a 1 JO VAN EYKEN di Roma bevestigden voor hun voorgaande triomfen! 11 musici IK. en O. Kortere werkweek door nieuw Rijtijdenbesluit p Applausstormen beloonden ook nu weer de unieke prestaties Loden jassen f95.- NOGAL VALS, PLOTSELING LICHT OP BUSSUMSE VILLA ST. NICOLAAS KOOPTBIJ Amerikaanse bladen sehrijven mislukking aan Anderson toe foster Streven naar effeetievere controle VRUDAG 25 NOVEMBER 1960 Een weldadig weerzien! **i Zij mogen terugkomen, wanneer zij kunnen „I musici di Roma", een der beste, zo niet hèt beste der Italiaanse gezelschappen, die in de laatste jaren de revue passeerden, bracht lichtende zonneschijn op een sombere regendag. Op 27 oktober 1954 door „Toonkunst' in onze stad geïntroduceerd, hernieuwde en bevestigde dit unieke ensemble gisteravond in de tot de laatste plaats gevulde Stadszaal - zelfs het podium was met stoelen bezet! - op het tweede concert der K. en O. meesterserie, voorgaande grootse triomfen! De enorme belangstelling bewees volop, wélk een naam dit ensemble zich in ons land veroverd heeft! Dit uit 12 musici bestaande gezelschap - 6 violisten, 2 altisten, 2 cellisten, 1 contrabassist en 1 claveciniste - beoefent de oude muzieken" in de hoogste perfectie, zoals dat vanzelf sprekend is bij mannen en vrouwen uit Italië: bron van geïnspireerde componisten, waar muziek „natuur" is, waar het leven gewekt en ge voed wordt door „muziek"! Hun musiceervreugde is schier onge 5$ kendEr is een mengeling van spanning ■w en ontspanning, van intense klankrijk- £3 dom en even intense klankverfijning, *«i gehouden in een homogeen en geache- veerd in elkaar opgaan van de hoogste orde. Het is haast een onmogelijkheid om hun volmaakte prestaties, die een aparte schoonheidswereld voor de toe hoorders ontsluiten te kenschetsen, in een programma, dat op verantwoorde wijze was samengesteld, ofschoon niet iedere compositie even belangrijk was. Men zet in met het Concerto Grosso in F gr. t. no 3 van Alessandro Scarlatti en het wordt onmiddellijk een feest van klankverzadiging! Van Francesco Ano- tonio Bonporti, „nobile dilettante", ge heim kamerheer van Keizer Jozef I, wiens „Inventionen" indertijd abusie velijk aan Bach werden toegeschreven wei een bewijs van do hoge standaard zijner composities! hoorden wij een Concerto quattro, waarin speciaal het •h| sprankelende slotdeel met de kundige $3 variaties de aandacht vroeg. *4 „I musici" gaan verder. *J Locatelli's Concert in D gr. t. op. 3 no. *1 1, met als solist de primarius violist Ro- *J berto Michelucci. Locatelli, die zich in 1731 vestigde aan de Prinsegracht te *i Amsterdam „In de Oude Helm" achter 2 de Come die als „Musyckmeester, com po. ♦I nist. uitgever, snarenhandelaar en con- 3 certondernemer". Denken wij er nog wel eens aan, dat in vroeger eeuwen nog andere Italiaanse genieën binnen onze landsgrenzen gehuisvest waren? Robert Michelucci is een violist van 'groot formaat. Fameus en met een praohtige stokvoering speelde hij zijn haast ongeloofwaardig moeilijke, want 'immens hoog geschreven solopartij, waarmee Locatelli zelf indertijd als 'virtuoos zijn gehoor wilde imponeren, al kon Michelucci aanvankelijk en héél begrijpelijk! aan enkele onzui verheden niet onbkomen. Een hoogtepunt vormde na de pauze Haydns celloconcert in D dur niet het overbekende waarin de cellist Enzo Altobelli bepaald excelleerde: niet uitsluitend technisch, maar ook door de subtiele kamermuziekstijl, welke hij hier openbaarde. In beide concerten vormde Lezers schrijven Mentaliteit veranderen Als timmerman, werkzaam bij diverse