NIC. DEN BESTEN EN JANSMA GINGEN GISTEREN DE CEL IN Gesprek met Rahman bracht niets concreets letter j (Snc/ QTïe itws WEERBERICHT DIJKSTRA SOCRATES-DRAMA IN NIEUWE FASE lil bewaring stelling Den Besten civielrechtelij ke aangelegenheid Objectieve visie gewaardeerd Geef eens iets anders Autorijschool Julien Zn. 1 Is Jackie Kennedy werkelijk zo naïef? HERENPULLOVERS 19.75 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 No. 30213 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) Gisteravond om half zes is de celdeur dicht gevallen achter de hoofdpersoon in de geruchtmakende Socrates-affaire, de 50-jarige Nicolaas den Besten. Hij heeft de nacht doorgebracht in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. Op nog geen kilometer afstand, in het hoofdbureau van politie, werd een paar uur later een tweede belangrijke figuur uit deze kring van fantasierijke financiële goochelaars ingesloten: Jolle Jansma, 41 jaar, van beroep „ambassadeur voor Majorca en regaat van Spanje van het genootschap „Die Heilige Tat". Jansma verdacht van oplichting In het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam speelde zich gistermiddag vrijwel ongemerkt een uiterst belangrijke episode af in de zaak Socrates. De rechtbank moest beslissen over een door de rechter van instructie mr. J. van der Esch gevraagde in bewa- ringstelling var de heer Nicolaas den Besten, directeu. van de gefailleerde NV Socrates, omdat deze niet bereid is ge bleken voldoende inlichtingen te geven die voor de afwikkeling van het faillise- ment van belang zijn. Een klacht, die reeds lang van de curator, mr. C. D. van Vliet was gehoord. Terwijl de rechtbank in de raadska mer was, wachtte een zeer nerveuze heer Den Besten in een advocatenkamertje op de uitslag. Zoals altijd bleef hij opti mistisch over de beslissing van de recht bank en zelfs toen hij na de uitspraak door de parketwachters in gijzeling werd meegevoerd, argumenteerde hij met een verongelijkt gezicht voort. De zitting van de rechtbank werd bij gewoond door de Officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die grote belang stelling heeft voor de strafrechtelijke as pecten van de financiële manipulaties in de Socrates-affaire. Vooralsnog is de in bewaringstelling van de heer Den Bes ten uitsluitend een civielrechtelijke aan gelegenheid. De raadsman van de heer Den Besten, mr. H. B. Wieringa is wegens een bui tenlandse reis niet bij de zitting van de rechtbank aanwezig geweest. Tegen mid dernacht keerde hij terug in Amster dam. Hij zei ons: „Het is mij onbegrijpe lijk. Ik vraag mij af welke inlichtingen de heer Den Besten zou hebben achter gehouden. Ik zal mij morgen onmiddel lijk op de hoogte stellen". Lang verhoor Gisteren werd inmiddels een zijtak van de Socrates geschiedenis besproken in de kamer van hoofdinspecteur H. Molen kamp, chef van de afdeling zwendel van de centrale recherche op het hoofdbu reau van politie. Om half elf gistermor gen ontving de hoofdinspecteur de heer Jolle Jansma, die donderdagavond in Amsterdam was teruggekeerd na een be zoek aan de heer M. J. J. Volraat te Zu rich, de man die zich „deken van de di plomatieke dienst van Die Heilige Tat" noemt. Hoofdinspecteur Molenkamp heeft de heer Jansma niet uitsluitend gehoord over diens activiteiten in het merkwaardige genootschap, maar ook over enige delicten op financieel terrein. Het was bekend dat toen de heer Jans ma naar Zürich vertrok, de Justitie op het punt stond hem over enkele zaken nader aan de tand te voelen. De heer Jansma heeft echter laten weten, dat hij zich na zijn terugkomst in verbin ding met de politie zal stellen. Het verhoor duurde van 's morgens half elf onafgebroken tot 's avonds kwart over acht. Om half twee werd er koffie met broodjes naar de kamer ge bracht, later op de middag thee en in de avonduren koffie. Maar om kwart over acht werd de „ambassadeur voor Major ca", die enkele dagen tevoren nog schermde met zijn onschendbaarheid we gens zjjn diplomatieke status, door een rechercheur naar de cel gebracht. De heer Jolle Jansma is gearresteerd wegens oplichting en verduistering. Nader verhoor De rechercheur, die voor het maken van een verbaal het verhoor heeft bij gewoond, is tot in de nacht bezig ge weest met het uitwerken van de heer Jansma's verklaringen. In de loop van vandaag zou het verhoor worden voort gezet. AF EN TOE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: In verband met de aanwezig heid van storingen dicht in onze omge ving zal ook morgen af en toe regen val len De temperaturen zullen gelijk zijn aan die van vandaag of iets lager, maar voor de tyd van het jaar toch belangrijk boven normaal. (Opgemaakt te 10 uur) 27 NOVEMBER Zon op: 8.19 uur; onder: 16.36 uur, Maan op: 14.24 uur; onder; 1.