RIJKSPOLITIEWAGEN REED IN ZWAMMERDAM TEGEN BOOM Onrust in metaalsector FILMS HANNIBAL Wetenschappelijk onderzoek op gebied van zoetwatervisserij Roomkleurig Imiidstoilet voor Fabiola Zakdoek surprises 1.5° Protest tegen l ootm dries ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 Een dode en ernstig gewonde Oorzaak: een raadsel Op de Rijksstraatweg te Zwam- merdam is een personenauto van de Rijkspolitie, district Leiden, gistermiddag omstreeks 2 uur, ter hoogte van een betonfabriek door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een tussen de rijbaan en het rijwielpad staande boom gereden. De 40-jarige opperwachtmeester G. Oosterbroek kwam hierbij om het leven en de bestuurder van de auto, de wachtmeester eersteklasse Westrop, werd ernstig gewond. De auto werd geheel vernield. De politiewagen kwam uit de richting Alphen. Volgens een van de getuigen zwenkte de auto plotseling sterk naar rechts, reed de grasstrook in, velde een boompje, reed enkele melkbussen omver en kwam tenslotte met een klap tegen de boom tot stilstand De beide inzitten den werden uit de wagen geslingerd. Opperwachtmeester Oosterbroek was vrijwel op slag dood, terwijl de bestuurder wachtmeester Westrop, met een hersen schudding en een gebroken neusbeentje naar het St.-Elizabeth-Ziekenhuis in Leiden moest worden overgebracht. Wat er van de politiewagen over bleef. (Foto Leidsch Dagblad) Zowel majoor Van der Meulen, districtscommandant van de Rijkspolitie te Leiden, als de collega's van de by de ramp betrokken politiemannen verklaar den voor een raadsel te staan. Vooral omdat uit de rij- en remsporen blykt, dat de auto over een afstand van onge veer dertig meter naast de rijweg is doorgereden voor de botsing plaats had. Getracht zal worden uit de brokstuk ken te onderzoeken of mogelijk een technische storing in de besturing de oorzaak geweest kan zijn van het ongeluk. De Nederlandse delegatie verwonderde zich over de geringe aandacht, welke in Ierland wordt besteed aan de mogelijk- heden van aalvisserij, terwijl zij voorts i moest constateren, dat de snoek in Ier- I land met geheel andere ogen wordt ge- I zien dan in Nederland. In Ierland wordt J snoek als een ongewenste indringer be schouwd, een bedreiging van de waar- Reeds geruime tijd werd door vele wetenschappelijke onderzoekers, werkzaam op devolle zalm en forel, zodat met alle (Van een bijzondere medewerker) het gebied van de zoetwatervisserij, de behoefte gevoeld aan een nauwer inter nationaal contact. De Internationale Raad van het Onderzoek der Zee was een lichtend voorbeeld. Een dergelijke overkoepelende organisatie op het gebied van het zoetwatervisserij-onderzoek zou de uitwisseling van gegevens zeer vergemak kelijken, de efficiëntie van het onderzoek stellig kunnen bevorderen verspilling van tijd en energie door dubbel onderzoek kunnen voorkomen en door gelegenheid te bieden van intensieve gedachtenwisseling, het gehele onderzoek kunnen stimuleren. Het waren deze gedachten, die de toenmalige directeur van het Nederland se Rijksinstituut voor Visserijonderzoek na overleg met, collega's uit Frank rijk, Duitsland en Oostenrijk in het jaar 1952 ertoe brachten een oproep te richten tot diverse Westeuropese zoet watervisserij-instanties, om zich uit te spreken ten gunste van een internatio nale overkoepelende organisatie. De reacties op deze oproep waren in tal van gevallen ronduit teleurstellend. Som mige landen, blijkbaar overtuigd van eigen perfectie en efficiëntie, zagen geen heil in een overkoepelende organisatie, of vreesden wellicht onduldbare inper king van hun zelfstandigheid; anderen aarzelden zich uit te spreken voor een geheel nieuwe