bouwwerken, ben ik van mening, dat de minder goede prestaties in de eerste plaats veroorzaakt worden door de hou ding van sommige aannemers, die het tempo belangrijker vinden dan de kwa liteit van het werk en vaak minder loon betalen dan de onderaannemers. Voorts Is er het feit, dat ook de vakbekwaam heid van de aannemer of uitvoerder wel eens te wensen overlaat en tenslotte sti muleert het geringe verschil tussen het loon van geschoold en ongeschoold per soneel ook niet tot een grotere arbeids prestatie. Meer loon voor beter werk in alle sec toren van de bouwwereld, dat is de sleutel tot betere verhoudingen. U dankend voor de plaatsing W. de R. te Leiden De Leidse grachten Als secretaris van de Leidse Water sportvereniging werd mijn aandacht ge trokken door de opmerking in de ge meenteraad over de verontreiniging van de Leidse grachten doordat de burgerij van alles en nog wat in het water smijt. IMaar m.i. is de gemeente zelf in belang- m£ rijke mate schuldig aan deze verontrei- niging. Wanneer men 's zomers ziet welk een viezigheid het afvalwater van de Lichtfabrieken veroorzaakt, verwondert men zich niet langer over de klachten van alle eigenaars van motor- en zeil boten over de toestand waarin hun schip zich bevindt na een tochtje door de Leidse grachten. Is daar nu niets aan te in. doen? Met dank voor de plaatsing, 0VS' J. Rietkerk, secr. LWSV Het verkeer in de Breestraat Geachte redactie, ïrtü Voor de zoveelste maal is in de Leidse Raad het verkeersprobleem „Breestraat" aan de orde gesteld. Het college van B. en W. heeft opnieuw maatregelen voor de nabije toekomst in het voor uitzicht gesteld, maar in welk jaar ligt deze „nabije toekomst"? Een gemiddelde van tien ongevallen per maand in deze hoofdstraat vraagt m.i. toch om directe maatregelen. Alom in den lande streeft men naar een verhoging van de ver keersveiligheid. Belangen van midden stand en gezelligheid dienen daarvoor te wijken. Het gaat hier om het sparen van mensenlevens en leed en indien dit met een parkeerverbod bereikt kan worden: dan onmiddellijk. Trouwens, het Is zeer de vraag of de middenstand schade zal lijden indien de 33 auto's, die m de Breestraat geparkeerd kunnen staan, verwijderd worden. Op het Pie terskerkplein is voldoende plaats. En »s die sliert auto's in de Breestraat nu werkelijk zo gezellig, dat tien ongeluk ken per maand goed gepraat kunnen ♦orden? Hoogachtend R.V. het ensemble met de solisten een zeld zaam hechte eenheid, te opmerkelijker, omdat geen dirigent de leiding in han den had. Men heeft daaraan kennelijk geen behoefte, hetgeen bij de superiori teit van alle leden en hun volkomen op elkaar ingesteld zijn, geen verwondering wekt. Zo mogelijk nog verheffender was de uitleiding van dit concert: de subtiele interpretatie van Mozarts „Divertimen to" K.V. 138. Hierin leek men alles te overtreffen in een subtiel samengaan, dat in zijn transparantheid en luchtig heid tot de kroon van deze magnifieke avond werd. Was het wonder, dat het auditorium niet genoeg kon krijgen van dit vederlichte spel en „I musici" het laatste deel, na de oorverdovende ap- plaus-stormen moesten herhalen? Wij hoorden, dat zij het in de Stads gehoorzaal heerlijk spelen vonden. Niet alleen om de voor hen zo voordelige akoestiek, maar ook om de warme sym pathie, die hun van de aanvang van de zijde der enthousiaste luisteraars was toegestroomd. Welaan: ook daaraan was het te dan ken, dat „I musici", die vanzelfsprekend ook soms hun downs kennen, in onze stad zo geïnspireerd, blij, fris en vooral .zonnig' speelden en daardoor in elk op zicht aan de hooggestemde verwachtin gen beantwoordden. Zonder tegenspraak: ook dit optreden van „I musici", een voor een meesters op hun instrument, wier wezen met de oude muzieken en heus niet alleen om de tegenwoordig heersende mode! on verbrekelijk verwant en wier fijnzinnig inzicht in hun partituren evident is, zal lang in onze herinnering bewaard blij ven. Zij mogen terugkomen: op welk ogen blik zij ook willen en... kunnen, gezien hun fantastisch drukbezette concert praktijk, die hen over de ganse wereld voert. Om er die wereld, onder spanningen gebukt, gelukkig mee te maken! H. Advertentie Origineel Leden Frey HET MODEHUIS HAARL.STRAAT 87 - LEIDEN Hoofdstr.. 64, NOORDWIJK/ZEE Hoofdkwartier „De Heilige Daad T-r i I J een onderzoek had ingesteld zonder f TO€Q€T VlORlCtiOS daarbij echter op onoirbare zaken te stuiten. wisky er rijkelijk „Ambassadeur" Ongeveer in mei van dit jaar nam de heer Jansma, een der medewerkers van Den Besten, zijn intrek in de woning, De organisatie „De Heilige Daad" begon haar arbeid onder de leiding van de heren Jansma en Volraat. In het Gooi is de zich „ambassadeur" noemende heer Jansma geen onbe kende. Enige jaren geleden verscheen zijn naam ook al op de voorpagina's. Ineen bitter koude februarinacht liet de toen malige loco-burgemeester van Laren dc heer Jansma met de sterk arm uit een door hem clandestien bewoond gedeelte van het perceel Bijenstand 1 zetten. De heer Jansma had in Baarn zijn wo ning van de hand gedaan en was zonder vergunning in Laren komen wonen. Na herhaalde waarschuwingen werd hij in de nacht op straat gezet. Deze Bijen- stand-affaire heeft nog een uitvoerige gerechtelijke nasleep gehad, waarbij de heer Jansma en de zijnen tenslotte in het ongelijk werden gesteld. Strafblad De heer Jansma, die zijn leven heeft gewijd aan het „ideële" werk van de organisatie „De Heilige Daad" (ook Den Besten stak er een fors kapitaal in) blijkt ook overigens geen onbekende te zijn van de Justitie. Zijn strafblad laat onder meer een voorwaardelijke veroor deling zien wegens verduistering. Ook is al eens het vermoeden uitgesproken.dat hij achter de schermen actief zou zijn geweest bij de door communisten ont ketende Amsterdamse tramstaking van een aantal jaren geleden. Tot voor kort stond hij bij velen die hem hebben leren kennen niet direct in hoog aan zien. Er is dus wel enige reden, dat de villa aan de Amersfoortsestraatweg in Bussum met wantrouwen wordt bezien door de autoriteiten. In de geruchtmakende „Socrates- affaire" is plotseling het licht ge vallen op het pand perceel Amers foortsestraatweg 57 in Bassm. De als een nieuwe loot aan de forse Socrates-boom ontdekte ge heimzinnige bovenreligieuze orga nisatie „De Heilige Daadblijkt haar hoofdkwartier in deze Bus- sumse villa te hebben en haar di recteur, de heer J. Jansma, onder dak te bieden. Overigens staat deze bestemming van het pand wel in tegenstelling tot het doel, waarvoor de villa eerder door Ni- colaas den Besten en de zijnen werd gebruikt. Geruime tijd is in de villa de textielonderneming „Imotex" gevestigd geweest, die in het pand modeshows hield voor inkopers van textielhuizen. Er werd dameskleding (ook badpakken) getoond. Daartoe hadden enkele man nequins haar interk in het huis ge nomen. De laatste tijd woonden er drie jonge modellen, meisjes van 16, 17 en 19 jaar, van wie de oudste een Duitse was. Vinger in de pap Nicolaas den Besten bleek in die tex tielonderneming een grote vinger in de pap te hebben. Veelvuldig kwam hij lo geren