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.23 en 23.03 uur; laagwater te 5.43 en 18.17 uur. (28/11 hoogwater te 11.41 uur, laagwa ter te 5.43 en 18.17 uur). Dit blad bestaat uit 20 pagina's en een Bijvoegsel. In de villa van de heer Jansma aan de Amersfoortsestraatweg 57 te Bussum, kregen wij om zes uur een Spaanse dienstbode aan de telefoon, die verze kerde dat de heer des huizes om tien uur thuis zou zijn. Om kwart over tien werd de telefoon echter opgenomen door de vader van de heer Jansma, die zei niet bekend te zijn met het uur van thuiskomst van zijn zoon en die voorts verzekerde niets van een arrestatie te weten. Op dat ogenblik waren stropdas en schoenveters van de Heilige Tat- functionaris bij de wachtcommandant van het hoofdbureau van politie in de kast gelegd in afwachting op nadere or ders Geldgebrek Inmiddels is duidelijk geworden, waar om de heer Jansma zo hals over kop naar Zürich moest. De heer Volraat bleek namelijk in geldnood te zitten. De nota van Hotel Mercur was opgelopen tot circa 3000 gulden en hij had reisgeld nodig om naar Rome te gaan in verband met de ontkenning van het Vaticaan, dat „Die Heilige Tat" door de Rooms- Katholieke Kerk zou zijn erkend, welke erkenning totdusver slechts in droom gedachten van een klein groepje merk waardige lieden schijnt te bestaan. De heer Jansma heeft ergens geld weten te lenen om zijn „deken" uit de nood te helpen. Van de 350.000 gulden, die de heer Den Besten voor het goede doel van „Die Heilige Tat" beschikbaar heeft gesteld, is dus kennelijk niets meer over, even min als van de andere voorschotten, die goedgelovige mensen hebben verstrekt. De heer Jansma keerde na zijn missie naar Nederland terug, omdat de geld middelen niet toereikend waren voor een langer verblijf. Het is te verwachten, dat ook de heer Volraat binnenkort de thuisreis naar Amsterdam zal aanvaar den. (Men zie ook elders) Premier van Laos reikt rode buren de vriendenhand Prins Soevanna Phoema, de premier van Laos, heeft premier Tsjoe En-Lai van China en premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam telegrafisch mede- geddeld, dat hjj van plan is een vriend schapsdelegatie naar hun landen te stu- i om de bestaande banden tussen Laos en hun landen te verstevigen. De Laotische premier vraagt wanneer de de legatie naar Peking en Hanoi kan gaan. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten als zouden Amerikaanse diplomaten zich naar Loeang Prabang hebben begeven om de verschillende po litieke stromingen in Laos nader tot el kaar te brengen onjuist genoemd. De Amerikaanse regering heeft geen verzoek van premier Soevanna Phoema ontvangen om goede giensten te ver lenen. De woordvoerder legde er voorts de nadruk op dat de Verenigde Staten nooit verstander zijn geweest van deel neming van communisten aan de rege ring van Laos. Vriendschappelijke sfeer De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond na afloop van besprekingen met de Maleise premier, Toenkoe Abdoel Rahman, die gistermiddag op Schiphol arriveerde, in het gebouw van het Ministerie van Algemene Zaken en het kabinet van de minister-president in Den Haag gezegd niets concreets over het besprokene te kunnen meedelen. Wel zei de minister, dat de sfeer zeer vriendschappelijk was geweest. Van half vier tot kwart over vier hebben de Toenkoe, minister president prof. dr. J. E. de Quay en minister Luns een voorbespreking gehad. Van kwart over vier tot kwart voor zes heeft ook de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, aan het gesprek deelgenomen. Het is gisteravond voortgezet. Minister-president De Quay gaf gisteravond voor de Toenkoe een diner in Hotel des Indes. ting ondernomen, maar de mogelijkheid zal worden overwogen zodra de premier terug is in Koeala Loempoer. Rahman: „Oplossing in de V.N." Later weer overleg Na de besprekingen is een communi qué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de Nederlandse regering de activiteit en de constructieve belangstelling