organisatie en deden voor stellen de organisatie van het zoetwater visserij-onderzoek onder te brengen bij de bestaande internationale organisaties van zuiver wetenschappelijk karakter. Hoezeer zuivere en toegepaste weten schap elkaar ook kunnen aanvullen en stimuleren, deze terreinen lopen zo sterk uiteen, dat doeltreffende behartiging van de typische visserij-problematiek bin nen het kader van een zuiver weten schappelijke organisatie niet verwacht kan worden. Tenslotte waren ook en kele landen beducht voor de financiële lasten van een internationale organi satie. Het resultaat van dit alles was, dat de stem van dr. Havinga verscheidene ja ren die van een roepende in de woestijn bleef. Nochtans bleef bij velen het verlan gen leven naar beter internationaal con tact, naar doorbreking van het isole ment. De F.A.O. (de voedselorganisatie van de Verenigde Naties) nodigde daar om in 1955 enkele deskundigen uit voor een bespreking te Rome. Men conclu deerde uit dit gesprek, dat er wel dege lijk een sterke behoefte bestond aan een apart op te richten organisatie ten be hoeve van de vele praktische facetten van de zoetwatervisserij-problematiek. In het daaropvolgende jaar, 1956 dus, zou het 13de Limnologische Congres te Helsinki worden gehouden en vele vis serijdeskundigen uit tal van landen stelden zich voor aan deze zuiver-weten- schappelyke by eenkomst deel te nemen. De F.A.O. kwam op de gelukkige ge dachten aan dit congres een bespreking te koppelen over de wenselijkheid van een internationale organisatie van het zoetwatervisserij -onderzoek. Vele deskundigen werden daardoor in staat gesteld aan deze vergadering deel te nemen, zonder dat zij daarvoor een verre reis behoefden te ondernemen. In deze vergadering, te Helsinki gehouden, werd besloten de goede diensten van de F.A.O. in te roepen voor het in leveh roepen van een aparte internationale organsatie. Na veel voorbereidend werk kwam het tenslotte in april 1960 te Dublin tot een officiële oprichtingsvergadering, ruim 8 jaar nadat dr. Havinga het initiatief bad genomen. Zoetwatervisserij-specia listen uit 16 landen: België, Denemar ken, West-Duitsland, Engeland en Schot land, Finland, Frankrijk, Ierland, Is raël, Italië, Joego-Slavië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Turkije en Zweden gaven hier gestalte aan de opzet, die voortaan met de letters E.I. F.A.C. aangeduid zal worden als afkor ting van ..European Inland Fisheries Advisory Commission, hetgeen zoveel zeggen wil als Adviescommissie voor de Zuropese Binnenvisserij. Voor de eerste termijn werd als voor- Bitter gekozen de heer M. J. Gallagher, die als hoofd van de Ierse visserij-or ganisatie te Dublin als gastheer optrad. B^3i55a-yk was, dat de delegaties tevo ren de nationale organisatie op het ge bied van de binnenvisserij alsmede de specifieke nationale zoutwaterproblemen op schrift gesteld hadden, zodat een ieder daarvan kennis zou kunnen dragen. Tijdens de eerste vergadering wensten vele leden mondelinge toelich tingen, de besprekingen verliepen traag, doch men leerde elkaar beter kennen en begrijpen. Na lange discussies werd een urgentie-programma voor de eerst komende jaren opgesteld. Voorlopig werd bepaald om eenmaal in de 2 jaar te vergaderen. Dit zal voor het eerst plaats vinden in 1962. Als onderwerp is geko zen de problematiek van de bestrijding van ziekten en plagen in viskwekerijen, een onderwerp waarover velen prak tijkervaring van uiteenlopende aard be zitten, zodat na belichting van diverse facetten een vruchtbare en stimuleren de discussie verwacht mag worden. Ver moedelijk zal de eerste vergadering in Frankrijk worden gehouden. Na afloop van