in de Bussumse villa, vaak in ge zelschap van vrienden en vriendinnen. De whisky pleegde dan rijkelijk te vloeien. Nogal abrupt verbrak hij de relaties met de mannequins. Toen zij haar ach terstallige salaris opeisten zette hij de Nederlandse meisjes zonder pardon en berooid op straat. Intussen kwam daarmee een einde aan de showactiviteiten in de Bussumse villa, waarnaar de politie ook al eens „Rusland en Finland zijn goede buren" Na een staatsbezoek van vier dagen aan de Sovjet-Unie is president Kekko nen van Finland gisteravond per trein uit Moskou naar Finland vertrokken Op het met Finse en Russische vlaggen versierde Leningrad-station deden dui zenden Moskovieten en de Russische leiders, onder wie premier Kroesjtsjef en president Brezjnef, het Finse staats hoofd uitgeleide. Kroesjtsjef en Kekkonen voerden op het station het woord. De Russische leider zei, dat het bezoek van Kekkonen in alle opzichten een succes was ge weest. „Tussen goede buren is steeds stof tot een gesprek". Na afloop van het bezoek is in Moskou een communiqué gepubliceerd waarin wordt gezegd dat algemene en algehele ontwapening onder effectief internatio naal toezicht momenteel het belang rijkste en dringendste probleem is. Rus land verklaart zich bereid Finland voor een periode van vijftig jaar het gebruik van het Saima-kanaal toe te staan. Zo spoedig mogelijk zullen onderhandelin gen beginnen over de bouw van een zagerij in oostelijk Finland, waar hout uit de Sovjet-Unie zal worden verwerkt. De handel tussen beide landen zal het komende jaar worden uitgebreid. Tevens werd bekend gemaakt dat pre sident Brezjnef op uitnodiging van Kek konen een staatsiebezoek aan Finland zal brengen. Juridische voordracht In het kader n de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 7 december a.s. des avonds om 7.45 uur in het Juridisch Studiecentrum „Gra vensteen" (ingang Gerecht) te Leiden, prof. dr. B. H. M. Vlekke over het on derwerp: „Is het hedendaags interna tionaal politiek gebeuren wetenschappe lijk bestudeerbaar?" Fregat „Van Amstel" verrichtte kaarteringen Het in Curasao gestationeerde fregat HM „Van Amstel" heeft op 14 en 15 no vember jl. kaarteringswerkzaamheden verricht onder de zuidkust van Aruba. Dergelijke hydrografische opnemings werkzaamheden, die van groot belang geacht worden voor de scheepvaart, worden veelal verricht door de Kon. Ma rine. Het vorige jaar bijv. werden niet alleen opnemingen verricht bij Aruba en Curasao, maar werden Groot- en Klein- baai in Sint-Maarten alsmede Oranje baai te St.-Eustatius opnieuw in kaart gebracht. Het schip, dat onder commando staat van de luitenant ter zee der eerste klasse T. Vlothuizen, is op 17 november ver trokken naar San Juan om daar enige dagen te oefenen met eenheden van de Amerikaanse Marine. Op 26 en 27 no vember zal de „Van Amstel" een bezoek brengen aan St.-Maarten om tegen eind november in Willemstad terug te keren. Zo mogelijk zal het fregat nog dit Jaar een controleopname maken van de on langs uitgediepte ingang van Fuikbaai. Nieuwe Gaullistische organisatie in Algerije In Algiers is een nieuwe politieke groepering gevormd, het „Progressieve front voor steun aan de president van de republiek". De organisatie, gevormd uit twee reeds bestaande Gaullistische groeperingen, stelt zich ten doel De Gaulles Algerijepolitiek („de enige die blijvende vrede kan brengen") te propa geren en te steunen. Een aantal mohammedaanse Algerij nen, die in Frankrijk gevangen zitten, zijn in verschillende plaatsen een hon gerstaking begonnen om te