in de kwestie Ned. Nieuw-Guinea van de zijde van Toenkoe Abdoel Rahman op hoge prijs stelt. Verder wordt in het communiqué ge zegd: ..De minister-president van de Ma leise Federatie heeft met voldoening vastgesteld dat de Nederlandse regering bereid is haar politiek in Ned. Nieuw- Guinea te onderwerpen aan kritisch on derzoek en beoordeling van de V.N. Men is overeengekomen dat de minis ter-president van de Maleise Federatie, die reeds dergelijke besprekingen over dit punt heeft gehad met zowel andere regeringen als met de secretaris-generaal van de V.N. in het licht van deze ver schillende besprekingen zal overwegen of in een later stadium nieuwe besprekin gen nuttig kunnen zijn. In dat geval zal hjj de Nederlandse regering daarover in lichten," aldus het communiqué. Minister Luns zei voorts in antwoord op een vraag het niet waarschijnlijk te achten dat de Toenkoe een bezoek aan Nieuw-Guinea zal brengen. De premier is ook niet uitgenodigd. De Nederlandse bewindsman wees er met nadruk op dat hij zeer tevreden is over de bijzonder openhartige wijze waarop over de problemen is gesproken. Of het initiatief van de Toenkoe nut tig is, zal pas blijken als het resultaat ervan bekend is. Maar het valt toe te juichen dat een Aziatische staatsman deze problemen op zo'n wijze aanpakt. Minister Luns sprak in het bijzonder zijn lof uit over de objectieve wijze, waarop de Toenkoe het gehele vraag stuk beziet. Vernomen wordt dat de Toenkoe mis schien binnenkort Indonesië en Austra lië zal bezoeken om over Ned. Nieuw- Guinea te spreken. Er zijn nog geen stappen in deze rich- De minister-president van de Ma leise Federatie, Toenkoe Abdoel Rah man, heeft vanochtend op een pers conferentie in Den Haag gezegd dat hij heel tevreden is over de resulta ten van de besprekingen die hij giste ren heeft gevoerd. Hij wees erop dat het van groot be lang is dat ernstige gebeurtenissen in Nieuw-Guinea worden vermeden om dat de communisten dan met de winst gaan strijken. Zowel Indonesië als Nederland zal dan het kind van de rekening worden. Hij achtte het het beste dat in de V.N. een oplossing wordt gevonden. Tot dusver hebben de V.N. het vinden van een regeling steeds weer aan bei de partijen overgelaten, maar de toe stand is in de loop van de jaren slech ter geworden. De Toenkoe zei daarom te proberen iets te doen door contac ten op te nemen met regeringen, die sympathie en begrip voor zijn ideeën hebben getoond. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld .heeft de Toenkoe ook zijr. ideeën meegedeeld. De Maleise pre mier zei zowel zijn eigen denkbeelden als die van Hammarskjöld aan de Ne derlandse regering te hebben meege deeld. De Toenkoe zei zich te zullen blijven inspannen tot een bevredigende oplos sing is gevonden. Hij voegde eraan toe alleen maar te kunnen bidden en hopen dat dit inderdaad zal gebeuren. Hij wees erop dat om tot overeen stemming te komen beide partijen een offer moeten brengen voor \le vrede. Nederland is bereid een offer te bren gen en Indonesië ook, maar hij zei nog niet te weten hoever de twee partijen willen gaan. Zijn pogingen, zei hij, zijn nog steeds in het begin stadium. Steeds meer Fransen stellen vertrouwen in de Gaulle (Van onze Parijse correspondent) Vooruitlopend op het referen dum, dat hoogstwaarschijnlijk op 8 januari volgend jaar in Frankrijk en Algerije zal worden gehouden, heeft het Franse instituut voor opiniepeiling opnieuw vele Fransen de vraag voorgelegd, hoe ze den ken over generaal De Gaulle en over zijn kansen om de vrede in Algerije te herstellen: 69 procent van het Franse volk tegen 64 in september j.l. acht, zo men deze Gallup gelove, het staatshoofd nog altijd hun vertrouwen als vredesstichter in Algerije waardig. Daarentegen waren De Gaulles rap portcijfers voor goed gedrag in het algemeen sinds twee maanden wat ge daald. In september was 67 procent meer of minder over de president tevre den en nu moet hij zich met slechts 63 procent zien te vergenoemen. Intussen zal dezer dagen de nieuwe minster voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, naar Algerije vertrekken om per soonlijk poolshoogte van de politieke situatie te nemen. Hij legt thans op zijn beurt de Algerijnen en de Franse colons en militairen in het bijzonder de poli tieke thermometer aan. Wanneer de koorts niet al te hoog blijkt te zijn ge stegen dan zal generaal De Gaulle