 leden, het politie-mannenkoor 35 en het man nenkoor van de Broederschap der Me thodisten 50. Ook in deze koren is de Amerikaanse invloed duidelijk te zien in hun repertoires. (Het Bossche man nenkoor telt 150 leden, Apollo 100, an dere mannenkoren in Nederland heb ben vaak 180 tot 200 leden)." De heer Kurvers zei, dat er in Aus tralië. evenals in Nederland, een „vo calistenconcours" wordt gehouden, maar op zuiver nationale grondslag. (In Ne derland doen vocalisten uit allerlei lan den er aan mee». Bovendien beperkt het concours in Australië zich niet tot zangers en zangeressen. Instrumenta listen nemen er eveneens aan deel. Onze secretaris van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond was bijzon der getroffen door het „Eisteddfod", een concours in zang, muziek, dans, decla matie, enz. voor jong en oud, een mu zikale en in het algemeen culturele ge beurtenis over het gehele land, waar alle soorten kunstuitingen beoefend wor den in een groots opgezette competitie in vrijwel alle plaatsen. Gebrek aan partituren De heer Kurvers heeft contact ge zocht met Nederlandse zangkoren, hoe wel hy van het bestaan ervan aan vankelijk niets wist. „Ik vind ze belang rijk, omdat zij Nederlandse cultuur voor het Australische voetlicht brengen. Zij zingen met ambitie, maar hebben ge brek aan partituren. Behalve in het Hollands, zingen ze ook in het Engels. Zo had men ergens „Morgenrood" in het Engels vertaald. Persoonlijk ben ik echter van mening, dat zulke muziek in de eigen landstaal gezongen behoort te worden." Het gebrek aan muziek voor Neder landse koren in Australië had de heer Kurvers er toe gebracht er enkele in contact te brengen met de zangersbon den in Nederland. „Het Koninklijk Ne derlands Zangersverbond wil de koren in Australië de helpende hand bieden door het verstrekken van muziek en parti turen. Een koor van veertig leden in Fairfield, een voorstad van Sydney, heeft al een gratis zending gekregen van de Koninklijke Bond van Gemengde Zang verenigingen. Zulke koren kunnen er voor zorgen, dat het Nederlandse lied in Australië wordt uitgedragen." „Nederlandse koren kunnen veel bij dragen tot het kweken van een goede onderlinge verstandhouding tussen Ne derland en Australië", zo zei de heer Kurvers, die daarnaast de hoop uitsprak, dat in de toekomst eens een goed Ne- derslands koor uit Nederland een tournee door Australië zou kunnen maken. Ook het gemengde zangkoor van de Nederlandse vereniging Neerlandia in de noordelijke voorsteden van Sydney heeft de heer Kurvers horen zingen. Dit koor staat onder leiding van dirigent Lam- mers, die om de repetities te lei den daartoe telkens meer dan vijf tig kilometer moet afleggen. Dit geeft een beeld van de moeilijkhe den de lange afstanden in Sydney onder welke sommige koren moeten wer ken. Over de ambitie van deze Neder landers kwam de heer Kurvers niet uit gepraat: „Deze Australische Nederlan ders hebben de steun van onze Neder landse zangersbonden nodig. Die kun nen er voor zorgen, dat men in Aus tralië over voldoende goede Nederlandse muziek en partituren kan beschikken." Advertentie Leiden TeI.23005 Hoewel vele Engelsen dit zonden wensen als remedie tegen de jeugdmisdadigheid (Van onze Londense correspondent) Er gaan in Engeland al geruime tijd hoe langer hoe meer stemmen op tot wederinvoering van de middeleeuwse lijfstraffen als remedie tegen de toenemende jeugdmisdadigheid. De regering voelt hier echter niets voor, omdat ze terecht van mening is, dat het kwaad met positieve maatregelen dient te worden bestreden. Een adviescommissie, die zich thans hierover heeft uitgesproken, is het volkomen eens met dit stand punt. aardende invloed uitoefenen op degenen die ze moeten toedienen. Als oplossingen worden aanbevolen een grotere politie macht en strengere door de rechtbank uit te spreken straffen. Het is in elk geval een feit. dat zelfs toen de lijfstraffen nog bestonden, deze sinds 1938 tegen jeugdigen nog maar hoogst zelden werden toegepast. Vol wassen misdadigers werden in de prak tijk alleen nog gegeseld of gekastijd voor roof met geweldpleging. Het witboek oefent met name kritiek uit op degenen die de lijfstraffen gelijk stellen met het vrij onschuldige slaan en ranselen in huis of school. Op een aan tal scholen behoort het nog tot de tra ditie. welke echter snel verdwijnt, dat leerlingen voor bepaalde vergrijpen een aantal stokslagen ontvangen. Dit ge beurt op strikt juridische en onemo tionele manier door een schoolhoofd of de directeur, dus niet door de getergde onderwijzer of leraar zelf. Jongens gaan daarbij in een speciaal met stokken uitgerust vertrek over de knie, meisjes krijgen striemen op hun vingers. De lijfstraffen in de gevangenis sen waren echter werkelijke martelin gen. waarbij altijd een arts aanwezig moest zijn om het slachtoffer, dat vaak bezweek, eventueel bij te staan. Er zijn veroordeelden wier gehele leven door de lijfstraf geknakt is. De Engelse Liga voor Stra (hervorming heeft het rapport toegejuicht en er nog eens de nadruk op gelegd, dat lijfstraf fen het denkbeeld van geweld-als-ge- woonte alleen maar versterken. De Liga is daarom van mening dat lijfstraffen in genen dele een bescherming van de gemeenschap vormen Integendeel: zij zullen leiden tot toeneming van geweld daden. Adviescommissie: zet de klok niet terug De commissie geeft in haar onlangs gepubliceerd rapport als haar eenstem mige mening te kennen, dat geseling en kastijding niet als gerechtelijk straffen mogen worden hersteld, hoewel volgens opinie-onderzoek een meerderheid van het publiek zulks wil. Sommigen eisen zelfs dat lijfstraffen tegen vrouwen zul len worden toegepast. Tégen lijfstraffen heeft zich echter negentig procent van de reclasserings- ambtenaren uitgesproken. Ook de tucht huisdirecteuren zijn er tegen, maar de politie is erover verdeeld. De lijfstraffen werden in 1948 afge schaft. Sommigen willen ze weer inge voerd zien. zelfs voor vergrijpen waar voor de straffen voor 1948 niet golden. Dit zou betekenen, zegt het desbetref fende witboek, dat de klok niet 12 maar 100 jaar zou worden teruggezet. Ook wordt opgemerkt, dat alleen in Enge land de eis wordt gehoord voor herstel van de lijfstraffen. De goede naam van het land zou er ernstig door worden ge schaad. temeer daar de Engelsen zich zelf als pioniers beschouwen wat be treft verlichte denkbeelden op het ge bied van de strafwetgeving. Deze nieu we methoden, met name de oprichting van speciale detentiecentra voor jeug dige misdadigere, worden nog niet vol ledig toegepast. Verwerpelijke invloed Nogmaals wordt eraan herinnerd dat de lijfstraffen een verwerpelijke en ont-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7