protesteren tegen de gevangenisvoorwaarden. Met name gebeurde dit in Orleans ongeveer tachtig gevangenen en in Lyon waar zeventien mohammedanen op terechtstelling wachten. De stakers eisen dat de voorwaarden die voor alle om politieke redenen ge vangen gezette Algerijnen gelden, ook op hen van toepassing worden verklaard. Deze voorwaarden houden onder meer in het recht om op vrijdag gezamenlijk te bidden, het recht op bepaald voedsel, het mogen ontvangen van pakjes en toestemming om bepaalde brieven, on der meer aan het Internationale Rode Kruis, te schrijven. MISLUKTE OVERVAL OP AMSTERDAMS BOEKHOUDER Twee mannen in arrest (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 40-jarige boekhouder van een technisch bureau heeft zich gisteravond op een heldhaftige manier verweerd tegen een gemaskerde overvaller die het kantoor in de Plantage, Middenlaan was binnengekomen. De politie heeft twee mannen gearresteerd die van de over val worden verdacht. De boekhouder zat in een vertrek op de eerste etage over te werken. Omdat hij wist, dat zich nog enkele personeels leden in het gebouw bevonden, schrok hij niet toen hij tegen tien uur gerucht op de gang hoorde. Zelfs toen de deur werd geopend en een gemaskerde man met een pistool in de hand het kantoor binnenkwam kon hij niet geloven in een overval. Hij dacht met een grap te doen te hebben, maar toen de man op hem toekwam en het pistool tegen zijn borst duwde, begreep hij dat het ernst was. Bij een poging zich te bevrijden kreeg de boekhouder een slag in het gezicht. Daarop ontstond een vechtpartij waar bij de overvaller op een tegenstand stuitte die hij kennelijk niet had ver wacht. Het lawaai trok de aandacht van de andere kantoorbedienden, doch voor deze hun boekhouder te hulp waren ge komen, nam de overvaller de benen. De politie zocht onmiddellijk met ra dio-auto's de omgeving af. Zij trof hier een 25-jarige jongeman aan die een speelgoedpistool bij zich droeg en boven dien verwondingen had van een vecht partij. Hij kon hiervoor geen aanneme lijke verklaring opgeven. Later op de avond is een 46-jarige boekhandelaar aangehouden wiens auto voor het kan toor zou hebben gestaan tijdens de over val. Beide mannen ontkennen iets met de overval te maken te hebben. In de loop van vandaag zal getracht worden aan te tonen dat een tijdens het handgemeen in het kantoor verlo ren pet aan de 25-jarige verdachte toe behoort. Er was op het kantoor slechts een klein bedrag aan geld aanwezig dat ech ter in een kluis was geborgen. Advertentie Didts-Amerikaans financiële besprekingen In de Verenigde Staten is men nogal ontstemd over het verloop van de Duits-Amerikaanse financiële besprekingen en met name over de houding die de Amerikaanse minister van Financiën Anderson tijdens het overleg zou hebben aangenomen. Tevens blijkt uit de commentaren, dat de samenwerking tussen de Amerikaanse ministeries wel wat te wensen overlaat. Samenwerking de V.S.-ministeries blijkt niet te best De „New York Times" meldt uit Wash ington dat aldaar van vele zijden kri tiek is uitgeoefend op Anderson wegens de wijze waarop hij in Bonn getracht heeft Westduitse steun voor de positie van de dollar te verkrijgen en op de mislukking van het Amerikaanse initia tief. In Washington zijn volgens dit blad ook vragen gerezen over het gebrek aan samenwerking tussen de Amerikaanse ministeries, dat bij de behandeling van deze aangelegenheid aan de dag is ge treden. Jynen en gedistilleerd JOURNALIST EN BELAGER VEROORDEELD Voorwaardelijke straf en geldboete