de bijeenkomst te Du blin werd door de Ieren een tweedaagse excursie georganiseerd, waarbij diverse aspecten van de Ierse zoetwatervisserij werden getoond. In het bijzonder werd aandacht geschonken aan de in Ierland zo belangrijke zalmvisserij; verschil lende vispassen, geconstrueerd waar stuwen de trekkende zalm de weg dreig den te versperren, werden bezocht. „Boksmatch" tussen twee vrouwen in het Britse Lagerhuis (Van onze Londense correspondent) Het socialistische lagerhuislid, de vrouwelijke arts dr. Summerskill, die reeds jaren lang strijd voert tegen de bokssport, is van plan een wetsontwerp in te dienen, dat het beroepsboksen zal verbieden. Aanleiding daartoe vormen de ernsti ge verwondingen welke dinsdag weraen opgelopen door de vroegere Britse kam pioen vedergewicht Bobby Neill. Ook vroeger heeft mevr. Summerskill het on derwerp reeds in het Lagerhuis ter spra ke gebracht, waarby zij door sommige leden werd uitgejoeld. Maar zij gelooft, dat de Kamer thans haar zijde zal kie zen. Er heerst namelijk bezorgdheid, niet alleen over hersenbeschadigingen welke vaak aan boksers worden toegebracht, maar ook over de invloed welke de uit zendingen van boksmatches op het te levisiepubliek uitoefenen. Mevr. Summerskill is van oordeel, dat beroepsboksers zuiver uit winstbejag ruw heid en sadisme verheerlijken en aan moedigen. Volgens haar is de zo vaak geroemde bokstechniek vanondergeschik- te betekenis. De massa vraagt om een schouwspel, dat vaak eindigt in een ge welddadige stoot, welke de gezondheid van de bokser volkomen kan verwoes ten. De statistiek toont aan dat na on geveer 60 ontmoetingen de gezondheid ernstig achteruit gaat. Mevr. Summerskill maakt zich nog meer bezorgd over de invloed van boks matches op jonge, voor indrukken vat bare knapen. „Onze gevangenissen zijn al overvol met jonge overtreders die zich aan ge welddaden hebben schuldig gemaakt". Het zal een interessante parlemen taire boksmatch worden tussen twee so cialistische vrouwen, want een ander Labour-lid, mevr. Bessie Braddock, een vurige verdedigster van de bokssport en ere-lid van de vereniging van boroens- boksers, zal de bokshandschoenen tegen mevr. Summerskill opnemen! middelen, waaronder krachtige chemi sche preparaten, getracht wordt dit on kruid kort te houden, zo mogelijk zelfs uit te roeien. Over het bruidstoilet van Dona Fabiola zijn in Brussel enkele bij zonderheden bekend geworden. Het toilet wordt vervaardigd door de Madrileense modist Balenciaga uit stof die speciaal voor de toekom stige koningin van België is ge weven in een te Barcelona in 1734 opgerichte zijdefabriek. De kleur wordt omschreven als die van roomkleurig sergesatijn" Niet minder dan 144.000 anjers, een geschenk van de Catalaanse Vereniging van Bloemenexporteurs, zal de Spaan se bijdrage zyn aan de luisterrijke ver siering van de oude Sint-Goedelekerk in Brussel, waar op 15 december het hu welijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola zal worden ingezegend. Het burgerlijk huwelijk in de troon zaal van het koninklijk paleis zal zich wat betreft de formaliteiten, niet on derscheiden van enige andere echtver binding in België. Burgemeester Coore- mans van Brussel voltrekt het huwelijk. Langs de route, die de koninklijke jonggehuwden van het paleis naar de kerk en terug zullen volgen, zullen op enkele plaatsen Spaanse studenten „fla- mengo's" ten gehore brengen. In enkele straten zal een regen van parfum neer dalen. Ten bate van het Rode Kruis worden op 15 december gedenkpenningen met de beeltenis van Boudewijn en Fabiola verkocht. Ook wordt een spe ciale postzegel voor de huwelijksdag voorbereid. draagbare radio handig in