be slissen of hij begin december persoonlijk eveneens een nieuw bezoek aan Algerije zal brengen. De datum van De Gaulles eventuele vertrek zou dan omstreeks 10 december liggen. Volgens welingelichte kringen in Parijs zou de Franse regering overwegen maatregelen te treffen tegen maarschalk Juin, na diens openlijke stellingnemen tegen de regeringspolitiek met betrek king tot Algerije. Zo zou hij ontslag moeten nemen als vice-voorzitter van de hoge raad der strijdkrachten, terwijl hem het gebruik van zijn militaire woning zou worden ontnomen. Ibwulcw4 hurt 1 geef een paar j nylons in de nieuwe notenkleuren /an2.95tot4.95 REEDS KWART MILJOEN VOOR ACTIE TOLTÈN De opbrengst van de radio- en tele visie-actie voor het getroffen Chileense dorp Toltèn zal dit weekeinde waar schijnlijk het kwart miljoen overschrij den. Tot gisteren was al een bedrag van f. 230.044,87 overgemaakt naar giro 250.000. De initiatiefnemers hopen ove rigens, dat de stortingen op dit nummer nog een eind boven de f. 250.000 zullen uitkomen. De heer J. J. van Houten secretaris-generaal Departement van Defensie Bij K.b. is met ingang van 1 december aan de heer L. C. Rietveld, secretaris generaal van het Departement van De fensie, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de goede en getrouwe diensten, den lande langdurig bewezen. De heer Rietveld zal worden opgevolgd door de heer J. J. van Houten. Deze was secretaris-generaal van het departement van Marine, totdat dit departement met dat van Oorlog werd samengevoegd tot het departement van Defensie. Nadien was hij adviseur voor integratieaange legen/heden in vaste dienst, uit welke functie hij thans eervol ontslag heeft gekregen. Protest tegen de censuur in Spanje Spaanse intellectuelen ten getale van 227 hebben een manifest getekend tegen de censuur zoals deze op het ogenblik in Spanje wordt toegepast. Het protest is gezonden aan het ministerie van On derwijs en dat van Voorlichting en Toe risme. De ondertekenaars van het protest richten him kritiek vooral op het „on verdraagzame, besluiteloze en verwarde karakter van de huidige censuur". Zij I eisen, dat de censuur tenminste gere geld wordt en om willekeur te vermij- I den zou de aninimiteit van de functio narissen belast met de censuur opge heven moeten worden. Tot de ondertekenaars van het pro test behoren zeven academici onder wie de monarchistische dramaturg Jose Ma ria Peman, de schrijvers Jose Camilo Cela en Ramon de Ayala, de regisseurs Bardem en Juan Antonio, Luis Berlanga en de oud-rector van de universiteit van Madrid Pedro Lain Entralgo. Gistermiddag werd in de Oude Kerk te Delft het Willem de Zwij- gerraam door de schenkster mevr. Philips—De Jong overgedragen, welke plechtigheid bijgewoond werd door Koningin Juliana. De Koningin in gesprek met mevr. Philips—De Jongh Geef een rijbewijs. Wjj hebben een kostbare verrassing voor U ter gelegenheid van de feestdagen. Inlichtingen: mSTERSTRAAT 14 - LEIDEN TELEFOON 31721 Advertentie ZOEKT U 'n St.-Nicolaasgeschenk Er is reeds een PHILIPS GRAMMOFOON v.a. f65.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Advertentie! TRESLONG CAFE-RESTAURANT Hillegom 01520 - 5547* f]l ONBEPERKT KIP ETEN ƒ6 Dagelijks diner-dansani Kan een wild kapsel samengaan met de waardigheid van Amerika's presidentsvrouwe Deze vraag wierpen haar tegenstanders op, maar Jackie Kennedy schreef er een artikel tegen in. Zij deed alles net anders dan Pat Nixon, haar grote rivale. Maar is de nieuwe first lady van het Witte Huis zo naïef? MARY POS sprak met haar en de volgende week kunt u haar boeiend verslag lezen in Libelle, gevolgd door een even exclusief interview met Pat Nixon. Natuurlijk in Libel le, want is nu eenmaal beter! Advertentie MODERNE GEBREIDE reeds vanaf NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9. BREESTRAAT 174J Advertentie |ijk naar tientallen stralende cadeau-ideeën (ook met teak!) op da toonzaal van lampenfa briek Huygensstraat 15 - Den Haag (vlak bij het Rijswijkseplein) Uiv Het Leidsch Dagblad van 27 November 1860: Volgens eene berekening van Dr. Fabius wordt jaarlijks aan sterken drank besteed voor anderhalf millioen te Rotter dam, voor acht ton te 's-Gra- venhage, voor ongeveer vijf ton te Utrecht, voor een halve ton te Meppel. De berekening voor Lei den is reeds vroeger gesteld op drie ton.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1