De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend een 30-jarige verslaggever ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 14 dagen met een proef tijd van 1 jaar. Er was een boete van f. 75, eventueel te vervangen door 10 da gen hechtenis, tegen hem geëist omdat hij zich op zondag 3 juli jl. opzettelijk als rechercheur zou hebben uitgegeven in een hotelletje op de Amsterdamse Walletjes, toen hij voor zijn krant inlich tingen trachtte te verkrijgen over een in de nacht tevoren in dit hotel gedane poging tot wurging van een vrouw van verdachte zeden. De verslaggever heeft ontkend, dat hij zich aan deze overtreding heeft schuldig gemaakt. Hij zou zich met zijn eigen naam hebben voorgesteld en daarna zijn perspenning hebben getoond. De recht bank overweegt in het vonnis, dat de ernst van het gepleegde feit o.m. blijkt uit de omstandigheid dat de journalist niet alleen het werk van de politie heeft bemoeilijkt, doch bovendien een wurger heeft bewogen tot het prijsgeven van in formaties, waarvan de ruchtbaarheid voor hem zelf of anderen schadelijk zou kunnen zijn. De rechtbank veroordeelde voorts een 37-jarige bankwerkerlasser tot een geld boete van f. 50 of 5 dagen hechtenis (eis f.50 of 10 dagen). Een timmerman, be ter bekend als „Utrechtse Appie", werd van de hem ten laste gelegde mishande ling vrijgesproken. Er was een geldboete van f. 40 of 8 dagen tegen hem geëist. Dit tweetal had zich op 3 juli nogal kwaad gemaakt, toen zij hoorden dat de verslaggever zich in het hotel als re chercheur zou hebben uitgegeven. De zoon van de hotelhouder verstrekte ver schillende informaties, doch zou later pas hebben gehoord dat hij met een journalist had gesproken. Hij ging deze toen opsporen en gaf hem op straat een flink pak slaag, waarbij „Utrechtse Appie" hem zou hebben geassisteerd. De zoon van de hotelhouder bekende de ver slaggever te hebben geschopt, doch „Utrechtse Appie" is blijven ontkennen. Met ingang van 1 jan .a.s. Vandaag is een herzien rijtijdenbesluit gepubliceerd, dat met ingang van 1 januari a.s. het huidige rijtijdenbesluit zal vervangen. De werk en rusttijdbepalingen zijn van toepassing op de bemanning van autobus sen. huurauto's en vrachtauto's. Het nieuwe besluit geldt in tegen stelling tot het oude niet voor bestuurders, die uitsluitend personen auto's besturen, voor zover deze tenminste geen huurauto's zijn, ook niet voor bestuurders van kleine vrachtauto's (van 400 kilo of minder, b.v. motorcarriers en lichte bestelwagentjes) en tenslotte niet voor bestuurders van motorrijtuigen waarvoor geen rijbewijs nodig is. Controle Het oude besluit was uitsluitend van toepassing op chauffeurs. Het nieuwe rijtijdenbesluit echter geldt bovendien voor personen, die in dienstbetrekking als conducteur (-trice) of bijrijder op een autobus of vrachtauto dienst doen. Het herziene rijtijdenbesluit is, - in tegenstelling tot het oude besluit - niet alleen van toepassing op nationaal, maar ook op internationaal vervoer. Voor be manningsleden van een autobus of vrachtauto - niet chauffeurs van huur auto's - die daarmee een rit naar het buitenland maken, zijn speciale op het internationale vervoer afgestemde voor schriften van toepassing. Werkweek De wekelijkse werktijd voor beman ningsleden van autobussen en vracht auto's is van 55 uren verlaagd tot, ge middeld over drie weken, 51 uren. Voor bestuurders van huurauto's mag de som van werktijd en wachttijd, gemiddeld over drie weken, 54 uur bedragen. De dagelijkse werktijd van beman ningsleden van autobussen en vracht auto's