het gebruik nylons waar muziek in zit 7Sct bierton om tonnen te sparen zeg het met bloemen L25 bierpul Veldheer die met olifanten over de Alpen trok Luxor Waarom heeft de naam van Hannibal, die in het jaar 218 vóór Christus op jammerlijke wijze ervoer dat de Romeinse strijdmacht behoorlijk op sterkte was gekomen, voor ons mensen in de twintigste eeuw zo'n bekende klank? Omdat hij zo'n geniaal veldheer was? Omdat de machtsstrijd tussen Carthago en Rome in de ganse historie zonder weerga is gebleven? Omdat wij op school onze geschie- dehislesjes altijd zo trouw hebben geleerd? Onzin! Hannibal is voor Stakingen in Amsterdam en Rotterdam Er heerst onrust in de metaalbedrijven In Amsterdam en Rotterdam. By Werk spoor in de hoofdstad ging na de sta king In de ochtenduren 1aan het eind gistermiddag eerst tweederde van het totaal aantal arbeiders van de avond ploeg (ruim 400 man) aan het werk. La ter ging ook de rest aan de gang. Bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij ging de avondploeg echter In staking. Bij Du Croo en Brauns werden ongeveer vierhonderd arbeiders toegesproken door de directie. Daarna zouden zjj zich be raden over te nemen stappen. Volgens een bestuurder van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnisch Industrie (NVV) moeten deze acties ge zien worden als een uiting van protest tegen het woensdag door de Stichting van de Arbeid uit Een aantal werknemers van Werk spoor in Amsterdam is gisteren in staking gegaan. De arbeiders groepen bijeen bij de ingang van het fabrieksterrein. advies met betrekking tot de lonen in de metaalnijverheid. Er heerst een alge mene verontwaardiging over dit advies bij de arbeiders. De erkende bonden staan echter niet achter de acties. Ook in Rotterdamse metaalbedrijven heerste onrust. Reeds donderdagmiddag hebben arbeiders bij een scheepswerf in Zuid en bij een machinefabriek in Bol nes een protestdemonstratie gehouden tegen de loonpolitiek van de regering en het werk neergelegd. Dit vertelde een woordvoerder van de ANMB te Rotter dam. Bij de dok- en werfmaatscbappy Wilton-Feijenoord te Schiedam zijn on geveer duizend arbeiders gisteren in sta king gegaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat slechts één uur n' van elf tot twaalf uit protest het werk zou wor- VAN DEZE WEEK ons de man, die in de Oudheid een der grootste stunts aller tijden uit haalde: hij trok met olifanten de Alpen over! Uiteraard vraagt deze geschiedenis erom verfilmd te worden. En het moet gezegd worden: de grijze dikhuiden komen wel tot hun recht op het brede doek. Regisseur Bragaglia heeft dit wel beseft, want hij maakte van de legen darisch geworden tocht over de Alpen de ouverture van zijn film „Hannibal" een indrukwekkende ouverture voor waar, die de filmfinale, de beslissende slag bij Cannae, zwaar overschaduwt. Uitgezonderd de olifanten treffen we in deze film dan ook alleen maar ver trouwde elementen aan: strijdende heir- scharen, stoere mannelijkheid (Victor Mature heeft als Hannibal zijn zoveelste krachttype gecreëerd) en vrouwelijk schoon (Rita Gam). En de makers hebben het en dat is eveneens ge bruikelijk met de historische feiten op een akkoortje gegooid. Want de avontuurtjes bijvoorbeeld waaraan de film-Hannibal zich met een Romeinse dame waagt, zouden de Carthaagse veldheer toch eigenlijk niet gepast heb ben. In overdadige kleuren wordt U echter een dusdanige hoeveelheid ge beurtenissen voorgeschoteld, dat U zich beslist niet zult vervelen, onverschillig of U de gehele vertoning lachwekkend of juist imposant vindt. „Noblesse oblige" Geprolongeerd Studio WIJ dachten het wel: de film „Noblesse oblige", één der beste der Britse