bedraagt in het algemeen 10 uren. Om technische redenen ontbreekt een bepaling inzake de dagelijkse werktijd voor huurautobestuurders, doch hun diensttijd (d.i. werktijk - wachttijd - kleine tussenliggende rusttijden) mag in het algemeen niet meer dan 12 uren per dag bedragen. Overigens zijn ook voor bemanningsleden van autobussen en vrachtauto's diensttijdvoorschriften ge geven. De wekelijkse rusttijd is in het algemeen verhoogd van 30 tot 36 uren. Gestreefd is naar een effectievere controle dan tot dusver. De aantekening van werk- en rusttijden wordt nl. een geheel andere. Was de chauffeur tot nu toe verplicht het begin en einde van zijn werk- en rusttijden in cijfers in zijn werkboekje te noteren, voortaan zal zo wel hij als de eventuele bijrijder en con ducteur, deze gegevens op grafische wijze dienen aan te geven. De dagresul taten worden getotaliseerd op een zich in het werkboekje bevindende weekstaat, waarvan een afschrift op het kantoor van de onderneming moet worden be waard. Indien het werkboekje vol is - het kan acht weken worden gebruikt - zal ook dit door de werkgever worden bewaard. Het in gebruik zijnde werk boekje wordt een onderdeel van de vijf jaar geldige werkmap, welke daarnaast nog verschillende ten dienste van de controle staande gegevens bevat. Het bemanningslid dient - eventueel via zijn werkgever - de werkmap in het algemeen aan te vragen bij de gemeen te waar hij woont. De gemeente reikt een complete werkmap uit, derhalve in clusief een werkboekje. Volgende, losse werkboekjes verstrekt de werkgever. VIER GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Een echtpaar uit Heemstede, zijn naar schatting 20 jaar oude dochter en een bromfietser, zijn gisteravond gewond bij een gecompliceerde autobotsing op de Haarlemmerweg in Amsterdam nabn het Kruithuis. Bij deze botsingen waren niet minder dan acht personenwagens betrokken, waarvan er vier dusdanig ernstig wer den beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. De vier gewonden zijn over gebracht naar het Wilhelminagasthuis. Ze zijn niet levensgevaarlijk gewond. Hoge functionarissen van de minis teries van Buitenlandse Zaken en Land- verdediging hebben verder te kennen gegeven, dat zij niet ingenomen zijn met de wijze, waarop een en ander zich heeft toegedragen. Zij hebben verklaard dat zij pas twee dagen geleden aan de weet zijn gekomen, wat Anderson de Westduitse leiders eigenlijk wilde voorstellen. Volgens de correspondent in Bonn van de „New York Times" was de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Dillon, die Anderson vergezelde, naar alle waarschijnlijkheid niet geluk kig met de hele operatie. Halsstarrige houding De „Washington Post" verneemt van zijn correspondent in Bonn, dat Ander son tot verbazing van de Duitsers bijna uitsluitend stil bleef staan bij de kwestie van stationeringskosten en nauwelijks inging op vraagstukken, die samenhan gen met de hulpverlening aan het bui tenland en andere betalingen. De hou ding van Anderson werd halsstarrig ge noemd. De correspondent van de „New York Herald Tribune" te Bonn meent, dat deze affaire wellicht zal kunnen dienen als gids voor de toekomstige Amerikaan se regeringen over de wijze, waarop men zonder succes onderhandelingen met een bondgenoot moet voeren! Bonn is ervan overtuigd, dat er verschil van mening tussen de Ameri kanen was en men heeft zeer goede hoop, dat het in het volgende bedrijf, met een andere rolbezetting, beter zal gaan, aldus de „Washington Post". Kasavoeboe akkoord met poging tot verzoening President Kasavoeboe heeft zijn bezwaren tegen de komst van de V.N.-verzoeningscommissie naar Kongo opgegeven en zal naar Leopoldstad vertrekken om voor bereidingen te treffen, aldus is in New York vernomen. Hammarskjöld heeft de commissie gis teravond verslag uitgebracht van zijn be sprekingen met Kasavoeboe. Het Kongo lese staatshoofd zou Hammarskjöld heb ben beloofd hem vrijdag 2 december mee te delen of het zijns inziens zin heeft dat de verzoeningscommissie naar Kongo gaat. De commissie houdt rekening met de mogelijkheid dat zij spoedig daarop naar Leopoldstad zal vertrekken. Kasa voeboe zou zich thans op het standpunt stellen dat de poging tot verzoening kan worden beschouwd als „politieke hulp". De Kongolese hoge commissaris Nuss- baumer heeft op een persconferentie in Leopoldstad verklaard, dat bepaalde buitenlandse diplomaten die zich ge mengd hebben in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo „binnen de ko mende paar dagen" uit Kongo gewezen zullen worden. De vorige week heeft Nussbaumer hierop al gezinspeeld, toen hij het had over de „inmening"' van Guinea en de VAR. Volgens zegslieden zal de VN alle acties vermijden die zouden kunnen lei den tot een herhaling van het fatale vuurgevecht bij de Ghanese ambassade De Katangese minister van Buiten landse Zaken. Kimbe, heeft in*Elisabeth- stad meegedeeld, dat men vorderingen heeft gemaakt bij de pogingen om de vijandige Baloeba in Noord-Katanga in toom te houden. Er zijn contacten gelegd met de leiders van de Baloeba en binnen twee maanden kan men resultaten ver wachten, aldus Kimbe. Langer traject van stoet door Brussel? (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse middenstand is niet te vreden met het traject van de bruids stoet van Koning Boudewijn en Konin- ging Fabiola. Zoals dit thans is vast gesteld leidt het vrijwel direct van het koninklijk paleis naar de Sint-Goedele, de Brusselse hoofdkerk, waar het hu welijk zal worden ingezegend. En ook de terugweg laat weinig speelruimte. „Wij verwachten duizenden en nog eens duizenden kijkers uit België en uit het buitenland" zeggen thans de midden standers, „maar de stoet gaat door wij ken die voornamelijk regeringsgebou wen bevatten, waar dus geen plaats voor particulieren zal zijn". Zij vragen daar om dat de stoet na het huwelijk een grote omweg zal maken over de belang rijkste boulevards van de stad. zodat iedereen het jonge koningspaar goed zal kunnen zien. En zodat langs het traject vele nlaatsen achter vensters en op balkons tegen goed geld zullen kun nen worden verhuurd... Maar dit laatste werd er niet bijgezegd. Naar het schijnt staat men ten paleize niet afwijzend tegenover een rondrit door de Belgische hoofdstad, maar na der vastgesteld is er nog niets. Het verbond van het Vlaamse verzet heeft een verzoekschrift aan Koning Boudewijn gericht, waarin het de vorst vraagt ter gelegenheid van het huwelijk gratiemaatregelen te nemen met be trekking tot de nog in gevangenissrn verblijvende politieke gevangenen uit de tweede wereldoorlog. Tevens vraagt het gratie te verlenen aan bij verstek veroordeelden, die ir. het buitenland zijn, zonder dat zij wor den gedwongen terug te keren. Dit laatste heeft natuurlijk betrekking o figuren als Degrelle, de Belgische Mu sert! Het verbond heeft er in zijn brit aan de vorst o.a. aan herinnerd, d: in Nederland ter gelegenheid van c troonsbestijging van Koninging Julia' in 1948 en ook in 1955, tien jaar na c bevrijding, dergelijke graties zijn ve: leend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9