filmproduktie is geprolon geerd. Men mag er over redetwisten, of het hierin geopenbaarde cynisme niet al te zeer de boventoon voert, het wordt toch wel overspoeld door de grote ao- sis heerlijk-zachte ironie, die zich te vens gelden laat in dit verhaal van vele moorden, waarin Alec Guinness mees terlijk een achttal rollen uitbeeldt. Bo vendien is er een Denny Price in de rol van de beheerste. ..gentlemanlike" moor denaar, die er geen been in ziet. met alle ongeoorloofde middelen de veelbe geerde hertogstitel in zijn bezit te krijgen. Hoe dan ook: er valt veel te beleven in deze met veel raffinement geregis seerde film, waarover wij verleden week al ons compliment uitspraken. Too hot to handle Londens nachtleven in overdadige schone omlijsting LIDO Met het maken van „Too hot to handle" heeft de Amerikaanse filmregisseur Terence Young iets willen vastleggen van de sfeer, die achter de schermen van het Londense nachtleven hangt. HU heeft zich niet vrh kunnen maken van zijn Amerikaanse instelling. De schitteripg, glans, glamour en bra- vour ligt er nogal dik bovenop. Maar onder dit aangebrachte en weinig waarachtig verguldsel proeft men toch iets van de hardheid, wreedheid en de vaak diepe ellende, die heersen in de kringen, welke voor het „amusement" moeten zorgen. Young voert ons binnen in een nachtclub, waar het „amusement" uit niet anders bestaat dan het op zo ge raffineerd mogelijk wijze brengen van een overmaat van „vrouwelijk schoon", leeft in een omlijsting van scheeuwen- de kleuren, wilde show en een over tollig lawaai. Maar het publiek stroomt toe. Maar het kan niet onder die bedriegelijke glanzende en schitteren de oppervlakte kijken. Het kan de problemen niet zien, waardoor de meisjes soms gedwongen worden zich voor dit „werk" te lenen. Het kent de valse beloften niet, waarmede zij gelokt worden. En het kent ook de gruwelijke concurrentiestrijd tussen deze „amuse mentsfabrieken" onderling niet. Terence Young heeft dit willen tonen en hij is daarin geslaagd, maar daarnaast heeft hij op handige wijze gespeculeerd op de sensatiezucht door een heel wat van de gegeven „show" meer dan voor het verhaal nodig is in bonte kleuren op het doek te zetten. De geschiedenis valt eigenlijk in drie delen uiteen. In de eer ste plaats draait die om de bittere con currentie tussen twee tegenover elkaar den neergelegd ,maar ook na het mid- ebrachte verdeelde daguur werd het werk niet hervat. f;elegen nachtclubs, waarbij zelfs de al- erruwste middelen niet gespaard wor den om de ander het leven maar zo zuur mogelijk te maken. Verder krijgt men de geschiedenis van een Frans journalist (Karlheinz Böhm>. die een verhaal over de club wil schrijven en daarbij op het bewogen verleden van een van de meisjes stuit. En tenslotte de weinig verkwikkende geschiedenis van een minderjarig meisje, dat in deze nachtclub haar ondergang tegemoet gaat. Op een vakkundige wijze zyn deze drie verhalen tot een eenheid gesmeed en op filmisch acceptabele wijze in beeld gebracht. Maar allesoverheersend is toch de overdadige wijze, waarop het vrouwelijk element naar voren wordt ge bracht, waarby de platinablonde volup tueuze Jayne Mansfield, als ruwe-bol- ster-blanke-pit-leidster van het groepje meisjes in de club, een flink deel voor haar rekening neemt. Die Briicke ISchokkende oorlogsfilm TRIANON „Die Brücke" voor de tweede keer. en kans om deze opmer kelijke film alsnog of weer te zien. ,.Dle Brücke'' gaat over zeven Duitse school jongens van omstreeks zestien jaar die in de laatste dagen van april 1945 wor den opgeroepen. Zij krijgen één dag de tyd om zich vertrouwd te maken met de meest elementaire begrippen van oorlog voeren en worden dan in de strijd „ingezet". Met een ontstellende waarheidsliefde registreert de film hoe zes van de zeven jongens, die volko men zijn vergiftigd door de valse nazi- idealen, sneuvelen. „De Brücke" is een schokkende film haar grootste ver dienste dat zij ons laat walgen van de waanzin die oorlog heet. Strijders der duisternis Ierse vrijheidsstrijd dient als decor REX Het is van de makers van „Strijders der duisternis" kennelijk niet de bedoeling geweest om van de strijd van de Ierse nationalisten tegen de Engelse „onderduikers" een waarheids getrouw beeld te geven, zoals in ver scheidene andere films die dit onder werp behandelden, wel is gebeurd. Deze film plaatst de leiders van de nationa listische beweging In Noord-Ierland be paald in een ongunstig daglicht, zij wor den voorgesteld als onmeedogende fana tici, die met de nazi's heulen en eigen lijk alleen maar eigen belangen naja gen, daarbij speculerend op Jonge na tionalistische heethoofden. In werkelijkheid was de situatie wel anders. We krijgen eerder de indruk, dat de zogenaamde Ierse vrijheidsstrijd voor de makers van de film alleen maar een dankbaar décor vormde, dat hun enige opzet was een avonturenfilm te produceren. En als zodanig is „Night- fighters" zeker wel geslaagd. Robert Mitchem ls een van die jonge nationa listische heethoofden, die zich aanvan kelijk voor een andermans karretje laat spannen en heel flink met een schiet tuig in de hand een rijtje Engelse „on derdrukkers" neerknalt, vervolgens met een gewonde medestrijder naar de Ierse Vrijstaat vlucht (één van de boeiendste gedeelten uit de film) en tenslotte zich van de beweging afkeert en met zijn verloofde naar Engeland vertrekt om daar wat tot rust te komen. Makkers staakt uw wild geraas Snelle reprise van Nederlandse speelfilm CASINO Het ls nog slechts enkele weken geleden, dat wij bij de landelijke première in diverse plaatsen in ons land, waaronder ook Leiden, uitvoerig aan dacht hebben besteed aan Fons Rade makers, tweede speelfilm „Makkers staakt uw wild geraas". Rademakers heeft daarin voor ons gevoel een niveau bereikt, dat voor zijn Nederlandse voor gangers totnutoe onbereikbaar bleek. Hy heeft de problemen van drie Neder landse gezinnen geprojecteerd tegen de altijd wat ondefinieerbare geheimzin nige sfeer, welke rond het Sint-Niro- laasfeest kenmerkt. Vaak heeft Rade- makers die sfeer uitstekend getroffen en de moeilijkheden in scherpe beelden voortreffelijke op het witte doek ge bracht. Maar tegenover deze belangrijke pluspunten staan ook bezwaren. Men krijgt soms de indruk, dat Rademakers met de problematiek van drie gezinnen wat teveel hooi op de vork heeft geno men. Niet alle drie komen zij n.l. geheel uit de grondverf. Vooral de moeilijk heden, die het derde paar heeft, met hun zoon, die terecht gekomen is in een groepje luidruchtige lawaaischop pers, doen nogal geforceerd aan en de „nozemscènes" zijn vrij sterk overtrok ken. Maar deze bezwaren hebben de goede totaa'indruk toch niet kunnen bederven Derhalve kunnen wij deze snelle reprise in het theater aan de Ho- gewoerd begrijpen, temeer, daar er bij het bioscooppubliek een levendige be langstelling vcor de prestaties van onze Nederlandse filmmakers schijnt te be staan. De hoofdrollen ln deze rolprent wor den vertolkt door een aantal bekende krachten uit de Nederlandse toneelwe reld o.a. Ellen Vogel, Guus Hermus Guus Oster, Jan Teulings. Ank van der Moer en niet te vergeten Yoka Berretty die met een zeer charmante creatie be wijst, dat de filmlessen, die zij eens in Italië van Vittorio de Sico kreeg, niet aan haar verspild zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11